Sociale diensten boycotten niet Wat is dat voor Geen gedenkteken met namen joodse gevallenen gat in de markt aan Hypnose: techniek of wondermiddel? sip Overval op spaarbank buit ruim één ton Agenda Dodenherdenking en bevrijding Inwonertal 1 ,-4h #-** n:#s-V:'» HP WS 38 SCHIEDAM Nu de renovatie van 135 hui zen aan de Van Leeuwenhoeckstraat onzeker is, keert de ge meente geen vergoedin gen meer uit aan bewo ners die verhuizen. Huurders die eerder vertrokken kregen nog wel een premie mee. De bewonersvereniging is laaiend over de gang van zaken. Op het Stadskantoor heerst echter de verwachting dat binnen enkele we ken opnieuw een pre mieregeling van kracht wordt. 'WÊXTT - 1 - 1 mm ll^pi tl 1(8 vv'- "V-at hoor ik nu?" dacht fotograaf Arie Wapenaar bij het bekijken en beluiste ren van de werkzaamheden op de foto. In een voor hem vreemd brabbeltaaltje overlegden de werklieden hoe zij de bo venleiding van de nieuwe trambaan, want daar gaat het om, zo goed en snel mogelijk in elkaar zouden zetten. De arbeiders bleken afkomstig uit Zwitser land. (V«n een en#er verslaggevers) Trots Kat «en vleugjf onverholen trots hijKen de Béid* heren te rug op hun eerste jaartje on dernemerschap. JUt wil hele- Jos van Alphen (links) en Marcel van Oorschot kijken tevreden terug op een jaartje ondernemen. „Ik wil niet eens meer voor de klas staan." Huiswerk „Hypnose is geen Hocus-Pocus, maar een verbale techniek die draait om suggestie.". j; ,- Handicap Migraine 4 mei 5 mei lOmei él HET VRIJE VOLK schiedam 14 VRIJDAG 3 ME11385 IT ^ib,^M^A-«RkMa«Sh Bewoners zitten muurvast Het blokkeren van de uitke ringen wordt door de bewo nersvereniging Schiedam-Oost (BVSO) „puur oneerlijk" ge noemd. „Eerat krijgen we al die problemen rond de renova tie over ons heen, en nu wor den we nogmaals gedupeerd," aldus een woordvoerster. „In feite worden mensen verplicht o'm in hun rotte hulzen te blij ven. Dat is toch kolder?" Ze Kondigt acties aan. i Volgens huisvestingsamb- tfenaar R. W. J. van der Noll Is het geven van vergoedingen momenteel onmogelijk. „Zo lang er geen renovatieplan is. Krijgen we van Den Haag geen subsidie." De renovatie is ge stagneerd in verband met de hoge kosten. Huurders en ver huurder (SSSW) beraden zich nog op een goedkoper plan. Het grote knelpunt vormen de fun deringen, die her en der ern stig zijn aangetast. Normaal krijgen huurders kort voor renovatie 4.000 gul den verhuis- en herinrichtings kostenvergoeding. Maar wie de renovatie niet ,wil meema ken en voortijdig een ander huis zoekt, krijgt dat Bedrag gewoonlijk ook., In het geval van de Van Leeuwenhoeck straat was.de gemeente er zo van overtuigd dat de renovatie dóór zou gaan, dat vórig "jaar al met het uitkeren van pre mies is begonnen. Van der Noll erkent dat er een „oneerlijke" situatie ont staat. „Maar ja, het is ook on eerlijk dat de renovatie mis schien niet doorgaat en daar kunnen wij weinig aandoen." Hij denkt dat het blokkeren van de uitkeringen een tijdelij ke zaak is. .„Op een gegeven moment moet er toch een be sluit vallen; óf de huizen wor den gerenoveerd, óf ze worden gesloopt. In beide gevallen krijgt iedereen weer recht op een premie." Een uitzondering wordt mo menteel gemaakt voor mensen die naar een woning aan de Wattstraat willen verhuizen. De Wattstraat zit in hetzelfde „complex" als de Van Leeuwenhoeckstraat en zal binnen enkeie maanden wel volledig gerenoveerd zijn.