opent He aanval Toer naar Maassluis De Hoek heeft 'n jeu de houlesbaan imMfïhómui niet aan Klijnwoningen: opknapplan is klaar Iii CTem^orium De Beukenhof is c^ratl ato ge ^Bagger fop tv Oven van AVR kon Laatse open podium van het seizoen 'I Veel schade, weinig vis f WÊÊSÊÊÊi'-K mmmrn mm I WW J- m (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Ik betreur de breuk in bet overleg met de ambtenaren bonden, maar ik neem dit niet al te zwaar. De deuren zijn niet dichtge slagen. We komen weer rond de ta fel," aldus een optimistische wethou der Herman Posthoorn gisteravond, nadat hij door de ambtenarenbonden en de oppositie in de gemeenteraad flink in het nauw was gedreven. De bonden waren na afloop van de ge meenteraadsvergadering aanmerke lijk pessimistischer. 1Herman Posthoorn: „Het spel moet nog ge speeld wor den." v'€8'2t" De eerste groep geslaagden van de Technische School in Vlaardingen. Zij kregen van directeur Van der Meij een setje gereedschappen. - 'y ':5* 'éiÊÊwim ifisDè Keer D. J. Groen, opzichter van De Beukenhof, bij de peperdure meet- en regelapparatuur van de twee Onderzoek mm De voormalige aula van de Algemene Begraafplaats. Uitgebreid met een cre matorium en van boven tot onder gemoderniseerd. Het lijdt geen twijfel: de WD in de Schiedamsc ge meenteraad heeft de aanval op. coalitie-partner PvdA ge opend. De WD tracht de kiezers nu te "bevruchten" met herkenbare Ideeën, In de hoop dat uit negen maan den zwangerschap een stem zal groeien. Dan, in maart 1986, vinden immers weer de Vierjaarlijkse raadsverkie zingen plaats. Individuele WD-raadsle- den gingen gisteravond tij dens de laatste raadsverga dering voor de zomervakan tie flink tekeer. Zo greep P. C. Prins een agendapunt be treffende het gemeentelijk grondbedrijf aan om eens tegen het erfpachtssysteem aan te blazen. Erfpacht Is, zoals bekend, een socialis tisch stokpaardje. Liberalen vinden echteruit principe dat grond vrijelijk te koop moet zijn. -1 Wat dat betreft zal de VVD-Schiedam jaloers de gang van zaken in buurge meente Vlaardlngen hebben gevolgd. Daar namelijk slaagden partijgenoten er wel in; om de'PvdA een hei lig huisje te ontnemen. Be drijven kunnen in Vlaardln gen, zij het op beperkte schaal en met de nodige voorwaarden, ook de bodem onder hun panden verwer ven. Zo gek Hjkt men de PvdA in Schiedam niet te kunnen'krijgen. »- „De WD in Schiedam zit al drie jaar flink onder de plak bij de PvdAi" zei CDA- oppositieleider Piet Boosen bij de begrotingsbehande ling in januari. Wie onder de plak zit 4 moet frustraties kennen. En ja hoor, gister avond kwam er Ineens éént je bovendrijven. Het. WD- raadslid A. K. Klug voer on verwacht fel uit tegen FvdA- wethouder Zijdeveld. Aan de orde was een colle gevoorstel om de basis school Het Startblok voor 1,4 miljoen gulden te renoveren met ingrijpende energiebe sparende maatregelen (waaronder, het benutten van zonne-energie). Klug herkende daarin de "Spiele rei" van Zijdeveld. De ver bouwing van het Startblok zou voor Zijdeveld "een prestige-object" zijn en daar wenste Klug geen gemeen schapsgelden in te steken. Zijdeveld heeft met name in de lopende raadsperiode faam verworven met ener giebesparende bouwprojec ten en het zal de VVD pijn doen nauwelijks In dat suc ces te kunnen meedelen. Een beetje flauw van Klug om dat achteraf ineens als hobbyisme af te schilderen. Sterker nog: een goedkoop verklezingsstuntje. Overigens: ook bet college gedroeg zich niet hélemaal eerlijk. Wethouder. Pos thoorn namde beantwoor ding van Klug's "oppositie" op zich, want renovatie van een schoolgebouw, dat zit toch in zijn onderwijsporte, feuille? „In hoeverre dit plan met wethouder Zijde veld te maken heeft weet Ik niet, het lijkt mij ook niet zo relevant," zo schermde Posthoorn zijn partijgenoot af. Natuurlijk heeft het plan wél met Zijdeveld te maken. Nog maar twee weken gele den ontvouwde deze een in grijpend (enenergiebespa rend) renovatieplan voor 450 woningen in de wijk Nieuwland, waar ook de school Het - Startblok staat. Toeval? Belde plannen ken nen dezelfde architekt (Kristlnsson). En: zowel voor de renovatie van de woningen als van de school heelt de