Onafhankelijk bureau gaat de stookkosten controleren Brutale roofoverval: buit meer dan 'n ton Juiste zet Man licht f f gewond bijJ aanrijding Verder b|| 9.000 ËS Voor 70.000 gulden aan koffie gestolen Vernieling SSSW centraal b|j bezoek Kamerleden Kortaf :'r:WWM msmm 15 meter staal vóór buurthuis Centrum wil overleg en meepraten PvdA-bestuur wil crisis voorkomen ws WÊÊrn, Ikvi P ME het vrije volk ISniè* (Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Onge meen fel veegt de Stich ting Schiedamse Vrou wenemancipatie Orga nisatie (SVO)de vloer aan met de instelling van een adviescommis sie voor de kinderop vang. „Zinloos" en „tijd verlies", zo kenschetst de SVO dit plan, dat vo rige maand steun kreeg van een ruime meer derheid in de gemeen teraad. Ook de kinder centra (dagverblijven en speelzalen) lijken niets voor een commis sie te voelen. H'"-«d g|el||i WGSm Wmmm De kindercentra kampen met lange wachtlijsten en het personeel is overbelast Het is een juiste zet van de vrouwenorganisa ties en de kindercentra om een adviescom missie af te wijzen. Mooie boel is dat; je be steedt vele vrije uurtje om een lijvige nota te schrijven, waarin de gemeenteraad precies kan lezen waar de knelpunten zitten, en wat krijg je ervoor terug? Een nietszeggend antwoord en een uitnodiging om de zaken nog eens een half jaar lang met wat ambtenaren te bespreken. Maar of de problemen na afloop van die periode worden aangepakt, dat moet je maar afwachten. Wie stapt daar nou in? Wat er moet ge beuren is in feite heel simpel. De gemeenteraad moet wet houder Hafkamp laten vertellen wat hij wil doen aan de lange wachtlijsten en de overbelasting van het personeel bij de kindercentra. Dat zal ongetwijfeld stof leveren voor een pittige discussie, die geen enkele politieke partij hoeft te vrezen. Dan weten we tenminste weer wie waar staat. BART VAN LEEUWEN 5?; ■SCsT*" BRANDWEER EHBO Schiedam 18 WOENSQAG 22 ME11985 's-A'Sj V y '^AiyAA'/. Vrouwen 7eg en de vloer aan met raadsbesluit De commissie, waarin amb tenaren en mensen „uit het veld" zouden plaatsnemen, zou voor 1 november oplossingen moeten formuleren voor de enorme problemen In de kin deropvang. Zoals bekend kam pen de kindercentra met lange wachtlijsten en is het perso neel' overbelast. Volgens de SVO' ontbreekt echter een ga rantie dat die problemen na 1 november daadwerkelijk wor den aangepakt. De SVO vindt de weg van een adviescommissie te onze ker. 't Met het besluit de com missie in te stellen schortte de gemeenteraad in april de reeds lang slepende discussie over de kinderopvang een half jaar op. Het enige dat de kin dercentra op dat moment had den bereikt was dat de kinder opvang van de lijst met bezui nigingen verdween. Verder heeft wethouder Hafkamp, in de- 'rug gesteund door de PvdA/WD-coalitie, niet willen gaafc. Bovendien vindt de SVO dat er all „veel materiaal" is aan gedragen om een beleid uit te stippelen. De organisatie doelt hiermee op een nota van de Werkgroep Kindercentra eind 1984, warin de noodsituatie schrijnend werd .erwoord. „Na' de vele inspanningen en pogingen tot verduidelijking W/AA. 'C'vA,''? AAA* si- van de problematiek wordt nogmaals onze medewerking verlangd. Vrijwilligerswerk is gebaseerd op idealisme, maar er zijn grenzen," aldus de SVO. De Werkgroep Kindercentra, waarin het dagverblijf Honki- Ponk en vrijwel alle peuter speelzalen zijn vertegenwoor digd, heeft haar reactie op het plan van de gemeenteraad nog niet op papier staan. „Bij ons kost dat wat tijd, omdat zo'n brief eerst langs alle centra moet," aldus woordvoerster Marja van Wolferen. Wel wil zij vast zeggen dat de kinder centra het standpunt van de SVO onderschrijven. Ais alternatief voor de in stelling van een adviescom