Rijk dwingt gemeente tot grondoverdracht 'Het is weer koek en ei tussen Bever en Kreek' Rijniïiondanibtenaren zonder geld niet wélkom in Schiedam PvdA: 'Geen water, dan geen vastrecht7 Arbeidsbureau zoekt MTS- en HTS-ers Sint Joris rukt op in tf^^nMoggebied Meer glasbakken in woonwijken Bus voor bejaarden héél langzaam Huwelijksfeest met gebroken been Liesveldviaduct lek als een mandje Wmm (Van een onzer verslaggevers) SQHIEDAM Even soepel als vorig jaar is gis- teravond de Avondvierdaagse van Schiedam be gonnen. Het aantal deelnemers wordt geschat op 1700, driehonderd minder dan in 1984. Rond half zeven had een mensenmassa de sporthal Margriet omsingeld. Desondanks kostte het de organisatie hooguit twintig minuten om de drukte weg te wer ken. Vrijdag doen de wandelaars mee aan een af sluitende optocht met muziekkorpsen. Tientallen gehandicap te mensen nemen per rolstoel deel aan de Avondvier daagse In hoog tem po werkten de wande laars in de Margriethal hun admi nistratieve verplichtin gen af. Renê de Jongh, bij het wijkcentrum-in-aanbouw aan de Aleidastraat: "Wonder boven wonder zijn we het eens gewor den." HET VRIJE VOLK WOENSDAG 19 JUN11985 SCHIEDAM/VLAARDINGÉN/ MAASSLUIS Het arbeids bureau zit verlegen om MTS- ers en MTS-ers; Voor deze mensen zijn veel banen be schikbaar, terwijl er maar heel weinig technisch geschoolden bij het arbeidsbureau bekend zijn. De belangstelling gaat uit naar MTS- en HTS-ers met als hofdvak werktuigbouw, electro, electronics en Informatica. - - Wie geeri afgeronde middelba re of hogere technische oplei ding heeft, kan zich laten her- S of bijscholen. Geïnteresseer- dén kunnen contact opnemen met de heer C. P. Philips of J. de Bree, tel. 705300, toestel 123 of 124. se los met 1700 deelnemers VLAARDINGÉN Sint Joris rukt op in het Waterwegge bied. Dit Delftse gasthuis voor psyhiatrische patiënten heeft, na een centrum voor dagbe handeling in Schiedam, nu ook een polikliniek in Vlaardingen in gebruik genomen. In de laat ste gemeente deelt Sint Joris een nieuw pand aan de West- havenkade met de stichting RIAGG Waterweg-Noord, die tot dusver aan de Schiedamse- weg was gehuisvest. De "klanten" van de nieuwe polikliniek kunnen rekenen op de bijstand van een psychiater, een psycholoog, een maat schappelijk werker en een psy chiatrische verpleegkundige. Dit team verzorgt de "ambu lante" behandeling van men sen met gevoelens van angst, gespannenheid, somberheid of verwardheid, aidus een pers bericht. Exact om half zeven gingen de deuren van de Margriethal open. Een tiental leden van de organisatie (de Stichting Avondvierdaagse) had zich verschanst achter meterslan ge tafels met deelnemerskaar ten en routebeschrijvingen. Opvallend was het hoge tempo waarmee de wandelaars hun administratieve verplichtin gen uitvoerden. Kinderen maakten er zelfs een sprintje van. Bij de Margriethal hadden zich óók veel ouders verza meld om hun kinderen, die veelal in schoolverband lopen, uit te zwaaien. Of om hen nog een laatste instructie te geven. Een vader op een fiets: "Loop zc. En goed lezen hè, anders verdwaal je." Een moeder: "Ben je zuinig met je limona de?" En daar ging de massa, goeddeels gekleed in trainings- of joggingpakken, op pad voor de eerste tien kilometer. De Schiedamse Avondvier- daasgse vindt een week later plaats dan in de meeste andere gemeenten. Eén van de organi satoren, J. van Dongen: "De Avondvierdaagse van Vlaar dingen was vorige week: zou den wij dan ook hebben gelo pen, dan was de kans op pro blemen groot geweest. We heb ben in Schiedam niet zo gek veel ruimte voor 40 kilometer wandelroutes. De route voert zijn. De stad zal In totaal 38 glasbakken tellen en sluit zich hiermee aan bij de richtlijnen van het rijk. VLAARDINGEN In Vlaardln- gen komen er veertien glas bakken bij. De nieuwe contai ners komen in de woonwijken te staan en zullen geluidsarm hier en daar onvermijdelijk over Vlaardlngs grondgebied." Het geringere aantal wande laars is volgens Van Dongen "een landelijke trend." Aan het weer kan hetgisteravond niet hebben gelegen: dat was aan genaam; zonnig, maar niet, te warm. Evenals vorig jaar. leg gen tientallengehandicapte mensen (leden van de Ooie vaars) de Avondvierdaagse per rolstoel af. Sommige met, andere zonder begeleiders. Nog enkele bijzonderheden over de Avondvierdaagse: maandagavond maakten al en kele honderden mensen ge bruik van de "inhaalavond"; vanavond voert de wandelrou te voor het eerst dwars door de. Schiedamse binnenstad: en vrijdagavond verzamelen de wandelaars zich oni acht uuï aan de Westfrankelandsedijk voor de muzikale optocht naar de Margriethal. Naast de 18-koppige organisatie zijn de hele week EHBO-ers en politie mensen in de weer om cén en ander te begeleiden. De historische details die aan de bus voorbijtrokken waren verder een gevelsteen uit ver moedelijk de 13e eeuw, gemet seld in een pandje aan de Markt en het beeld van Vrouw Justitia op het oude stadhuis. Waar de meeste ontwerpers van dit symbool van onbevoor deelde rechtsspraak haar weergeven met een blinddoek voor, koos Vlaardingen voor een variant die met open ogen de zaak bekijkt, zo vertelde in- formatrice Karlanne de Graaf. Zij wist verder te melden dat de Maassluisedijk uit de Ro meinse tijd stamt en werd aan gelegd door Belgische monni ken. Hoe die hier verzeild wa ren geraakt kwam helaas niet aan de orde. De tocht voerde behalve langs deze plaatsen en yoorwerpen uit het verleden langs diverse nieuwbouw-projecten. Zo werd voor de bejaarden het oude, nog bestaande naast de veran deringen in het heden gezet. De bejaarden keken het alle maal op hun gemak aan maar werden pas echt enthousiast door koffie met gebak in res taurant't Oeverbos aan de Waterweg. Opvallend was dat de passa giers voornamelijk uit vrouwen bestonden. Eén vrouwelijke passagier uit Vaartland: „Hoe kan het ook anders. Bij mij op de gang stierven in korte tijd drie mannen achter elkaar. En dan zeggen ze nog dat wij het zwakke geslacht zijn..." De volgende zeven bustochten zijn al volgeboekt. Door TRUUS VAN VUGT VLAARDINGEN Het in- en uitstappen ging héél langzaam. De busrit zelf ook. Dat kon ook niet anders, want iedereen moest de kans krijgen om te kijken naar de stukjes Vlaar- dingen waar het gistermiddag om ging. De bus, vol bejaarden, reed door Vlaardingen en omstre ken. Het was de eerste bus tocht in een serie van acht, ge organiseerd door de VVV. Die bestaat 1 juli 20 jaar. Het Idee van de bejaardenbus tochten, vertelt informatrice Karin de Ruiter, bestaat al ja ren bij de VVV. Bij wijze van viering van het vierde lustrum kwam.het er dan. eindelijk van. Tijdens het gedeelte van de tocht door het centrum werd de geschiedenis van de stad nog even in hét kort herhaald. Wie het nog niet wist kon leren dat tót 1400 de handel met En geland de economische be staansbasis van de stad vorm de. Pas begin 18e eeuw ver plaatsen de activiteiten zich in de richting van de visserij. Het hoogtepunt van die visactivitei- ten lag in 1752. In dat jaar hadden 118 schepen Vlaardin gen als thuisbasis, de helft van de Hollandse vloot. In die da gen had iedere Vlaardinger op de een of andere manier wel Iets met de visserij te maken. In de 19e eeuw verplaatste het accent zich weer naar de koopvaardij. Pas in deze eeuw kwamen de Vlaardingers aan wal. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het Is weer koek en ei tussen de wijkcen tra de Bever (wijk West) en de Kreek (wijk Centrum). Dat zegt René de Jongh, die de laatste maanden een aantal "stevige" gesprekken tussen de beide partijen'heeft geleid. De verzoening is van groot be lang, omdat de Bever en de Kreek aan hét einde van het jaar gezamenlijk het nieuwe wijkcentrum aan de Aleida straat moeten gebruiken. Jarenlang heeft het niet ge boterd tussen de vrijwilligers en de beroepskrachten van de twee centra. Maar half 1982 bleek uit een nota van wethou der Hafkamp dat zij geen an dere keus hadden dan botweg samen te werken. Met de forse investeringen voor het nieuwe wijkcentrum aan de Aleida straat in het achterhoofd voel de de VVD-wcthouder weinig voor een geldverslindende ver snippering van activiteiten. De verhoudingen waren ech ter verziekt. Beroepskrachten, die oorspronkelijk een deel van hun taak in De Bever moesten uitvoeren, trokken zich terug in de Kreek. Ook andere groep jes, zoals een bejaardensoos, keerden de Bever de rug toe. Maar onoplosbaar leken de problemen pas in september 1983 te worden, toen bezoekers van de Kreek massaal hun handtekening plaatsten onder een petitie die voor een zelf standig wijkcentrum pleitte. eenmaal achter de rug hadden, zijn we ons gaan buigen over de vraag: zo, we weten nu wat er mis is, hoe kunnen we nu het beste aan de slag gaan?" De nieuwe statuten zijn nu, na een paar maanden, gereed en wachten alleen nog op goed keuring van de notaris. „Won der boven wonder zijn we het in een eerlijke, open discussie vrij gemakkelijk eens gewor den," aldus De Jongh. De kern van het akkoord: een nieuwe stichting, met drie onafhanke lijke bestuursleden, gaat het nieuwe wijkgebouw beheren. ,En in een activiteitencommis sie komen twee "Bevers" en twee "Krekers". De bedoeling is om geza menlijke activiteiten op touw te zetten, waar ex-bezoekers van de Bever en ex-bezoekers van de Kreek gebruik gaan maken. Zal dat meteen zo ge makkelijk gaan? „Nee, ik denk dat er wel twee jaar voor no dig is voordat men helemaal aan elkaar gewend is. Maar het belangrijkste is er nu: de wil tot samenwerking", zegt De Jongh die zich uit Schie dam zal terugtrekken zodra de zaken in het nieuwe wijkcen trum op gang zijn gebracht. om. Na alle bezoek volgde "s avonds een koud buffet In De Meerpaal. De heer en mevrouw Van der Marei hebben eikaar op het Ijs leren kennen. De heer Van der Marei heeft van kinds af aan op het land gewerkt, eerst bij zijn vaders boerderij én later bij diverse plattelandsbedrij- ven. De laatste 21 jaar van zijn carrière vervulde hij een func tie bij superfosfaatfabriek De Albatros in Pernis. VLAARDINGEN Een onge lukkiger moment voor een ge broken been kon de heer M. van der Marei (83) niet uitzoe ken: Vlak voor zijn 60-jarlg hu welijksfeest. Gisteren schud den hij en zijn vrouw L. van der Marel-Schotte (82) burgemees ter Fred van Lier de hand met manlief nog in de kreukels. De feestdag In het bejaarden tehuis De Meerpaal was er