- SCHIEDAM Het aantal in woners in Schiedam is in fe bruari Iets teruggelopen. Op 31 februari telde de stad 69.081 in gezetenen tegen 69.170 aan het einde van de maand ervoor. Behalve het aantal mensen dat de stad "gedag" zei, (224), zak ten de cijfers over de hele li nie. Minder huwelijken (11 te gen 16), minder scheldingen (15 tegen 23), minder geboor ten (51 tegen 55) en minder overledenen (71 tegen 87). Op 31 februari woonden er 33.689 mannen en 35.392 vrouwen in de stad. SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS "We zou den wel willen weigeren, maar kénnen niet." Zo luidt de alge mene reactie van de Sociale Diensten t in VIaardingen, Maassluis en Schiedam op het verzoek de voordeurdelerswet tè boycotten Een zestal instellingen uit de regio verzocht de Sociale Diensten per brief te weigeren de regeling toe te passen. Met de invoering van de wet zullen vele Inkomens tussen de hon derdvijftig en driehonderd gul den moeten inleveren. De wet zou vorig jaar juli al in wer king treden, maar is door scherpe kritieken van alle kan ten uitgesteld. Op 1 juni wórdt de regeling alsnog tot wet gemaakt. De Sociale Diensten noemen de wet een "onding", verwerpe lijk", "onuitvoerbaar" en "vol slagen onaanvaardbaar". Maar zoais de directrice van de Sociale Dienst in Vlaardln- gen het formuleert: "We kun nen er niet om heen. Het Is een slechte zaak, maar boycotten kèn niet. Een wet is een wet, democratisch tot stand geko men. En als we gaan weigeren wordt het een chaos", aldus de directrice A. van Miltenburg- Kraakman. In een brief aan het actieco mité -'-'stop-de-Graaf-norm" vraagt de Sociale Dienst In Maassluis zich af of ambtena ren onverantwoorde maatrege len nog zonder meer moeten blijven uitvoeren. De mede werkers zijn bang dat de pro blemen van de minima steeds groter worden. Maar ook di recteur J. van Overbeek is van mening de wet uitgevoerd moet' worden omdat "de over heid beslist". "Alle ambtenaren zijn tegen de regeling. Als het éven zou kunnen zouden we weigeren, maar we moeten de regels van de wet uitvoeren", aldus Van Overbeek, één van de ondergetekenden van de •brief. Schiedam houdt nog .even een slag om de arm. Maandag heeft de raadscommissie een vergadering waarin een stand punt wordt ingenomen. De woordvoerder van de GSDziet het somber, in. "Iedereen; is vierkant tegen, maar .het-ziet er naar uit dat we de regeling moeten toepassen. Doen we het niet, dan is er sprake van amb telijke ongehoorzaamheid," zo zegt de woerdvoerder van de Schiedamse Sociale Dienst. - s n. v ■li.... 3 ,v -ï - h. /fc (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Tot grote te leurstelling van dominee J. D. Wulster komt er in Schiedam geen monument ter nagedach tenis van de joodse stadsgeno ten die in de Tweede Wereld oorlog zijn omgekomen. Wuls ter wilde een monument met 'daarop de namen van de ge vallenen. Uit een onderzoek van het stadsarchief bleek dat zoiets vrijwel onmogelijk is. "Vrijwel alle joden in Schie dam, enkele honderden, zijn door de Duitsers afgevoerd," zegt een woordvoerder van het archief. "Het is ondoenlijk om na te gaan hoeveel joodse Schiedammers niet zijn weg gevoerd en waar die nu zijn." Wuister heeft bij het ge meentebestuur een verzoek in gediend om de mogelijkheden voor een monument te bekij ken. De vraag werd uiteinde lijk doorgespeeld naar het stadsarchief. "De reden dat het niet doorgaat is ingewikkeld maar begrijpelijk," vindt do minee Wuister. "Ik had de stil le hoop dat een dergelijk ge denkteken ook in Schiedam neergezet zou kunnen worden. In enkele andere steden staat er wel één." SCHIEDAM Lagere scho len in Schiedam kunnen de hoop iaten varen Marcel van Oorschot (25) of Jos van Al phen (23) ooit nog als onder wijzer in dienst te kunnen ne men. De twee Schiedammers hebben hun hart verpand aan hun zelf opgezette broodwin ning, het "bedrijf DT Educa tief Centrum. Begonnen als een huiswerkproject is het cen trum inmiddels meegegaan in de vaart der volkeren en ligt het accent nu meer op de com puter. Gesteund door een bank heb ben dc twee onderwijzers kans gezien hun Vennootschap On der Firma (VOF) in een Jaar winstgevend te krijgen. De subsidie-aanvraag aan de ge meente, die bij de start nog voor een "kleine vete" met