kortaf 'Bij Open School leer je spelenderwijs' Kinderactie brengt 25.000gulden op Hek hondentoilet huisjeskamp kapot ihvalldenstudle maakt Indruk Magisch rea lisme of, zoals Aad Hof man het noemt, fijnschilde- ren. "Het gaat er natuurlijk om dat het een muur wordt, er moet eenheid zijn," Hun leerlingen zijn nog niet zo ver. Zij leg gen voorna- melijk zich toe op het zo gedetailleerd mogelijk weergeven van de werke lijkheid. De toren van de Grote Kerk, gezien vanaf de Oude Haven in Vlaardin- gen. "Dit-zijn echt lessen." Twee Cp. docenten op 0 ff sléchts tien leerlingen. Inbraak Botsing Criminaliteit Rechtbank: Taboe •- HET VRIJE VOLK SCHIEDAM Het overleg tus sen de bonden en de gemeen te Schiedam over herbezetting Is vast gelopen. De Samenwer kende Bonden van Overheids personeel (SBO) 'vinden dat de 1,7-miljoen voor nieuwe ar- f beidsplaatsen niet "zichtbaar" en "herkenbaar" worden ge bruikt. De bonden zijn van de overlegtafel weggelopen en zullen aanstaande maandag avond proberen de Schledam- se gemeenteraad van hun ge lijkte 'overtuigen. *.k Aanvankelijk wilde.het college van B en W van Schiedam 45 arbeidsplaatsen scheppen: De M nieuwe krachten zouden In dienst kunnen treden vanaf ,1'» augustus, wanneer de Schlei damse ambtenaren 38 uur per week gaan werken. Onlangs maakte het tallage bekend 16,9 formatieplaatsen van de 45 arbeidsplaatsen te willen afsnoepen". Volgens ipr de bonden ten onrechte omdat deze fomatieplaatsen al in het lè' verleden zijn vastgelegd en 'Si niets te maken hebben met de herbezetting. VLAARDINGEN De actie Kinderen helpen kinderen, op 6 mei In Vlaardlngen gehou-1 den, heeft 25.000.gulden opge bracht. Het geld komt ten goe dé aan Unicef. In het kader van bevrljdings- dag liepen 5500 Vlaardingse kinderen vijf kilometer door de stad van school naar schoof en kregen daarvoor geld van sponsors. Sommige kinderen; haalden ook nog oude kranten op of verkochten taarten tij dens een ouderavond. Via col lectes én particuliere giften kwam eveneens geld binnen.' tericën exposeren", zegt hij. En: „er zijn er zélfs die Je een contract laten tekenen voor vijf of tien jaar. Je kan ondertussen wel abstract zijn gaan schilderen. Mij zouden ze zo gek niet krijgen." In de Rijnmond wordt kunst niet zo goed verkocht. De Hol landse wat-krijg-ik-voor-mijn- geld-mentalitelt speelt galerie-, houders parten. Galérieën zijn 'dan ook zelden winstgevend. Aad Hofman en Dik Kats kun nen gelukkig nog terugvallen op de verkoop van hun eigen werk en de tekenlessen. En thousiast vertelt Aad Hofman over een nieuw perspektief. Een binnenkort te openen gale: rie in New York, gespeciali seerd in Hollands .Realisme. Nieuw Mokum zal de galerie gaan heten. T In het werk van Aad Hofman en Dik Kats valt een weder zijdse invloed te bespeuren. Aad Hofman zegt een beetje genoeg te krijgen van het de solate uit zijn eerdere werk. Hij wil zich onder andere gaan toeleggen op' het maken van stillevens; Nieuwe ontwikkelin gen dus in galerie De Duig. Maar ook de. tekenlessen gaan gewoon door. Aad Hofman kwam uiteinde lijk in de mode-branche te recht, begon met modetekenen,- daarna naar de Vrije Akade- mie in Den Haag. Daar ontdek te hij zijn liefde .voor het ver val 'en de fijnschllderkünst: „Ze zelden vaak: jij tekent met verf. Nou èn? Het ls gewoon, een andere manter van schil deren." AI snel exposeerde hij .in de vaste groep van galerie; Mokum. Samen met mensen als Carol Willink. Toen