Werkgroep in Noord slaat alarm 'Ome Henk' zegt gasmeter Lindenhof-restauratie met reünie afgesloten i tegen het systeem Hulp bij weigeren van huurverhoging Schiedam zit onder 69.000 SG zit met 'Lastpost' Activiteiten Molenmaand Werkloosheid daalt verder in april Sociale Dienst zoekt mede-demonstranten Kortaf m WS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het aantal padden met merk waardige lichamelijke afwijkingen stijgt onrust barend. Met die mededeling slaat de Paddenwerk- groep in een voorjaarsverslag alarm. Rond de Scheepvaartweg zijn vorige maand tientallen exemplaren aangetroffen met een zogeheten 'kik kerrug". De werkgroep legt een verband met bo demverontreiniging, maar volgens wethouder Zij develd is dat onwaarschijnlijk. lü lal De 'operatie' werd door zo'n slagen. '.estig voormalige bewoners van de Lindenhof gadege- Molenmaand Museum Beeldje Drank Overige Wilton Woudhoek mi HET VRIJE VOLK schiedam 6 'Veel padden tonen sporen van gif A' Ook in voorgaande Jaren toonde de Paddenwerkgroep zich at eens ongerust, maar een pad met een afwijking was toen nog een uitzondering. Maar een aantal van dertig padden, met een kikkerrug (groen-glanzend, gevlekt en gestreept) noemt de werk groep "een levend bewijs" dat er Iets niet ln orde is. „WIJ zijn geen experts, maar we weten wel dat er havenslib in de grond zit bij die Scheepvaart weg," aldus een woordvoer ster. De werkgroep nam contact op met wethouder Chris Zijde veld. Zijn verhaal: „De werk groep meldde mij dat zij zich zorgen maakte over het heen en weer storten van grond daar, in verband met bouwac tiviteiten. Ik heb intern laten nagaan of het daarbij ging om schone grond. Er bleek niets aan de hand te zijn. Bagger specie ligt er wel, maar op een aanvaardbare diepte. Wat dat betreft gaan wij zorgvuldig te werk." De plotselinge golf van pad den met afwijkingen kan vol gens de wethouder met „van alles en nog wat te maken heb ben. Het kan een toevallige ziekte zijn, of een incidentele verontreiniging in de omtrek. We leven nu eenmaal in een stedelijk milieu, waar je he laas nog aanloopt tegen geval len van mensen die afval in riolen dumpen, afgewerkte olie in sloten gooien, of verfproduk- ten, noem maar op." Mevrouw C. A. M. van Hoek, woordvoerster .an de Padden- werkgroep, vindt echter dat het signaal van de werkgroep „serieuzer moet worden geno men. Ik krijg de gemeente nooit wakker geschud." ZIJ heeft de indruk dat het minis terie van WVC meer werk van de zaak wil maken, „Ik heb contact gehad met een amb tenaar op het ministerie en hij wil dat we foto's van padden met afwijkingen opsturen." SCHIEDAM Meteropne- mer Henk de Goede kreeg gis termiddag bij zijn afscheid van de nutsbedrijven mis schien wel de grootste waarde ring die hij kon krijgen: onder de mensen die hem een handje kwamen schudden zaten enke le "vaste klanten". De Goede, ruim vijf jaar geleden al ge louterd met een Ridderorde voor zijn veertigjarig dienst verband, heeft het meer dan 45 jaar bij de nutsbedrijven uit gehouden. "Het was prachtig en gezellig," aldus de Goede tussen het ontvangen van de afscheidsgroeten door. In een toespraak roemde di recteur J. van Willigen de in zet van De Goede. "Hij stond altijd voor anderen klaar. Hij was een goede collega." Behal ve een groot bos bloemen kreeg de scheidende meterop- nemer een "envelop met in houd". De Goede trad op veertien jarige leeftijd in dienst bij de nutsbedrijven als leerllngfitter bij de toenmalige gasfabriek. Later werd hij penningjongen. Na een tijdje te zijn onderge doken