3500 bezoekèrs bij n huis politie even n Hoekse Variathon weer groot spektafel Daverende stunt volleyballers Veel muzikale evenementen Bouwspeelplaats In Holy: nieuw begin Van Galen uitblinker b|| Schiedam PvdA wil uitkeringen vroeger uitbetalen Vrouwen gaan feesten Opbrengst Wittebrood voor hèt Rode Kruis ws $1* Ife.'. 1$ y*i Kinderen speelden "agentje" op politiemotoren. Theorie-examen Een Poolse volksdansgroep rust even uit met een ijsje, tijdens een braderie op het Liesveld. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Belust op een culturele uitschie ter heeft het publiek de "Berliner Nacjit" tot een groot succes gemaakt. Waar organiserende kun stenaars de basis voor een droomwerèld hadden gelegd, zorgden honderden feestgangers voor een bijna volmaakte sfeer. Bovendien leverde het eve nement het bewijs dat de Schiedamse Korenbeurs, het gebouw waar het zaterdagnacht allemaal ge béurde, een voorname bestemming verdient. Décadent De ene na de andere binnenstappende bezoeker baarde opzien met een stijlvol uiterlijk. De Bouwspeelplaats-nieuwe-stijl is van alle gemak ken voorzien; er is alleen nog een tekort aan hout. rcr n! n M HET VRIJE VOLK schiedam A' MAANDAG 10 JUNI 198S ly -i 17 1?: (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Een open dag van het Vlaardings politiebureau heeft 3.500 be zoekers getrokken. Van tien tot vier uur krioelden er mensen (vooral gezinnen en kinderen) door de gangen ,van het vernieuwde hoofdbu reau aan de Delftseveer. Geen deur bleef gesloten, zo dat men zowel ,,'t sfeertje" in de kamer van commissaris Spel als in de cellen kon proe ven. Een paar speciale at tracties, zoals een „botssimu- lator", werkten zaterdag als een trekpleister. De grote drukte dankte de politie, aldus een woordvoer der, aan twee dingen: het weer, dat te 'warm was om thuis te blijven en te koud om naar het strand te gaan, en een braderie in het centrum van Vlaardingen, die ook veel mensen op de been bracht. Bovendien bleek het politie werk tot de verbeelding van grote groepen mensen te spreken. Kinderen lieten geen kans onbenut om „agentje" te spelen, op een politiemotor of in een arres tantenwagen, met de wapen stok in de hand. Het publiek niet alleen la ten kijken, maar vooral ook bezig laten zijn, zo leek het politiepersoneel zich te heb ben voorgenomen. Kinderen tot twaalf jaar konden op de foto (als arrestanten wel te verstaan, met een bordje op hun nek) en iedereen kon desgewenst een eigen vinger afdruk mee naar huis nemen. Bij het „zenuwcentrum" van het bureau, de centrale, ston den voortdurend mensen in de rij voor een toelichtend praatje van een wachtcom mandant. De cellen, onderin het ge bouw, vervulden de bezoe kers met afschuw. Voor de meeste was een korte blik in de kleine kamertjes met een eenvoudig opklapbed, een WC-pot, een houten tafeltje, geen ramen en een dikke ijzeren deur voldoende om uit te roepen: „Nee, dan zit ik liever thuis". De celruimte is overigens het enige deel van het gebouw dat niet ingrij pend is verbouwd of ver nieuwd. Via de luchtplaats voor de arrestanten kwam men op een buitenterrein achter het bureau, waar veel bezoekers uren zoet waren. In een gara ge stond een ouderwetse auto (type Nash), waarin men zijn reactiesnelheid kon tes ten. Je moest dan zittend achter het stuur reageren op de verkeerssituatie op een scherm. Doel van deze test is, zo vertelde een politie man, om mensen te laten merken hoe snel het mis kan gaan in het verkeer, bijvoor beeld door te weinig afstand te houden. Wie de test probeerde rea geerde achteraf niet zelden met: „Dat viel behoorlijk te gen". Een reactie, die ook veel werd gehoord bij het theorie-examen, dat in een bijgebouwtje kon worden ge daan. Het aantal geslaagden was minimaal, mensen die al jarenlang een rijbewijs bezit ten vielen genadeloos door de mand. En dan maar je ge zicht proberen te redden door in discussie te gaan met de examinator... De drukte bij de open dag van het politiebureau was buiten duidelijk waarneem