Van oecumenische tot gewone jeugdsoos Recreëren kan nergens beier dan in Hoek van Holland 't tweede honk Seksbaas riskeert straks vf|f mille Personeel pakt dief: vechtpartij Lading valt, vrouw gewond Bermbrand geblust PvdA'ers bespreken de verzorgingsstaat Vrijwilligers schonen sloten Laatste Open Podium in café Quibus Gestolen auto in water gevonden WS mm Van onze verslaggever BART VAN LEEUWEN SCHIEDAM Terwijl Sri Lanka is gewikkeld in een bloedige burgeroorlog, zetten Schiedamse vrijwilligers hun strijd voor een beter bestaan voor de de bewoners van het Aziatische eiland voort. „We laten Sri Lanka juist nu niet vallen," aldus secretaris Hans Kreischer. van de stichting Metha, die jarenlang projecten in het dorpje Sip pemaduwa heeft gefinancierd. Vandaag^ en mor gen vindt in Schiedam het zesde Sri Lanka-wee- kend plaats. Discussie 'Secretaris Hans Kreischer van de stichting Metha: "We moeten onze informatie over de toestand op Sri Lanka baseren op brieven van contactpersonen en de Neder landse ambassade." Voorzitter Cor. Schriel: "Die kerkelij ke binding be staat al lang niet meer. We ■zijn nu ge woon open baar." Jan en Jans Dries- sen blijven hun huisje in Hoek van Hol land trouw. Samen tel len ze 171 jaren. In september zijn Jan en Jans bo vendien 65 jaar ge trouwd. Een zwoe gende Rob Breugel- mans tus sen de hoge sprieten in zijn tuin. Het huisje achter hem heeft hij zelf ge bouwd. mmmrn Bovenhuis HET VRIJE VOLK schiedam 12 'We laten Sri Lanka juist nu niet vallen' In dit weekeinde staat een nieuw project, een garagebe drijf voor gehandicapten in Bandarawela. centraal. Het hoofdstuk Sippemaduwa is daarmee afgerond. „Je moet een keer stoppen. Ons doel is om de mensen op weg te hel pen, niet om alle problemen op te lossen. Dat kan een kleine organisatie als de onze ook niet," vertelt Kreischer. Acties in Schiedam hebben in Sippe maduwa onder andere water putten, een medisch centrum en een school van de grond ge tild. Afgezien daarvan is het een feit dat Sippemaduwa tot on rustig gebied behoort, zo Is Kreischer's stellige overtui ging, gebaseerd op berichten van contactpersonen op Sri Lanka. Twee Schiedammers hebben recentelijk' tevergeefs geprobeerd het dorp te berei ken. „Je kunt momenteel geen gids krijgen. En die heb je echt nodig, alleen al als tolk, want de bevolking spreekt geen woord Engels." De gidsen zijn bang voor problemen in Sippemaduwa, dat een „gemixed" dorp is. „Singalezen en Tamils wonen er door elkaar, ,250 mensen in totaal. Het is spijtig w*dat het daar ook onrustig is. "Toen ik zelf een jaar of vijf terug in het dorp was viel mij juist op dat belde groepen prima met elkaar overweg ^konden. Het was zelfs zo dat Sommige Ta- milkinderen Singalese namen hadden en omgekeerd." Wie het programmaboekje voor het Sri Lanka-weekend, vandaag en morgen in de' Ko renbeurs, doorbladert, valt op dat er nauwelijks gerept wordt van de onrust in het land. Evenmin heeft de stichting Metha de aanwezigheid van duizenden Tamil-vluchtelingen in Nederland aangegrepen voor een speciaal programma. Wel zijn BBC-vldeobanden aanwezig over onlusten op Sri Lanka in 1983, maar daar blijft; het óp papier bij. „Wij.doen bewust weinig aan die, problematiek," zegt Hans Kreischer. „We willen ons niet met politiek bezig houden. Maar we zijn zeker niet van plan óm het onderwerp dood te zwijgen of te verbergen. Na tuurlijk weten wij wat er loos is. 