Werkloze vrouwen aan de computer Schiedam vreest voor progressief rniago Proef met baksvaart Onenigheid rond reorganisatie in gezinsvërzorgihg Wéér prijs êvoor Korver e Nieuw onderzoek Bad open Onjuist Duur Weima: specifiek belang. Van onze sociaal- economische redactie) ROTTERDAM Met de organisatie Rotter dam Distriport willen vijftien Rotterdamse havenbedrijven meer werk naar Rotterdam halen. Ze verwachten erg veel van het initia tief, dat gisteren werd gepresenteerd. •Met name de distri butiefunctie van de ha ven moet van de activi teiten profiteren. Het accent zal daarbij lig gen op gecontaineri- seerde lading. Eemhaven-Zuid Staatssecre taris mr. A. Kappeyne van de Cop- pello (links) laat zich in de nieuwe Infotheek voorlichten over de com putercursus 'Toets naar de Toe komst!', die het compu- ter-anafalbe tisme onder vrouwen moet bestrij den. Cursussen Wethouder-.; Chris Zijde veld: „De poten wor- den één voor één onder onze stoel vandaan ge zaagd." Bescherm uzelf met de 30 Jaar RenteVast Hypotheek van"hët~Bouwfönds! Vraag het aan de Hartstichting ïnfo*2& lijn §070-614614 /r-.vi Distriport moet haven opkrikken ging is de situatie al evenzeer onoverzichtelijk, aldus de on-ï,~ dernemingsraden. Het plan van de directies om uit zes instellingen drie nieuwe" te maken biedt geen afdoende- oplossing, vinden de onderne-4> mingsraden. Zo zal het dan CT" nog steeds voorkomen dat er in sommige wijken drie instel- iingen actief zijn. Bovendien wijzen ze erop, dat de drie nieuwe instellingen die- ,de directies willen op heel ver-"' schillende manieren zullen sa- menwerken. Als de vorming van drie instellingen al een "tussenstap" is op weg naar een totale eenwording, dan leidt die tussenstap wel tot ein deloos verder regorganiseren, aldus de ondernemingsraden. Bij de totstandkoming van de directieplannen is het perso- neel nauwelijks betrokken ge-; weest. De ondernemingsraden» kregen vaak pas na lang aan- dringen informatie, die dan soms ook nog onvolledig of zelfs onjuist was. In november vorig jaar hebben de ondernemingsraden overi gens al een aantal eisen aan wethouder Van der Have voor-j gelegd. Zo wilden zij garanties dat er geen gedwongen ontslagen zullen vallen, dat de CAO wordt gehandhaafd, dat er aan verworven rechten niet wordt getornd en dat er één fusie overlegorgaan komt. De secun daire arbeidsvoorwaarden, die nu sterk uiteenlopen, moeten worden gelijkgetrokken; daar bij moeten de meest gunstige voorwaarden worden overge- nomen. In het alternatieve reorganisa tieplan, dat ze gisteren aan hun achterban hebben voorge legd, hebben de onderne mingsraden ook een verbete- ring van de medezeggenschap opgenomen. y Hun opvatting is voorts, dat per wijk geregeld moet worden wat ook inderdaad per wijk kan worden geregeld. Zij me nen dat hun plan veel meer dan dat van de directies ga randeert dat iedere Rotter- dammer een gelijkwaardige vorm van gezinsverzorging krijgt..-: 1 „Ons voorstel gaat verder dan dat van de directies, maar komt wei meer tegemoet aan de wensen van wethouder Van der Have en het leidt eerder tot een betere gezinsverzor ging," menen de onderne mingsraden. ROTTERDAM De onderne mingsraden van de Rotterdam se instellingen voor gezinsver zorging zijn het volledig óneens met reorganisatieplannen die hun directies hebben ontwik keld. Deze plannen zijn volgens de ondernemingsraden "vaag, onduidelijk en slecht uitge werkt" en leveren geen echte verbeteringen op. De directies willen dat zes van de huidige zeven instellingen voor gezinsverzorging fusies of andere samenwerkingsvormen aangaan. Op die manier moe ten drie instellingen overblij ven. De gereformeerde instel ling GCW weigert om haar zelf standigheid op te geven. Zich beroepend op. haar levensbe schouwelijke identiteit wil deze instelling stedelijk blijven wer ken. De gezamenlijke onderne mingsraden van alle instellin gen, met uitzondering van GCW, vinden dat er in heel Rotterdam één instelling moet komen, die gedecentraliseerd moet werken. Zij hebben hun alternatief in grote lijnen uitge werkt met hulp van een organi satie-deskundige, die verbon den is aan de ambtenarenbond AbvaKabo. De directies