baar aan een ware parkeer- chaos. Veel automobilisten hadden de gok genomen dat hun gastheer zaterdag een oogje dicht zou knijpen1 (door hun auto op verboden plaat sen te parkeren). Door de braderie in het stadscentrum was bovendien een aantal straten afgesloten, waardoor het vinden van een legale parkeerplek een langdurige geschiedenis was. De braderie concentreerde zich op het Liesveld, in de Hoogstraat en in de Korte Hoogstraat. Op het Liesveld stonden niet alleen kraamp jes van winkeliers, maar ook een grote feesttent waarin volksdansdemonstraties wer den gegeven en vele eet- kraampjes (bijvoorbeeld met Vietnamese loempia's). Een aangekondigde dierenkeu- ring van de jubilerende VW ging niet door wegens gebrek aan belangstelling. Tll'- y-Si ''"■hW rV -n-fti «/-W •nd *r "jz'dtrM?. /V y v"+y>y-' ?i >wj s.- ■■ff."#S rréxfs.;&.6. Publiek maakt Berliner Naicht tot groot succes - Zo belangrijk 'was de "bui tenkant" van de Berliner Nacht, dat de 'vaart er wat W/*-- Al in de eerste uren bleek dat niets het slagen van de Berliner Nacht in de weg zou kunnen staan. De ene na de an dere binnenstappende bezoe ker baarde opzien met een stijlvol uiterlijk. Heren in def tige zwarte jacquets en met vette achterover gekamde ha ren, dames met lange parel kettingen. pothoedjes op of ve ren in het haar, gekleed in Charleston jurken met ver laagde taille. Ook de resultaten van een langdurige organisatorische voorbereiding logen er niet om. Al voor de ingang, waar twee half-antieke Rolls Royce automobielen geparkeerd ston den, maakt het publiek kennis met een wonderbaarlijk decor. Bij het passren van de stem mige entree, compleet met een chique ontvangstcomité, stap te men van het nuchtere he dendaagse Schiedam in het verwaande decadente Berlijn anno 1930. Menigeen bleef minutenlang achterin de grote zaal hangen om de sfeer op zich te laten in werken. Half schemer, kamer muziek, grote schilderijen met elementen van het oude cultu rele leven, een podium om ringd door fraaie houten figu ren, weelderige planten, een rondlopende bloemenverkoop ster, koele obers met schalen lege glazen. En: die massa van fascinerende mensen. De nieuwkomers dwongen zich dan tot een gedaantever wisseling. Mengden zich in het publiek, om een praatje aan te knopen met een schijnbaar in teressante dame die noncha lant aan een sigarettenpijpje zoog. Om onder Duitse uitroe pen als "Wunderbar" of "Fa belhaft" medestanders deelge noot te maken van de verruk king. Of om, bevrijd van be scheidenheid, door de zaal te paraderen, met een beminne lijke glimlach voortdurend groetend naar alle kanten. Overdreven? De mensen kwamen eenvoudigweg naar de Korenbeurs om zich te ver maken, niet louter om zich te 'éten vermaken. Ze kwamen er ook om gezien te worden. Na tuurlijk. Complimenten waren niet van 'de lucht en werden gulzig ontvangen. Veel klonk de vraag: "Heb je die en die al gezien?" Wie meent een plaats van belang in cultureel Schie dam in te nemen kon' niet-ont- breken' en ontbrak dan - ook "niet. moeizaam in kwam. Toen tij dens een modeshow een deel van het podium "inzakte, dreig de het feest zelfs even mat te worden. Maar het vertrouwen in de kleine uurtjes was zo groot, dat de massa geen mo ment aan weggaan dacht. En zo kon het gebeuren dat het gaandeweg steeds gezelliger werd in de Korenbeurs en de mensen zich meer en meer uit leefden door lustig te dansen. Bovendien werd het publick getracteerd op gevarieerd po- diumvermaak:.Soms van Schiedamse "makelij", zoals het zingen van Ans van Dijk en Willemien Luttikhuis en Gol den Delicious (veelal Duits-ta lig). en zoals de Rudolf Fitskie Dancers. Met als hoogtepunt de travestie-act van de Rotter damse Misty, die door een lui druchtig "Zugabe" tot twee toegiften werd uitgenodigd. Die arme organisatoren! Twee dagen en nachten onaf gebroken timmeren, schilde ren en sjouwen had hen niet onberoerd gelaten. Geen mo ment hadden ze tevoren ge twijfeld aan het succes van hun "uit de hand gelopen ver jaardagsfeest", maar