Weer speelt Méthaparten De saxofonist is er, dus nu kunnen we beginnen 984 Lentelopers Viervoeters 'puzzelend' door park Herstel Schiedamse honkballers Scheepsbergingen in de Schuurkerk Vlaardingen haalt 'kunsthart' op Ineen 1 DAGB1AD zit u goed met Uw ADVERTENTIE 7 wmwws „De stadsvernieuwing raakt in het slob", vreest Cor van Tilborg, wethou der stadsvernieuwing in Schiedam. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De stadsvernieuwing komt ern stig in gevaar door de huidige subsidieregeling, zo vinden bijna honderd gemeenten in ons land. Zij zullen een discussiedag woensdag in Schiedam aangrijpen om hun noodkreet aan staatssecreta ris Brokx (volkshuisvesting) te laten horen. De gemeenten vinden dat zij vanaf begin dit jaar te weinig geld krijgen om hun plannen uit te voeren. De Korenbeurs was afgelopen weekeinde af en toe te benauwd voor het Sri Lanka-weekeinde dat er werd gehouden. De rommelmarkt in een van de hoeken bleek niettemin in trek. Armoede tiuiiHiiHiiiiniiiiiiiininiuuiiniH Zo'n vijftig honden met hun basen namen deel aan de puszeltrip. Op de foto staan se klaar t< n te vertrekken. Rustig Auke Bergsma en Anette Braad sijn twee van de exposanten in het documentatiecentrum Ton Stolk. Anette Braad viel op als middelpunt van de „Ver tooning". Mario Been gaf het start schot voor de elfde Lente loop op sater dag in Woud- hpek. HET VRIJE VOLK 'Stadsvernieuwing staat op de tocht' Op 1 januari trad de Wet op de Dorps- en Stadsvernieuwing in werking. Belangrijkste on derdeel hiervan is dat de ge meenten zelf een pot met stadsvernieuwingsgeid kunnen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Met een op brengst van zo'n tweeduizend gulden is de stichting Métha niet ontevreden met het afge lopen Sri Lanka-weekeinde in de Korenbeurs. Ondanks het wat te warme weer voor een dergelijk evenement, bezoch ten zo'n zevenhonderd mensen op de twee dagen de rommel markt. tentoonstellingen en andere kramen die in de beurs waren opgesteld. De opbrengst van het zesde Sri Lanka weekeinde is be doeld voor een garagebedrijf voor gehandicapten in het dorp Bandarawela. op het door een burgeroorlog geteisterde eiland. Dankzij een "toevallig" passerende zakenman die 1000 gulden schonk kon vorig Jaar nog een bedrag van 3500 gul den worden opgehaald. „In vergelijking met vorig jaar valt het eigenlijk nog mee", zegt Hans Kreischer. secreta ris van de stichting Métha. i Hetweer zorgde ervoor dat de Korenbeurs bij vlagen be nauwd was. „Mensen kwamen l binnen, maar keerden meteen om", weet Kreischer. De ani mo om een potje te tafeltennis sen met de landelijk bekende Nico van Slobbe viel dan ook tegen. Dat gold niet voor de rom melmarkt in een van de hoe ken van de Korenbeurs. Nog voordat zaterdagochtend vroeg de deuren open gingen, hadden zich bijna honderd mensen voor het monumentale pand verzameld om maar als eerste naar binnen te kunnen. Behalve de rommelmarkt en het tafeltennissen waren er kramen met Singalese voor werpen, gegraveerd glas, een tentoonstelling over de projec ten en een BBC-videoband over de onlusten ln het land. De or ganisatie had bewust niet al teveel aandacht aan de Tamll- problematiek besteed. „We wil len ons niet met politiek bezig houden", aldus Kreischer eer der in deze krant. Veel publiek trókken de acti viteitenvoor de {deur van de Korenbeurs. Een lid van de Schiedamse damclub had zijn handen de gehele zaterdag vol aan simuitaanweóstrijden. beheren. Tot voer