kwam hij -Dik Kats weer tégen. Die was In dié tijd ook begonnen met het realis-. me, daarvoor had hij ook ab stract gewérkt. Samen gingen de kunstenaars toen op zoek naar een atelier in Vlaardln gen. Zo kwamen ze in de Land- straat terecht. Eerst als onder huurders van de bovenverdie ping, latér als beheerders van de hele galerie. Aad Hofman moppert over de egoïstische politiek die veel galerieën voeren. „Er is bij voorbeeld een aantal galerieën In het realisme gespeciali seerd. Als die nou samen een vuist maken en samenwerken met het buitenland. Maar nee hoor,: leder voor zich. In Am sterdam mogen kunstenaars niet bij twee .verschillende ga- VLAARDINGEN De Arn hemse kunstschilder Marius Jansen heeft zes prentbrief kaarten getekend van onder meer de .Vlaardingse. Markt, ■•-i het Buizengat met de molen Aeolus en het Visserijmuseum mét de Oude Haven. Hij heeft dit gedaan in opdracht van een Amersfoorts publiciteitsbureau dat al een Imposante reeks prentbriefkaarten heeft uit ge geven van Nederlandse sté den. De kaarten zijn te koop I bij de boekhandel en sigaren- boeren. - Marius Jansen heeftal zeven tig steden getekend en hééft er nog geen genoeg van. „Ik voel de me In .Vlaardlngen als een vis In het water, ik kende de - stad at maar toen ik er met een speciale opdracht nog eens ging rondneuzen, ontdek te ik tal van nieuwe onderwer pen. Ik zou zeker twee keer zo veel tekeningen kunnen ma ken," aldus Jansen. - De overige drie prentbriefkaar ten laten het Hollandiagebouw zien en twee maal de toren van de Grote Kerk; een keer gezien vanaf de Oude Haven en de Dayer, de andere keer vanaf de Schoolstraat. verhaal. Aad Hofman vertelt hoe ze samen in dezelfde straat In Vlaardlngen zijn op gegroeid. Samen naar de am bachtsschool in Schiedam. Daarna scheidden hun wégen. Dik Kats ging naar de kunst- akademle In Rotterdam. andere uitkering hebben. Die" kunnen volgend seizoen dé les sen niet meer" betalen. Als ze Iets verkopen kunnen ze.', vol gend jaar weer op les." T w Hoe zijn, Aad Hofman ehDlk Kats samen in galerie De Duig verzeild geracet? Een lang Dr orgelzaak Stef Meeder aan de 's Gravelandseweg In Schiedam mist na een Inbraak; twee keyboards van totaal 4750 gulden. Uit een woning in de Vlaardingse Madoerastraat werd voor 6000 gulden aan ge luidsapparatuur, én computer spullen gestoten. Na een frontale botsing op de Harreweg In Schiedam beland de een Vlaardingse automobl- list In het water. De andere be stuurder uit Schiedam kwam tegen een boerderijhek tot stil stand. De Vlaardlnger moest" naar het Holy-zlekenhuls. De Vlaardingse WD vergadert maandagavond over. kleine cri minaliteit. Dit gebeurt in de Stadskelder, MaasslulsedIJk 2 In Vlaardlngen. Sprekers zijn onder meer hoofdinspecteur G. Bieding van het Vlaardingse politiecorps, mr. H. A, C, Smid, officier van Justitie In Rotter dam en mr. J. R. H, Kuyper, hoofd van de afdeling staats- en'strafreeht van het Ministerie van Justitie en schrijver van het rapport Samenleving en Criminaliteit, De Tweede Ka mer zal hierover ha het zomer reces debatteren. De VVD-ver- gaderlng begint om kwart voor negen. Door TRUUS VAN VUGT SCHIEDAM De Open School in Schiedam bestaat nu zes jaar. De cursussen zijn be doeld voor vrouwen die om welke reden dan ook niét veel verder zijn gekomen dan'de la gere school en meer over zich zelf en de maatschappij willen weten. De lessen zijn opgezet rond thema's, die de cursisten zelf