14 JONGE SOCIALISTEN VOELEN VAN DE SCHEUR AAN DE TAND msmtm. mm j Ruzie over huisvesting van museum kortaf Inbrekers hullen zich in donker Jeugdbende terroriseert buitenlanders Vrouw van 500 beroofd Glasbak Is nog maar kinderspel Chili-avond in De Haven mmm. Groot slotfeest bij Academie Muziekshow op Schouwburgplein Vait der Scheur: "Drie pilsjes de man als er in 1990 een-half miljoen werklozen zijn". Ritueel 1-.,, I (Van een onzer verslaggevers) yLAARDINGEN Met een auto het Kolpabad in plonzen en er toch weer levend uitkomen. Dat kap zondag, wanneer het Vlaardingse Kolpabad als enige in de regio meedoet aan dé landelijke re<fdingsmanifestatie "Plons '85". Twee duikers mqt perslucht zitten op de achterbank en nog eens twee duikers zwemmen rond de auto en zullen in grijpen wanneer' iets mis gaat. De auto is schoon gestoomd en ontdaan van alle vet zodat het zwem water schoon blijft. Zwemmen in het Schiedamse bad Groenoord en wandelen in Vlaardlngen. En dat vier avonden lang. Gisteren zijn de Nationale Zwemvierdaagse.en de Avondvierdaagse van de Vlaardingse politie begonnen. De één vroeg zich na afloop puffend af of het wel verstan dig is de rest van de week ook vol te maken, de ander had ervoor lopiggeen moeite mee. De Vlaardingse Avondvierdaagse trekt tot nu toe zo'n 800 mensen minder dan vorig jaar. Mopperende agenten, belast met de organisatie en toezicht, wijten dit aan het dalende acmtal leerlingen in Vlaardingen. Er doen dit keer minder schoolkin déren mee. De start en finish op het terrein van handbalvereniging. Hollandiaan aan de Amsterdamlaan lag er rustig bij. In het Schiedamse Groenoordbad zwommen de deelnemers hun eerste 500 meter. Over vier avonden verspreid zullen zij donderdag avond twee kilometer hebben afgelegd. Kinderen tot en met tien jaar mogen vier stukjes van 250 meter zwemmen. Voorwaarde is dat niemand tijdens het baantjes trekken uit het water mag. Don derdagavond ow acht uur worden de medailles uitgereikt. In Vlaar dingen leggen de wandelaars de laatste meters af op de Markt en worden zij donderdagavond verwelkomd door muziekcorpsen. Geheim De heer Enneking van de Verenigde Glasfabrieken is Schiedam dankbaar voor de glasbakken. Als aar digheidje geeft hij een "gouden" fles, gemaakt van-s kristal, aan wethouder Chris Zijdeveld (rechts). j~ Problemen 'V Inbraak Diefstal Aanrijding HET VHIJE VOLK DINSDAG 11 JUN11985 li, >'<is w'yf*>X#S. "(Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "Ik schreeuw het al vier Jaar van de daken: met deze re gering valt niet te praten. We gaan geld en mankracht vrijmaken om daar Iets te gen te doen. En nu noem ik een concreet bedrag, drie miljoen dus, en gelijk vallen Nijpels.van de VVD en De Vries van het CDA over me heen. Terwijl deze heren on ze eerdere aanbiedingen ar-' rogant hebben afgewezen." Aldus'een enigszins rood aangelopen voorzitter Jaap van der Scheur van de Ab- va/Kabo gisteravond in wijkcentrum De Blauwe Brug. De Jonge Socialisten van da PvdA voelden hem daar aan de tand over de campagne die de ambtena renbond wil voeren tegen de huidige regering. Met drie miljoen aan publiciteitsgeld wil de Abva/Kabo de daden van de CDA/WD-coalltie op sociaal-economisch ge bied op een rijtje zetten. Een jonge socialist in de zaal hield Van der Scheur voor: "Als jullie nou toch je nek uitsteken, beken dan ook gelijk kleur. Zeg dan waar Jullie zelf staan!" Zo ver wilde Van der Scheur niet gaan. "Wie ons verwijt dat we net als vijftig jaar geleden vertellen op wie de leden moeten stem men, is achterlijk bezig. Wij zullen alleen voorlichten. De mensen maken het daarna zelf wel uit", wierp hij tegen. En daarmee waren de Jeugdige PvdA-ers tevreden. Per slot van rekening was de bondscampagne maar een zijsprongetje en was Van der Scheur gekomen om te praten over