'Iedereen die dat wilde kreeg van ons te horen dat de voorlichting van de Singalese overheid op Sri Lanka slecht, is, maar dat is helemaal niks nieuws." Vooral morgen, door. de stichting Metha beschouwd als "informatiedag", zal het pu-j bliek desgewenst ruime gele-j génheid hebbenom over dé problemen op Sri Lanka van- gedachten te wisselen. Met1 Metha-leden. die veelal zelf op; het eiland zijn geweest, maar ook met vertegenwoordigers van organisaties als de We reldwinkel en Vlaardlnger voor Ontwikkellngssamenwer-, king (VLOS), die kraampjes' bemannen. Maar het voornaamste doel VLAARDINGEN Vandaag besluit de V.O.J. de feestweek ter gelegenheid van haar 25-ja- rig bestaan met een buiten- feest bij het onderkomen aan de Rotterdamseweg. Op het programma staan van 10.00 tot 17.00 uur verschillende activi teiten voor jong en ouder, met muziek van Liberty, de Mixers en Wally Preyll. V.O.J. is een afkorting voor „Vlaardingse Oecumenische Jeugdvereni ging". De naam voluit gespeld dekt echter de lading niet meer. Voorzitter Cor Schriel: „Vijf entwintig jaar geleden werd de vereniging oecumenisch ge noemd omdat er toen slechts sprake was van kerkelijk jeugdwerk, waarbij de ver-' schillende geloofsrichtingen gescheiden activiteltenclubs hadden. Katholieken kwamen niet in hervormde clubs en omgekeerd. De vereniging wil de die scheiding doorbreken. In die vroege jaren waren er nog kerkelijke activiteiten, rond de Kerst of Pasen bij voorbeeld. Een kerkelijke bin ding bestaat ai heel lang niet meer. We zijn nu gewoon een openbare vereniging. We staan in Vlaardingen bekend als V.O.J., en bij die afkorting wil len we het ook houden." Van een christelijke handar beid- en spelletjesclub evo lueerde; V.O.J. parallel aan het' leeglopen, van de kerken tot een „huiskamer voor de jeugd" met zeer uiteenlopende activi teiten. „Jongeren die zich an ders op straat lopen te verve len kunnen na schooi of werk het gebouw, dat alle dagen op is, binnenwandelen." Alleen de spelletjesclub voor 3- tot 12-jarigen bleef overi gens 25 jaar in stand, de ande re activiteiten volgen de trends. „We hebben - een disco- periode gehad, een periode waarin we een paar films per week draaien, op het ogenblik wordt er veel gebiljart en nu de videospelletjes zo populair zijn, zullen we die binnenkort ook wel krijgen". Schriel hoopt dat op het bui- tenfeest veel oude bezoekers komen kijken. „Wanneer er be langstelling voor is, kunnen we misschien wat vaker reünies organiseren". van dit weekeinde blijft, even als in voorgaande jaren, het "dichter bij de mensen bren- igen van Sri Lanka." Een cultu reel evenement dus. „Dat zijn we aan onze 50 steunleden, die regelmatig geld geven voor ontwikkelingsprojecten op Sri Lanka, verplicht. Er is er trou wens niet eén die zijn bijdrage gestopt heeft vanwege de on lusten daar," verzekert Krei- ,'scher. Sri Lanka is oorspronkelijk ook als actiedoel gekozen om dat het een Derde Wereldland is. „Al wordt dat nu wat over schaduwd, Sri Lanka is echt het armste van het armste, vooral op het platteland is de nood hoog." Het dorpje Banda rawela, waarvoor nu geld inge zameld zal worden, ligt in het betrekkelijk rustige zuiden van het land. De stichting Metha hoopt op een opbrengst van en kele duizenden guldens. Evenwel erkent Kreischer dat het voor de stichting steeds moeilijker wordt om' projecten op te zetten. „We moeten nu al onze informatie over de toestand op -Sri Lanka baseren op brieven die we krij gen van contactpersonen en de Nederlandse ambassade in de hoofdstad. Dat is een gebrekki ge situatie, maar nog niet zo danig dat we overwegen te 'stoppen met onze hulp." Behal-, ve een garage voor gehandi capten staan ook acties voor 'een "kippenfarm" en een touw- slagerij nog op het program ma. „In het verleden gingen we zelf kijken hoe de projecten werden opgebouwd, dat is na tuurlijk het beste. Maar hele maal zeker weet je 't nooit. Zelfs de Novib is het een keer overkomen dat gelden voor wapens werden gebruikt. Als zo'n grote organisatie daarin tuint, dan kun je met zo'n klei ne als de onze wel inpakken." Het is trouwens niet uitge sloten dat de Stichting Metha, ooit ontstaan en nog steeds gedragen" door een groepje enthousiaste leden van een ta feltennisvereniging, ook buiten de grenzen van Sri Lanka ac tief wordt. „Hét gaat ons om ontwikkelingsprojecten, die |kunnen we ook prima inzetten iin bijvoorbeeld