14 'Blanken vervullen ons met schaamte' kortaf Ambtenarenbonden boos over ATV DES-moeders gezocht Hond bijt hondje Goedgemutst de Pinksterdagen in Polders RET Twee werknemers van Kreber gehuldigd ws i -- Hl mmm Niet storend maar wel opvallend heeft de commercie de nodige invloed op de molenmaand die Schiedam de ze maand in haar ban heeft. Het zijn niet alleen historie en nostalgie die de klok slaan bij dit goed opgezette eve nement dat vandaag met een groot molenfeest eindigt. Duidelijk laten kleine en grote ondernemingen zich gelden als het gaat om via de vier Schiedamse molens in de picture te komen. Jos Gunneweg, als molenco- ordinator stevig betrokken bij de or ganisatie, heeft het er voor over zo lang het publiek lol heeft, zo blijkt uit het bijgaande artikel. Gunneweg is al vanaf zijn jeugd betrokken bij mo lens. Op tweeëntwintigjarige leeftijd werd hij molenconsulent voor de Rijksdienst voor de Monumenten zorg. Later belandde hij in de unieke functie van plaatselijk molencoördi nator. Molencoördi- nator Jos Gunneweg: „Zonder de bemoeienis sen van het bedrijfsleven zou de molen maand een bloedarmoe dig zooitje zijn." 1 Kapstok Sponsors litaOv; Vandaag publiceren wij het laatste deel van een reisverslag "Afrika van de andere kant bezien" van Hanny Rennen en Tom de Geus. Deze twee Schiedammers hebben hun ervaringen op hun trektocht door Afrika op papier gezet. Na een tocht door landen als Tunesië, Algerije en Togo zijn ze in Ghana aangekomen. Daar worden ze geconfronteerd met blanken die daar wer ken en een stukje Neder landse geschiedenis. Han ny en Tom zijn in septem ber vertrokken en waren op dat moment van plan een jaar weg te blijven. £31«SK wmm Werkgroep Impressies uit Afrika van Hanny Ren nen (inzet) en Tom de Geus. Gemoed Lol Bezoekers PPR Ballet Huisvuil W> iY ■?^v HET VRIJE VOLK schiedam - - i-wvtfKKvllWtiU.*,- ZATERDAG 25 ME11985 ïïrt. V i'f- ISi i II l-£V«- smm mmsimm 'Commercie ?WaS geeft dat nou' Van onze verslaggever RON DE GROOT SCHIEDAM Molens en commercie. Hoewel de wieken onschuldig hun rondjes zwaaien, is de Schiedamse Mo lenmaand wel degelijk om ringd door keiharde guldens. Als geen ander zien jenever producenten, broodbakkers en niet te vergeten de gemeente, hun kans schoon om goedkoop voor het voetlicht te treden. „Het kan niet zonder," meent molencoördinator Jos Gunne weg, die een groot deel van de organisatie voor zijn rekening neemt. „Het zou anders maar een bloedarmoedig zooitje zijn geworden." Al meteen bij de presentatie van het molenmaandprogram- ma eind april liet de commer cie zich gelden. Een bekende distilleerderij bracht ("ter ge legenheid van") de "Vrijheid 200" weer op de markt. Een borrel die zich onderscheidt door een grote concentratie moutwijn weike in de huidige jenevers niet meer terug te vinden zou zijn. Snel na de wedergeboorte van de borrel volgden berich ten over het "molenbrood" van echte bakkers, promotieverha- len over Schiedam als unieke jeneverstad en zelfs "molen bonbons" van een plaatselijke chocolaatjesmaker. Bij de fes tiviteiten die vandaag (op de laatste dag) worden gehouden zijn het vooral winkeliers die de boventoon voeren. Zo zou den de ondernemers aan de Parkweg "een blik meiden opentrekken" om de aandacht nog maar eens op de "molen- IÉMili él -VI" y\Vv, V J5S. i •.aiAa-A tri.. braderie" voor richten „Het huidige belang van de Schiedamse molens ligt op het gebied van de promotie en het toerisme," zegt Gunneweg. Hij wordt in die bewering ge steund door gemeentevoorlich- ter Theo Reijman. Deze liet eerder in deze krant weten „met jenever en molens goed uit de voeten te kunnen". Het verleden van Schiedam opge poetst, de schaamte over "zwart Nazareth" vergeten. De bronzen brandersknecht voor de Korenbeurs doet daar nog eens extra aan