Voor duizenden guldens gestolen Beheerder voor migrantencentrum Bouwspeelplaats zoekt vrijwilligers Brug afgesloten Museumvrienden naar 'dromenland' Italië Tekst en foto's Hanny Rennen en Tornde Geus '.Afrika, van.de ande re kant bezien," Is de ti tel die Hanny Rennen en Tom de Geus zelf meegeven'aan hun ver haal. Het is alweer een dik half jaar geleden dat Hanny ontslag nam als coördinator van de Stichting Maatschappe lijk Werk in Schiedam. Met Tom, haar vriend, besloot ze de gok te wa gen en een zeker en welvarend bestaan in te ruilen voor een avontuur: een trek tocht, zonder vastom lijnde route, door Afri ka. Een - jaar rondtou- ren en maar zien wat ervan komt. Onlangs ontvingen wij een reis verslag van het duo (Hanny en Tom zijn nu in Ghana)Vandaag plaatsen wij daarvan het eerste deel. De reis naar Ghana; via Tune sië, Algerije, Niger en Togo. Een eerlijk ver haal van twee wester lingen, die de directe confrontatie met de Derde Wereld vol vra gen en twijfels onder gaan. Niger Droogte kaartje van Afrika Zandstorm Kolonie Hanny Ren nen en Tom de Geus Smijten met geld Impressies van de trek tocht van de twee Schie dammers door het noor delijk deel van Afrika. Het echtpaar Zuidgeest AUIImM. ALGERIJE ItOYFTC Soedan; [TANZANUL ANGOLA HET VRIJE VOLK Schiedam 'ZATERDAG 4 ME11935 Half september vorig jaar vertrokken we uitSchiedam. Met; onze «elf verbouwde Mer cedes 207-bus; op naar Afrika. We hadden toen zo'n tien maanden, in het'verschiet om te: avonturieren. Het idee was om al trekkende door moeilijk begaanbare landschappen een andere kant van de wereld te zien. Andere volken, totaal an dere culturen, klimaten en pro blemen daagden ons uit. Ook de spanning om te ervaren of wé als westerlingen voldoende inventiviteit zouden hebben om onzekerheden en. confron-: taties mét. onbekende middelen aan zoudén kunnen. We zitten nu in Ghana aan de Westkust van Afrika en rij den zpndér voorruit Heerlijk; zo)is; natuurlijke v airconditipfs nirig tijdens het 'rijden! Maar; problematisch - om aan een nieuwe ruit te. komen. Onder; delen voor dit type auto hebr.' ben ze hier nergens. Als wé dat hadden geweten waren we met een ander type gegaan. Een hele; tijd brachten we door in Tunesië en Algerije, voornamelijk in bet woestijn- gedeélte. Onvergetelijke herin neringen hebben we daaraan. Het was heel indrukwekkend om door honderden kilometers zand te rijden. Daar heb je nog échte stilte en rust Heerlijk. Maar ook een beetje eng. We zijn er zo klein en kwetsbaar. We voelen ons heel afhankelijk van de auto. In het begin heb ben we heel wat zand geschept, gezwoegd en gezweten om de auto uit te graven. Een enkele keer waren we na uren zand schéppen bijna ten einde raad: de auto zakte almaar dieper en dieper in het zand. Als uit de hemel geroepen kwam er toen een landrover langs. Met ver eende kracht lukte het daarna weL Als het erop aankomt helpt iedereen iedereen in de woestijn. Het kan.ccn kwestie van leven of dood zijn. Een Algerijnse woestijngids vertelde later dat er het laat ste jaar altijd nog 74 mensen dood waren aangetroffen. We weten nu dat "woestijn-rijden" vooral een kwestie van erva ring en goed kijken is. Nadat we goed door hadden dat we echt maar een heel klein beetje lucht in de banden moesten la ten hadden we nauwelijks pro blemen meer met inzanden. En we hadden geleerd de zeer zachte stukken zand op af stand te herkennen en daar niet in te rijden, maar zo mo gelijk omheen. Van Algerije reden we zo Ni ger in, één van de Sahellanden. Midden in de zandvlakte moes ten we echt zoeken om de grenspost te vinden. Swingen de en lachende negers deden er de controle. Ze zetten gelijk de cassette-recorder aan in de 'In de woestijn ben je klein en erg kwetsbaar' auto. Een verademing vergele ken: bij i het strenge Islamiti sche gedrag van de Algerijnen. Het; leek wel alsof de Islam el ke luchtigheid en vrolijkheid verbiedt. In Niger zagen we gelukkig weer alle vrouwen yrij op straat rondlopen; kleu rig gekleed en blote schouders. Dit was ondenkbaar in Alge rije, waar de, meeste vrouwen «waar. gesluierd als schichtige schimmen langs glé lemen mu ren snellen;.; .