kort moest bij elk bouwplan een subsidie aanvraag worden gedaan. Nu krijgen de gemeenten elk jaar een bepaald bedrag overge maakt. „De gemeenten die al jaren met stadsvernieuwing bezig zijn, krijgen beduidend min der. Juist de steden die pas be ginnen, en lang niet zoveel panden hebben, krijgen wel de nodige financiën," zegt de Schiedamse wethouder Cor van Tilborg (stadsvernieu wing) die het initiatief voor de discussiedag heeft genomen. Volgens de gemeenten pro beert de overheid door de nieu we wet haar financiële proble men naar hen te verschuiven. .Decentralisatie van de ar moede" noemen de steden dat in één van de twee discussie stellingen. „Voor een stad als Schiedam scheelt het drie miljoen gulden per jaar," rekent Van Tilborg voor. „Wij hebben de afgelopen vijf Jaar telkens tien miljoen gulden gekregen. Voor dit Jaar is er zeven miljoen binnen ge komen." Om te illustreren dat er met de oude regeling heel wat te bouwen en te renoveren viel, somt Schiedam in een Infor matiemap haar activiteiten op het bouwfront vanaf 1980 op. De gemeente kon met een sub sidie van ruim vijftig miljoen gulden ongeveer 2400 wonin gen bouwen en renoveren. „Dit is niet weer een verhaal om geld op tafel te krijgen." zegt Van Tilborg die niet wil dat op de "nieuwe stadsver nieuwingsgemeenten" gekort gaat worden. „We tonen aan dat de stadsvernieuwing in het slob raakt. Ik denk niet dat dat de bedoeling van de regering is, maar iemand moet het eens zeggen." Van Tilborg vreest ook de nodige gevolgen voor de bouw bedrijven. „Als wij geen geld meer hebben, en de andere ge meenten nog geen plannen, stagneert de boel." Schiedam organiseert de dis cussiedag, waarop de staatsse cretaris ook zal acteren, als af sluiting van vijf jaar stadsver nieuwing "oude stijl". :||lllllllllllllilllll|IIIIIIIIHIIIIfllilllU Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Zo'n vijftig honden en hun bazen hebben zaterdag meegedaan aan een „puzzeltrip voor honden" in en rond het Beatrixpark. Bij het zien van de aankon diging zal menigeen de wenkbrauwen hebben ge fronst. Viervoeters die met een landkaart in de aanslag.' diverse vragen proberen te beantwoorden? Vanzelfspre kend waren het de bazen en bazinnen die het denkwerk moesten verrichten al werd er van de huisdieren ook het nodige verwacht. Wat te denken van het rit je in een kruiwagen dat de honden moesten maken. Als ze er drie keer waren uitge sprongen kon de baas ophou den en kreeg hij geen punten meer. Sommige hondenbezit ters kwamen niet eens over de startlijn heen. Zodra de kruiwagen van de grond werd genomen, sprong het dier er angstig uit. Iets dat lachend door de hondeneige naars werd bekeken.Het ging tenslotte om de lol. Een andere behendigheid waar de dieren zich van hun beste kant moesten laten zien was een muurtje waar over heen gelopen en ge sprongen diende worden. Vooral de dieren van het „schoothondformaat" wisten met deze oefening de lachers op hun hand te krijgen. De puzzeltrip, die werd ge organiseerd door de plaatse lijke dierenbescherming en het hondensportcentrum VI.''