Ghana, als vrijwilligers zich daarvoor aanmelden," aldus Hans Krei- Jscher. Vandaag is er in de Ko renbeurs (hoek Dam/Oude Sluis) een fancy fair, een rom melmarkt, tafeltennissen, een Rad van Avontuur, een loterij, hapjes, ambachten, dia's e: i vi deo en verkoop van Singhalese artikelen. Morgen wordt er om één uur geopend en staan voorts een tentoonstelling, ver koop van Derde Wereldartlke- ,len, een informatiemarkt en 'een Indonesische maaltijd op- het programma. Door REIN WOLTERS „Prima weer om ons huisje een goeie beurt .te geven", zegt mevrouw Weideman'tussen het verzetten van twee stoelen door. Buiten liggen enkele matrassen te luchten en de rest van het interieur staat ook op z'n kop. „Dat moet éénmaal per' jaar aan het begin van het seizoen," voegt ze er lachend aan toe. „Al sinds 1949 h ben wij dit huisje. Destijds aangeschaft omdat we in een smal Rotterdams straatje woonden. Zonder uitzicht of •tuin. We blijven hier het hele seizoen, tot september toe. Geen enkel probleem om ons te amuseren." Het gezin Weideman ver blijft op het recreatiecen trum Hoek van Holland var de Rotterdamse Dienst voor 'Sport en Recreatie. Dat doen ze met nog zo'n-duizend an dere, voornamelijk Rotter damse, gezinnen. Het recreatiecentrum werd al ver vóór de Tweede We reldoorlog opgezet en diende in aanvang om Rotterdamse bleekneusjes enige kleur op lijf en leden te hegenu. Het centrum bestaat uit 'n oud en uit-'n nieuw gedeelte. Op het oude deel staan de julsjes op elkaar gepropt. In het nieu were deel is wat meer ruimte tussen de veelal fraai onder houden huisjes. Henkt (60): „Dat soort mu ziek geniet mijn voorkeur. Komt door mijn achtergrond, die is ook rood." Dan verontschuldigend: „Kijk niet naar de troep op tafel. Dat zijn allemaal zie kenhuisrekeningen. Ik heb drie maanden in liet Dijkzigt doorgebracht. Gelukkig gaat- het nu weer goed en kom ik hier weer aardig op krach ten." Zij; „Zal Ik een lekker bak kie zetten?" Voor ons hoeft het niet. „We staan hier nu 33 jaren. Plezierige jaren. Al leen die naam, jóh. Daar wil len we vanaf." Ze verduidelijkt: „Alle de len van het. centrum zijn ge nummerd en voor dat num mer staat 'het woordje „kamp". Wij bivakkeren in kamp 7 en die aanduiding geeft mij trch altijd weer een herinnering aan de oorlog. Ik zal ook 'nooit zeggen dat Ik in kamp 7 zit, maar In K 7." Henk weer: „Ik werk als kwaliteitscontroleur bij Le- ver-Sunlight in Vlaardingen. In september 40 jaar. Wij wo nen ook In Vlaardingen en daar ben ik geruime tijd lid van de gemeenteraad ge weest. Voor welke partij? Nou moe, de roodste die er is, natuurlijk." Poea MicV-y springt ver schrikt van zijn schoot. Adrie: „De eerste paar we ken van een nieuw seizoen zijn altijd drukke weken. Schoonmaken, opruimen en niet te vergeten de tuin doen. Ik kweek biologische groente. Dus puur van de kouwe .grond, zonder hulp van kunstmest. Verder wandelen en fietsen we veel. De buitenlucht Is hier bijzonder goed. Het strand geb;"uiken we alleen 's morgens en 's avonds om langs de vloedlijn te wande len. Verder hebben we in ons huisje alle gemakken, behal ve elektriciteit. Hoeft voor mij ook niet. Dat betekent dat je buren gaan werken met zaag-, boor- en maaima- chines en dat verstoort alleen de rust maar." Henk vult nog aan: „Het is hier best nog te betalen. Zo'n duizend gulden per jaar aan grondhuur en andere vaste lasten. Alleen is het onrecht- vaardig dat we dubbele zul- veringslasten moeten gaan betalen. Frits Bom signaleer de onlangs op tv dat ook op kampeercentra in Noord-Hol land het geval was." Ko en Willem Wallaart hebben ook hun huisje op zijn kop gezet. De halve boedel staat buiten te luchten. Ko is bereid tot een babbeltje maar 66-jarige Willem niet- „Geen tijd, nu is 't nog effc droog en daar moet ik van profiteren. Praat maar met Ko, die kan beter kletsen dan ik." „In Delft bewonen wij een bovenhuis. Da's de reden ge