mimi wor april '86 Gemeenten willen van Rijnmond- bijdrage af Sociaal Raadslieden moeten slim zijn Maritieme 1 e paal Personeel ambulance blij met compromis Feestje bij 30-jarige Instuif Veel meer zieken bij GSD Amsterdam céntriaa! in synagogen-expo Meer bezoekers voor stedelijk Laatste kans voor volwassenen In BKE Promotie voor burgemeester BP 'V-'-? j (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Openbaar Slachthuis gaat met winst ten onder. Op de valreep, verwacht de gemeente nog ruim anderhalve ton binnen te har ;-len, zo blijkt uit een collegevoorstel dat de sluiting regelt. Die Sluiting zal officieel in april 1986 en feit zijn, als da gemeenteraad, daarmee maandag; ak koord gaat. Het 30-koppige personeel krijgt een baan bij een Rotterdams slachthuis aangeboden. Opheffing Begrijpelijk MgMl Het Vriendschapsplein in West krijgt op dit moment een kleine face-lift. Dé Schiedamse kunstenares Ankie Manders brengt op ëén van de blinde muren een f elge kleurde schildering aan. Het kunstwerk betekèjnt min of meer de kroon op de nieuwbouw in de Mariastraat, waaraan het plein grenst. De schildering komt tot stand op initiatief van de bewonersvereniging. De fi nanciën zijn afkomstig van de gemeente en een spon sor die door de vereniging werd gevonden. De gemeen te heeft vorig jaar een "pot" voor muurschilderingen gereserveerd. Martine Kwakkeltein (27) en Joke Dekkers (32): verdient, vullen wij geen formulieren in..." ,Voor iemand die een ton per jaar PvdA-boeket bij monument gestolen Een van de getekende prenten in de expositie nagogen in Nederland", de vroegere Hoogduitse sy-^r. nagoge in Den Haag. In een vitrine I?'--*';- Mtf - - :®iiiill^?liSi®iiiiï ;.Yr met winst Uit de financiële gegevens van het slachthuis, die het col lege voor de raadsleden op een rijtje heeft gezet, valt op te maken dat het de laatste jaren Steeds minder slecht met het slachthuis ging. Het diepte- SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS Schie dam, Vlaardlngen en Maas sluis willen niet langer meebe talen-aan het Openbaar Li chaam, Rijnmond. In een brief roepen zij alle andere Rtjn- mondgemeenten op dit voor beeld Je volgen. De Tweede Kamer en de re gering,, moeten van dit stand punt, jip de hoogte worden ge bracht. De drie gemeenten vin den dat het rijk volledig voor de kosten van het lichaam moet opdraaien. De "gemeenten zijn door een wet verplicht mee te betalen aan Rijnmond. Op de Vlaar- dingse begroting voor dit jaar prijkt" een bedrag van ruim ze venhonderdduizend gulden. Schiedam betaalt ruim zes ton terwijl Maassluis bijna twee honderdduizend gulden moet afstaan. I W/it Onredelijk, zo vinden de drie colleges, van burgemeester en .wethouders. In andere delen van het land betalen de ge meenten ook niet aan de pro- •vincia Het openbaar lichaam zelf is het hier trouwens mee eens..De bewuste brief heeft Rijnmond niet gehad. Volgens de Vlaardlngse wet houder IJsbrand van der Vel den (Financiën) heeft de "mui terij" niets met de gesprekken over eventuele opheffing, van Rijnmond te maken. „Andere gemeenten in Nederland beta- len niéts. Wij krijgen geen ver goeding van het rijk om de bij drage te doen. Ongeacht wat er met het lichaam gebeurt, willen wij van de bijdrage af." zegt de Vlaardlngse wethouder die: ook al een bestemming voor de mogelijke "besparing" heeft: het gat op de begroting van zijn stad. - Ook de gemeenten Rozen burg en Brielie hebben in brie ven de bijdrage ter discussie gesteld. De laatstgenoemde stad wil het openbaar lichaam helemaal opheffen. Gezamen lijk J zijn. de Rijnmondgemeen ten aiit jaar goed voor een bij drage; van zo'n tien miljoen gulden. Het rijk betaalt zestien mil- joeii gulden. Behalve algemene kosten betalen de gemeenten ook! voor buitenstedelijke re creatie. de rampenbestrijding en Öe uitvoering van de hin derwet Tegen deze bedragen protesteren