«S? Later moesjén we echter concluderen dat de positie van vrouwen' In- Niger, en ook In Burkina Faso. Togo en Benin ook niet' benijdenswaardig is. Dit zal wellicht nog voor meer landen gelden, maar daar wa ren wij niet. Overal zien we hardwerkende vrouwen. Zij zorgen voor dé wateraan voer: vaak één hele klus, want het water wordt met; teilen op het hoofd, meestal van ver, elke dag gehaald. Voor de aanvoer van brandhout, de bereiding van het eten en de verzorging van de kinderen. Daarnaast hebben vele vrouwen een eigen stukje land, waarop ze yams (een soort aardappel), mais, uien: of gierst verbouwen. In ieder geval produkten voor eigen gebruik en voor de ver koop op de markt. De mark- topbrengst van deze eigen stukjes land Is voor de vrou wen zelf. zodat ze op die ma nier enige economische zelf standigheid hebben. Dit is een belangrijk voordeel van de tra ditionele verhoudingen boven het, uit het westen, geïmpor teerde gezinsdenken, waarbij de vrouw economisch afhanke lijk is gemaakt van de man. De mannen in dit deel van Afrika houden zich vooral be zig met het hóuden van vee (in de Sahel). het slachten, me taal- en leerbewerking en het werk met de "machete": het kappen van hout en bomen (ten zuiden van de Sahel). In de traditionele verhoudingen geldt voor mannen nog sterk: hoe meer vrouwen, hoe meer aanzien en hoe meer werk er verzet kan worden. Volgens ve len wordt dit echter steeds minder. Meer kustwaarts zien we ook steeds meer mannen op het land en op de plantages werken. De loondienst-verhou- ding treedt daar in de plaats van de traditionele produktie- verhoudingen. In Niger werden we vooral geconfronteerd met de gevol gen van de droogte. Bij de grens begon het al. Daar zat een vluchtelingenkamp met zo'n 6.000 mensen. Algerije zorgt er voor tenten en voed sel. Langs de route tot Agadez zagen we veel uitgemergelde en dode kamelen en ezels. Her en der zaten er langs de kant van de weg mensen om water te bedelen- Het grootste veehoudende Toearog-volk, wat eens met kamelen-karavanen woestijn handelsroutes' beheerste, is hier. tot de bedelstaf gedoemd. Ze zien er ongezond en heel mager uit. We vragen ons af waarom deze mensen hier in gódsnaam blijven zitten. Je kunt toch niét leven van het toevallig gekregen water van die ene auto die die dag langs komt en bereid is te geven? Dat is toch gewoon gaan zitten wachten op je dood? En toch gebeurt het in dit to taal onleefbaar geworden ge bied. De paar struiken die er staan zijn geheel kaalgevreten door kamelen en al het dorre hout is door mensen gekapt om er vuurtjes van de stoken. Dit kappen van al dat hout Is een probleem wat we In heel de Sahel zien. Zolang mensen dit zo massaal (moeten) blij ven doen draagt dit alleen maar bij tot een snellere woe stijnvorming. Het gebied droogt sneller uit. De wind krijgt steeds meer kans om met het zand te spelen en nieu we plantjes hebben geen tijd om te groeien. Wij hebben een paar weken zandstorm meegemaakt. Er is dan geen houden aan. Hele zandbergen verplaatsen zich. We voelen de ellende van deze mensen en schrikken als we merken dat kinderen ons afval stelen. We voelen onze bevoor rechte positie en zijn blij dat we in Nederland geboren zijn. maar we weten ook dat het niets opschiet om hier voor suikeroompje te spelen. Als de ze mensen hier willen blijven wonen zullen ze dat op een zelfstandige manier moeten kunnen, want uiteindelijk kan een volk niet leven van "de geer. Van een Nederlandse non hoorden we dat de regering van Niger voor het verstrek ken van voedselhulp e.d. eist dat de Nomaden zich ergens vestigen en overschakelen op landbouw. En wie dat niet wil krijgt niets. Dit lijkt heel hard. maar op de middellange ter mijn gedacht is dit wellicht de enige aanpak mét perspectief. Of de regering dit echt kracht dadig aanpakt, is ons niét zo helder geworden. Zo hoorden we meerdere malen dat de regering van Ni ger zich voornamelijk bezig houdt met het vergaren van al le ontwikkelingshulp,; Dit - als antwoord op onze vraag wat de; regering voor: haar land; doet. De élite; 'die' zich daar mee bezig houdt, 'zorgt ec wel voor dat ze zelf - niets tekort komt. Het is overduidelijk dat van "iets krijgen" geen land beter wordt. Corruptie blok keert heel veel. Daarnaast zijn er ook een hoop onzinnige ontwikkelings hulp-projecten. Een klein voor beeldje. Wé waren bij een Amerikaanse vrijwilliger, die voor 2 