gemeente een unie ke gift van één en dezelfde Stichting Projectbeheersbu- reau Energie-onderzoek los gepeuterd. BART VAN LEEUWEN t KRUINIGER GORS Hori- J derd jongens en honderd meis jes doen dit jaar mee aan de 29ste Toer van Drie van het re- creatiecentrum 1 Kruiniger ;»Gors. Op zaterdag 13 juli start de jongenstoer met het keuren ,'van de fietsen en het voorstel- len van de tien ploegen. De maandag erop start het ^eigenlijke wedstrijdgebeuren en dat duurt tót woensdag 17 juli. De karavaan rijdt dit jaar in de omgeving van Oostvoor- ne en Rockanje en maakt bo vendien een uitstapjenaar Maassluis. De toer voor meisjes start op zaterdag 20 juli. De meisjes werken hetzelfdeprogramma af als de jongens. HOEK VAN HOLLAND ;«Deelraadsvoorzitter dr. Ir. P. -,'J. A. L. de Lint heeft pnlangs OOSTVOORNE Het NOS- Aéïevisieprogramma Van Ge lést tot Gewest besteedt in de :ruitzending van morgenavond »t(19 juni) aandacht aan de >gróotschalige baggèrberging. het programma staan de ar- *>gumenten van de Werkgroep :;.Vèrontruste Burgers van Voor- ;-ne centraal. Het programma ?£Van Gewest tot Gewest wordt '^woensdag uitgezonden de nieuwe jeu de boulcsbanen achter het wijkgebouw "De Hoekstee" officieel in gebruik gesteld. Bij dat gebeuren pre senteerde zich tegelijkertijd de nieuwe jeu de boule-afdeling van de Hoekse Sport Vereni ging. die onlangs is opgericht. Er blijkt in Hoek van Hol land grote belangstelling te be staan voor het jeu de boule en dat werd zaterdag ook aange toond met een gezellig toer nooi, waaraan tientallen spe lers deelnamen. Het ligt in de bedoeling de banen'achter De Hoekstee re gelmatig open te stellen voor degenen die willen trainen en uiteraard gaat de nieuwe HSV- afdeling ook een aantal wed strijden organiseren in compe titieverband. 'Breuk met hónden is niet definitief Vorige week staakten de ambtenarenbonden hun over leg met het Schiedamse ge meentebestuur over de Ar beidsduurverkorting (ADV), uit onvrede over een voorstel van gemeentezijde. De bonden wilen dat er in verband met de ADV 50 nieuwe ambtenaren in dienst worden genomen. Post hoorn zou echter niet meer geld hebben dan voor zo'n 35 extra banen. De wethouder was gister avond merkbaar op zijn hoede voor een politieke discussie. Fel interrumpeerde hij opposi tieleden, zodra hij vermoedde dat deze een gebaar naar de ambtenarenbonden wilden ma ken. Zijn stelling: „Laten we nu geen onderhandelingsruim te prijsgeven. Er is nog geen overeenstemming, maar het spel moet ook nog gespeeld worden," waarmee hij Hét doorschemeren dat zijn laatste bod geen eindbod is geweest i- Dat had tot gevolg dat de raadsleden Róosen (CDA) en Bruseker (CPN bereid warén hun mening nog een tijdje „op te zouten". Posthoorn kón ech ter niet verhinderen dat Bart; de Leede van de PSP/PPR- fractie een motie indiende die het karakter van een handrei king naar de bonden had. De motie werd met ruime meer derheid verworpen, al zei Post hoorn deze wel „sympathiek", te vinden. - De bónden zien de milde uit spraken van Posthoorn ovér dé verdere onderhandelingen niét als een opening. Woordvoerder G. W. J. van Marsbergen: „Dé uitkomst van de raadsverga dering 'ls teleurstellend. De breuk is nog larig niet hersteld. Hét' wachten ls op een; niéuw voorstel van Posthoorn. Zo lang dai ér 'niet ligt twijfelen: wij aan zijn goede bedoelin gen.'' Volgens Van Marsbergen; zou in" de onderhandelingen de bedreiging zijn geuit dat,in-, .dién dé bonden het volle pond krijgen, nieuwe bezuinigingen In dë gemeentebegroting zul len plaatsvinden. V r: mtm (Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN De eer ste 64 geslaagden van de Tech nische School in Vlaardlngen (LTS) hebben gisteravond hun diploma gekregen van direc teur J. H. van der Meij. Een aantal leerlingen moet nog herexamen doen. De ex-leerlingen zitten vol plannen voor de toekomst. De diploma-uitreiking in de Tech nische School aan de Vlaar- dingse Deltaweg ls enkele we ken vervroegd omdat 46 ge slaagden al een baan hebben gevonden en sommigen van hen de regio zullen verlaten. Zesentwintig jongeren gaan naar de MTS, drie ex-leerlin gen naar andere onderwijs- richtlngen, zeven naar een be- drijfsschool en zestien ex-scho lieren hebben nog geen werk gevonden. Twaalf leerlingen zullen op de LTS een andere vakrichting volgen. Dit jaar telt de Technische School 114 kandidaten voor de .volgende vakrichtingen: fijn- machanische techniek (16), elektrotechniek (27), motor voertuigentechniek (19), me chanische techniek (17), bouw techniek .