en besturen van de instellingen hebben hun plannen aan het eind van het vorig jaar aan de onderne mingsraden voorgelegd. Aan leiding tot die plannen was een opdracht van wethouder W. J. van der Have, die het bestaan van zeven instellingen te duur en ondoelmatig vond en een belemmering voor een soepele samenwerking met andere hulpverleners in de wijken, zoals artsen en verpleegkundi gen. De gemeente, die sinds 1983 de subsidies voor de gezins verzorging beheert, vindt ver der dat in deze sector door vergroting van de doelmatig heid bezuinigd moet worden. Dat mag echter niet leiden tot vermindering van het aantal gezinsverzorgenden of de dienstverlening aan de cliën ten. De ondernemingsraden zijn het ermee eens dat de huidige si tuatie nodeloos duur en "weinig efficënt is. Alle instellingen hebben hun eigen administra tie. directie, computer, indica tiesysteem, scholing, perso neelsbeleid en experimenten. Door deze versnippering is het voor cliënten vaak onduidelijk waar ze hulp moeten vragen. Voor huisartsen en wijkverpie- Van onze soc.- economische redactie ROTTERDAM De CAO-onderhandelingen bij containerbedrijf ECT, zijn, zoals verwacht werd, vast gelopen. Ook hier was ver korting van de werkweek het brekpunt. Eerder liepen de CAO-gesprekken bij Unit Center vast. boden, ingaand 1 Januari 1986, voor de ongeveer 500 werknemers (sters) die niet in de volcontlnuedienst werken. Daarvoor moest wel worden ingeleverd op do ploegentoeslag. Er stond een loonsverbetering van 1,25 percent tegenover zo dat de koopkracht hoege naamd niet verbeterde. Eerder liep al het CAO- overleg in de graan-, stuk goed- en machinale sector vast. Er komt nu nog een gesprek over een raam- CAO voor de gehele haven. Verwacht wordt dat dit ook niet3 rolevert, waarna de Vervoeisbond FNV de le den gaat raadplegen over eventuele acties. Het overleg stokte onder meer op het verlangen van de werkgevers voor een twee-jarige CAO. De Ver- •voersbond FNV vindt het bod van de havenwerkge vers hiervoor te mager. In de containersector is tweemaal 2,5 percent ar beidstijdverkorting aange- financieel bij te dragen. Die vijftien zijn Vitesse; Paktrans, Van Ommeren, Nauta van. Haersolte, Miiller-Batayier, Loyens 4c Volksmaars, Hudig- Langeveldt, Handelsveem, Van Gend Loos, Furriess Expedi tie, ECT, Damco International Transport, BDO Dijker Groep, Amro Bank en ABN. /Rotterdam Distriport is on dergebracht in een: stichting, waarvan C. Weima, in het da- gelijke leven directeur van Vi tesse, -voorzitter is. Vice-voor- zitter is drs. C.J. van den Driest, de directeur van Van Om meren. /Middels, onder meer promo- tiereizen wil Rotterdam Distri port: vooral in Amerika en Ja pan de exporteurs overhalen om Rotterdam 'als distributie haven te verkiezen. "Wij willen dit. bereiken door te wijzen óp de efficiënte wijze van distri butie hier," aldus Weima. De stichting dénkt aan pro- duktcn als 'radio's, t.v.'s, vi deo's. levensmiddelen, moto ren, gereedschappen,textiel, chemicaliën, enzovoorts.Buik- lading-ali: kolen.''gi-dan én ert sen worden uitgesloten. Rotterdam Distriport wil bij haar activiteiten de nadruk leggen op de zogeheten 'physi cal distribution.' Daaronder vallen alle handelingen die sa menhangen; met het vervoer van goederen van producent tot- consument. Dit kan tevens "inhouden het ompakken, ver pakken, assembleren, inspecte ren, administreren en voeren van voorraadbeheer, met inbe grip van computergebruik voor allerlei zaken. "Met de keuze voor eigen pro- motieréizen.spreekt voorzitter Weima zich niet uit tegen soortgelijke activiteiten van de gemeente Rotterdam. "Die hebben een algemeen karak ter, terwijl wij behoefte hebben aan een hoge bezoeksfrequen- tie aan landen, welke voor ons van specifiek belang zijn." Een indicatie van de gevol gen voor de werkgelegenheid kan Weima niet geven. "Dit soort promotiewerk heeft al tijd succes en ik denk dat wij meer succes zullen hebben ge zien ons concept." De stichting houdt kantoor bij ECT aan de Seatleweg in Rotterdam. Als. de activiteiten van Rot terdam Distriport succes heb ben betekent dat niet alleen meer werk, maar ook behoefte aan uitbreiding van de opslag faciliteiten. In dat verband vindt Weima het absoluut noodzakelijk dat Eemhaven- Zuid hiervoor (definitief) wordt Ingericht. "We moeten goede terreinen hebben, anders kunnen we niet concurreren, "aldus Weima. "En dan wordt werving en pro motie zinloos." (Van onze soc.