Jeugd werkloosheid. Onder de cir ca twintig aanwezigen schuilde maar één werkloze en die was niet eens jeugdig. "Helaas, jammer nou toch," mompelde Van der Scheur. "Het is altijd moeilijk om er over te praten met mensen die wel een baan hebben." Hetgeen ook spoedig uit- .kwam. Nog maar net had Van der Scheur uitgelegd dat praten met de regering is gedegradeerd tot een "ri tueel" waar niks meer uit komt, of daar rezen geluiden uit de zaal dat overheid en bedrijven wellicht wat meer de ruimte moeten krijgen nu het beter gaat met de econo mie. Van der Scheur: "We hebben nu 770.000 werklozen. Als het er in 1990 een half miljoen zijn, zoals nu weer wordt beweerd, krijgen Jul lie van mij drie pilsjes de man." De maatregelen voor Jeugdige werklozen zetten weinig zoden aan de dijk. Om over de herbezetting en arbeidstijdverkorting maar te zwijgen, zo luidde de kri tiek van de jonge socialis ten. De vakbondsleider gaf toe dat niet alle Jongeren aan de bak kunnen komen. "Er zit een groot gat tussen wat werkgevers vragen en wat Jongeren aan kwaliteit hebben. Al breng je de jeugdlonen terug tot nul, dan nog zal dat niet helpen," aldus Van der Scheur. "Ik lees me suf en ik kom tot één duidelijke conclusie: er bestaat geen totale oplos sing. Maar we hebben een doel en middelen om er te komen. Denk daar maar aan als jullie, zoals alle Ne derlanders, oplossingen ver werpen met het idee dat er niks kan." w&vm •f. Oy j S'jf'j*,. iffy i Kolpabad laat auto te water <*■-' Plons '85 leert de deelnemers bijna alles over gevaarlijke si tuaties in het water. Van de 21 Nederlandse baden die aan het spektakel meedoen, heeft het Kolpabad de eerste prijs ge wonnen voor het beste pro gramma. Landelijk coördina tor, de ANWB, heeft het Kolpa bad 250 geschonken. Bij helder en rustig weer zullen parachutisten van het Flying Dutchman-team op het Kolpabad landen om twaalf uur. Eén van hen landt in het buitenbad en wordt meteen "gered" door de Vlaardingse Reddingsbrigade. Het Rode Kruis geeft de drenkeling mond-op-mond-beademing. Bij onvoldoende zicht "of te harde wind zullen leden van de Vlaardingse Reddingsbrigade laten zien wat te doen met een visser die uit zijn bootje is ge vallen. In dit geval is de oor zaak een tot haai omgetoverde duiker die de visser dreigt op te eten. Het publiek kan tevens leren windsurfen en kennis maken met alle gevaren er omheen, ei">rkelen, duiken met pers lucht an zo snel mogelijk een afdaling maken langs de bijna tachtig mater lange glijbaan langs het buitenbad. Belangrijkste onderdeel is misschien wel het overlevins- zwemmen, ofwel jezelf drij vende houden onder bijzondere omstandigheden met vuilnis zakken en kledingstukken.- Deelnemers kunnen zich uitle ven onder en rond een boot en surfplank. Een boekje van de ANWB vertelt meer over hoe groot overlevingskansen zijn in ijskoud water. Bedrijfsleider A. J. Troost en zijn medewerkers (waaronder Mieke Brouwer) hebben kosten noch moeite gespaard. Het •plan om een marine-helicopter naar Vlaardlngen te laten ko men ging niet door omdat De fensie zondag de helicopters elders wil Inzetten. De meeste onderdelen worden betaald door Vlaardingse sponsors. Plons "85 duurt van 12 tot 16 uur. Overigens kunnen de vas te bezoekers ongestoord hun baantjes trekken. 