het huiswerkproject Punt Uit zorgde, lijkt verre verleden tijd. „Het is misschien wel te recht dat die aanvraag werd afgewezen," erkent Marcel van Oorschot „We lieten van tevo ren weten dat het ons om een bedrijf ging waar we ons mee wilden bedruipen." Op de dag van de arbeid, vo rig jaar, gingen de twee onder wijzers met hun educatief cen trum van start. Vrijwel tegelij kertijd werd, onder de vlag van de gemeente en mét subsi die, het educatief centrum Punt Uit, op een steenworp af stand in de Lange Kerkstraat opgericht 1 maal niet meer voor de klas staan," zegt Marcel. „Hoewel het toch ook weer leuk is als we groepjes kinderen van de lagere school in ccn excursie op bezoek krijgen." „Er rust nog steeds ccn soort vloek op ons omdat we com mercieel sijn," valt mede-fir- tnant Jovan Alphen hora bij. „Nou, we rijden nog steeds niet elke dag met ccn Bentley hier het plein op. We' houden er wei écn redelijke boterham aan over." Tot groot ongenoegen van dc gemeente (zeggen de beide he ren) boorden Marcel en Jos met hun centrum ccn spreek woordelijk gat in dc markt aan: huiswerkbegeleiding. Dc concurrentiestrijd met Punt Uit leverde hen uiteindelijk een "vette order" van het Schiedamse wcrklozcnprojcct De-Trcchtcr op. Dit '.vilde haar klanten con computercursus aanbieden en DT werd daardoor uiteindelijk in de arm genomen, „Een zouthoudertje" noemen de firmanten deze stap (met dc gemeente op dc achter grond) hoewel de cursus nu floreert cn voor de nodige om zet zorgt. Aan de cursus deden het af gelopen Jaar zo'n 100 mensen mee. Zesendertig - daarVSft werden door de Trechter "doorverwezen". Een compu tercursus bij "DT" kost overi gen 150 gulden voor tien lessen en het gebruik van een van de computers. Het huiswerk begeleiden is wat op de achtergrond geraakt maar niet geheel uit het oog verloren. „De computercursus vormt ongeveer de helft van onze activiteiten," zegt Marcel. „Het is van de periodes afhan kelijk waar het accent op ligt. In deze tijd van examens loopt het storm voor huiswerkbege leiding." 6 Middelbare scholieren die een onvoldoende willen omzet ten in een meer bevredigend rapportcijfer, kunnen tijdens kantooruren het centrum be treden om een afspraak te ma ken. Voor de vakken die zij zelf op de Pedagogische Academie niet hebben gevolgd, huren Marcel en Jos "externe des kundigen" in. Dit zijn studen ten die via het centrum iets bijverdienen. „Als je les geeft, moet je de stof goed beheersen en daar ver boven staan," vindt het tweetal. De gastdocenten wor den gerekruteerd aan de hand van een klapper waar alio "free lance" leraren in staan vermeld. "Een zekere voldoening" zegt Marcel over te houden aan zowel de computercursus als de huiswerkbegeleiding. ■Acht van de tien mensen die via de Trechter bij ons dc computercursus hebben ge volgd, heeft daardoor een baan gevonden. Dat is toch prach tig." SCHIEDAM Twee gewa pende mannen hebben gister ochtend een filiaal van de Bondsspaarbank in Schiedam beroofd van ruim honderddui zend gulden. Even voordat het filiaal haar deuren zou openen, hield het duo een medewerk ster voor de deur van het pand aan het St Liduinaplein aan. Een van de mannen trok een pistool en bedreigde daarmee de 27-jarige vrouw. Zij werd gedwongen de deur van het fi liaal te openen. Vervolgens werd zij gedwongen de kluis te openen. De mannen gristen het geld weg en bonden dé vrouw vast. Zij moest op de grond gaan liggen. Toen een collega het slachtoffer even later ont dekte werd de politie gealar meerd. SCHIEDAM Fobieën, angst voor mensen, hyperventilatie, de deur niet meer uit durven. Met al die dingen kampte Ada, een 33-jarige Schiedamse vrouw, twee jaar geleden. „Ik was heel erg overspannen. Ik kwam wel bij een psychiater, maar dat schoot niet op. Ik kreeg veel medicijnen en daar mee werden de klachten alleen