rate©®!! Emancipatie aangepakt Eendjes zijn niét moeilijk te vangen' bezocht Plons '85: niet in het water gevallen «rt met A-team als uitsmijter Tennis is geen 'tonnes' meer Politie pakt zeven dieven Qiili- avond Opening ria opening Vlaardingen Holy behoudt aansluiting 'Onregelmatige motor' ws^ 11 Twee langgekoesterde vrouwenwensen zijn vervuld: sinds twee maanden functioneert Martha Brouwer als Maassluise emancipa tiewerkster en aan staande woensdag in stalleert wethouder Elly Coenen het 'emancipa tie-overlegplatform'. Die twee wensen zijn na een heel jaar inspraak over het gemeentelijk emancipatiebeleid uit de bus gekomen. Schoorvoetend is het ge meentebestuur akkoord gegaan. Maar er zitten nog wel wat haken en ogen aan vast. De emancipatiewerk ster heeft een aanstel ling voor twee jaar en wordt betaald met een eenmalige bijdrage uit het fonds 'bijzondere doeleinden'. Het over legplatform krijgt een proeftijd van twee jaar en dan zal worden be slist of het een officiële 'emancipatieraad' wordt. Doelstelling van het overlegplatform, waaraan ook de eman cipatiewerkster is ge houden, is: 'Het gericht zijn op het herverdelen van macht, het veranderen van de plaatselijke maatschappelijk struc turen en verhoudingen die belemmeringen voor vrouwen veroorzaken'. In een gesprek met Martha Brouwer vertelt de emancipatiewerkster hoe zij dit in Maassluis wil gaan aanpakken. Van onze verslaggeefster LELIA KUIPER MAASSLUIS Dat haar start in Maassluis wat anders is verlopen dan eigenlijk de bedoeling was, deert Martha Brouwer niet erg. Zij is voortvarend aan de slag gegaan. Zonder de begeleidingscom missie uit het overlegplatform, die haar volgens de oorspronkelijke plannen in Maassluis de weg zou wijzen. Martha Brouwer heeft haar zaakjes precies op een rij: ze weet wat ze wil en wat ze kan. Martha Brouwer: „Ik ben geen mannen- haatster. Wel vind ik dat de macht in de maatschap pij moet worden her verdeeld." - - Activiteit Disco SWSWÊIimÊM. Plezier Beheerder Van Vliet van de Eendenkooi licht de -js< bezoekers voor: „Een plas water met vier vangar-. men, dat is 't hele eiereten." De Harmonie Wilton-Fijenoord trakteert het winkelend publiek in de Schiedamse. binnenstad op een onverwacht openlucht-concertje. HET VRIJE VOLK 'Ik ondersteun en bouw uit' .Ik ben hier voor twee jaar, dus moet ik zo structureel mo gelijk aan de gang. Ik zit hier om iets van de grond te krij gen waar vrouwen iets aan (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN In de loop van het weekeinde zijn door de Vlaardingse politie ze ven mannen aangehouden in verband 'met diefstal en in braak. Een drietal werd zater dagnacht op heterdaad betrapt bij een inbraak in de kantine van voetbalvereniging Hollan dlaan. Een vierde wist op dat moment te ontsnappen, maar is gisterochtend van zijn bed gelicht. Drie andere mannen zijn za terdagnacht betrapt bij het openbreken van auto's en een caravan aan de Arendstraat en de Buizerdstraat. De politie werd getipt door een bewoner, die zei éen dief in zijn huis vast te houden. Een tweede kon door agenten worden aan gehouden na een korte achter volging en de derde werd wederom de volgende och tend thuis weggehaald. Het ze vental zat gisteravond nog vast op het politiebureau. hebben als ik er niet meer ben. Daarom doe ik haast geen uit voerend werk, maar kom ik met ideeën en adviezen. Ik on dersteun en bouw uit.' Het overlegplatform moet straks een prioriteitenlijstje maken van zaken die het eerst moeten worden aangevat. Want uitgaande van de eman cipatienota van de inspraak- groép heeft Martha Brouwer allang gezien