in de Tweede Wereld oorlog, kwam De Goede op 10 juni '45 weer boven water om tot op de dag van vandaag on afgebroken de meters van de nutsklanten op te nemen. "Prachtig en gezellig," zo kwalificeerde Henk de Goede (midden met bril) gistermiddag zijn ruim J/5-jaar lange loopbaan bij de Schiedamse nutsbe drijven. De Goede is naast meterop- nemer, ook een goede bekende als "ome Henk" van de bewo nersvereniging 't Singelkwar tier. Hij is elk jaar van de par tij bij het zomerkamp in Loon op Zand. SCHIEDAM Jan en Kaat staan weer waar ze horen, op de gevel van het voormalig weeshuis de Lindenhof. Met het terugzetten van de twee markante poppen werd de ver bouwing van het weeshuis tot een- en tweepersoonswoningen afgerond. Onder het toeziend oog van zo'n zestig vroegere bewoners van het huis en an dere belangstellenden zetten twee medewerkers van een bouwbedrijf Jan en Kaat zachtjes op hun gerestaureer de voetstukken. Hier en daar assisteerde wethouder Chris Zijdeveld (Ruimtelijke Ordening) bene den bij de kraanwagen de bouwvakkers door af en toe de handels van de kraan te bereo-- ren. Op de centimeter nauw keurig werd eerst Kaat en ver volgens Jan, beide schoonge maakt en in een nieuw verfjas- je, op de dakrand gehesen. Een flink aantal maanden had het illustere duo ingepakt in plas tic zakken het interieur van de museumkelder kunnen bestu deren. De zestig ex-Lindenhofbewo- ners raakten de gehele dag niet uitgepraat en gekeken. Fo to's van vroeger, van groepen bewoners voor de deur van het toenmalige weeshuis, gingen van hand tot hand voorzien van de nodige commentaren. „Ik ben net te laat. anders had tk me nog opgegeven voor een woning," liet één van de vroc- gere bewoonsters haar waar dering voor het verbouwings resultaat blijken. Sommige ex- bewoners kwamen uit Enge land en zelfs Amerika om de reünie bij te wonen. Op initiatief van Cor Suttorp waren de ex-bewoners 's och tends al in het Stedelijk Mu seum bij elkaar gekomen. De directe aanleiding vormde na tuurlijk de complete metamor fose die hun vroegere "thuis" had doorstaan, „Ik had twee jaar geleden al plannen voor een reünie. Anderhalf jaar ge- Peter de Ru: verzet Door Marjo Peppelaar „Ik heb wel vertrouwen in die jongen. Hij is autodidact maar dat zijn vaak de besten. Die mensen hebben zich niet laten indoctrineren." Galerie houdster An van den Brand heeft het over de Leidse kuns tenaar Peter de Ru. Het lijkt erop dat ze gelijk heeft. Peter de Ru Iaat zich niet in een hok je duwen. Hij acht zich aan geen enkele stijl of richting binnen de beeldende kunst ge bonden. Met zijn werk bindt hij de strijd aan tegen het on recht in de maatschappij en de steeds onpersoonlijker worden de samenleving. Zelf ziet hij het als "verzet tegen die mis vormende invloed van het sys teem." Tot 6 juni exposeert Peter de Ru met tekeningen, schilde rijen en grafiek in Galerie 't Koetshuys. Hij werkt veel met Oostindische inkt, vaak in combinatie met fel roze of paarse pastei. Ondanks de maatschappij kritische lading die Peter de Ru aan zijn werk meegeeft, spelen het onderbewuste en het toeval een belangrijke rol bij de totstandkoming ervan. AI werkende, vaak met zijn han den, duiken als vanzelf asso ciaties op. Dit werkt hij dan verder uit tot een meestal angstaanjagend geheel. Peter de Ru geeft aan zijn werk titels als Wanhoop, Angst en Paranoia mee. Begrippen waar geen concreet beeld bij past Toch is hij erin geslaagd deze op de toeschouwer over te brengen. Uit zijn werk spreekt een grote beklemming. Hoe be langrijk ook dit alles, voor