de gemeenten niet Efcn woordvoerder van Rijn mond noemt de mening van de drie^gemeenten "begrijpelijk. Rijnmond staat, er niet afwij zen^ tegenover. Wij hebben voor tweederde provincieta- ken^Andere provincies krijgen hun «geld ook rechtstreeks van het n Onlangs hebben de gemeen ten een aanzienlijk bedrag te ruggestort gekregen. Dit geld had bet lichaam "overgehou den". De .Schledamse wethouder Cor- van Tilborg (Financiën) voorziet een "bijzondere situa tie" als Rijnmond wordt opge heven of verder als provincie door -het leven zal gaan. „Dan blijken wij als enige gemeen ten in ons land mee te betalen aan,de .vierde bestuurslaag. De regering moet daar van door drongen worden." De wethou der zegt al enkele "positieve reacties" van enkele gemeen ten te hebben ontvangen. na De., verantwoordelijke wet houder van Maassluis, les van der Knaap, kon niet gestoord worden tijdens het wekelijkse college-overleg. punt wérd in 1981 bereikt, toen het slachthuis bijna, drie en- een" halve ton verliest maakte. Maar het'verlies nam daarna snel af tot een kleine dertig mille in het vorige jaar. Dat nu zelfs weer winst wordt verwacht doet aan de voorgenomen sluiting niets af. Om het slachthuis voor delan gere termijnopen te houden zou de- -• gemeente miljoenen guldens moeten investeren;- dit in verband metverscherpte i eisen van de Keuringsdienst van Waren en de EEG. Boven dien is de apparatuur van het slachthuis sterk verouderd. Wethouder. Van Tilborg sprak vorig jaar van "een verlopen tent". In december 1984 deed zich een kans voor om de zaak zon der ontslagen te sluiten, en die heeft - de .gemeente dankbaar -aangegrepen. Een Rotterdams slachthuis met uitbreidings plannen toonde zich bereid personeel en apparatuur uit Schiedam over te nemen. Op de hele transactie, zo blijkt nu, hoeft de gemeente ten hoogste •75.00 gulden toe te leggen (de sloopkostcn en de boekwaarde van de grond). Ofschoon de gemeenteraad nog over de sluiting moet ver gaderen, de weg terug lijkt in middels afgesloten. Het Rot terdamse slachthuis is name lijk een forse rijkssubsidie in het vooruitzicht gesteld, óp voorwaarde van sluiting van slachthuizen in Schiedam, Dordrecht en Naaldwijk. Maar aangezien de raadsleden de laatste maanden uitvoerig achter gesloten deuren zijn geïnformeerden daarover braaf hun mond hebben gehou den valt geen politieke ob structie te verwachten. Onomstreden is de sluiting echter niet. Vier groothandela ren in vlees, die van de dien sten van het slachthuis ge bruik, maken, hebben een krachtig protest laten horen. Zij zien beslist nog brood in het slachthuis en hadden de zaak willen overnemen. De Ge meente heeft daarmee niet ak koord willen gaan, omdat het financieel risico te groot zou zijn. SCHIEDAM Een huurder die zijn huisbaas ervan- be schuldigt het met het onder houden van de woning niet se rieus" te nemen. Een 20-jarige man die ineens in militaire dienst moet terwijl hij juist een opleiding is begonnen. Iemand die al jarenlang op een woning wacht Een vrouw die niet met een belastingformu lier uit dc voeten kam Een uit keringsgerechtigde die zich slecht behandeld voelt aan de balie van de Sociale Dienst. Dit zijn voorbeelden van za ken waarmee hét Instituut So ciaal Raadslieden vrijwel da gelijks wordt geconfronteerd. Het instituut heeft het druk. In 1984 kreeg het 1370 problemen, van Schiedammers voorge legd. Raken de twee raads vrouwen. Joke Dekkers (32) en Martine Kwakkelstein (27) niet overwerkt? „Nee hoor. Zo druk hebben we het niet We zouden willen dat nog veel meer mensen ons weten te vin den." Toch kenschetsen zij In hun jaarverslag 1984 als „een goed jaar". Ten opzichte van 1983 is het aantal cliënten verdubbeld. Joke en Martine begonnen bei de in oktober .1983 met hun werk bij het instituut „Voor die tijd zat het instituut in het slop. Maandenlang heeft het werk