missie stelt de SVO voor om de Werkgroep" Kindercentra tot „permanent overlegorgaan" te bombarderen. Beleidsambte naren zouden langs die weg antwoord op resterende vra gen kunnen krijgen. „Er zal wel enige financiële hulp nodig zijn voor het vergoeden van de door de werkgroep te maken kosten," voegt de SVO daaraan toe. SCHIEDAM Bewoners vanide Mariastraat hebben een onafhankelijk bureau In de arm genomen om hun stook kosten te onderzoeken. Op één uitzondering na kregen de be woners van 85 huizen fikse na vorderingen over het afgelo pen'jaar. Deze varieerden van .enkele tientjes tot aanslagen van", bijna duizend gulden. De bewoners zijn het absoluut niet met de bedragen eens. In een gesprek vorige week met' de „stookgroep Maria straat" voorspelde directeur Cees Kamminga van dfe SSSW, die 'de woningen beheert, dat de navorderingen voorlopig niet worden opgehaald. Hier mee is voorkomen dat deur waarders worden ingezet. Da- bewoners zijn ervan overtuigd dat er fouten zijn ge slopen in de verwarmingsin stallaties. Op kosten van de eigenaresse van de huizen, wo ningbouwvereniging Schiedam Vooruit, is een bureau aange trokken dat ook in andere ge meenten stookkosten heeft on derzocht Schiedam Vooruit vindt dat de bewoners zelf de mogelijkheid moeten hebben om de kosten te laten analyse ren. :- „We moeten er voor zorgen dat de bewoners in ieder geval niet ""in financiële moeilijkhe den raken. Ongeacht de uitslag van het onderzoek," meent de voorzitter van de woningbouw vereniging, Cees Schewe. De bewoners vinden het een vreemde zaak dat de navorde ringen worden gedaan op basis van acht maanden stoken. „Ze ker is dat er iets mis is met de installaties," meent Bert van Kan, bewonersdeskundige in West. De SSSW heeft inmid dels de bouwer van de wonin- gen.-aannemer MUWI, aange schreven en gevraagd om op heldering. „De bouwer zal natuurlijk antwoorden dat er met de in stallaties niets aan de hand is, hoewel de brief formeel na tuurlijk juist is," zegt Van Kan. Directeur Kamminga heeft in zijn brief aangedron gen op een antwoord vóór het eind van deze maand. De bewoners van de wonin gen betaalden in '84 voorschot ten van zo'n zestig tot honderd gulden per maand. Daarin wa ren niet inbegrepen de electri- citeit en de nutsvoorzieningen zoals de kabel. „We weten niet wie die voorschotten berekend heeft," zegt Van Kan. „Dat- moet ook door de onderzoek worden opgehelderd." Ook in andere delen van de stad zijn bewoners van nieuw bouwhuizen het in het geweer gekomen tegen de navorderin gen op de stookkosten. De be wonersvereniging Schiedam Centrum heeft een SSSW-on- derzoek afgedwongen voor nieuwbouw achter de Hoog- Een onafhan kelijk bureau zal in de Ma riastraat (fo to) onderzoe ken of de be woners inder daad minder hebben ver stookt dan hun afreke ningen doen vermoeden. straat en aan de Korte Haven. „Wij vrezen dat er in alle nieuwbouwwoningen iets mis is met de stookkosten," zegt de bewonersvereniging in West. Met angst en vrees zien wij de afrekeningen tegemoet, die de rest van de Mariastraatbcwo- ners nog moet krijgen." VLiAARDIN GEN Zater dag 1 juni wordt bij het buurt huis De Pijpelaar in de Vet- teoordsepolder een kunstwerk geplaatst. Het is een stalen constructie van 15 meter hoog, bestaande uit een framege deelte, met daaromheen een polyester spiraal, die eindigt in een VU-meter. Op die meter zal de activiteit in het buurt huis afleesbaar zijn, doordat in het buurthuis geproduceerd geluid wordt omgezet in licht signalen. De VU-meter wordt anderhalve meter hoog en het lichtgedeelte bestaat uit vrachtwagenremlichten. Brandt hij groen dan is het rustig in het buurthuis, bij geel is de activiteit wat groter en is er rood licht te zien is het druk. De