toen de buit binnen was waren ze te vermoeid om er zelf volop van te genieten. Hun conclusies lie ten zich raden: "Er kan blijk baar toch wel wat in Schie dam" en "Dit bewijst dat de Korenbeurs geschikt is voor culturele doeleinden." (Thans is het gebouw uitsluitend in ge bruik bij een tafeltennisvereni ging)- Verdeeld waren de bezoe kers over de vraag of zij zich zaterdagnacht werkelijk in het vooroorlogse Berlijn waanden. Opvallend was de zorg die de organisatie aan kleine details hadbesteed, consumptiebo- neen droegen het opschrift "Eine Million Mark", en er was zelfs een speciale krant verkrijgbaar onder de naam Paradies Zeitung, die stijlvol was opgemaakt met sierletters en Duitse koppen (de artikel tjes waren wel in het Neder lands geschreven). - Maar zo decadent als het er in het oorspronkelijke "Haus Vaterland", (het "Nachtlokal datJ voor de Korenbeurs als Ook aan details was gedacht. Een speciale krant met de naam „Paradies Zeitung" moest er mede voor zorgdat de bezoekers zich in het vooroorlogse Berlijn waan den. HOEK VAN HOLLAND Ook de tweede Variathon, die zaterdag in Hoek van Holland werd gehouden, bleek een enorme trekpleister. Naast 23 deelnemende ploegen uit de wijde omgeving bleek ook het publiek bereid om vrij mas saal op te komen om de presta ties te bekijken. De start bij wijkgebouw De Hoekstee was al meteen spectaculair. Met vijf ploegen tegelijk moesten vijf auto's over een grasveld worden getrokken en daar al ontstonden de eerste verschil len. Die werden vaak groter naarmate het parcours verder werd afgelegd. Zwemmen, tandem-race, ka novaren en veel looponderde len werden verricht voordat de ploegen in de Prins Hendrik straat arriveerden. Daar had den de organisatoren voor het grootste spektakel gezorgd. Ski-jacklopen, ski-latlopen, kruiwagenrace en "klunen" vormden voor veel ploegen een probleem. Maar het meest spectactulair was ook nu weer de finale op de Zeephelling. Een ongeveer zes meter hoge helling moest door minstens twee man worden beklommen waarna de bel moest worden geluid ten teken dat de wed strijd was afgelopen. Sommige ploegen zagen kans om in één ruk hun laatste twee mensen om hoog te krij gen, andere verspeelden minu ten op dit onderdeel. Overigens waren de verschillen toch vrij groot. De winnende ploeg (van een autorijschool) finishte in ruim 39 minuten, de laatst ein digende ploegen hadden ruim vijf kwartier nodig. Toen Deelraadsvoorzitter De Lint in de namiddag de prijzen had uitgereikt konden de orga nisatoren tevreden zijn, zij het dan dat enkele plooitjes ont dekt werden die volgend jaar moeten worden gladgestreken. Er werd hier en daar wat ge fraudeerd,". wist organisator Wil Meier, „maar je mag toch ook wei rekenen op enige spor tiviteit en je kunt nu eenmaal geen honderd controleurs neerzetten."1 VLAARDINGEN De actie met Zweeds witte brood heeft 1500 gulden opgeleverd. Het bedrag ls zaterdag door Vlaarding se bakkers aan het Rode Kruis overhandigd, in het Rode Krulsgebcuw aan de Emmastraat. Vier bakkerijen, Hazenberg, Scholtes, De Kok en Her- wijer hebben voor die op brengst gezorgd door tij dens het bevrijdingsfeest broden in kraampjes te verkopen. De klanten moesten toen een rijksdaalder voor een brood neertel len. Wat zij kregen was gemaakt volgens een ori gineel recept van veertig jaar geleden. In de bro den was ook Zweeds "Kungsörnen-meel" ver werkt, dat op 29 april in de Vlaardingse haven werd gelokt. voorbeeld heeft gediend) aan toe gegaan moet zijn, werd het in Schiedam niet.? Of men zou het feit dat de organisatie het vooraf nodig vond om een tweehonderdtal plaatselijke "notabelen" een uitnodiging te sturen voor de Berliner Nacht, als een teken van verval willen zien. VLAARDINGEN De he ren van Vlaardingen zorgden in de derde ronde van de strijd om de nationale volleybalbe ker voer een daverende ver rassing. In eigen sporthal werd de kersverse eredivisie- ploeg DOS Schoonhoven met 32 verslagen. De ploeg van speler-coach Joop Tinkhof begon in een wat