dat er nogal wat werk aan de winkel is in Maas sluis: .Er is meer te doen dan ik in 20 uur per week kan doen. Maar ik heb duidelijk gezegd dat ik geen 40 uur ga werken voor'een salaris van 20 uur.' zegt Martha Brouwer vastbe sloten. Ze zit nu twee dagen per week, in principe dinsdag en vrijdag, op het stadskan- toor, de rest van haar uren vult ze in met avondwerk ,ln het veld'. Op de vraag of ze een felle feministe is. lacht Martha Brouwer wat en zegt: ,Ik ben geen mannenhaat- ster. Ik zal je ook meteen zeg gen dat ik getrouwd ben en twee kinderen heb. Maar ik vind wel dat de macht in de maatschappij moet worden herverdeeld. De uitgangspun ten van mannen en vrouwen zijn ongelijk.. Daarom hebben vrouwen een extra stimulans nodig. Ik kan vrouwen wijzen op hun rechten en plichten, ze hoeven niet afhankelijk te zijn.' De emancipatiewerkster is ondergebracht op de afdeling Welzijn op de eerste verdie ping van het stadskantoor. Ze vindt dat zelf niet ongunstig, hoewel er stemmen opgegaan waren voor haar huisvesting in het Vrouwenhuis: .Deze constructie heeft wel voordelen. Je kan zo bij de mensen binnenlopen die je no dig hebt. Ik heb ook niet het idee dat ik hier wordt ge dwarsboomd. Ik denk dat ik m'n plekje wel gevonden heb binnen de gemeentelijke orga nisatie. Ik ben nu bezig met de kennismaking met de vrou wengroepen in Maassluis. Dat gaat goed, ik maak hier mak kelijke contacten." In het emancipatie-overleg platform, dat volgende week wordt geïnstalleerd, zitten geen mannen. ,Ze hebben zich er niet voor aangemeld', zegt Martha Brouwer en kijkt daar niet treurig bij, .maar je hebt in het emancipatiewerk ook mannen nodig'. Het overlegplatform telt straks vijftien leden met plaatsvervangers. Behalve de vrouwenorganisaties zoals SIEN, de VOS, Permanente Educatie van de Vrouwenraad, de N.C.V.B., de N.V.V.H., en de Vrouwen in de Bijstand, is er plaats voor vertegenwoordig sters van buitenlandse vrou wen en voor de zeven politieke partijen. Deze laatste plat formleden krijgen geen stem recht. Aanstaande woensdag zullen de platformleden uit hun midden een voorzitter kie zen. Het overlegplatform verga dert in het openbaar 3 keer per jaar, zo nodig meer. Stukje bij beetje zullen facet ten van het emancipatiebeleid worden uitgevoerd door werk groepen. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Een the ma-avond rond Chili zaterdag in clubhuis De Haven, is matig bezocht. Slechts zo'n dertig jongeren woonden de overi gens sfeervolle bijeenkomst bij. Zij genoten van muziek en volksdansen, terwijl zij via een diaserie werden geïnformeerd over de stand van zaken in het Zuldamerikaanse land, dat ge bukt gaat onder het militaire regime van dictator Pinochet. De avond was georganiseerd door het Chili-comité, dat zes actieve leden telt. Tot dusver timmerde het comité alleen aan de weg door maandelijks met een stand op het Liesveld te staan (als onderdeel van De Andere Markt), "maar nu wil den we via bijeenkomsten in club- en buurthuizen bekender worden," aldus Lesley Wein berg van het comité. Zij vond de opkomst zater dagavond tegenvallend, "maar dat is geen reden om zoiets dan maar te laten," zo voegde zij daar optimistisch aan toe. Bovendien: achter de scher men is het werk van het comi té bepaald niet zonder nut. On langs is het comité erin ge slaagd geld bijeen te brengen voor de terugkeer van een Chi- leens gezin naar zijn vader land. Zaterdagavond vond tijdens de Chili-avond tevens het laat ste Nederlandse optreden van de half-Chileence muziekgroep Gono Sur plaats. "Wij zijn van plan om terug naar Chili te gaan. Tot