«luizen, kan als een soort solidariteitsactie van de hon den worden gezien. De op brengst van de trip was ten slotte bedoeld voor de min der bedeelde honden en kat ten in het dierenasiel Harga- hoeve dat als start en finish fungeerde. Een medewerkster van de dierenbescherming dacht niet dat de dieren met tegen zin aan de spelletjes meede den. „En mocht er wat ge beuren, er is een arts voor zowel de dieren ais de men sen aanwezig. SCHIEDAM „Ja, ik zie dat de saxofonist ook is binnen ko men rollen dus we kunnen be ginnen". Met deze woorden van gelegenheids-presentator Jeff Dielissen begon zaterdag avond in café Quibus de laat ste Open Podium-avond van dit seizoen. Het bleek ditmaal een druk bezochte serie optre dens van stamgasten. En zoals gewoonlijk in het café aan de Lange Haven werd het een ru moerig geheel. i De Schiedamse Kunst Stich ting (SKS) die verantwoorde lijk is voor de Open Podium- avonden, kan terugkijken op een geslaagd seizoen. Moeite loos werden- allerhande onbe kende grootheden "gecontrac teerd" en kon telkens een avondvullend programma worden gecreëerd. JHet heeft iets avontuurlijks", geeft Peter Bodhi van de SKS een van de geheimen van het succes prijs. .Niemand weet van tevoren wat er gaat komen". En dat bleek maar ai te dui delijk bij een van de recente avonden. Een zanger uit het zuiden van de stad, niet gehin derd door een goede stem of enig ritmegevoel, bracht de zaal in vervoering met valse smartlappen en aarzelende danspasjes. Het gejoel van het publiek bleek niet maatgevend voor de kwaliteit van het gebo- dene: het publiek in de Quibus klapt en schreeuwt namelijk altijd. „We hebben wel gemerkt dat de Quibus zich niet leent voor de meer rustige acts", meent Peter Bodhi. „De stille optre dens kwamen niet goed uit de verf, het publiek praatte er doorheen..Van de artiesten zeil horen we geen onvertogen woord. Iedereen zegt het naar de zin te hebben gehad". Met de "stamgastenavond" lijkt echter toch het doek te zijn gevallen voor het open po dium. Ondanks het gebruikelij ke enthousiasme waarmee het publiek reageerde op optre dens van ondermeer Peter Frings en de gelegenheids- groep „Esseniaan-commune", went de SKS haar steven rich ting disco. Vanaf volgende week zaterdag wordt er om de twee weken een discoavond ge houden. Is dat niet een beetje tegen het imago van de Quibus? „We moeten meer sfeerdingetjes hebben", reageert Peter Bodhi. „Er moet meer bewogen wor den, de tent moet loskomen". Hij wijst dan op de "dans vloer" in het café, een open ruimte waar nooit - stoelen staan maar waar zelden ge danst wordt. Nu zal een disco-avond in de Quibus, waarschijnlijk niet te vergelijken zijn met een "ge wone" disco-avond elders. Het zal wel net zo'n "onverwachte gebeurtenis", zijn als een ge middelde open podium:avond. (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN Een zon overgoten binnenplaats aan de Westhavenkade. Plotseling wijkt de menigte uiteen om een opvallend gezelschap door te laten dat is gekleed in de bon te "wokkelkleding" die zó langzamerhand bij het Vlaar- dingse straatbeeld is gaan ho- ren. De "Vertooning" die volgt is misschien wel het hoogte punt geweest van de zaterdag gehouden Kunstkringloop. Voor de tweede maal in suc cessie kon kunstminnend Vlaardingen z'n hart onhalen in alle ruimten waar d aans exposities te zien zi. Ón danks het mooie weer bleek de belangstelling voor de uitge stalde kunst over het algemeen groot. De groepsexpositie in het mu ziek- en documentatiecentrum Ton Stolk werd geopend met de genoemde "Vertooning", een meer dan opvallend onder deel van de Kunstkringloop. Het middelpunt was Annette 8raad die, beladen met mu ziekinstrumenten de binnen plaats opwandelde. De toeters, bellen en trommels werden aan het publiek uitgedeeld. Dit had een kakofonie van geluid tot gevolg waaraan door kinde ren zeer