stilgelegen, door gebrek aan personeelsleden en ziekte. Maar nu zit het weer duidelijk in een opgaande lijn." Het duo beschouwt het Insti tuut Sociaal Raadslieden als „een eerste vraagbaak" voor mensen met problemen, of het nu gaat om persoonlijke, socia le of financiële kwesties. In de praktijk scoren problemen rond sociale voorzieningen het hoogst (ruim 25 proeent); op de tweede plaats volgen finan ciële problemen (17 procent) en op de derdè huisvestings problemen (16 procent). In veel gevallen komen mén sen alleen maar om informatie en weten zij zich daarmee ver der te redden. Maar vaak ook moeten de sociaal raadsvrou wen bemiddelen. „We hangen regelmatig bij instanties zoals het bureau huisvesting en de sociale dienst aan de bel. We mogen niet mopperen over on ze resultaten. We zijn daar al aardig bekend, zodat het con- tact soepel Is. Dan krijg je een zaak snel op een rij." Vorig jaar hebben de raads vrouwen drie keer een „struc tureel" probleem aangekaart bij de betrokken instanties. „Wij hebben ook een signale rende taak, zeker als veel cli ënten voor dezelfde zaak ko men." Zo wee3 het instituut de belastinginspectie op de on doorzichtigheid van de werk nemersverklaring, het bureau huisvesting op tekortkomingen in zijn dienstverlening en de Ziekenfondsraad op onduide lijkheid rond verplichte verze kering. Dc inspectie en de Zieken fondsraad hadden een op :n oor voor de klachten, maar met huisvesting „was het moeilijk ■praten. Tja, cliënten zeggen ons dat se daar slecht behan deld worden, maar daar zijn wij niet bij. Huisvesting zegt op haar beurt al het mogelijke te doen om het de mensen zo goed mogelijk naar de zin te maken." De raadsvrouwen proberen zich zoveel mogelijk onpartij dig op te stellen, al zeggen Jo ke Dekkers en Martine Kwak kelstein in de eerste plaats uit te gaan van het belang van de cliënt. „Je probeert zo slim mogelijk te zijn om mensen sterk te laten staan." En: „Voor Iemand die een ton per jaar verdient vullen wij geen formulieren in. Dat moet zo Iemand dan zelf maar doen." Het Instituut Sociaal Raads lieden is gevestigd aan de Broersveld 142. Joke en Marti ne houden van dinsdag tot en met vrijdag elke ochtend spreekuur (van 9-12 uur). Don derdags kan men ook van 17-19 uur bij het instituut terecht. MAASSLUIS Een jachtha ven met klapperende dacron- zeilen en tegen de aluminium- mast klapperende vallen: die sfeer hing gistermiddag in de Maassluise Hoogstraat, toen Rijnmond-gecommitteerde Lex van der Jagt er de eerste paal sloeg voor een complex van 27 tweekamerwoningen. Voor de maritieme sfeer wa ren grote zeildoeken verant woordelijk, die ter bescher ming tegen oiiespattcn zijn op gehangen voor de panden aan de andere kant van de smalle straat. Net als echte zeilen klapperde de provisorische be scherming danig ln de wind en gaf de plechtigheid een apart tintje. De woningen worden ln het voorjaar van 1988 opgeleverd. De maandhuren zullen tussen 375 en. 450 gulden liggen. (Vaneen onzer verslaggevers) SCHIEDAM Verbol gen heeft de PvdA-Schie- dam gereageerd op de verdwijning van een boeket rode rozen, dat zij zaterdag had gelegd bij het herdenkingsmo nument in de Plantage. "Ik vind dat vreemd, eigenlijk heel triest", al dus PvdA-bcstuurslid Hans Verlihde. Hij kan het voorval niet als on schuldig zien, omdat uit sluitend het PvdA-boeket - weg is. Andere politieke par tijen, die eveneens bloe men hadden gelegd, bleef een diefstal be spaard. Dat de socialis ten het voorval hoog op nemen blijkt uit het feit dat zij aangifte hebben gedaan bij de politie. VLAARDINGEN Bezuini gingen bij de ambulancedienst van de GGD zijn grotendeels van dé baan. Er vallen geen ontslagen en de betalingen voor nachtdiensten blijven on gemoeid. Daarentegen worden wel enkele "luxe randjes" van de secondaire arbeidsvoor waarden "afgesneden". Over dit compromis hebben dage