ziens," zei de band leider voor het laatste num mer. De Schiedamse gymna stiekverenigingen konden niet achterblijven. Nadat wethouder Hafkamp de nieuwe sportzaal aan de Hoofdstraat Schiedam Zuid) vorige week "officieel" had geopend, hebben zij za terdag een vijf uur durende demonstratie gegeven. Fa milieleden en omwonenden kwamen een kijkje nemen bij de hoogstandjes van de (veelal jonge) turners en turnsters. De gymnastiek verenigingen Ar ma, Allian tie, Thor. en Excelsior, wor den, naast enkele scholen, de belangrijkste gebruikers van de nieuwe zaal, die twee miljoen gulden heeft gekost. Alleen de Excelsior-leden ontbraken zaterdag, wegens sportieve verplichtingen bui ten de stad. Gedurende de bouw van de zaal heb ben de vier verenigingen in gymnastieklokalen door de hele stad gezeten. ZW/*r;ï -• Van onze medewerkster MARJA PEPPELAAR VLAARDINGEN „Jezelf in een auto in 't water laten gooien, dat doe je toch niet?" Normaal gesproken kan nie mand zich voorstellen dat mensen in de rij staan om in een auto in het water gegooid te worden. Toch was dit giste ren het geval. .Auto te water" was misschien wel het specta culairste onderdeel van de ma nifestatie Plons "85, in Vlaar- dingen gehóuden in het Kolpa- bad. Plons '85 is een door de ANWB georganiseerde lande lijke manifestatie. Het doel er van is ménsen alle aspecten van veiligheid op en langs het water te tonen. Het Kolpabad was één van de eenentwintig baden in Nederland die meede den aan de manifestatie. Het programma in hét Kol pabad bevatte een groot aantal zeer'uiteenlopende activiteiten. Er warén demonstraties in surfen, reddend zwemmen en kanoën. Na zo'n demonstratie was er voor het publiek ook ge degenheid om het zelf eens te proberen. Verder was er het eerder genoemde onderdeel "Auto te water", waarbij men sen zich door duikers uit een zinkende auto konden laten redden. Nederlands kampioen wa terskiën, Pieter van Beers liet in 't diepe bad een staaltje van zijn kunnen zien. Door een ka bel werd hij over het water ge trokken, want voor een speed boot is het zwembad niet groot genoeg. De eerste keer ging het fout, maar daarna haalde Pieter van Beers op zijn skies allerlei moeilijke kunstjes uit. Een niet meer weg te denken' onderdeel bij alle vaderlandse manifestaties is natuurlijk de play-back show. Ook in het Kolpabad was die er weer bij. Na wat uitstel omdat de deel neemsters thuis hun plaatje waren vergeten ging hij uitein delijk toch door. Zo zag men een kleine Pia Zadora en een blanke Germaine Jackson swingen langs de waterkant. De presentatie van het hele gebeuren was in handen van Hans van der Ende. HIJ liep over het hele terrein, gaf ver slag van alle activiteiten én in terviewde de deelnemers. Een vermoeiende bezigheid. Soms was hij echter niét te verstaan door de disco die ook aanwezig was. Natuurlijk werd er ook de nodige reclame gemaakt voor dat deel van de Vlaardingse middenstand dat 'aan het wel slagen van Plons '85 had mee gewerkt. Een geslaagde dag, vooral ook omdat het weer een handje meehielp. Het was wel geen zonovergoten Kolpabad dat al die water-enthousiasten zon dag bezochten, maar In ieder geval in Plons *85 niet in 't wa ter gevallen. (Van een onzer verslaggevérs) SCHIEDAM Verrast rea geerde hetwinkelend publiek in de Schiedamse binnenstad zaterdagmiddag op een onver wachte tractie. Op het midden van het zogenaamde „HEMA- plein", aan de Broersvest, gaf de Harmonie Wilton Feijen- oord een concert. Zo'n 25 muzi kanten in blauwe blazers zaten op meegebrachte stoeltjes on der de bomen, en het publiek stond er met tientallen in een grote kring omheen. De Harmonie speelde- drie kwartier lang ontspannen, vro lijke muziekstukken en jong en oud bewogen zachtjes mee met de tonen. Onderwijl genoot iedereen van een zonnetje, dat zaterdag eindelijk weer eens goed doorbrak. Een geslaagd initiatief, derhalve. „We doen dit zo af en toe, om bezig te blijven. En ook voor de aardig heid," aldus de - Harmonie voorzitter. - .