jaar in een dorpje bij een meer zit in het midden van Niger. Hij had er als taak de redenen van de stagnerende visgroei te onderzoeken en na te gaan hoe de visopbrengst van het meer te vergroten zou zijn. Daartoe onderzocht hij de vissen en de kwaliteit van het water. Hij kon niets bijzonders ontdekken. Na drie maanden had hij in de gaten met een., onzinig vraagstuk bezig te zijn. Wat was er aan de hand: zijn chef, een man uit Niger, gaf de vis sers zo nu en dan toestemming om met grotere netten dan was toegestaan te vissen, op voorwaarde dat hij de helft van de extra vangst zou krij gen. Op deze manier worden ook ontwikkelingshulpcentjes over de balk besmeten. Bekend is ook de miskleun om, ter bevordering van de eigen voedselvoorziening, stuk-, jes landbouwgrond aan echt paren te geven, op naam van de man. Typisch westers ge dacht. De mannen deden niets meer, streken het geld op, de vrouwen moesten hard werken op het land en verloren hun economische - zelfstandigheid. Geen wonder dat de vrouwen er de brul aan gaven en terug naar hun eigen dorpen gingen. Ze gingen er Immers alleen maar op achteruit. We raken er steeds meer van overtuigd dat deze landen voor hun problemen hun eigen op lossingen moeten zien te vin den en dat het Westen zich daar vooral niet te veel mee moet bemoeien. Het Wésten zou beter kunnen beginnen .met deze landen niet meer voor het eigen economisch voordeel te gebruiken. In West-Afrika geldt dat vooral voor Frank rijk. Zo is Niger dan wel geen Franse kolonie meer, maar eigenlijk maalct dat niet zo'n verschil. Van de grote ura- niummijn, Nigers belangrijk ste inkomstenbron;in Arlit is 51 procent in handen van de Fransen tegen 49 procent van Niger. Zo is het ook met de banken in Afrika. 21e heten heel fraai "banque d'Afrique", maar ze zijn helemaal niet ih handen van Afrikanen,maar van de Fransen. In Togo maakten we mee dat er een week was van de vriendschap tussen Togo en Frankrijk. De hoofstad. Lomé. was vol spandoeken gehangen: "Vive La France", "Vive Lc President Francois Mitter- rand" en dergelij ke. Er werd een militaire parade gehouden, inclusief Franse para's en de hele dag defileerden groepen soldaten, vrouwen en kinderen voor de president en zijn Fran se gasten. We hoorden dat elk bedrijf verplicht is voor een dergelijke défilé een afvaardi ging te sturèn. Een geldver slindend en waanzinnig gedoe, waar geen Togoiees op vooruit gaat "3; Van de- andere kant hebben we ook vaak gezien dat deze landen lonken naar de Wester se consumptiemaatschappij. Overal zagen wij dure. voor de. bevolking, haast onbetaalbare importprodukten, die de eigen inlandse produkten verdrin gen. Jammer, want hierdoor maken deze landen zicb al maar afhankelijker. Volgende week deel 2: Ver blijf in Ghana V Van onze verslaggeefster JOLY VAN 'DER SPEK SCHIEDAM "Het is net een droomwereld. Al die schitte rende kastelen en kerken. Prachtig. Prachtig,"je kijkt je:,-, ogen uit." Mevrouw Zuidgeest, penningmeester van de Vereni ging van Vrienden, weet vaak „niet wat ze ziet" tijdens de excursies van de museum- vrienden. Dit jaar gaat de héle club naar Florence "Firen- ze" voor de Italianen. Vierenveertig mensen stappen maandag in de bus om via München af te zakken naar Florence. De kunstliefhebbers zullen'verschillende musea, kerken, tuinen; bruggen én pa leizen bezichtigen. Vooral oude kunst komt aan bod, maar er is ook de mogelijkheid een Co- bratententoonsteliing te bezoe ken „Maar daarvoor hoeven we niet helemaal naar Floren ce, want er zijn schilderijen bij uit óns eigen Stedelijk Mu seum", vertelt Mevrouw Zuid geest die samen mét haar man en de rest van het bestuur de reis op poten zette. De club van vrienden telt meer dan vierhonderd leden en or ganiseert naast concerten jaar lijks een grote.excursie. P. Zuidgeest, secretaris van de Veréniging: ;,Het bégon met een bezoek van kunstliefheb bers uit een partnerstad van Schiedam: Vienne in Frankrijk. Zij waren hier drie jaar geleden met historische opgravingen uit'hun stad en nodigden ons uit bij henïangs te komen Dat hebben we gedaamen dat zijn' weblijven doen", aldus de se cretaris. I- - Hele boeken hebben ze al doorgeworsteld. En met hen de tweeënveertig anderen. De - kéart wordt uitgelegd. "Hier op- de piazza d'Signoria