ÉariaaivoorMÉM Schiedam geeft nieuwbouw niet uit handen Cóni^anje weg bij de ONS Gifgrond Botenbüurt blijft liggen Nieuwland krijgt revolutionaire aanpak renovatie Professionals rijden op wielerbaan 'Nooit Weer' trekt 2888 bezoekers Hulzen verzakken in Steendijkpolder Politie zoekt trimmer Vrouwen grimeren Nertsjas gestolen Onderzoek naar stevigheid Singel \4 ÜÜifel ïflSlliipÉSi ÊÖ&iil ^s>v. o-4r Abnormaal (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De openbare scholengemeen schap Buiten de Veste staat aan de vooravond van een omvangrijke verhuisoperatie. Eind deze maand wil de school, in vier dagen tijd, de com plete "huisraad" bankjes, stoeltjes, lessenaren en boeken overbrengen van de Sint Liduina- straat naar de Burgemeester Van Haarenlaan. "We zien er flink tegenop", aldus schooldirecteur J. de Waard. Buiten de Veste, dat 500 leer- lingen en 35 leraren telt, is en blijft gevestigd in twee gebou- wen. Maar door de verhuizing T wordt de onderlinge afstand aanzienlijk verkleind. "Lera- ren moeten nu vaak heen en v weer in de pauze en dat is tien minuten fietsen. Op zich niet erg, maar straks hoeven ze nog maar twee minuten te lo ipen", stelt De Waard vast. De vestiging in twee gebou- wen is het gevolg van een fu- fsie, twee jaar geleden. De 1 LEAO aan de Van der Leeuw in laan ging samenwerken met de MAVO aan de Sint Lidulna- straat. "Het is tot dusver moei lijk om er een echte eenheid van te maken", aldus de direc teur van de scholengemeen schap. "Dat zal na de verhui zing gemakkelijker zijn". Het nieuwe gebouw aan de Van Haarenlaan (nummer 1155) is de laatste jaren ge bruikt door de basisschool de Hoeksteen, die is verhuisd. Het is wel kleiner dan dat van de voormalige MAVO, "maar dat weegt niet op tegen alle voor delen. Bovendien kunnen we nu gelijk een paar nieuwe practicumlokalen bouwen, voor biologie en natuurkunde". Tegelijk wordt ook het gebguw aan de Van der Leeuwlaan verbouwd. De voorbereidingen voor de "grote verhuizing" zijn in Voile gang. 2io is de bibllothegkin- ventaris al ingepakt in grote kartonnen dozen. Het lespro gramma komt echter niet in gevaar, zo verzekert directeur De Waard. De verhuizing is gepland vlak voor het begin van de zomervakantie, wan neer op de meeste scholen het doorgaans toch Is gedaan met de serieuze lessen. Voor het vierdaagse karwei heeft de schoolleiding een ver huisbedrijf Ingehuurd. Of pok de leerlingen om hulp wordt gevraagd, laat De Waard nog even in het midden, "Ik ben nog aan het bekijken hoe het zit met de aansprakelijkheid", zegt hij. "Want stel je voor als er eentje een doos op zijn hoofd krijgt". Verbouwing en verhuizing moeten Bui ten de Veste in staat stel len de scho lengemeen schap tot een echte eenheid te vormen. Hoogtijdagen voor ijsverko pers en bad- meesters. Een direct gevolg van het warme I weer is zoals al tijd een run op l de koude ver- snaperingen en het verfrissende l Bad Groenoord. Al vroeg in de ;';|i ochtend verza melen zich voor- al jeugdige zwementhóu- 5 siastelingen I;| voor de poort van het open- •jf luchtbad om er misschien de ge- I hele dag te ver-, blijven. Een pech hebben de jongeren wel: juist nu het kwik de komen- j de dagen wat zal dalen, staat de langverwachte zomervakantie beginnen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor de twee de keer heeft de gemeente Schiedam geweigerd woning wetwoningen in beheer te stel len van woningbouwverenigin gen. Wethouder Cor van Til- borg (stadsvernieuwing) maakte gisteravond bekend dat de eerste twee delen van de nieuwbouw op het GTB-ter- rein In Zuid en twee com plexen in West bij het gemeen telijk woningbeheer worden ondergebracht. Deze handels wijze is een direct gevolg van de problemen die nog steeds spelen bij de corporaties. „De organisatie en het func tioneren van de SSSW bieden geen verantwoorde basis voor het definitief of tijdelijk over dragen van de woningen", meent het college van burge meester en wethouders in haar besluit. Een zelfde mening was zij toegedaan bij de 'laatste twee fases van de nieuwbouw in de Mariastraat. Ook deze woningen zijn, tot ontsteltenis van de woningbouwvereniging Schiedam Vooruit aan woning beheer „geschonken". In een contourennota over de toekomst van de SSSW, noemt waarnemend directeur Cees .Kamminga de overdracht van nieuwbouwwoningen onont beerlijk. De nieuwbouw levert de corporaties een aanzienlijke bron van inkomsten. Van Tilborg maakte het be sluit van het college gister avond aan het begin van dé vergadering van de commissie Stadsvernieuwing bekend- Geen van de commissieleden maakte bezwaar tegen het be sluit. Een bespreking over de con tourennota werd op initiatief van Eijs Hellwig (CDA) ver schoven naar een latere da tum. De discussie zal plaats vinden in een gezamenlijke vergadering met de commissie ruimtelijke ordening en met wethouder Chris Zijdeveld. Adrie Reijnhout (D'66) en Ul- ferd Bruseker (CPN) vonden dat er eerst duidelijkheid moet komen over de situatie rond de woningbouwverenigingen voordat de nota op tafel komt (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Na een loop baan van maar liefst 44 Jaar zegt de chef van de klantenad ministratie van de nutsbedrij ven, Karei Companje, per 1 juli gedag tegen zijn werkgever. Companje maakt dan gebruik van de regeling voor Ver vroegde Uittreding (VUT). Companje is vanaf 13 okto ber 1941 in dienst van de ONS. Hij kwam in dienst als gaspen- ningenhulp. Al na acht maan den stokte zijn loopbaan, hij moest zich melden om in Duitsland te gaan werken. Na de Tweede Wereldoorlog diende hij nog ruim twee Jaar in Nederlands Indië. In 1948 keerde hij terug bij de nutsbe drijven. In de zestiger jaren belandde Companje op de ad ministratie om daar tot de dag van vandaag zijn werkzaam heden te verrichten. „Heel wat klanten weten ons te vinden, ondanks de niet echt centrale ligging van het ONS- gebouw," zegt Companje. „De klanten komen niet alleen voor het Invullen van aanvraagfor mulieren maar ook met vra gen over energiebesparing," Een gunstige ontwikkeling noemt Companje het feit dat de mensen zelf al hun termifn- bedragen (als dat nodig is) verhogen, zodat niet aan het eind van het Jaar een fikse na vordering moet worden be taald. Companje zal komende vrij dag al met een receptie offi cieel afscheid nemen. De re ceptie is in de bedrijfskantine en begint om kwart voor vier 's middags. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Veruit de meeste bewoners van een huizenblok aan de Dr. De Visserlaan voelen veel voor een "revolutionaire" reno vatie, dié de gemeente wil uitvoeren. Bij Gemeentelijk Woningbeheer is een brief binnengekomen, waarin de bewoners zich in principe akkoord verklaren mét het snel indienen van de bouw plannen bij het rijk. Vol gens A. Verdoes, medewer ker bij Woningbeheer, zul len nog wel de nodige ge- oprekken worden gevoerd over allerhande details. II Het huizenblok, dat de ge- meente het eerst onder han den wil nemen met moder ne staaltjes van energiebe sparende maatregelen, telt 32 woningen." 