terugdenken. „De molens zijn een kapstok waaraan we de promotie op hangen," vindt Gunneweg. „Uit de reacties van het publiek en de bedrijven blijkt dat het aan spreekt. Eeö distillerderij komt speciaal met een nieuw recept, bedrijven lenen spullen uit, een ondernemer komt met bonbons. Commercie of zit daar ziel in? Het is gewoon leuk. Wat geeft dat nou. We le ven in Nederland bij de gratie van de gulden die rolt. Ik kan me geen molenmaand voor stellen zonder bemoeienissen van het bedrijfsleven. Dan val je terug op alleen de nationale molendag en voor de rest niets." De molenmaand kost, aan directe uitgaven, ongeveer 65.000 gulden. Dit gaat op aan de organisatie, het inhuren van allerhande mensen enzo- Vervoer in Ghana is een pro bleem. De vele asfaltwegen, die toch eens goed geweest moeten zijn, zijn meest kapot gereden en geregend. Een uit zondering is de kustroute, die Abidjan (Ivoorkust) met Braz zaville (Kongo) moet gaan verbinden. Binnen niet al te iangte tijd loopt er langs de hele kust van Ghana een goede autoweg. Dan is er eindelijk een goede verbinding met Ivoorkust, want dat was nog steeds hopeloos. Wellicht kwam dit door politieke ver schillen. We zagen hoe de ABU (All* gemeine Bau Unternehmung),' een Dutise firma, bezig is met de aanleg van het laatste stuk. Dwars door het oerwoud. On gelooflijk wat een inspanning het kost om daar een weg doorheen te banen. Hele steile, zeer dichtbegroeide, heuvels, vlak achter elkaar met daar tussen dalen waarin bomen tot twee meter diepte in het moe ras staan. Straks zui je daar doorheen scheuren met 120 ki lometer per uur alsof het nooit anders is geweest. Een Duitse bouwkundige vertelt ons dat deze'weg ge-" maakt wordt met ontwikke lingsgelden uit de EEG. De weg had eigenlijk al klaar moeten zijn. Hij vindt dat Gha- nezen niet "hard werken.-Die klacht horen we wel vaker," niet alleen van blanken. Ook Afrikanen, die een tijdje in Europa hebben gewerkt. We voelen allebei de neiging om In de verdediging te gaan als iemand zoiets zegt Het stereo type discriminerende beeld van/zwarten zijn luids zo snel. en gemakkelijk'gemaakt. En V'vy/AM "'/AM s 532% - i voort. Ongeveer veertig dui zend gulden is opgebracht door diverse sponsors. „Er zijn bedrijven die geld hebben ge schonken maar daar niet di rect iets voor terug hebben ge kregen," zegt Gunneweg, dat willen we niet. We zijn er steeds meer van overtuigd dat je de manier van leven en werken in Afrika eigenlijk niet kunt vergelijken met het Westen. Kijk, wij kun nen ook niet ontkennen dat er vaak inefficiënt en langzaam wordt gewerkt, maar dat Is meten met onze maatstaven. We zien ook heel veel mensen heel hard werken, van 's och tends vroeg tot *a avonds laat. We kunnen ons überhaupt niet voorstellen dat wij in deze lan den met temperaturen van 35 tot 40 graden Celsius in de schaduw hard zouden kunnen werken. We zitten nu een half jaar In de hitte, maar zijn er nog steeds niet aan gewend. Elke inspanning kost¥ liters zweet. Afrikanen zweten niet minder hard dan wij, zien we, dus het zal voor hen niet min der vermoeiend zijn. Bovendien, de mensen óp dit bouwproject verdienen 1000 tot 1500 Cedi's per maand (25 tot 35 gulden), waar absoluut niet mee te leven valt. De best be taalde Ghanees op het hele project krijgt er 3500 cedi's. De Duitser vertelde niet hoeveel hij er verdiende, maar we we ten zeker dat dit heel veel is. Want, wat hij zich hier kan permitteren, dat zou hij. met werken in Europa nooit kun- nenhetalen.' T- -?