gaan we ons eerste kopje koffie drin- kén", verzucht de penning- meestér,„daar kun je de sfeer van Florence proeven." Haar man vult aan: ^.Natuurlijk gaan I we naar de Ponte Vecchio. de oudste brug van de stadwaar - kleine winkeltjes ingebouwd 7» zijn." Het bestuur heeft geen dagdeling gemaakt voor het bezoek aan de stad. iedereen wordt vrij gelaten om te gaan en staan waar hij of zij wil. Eerdere excursies die de vrien den maakten waren naar En- geland en Frankrijk. Lyrisch daarover vertelt Mevrouw 2 Zuidgeest: „Ik heb in een mar meren stoel gezeten door de Romeinen gemaakt en een 'I marmeren beeld aangeraakt dat jaren in de Rhone had ge legen. Dat is fantastisch. Punt- gaaf." De vrienden betalen voor de reis ruim denierihon-f derd gulden.; „En dat is echt niet duur voor dertien dagen", verdedigt de penningmeester terwijl ze opstaat om een fol- dér te halen. „Hier, academi- ;- sche reizen voor twaalf dagen:; 3200 gulden." De kunstkameraden gaan een;- dag naar Pisa om de scheve toren en de Domkerk te bekijf ken. tn Lucca, een middel- eeüwse stad, wordt een wan-' deling gemaakt. De vierenveer tig kunstliefhebbers hebben de beschikking over een bus en bestuurder. „We hebben spe ciaal Órn dezelfdë chauffeur als vorig jaar gevraagd, een gezel lige vent"' De vrolijke chauf- - feur brengt de vrienden op 18 mei terug....;., SCHiEDAM—Het sociaal educatief centrum voor mi granten aan de Parkweg mag een beheerder aanstellen voor twintig uur per week. Een ver tegenwoordiger van het minis terie van WVC zegde toe dat de financiën voor deze mede werker beschikbaar komen. De mededeling werd gedaan bij de officiële opening van het centrum die gistermiddag een enorm aantal belangstellenden trok. Zo'n honderdvijftig men sen keken toe hoe wethouder Luub Hafkamp (welzijn) en B. J. W. Bothe van het ministerie de naam van het centrum ont hulden. 't Parkweg heet het centrum, een naam die door de migran ten zelf werd bedacht. Zo op hel Oog is de naam voorzien van een verkeerd lidwoord. Legt men de klemtoon op de laatste lettergreep dan blijkt de naam te slaan op het park dat vroeger op de plaats van - het schoolgebouw heeft gele- - gen en nu inderdaad "weg" is.' Wethouder Hafkamp toonde zich verheugd met de ministe- riële toezegging voor een "hal- va" beheerder. In zijn toe- spraak had hij het gebrek aan een dergelijke beroepskracht al onder de aandacht ge bracht. De officiële opening, die volgt op een eerder gehouden Open Huis, werd verluchtigd met een optreden van een volksdans groep. De bezoekers konden vervolgens een rondleiding; krijgen door het pand dat on dermeer diverse leslokalen en een vergaderruimte heeft. SCHIEDAM Een automobi list uit de Donker Curtiusstraat is gedupeerd voor zo'n twee duizend gulden. Onbekenden braken zijn geparkeerde auto open en namen een zonnebril en een stereo-installatie mee. Vermoedelijk wisten zij met een valse sleutel één van de portieren te openen. Uit een schoenenwinkel aan de Broersvest verdwenen vijf kof fers, twee truien en enkele schoenen met een gezameiijke waarde van ruim tweeduizend gulden. De daders hebben zich waarschijnlijk in de winkel in laten sluiten. v SCHIEDAM De bouwspeel plaats in Schiedam Noord, die op 19 juni weer open gaat, zoekt enkele vrijwilligers. Deze moeten minstens twee ochten den of middagen in de week op de plaats aanwezig zijn om de naar schatting tachtig kin deren die er dagelijks zullen komen te begeleiden. De bouwplaats telt nu een be roepskracht en twee vaste vrij willigers. Behalve het timmeren van hutten en winkeltjes worden er op de bouwspeelplaats activi teiten en als vlaggenroof, cir cusmiddag en een indianen- feest georganiseerd. Mensen dié zich op willen geven als vrijwilliger kunnen telefonisch contact opnemen met de SSSN, 70.12.67. SCHIEDAM De Westerha- venbrug zal de komende week twee nachten voor al het ver keer worden afgesloten. Dit in verband met reparatiewerk zaamheden. in de nacht van zes op zeven en van zeven op acht mei kan het verkeer dé brug van half één 'nachts lot half zes 's ochtends niet pass» ren. Het verkeer wordt omger„ leid via de Willem de Zwijger-- iaan. Havendijk en de Lek- straat. De route is aangegeven met oranje verwijsborden.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1