weest om 32 jaar terug dit tweede honk aan te schaffen. De omgeving is ideaal en dit centrum ook. Nimmer pro blemen. Willem en ik houden van het strand dat op maar driehonderd meter ligt. Lek ker zwemmen en zonnen. Het' staat weer voor de deur al zou je dat op een dag als van daag niet zeggen." Rob Breugelmans (46) zwoegt met een heggeschaar In 't hoge gras „Té hoog op geschoten. Ik kom er niet meer door heen," zegt hij met enigszins ontregelde ademgang. „Gut, ik dacht dat jullie een enquête hielden voor Dash 3, want dat gebruik ik," onderbreekt Nel Breugel mans het gesprek. „Van de krant? Oh, zet er dan maar in dat we vier kinderen hebben en dat we dit huisje hebben bekostigd van de kinderbij slag." Rob, lachend hoofdschud dend: „Ze maakt maar een grapje, hóór." Jan en Jans Drlessen ge nieten in hun huisje van de rust. „In oktober zijn Jans en ik 65 jaar getrouwd," zegt de bijzondere krasse 86-jarige Jan. „M'n vrouw is maar één jaar jonger dan ik. We wonen in Schiebroek en kamperen hier al van vèr vóór de oor log. Mijn oucSsrs hebben hier nog gestaan. Hun huisje is door de Duitsers weggescho ten. Ach meneer, wat wij hier aan prettige zaken hebben beleefd is eigenlijk alleen met een gouden kroontjespen te beschrijven. Kom er, nog maar eens voor terug." Jan Punselie (46) hamert driftig aan een houten wind scherm. „De onderbint ls ver rot en lk zet er een nieuwe In. Dit huisje heb lk nu zes jaar. Maar ik kampeerde al eerder verderop bij mijn ouders. In totaal nu 35 jaar. Fijn cen trum hier. Ik heb hier vele kennissen. Van beroep ben Ik molor- drljver op de Smlt-Ierland van Smit-Internationale. On regelmatig werk, maar wel zo regelmatig dat ik hier kan klussen op dagen dat ande ren moeten werken. En dat doe lk tot ik van deze wereld af moet." SCHIEDAM/VLAAROINGEN/ MAASSLUIS Handelaren in verdovende middelen, gokba- zen en bordeelhouders hangt straks in Vlaardingen en Maas- sluis een geldboete van 5.000 gulden boven het hoofd. Deze steden zijn van plan die zaken aan hun Algemene Politie Ver- ordening toe te voegen. Niet omdat deze wereldse proble men hun over het hoofd groeien, maar om „rechtson gelijkheid" met Rotterdam weg te werken. Schiedam, dat wegens „ande re bezigheden" nog niet zover Is, vreest niet voor gevolgen zoals het overwaaien van de misdaad uit Rotterdam. Dat is wel de achtergrond van de Vlaardingse handelswijze. „Men kan die nieuwe bepalin gen zien als een verzekering tegen de uitstraling van de grote stad. Als Rotterdam tij delijk hard optreedt tegen prostitutie is het niet denkbeel dig dat zich dat naar naburige steden verplaatst", aldus een Vlaardingse ambtenaar. Wel erkent Vlaardingen „dat je daar spontaan niet aan zou denken, het is ook meer uit voorzorg." Dat nu is voor Schiedam reden om geen hoge urgentie aan wijziging var» de Algemene Politie Verordening toe te kennen. Bovendien biedt de verordening wel een hand-, vat om dergelijke delicten aan ■te pakken, maar ook zonder is politieoptreden niet uitgeslo ten. „Je hoeft geen boete uit te delen, je kan een gokpand ook laten sluiten." zegt een Schie damse ambtenaar. De wijzigingen in de Algemene Politie Verordening hebben overigens nu pas zin. Tot voor kort mochten gemeenten met hun boetes niet hoger gaan dan 300 gulden. Voor delicten van de eerste categorie (te denken valt aan weigeren •sneeuw t e ruimen voor eigen - deur of een hond op een ver-... keerde plaats uit te latenj geldT nu een maximum van 500 gul den, voor delicten van de tweede categorie (prostitutie, drugs, gokken) Is de maxi mum-boete 5.000 gulden. Schiedam Is in de toekomst wel van plan om ook zijn veror dening bij te stellen, maar op - welke termijn dat gebeurt kan - het nog niet zeggen. SCHIEDAM Met geweld heeft een winkelrechercheur van de Hema donderdag een winkeldief aangehouden. Rond half vijf kreeg de 24-jarige beambte twee mannen in de gaten die de winkel zonder