• "We hebben gemérkt dat'dit' voor blanken vaak dé reden Is om Afrika als werkterrein bo ven Europa te verkiezen. Voor een prikje nemen ze een paar bedienden in huis: ze spelen heer en meester over alle Afri kanen: hebben alle comfort en ze zijn iemand! Als we soms zien hoe beest achtig blanken zich gedragen tegenover Afrikanen, dan voe-' len we een diep schaamtege voel. Met name In de oude Franse kolonies is het neo-ko- ioniale tijdperk nog lang niet voorbij. In Ghana ligt dit an ders. Er zijn niet zoveel blan ken en Ghana heeft altijd een onafhankelijke koers gevaren. In Ghana gaan wij verder nog op zoek naar een stukje Hollands verleden. Ten tijde van de West Indiese Compag nie (16/l7e eeuw) verdrongen de Hollanders de Portugezen op de westkust van Afrika. Tot de 19e eeuw toe waren de Hol landse handelaren zeer belang rijk hier. Een bijna onbekend stukje geschiedenis voor ons. Het waren ook de Nederlan ders. die de slavenhandel groots opzetten. Met geweld werden negers samengebracht in forten aan de kust en van daaruit verscheept in ruil voor wapens en goederen. We -gaan langs het Tort El Mina, het oudste fort op West- Africa!' Het ligt op, een mooie Hoek aan het palmstrand bij een groot vissersdorp. Het is een hoog vierkant gebouw, met een gracht erom heen. Via een ophaalbrug ga je naar binnen. De kasseien en kiezelsteentjes doen echt Hollands aan. Vreemd om te zien dat er bij de toegangspoort een bordje hangt met "Java" erop. En op het binnenplein een stichtelijk vers in oud-Hollands van een geestelijke uit Veere. Rondom het binnenplein muffige ruim ten waarin de slaven zaten sa mengepakt. Een paar kleine ramen met tralies voor lucht en licht. De kerkers zijn don ker, vochtig en om eng van te worden. Niet El Mina, maar een aan tal andere forten aan de kust worden nu gebruikt om te ver huren. Voor weinig geld kun je er slapen en zo je wilt wordt er ook nog voor je gekookt. Je bent er in elk geval altijd ver zekerd van prachtig uitzicht en de sfeer van een vissers dorp om je heen. Dit laatste kan ook iets heel geweldigs zijn. Zo hebben we een middagje staan kijken bij het binnenko men van de vangst van haaien, een dolfijn en een grote zwaardvis. Al deze grote vis sen worden gewoon gevangen met netten, vanuit vissersboot jes, die bestaan uit uitgeholde boomstammen. Dit schijnt geen probleem te zijn. Een vis raakt verstrikt ln de netten en door zijn geploeter verdrinkt hij uiteindelijk. Hij drijft dan verder naast de boot mee. Op het strand staan slachters de haaien in grote hompen te hakken. De vissen worden gekocht door groepjes vrouwen, die deze gezamenlijk weer verkopen in kleine stuk jes, na het geconserveerd te hebben. Wij proberen een stuk je zwaardvis. Stevig vlees, niet bijzonder lekker. AI met al vinden wij dat de van tevoren zo vaak gehoorde opmerking dat Ghana niet de moeite van het bezoeken waard zou zijn, nergens op slaan. Achteraf realiseren wij ons dat het vooral Fransen wa ren die dit zeiden. Het chauvi nisme van de Fransen Is onge ëvenaard... Ghana is een mooi land, inte ressant en de mensen zijn er zeer open, amicaal en gastvrij. Typerend is dat zij, ondanks de eigen armoede, vluchtelin gen hebben opgenomen uit Ethiopië en Tsjaad. Ghanezen vinden dat dat allemaal moet kunnen. Hopelijk gaat deze mentaliteit niet verziekt wor den door Westerse invloeden. Dat zou heel zonde zijn. Hanny Rennen Tom de Geus Voor het organiseren van de Molenmaand Is een speciale werkgroep in het leven geroe pen. Daarin hebben ondermeer het Gilde van Echte Bakkers, het Produktschap van het Ge distilleerd, de VW, de ge meente Schiedam en de stich ting De Schiedamse Molens zitting. Het onderhoud en draaiende houden van de molens is een verantwoordelijkheid van de stichting De Schiedamse Mo lens die daarbij echter geen steun krijgt van de genoemde instellingen en bedrijven. Gun neweg noemt het een "goede suggestie" om de bedrijven te vragen zich ook in te zetten voor het dagelijkse behoud van de molens. De bedrijven beta len niet mee aan bijvoorbeeld het restaureren van de molens terwijl zij