ontwerpers zijn in totaal zo'n drie jaar met het objekt bezig geweest. Dit ontwerp heeft een lange weg afgelegd langs diverse instanties t .jr- dat toestemming voor uitvoe ring werd gegeven. De twee noemen zich nadrukkelijk geen kunstenaars, „maar we zijn vaardig met lasapparaat en slijptol". „In de wijk zou een geves tigd kunstwerk ook niet aan slaan. Wat er nu staat is een beetje een agressief ding", al dus Johan Pekkes. Het plaat sen van het objekt valt samen met het tienjarig bestaan van de buurtvereniging. VLAARDINGEN Voor meer dan een ton waarde aan parels, occasions en gouden trouwringen. Dat is de buit van een brutale roofoverval op juwelier Van Roon BV die gis terochtend op de Hoogstraat in Vlaardingen plaatsvond. De politie hieid het aanvankelijk op enkele duizenden guldens aan waarde maar na nauwkeu rige tellingen later op de dag werd de schade pas echt duide lijk. Twee figuren, waarvan één zeker een man is, parkeerden om kwart voor elf een rode Volkswagen van het type Golf in de Brede Havenstraat. Bui ten, midden tussen winkelend publiek, trokken zij bivakmut sen over hun hoofden en liepen met een mitrailleur de Juwe lierszaak op de hoek Hoog straat-Peperstraat binnen. Daar werd bedrijfsleider D.H.G. Lindehof, die juist stond te bellen, tegen de muur gezet en lcreeg de loop van het schiettuig op zich gericht. Drie medewerksters en drie klanten moesten op de grond gaan lig gen. De overvallers lieten de kluis openmaken en gristen dc buit wcz waarna zij weer de winkel uit liepen, in de wagen stapten en uit het zicht ver dwenen. Ver zijn zij niet gereden: de politie trof later de vluchtauto aan in de Baljuwstraat. Mede dank zij een winkelende Vlaar- dinger die de overval zag ge beuren en het nummer van de rode auto noteerde. De auto is in Amsterdam gestolen. Hoofd inspecteur G. Bierling ver moedt dat de overvallers met het openbaar vervoer verder zijn gereisd. Het is niet de eerste keer dat juwelier Van Roon is overval len. De vorige eigenaar en te vens raadslid in Vlaardingen, Chris van Roon, verkocht zijn zaak in september vorig jaar. Juist na dc zoveelste overval. De overval van gisteren is de eerste sinds de winkel, die nog wel de naam van de vorige eigenaar draagt, In handen is van een grote juwellersketen. Bedrijfsleider Lindenhof en zijn drie assistenten kregen de schrik van hun leven toen de daders binnenliepen. Op straat had een getuige al gezien hoe één overvaller zijn muts aan trok. Andere mensen bleven aan de grond genageld staan of slopen uit dc buurt. Na het gebeurde besloten Lindehof en zijn drie collega's eerst uit te blazen, de politie te woord te staan maar daarna gewoon door te werken.„Dat is het beste," aldus Lindehof. De toeloop van nieuwsgierige win keliers uit de buurt bleef uit. Even later was er in de voor overvallers kennelijk interes sante juwelierswinkel niets meer te merken van de voor Vlaardingen brutaalste roof overval tot nu toe. Bedrijfslei der Lindehof: „We moeten er niet te lang Wj stil blijven staan." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De bewoners vereniging Schiedam Cen trum, pas weer nieuw leven in geblazen. wil met de gemeente overleggen hoe de kaalslag achter de Hoogstraat moet worden ingevuld. De vereni ging heeft nog steeds een park boven aan het verlanglijstje staan. Ook de winkeliers aan het Broersveld voelen het meest voor een park, zij het dat in hun plannen de bomen en planten bovenop een par keergarage gesitueerd zijn. Dit laatste plan is door de gemeen te inmiddels al afgewezen. De Bewonersvereniging Cen trum juicht het voornemen van de gemeente-toe om op het terrein waar nu het vroegere internaat De Uitkijk staat, een "publiekstrekker" te bouwen. Gedacht wordt in eerste in stantie aan een warenhuis. "Dat zou een impuls zijn voor de Hoogstraat", meent de ver eniging in haar onlangs ver schenen Binnenstadskrant. De derde noot op de zang van de bewoners in het Stads- erf. De vereniging wil betrok ken worden bij het praten over de bestemming van het plein. Een ruime openbare ruimte lijkt de vereniging het meest op z'n plaats. Er zijn ai plan nen om er een nieuw biblio theek- filiaal te vestigen. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Bij een aanrij ding op de kruising van de Portugaalsestraat en de Ha- vendijk is een 47-jarige Schie dammer licht gewond geraakt. Hij kwam met zijn auto in bot sing met een andere auto, die werd bestuurd door de 25-jari- ge R, van L. De laatste ver zuimde voorrang te verlenen. De gewonde man hoefde na een behandeling niet in het Schïeland Ziekenhuis te blij ven. De aanrijding vond maan dagochtend om half twaalf plaats. tESv*1- Ruurd van der Veer (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het PvdA-be stuur heeft geleerd van de "schermutselingen" ruim drie jaar geleden bij het samenstel len van de lijst met kandidaten voor de gemeenteraad. De kieslijst voor de komende ge meenteraadsverkiezingen (maart '85) zal hoogstwaar schijnlijk worden geformeerd door een onafhankelijke com missie. Vorige keer werd een door het bestuur samengestel de lijst door de ledenvergade ring van tafel geveegd. De schrik zit er bij Ruurd van der Veer, de plaatselijke voorzitter, blijkbaar nog in. „We willen een crisi3-situatle zoals destijds voorkomen", zegt hij. „Het moet niet weer gebeuren dat de totale lijst wordt veranderd. Dat is onver standig". De onafhankelijke commis sie, die drie tot negen socialis ten zal tellen, moet het "ver trouwen" van de algemene le denvergadering hebben. De commissie-leden mogen zelf geen kandidaat zijn of in het bestuur zitten. Direct na de bewuste avond waarop veel "koppen rolden" en vooral de jongere garde het moest ontgelden, ging de "commlssie-Lems" aan het werk om een nieuwe regeling voor het kiezen van gemeen teraadskandidaten te vinden. In het PvdA-regelement voor de kandidaatstelling trof deze commissie het artikel 10 aan waarin de mogelijkheid voor een onafhankelijke commissie wordt aangestipt. JDe leden vergadering heeft zich al uit gesproken vóór de onafhanke lijke commissie na een aanbe veling van de commissie- Lems", aldus Van der Veer die spreekt van een "opgerakelde procedure". Andere PvdA-af. 'ingen in ons land maken ook gebruik van een apart clubje dat de kieslijst samenstelt. De beslis sing van de commissie is trou wens niet bindend. Ook over de dan gekozen kandidaten kan nog volop gediscussieerd wor den. Alsof het nog niet genoeg is, gaat werklozenproject de Trechter weer door met het graveren van postcodes in fiet sen. De vrijwilligers pikken de draad, na een korte winter stop, op bij een stand van 9.000 reeds onder handen ge nomen tweewielers. Er is zelfs nog ruimte voor wat extra me dewerkers, zo meldt Piet Pen ning van de Trechter. Opnieuw wordt geopereerd vanuit wijkcentrum de Blauwe Brug, waar men voortaan elke woensdagmiddag van half twee tot half vier terecht kan. Maar: de „graveurs" gaan, nu de lente echt doorbreekt, ook werken in de open lucht. Elke vrijdag zullen zij van tien v tot twee uur te vinden zijn op >3^* de Grote Markt naast het oude stadhuis. Ook een vijftal rijwiel- handelaren doen mee aan de actie, die erop is gericht het grote aantal fietsdiefstallen te- rug te dringen. SCHIEDAM Pakken koffie ter waarde van 70.000 gulden zijn verdwenen bij een inbraak in een bedrijfspand aan de 's Gravenlandseweg. leder spoor van de dieven ontbreekt. De politie heeft nog niet kunnen ontdekken hoe zij het pand zijn binnengedrongen. Bij