ongewone opstelling, omdat naast Tinkhof zelf, die wegens een enkelblessure niet kon spe len, Albert Schaap en Cees Lodder wegens werkzaamhe- den afwezig waren. DOS, dat zich in de competi tie met tweemaal 3—0 de sterkste had getoond, begon in zijn sterkste opstelling en nam snel een 16 voorsprong. Pas na 612 kon Vlaardingen wat terug doen. Bij de stand 11—13 botsten de twee Vlaardingse spelverdelers Leen van Bree en Mark Korsloot tegen el kaar, waardoor Van Bree met een hoofdwond richting Holy- ziekenhuis moest worden ge bracht. Coach Tinkhof restte niets anders dan Stefan Ja cobs, de spelverdeler uit het tweede team, in te zetten. Vlaardingen haalde DOS nog in (13—13). maar moest met 1315 toch de winst aan de gasten laten. In de tweede set nam DOS soepel een 1—6 voorsprong, waarna John Hoi, die tot één van de uitblinkers bij Vlaar dingen zou uitgroeien, in één servicebeurt de stand naar ,8—6 omboog. Na veel spanning werd het 15—11 voor Vlaardingen, dat in de derde set met 4—15 de winst aan DOS moest laten. In de vierde set leek DOS door te drukken en bij 410 leek de wedstrijd, beslist. Vlaardingen bleef echter vechten en onder aanvoering van Leen van.' Bree, die na zijn bezoek aan het ziekenhuis zijn plaats weer, Ikon innemen, en Mark Kor sloot, die prima speelde, begon de ploeg opnieuw aan de ach tervolging. Ditmaal lukte het wel en via 1614 werd het in 36 minuten 22. DOS bleek aangeslagen. In de vijfde set nam Vlaardingen voor het eerst het initiatief; 60. DOS herstelde zich en via 8—6 be gonnen de ploegen aan de fina le van deze zeer spannende wedstrijd. Slechts éénmaal lukte het de eredivisieploeg nog om naast Vlaardingen te komen (11—11). maar de thuisploeg liet zich de winst niet meer uit handen nemen. Via 15—11 werd het 32, waardoor de vierde ronde werd bereikt. VLAARDINGEN Van de ra vage die de Bouwspeelplaats in Holy-Noord anderhalf jaar geleden was, is weinig meer over. Het terrein is grondig op geknapt, zo konden tientallen jeugdige bezoekers zaterdag vaststellen. Misschien merkten ze daar maar weinig van, maar wat hen zeker moet zijn opge vallen is dat ook de oude trein wagon, al jarenlang een geliefd speelopbject, in een nieuw jas je is gestoken. De Bouwspeelplaats, gelegen naast de kinderboerderij Holy- wood aan de Amsterdamlaan (onzichtbaar vanaf de ver keersweg door het vele groen), hield zaterdag een open dag. Ter gelegenheid daarvan toog het muziekkorps Jonge Ave- lance (ex-Pijpers) door de Dre- venbuurt, de Hoevenbuurt en de Hoofdstedenbuurt. Die wij ken grenzen alie drie aan het parkje van de Bouwspeel plaats. Op het terrein zelf wer den de hele dag bijzondere ac tiviteiten gehouden. Tijdens de zomervakantie zal de Bouwspeelpiaats weer da gelijks zijn geopend. Het is in Holy één van de weinig, zo niet de enige buitenactiviteit voor kinderen. Desondanks meent Arie van der Vlies, één van de tien vrijwilligers die de speel plaats draaiende houden, dat .nog te weinig mensen van het bestaan ervan afweten. „Je houdt het niet voor mogelijk hoe vaak je hoort: goh, nooit gedacht dat er zoiets is." Het aantal kinderen dat van de speelplaats gebruik maakt is de laatste jaren licht teruggelo pen, aldus Van der Vlies. Hij wijt dat aan de slechte staat waarin de Bouwspeelplaats verkeerde. Nu dat is verholpen verwacht hij een toename van de belangstelling, in de zomer wordt de groep vrijwilligers versterkt met een tijdelijke be roepskracht, die wellicht later een permanente aanstelling krijgt. De oude treinwagon, die er ai vanaf de oprichting van de Bouwspeelplaats in 1S78 staat, heeft een metamorfose onder gaan. Er is verwarming en electrisch licht in aangesloten en een aantal coupés heeft plaats moeten maken voor een kantine, waar kinderen nog met dubbeltjes en kwartjes te recht kunnen voor snoep en li monade. Zaterdag werd er in de wagon volop getekend en gekleurd, want er vielen prijzen te verdienen. Ook waren veel. kinderen buiten in dè weer om hutten te bouwen. Naast het hutten bouwen zullen zij