-ecöri. redactie) ROTTERDAM „De ont wikkelingen op het terrein van de automatisering vormen in relatie tot de positie van vrou wen op de arbeidsmarkt zowel een bedreiging als een uitda ging", zei staatssecretaris mr. A. Kappeyne van dë Coppello, belast mét de coördinatie van het emancipatiebeleid van de regering. Zij zei dit gisteren tijdens de opening van Info theek Rotterdam aan de West- blaak 155-159. Infotheek Rotterdam is een uitbreiding van de Infotheek- groep uit Leiden. Dit bedrijf is gespecialiseerd in bedrijfs automatisering. Het verkoopt hoogwaardige systemen, rand apparatuur en software voor zowel grote ondernemingen als midden- en kleinbedrijf. Behalve de verkoop van hard-yen software biedt het be- drijttook/zijn kennis .en bege leiding- aan. Infotheek geeft cursussen aan iedereen die met automatisering te maken krijgt^ Als eerste daad gaf di recteur W. van Leenen de staatssecretaris het 'Toets naar de: Toekomst'-systeem, ter bestrijding van computer- analfabetisme onder vrouwen. Het 'Toets naar de Toekomst'- systeem is een computercur sus op videoband. In een dag kunnen mensen al redelijk op de hoogte zijn van de compu terwerking. De bewindsvrouw 1 heden die afwisseling bieden zullen vervallen. Ook kwamen uit het onderzoek klachten van vrouwen dat de sociale contac ten sterk achterwege bleven na de automatiseringsproces sen. Sommige werkzaamheden gingen na automatisering ech ter sneller en met minder in spanningen, wat weer een ver lichting betekende. „Bij de beslissing rond de in voering van nieuwe technolo gieën en de wijze waarop dit geschiedt moet vooral gekeken worden naar de gevolgen hier van voor de kwaliteit van de arbeid van vrouwen", zei de staatssecretaris. „Vrouwen moeten echter zelf ook zorgen dat het computer-analfabetis- me verdwijnt". emancipatie van de vrouw bood directeur Van Leenen de staatssecretaris eveneens een vijftigtal eendagscursussen aan. Deze cursussen zijn be stemd voor werkloze secreta resses. „Ik zie daarin meer dan een symbolische bijdrage aan de verbetering van de positie var. vrouwen en'meisjes op de ar beidsmarkt", aldus mevrouw Kappeyne van de Coppello. „Het is belangrijk dat ook vrouwen zich richten op de werkgelegenheid die tot stand komt als gevolg van nieuwe technologieën". Haar ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid heeft onlangs onderzoek ge daan naar de gevolgen van mi- cro-electronica voor vrouwen arbeid. De resultaten waren niet erg bemoedigend: automa tisering vormt een bedreiging voor de positie van vrouwen op de arbeidsmarkt, In de admi nistratieve sector zullen vooral de lagere functies verdwijnen. Alleen in de programmatuur- cn clcctronica-sector komen cr meer arbeidsplaatsen bij. „Bij de huidige rolverdeling op de arbeidsmarkt betekent dat dat er voor vrouwen meer werkge legenheid verdwijnt dan voor mannén", constateerde staats secretaris Kappeyne van de Coppello. Niet alleen verdwijnen ar beidsplaatsen, maar ook de kwaliteit van de arbeid ver slechtert. Juist de werkzaam- zoekt nog naar een bestem ming van dé haar aangeboden videoband. Ter verdere illustratie van. zijn belangstelling voor de (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedam is bang dat zijn progressieve re putatie op het gebied van ener giebesparing van buitenaf om zeep wordt geholpen. De ge meente, die in-1983 nog de Energietrofee won, ziet die be dreiging in regeringsplannen om plaatselijke nutsbedrijven samen te voegen tot grote, re gionale organisaties. "De poten worden één voor. één onder on ze stoel vandaan gezaagd," al dus de Schledamse wethouder Chris Zijdeveld (PvdA). Deze week nam de Schie- damse gemeenteraad unaniem een motie aan, waarin zij zich verzette tegen de fusie van wa terleidingbedrijven. "We zijn furieus," zegt Zijdeveld. "Het gaat niet alleen om het water. De geluiden uit Den Haag liégén er niet om. Straks vol gen gas