trouwens niet minder vrolijk staat afzetting van druipsteen. Winkeliers en publiekklagen over verontreiniging én over- last van hei druipwater. De dienst Gemeentewerken zal de lekkende voegen in het wegdek repareren mei onder meer 2000 kilo straalarit, 600 kilo epoxyhars en afdekplaat jes, VLAARDINGENHet Lies veldviaduct is.zo lek als een mandje. Bij de'voegen in het wegdek zijn betonranden afge brokkeld en scheurtjes ont staan: Dé gemeénte zal 173.000 gulden uittrekken voor reparatie. Door het druipwater aan de onderkant van het viaduct ont- René de Jongh verwijt in de eerste plaats dc gemeente ge makzucht. „Tenten worden zo maar gesloten, moeiteloos. De gemeente is totaal voorbijge gaan aan de ellende tussen de Kreek cn de Bever." Maar het gegeven dat het toch "stikzon- de", ook naar De Jonghs oor deel, zou zijn als het nieuwe wijkcentrum aan de Aleida straat straks niet optimaal wordt gebruikt, rechtvaardig de een verzoeningspoging. Hoe ging dat? De eerste twee bijeenkomsten, waarop hij alle vrijwilligers -van beide club huizen uitnodigde, was hei "vrij gal spuwen. Het ging er stevig aan toe, het wantrouwen zat diep. Maar toen we dat Een jaar lang bleef het stil, èn toen werd René de Jongh ingeschakeld (in de tussentijd bleek wethouder Hafkamp geen duimbreed te willen toe geven). De Jonghs aanstelling als opbouwwerker in dc wijk West liep juist af en werd we gens bezuinigingen bij de ge meente niet verlengd. De Jongh stemde in met een ver zoek van de bewonersvereni ging West om, als vrijwilliger, het beheer van het nieuwe wijkcentrum van de grond te tillen. - geriwoordlg nog eert groente tuin'zonder faciliteiten. - Al dus t PvdA'frécUcleider Ce Brouwer, -L-* CFNS-raAdêlid Ulfert Bru- seker heeftgesuggeerd om de huren van de volkstuinen te verlagen, maér volgetw wethouder Hafkamp heeft de gemeente in dje richting a! concessies gedaan. Vaifeen onzer, verslaggevers SCHIEDAM De gemeente Schiedam is niet bereid ex- Rijnmond-ambtënaren in dienst te nemen, als minister Rietkerk daarvoor geen ..fi nanciële-"compensatie" geeft. Dat bataatin een WD-motie di^ defSchiedamse gemeente raad-unaiiiem heeft aanvaard; De' rootielzal; aan regering én parlement worden tóegezon- Burgemeester Scheeres ver weet de minister „zelfs de ge volgen van de opheffing van het Openbaar Lichaam Rijn mond niet te willen dragen. Die opheffing is al erg genoeg. Maar hij voert geen behoorlijk overleg met de Rijnmondge- meenten overdeafwikkeling daarvan." Scheeres zei zijn hoop nu 'op de Tweede Kamer te vestigen. recht voor water en 100 gul den .rloolheffi'ng -kwijt. Vol gens het Algemeen Verbond van Volkstuinders (AWT), een landelijke organisatie, kan dat lelden tot financiële problemen bijde tuinders. Voor dié kritiek is de PvdA minder vatbaar. "Het is lo gisch- dat extra faciliteiten extra geld kosten. Wie wil te- socialistische fractiebeper kingen in de betreffende ge meentelijke verordeningen. Wel wil Hafkamp, op PvdA- verzoek, opnieuw met de volkstuindersverenigingen onderhandelen over het be heer van enkele waterputten op de terreinen. Dc volkstuinders zijn sinds 1982 jaarlijks 70 gulden vast- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De PvdA heeft er bij wethouder Haf kamp op aangedrongen om volkstuinders,-die niet op de waterleiding zijn aangeslo ten, ook geen vastrecht te la ten betalen. Echter zonder succes: de wethouder wees de

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 2