^y De muzikanten, die werden gedirigeerd door een in een keurig zwart pak gestoken John Groter, hadden merk baar plezier in het „uitje". Ook de muzikale keuze leek hen vrolijk te stemmen. Zo werd onder andere een compositie van diverse Bee Gees-nummer gespeeld, en als „uitsmijter" klonk de herkenningstune van de TV-serie „The A-Team" over het plein. Dat kwam dö Harmonie Wilton Fcijenoord tevens op een warm applaus te staan. ■f m .J VLAARDINGEN De Eenden kooi, vanaf de rijksweg Vlaar- dingen - Maassluis gezien een ondoordringbaar plukje groen in het vlakke polderlandschap, is zaterdag door tientalten nieuwsgierige VlaardingerS be zocht. Ai Is het vangen van vo gels ai lang geen doel meer van de vrijwilligers die de Een denkooi in stand houden, geestdriftig kunnen zij vertellen over het vernuft van de jagers van weleer. Met een geweer kun je. als je een bedreven schutter bent. flink wat eendjes buit maken. Maar dat aantal staat in geen verhouding tot het rendement van een Eendenkooi, zo vertel de beheerder A.P. van Vliet de bezoekers zaterdag. Het hele elereten is een plas water met vier "vangarmen", die uitmon den in hokken met voedsel. De vangarmen, zo liet hij eerst op tekeningen zien, zijn toelopen de slootjes, vergelijkbaar met trechters. Eendenkooien hebben hun nut vrijwel verloren toen de "kooi kers" geen aantrekkelijke prijs meer voor de watervogels kon den krijgen. Jaren gelden be sloot de Vlaardingse gemeen teraad de twee Eendenkooien binnen de stadsgrenzen dan ook te sluiten. Ternauwernood Is er eentje aan opheffing ont snapt. Met als "redder": de Stichting voor Vogel-olieslacht- offers in Hoek van Holland. Deze stichting, waar Van Vliet en de vijf andere Vlaardingse vrijwilligers bij zijn aangeslo ten, benut de Eendenkooi als noodopvang voor gewonde vq- gels. Bij rampen, zoals een aanvaring van een olietanker,, kwam de stichting vaak ruimlö tekort om de honderden dieren te verzorgen. Bovendien vond de stichting. - bij de overname van de Een-"; denkooi een bondgenoot: het. Beheer Landbouwgronden (BBL). De locatie van de Een-;' denkooi paste perfect in de taktiek van het BBL om vernie tiging van de natuur tussen ;J*- Vlaardingen en Maassluis te-, gen te gaan. Met dat doel - tracht het BBL zoveel mogelijk stukken grond in dat gebied t, op te kopen. Om de samenwerking te on-',» derstrepen heeft het BBL 1500 gulden aan de beheerders vain de Eendenkooi geschonken,;; waarmee rietmatten, teerpalen en gaas zijn aangeschaft. Voor de overige kosten is men afr hankelijk van de verkoop van;, hout en de bijdrage van het; publiek. Een drietai rondleidin gen zaterdag was gratis, maar de bezoekers werd wel vrien-, delijk gevraagd "lid" te worr'V- den voor tien gulden per jaar; "Somszo vertelde be- .'