2n totaal streeft de gemeente naar renovatie van 450 huizen in de wijk Nieuwland. Doel van de operatie la het voor komen van leegstand en ho ge onderhoudskosten. De huizen zijn in de jaren vijf tig gebouwd en daardoor veel minder aantrekkelijk dan hedendaagse niéuw- bouw. Gereserveerd - Zo enthousiast als de be woners van Dr. De Visser laan hebben gereageerd, zc "gereserveerd tonen de ove- 3 rige bewoners van het com- .plex zich. Wantrouwen heerst vooral oyer de. belof te dat de energierekening na renovatie met 45 gulden per maand zal afnemen, zoals wethouder Zijdeveld garandeert. Dat bedrag zou een huurverhoging van 55 gulden per maand enigszins moeten compenseren. Ook over de geriefsverbe- tering wordt verschillend gedacht, zo is de indruk van Verdoes (Woningbeheer). „Dat van het balkon op het zuiden een serre wordt ge maakt, die In de winter kan worden afgesloten en in de zomer open kan, ziet men wel zitten. Maar over het bij de keuken betrekken van het noordelijke balkon heeft men zo zijn bedenkingen. We krijgen vragen in de sfeer van: waat moet ik dan mijn vuilniszakken neerzet ten en waar kan ik de was drogen?" Isolatie De energiemaatregelen die de gemeente voorstaat zijn ook toegepast in nieuw bouw In Woudhock-Noord, bij de zogeheten minimum- energiewoningen. Er komt een Juchtverwarraingssys- teem in de huizen, de hui zenblokken worden com pleet "ingepakt" met een isolatielaag van 15 centime ter en de vensters krijgen dubbel glas. Volgens archl- tekt Krlstinson en wethou der Zijdeveld zou Schiedam met zo'n aanpak van na oorlogse huizen nationale faam kunnen verwerven. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De giftige aarde in het openbaar groen van de Botenbuurt In Woud- hoek wordt waarschijnlijk niet weggehaald. Dit laat de ge meente Schiedam weten. Zo wel de bewoners als het stads kantoor zijn in afwachting van een analyse van enkele bodem monsters die door het Open baar Lichaam Rijnmond zijn genomen. De bewoners weten niet beter of het groen wordt afgegraven, net als de tuintjes voor en achter de huizen enke le Jaren geleden. „Ik vermoed dat. de nood zaak om het groen af te gra ven niet echt aanwezig zal blij ken te zijn," zegt Hans van der Vlists afdelingschef van Ge meentewerken. „De giftige grond ligt onder gras en in de struiken. Voor spelende kinde ren bestaat geen direct ge vaar." Je moet de grond echt opeten wil het gevaarlijk zijn. De Botenbuurt kwam in '83 in het nieuws toen bleek dat giftig havenslib was gebruikt als aarde voor de tuintjes bij de woningen. De grond was af komstig van. het terrein waar nu de rioolwaterzuiveringsin stallatie de Groote Lucht in Vlaardingen staat. Bij de aanleg van de tuinen én het openbaar groen in de wijk is de grond zonder enige controle gestort. WÊmmM 'Niet al de giftige aarde in de Botenbuurt in Woudhoek (foto) is verdwenen bij de schoonmaakoperatie in '83. Men is in afwachting van de analyse van bodemmon sters uit het openbaar groen. Na een actie van bewoners zijn in '83 alie tuinen afgegra ven.'De grond ligt op dit mo mentopgeslagen op een ter rein, tussen de snelweg en de spoorlijn aan de Overschiese- wég. De aarde bevat onder meer resten van bestrijdings middelen, 'zware metalen en olieresten. „Een deel van het openbaar groen moet worden afgegra ven," is de mening die Ben Stuivenbcrg van de