lijks bestuur van de GGD, het personeel en de vakbonden overeenstemming bereikt. Bij monde van brancardier Rob Suure-ndonck toont het personeel aich gelukkig met deze regeling. „Wij hoeven tot 1 oktober volgend jaar geen personeel meer ln te leveren", zegt hij. Wij hebben als com promis minder vrije uren na een dienst. Daarnaast hebben we onze vakanties beter op ei kaar afgestemd, zodat er min der vakantiehulpen moeten worden Ingehuurd." De ambulancedienst raakte eind februari in rep en roer, toen bekend werd dat het Cen traal Orgaan Tarieven Ge zondheidszorg (COTG) op haar bijdrage aan de GGD wil de beknibbelen. De ambulance dienst zou hierdoor van 27 naar 23 personeelsleden moe ten inkrimpen. Ook zouden de nachtdiensten gedeeltelijk niet meer worden betaald. Begin vorige maand floot het algemeen bestuur van de GGD het dagelijks bestuur te rug. De bezuinigingsvoorstel len moesten worden ingetrok ken. Een voorstel van de Vlaardlngse PvdA'er Leo ten Have om tot 1 januari volgend jaar te wachten, werd met al gemene stemmen aangeno men. In het voorstel van Ten Have zouden de drie aan de GGD deelnemende gemeenten (Schiedam, Vlaardingen en Maassluis) gezamenlijk een gat van 40.000 gulden moeten vullen. SCHIEDAM De Stichting Instuif houdt zaterdag een ju bileumfeest ln de Sporthal Margriet, vanwege haar 30-ja- rige bestaan. Op het program ma staan tal van bekende mu zikanten, waaronder Risqué, Arie Ribbens en de Boerenka- pel Sint Radbout. Tot in da kleine uurtjes kunnen de be zoekers dansen op muziek van de discotheek Martin Green. De aanvang is half negen. De toegangsprijs Is vijftien gul den. SCHIEDAM Direc teur G. A. A. Smits van de sociale dienst is ge schrokken van het ziek teverzuim onder zijn personeel. In het eerste kwartaal van dit jaar is dat gestegen met twee procent. Volgens de di recteur is dat een direct gevolg van de toenemen de werkdruk. "En dan krijg je daar ook nog eens een regeling als de woningdelers overheen," zegt hij. Het aantal mensen met een uitkering via de sociale dienst steeg in de eerste drie maanden met 253 naar 5720. Het merendeel van de nieu we cliënten werd inge schreven krachtens de RWW en de Wet op de Bejaardenoorden. SCHIEDAM "Synagogen In Nederland" heet de tentoon stelling die op dit moment in de Grote of Sint Janskerk te zien is. Op diverse panelen zijn foto's en tekeningen te zien van vooral joodse kerken in Amsterdam. De expositie heeft een Schiedams tintje gekregen door de verzameling Joodse voorwerpen die dominee L. du Ru (Opstandingskerk) aan de organisatie heeft uitgeleend. De tentoonstelling is samenge steld door het Joods Historisch Museum in Amsterdam. De oudste synagogen staan in onze hoofdstad. Zo worden de beroemde synagoge van Por tugese Joden en die van de Hoogduitse Joden nog steeds volop gebruikt. Op de expositie hangen foto's van deze histori sche panden als aan het Jonas Daniël Meljerptein. In enkele kaarten is aangege ven hoeveel joodse Nederlan ders er vóór de Tweede We reldoorlog in ons land woon den. Daaruit wordt onder meer duidelijk dat vóór de Duitse - terreur meer dan 50.000 Am sterdammers van joodse komaf waren. Van de ruim 130.000 Joden zijn er in de Tweede Wereld oorlog 110.000 omgekomen in Duitse concentratiekampen. Dit zijn overigens cijfers die opvallend genoeg niet in de tentoonstelling worden ge noemd. In een vitrine liggen de tiental len voorwerpen uitgestald die dominee De Ru door de jaren heen heeft verzameld. Gebeds in een vitrine zijn de door dominee L. de Ru 'beschikbaar gestelde Joodse voorwerpen te zien. riemen, een Esther rol, en een Havdala (gevlochten kaars die''"' aan het einde van de sabbath wordt aangestoken) zijn er en- keievan. De enige synagoge die Schle- dam rijk is. een pand aan 't -j Groeneweegje dat nu niet meer wordt gebruikt, wordt in de expositie niet genoemd. De':.' tentoonstelling