kiezen. Daarnaast wordt Nederlands en Engels gege ven. Na de laatste les van dit' schooljaar spraken we met' twee cursisten en een begeleid-' ster. Jannle van der Windt is op de cursus terecht gekomen na een VOS-cursus. „Je verveelt je, de kinderen zijn dé deur uit en jé wilt iets gaan doen. Ik had van andéren géhoord dat Je er leerde "voor je eigen me ning uit te komen, en élat wilde ik ook wei eens leren. En het' werkt Eerst zat ik op ver jaardagen stil, durfde niet mee te praten. Nu durf ik meer". Wil Govaart: „Ik had er niet zo'n moeite mee voor mijn me ning uit te komen. Ik wilde er iets bijleren en zag nogal op tegen gewoon onderwijs. Hier leer Je allerlei dingen spelen derwijs. Het werken met the ma's viel me nogal tegen". dijk, die door hét kamp loopt; is een hondentoilet Ingericht. Aan de andere kant van de dijk ligt een speelplaats. Het staat Tn het midden, op de dijk. Het "huisdierenbestuit" van de Hoekse deelraad heeft veel weerstand opgeroepen bij sommige recreanten. De schade bedraagt 1000 gul den en is voor rekening van de kampeerders. HOEK VAN HOLLAND Tot twee keer toe Is het hek tussen het hondentoilet en de speel plaats van twee huisjeskampen In Hoek van Holland vernield. Kampeerders op de belde re- creatlé-oorden vermoeden dat tegenstanders van huisdieren In het vakantie-oord dit ge daan hebben. De Hoekse deelraad laat er voor het eerst honden en kat-, ten toe. Aan één kant van de het idee dat séx iets vies was. Als mijn kleinkinderen nu Iets aan mij vragen kan ik gewoon antwoord-geven. Het is een he le overwinning als Je dingen durft te zeggen en op te schrij ven die Jé eerst alleen dacht". In de groep praatten de vrouwen over hoe zij 'er als kinderen mee omgingen on hoe zij .ér nu met hun kinderen mee omgaan. Daarbij zochten ze nog wat informatie, maar de eigen opvoeding'stond een-: traal. Anders lag het bij het thema „misdaad en straf'. Daarbij werd onder andere een 'excursie naar dé rechtbank ge maakt. Ze'kwamen bij de zit- De veertien vrouwen die dit schooljaar in de Open School- groep zatenhadden als the ma's onder andere „opvoe ding" en „misdaad en straf". Bij het eerste thema waren eigen ervaringen het uitgangs punt. .Het bleek, dat „naast de onderdelen eten, straf en zak geld vooral de séxuélc voor lichting, een probleem was. Bij Iedereen gold dat als een ta boe.. Daarom hebben we" daar heel veel. aandacht aan be-' steed". Jannié van dér Windt: ,;Ik was een ouderwetse oma. Van dé Jongeren in de groep leerde ik er wat vrijer over te praten. Ik was opgegroeid met vraagd aan het rijk. Als dit bin nen Is, zal een begin worden gemaakt In het centrum van de stad en de wijk Vlaardlnger Ambacht-Babborspolder. Ook wil de gemeente meer parkeerplaatsen voor Invaliden en telefooncelten en brieven bussen aanpassen. Van de 6650 gehandicapten In Vlaardlngen zitten 2850 men sen In een rolstoel of lopen met krukken en protheses en hebben circa 3000 mensen éen beperkt uithoudingsvermogen. VLAARDINGENDe onthul lende studie van verkeersdes- kündlge Ed Stuy heeft In Vlaar dlngen Indruk gemaakt. De 6650 gehandicapte Vlaardin- gers komen In hun stad zo veel obstakels tegen dat het ge meentebestuur ér 260.000 gul den voor over. heeft om daar wat aan te doen. De eeste stap naar een "route plan" (meer op- en afritten, la ge stoepranden en bredere trottoirs) is al gezet. De ge meente heeft subsidie ge-

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1