(9) en .profielverbete ring (26). De leerlingen op de Techni sche- School zijn verdeeld in B-niveau voor de praktisch in- gesteldon en C-niveau voor de meer theoretische leerlingen. Voor de MTS geldt als toela tingseis drie vakken op C-ni veau./- SCHIEDAM/VLAARDINGEN Alsof de duivel er mee speelt: publlciteitsstuntjes van dé poli tie langs de Nieuwe Waterweg om het publiek te waarschu wen voor Illegale videobanden- of drugshandel, pakken stee vast verkeerd uit. Kon vorige maand een stoomwals tiental len verboden Schiedamse vi deobanden maar niet stuk krij gen, gisteren hadden Vlaar- dingse agenten en recher cheurs de grootste moeite een partij marihuana (verkoop waarde 15 miljoen) in de vuur mond van de AVR-oven te proppen. Terwijl de chemische cilinder- oven van zo'h 1200 graden cel- clus rustig rondjes draaide, kwamen de Vlaardingse korps leden tot de ontdekking dat hun per vrachtwagen aange voerde balen marihuana niet In het kjeine voorportaaltje aan de opening van de oven pas ten. De llftjes die de balen naar boven hadden gevoerd, kwa men automatisch weer naar beneden. Zeven mannen waren aanvan kelijk góed gemutst maar hun mede-weggebruikers nauwlet- tend in de gaten houdend aan hun belangrijke opdracht be gonnen. Op de rijksweg rich- ting Afvalverwerking Rijnmond reed een gehuurde, onopval lende truck met voorin drie agenten en in de laadruimte meer dan drie ton marihuana. Een politie- en douanerecher cheur en twee agenten In over alls reden er in een bestelbusje vlak achter. Zo dicht dat geen argeloze weggebruiker zich tussen het miljoenentransport zou kunnen wurmen. Beide be stuurders keken voortdurend in de zijspiegels of er geen ka pers op de kust waren ("Je kan nooit weter."). Binnen het bestelbusje de vopr^ de hand liggende grapjes als "straks m'n goed afstoffen an-- ders wordt de kat thuis sto- **- ned" en "ze zeggen dat een stickie goed Is tegen astma'- maar ook hoofdpijn veroor- zaakt", gevolgd door "blij dat ik dan geen astma heb". - Bij de oven aangekomen gaan de eerste kleine pakketjes - moeitloos het hellevuur (n. De rechercheurs kijken gefasci- - -- neerd door een glazen vensterr tje. Het is een beetje de kroon*' op hun speurwerk al zijn de Ji criminelen achter de marihua- - nasmokkel van Nigeria naar .>t Vlaardlngen nog niet gepakt. Maar de stemming slaat om als AVR-personeel hen vertelt dat "die grote balén" niet pes-- sen in de chemische verbran-: dingsoven. De llftjes en het - voorportaaltje weigeren dienst, l De balen doormidden zagen blijkt niet uitvoerbaar. Perso- neel in de werkplaats een eind'- verderop kijkt de rechercheurs schaapachtig aan als zij om een zaag vragen. Er zit niet an- ders op dan de balen, verpakt in houten kisten en met ijzeren., banden bijéén gehouden, met de hand open te breken en-de op elkaar geperste marihuana..; wederom met de hand uitéén—" te rafelen en In vaten te stop-; pen die wèl in de oven passen.-- Al na enkele minuten gutst hèt,l zweet van de politiehoofden en- vliegt het marihuanastof in rond als ware het een offer- - - feest gewijd aan de hooi- maand. Wat aanvankelijk een leuk f Ir klusje tussendoor leek, liep uit op een karwei van een halve dag. Maar een troost voorde volgende keer: tegenover de oven is nieuwe installatie in.„V"~ aanbouw. Volgens AVR-perso neel met een "veel groter" voorportaal". - r~ MAASSLUIS Voor de laat ste open podlum-avond.van het seizoen in de Schuurkerk hebben zich drie deelnemers gemeld: The Magnificent For ce, de keyboardfanaat Rob van der Lee en de Maassluise operettezangeres Jopie Vons. Deze laatste is vaste presenta trice van het Schuurkerkpro- gramma en eerste soliste van het Rotterdams Operette Ge zelschap. Rob van der Lee (34) speelt, zo'n beetje alle soorten muzlèic op zijn keyboard. Voornaamste soort is disco. The Magnificent- Force, een driemans groep, geeft een demonstratie break- dancing. De optredens, waaronder 'uiteraard een aflevering vanuit het theaterfeuilleton over de psychiatrische kliniek Hedön.'t' begint morgenavond om half ..negen. 