enthousiast en door volwassenen wat meer be schroomd werd deelgenomen. Zij gaven hun pannedekset en pollepel vaak snel door aan een buurman. Op haar rug droeg Annette Braad een grote kartonnen el pee. De exposerende kunste naars maakten daar met knij pers kleine kunstwerken op vast. De aldus ontstane "pictu re-disc" die een goed beeld gaf van het werk dat op de tentoonstelling hangt, werd aangeboden aan Ton Stolk. Deze wist, blij verrast, eerst niet wat te zeggen maar zag de kans schoon om de kunste naars "eindelijk eens te kun nen kussen". Na afloop van de Vertooning" die met een flink applaus beloond werd stroom de de massa naar binnen om de tentoonstelling te bekijken. De exposanten in het centrum zijn Maryoke, Auke Bergsma (de enige, man in het gezel schap), Francoise Bouchè, Ju- dith Ruigrok, Annette Braad en Carla Einwachter. Allemaal hebben zij werk gemaakt waarin de muziek centraal staat. Vaak is het speciaal voor deze expositie gemaakt. Op vallend is dat men voorname lijk op de muziekbeleving in gaat. Van Auke Bergsma hangen er twee gigantische polaroidfoto's op de tentoonstelling. In zijn werk staan de jaren vijftig cen traal. Maryoke maakte een tweeluik getiteld "Disco XIX". Judith Ruigrok is nog jong (19 jaar) en zegt zelf nog niet ge komen te zijn tot het ontwikke len van een eigen stijl. Haar schilderijen heef! zij "muziek beleving" genoemd. Elly Zwaanswijk maakt mono typen. Dit zijn eenmalige glas- drukken in blockprint-olieverf. Zij gébruikt voornamelijk gè-' dempte kleuren. Francoise Bouché kreeg haar opleiding in Parijs. Op zoek naar eenvoud gebruikt zij altijd een herken baar handschrift om haar ge voelens uit te drukken. Annette Braad maakte voor de expositie vijf collages. Geen textiel dus, maar wel een ge slaagd zijstapje. Ook maakte zij. samen met. twee collega's de kleding die tijdens de "Ver tooning" gedragen werd. Carla Einwacher zet als zij werkt de versterker op zes. Dit is haar inspiratie. Zij gebruikt zachte kleuren,'voornamelijk blauw en lila SCHIEDAM/VLAARDINGEN De honkbalvereniging Schie dam lijkt zich te herstellen van een kleine inzinking. De ploeg van trainer Wybe Pannenkoek won gistermiddag de belangrij ke wedstrijd tegen Nuenen met 5—4. Door deze zege krijgt de Schiedamse ploeg weer aan sluiting met de sub-top. In Nuenen werd het een span nende wedstrijd. Na een 1—0 achterstand in de eerste in nings werkte Schiedam, met op de werpheuvel Henk Meijer, die achterstand sne! weg. In de zesde Inning werd Nuenen op een 3—2 achterstand gezet. Henk Meijer groeide duidelijk In deze wedstrijd. In de negen de inning wist Schiedam de 5—4 voorsprong, ondanks zware druk, vast te houden. Holy ging in de belangrijke wedstrijd tegen Jeka met 10—4 de boot in. De Vlaar dingse ploeg verliest door deze uitslag de aansluiting met de kopgroep én zakt af naar de middenmoot. Aanvallend liep het allemaal niet zo best bij de Vlaardingse ploeg, die al in de eerste innings op een 3—0 achterstand kwam te staan. De Holyploeg wist Jeka nog tot de zesde innings aardig bij te houden. Toen sloeg de koplo per uit de tweede klasse hard tóe en nam een beslissende 10—2 voorsprong. Holy kwam in de laatste innings nog tot 10—4, maar de nederlaag stond toen al vast. MAASSLUIS Twee specta culaire scheepsbergingen, waar nogal wat Maassluizers bij betrokken zijn geweest, kunnen morgen en woensdag in het Schuurkerktheater wor den bekeken. Dan wórden de films vertoond van de ber gingsoperaties