een inbraak in een kelder box onder een woning aan de Vlaardingerdijk hebben onbe kenden een partij wijn en ge luidsapparatuur ter waarde van 4.000 gulden buit gemaakt. De toegangsdeur werd openge broken. Uit een andere kelderbox (aan de Numanstraat) verdween een hoeveelheid gereedschap ter waarde van 7.000 gulden. De eigenaar had de deur van de box open laten staan. Van het dak van scholenge meenschap Liedeweyde is een strip lood met een lengte van - tv 30 meter gesloopt. Bij een sportzaak aan het Broersveld "1 zijn twee stenen door een eta- lageruit gegooid. De eigenaar heeft echter geen vermissingen uit zijn inventaris geconsta teerd. Een auto op een parkeerplaats aan de Vlaardingse Axelhoeve is flink bekrast met een scherp" voorwerp. Schade: 1500 gul den. In de sportzaal van voet balvereniging Fortuna aan de Marathonweg zijn ook vernie lingen gepleegd. Onbekenden gooiden de t.l.-balken aan dlg-f gelen en bespoten de muren met rode en witte verf. Fortuna zit met een schade van 3000 guiden. - .V SCHIEDAM De perikelen rond de SSSW staan centraal bij een bezoek van PvdA- Tweede Kamerleden morgen aan Schiedam West. Henk Vos en Rein Hummel, met in hun kielzog enkele fractiemedewer kers, zullen ondermeer een ge sprek hebben met de gemeen te. In wijkcentrum De Bever zullen de beide socialisten de woonellende In 213 St. Jozef hulzen onder ogen krijgen waarna zij een bezoekje aan enkele van de gewraakte pan den brengen. Vervolgens kun nen andere bewonersvereni gingen een uur lang met het duo praten over de SSSW, de werkmaatschappij van de vijf Schiedamse woningbouwver enigingen. De twee Kamerleden zijn op uitnodiging van de bewoners vereniging in Schiedam. Zij zul len zich direct na een spoedde bat op weg begeven. Door het debat komt een "werklunch" met ondermeer wethouder Cor van Tilborg (stadsvernieuwing) te vervallen. De twee PvdA'ers zijn al enkele maanden geleden door de be woners aangeschreven voor een bezoek. "Ze bleken zeer goed op de hoogte van het be- De Schiedamse brandweer neemt binnenkort afscheid van brandmeester H. J. Ooster- veer, die per 1 juni "functio neel leeftijds entslag" heeft ge nomen. Vrijdag wordt hem een receptie aangeboden, die van 20-21.30 uur wordt gehouden in de recreatiezaal van het Stadskantoor. ruchte rapport dat de Nationa le Woningraad over de SSSW heeft gemaakt," weet Bert van Kan, bewonersdeskundige in - de wijk. "We hebben hen uit genodigd omdat ze deskundig zijn en omdat de PvdA-fractle goed in de Volkshuisvesting zit. Daarbij komt dat er drie socialisten in het college zitten. Door het bezoek van kamerle den wil de vereniging de "druk op de ketel houden" wat be treft de opknapbeurt voor de St. Jozefwoningen. Nog steeds is niet duidelijk wanneer en hoe de woningen zullen wor den aangepakt. Het grote struikelblok vormen de kosten die in de miljoenen guldens lo pen. "Door de Kamerleden uit te nodigen laten we zien hoe be langrijk we een oplossing voor de ellende vinden," zegt Van Kan. "je kunt het zien als een soort actieprogramma. Je moet de SSSW onder druk zet ten, wil je resultaten zien." De beide Kamerleden hebben zich degelijk voorbereid op hun bezoek aan Schiedam. Zo heb ben zij ondermeer een gesprek gehad met de advocaat van de bewonersvereniging over de 213 St. Jozefwoningen. De Schiedamse EHBO-verenl- ging Sint Liduina gaat na de zomer beginnen met een ver- nieuwde EHBO-cursus. Hierin I» zulten in het bijzonder sporton- jï gevallen en ongevallen In en n rond het huls centraal staan. I Er wordt gewerkt met gastdo- centen, dia's en film. Belang- stellenden kunnen zich nu al opgeven vla de volgende tele- foonnummers: 706244, 711080 ti en 706303.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1