is tot en meet 11 mei dagelijks te bezoeken van elf uur 's ochtends tot vier uur's middags. SCHIEDAM Na een abso luut dieptepunt In 1983 lijkt het Stedelijk Museum weer aan te spreken bij het grote publiek. Vorig jaar bezochten zo'n 31.000 mensen de tentoonstel lingen. Het jaar daarvoor maakten „slechts" 27.220 mensen de gang naar het mu seum. „De tentoonstellingen waren te moeilijk," noemt ad junct-directrice Clara Stroman de belangrijkste reden. Voor dit jaar wordt een flinke stij ging verwacht, gezien het be zoek in de eerste maanden. „Het is het beste om steeds twee tentoonstellingen naast elkaar te hebben. Een pu bliekstrekker en een wat moei lijker expositie." denkt Stro- man. in '83 waren er wel enke le uitschieters als de tentoon stelling over de schrijver Tol kien en de expositie „getekend in Westerbork". „Tentoonstellingen met actuele moderne kunst zijn over het af-, gemeen te moeilijk voor een groot publiek. Met bijvoor beeld zaalfoiders proberen we de kunst duidelijker te maken. Je bent als museum deels af hankelijk van mond-op-mond- reclame. Bij een moeilijke ten- <- toonstelling hebben de men sen tijd nodig om die te ver werken en wordt er niet veel doorverteld." aldus Stroman. Deze dagen is het museum In elk geval verguld met het door slaande succes van de ten toonstelling „1940-1945-1985". „Het loopt echt storm," aldus museum- medewerkster Tllly Neutellngs. Zaterdag, de dag van de ope ning, konden 1.000 bezoekers worden geregistreerd en zon dag werd een topdrukte ge boekt van 3.000. Dit zou vooral te danken zijn aan het feit dat de expositie een sterk Schie dams karakter draagt. SCHIEDAM/VLAAROINGEN/ MAASSLUIS De beroeps opleiding voor volwassenen (BKE) gaat haar laatste twee jaar In. Mensen die nu aan een opleiding beginnen, hebben de zekerheid dat zij de opleiding kunnen afmaken. Wie zich na september 1985 opgeefl, heeft die garantie niet, omdat het project tot eind 1987 wordt ge subsidieerd. BKE betekent Beroepskwalifl- cerende Educatie, Het project richt zich op volwassenen, die ouder zijn dan 18 jaar. en geen afgeronde vooropleiding heb-, ben. Beroepsrichtingen waar v men zich voor kan opgeven zijn: administratieve opleiding, technische opleiding voor vrouwen, elektrotechniek en metaaiberoepen. De lessen worden in Schiedam, Vlaardin gen en Maassluis gegeven. In-' lichtingen: tel. 268296,6008S9" en 01899-13510. VLAARDINGEN Burge meester Van Lier heeft promo tie gemaakt. Echte Vlaardin- gers noemen hem niet meer „burgemeester" of „Van Uer" maar hebben het over „bur gervader". „Als echte Vlaar- dlngers dat woord gaan ge bruiken, Is dat een goed teken Want dat Is een compliment en een eretitel", zei Piet van der Harst, bestuurslid van Expoge. gistermiddag In het Vlaarding- se stadhuis tijdens son rcünlo. Vele tientallen ex-politieke ge vangenen. verzetsmensen en hun familieleden bezochten de reünie van de afdeling Vlaar- dingen/Maassluis van de Ne derlandse Vereniging van Ex- Polltieke Gevangenen uit de 'bezettingstijd en van de Ver eniging van Voormalig Verzet LO-LKP, Vlaardingen-West- land (Landelijke onderduikers, Landelijke knokploegen). Eén f van hen, Wlm Stolk, kreeg een- speciaal welkomsapplausje. Hl] woont al 35 jaar ln Australië en bezocht voor het eerst de re- unie, die regelmatig gehouden wordt. Burgemeester Van Lier, die la-. ter zo vriendelijk door Van der Harst werd toegesproken, stond ie zijn toespraak even stil bij het „Nooit Weer"-opti- misme van kort na de oorlog. „Als wij de balans opmaken. staan er heel veel cijfers in de min. Maar wij zijn een stuk bet ter af en vrijer dan voor de 1 oorlog. Ik denk, dat wij met vallen en opstaan vooruit gaan", aldus de burgemeester, die de aanwezigen opriep de dialoog gaande te houden met de jongere generatie. WOENSDAG 8 ME11985 4 I

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1