van dé London Valour bij Genua en van de Se- telgeuze in Bantry Bay. Eén van de stadgenoten die beide bergingen heeft meege maakt is Piet Pardoen, die nog steeds bij Smit-Tak werkt. Net weer thuis van een bergings- karwel in Dubai, vertelt hij over de „balletjes-berging" van de London Valour: 'Het heeft heel lang geduurd, bijna twee jaar. Het moeilijkste was om de vijf ruimen van het schip, waarin ijzererts zat. leeg te krijgen. Daarna is er een enorme hoeveelheid polysty reen balletjes voor nodig ge weest óm het schip weer drij vend té krijgen', f Ook de berging van dé Betel- geuze in de Ierse 8antry Bay staat nog scherp in zijn herin nering gegrift: 'Die tanker was door een brand in tweeën gebroken. Het voorschip dreef nog en moest eerst weg voor we. met de ber ging van het achterschip kon den beginnen. Daarvoor zijn balletjes gebruikt, maar er zijn ook pontons onder dat achter schip gebouwd. De filmvertoning van de ber gingen kan worden gecombi neerd met een bezoek aan het Nationaal Sleepvaartmuseum. De gecombineerde toegangs prijs is 3.50 gulden. De film voorstellingen in het Schuur- theater beginnen belde midda gen om 14.00 en 16.00 uur. Die tijden zijn ook de openingstij den van het Sleepvaartmu seum, zodat naar wens eerst het museum en dan de film kan worden bekeken of an dersom. Toegangskaarten zijn in voor- verkoop verkrijgbaar bij de VVV-balie In het stadskantoor, bij de Verenigde Spaarbank aan de Veerstraat en vanaf 13.30 uur bij het Schuurkerk- theater en het Sleepvaartmu seum op 4 en 5 juni. MAANDAG 3 JUN11985 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De elfde Len teloop in Woudhoek is zater dag zoals verwacht een groot succes geworden. In vijf cate gorieën streden 984 lopers en loopsters om de ereplaatsen. De organisatie toonde zich' te vreden niet dit aantal hoewel rekening was gehouden met meer dan duizend deelnemers. Behalve voor de atleten, ble ken de honderden toeschou wers ook de nodige aandacht voor de starter te hebben. Ma rio Been, spelverdeler in het voetbalelftal van Feijenoord, moest tussen de starts door, constant handtekeningen uit delen7 aan vooral jeugdige fans. Een eerbetoon waar de veelbelovende Voetballer zich zonder morren bij neerlegde. Iedereen was het er over eens: de Lenteloop mazzelde dit jaar met het weer. Voor sommige atleten was het mis schien iets te warm maar het merendeel genoot van het zon netje en de aangename tempe ratuur. De loop begon rond één uur met7 de allerjongsten die een afstand van anderhalve kilo meter moesten overbruggen. Aangemoedigd door hun ouders moesten ruim tweehon derd kinderen in Schiedammer Jeroen Meijer (4 minuut 35) hun meerdere erkennen. - De tien Engelse mijlen, ais langste de meest tot de ver beelding sprekende afstand, werd gewonnen door Michel de Maat van de Vlaardingse atle tiekvereniging Fortuna. Tot grote vreugde van de organi satie had deze vereniging ook dit jaar de Lenteloop in haar trainingsschema opgenomen. Bij de gehandicapte deelne mers bleek rolstoeler Huub Ne- lisse over de tien Engelse mij len het snelst. Hij finishte trou wens in het totale deelnemers veld ais tweede en kon de wis selbokaal in ontvangst nemen. Deze beker is twee jaar gele den beschikbaar gesteld door de vroegere sportcommentator en verslaggever Dick van Rijn die voorzitter is van de Gehan dicaptensportbond Nederland. Van Rij" was bij de Lenteloop aanwezig.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1