bewoners vereniging Is toegedaan. Ook hij heeft echter nog geen dui delijkheid over het precieze gifgehalte van de aarde. Rijnmond is eind vorig jaar begonnen met het onderzoeken van de bodemmonsters. De uit slag wordt ieder moment ver wacht. Ook op andere plaatsen in de stad is havenslib voor het openbaar groen gebruikt. Zo zouden ook struiken aan de Eduard van Bcinumlaan en de Fokkerstraat op giftige grond groeien. HET VRI JE VOLK Buiten de Vest* gaat verhuizen WOENSDAG.5 JUN11985 SCHIEDAM De professio nals Cees Priem, Fred Rompel- berg en Hennle Rovers zijn de grote publiekstrekkers bi] wie lerwedstrijden zondag op de wielerbaan In sportpark Harga. Het drietal zal uitkomen in een wedstrijd voor stayers (lange afstanden) achter zware moto ren. De strijd achter de dernies is een van de drie competities die zondag losbarst. Behalve de stayers komen ook nieuwelin gen aan de start in een om- VLAARDINGEN De tentoon stelling Nooit Weer In het Streekmuseum van Jan Ander son heeft tot nu toe 2888 men sen getrokken. Bovendien heeft Jan Anderson 66 groe pen en schoolklassen ontvan gen. Nooit Weer ging op 16 maart open. Tot en met zondag is In de Rotterdamse Laurenskerk een tentoonstelling te zien over het verzet, de koopvaardij in de Tweede Wereldoorlog, Indlë en het verzet in Duitsland voor en tijdens de oorlog. De Duitse Bondspresident Von Welzsëcker, die onlangs in Ne derland was, heeft samen met zijn minister van Buitenlandse Zaken Genscher en Prins Claus de nationale verzetsten- toonstelling bezocht. Hij heeft de stand van de eerste "Wie- derstandsgruppe von Nleder- land" (de Geuzen uit Schie dam, Vlaardingen en Maas sluis) gezien. Een aantal Vlaar- dingse voormalige Geuzen was daarbij aanwezig. Deze ten toonstelling ging op 3 mei V open en heeft tot nu toe 20.000 bezoekers getrokken. MAASSLUIS Inde Maas- slulse Steendijkpotder zijn in leder geval zes huurwoningen voortijdig verzakt. Bij één nuis aan de Dunantdreef is een ver zakking van 4,5 centimeter ge constateerd, Ook blijken In en kele gevels scheuren te zitten. Deskundigen zijn een nader onderzoek naar de verzakkin gen en de mogelijke oorzaak ervan begonnen. Het complex van 233 woningen waar de zes verzakte huizen deel van uit maken, is eigen dom van de Algemene Wo ningstichting Maassluis (AWS). De verzakte huizen liggen aan de Eindhovendreef, Zernike- dreef en de Dunantdreef. Ze zijn in 1976 en 1977 gebouwd door de Bouwontwèrpgroep uit Capelle aan den IJssel. Met zo wel de bouwer als de heier is nu contact opgenomen. Over de oorzaak van de ver zakkingen kan alleen nog maar worden gespeculeerd. Een bouwtechnische bijzonderheid Is wel dat onder elke bouw- muur slechts twee palen in de grond zitten. Het Is de eerste en de laatste keer geweest dat deze heimethode voor hulzen van de AWS Is gebruikt. Nor maal is ten minste drie heipa len per bouwmuur. Hans Ploeg, adjunct-directeur van het Gemeentelijk Woning bedrijf zegt over de verzakkin gen: „Het is een vervelende zaak. Temeer daar de Steen dijkpolder er toch al zo slecht op staat in verband met de bo demverontreiniging." Over de mogelijke oorzaak wil hij alleen kwijt: „Onder de hui zen staan zogenaamde vibro- palen. Dat zijn palen die In de grond worden gegoten. Het is de eerste keer dat In Maassluis dit systeem is gebruikt. Onder zoek moet uitwijzen of de pa len de verzakking veroorzaken. Daar kan Ik nu nog niks over zeggen." De verzakking van 4,5 centi meter is aan het