de meeste mensen moet kunst ge woon mooi zijn. Uit reacties blijkt dat voor sommigen ook aan dit criterium voldaan wordt door Peter de Ru. Aan de expositie van Peter leden werd ik door de gemeen te benaderd om de bijeen komst te organiseren." Een ad vertentie met een groepsfoto uit 1924 deed de rest en de be richten van vroegere bewoners sijpelden binnen. „Het ziet er fantastisch uit maar in niets lijkt het meer op vroeger," vond Suttorp later in het Stadscafé "t Proveniers huis waar de reünie na de symbolische "afbouw" van de Lindenhof werd voortgezet. Wethouder Zijdeveld toonde zich in een toespraak uiterst tevreden met het resultaat van de verbouwing. „Het huis is nog niet helemaal klaar maar om vandalisme te voorkomen hebben we de woningen zo snel mogelijk uitgegeven," aldus de wethouder die sprak over een "lekgeslagen" pand dat moest worden gerestaureerd. In de Lindenhof zijn nu 23 woningen ontstaan. Bij elkaar heeft de restauratie ruim drie miljoen gulden gekost. Een be drag dat onder meer door sub sidies van het rijk op tafel kwam. De gemiddelde huur van de woningen bedraagt 300 gulden. Begin vorig jaar werd met de verbouwing begonnen. Op de centi meter precies werden Jan en Kaatop hun gerestau reerde voet stuk terugge- hesen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Bewoners- vereniging Schiedam-West gaat vanaf maandag een "huurspreekuur" houden. Daar kunnen mensen terecht, die menen dat de huur van hun woning ten onrechte wordt verhoogd. Zoals ieder Jaar worden alle huren op 1 juli trendmatig verhoogd. Reden om aan de rechtmatigheid daarvan te twijfelen is volgens de bewonersvereniging grote twijfel in de wijk West over het onderhoud van de hulzen daar. Achterstallig onderhoud is één van wettelijke gronden waarop bewoners een huurver hoging mogen weigeren. Als de huisbaas daar dan niet mee akkoord gaat, moet de zogehe ten Huurcommissie de knoop doorhakken. Tot dusver hield de bcwo- nersverenlging wel vaker huurspreekuren, maar deze waren uitsluitend bedoeld voor leden. Met het spreekuur-nieu- we-stijl, dat elke maandag van 20-22 uur in wijkcentrum de Bever (Van Beverenstraat 40) wordt gehouden, hoopt zij een aanmerkelijk groter publiek te bereiken. Een van de tekeningen van Peter de Ru de Ru is een bronzen beeldje van Lotti van der Gaag toege voegd omdat het qua sfeer zo goed aansluit bij diens werk. Inderdaad wekt ook dit beeld je. dat "de Gek" heet, de asso ciatie met wanhoop en angst. Lotti van der Gaag heeft in Parijs gewerkt in het atelier van Cobra-kunstenaars als Ka- rel Appel en Comeille. Ook in dit opzicht is haar werk hier in Schiedam, dat op het gebied van de Cobra een zekere faam verworven heeft, dus goed op zijn plaats. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het aantal In woners van Schiedam is weer gedaald ln de maand maart. Per 1 april is de stand 69.012, zodat aangenomen mag wor den dat de stad inmiddels (an derhalve maand later) onder de 69.000 inwoners zit Van een stabilisatie, zoals de gemeente eind vorig Jaar verwachtte, Is nog geen sprake. De daling in maart was 69. 76 mensen over leden in die maand, terwijl èr 60 werden geboren. Opnieuw overtrof het aantal mensen dat vertrok het aantal dat zich in Schiedam vestigde. 