daar nu toch de ge malen graantjes van meepik ken. „Wij benaderen elke mogelij ke partij om geld voor de res tauraties bijeen te krijgen," zegt Gunneweg. „Het rijk was eerst afwijzend, maar kiijgt nu toch last van haar gemoed en betaalt vermoedelijk ook mee. Verder hebben we bij voorbeeld geld van het MCM de Groot-fonds. Ook krijgt stichting De Schiedamse Mo lens een bedrag van de ge meente voor exploitatiekos ten." Het plezier dat mensen aan attracties als de Molenmaand beleven, vergoedt voor Gunne weg voor een groot deel de be moeienissen van het bedrijfsle ven. „Er is een verschil tussen puur commerciële dingen en iets waar de mensen lol aan beleven." Natuurlijk hebben bijvoor beeld slijters commerciële be langen bij een Molenmaand." „Maar ais zij hun etalages speciaal inrichten zijn zij toch creatief bezig met het evene ment. Je ziet dat de maand de gemoederen door alle geledin gen van de bevolking bezig houdt. Het is niet politiek, het is gewoon Schiedam." Gunneweg toont zich trou wens niet ontevreden over de publieke belangstelling. „Het is niet overdonderend druk maar gezellig, sfeervol. Als het feest vandaag lukt, denk ik er hard over volgend jaar eenzelfde evenement te organiseren. Ik denk dat we nu een bruikbaar concept in handen hebben om er ook echt iets van te maken. Dat kan ook zijn gevolg heb ben in andere activiteiten in de stad," aldus Gunneweg die al van jongsaf aan met molens bezig is. „Dat is iets dat je pakt. en waar je aan verknocht blijft." SCHIEDAM Tussen de ambtenarenbonden en het Schiedamse gemeentebe stuur is een strijd losgebrand rond de arbeidsduurverkor ting. Inzet is het aantal nieu we arbeidsplaatsen, dat door korter werken kan worden gecreëerd. In de onderhan delingen eisen de bonden 14 meer banen dan hel gemeen tebestuur wil toestaan. Grootste twistpunt is de hoogte van de subsidie die het Rijk aan de gemeente verstrekt voor „herbezet ting". Volgens de samenwerkende ambtenarenbonden, die gis teren hun leden schriftelijk van de stand van zaken op de hoogte hebben gesteld, beschikt het gemeentebe stuur over 1,7 miljoen gulden voor nieuwe banen. Zeven ton daarvan incasseerde de gemeente In de afgelopen ja- ren, doordat ambtenaren 2,3 procent korter gingen wer ken. Het resterende miljoen komt binnen nu een centraal akkoord is afgesloten over vijf procent arbeidsduurver korting. Maar het gemeentebestuur heeft de bonden onlangs meegedeeld dat de genoem de zeven ton at zijn uitgege ven. Het geld is in 1983 en '1984 besteed om, bij twee grote gemeentelijke bezuini gingsoperaties, „arbeids plaatsen te behouden die an ders verloren zouden zijn ge gaan," aldus het gemeente bestuur bij monde van on derhandelaar wethouder Posthoorn. De bonden zijn laaiend. „Op geen enkele wijze hebben wij in 1984 via stukken of mon delinge mededelingen kennis - gekregen van het herstellen van enige van die arbeids plaatsen met gebruikmaking van de 700.000 gulden. Even min hebben ons mededelin gen bereikt dat een extra be zuiniging op arbeidsplaatsen is voorkomen door aanwen ding van genoemd bedrag," zo schrijven ze aan hun leden (bij de gemeente werken 1400 ambtenaren). „Het achteraf stellen dat ar beidsplaatsen zijn behouden die anders verloren zouden zijn gegaan, zonder dat zulks ook maar op enige wijze wordt aangetoond, staat haaks op de afspraak die bij het beschikbaarstellen van die gelden is gemaakt, name lijk dat de gelden op een voor de werknemers zichtba re wijze worden besteed," vinden de bonden. Aan het Schiedamse college van Burgemeester en Wet houders hebben zij inmiddels gevraagd zijn standpunt te herzien. Begin volgende maand willen de bonden uit sluitsel hebben. Pas als het antwoord bevredigend is. zien zij verder overleg over de fnvulling van de Arbeids duurverkorting zitten. De