-* heerder Van Vliet het publiek', zaterdag, vangen we nog' wel eens wat eenden. Niet org ze te doden, hoor. Gewoon ojji eens te kijken of de eenden echt zo dom zijn dat ze in het systeem van de kooi trappern, En ja hoor, het lukt steeds. Maar daarna zetten we de kooien weer open en dan ma; gen ze vluchten." SCHIEDAM Tennis is geen 'Tannes' meer. „Het elitaire is er af. ledereen wil tegenwoor dig tennissen. Het Is een volks sport geworden", zegt secreta ris A. Verlinde van de succes volle Tennisvereniging Schle- dam-Noord (TSN). In een paar Jaar tijd is het ledental van TSN uitgegroeid van 200 naar 750. De bekroning van die "Grote Sprong" vond zaterdag plaats, met de opening van een moderne kantine in de nieuwe Tennishal in de wijk Noord, Verlinde ziet onder de nieuwe leden "veel oudere mensen, ook veel ex-voetballers, die nu een jaar of 30,35 zijn. Het voetballen gaat wat moeilijker en dan kiest men voor tennis". Ook de keuze bij de oprichting van TSN voor de wijk Noord is een slimme geweest. „Jaarlijks verrijzen hier honderden nieuwbouwwoningen. Daar plukken wij de vruchten van", aldus de secretaris, die TSN in 1974 met een buurman heeft opgericht. Een sterke vereniging kan zich wat "luxe" veroorloven, TSN is een belangrijke partner In de Stichting Tenniscentrum Schle- dam-Noord, die voor drie mil joen gulden een fraaie hal heeft gebouwd met zes over dekte banen en daarnaast nog eens twaalf buitenbanen heeft aangelegd. Dit "sportparadljs" heeft in het voorjaar zijn ope ning mogen beleven. Andere partners in de onderneming waren de gemeente Schiedam, de vereniging TSF en de Spor traad. De tocht naar het Paradijs Is echter allesbehalve een soepe le Hemelvaart. De bezoeker moet zijn auto kris-kras door de nieuwbouw sturen, over hobbelige zandpaadjes tussen huizenblokken. Ten onrechte,- gokten de makers van het ten niscentrum op de aanleg van, de zogeheten "Zoomweg" om de wijk heen. Die zaak zit muurvast bij de provincie, err de gemeente heeft nog geert; alternatief kunnen bedenken: „Een nare situatie, zowel voor de omwonenden als voor ons", aldus Verlinde van TSN. On-"* langs heeft een gesprek tussen de twee groepen plaats gevon den. Om de overlast voor de omwonenden (de hele dag bla zen auto's stof in de jonge tuintjes) wat te beperken heeft TSN enkele maatregelen geno men. Langs de toegangsroute staan nu bordjes met het op schrift "RIJ Voorzichtig" en irt de nieuwe kantine hangen affi ches waarop aandacht voor, de problemen wordt gevraagd. De opening van.de nieuwe j»; kantine trok zaterdag honder den mensen. TSN pacht de, ruimte voor enkele tienduizen den guldens per Jaar van de; Stichting Tenniscentrum Scfïie- dam-Noord. Lof kreeg'het TSN-bestuur voor de frisse aankleding van de kantine, dte in de eigentijdse kleuren grijs en blauw Is Ingericht. De bar- opbréngst zal de kosten moé ten vergoeden, zo is de bedoe ling. VLAARDINGEN De semi- derby tussen Vlaardingen Holy en Schiedam Is In een 5—2 overwinning voor de Vlaafdin gers geëindigd. Door deze be langrijke overwinning behield de ploeg van coach Jan de Vos de aansluiting met de koplo pers in de tweede klasse. De werpers van beide ploegen beheersten de wedstrijd. Aan vallend was er weinig spekta kel. Schiedam kwam slechts tot drie hónkslagen. Holy liet er vijf aantekenen. Holy behaalde de overwinning voornamelijk" door te profiteren van de veld- foutenvan Schiedam en dat' gebeurde vooral in de zevende innings, toen Holy de 3—1 voorsprong uitbreidde tot 5-1. Dat was de beslissende slag: Met het Maasslulsse Gophers gaat het niet goed dit selzoën. De ploeg van coach Cor van der Velden verloor in 6V4 ln-% nings met 19—2 van Botlek'.' VLAARDINGEN Een video recorder, een tuner, een ver sterker en een aantal Euroche ques zijn verdwenen bij een In- braak in een woning aan de J. P. Koenlaan. Op grond van verklaringen van omwonenden Is de politie op zoek naar een man, die reed in een twèe- deursauto van het type Simca 1100, "waarvan; de motor qh- regelmatlg loopt".

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1