'T'Zi VLAARDINGEN Het op knapplan vóór de 337 Klijnwo ningen in de Babberspolder is klaar. De bewoners van deze naoorlogse woningen in de Jo- han de Wittstraat en Schim- melpenninckstraat en omge ving kunnen een huurverho ging verwachten van maximaal 26 gulden per maand. De verhoging wordt veroor zaakt door isolatiemaatregelen die buiten het groot onderhoud vallen. Isolatie is een verbete ring van het comfort, zo rede neren het rijk en de gemeente Vlaardingen. Het rijk neemt overigens éénderde deel van de kosten voor zijn rekening. Het groot onderhoud bestaat uit de volgende werkzaamhe den: De geveltegels worden vervangen door gemetselde gevels, de spouw wordt geïso leerd, alle ramen, balkon- en achterdeuren worden ver nieuwd en voorzien van tocht- profiel, het kozijnhout wordt 7 waar nodig vervangen, evenals, de balkon- en galerijhekken e-nrr de afwerkingslaag op het daki i en de schoorstenen en ventila- tlepijpen. Alle ramen krijgen dubbel glas. Ook zullen keu kenblokken waar nodig worden vernieuwd en krijgen alle wo ningen mechanische ventilatie. Het groot onderhoud zal vol- gend voorjaar beginnen. De bewoners zijn vanavond van 19 tot 22 en morgen van 13.30-17 uur en 19-22 uur welkom voor het spreekuur in wijkcentrum 't Nieuwelant. VLAARDINGEN Een paar zalmen en wat haring. Dat was de schamele bult na een In braak in een vishandel aan de Vlaardlngse Westhavenkade. De breekschade was naar ver houding enorm: 2500 gulden. jS h» M (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De bouwers van het gloednieuwe crema torium De Beukenhof In Schiedam hebben overal aan gedacht. Hlndoestaanse geestelijken zijn al op bezoek geweest en hebben richtlij nen gegeven voor buiten landse rituelen rondde ovens, er ls een perfecte ste- reoweergave van toepasse lijke muziek, er hangen overal telefoons aan de. mu ren en de nabestaanden kun nen een bandopname krijgen van de crematlcdicnst. Na enkele weken uitstel is het dan zover: aanstaande zaterdag is het nieuwe Schiedamse crematorium aan* de Burgemeester Van Haarenlaan voor het publiek geopend, van 30 tot 17 uur. Oorzaak van de vertraging is het zorgvuldig voorberei den van de twee ovens in het souterrain van Dé Beuken hof. Om defecten te voorko men/, moest. het begraaf plaats- en crematoriumper- soneel de beide ovens voor zichtig "voorverwarmen" en een paar keer op volle toeren laten draaien. Wethouder Chris Zijdeveld, gisteren aanwezig bij de rondleiding voor de pers: „We wilden ze ker zijn van onze zaak."—- De wethouder zei te reke nen op minstens 900 crema ties per Jaar, waaronder zo'n 400 Schiedammers. De overi ge overledenen zouden voor namelijk uit het Westland en de Waterweggemeenten moeten komen. Op de vraag .of het wel verstandig-is om een crematorium te bouwen vlakbij eenzelfde inrichting in het Rotterdamse Over- schie, zet hij: „Vanuit die hoek moet je het niet bena deren. Wij stellen dat'ieder een het recht heeft om zich te laten cremeren In; zijn eigen woonplaats. Net als bij begrafenissen. Er zijn per slot van rekening ook veel begraafplaatsen met een enorme overcapaciteit." Een gericht onderzoek naar 'de behoefte aan een crematórlüm, door de ge meente geëxploiteerd, is dan ook niet gedaan. Zijdeveld baseert zijn cijfers uitslui tend op de bereikbaarheid van De Beukenhof die voor een Vlaardlnger of iemand uit het Westland dichterbij ligt dan de twee Rotterdam se crematoria. Het publiek zal zaterdag alleen de oude Algemene Be graafplaats herkennen aan de Burgemeester Van Haa renlaan. Het bijbehorende, pyramidevormige gebouw, berucht om zijn lekkende auladak met bijna 100 kleine raampjes, ls Ingrijpend ver bouwd en met een cremato rium uitgebreid. Alle ruim tes, inclusief de ovens, zijn zaterdag toegankelijk. Al leen de controlekamer ach ter de ovens met peperdure apparatuur blijft gesloten voor bezoekers. ''Ja V /i SSMSPi 'vv.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1