maar erger." Nu gaat het goed met Ada. Ze vertelt hoe ze van haar problemen at is geko men,. „Ik las in die tijd een stukje in de Story over hypnose, over de stichting van Jan Bierens en Henk de Vries. Ik heb gebeld, al durfde ik het eigenlijk niet aan. Ik wist helemaal niets af van hypnose. Toen ik Jan aan de lijn had probeerde ik toch de boot af te houden. Maar hij zei: ik moet één dezer dagen toch in de buurt zijn, ik kom wel even bij je langs. Ik zou geen behandeling krij gen, hij zou mij het één en an der uitleggen, meer niet. Maar zonder dat ik er erg in had, ge- i beurde er méér. We hebben vier uur zitten praten en praten en... 's avonds voelde ik mij - wat licht in m'n hoofd, alsof ik koorts had, en de andere dag voelde ik mij een heel ander mens, ik werd niet rot wakker zoals altijd, maar fris. Het bleek dat Jan mij opzette lijk onder hypnose had ge bracht terwijl ik daar zat, al leen door te praten. Ik was ra zend enthousiast en heb mij voor behandeling aangemeld. Het resultaat was verbluffend. De eerste weken kreeg ik gelijk meer zelfvertrouwen, durfde snel de straat weer op en na drie behandelingen deed ik zelfs mee aan de miss-verkie- zing op de Parkweg, tussen 100 mensen. Grandioos!" Een wonder? Natuurlijk niet. Hypnose is één van de vele technieken om mensen van "psycho-somatische" klachten af te helpen en misschien zelfs weer honderd procent gezond te laten functioneren. Als het erop aankomt van wonder baarlijke genezing te spreken, hebben Jan Bierens en Henk de Vries nog wel sterkere voor beelden. Het duo, dat zich in Amsterdam heeft gevestigd onder de naam "Medio-Ma- trix", praat vanuit vier jaar er varing. „Wij hebben wel eens minder valide mensen behandeld, waarvan de artsen zeiden dat ze medisch volkomen in orde waren. Evenwei konden de be trokkenen steeds minder be wegen. Zo hadden wij een vrouw die met één arm en één been niets meer kon doen. Ze zat diep in de put, want vroe ger breide en naaide ze veel. Zij bleek haar handicap voor een groot deel in te beelden. Haar omgeving had steeds ge zegd dat ze niets mankeerde, maar ze mankeerde wél wat: psychisch." Genezing is vaak een kwestie van mentaliteit, is dé stellige overtuiging van de twee Am- - sterdamse hypotherapeuten. Zo zouden zelfs mensen mede door hypnose van "bepaalde vormen van Kanker" afgehol pen kunnen worden. Dat laat-: ste is echter zeer omstreden in - de wereld van de psychothera- pie en wordt door sommige deskundigen als "complete la rie" afgedaan. Maar Bierens en De Vries ver- tellen beslist: „Mensen reage ren paniekerig op Kanker, ze associëren dat met dood. We hebben eens een vrouw in die. situatie met hypnose tot rust gebracht. Vervolgens spraken - we af dat zij zich tegen haar ziekte zou gaan verzetten. Bij bestralingen stelde zij zich voor dat er een goed en èen kwaad leger in haar lichaam aan het vechten waren. Zij vocht mee met het goede, in haar geval hielp dat uiteinde lijk, ze kwam gezond uit de 1 strijd." Wat doet het duo met zijn "pa-, tiënten"? Wat is hun "toverfor mule"? Bierens en De Vries: „We beginnen met luisteren, ervan uitgaande dat wat die mens zegt, waar is. Wij trekken de eigen ervaringswereld van een mens niet in twijfel. We doen alsof zijn wereld de onze is. Zo ontdek je de kern van rigide handelen, de bron van het kwaad. Als je eenmaal de kern hebt, is het niet moeilijk meer." Ervaringen bepalen het ménse lijk handelen. Nog een voor-* beeld: „Een man had jarenlang last van hevige migraine. Dan zat hij in de auto, voelde het weer opkomen en ging als een haas terug naar huis. in zijn er varing lag: een beginnend hoofdpijntje wordt migraine en als ik migraine heb, ben ik drie dagen uitgeteld. Nog nooit had hij zich afgevraagd: is dat nou wel altijd zo?" Hypnose brengt de mens in een "andere vorm van bewust zijn". Het is een verbale tech niek, "geen Hocus-Pocus," al- dus het Amsterdamse duo. „Het draait om suggestie, door op een bepaalde manier op v Iemand in te praten, bijvoor- beeld op een bepaalde toon hoogte, wordt hij of zij gevoelig voor suggestie. We moet»" wel bij zeggen: niet ie'' «ven hypnosegevoelig." Hoe het ook zij, Ad a razend enthousiast. „Door ypnow worden zoveel men n gehot pen, het is jammer i t het ze- onbekend is bij de n. 