en elektriciteit. En dan is het gedaan met onze energie-experimenten. Groot schalige organisaties zullen zulke risico's niet durven ne- men." Alternatieven zoals zonne- energie, windenergie en warm tekrachtinstallaties zullen worden verdrongen door kern energie, zo vreest Zijdeveld. "En dat zou zonde zijn. In Schiedam begint 't net aardig te lopen. Eigenlijk zijn alleen onze twee windmolens nog in een experimentele fase. andere alternatieve projecten met woningen en bedrijfspan den zijn Inmiddels rendabel, ja zelfs winstgevend." De Schiedamse wethouder is ook om principiële redenen te gen de schaalvergroting in de nutsvoorzieningen. Hij spreekt van "geforceerde regionale be drijven, Overheids-NV's, waar" nauwelijks een behoorlijke de mocratische controle op is. Dat worden kleine koninkrijk jes!" De consumenten weten op den duur niet meer bij welk adres zij met klachten moéten aankloppen, vindt hij. Vicé-voorzitter Van den Driest; "De distributie van hoogwaardige produktie is een groeiende markt, een markt met toekomst. Daar moet Rot terdam ook een rol in kunnen spelen." De stichting heeft een bud get van anderhalf miljoen gul den. Daar moet het drie jaar van doen en ook directeur J. B. Kalkman van betalen". Dit jaar beperken de activiteiten zich tot de fabricage van brochures en het leggen van contacten. Voor volgend jaar staan reizen naar de VS en Japan op het programma. Mogelijk wordt ook gereisd naar Taiwan en jsjjKorea. "We moeten eens kijken fis? hoe we dat gaan behappen," al- dus Weima. De vijftien bedrijven hébben zich ertoe verplicht ook na drie'jaar nog aan de stichting ROTTERDAM De Rotter damse Erasmus Universiteit onderzoekt of delen van de ac tiviteiten van het Instituut voor Normen en Waarden (INW) voortgezet kunnen wor den. Minister Dectman wil het INW, per 1 januari 1987 ophef fen. mm (Van een onzer verslaggevers) DORDRECHT Zoals we al aangekondigd hebben, gaat vandaag het Wantijbad weer open. Het bad moest vorige week gesloten worden toen vernielzuchtige lieden een zak mét een rood poeder in het wa ter hadden gegooid. Met veel inzet van vrijwilligers en met hulp van de Dordtse brand weer is het bad weer schoonge maakt. OSS Met zijn film "Mont Louis", over de berging van de lading hex&fluoride uit het 'A» schip Mont Louis dat vorig jaar nabij Oostende zonk na aanvaring met de Olau Brltta- nia, heeft de Rotterdamse cl- neast Plm Korver een "Ere prijs opdrachtfilm voor gespe cialiseerd publiek" gewonnen. Hij kreeg de prijs zijn zó- veelste op de veertiende SAM Film-en Videomanlfesta- tie in Oss. Pim Korver maakte zijn «lm in opdracht van het Rot terdamse bergingsbedrijf Smit Tak/UJLS. Stuurt u mij alle informatie over de 30 Jaar RenteVast Hypotheek. ".«J Naam: 1 i I I i II I II 11 I 1 II 1 11 1 1 1 1 I 1 1111 I I ij Adres: I I I 1 11 I I 1 1 I I I I I 1 M i l l I 111 I I I I I I 11"; I Postcode:LLI I I I I I Plaatsil I I I I I I I I 1 I III 1 1111 I I J."| I Telefoon:! I II I M I II I I I I I S| Ik heb wel/geen hypotheek. Opsturen in gesloten envelop zónder postzegel naar I i Bouwfonds, Antwoordnummer 1505.3000 WB Rotterdam. - Of afgeven bij het Bouwfonds-infocentrum Rotterdam, m BOUWiOndS |3 (9 j Coolsingel 245 (hoek Westblaak). Nederlandse Gemeenten p Hartpatiënten, die met vragen zitten, bellen de mfoliin voor telefonische informatie. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG In de duw- vaart mogen proeven met zes bakken worden genomen om te onderzoeken hoe het staat met de veiligheid, de economische voor- en nadelen en de gevol gen voor het milieu. Een voorstel van de rege ringsfracties CDA en WD om die zesbaksproeven toe te staan kreeg gisteren in de Tweede Kamer een meerder heid door steun van de kleine rechtse fracties. De PvdA vindt dat er meer informatie nodig is voordat een verant woorde beslissing genomen kan worden en vindt bovendien dat eerst een aantal verbete ringen aan de vaarweg nodig is. D'66 en de kleine linkse fracties vinden dat helemaal van die proeven moet worden afgezien. Volgens hen staat nu al vast dat hieraan alleen maar nadelen verbonden zijn. 0 nMterUndM

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1