229 ten op zichte van 176; een beeld dat niet afwijkt van de meeste maanden ln het vorige jaar. SCHIEDAM - De Stichting Schiedamse Gemeenschap (SG) heeft het eerste nummer van een nieuw maand blad uitgegeven. Het blad, een dubbelzijdig bedrukt A3-tje. heeft de naam "SG Lastpost" ge kregen. Het bevat vele kleine en middelgrote artikeltjes over culturele activiteiten In de Schie dam. Doelgroep zijn de le den van culturele vereni gingen, die bij de SG zijn aangesloten. De oplage van "SG Lastpost" is 2500. Ook gemeente raadsleden en mensen die bij de SG ais "be langstellend" te boek staan krijgen het blaad je gratis thuis toegezon den. Voorbeelden van stuk jes tekst in het eerste nummer zijn een aan kondiging van een Berli ner Nacht ln de Koren beurs, de verbouwing van het Passage Theater en de Jaarvergadering van de afdeling Zang van de SG. VRIJDAG 17 ME11985 INSTUIF Zondagavond zorgt John Mor ris voor veel gezelligheid en disco-muziek in de Instuif, zaal Irene, Nieuwe Haven 155. De disco-avond begint om;20.30 uur. Entree 5,-. inlichtingen, tel. 621274. HUISVROUWEN De leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen gaan dinsdag 21 mei op excur sie naar het Belgische Brugge. Woensdag 22 mei bezoeken de dames het Museum Boymans vanBeuningen in Rotterdam. Verzamelen om 13.30 uur bij de ingang van het museum. Opgeven voor een cursus kunstgeschiedenis die volgend jaar wordt gegeven door me vrouw Zuiderent, kan bij mevr. R. van Pelt. tel. 703820. Kos- n ƒ5,-, inclusief rondleiding, 'ichtingen, tel. 705971. SINGELKWARTIER Klaverjasvereniging het Sin- gelkwartier houdt op maandag 20 mei een klaverjasavond in zaal Marijke, Broersveld 121. ledereen is van harte welkom. Koffie klaar en zaal open vanaf 20 uur. Inlichtingen, tel. 263686. MUSEUM De organist Hlldebrand Otto bespeelt zaterdag 18 me! van 15 tot 16 uur het orgel in de aula van het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112. Hij brengt werken van Sweelinck, Wesley en J. S. Bach ten gehore. Toe gang gratis. Zondag 19 mei geeft het Trio Boccherini een concert in de aula van het mu seum. Het trio speelt muziek van Bach, Mozart, Reger en Britten. Het trio bestaat uit: Heieen Koppe viool; Eric van der Wel altviool; John van den Beemt violoncello. Met medewerking van Ernest Rombout hobo. Aanvang 14.30 uur. DAMCLUB De Damclub Schiedam houdt zaterdag 18 mei zijn jaarlijkse toernooi voor club- en gele genheidsviertallen. Er worden In gebouw de Ark, Hargplein van 10 tot ongeveer 17 uur partijen gespeeld met een halt uur bedenktiid voor iedere speler. Twee Franse damteams doen dit jaar ook mee. Vrijdag avond wordt een vriendschap pelijke wedstrijd gespeeld tus- Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hoog straat 125b, 3111 HD Schiedam. Telefoon: 266646 Of 736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woensdagoch tend voorafgaand aan de donderdag van plaatsing in ons bezit te zijn. sen de dammers van de Fran se club Cercle Damiste Sotte- villais en de Damclub Schie dam. Toegang voor toeschou- wers gratis. Vrijdag aanvang 19.30 uur, eveneens in de Ark, Hargplein. inlichtingen, tel. 745744. Het damgebeuren wordt onder de haam 'Het half uurtje van Schiedam' gehou den en is gesponsord door de Rabo-bank. FILMCLUB De stichting Filmclub Schie- dam vertoont vrijdag 17 mei de film Family Life van regis- -r seur Kenneth Loach. In de hoofdrollen zijn Sandy Ratcliff en Bill Dean te zien. Aanvang l 21.30 uur, zaal open 20.30 uur. - Volgende week staat er een film Pinksterweekeind op het - programma, met films als: Ro- ma, citta aperta; Giorgia, four -■ friends; Mama wordt honderd; Dressed to kill; Raggedy Man en Mean streets. Filmclub, ge- 7 bouw de Teerstoof, Nieuw- straat 12. VROUWENBOND De dames van de NW Vrou wenbond gaan donderdag 30 mei met de bus naar Helmond. Zij brengen daar