'l Jan en Henk nemen ec., t.- A - tijd voor je, dat is onbetaai- V - baar." Zo erg is het ook weer niet, ai is een enkele behande- ling niet goedkoop: 65 gulden per keer. Op Ada's verzoek zijn» Bierens en De Vries bereid om In Schiedam gratis lezingen te houden, op aanvraag. De Stichting Medlo-Matrix is tele fonisch bereikbaar op het nummer 020-362732 of 020-659927. Herdenking. Om 20 uur worden de twee minuten stil te in acht genomen bij het monument in de Plantage. Vanaf 20.30 uur la er een her denkingsdienst in de Grote of Sint Janskerk met medewer king van het Koninklijk Schiedams Mannenkoor Or pheus. 11-12 uur. Spelletjes op het Geuzenpiein voor kinderen tot 12 jaar. Einde festivitei ten en bekendmaking win naars van fiets-versierwed- strijd om 13.30 uur bij Heke laarspad. 12 uur. Ontsteking Bcvrlj- dingsvlam op de Koemarkt door burgemeester drs. R. Scheeree. Muzikale omlijs ting van de Rijnmondband. De Zeekadetten varen ln de Lange Haven. Iedereen mag mee. 11-13 uur. Kindervoorstel lingen In het Passagetheater met medewerking van Dick Camu en de Cassidyfamlly. 12 uur. Hemapiein. Activi teiten van Scouting-Neder- land. 12-17 uur. Braderie in de Hoogstraat en op de Grote Markt. Van alles te beleven ln het centrum, met o.a.: kin derkennis, clownerie Ricky, Stef Moorlag Countryloopor- kest, culturele markt, buik danseres, Turkse groep Ma- nolya en diverse eet- en drinkstandjes. 12.30 - 12.50 uur. Landing van drie parachutisten en het uitwerpen van bloemen en broodjes uit een vliegtuig. Grasveld ten noorden van de school in aanbouw aan het Hokelaarspad. 12.30 -17 uur. Grote Markt. Diverse activiteiten met als thema: Bevrijding toen, Vrij heid nu. Er zijn sprekers, er wordt verzetspoëzie voorge dragen. Verder Is er een keur aan Turkse. Surinaamse en andere muziek te horen. 13 uur. Hemapiein. Poppen kast. 13 -13.45 uur. Muziekkorps Sint Radbout speelt op het Geuzenpiein Oranjeliederen. 13.45 -14.30 uur. Kinderspe len op het Geuzenpiein met ojl zaklopen en hoepelen. 14.30 - 16.30. Henk Dricssen speelt poppenkast en hij is goochelaar voor de kinderen. ieuzenplein. 14.45 15.15 uur. Optreden van de Rotterdamse zanger Lee Towers op het parkeer terrein achter de Hema, aan de Broersvest/Boterstraat. 14.15 - 16.30 uur. Op het grasveld van de school ln aanbouw ln Noord wordt een voetbalwedstrijd gespeeld.. Alle spelers zijn verkleed. Deelname boven 16 jaar. 12-17 uur. Op het Geuzen- plein staan kraampjes met oud-Hoilandse snoepwaren, patat, milkshakes, oranje-ijs, barbecue, suikerspinnen en drank. 19.30 - 24 uur. Feestavond op dc speelplaats voor het verenigingsgebouw op het Faassenpieln. Het feest wordt afgesloten met vuur-; werk dat van het dak van het Stadskantoor wordt afge schoten vanaf 22.30 uur. De afsluiting van de bevrij dingsfeesten wordt een Be vrijdingsconcert in de Mag- nalia Deï-kerk, Albardastraat 65. De volgende medewerkers werken aan dit concert .mee:., Chr. Gem. Koor Canzone, het NIeuwiandkoor en het Ark- koor met muzikale begelei ding van de Chr. Muziekver-. eniging Harpe Davids; Ellen van Etten, sopraan; J, van LambaJgcn, herdcnklngsme-' dltatie; organist Gert van der Schoor en Jan H. Koolj, pia no- De dirigenten zijn: Martin Stroetinga en Cees Kramer. Op het programma staat; naast koor- en orkestwerken veel samenzang en Hollandse liedjes. li f."|J i I

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1