straks, als de Bouwspeelplaats) weer elke dag open is, nog veel meer kunnen doen. Te denken valt aan boetseren, emailleren en andere handar beid. De wagon is ook geschikt voor het vertonen van films. Met één ding zit de leiding mo menteel nog in de maag: er is" een tekort aan hout op de Bouwspeelplaats. De leiding heeft al enkele bedrijven bena- derd, tot dusver zonder sue-" ces. Wie een oplossing weet kan Arie van der Vlies bellen (tel. nummer'746146). i i i VLAARDINGEN In de honk balcompetitie behaalde Schie dam een knappe zege op Na- do, 9—6. Een broodnodige overwinning voor de ploeg van coach Wiede Pannekoek. Door deze triomf heeft de Schie damse ploeg duidelijk afstand genomen van de degradatie plaats. In het Hargapark werd het een spannende wedstrijd met als uitblinker Hans van Galen aan slag. In het eerste gedeelte van de wedstrijd hielden beide ploegen elkaar redelijk in evenwicht. In de vijfde innings kwam Nado naast Schiedam, 5—5, maar toen bewees de Schiedamse ploeg over een uitstekende wedstrijdmentali teit te beschikken. De ploeg wist een naar achteraf bleek beslissende 85 voorsprong te nemen. Deze marge was uit eindelijk voldoende om in de laatste innings de overwinning veilig te stellen. Ook Vlaardingen Holy deed hét goed. Tegen Nuenen werd me) 8—3 gewonnen. De Vlaarding se ploeg bouwde aan" een re- gelmatige overwinning, met als uitblinker werper Dennie Rosy sini. Nuenen kwam er niet aan te pas. Al bij de tweede innings had Holy een beslissende 5—D voorsprong genomen. Veel kop Nuenen hier niet tegenover zetten en Holy speelde deze l wedstrijd op zeker uit. Met spanning wordt ai gekeken naar de semi-derby tussen Ho ly en Schiedam, die komende', zaterdagavond op het pro- gramma staat. Met het Maassluisse Gophers! gaat het niet goed. Tegen Ce-! leritas verloor de ploeg met 10—9. In Maassluis werd het - een spannende wedstrijd, die! in de laatste innings werd be-! slist in het voordeel van Celerj- tas. MAASSLUIS De PvdA- Maassluis wil dat de sociale uitkeringen voor of op de twin tigste van elke maand worden uitbetaald. Dat.schrijft zij aan het Maassluise college van burgemeester en wethouders. Volgens de PvdA hebben vete uitkeringsgerechtigden veront rust gereageerd op de aankon diging van het college dat de; uitkeringen voortaan „rond de twintigste" van de maand wor den uitbetaald. De PvdA heeft liever dat de mogelijkheid dat mensen na de twintigste hun; uitkeringen ontvangen, uitge sloten. SCHIEDAM tn Schiedam staan voor deze week drie mu zikale evenementen op het programma. Donderdag geeft de christelijke muziekvereni ging Harpe Davids een concert in de buitenlucht, op het plein naast het Stedelijk Museum aan de Hoogstraat. De aan vang is 19.30 uur. Het harmo nie-orkest dat aantreedt staat onder leiding van Cees Kra mer. Zaterdag geeft de Harmonie Wilton Fijenoord een concert, eveens in de buitenlucht. Plaats van handeling is dan het plein voor de HEMA aan de Broersvest. Het concert begint om twee uur ert 7.3! een uur du ren. Orkestleider 's John G rui ter. Ook het tamboerkorps zal van de partij zijn. Ook zaterdag wordt een orgel concert gehouden in het Ste-( deiijk Museum, dat wordt ver zorgd door de Rotterdamse or ganist Willem Blonk. De orga nisatie is in handen van de Vereniging Vrienden van het Stedelijk Museum. Tot dusver was er maandelijks een orgel concert, maar de vereniging kondigt aan in de maanden juli en augustus een „zomerstop? te houden. Het laatste concert begint om drie uur. SCHIEDAM In het ontmoe tingscentrum voor vrouwen Barrika wordt op dinsdag 18 juni een vrouwenleest gehou den, bij wijze van seizoenaf sluiting. Dit wordt georgani seerd door de Stichting Schie damse Vrouwenemancipatie Organisatie (SVO). Het feest? vindt plaats in de avonduren; (aanvang 20 uur) en bevat een optreden van het vrouwenkoor Onwijs uit Delft, De toegang bedraagt twee gulden. Barrika is gevestigd aan de Lange Kerkstraat 68. 'A l«Sr l&te V-W, -Ti

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1