een bezoek aan het creatief centrum en een kunstbloemen- en kera miek- atelier. Kosten 38,50. Opgeven voor 23 mei. tel. 262657. WEEKENDDIENSTEN Het Schielandziekenhuis aan de Staonouderslaan heeft dit weekeinde EHBO-dienst, tel. 733733. Ambulance, tel. 333300. Huisarts; boodschap pendienst, tel. 206611. Spoed- recepten, tel. 261480. Tand arts: spreekuur op zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur dr. J. B. Th. G. Schümmer, Over de Veste 137, telefoon 268604. Morgen wordt wederom een ■flink aantal activiteiten gehou den in verband met het feit dat de maand mei tot „Molen maand" is uitgeroepen. Al hebben wij onderdelen van het programma al eens eerder ge meld, hier volgt een kort over zicht van het geheel: Om half twaalf wordt het ver bouwde Nationaal Gedistilleerd Museum officieel heropend door André van der Louw, voorzitter van het Openbaar Li chaam Rijnmond. Om één uur wordt bij de Ko renbeurs aan de Dam het beeld De Branderskecht (van de Schiedammer Henderickx) onthuld. Twee d&tilleerderijen. de Uto- mij en Dirkszwager, houden een open dag. Het publiek kan tussen twaalf en vier uur een kijkje nemen. De toegang is gratis, al moet men we! een speciaal jeneverglas kunnen la ten zien, dat voor een rijks daalder in molen de Vrijheid te koop is. Men kan twee exposities bekij ken, die eerder al werden ge opend: „Twee Eeuwen Molen de Vrijheid" (Stedelijk Mu seum) en „Zondagsschilders" (Molen de Noord) SCHIEDAM De werkloos heid in het Waterweggebied is in april met 222 mensen afge nomen. Dat meldt het Gewes telijk Arbeidsbureau in Schie dam. In het gebied zijn nu 9258 mensen werkloos. De meeste daarvan wonen in Schiedam (3750), gevolgd door Vlaardingen (3399) an Maas sluis (1245). Van het toene mend aantal banen in april profiteerden vooral mannen. Van de 222 mensen die weer aan de slag kwamen waren er 146 van het mannelijke en 76 van het vrouwelijke geslacht. Ook de jongeren pikten een graantje mee. De werkloosheid onder mensen tot 23 jaar nam in april af van 1383 naar 1329. Desondanks vertoont het vaca ture-aanbod de laatste weken „een tijdelijke inzinking," aldus het Arbeidsbureau. SCHIEDAM Met speciale bussen vertrekken komende woensdag medewerkers van de Schiedamse sociale dienst naar Den Haag voor een pro test-manifestatie tegen de „voordeurdelerswet". Ook mensen die niet bij de dienst werken kunnen zich voor de demonstratie, en de busrit, op geven. Alleen bij een overwel digende belangstelling wordt Bi] de Dok- en Werfmaat- schappij Wilton-Fijenoord wordt woensdag de Vlaardin- ger p. Luycx in het zonnetje gezet. Hij viert zijn 25-jarig dienstverband bij Wilton. Luycx is thans monteur-bank werker op de reparatie-afde ling bij de werf. Dienstcentrum de Woudhoek organiseert op 12 Juni een bus reis naar de RAI In Amster- een kleine bijdrage in de kos ten verlangd. Op het Malieveld in Oen Haag zal vanaf twaalf uur 's middags tegen de dreigende woningde- tersmaatregel geprotesteerd worden. Voor de busrit kan men zich opgeven bij Henk Verkerk (tel. 37.30.13) en Ton Brouwer (tel. 14.93.12) dam, waar een „Senioren- beurs" wordt gehouden (de hele week). De beurs geeft een overzicht van goederen en diensten die speciaal voor ouderen bestemd zijn. Ook staan er tal van ouderenorga- nisatles met foldermateriaal. De busreis inclusief RAI-entree kost zestien gulden. Het ver trok is om negen uur, terug komst om vijf uur. Belangstel lenden kunnen zich telefonisch aanmelden (tel. 709555) bij het dienstencentrum.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1