PPR in Maassluis houdt dinsdagavond een ledenverga dering in haar eigen actiecen trum in de Roemer Visscher- straat 6 in Maassluis. Op de agenda staan onder meer de raadsverkiezingen van volgend jaar en de onvrede over de ex tra zetel in de Tweede Kamer en de verklaringen van partij genoten Ria Beckers en Stef Dijkman. Aanvang acht uur. De Isden van de Vlaardingse Ballet Akadamie houden woensdag een choreografie wedstrijd in de grote zaal van de Ichtuskerk in de Van Maer- lantlaan in Vlaardingen. Het gaat om de finale, de voorron des zijn eerder deze maand gehouden. Belangstellenden kunnen kaarten kopen tijdens de lessen in de balletacademie in de Hugo de Grootstraat 11 in Vlaardingen, tel. 347267, Plaatsen kunnen niet worden besproken. De finale begint om half acht. Het huisvuil wordt op tweede pinkstardag in Vlaardingen en Maassluis niet opgehaald- in de Maassluis wordt de maan- dagroüte op dinsdag gereden,' in Vlaardingen op woensdag. VLAARDINGEN Twee werk nemers van machinefabriek Kreber in Vlaardingen zijn gis termiddag koninklijke onder scheiden door burgemeester Fred van Lier. Belde werkne mers zijn ruim 45 jaar in dienst geweest van Kreber en namen gistermiddag afscheid van hun collega's in Musis Sacrum aan de Lange haven in Schiedam. De heer W. van Roon kreeg een zilveren eremedaille, ver bonden aan de Orde van Oran je Nassau. Hij begon als ma chinebankwerker, later als draaier en frezer en vervolgens kwam hij aan een kotterbank te staan. Als kotteraar heeft hij dertig jaar gewerkt, telkens de nieuwe ontwikkelingen op dit gebied moeiteloos volgend. De laatste twee jaar heeft de heer Van Roon computerprogram ma's geschreven voor de kot terbank. De heer M. Poot kreeg een~l gouden onderscheiding. Hij be gon op dezelfde dag ais de heer Van Roon: februari 1940: Eerst als metaaldraaier en na een HTS-diploma (in de avond uurtjes gehaald) werd de heer- Poot bedrijfsleider bij Kreber.. Hij heeft de laatste 10 jaar lei ding gegeven aan veertig men sen en stond bekend om zijn goede contacten met zijn colle ga's en een enorm improvisa-" tievermogen waardoor hij de moeilijkheden te lijf ging waar anderen het lieten afweten. VLAARDINGEN - Hef ziekte verwekkende DES-hormoon 'komt op woensdag 5 juni aan de orde in het Vlaardingse' Vrouwenhuis, P. K. Drossaart- straat 65—67. Het hormoon is tussen 1947 en 1975 aan vrou wen verstrekt om, naar men toen meende, miskramen te voorkomen. Onderzoeken heb ben uitgewezen dat "DES- moeder" en hun kinderen later problemen krijgen met hun gef zondheid. De DES-actiegroep probeert zo veel mogelijk DES-moeders en hun kinderen op te sporen om ze meer informatie over het hormoon te geven. De actie- groep is bereikbaar via tel. 350829. De informatie-avond op 5 juni begint om acht uur. HOEK VAN HOLLAND Op - het Hoekse strand is een kleine hond dood gebeten door een grotere soortgenoot. Het hond je liep met een begeleidster los op het strand en ging op een grotere hond af die wel was aangelijnd, zoals trouwens op het strand verplicht is: 1 De grote hond wachtte niet af en beet onmiddellijk toe met als gevolg dat de kleine het le ven liet. VLAARDINGEN Om goed gemutst de Pinksterdagen in te gaan, heeft lagere school De Doorloper een puzzeltocht ge houden in park 't Hof. De kin deren moesten tal van leerza me spelletjes doen om de tocht te volbrengen zoals iet- tergrepen bij elkaar passen, spelen met spreekwoorden en sommetjes en taalopdrachten. De moeilijkste opdracht was - het raden van de leeftijden van alle onderwijzers. ROTTERDAM Voor vervoer naar de Rotterdamse zomer- activiteiten brengt de RET twee folders uit. Hierin wordt beschreven hoe men naar de locaties van Fenomena, de Hermitage en Hart voor de Stad kan komen.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1