1 &S - -v 'V C/ V? A*K '«te»® AjmÊÈFmi ROTTERDAM De Vereni ging Natuurhistorisch Mu seum-'Rotterdam (NMR) is al geruime tijd op zoek naar nifuwe huisvesting. Het huidi ge onderkomen in het Diora ma-gebouw, midden in de Diergaarde Blijdorp. is te kl£3n geworden en voldoet op een aantal punten niet aan de ei$en die het museum stelt. De gemeente Rotterdam heeft on- lajigs als mogelijk alternatief V^la Dijkzigt in het Museum park aangeboden. De keuze v^n een nieuwe plaats voor het Natuurhistorisch Museum h^eft'inmiddels tot tweespalt binnen de gelederen van de vejrenfging geleid. (.Het bestuur pleegt een - staaltje onbehoorlijk beleid waar ze zich diep voor zou mfceten schamen", was de con clusie van een 'NMR-loyalist'. naar aanleiding van de alge mene ledenvergadering van 29 mei. Eén van de onderdelen van deze verre van rustig ver lopen ledenvergadering was het agendapunt 'Beheersover eenkomst*. Zonder medeweten van de verenigingsleden had het verenigingsbestuur in de cember 1984 de Dr. A. B. van Deinsestichting in het leven geroepen. Deze stichting werd door het bestuur gezien als 'de enige juiste manier om de weg in te slaan naar een volwaar dig museum*. „Het verkrijgen van een overheidssubsidie voor het nieuwe gebouw heeft alléén kans van slagen indien de stichtingsvorm wordt gehan teerd", aldus J. N. G. J. Gouds waard, bestuurslid van de ver eniging. „Bovendien zal dit ge bouw gehuurd moeten worden. De stichting neemt de financi ële gevolgen op zich van de huurverplichting. Zodoende wordt niet alles wat de vereni ging bezit in de waagschaal gesteld". Middels een brief werden de leden, twee weken voor de be wuste ledenvergadering, van het bestaan van de stichting op de hoogte gebracht. „Als de stichting in het belang van de vereniging is opgericht, waar om is dat dan, een half jaar lang voor de verenigingsleden geheim gehouden", vraagt educatief medewerkster M. H. Lenferink zich af. De achterliggende gedachte kwam in een door het bestuur' opgestelde 'concept-beheers-' overeenkomst' tot uiting. De vereniging moet al haar bezit tingen in bruikleen en volledig beheer afstaan aan de stich ting. In feite behoudt de ver eniging hierdoor alleen het eigendomsrecht. Veel kans om zich tegen de ze gang van zaken te verzetten kregen de leden niet. „Tijdens de algemene vergadering van 29 mei kwam plotseling een onwaarschijnlijk groot aantal nieuwe leden opdrarVen louter en alleen om vóór de beheers overeenkomst te stemmen", vertelt M. H. Lenferink. „De bedoeling was duidelijk om de beheersovereenkomst er zon der enige vorm van overleg door heen te jagen". Volgens de ledenlijst van het contactorgaan 'De Brug" wa ren er in maart van dit jaar- 115 leden. Nauwelijks een maand later werd door het be stuur een lederwinst van 93 •gemeld. „Dat is toch geen nor male ledenwerving meer", constateert Lenferink. „Daar naast bleek dat ai deze nieuw komers voor de halve prijs lid waren geworden. Een dergelij ke verlaging van de contribu tie Is volgens de statuten niet toegestaan zonder toestem ming van de algemene leden vergadering". De museum medewerkers hadden een grote ledenwerfak- tie gestart", verklaart Gouds waard, daar is het allemaal mee begonnen. Kort daarop zijn ook andere mensen binnen de vereniging leden gaan wer ven. Voorzitter Slleker wilde die beheersovereenkomst er op 29 mei doorheen krijgen". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vijftien jon geren uit de Slachthuisbuurt in Schiedam zijn door de politie opgepakt en verhoord. Zij ho ren bij een jeugdbende die een buitenlands gezin vier weken lang de stuipen op het lijf heeft gejaagd. Ook heeft de groep van.circa 25 jongeren vernie lingen aangericht. De politie zegt binnenkort alle leden te zullen aanhouden. Al meteen nadat het buiten lands gezin ln de Alexander Numanstraat was komen wo nen, begonnen de pesterijen. De opgeschoten Jongelui gooi den met eieren naar de gezins leden en scholden hen uit. Ook spoten zij met zwarte verf ra cistische leuzen op hun voor deur. De jongelui, in leeftijd variërend van 14 tot 20 jaar, kwamen geregeld langs om belletje te trekken en de auto banden van de gezinswagen lek te steken. Tevens werden omwonenden en voorbijgangers lastig ge vallen. Daar was weinig voor nodig, zo zegt een woordvoer der van de politie. „Ais het ge zicht of het kapsel van een passant hen niet aanstond, was het al raak. De Jongelui gingen zeer intimiderend te werk." De jeugdbende heeft boven dien trapportalen en kelder ruimtes in de buurt beklad. De schade loopt in de tienduizen den guldens. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een 38-jarige Schiedamse vrouw is op de hoek Lange Kerkstraat-Kreu- pelstraat overvallen. Drie Jon gens hadden haar een tijdje gevolgd en duwden haar van achteren omver. Zij verzwikte haar enkel door de val. De vrouw is haar tas met 500 gul den en wat kleding er in kwijt. ROTTERDAM "Hoezo ze lullen maar" is het motto van het feest dat de Sociale Acade mie Rotterdam houdt op vrij dag 14 Juni. De dag wordt ge vuld met film, muziek en thea ter. Het feest is ter afsluiting van het studiejaar en is gratis toegankelijk. De academie wil zich met dit feest presenteren als een plaats waar de cultuur een belangrijke plaats in neemt. Om 12.30 uur wordt be gonnen 'ln het academie-ge bouw aan de Nleuwstra&t en het feest zal doorgaan tot diep in de nacht ROTTERDAM Zeven be kende Rotterdamse muziek verenigingen en een majoret- tenkorps zullen komende za terdag een muziekshow ver zorgen op het Schouwburg plein. Het programma begint om 10.45 uur en zal twee uur duren. Optreden zuilen de korpsen: Het Oude Noorden, Lombardljen, St Andrews Pi peband, de Euroband, Ahoy' met het Rotterdams Majoret- tenpeloton en de Douane Har monie Nederland. De finale be staat uit een optreden van alle 300 deelnemers. - h -SCHIEDAM Schiedamse burgers kunnen nog meer huisvuil gescheiden meegeven aan de vuilnisman. De moge lijkheden gaan veel verder dan alleen maar de aparte glasbak. De gemeente denkt a! aan het scheiden van kunststof- en ve- zelafval. Dit zei gisteren wet houder Chris Zijdeveld nadat hij bij de Verenigde Glasfabrie ken een "gouden fles" had ge kregen. De VG is hem dankbaar voor de vele glasbakken in de stad en de 800 ton glas die de Schiedammers er verleden jaar in hebben gestopt. Ook het echtpaar Lorije uit Schiedam, die vorige week nog niets ver moedend een paar flessen in de bak stopte, hebben een uit nodiging gekregen om naar de fabriek aan de Buitenhaven weg te komen. Zij kregen eveneens een "gouden fles", gemaakt van kristal. Zijdeveld ging in op de strub belingen rond het contract dat Schiedam met de VAM heeft. De VAM voert jaarlijks 2100 ton Schiedams huisvuil af per spoor naar Drente. Het tarief is aanmerkelijk goedkoper dan dat van de Afvalverwerking Rijnmond. Het Drentse provin ciebestuur neemt echter geen genoegen met het vele vuil van buiten de provincie. Tegelijker tijd wil de VAM het tarief voor Schiedam verhogen. „We hebben een contract met de VAM dat tot 1993 loopt", aldus Chris Zijdeveld. „Als de VAM het contract opzegt, zul len wij sterk nadenken over andere bedrijven die onlangs aanbiedingen hebben ge daan". Voorlopig zal Schiedam echter proberen via een beroepspro cedure de VAM te dwingen geen contractbreuk te plegen.-,-;,? Het tarief kan nog goedkoper als er binnen acht jaar een systeem komt om meer soor- u ten afval te scheiden. Binnen- *-;T kort zal in Nederland een eer ste experiment worden gehou-,- den met het scheiden van f., kunststof. De heer C.Q.M. Enneking van de stuurgroep Promotie Glas-y bak en werkzaam bij de Ver- enigde Glasfabrieken voorziet -, echter problemen bij het scheP' "-" den van kunststof. „Niet iedere' huisvrouw of -man ziet het ver- schil tussen twee soorten plas-*'"* tic. En het valt ook niet mee om in de fabriek kunststof te recyclen", zegt hij. Volgens Enneking is er geen sprake van dat de Schiedamse l,v glasfabriek vla de inspanning f van burgers en gemeente goedkoop aan stoffen komt om nieuwe produkten van te ma- ken. De VG in Schiedam be- - taait volgens hem voor tran- sport en distributie van de -**' glasscherven. Dit is uitbesteed - aan een Rotterdams bedrijf. Het voordeel van dalende energiekosten (maximaal 35 ,-vf' percent) door recycling wordt in de prijs verwerkt van nieuwe' - flessen. „Dit komt dus weer ten goede aan de consument"/ redeneert Enneking. Dankzij de glasbakken kan de VG echter ook beter concurreren. Schiedam is met 800 ton ge- f schelden glas koploper in de regio, op de voet gevolgd door. Vlaardingen met 788 ton (in 1984). Schiedam had volgens Enneking, zelf een Vlaardinger,' nog veel hoger kunnen scoren, „ais er niet zo veel opgebroken" straten en stoepen waren". Uit een kelderbox aan de Schiedamse Noordvestsingel Is een bromfiets gestolen. De huurder mist bovendien enkele peperdure hengels en elec- trisch gereedschap. Totale waarde: 1800 gulden. Uit de etalage van sporthuls Tilborg aan de Hoogstraat in Schie dam verdwenen in het holst van de nacht enkele sportarti kelen. Onbekenden hebben de winkelruit Ingegooid. Twee wo ningen in de Fazantlaan en Nassau Dillenburgstraat wer den van onder tot boven door zocht. De dieven namen echter niets mee. De buit na een inbraak bij bus bedrijf Evag aan de Vlaarding se Boslaan was aanzienlijk gro ter. Een personenauto van 13.000 gutden werd gestolen alsmede zeven autoradio's met een totale waarde van 3210 gulden. De dieven kwamen binnen via een lichtkoepel. De auto werd even later weer te ruggevonden in de Dwars- bleekstraat. Op de Maassluls- sedijk werd een auto ontdaan van twee banden met velgen, geluidsapparatuur en een zon nebril. Totale waarde: 1500 gulden. Ook is in auto's inge broken aan de Kortedljk, de Lepelaarsingel en de Koningin-,-*, nelaan. Uit de voertuigen wercf' niets gestolen. Breekschade: 1000 gulden. Op de Gedempte Biersloot werd de gril! van een auto vernield (500 gulden schade). Op het Mendelsohn- plein gooide een onbekende een trottolrtegel door een autoruit. Schade: 380 gulden. Ambtenaren van de Schiedam se Plantsoenendienst hebben langs de Schiedamse Ringer- weg in de bosjes 21 „brood- - jes" tin gevonden. De staven T zijn 23000 gulden waard. Een naburig transportbedrijf mist in totaal 44 broodjes tin. Een 22-jarige Schiedamse vrouw is in het Schielandzie- kenhuis opgenomen met een enkelfractuur, een gebroken j teen en schaafwonden. Zij werd op haar motorfiets gegré pen door een auto, op de kruü sing Van Haarenlaan-Burge- meester Knappertlaan, De j. vrouw had voorrang. SCHIEDAM Inbrekers heb ben zich bijna de haren uit de kop getrokken toen zij door een stommiteit een „mooie kius" zagen mislukken. Zonder problemen waren zij het bedrijfspand van Gröninger BV ln de Fokkerstraat binnen gedrongen. Op de eerste ver dieping stond een brandkast die zij zonder moeite met elec- trlsch gereedschap open wis ten te slijpen. Er lag een paar duizend ln. ■l Beneden gekomen wilden de inbrekers met een vorkhef- 5 'truck In de hal van het bedrijf, gestolen goederen in een auto iaden. De bestuurder van de-t truck ramde echter de verlich ting aan het plafond. Plotseling was het aardedonker In de hal. Er zat niets anders op dan weg te rijden met alleen het geld uit de brandkast. De politie tast ook nog ln het duister. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN In buurthuis De Haven heerst zaterdag avond een Chileens sfeertje. Met behulp van muziek, eten en dans vraagt het Chill-comlté aandacht voor de positie van Jongeren in dat iand. Het Vlaardlngs comité sluit aan bij de landelijke actie. Vanaf acht uur tot wellicht diep In de nacht zal het feest duren. De zanger I. Castellano bijt dé spits af, gevolgd door de Chi leense muziekgroep Arcllla, Cono-Sur en de dansgroep Huelen. De hapjes en drank zijn de hele avond in de buurt, evenals videobeelden en dia's van Chili. h 4s L n. i-

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1