te betalen maar mét goederen wilden verlaten. Hij volgde hen en sprak hen op het plein voor het winkelbedrijf aan. Het duo begon daarop te schoppen en slaan. Een van de twee maakte zich uit de voe ten. Een 47-Jarige man uit Den Haag werd door het Hema-per-- soneelslid vastgehouden en kon even later aan de politie - worden overgeleverd. De Hagenaar zat gisterochtend nog vast op het politiebureau, v .De winkelrechercheur raakte - bij de schermutselingen niet gewond. Bij zijn aanhouding bleek de winkeldief voor onge veer 150 gulden aan spullen te hebben. Zijn handlanger Is met' een onbekende buit ontkomen. SCHIEDAM Een 26-jarlge Maassluise is donderdag ge wond geraakt aan haar been toen een vrachtwagen op de Schiedamse Koemarkt een deel van z'n lading verloor. Terwijl de trekker met opleger de bocht naar de Oranjebrug inreed, viel een paliet met broodjes aluminium van de wagen. Het aluminium had een gewicht van ongeveer duizend kilo en schampte een been van de vrouw die op het voetpad wandelde. De vrachtwagen is eigendom van de firma Lens- veld in Rotterdam. De vrouw werd met een ambulance naar het Schieland ziekenhuis ge- bracht waar zij na een korte - behandeling werd ontslagen, j Al meermalen zijn er ongeluk- ken gebeurd met de aluminium! transporten. Zo zijn al twee keer vrachtwagens door het fietspad op de Oranjebrug ge- zakt. 1 SCHIEDAM De Schiedamse brandweer is donderdag an derhalf uur bezig geweest met het blussen van een berm brand, Surveillerende agenten ontdekten rond kwart over acht dat een stuk grasland langs de spoorlijn ter hoogte van de overweg bij de Joppe- laan vlam had gevat. Ongeveer ,tlen meter berm stond in lich-i terlaaie. Er bestond een ge-; vaar voor passerende treinen! hoewel het verkeer op de rails; niet werd stopgezet. De politie, vermoedt dat het gras door; droogte spontaan is gaan- branden. MAASSLUIS In de Konings hof houdt de Maassluise PvdA- afdeling maandagavond 3 juni een openbare ledenvergade ring. Op de agenda staat een voortzetting van de discussie 'Hoe staat het met de verzor- •glngsstaat?' Ook het ontwerp voor het verkiezingsprogram- l ma over het onderwerp 'min- derheden' komt bij de sociaiis-I ten aan de orde. De vergade- ring, die door ledereen kan. worden bijgewoond, begint om - acht uur. I SCHIEDAM Voor het met de hand schoonmaken van slo ten heeft de paddenwerkgroep dringend vrijwilligers nodig. De werkgroep trekt er elke maan dag- en donderdagavond van zeven lot negen uur 's avond op uit. De stoten liggen In het park Kethel. Het is de bedoeling dat eerst enkele "maailessen" gevolgd worden. Daarna wordt met een; zeis de slootkant geëgaliseerd.» Vervolgens worden met mest- vorken de overtollige planten uit de sloot getild. Eenmaal op de kant worden de klkkervisjes* die er in zullen zitten, terugge-ï zet in het water. Vrijwilligers kunnen zich opge-ü ven bij de telefoonnummers 71.25.82 en 73.70.79. SCHIEDAM In café Quibus In Schiedam wordt zaterdag het laatste Open Podium van dit seizoen gehouden. Vanaf half tien zullen achtereenvol gens Peter Frings en een "Swingende disko" het podium bevolken. Oe toegangsprijs be draagt een gulden. Vanaf vol gende week zaterdag is er om de twee weken een disco avond In de Quibus. De allereerste ronde marimba ter wereld Is zondagavond in de Quibus te horen en te zien. - Vier muzikanten zuilen deze l "tafel van Tlmbila" bespelen. Ook het publiek krijgt de mo- gelijkheid om het grote Instru-; ment te bespelen. Het marim- ba-optreden begint om half tien en kost 2,50 aan entree. VLAARDINGEN De Vlaar dingse politie heeft in het water van de Nieuwe Maas een per sonenauto gevonden. Na on derzoek bleek het voertuig en kele dagen geleden te zijn ge stolen in Den Haag. Hat por- - tierslot was geforceerd en ra- 1 dioapparatuur is uit de auto gestolen. Van de dieven ont- J, breekt elk spoor.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1