licht gekomen toen de woning aan de Du nantdreef leegstond en door een opzichter van het Woning bedrijf werd geïnspecteerd. Achteraf erkent het Woningbe drijf nu ook dat er wel vaker klachten zijn geweest over scheve deurposten en vloeren in de 233 huurwoningen. Hans Ploeg: „Het Is belangrijk dat we te weten komen of de vezakking nu stil staat of niet. Maar abnormaal is het in elk geval wel dat een huls van nog geen tien Jaar oud al 4,5 centi meter is gezaktl" (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN De politie zoekt een trimmer die öp het bruggetje over de Vlaardingse Vaart (Holy-Noord) een fietser omver heeft gelopen. Mevrouw Van der Werf uit Vlaardingen kwam ten val en brak haar schouder. In de consternatie is ze vergeten de naam van de trimmer te vragen. Het ongeluk gebeurde op zondagmiddag tussen 15.30 en 16.15 uur. De politie wil weten wie de trim mer is én roept ook getuigen op té reageren, tel. 342355, toestel 120. De politie zoekt tevens de eigenaar van een hond dié vo rige week vrijdag is doodgere den op de hoek Marnixlaan - Mr. Verschuurstraat. Ook ge tuigen moeten reageren. Toe stel 142. SCHIEDAM De Schledamse Vrouwen Emancipatie Organi satie (SVO) houdt volgende week donderdag een grimeer avond in het ontmoetingscen trum Barrlka. Corrlna de Rid der, grlmeuse van beroep, zal de deelnemers aan de avond van adviezen voorzien. Het gri meren begint om negen uur. Het is de bedoeling dat de deelnemers ook zelf zoveel mogelijk materiaal als prulken of lappen meeneemen. Een handdoek is onontbeerlijk om de kleding tegen de opmaak- spullen te beschermen. VLAARDINGEN Uit een kel derbox aan de Vlaardingse Abel Tasmanlaan is een nerts mantel van 3000 gulden gesto len. De deur werd open gebro ken. Uit een kelderbox aan de Robert Schumannring werden twee fietsen ontvreemd. nlum. Verder is er een afleve ring van het Interbanentoer- nooi. Als gast van de Zuidhol landse Junioren verschijnen ploegen aan de start uit Alk- maar, Apeldoorn, Hilversum, Oudenbosch en Sloten. Ook een ploeg uit Schiedam zal meedoen. Het programma op de wieler baan begint zondag om half twee. De toegangsprijs is 3,50 voor volwassenen en 1,75 voor kinderen onder de veertien jaar. SCHIEDAM Op verzoek van omwonenden zal de gemeente woningen in de omgeving van een nieuwbouwcomplex aan de Singel op hun degelijkheid on derzoeken. Gisteravond keur de de commissie stadsvernieu wing de bouw van 22 woningen aan de Singel 82/84 goed. Be woners op de publieke tribune vreesden echter dat de hei werkzaamheden schade aan hun (koop)won!ngen zouden veroorzaken. Ambtenaren van het gemeen- telljk woningbeheer zullen bin nenkort de woningen van bui ten beoordelen op hun stevig heid. Na deze taxatie hebben de bewoners een argument in geval het helen Inderdaad voor schade zorgt. Een deel van het heien wordt trouwens met de vrij nieuwe „boormethode" gedaan. In plaats van een paal in de grond te slaan, wordt een gat geboord waarin beton wordt gegoten. Deze methode voor komt trillingen. Vooral de ge meente Rotterdam heeft hier ervaring mee omdat in deze gemeente veelal in oude wijken aan nieuwbouw is gedaan. Behalve met de nieuwbouw aan de Singel, ging de com missie stadsvernieuwing ook akkoord met een ander nieuw- bouwptan voor de Singel (4 woningen) en een renovatie- plan voor 27 woningen aan de Brugmanstraat. Aan dit laatste complex wordt al enige tijd ge werkt.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1