Koopmand filmcollectie blijft in Kralingen DE WEERAMATEURS TUREN NAAR DE HEMEL 9Wat is dat voor een lamp aan de hemel?9 HHS Plezier Van onze verslaggever PAUL BIJL, j SCHIEDAM John Scholte, de Nederlandse gerffkampioen bij de amateurs, kan de dag bijna niet afwachten waarop hij zijn „golfuniversiteit" nabij het St. Franciseus Gasthuis in het noorden van Rotterdam ter beschikking kan stellen van de geachte, klantenkring. De 34-jarige Schiedammer, die thans nog handel drijft in belastingvrije arti kelen, ziet het in gedachten allemaal al voor zich: „Naar mijn stellige overtuiging zullen de leerlin gen na de eerste slag te hebben verkocht, voor goed aan golf verslingerd zijn. Zo is het met mij ook gegaan." „Bekering" Voorkeur I111S Keihard De 'golfuniversiteit' achter het Sint Franciseus Gasthuis in schetstekening: links dé oêfenbaan met negen holes, rechts de overdekte, twee verdiepingen hoge afslagpun- Golfkampioen John Sqholte: voorgoed aan golf verslingerd. Ïlenmyeilx:teilëttengreeg-.-öëi-- De heer H. W. Ver heijen toont de Zeiss-kij- ker waar mee de Rot terdamse Sterren wacht van uit een toren naast de Zeevaarts chool aan de Pieter de Hooghweg waamèmin- gen doet. Ue enige *>rekeri.Dg' lunchpauze etie slaan' vereiste vergunningen iullèn**" naar alle waarschijnlijkheid niet lang meer op zich laten wachten en dan kunnen we naar schatting in de loop van de komende oktober het golf centrum openen." Scholte* denkt nu al aan filialen in Am*, sterdam. Den Haag en Utrecht omdat hij van de goede afloopt" van z'n Rotterdamse önder'nèrr- ming is overtuigd. -.wi« JHc mik niet loutér op begin-^.ï ners. Ock voor meer gevorder- r den is het complex een prima"™ gelegenheid hun spelpeil te" verbeteren. De meeste banem- zijn een stuk buiten de bebouw-""' de kom gesitueerd, hief kun->» '■nen.de stedelingen betrekkelijk „T dicht bij huis terecht." -v i t Scholte denkt ook aan klan-"~ ten, die in de lunchpauze of an-" dere onderbrekingen van het werk de behoefte voelen eeti balletje te slaan. „Hët'zal heüsï- niet zo gekzijn als bijvoor-'"1 beeld personeel van het Fran-ai cisous Gasthuis, van chirurg?'1' tot verpleegster, even langs komt om zich op een gezonde'''"' wijze te verpozen. In Japan,7— Engeland en de Verenigde Sta-"" ten is het langzamerhand, de gewoonste zaak van de wereld"* geworden dat zulke centra iiw groten getale op die maiiief'-" worden bevolkt. Voordat ik het - Initiatief, tot het Rotterdamse*" project nam heb ik m'n ógén ïrp-ï die tanden goed de kost gegev ven. Je moet1 als zakenman1" g?en onverantwoorde risico's"*'' nemen. Maar wat daar over een breed vlak lukte moet dok hier kunnen slagen." - Scholte wenst ondanksdeze-Cr commerciële benadering het ware plezier in golf niet over boord te kieperen. „Het isen blijft voor mij een bijzonder aangename ontspanning. Zo benik lid van de Orangé Ajl-" Stars, een gezelschap Jyarf.' vroegere én huidige topspo'rf-- ters, dat. van tijd tot tijd blj"v eenkomt om een lekker partïjï''- tje te kunnen vertolken. Om maar een paar bekende namen te noemen: Gijs van Hennep, Tom Okker en Ties Kruizel Ze»" zijn regelmatig op deze mee'S tings te vinden." - Natuurlijk, Scholte ontkent vallig met golf in aanraking, in dit propagandistische be- het was werkelijk liefde op het toog niet dat hij óók voor eigen eerste gezicht. Jammer ge- parochie preekt, maar in deze noeg aan de late kant, ik had „preek" haalt hij niet helemaal er eigenlijk veel eerder mee ten'onrechte zijn eigen erva- moeten beginnen, vooral om ringen in dit opzicht aan. dat er een redelijke aanleg bij „Twaalf jaar geleden kwam ik me viel te bespeuren. Ik ben op een vakantie in Marbclla nog wel even blijven hockeyen via een stelletje vrienden toe- bij hét Schiedamse Asvion. maar op den duur werd het al leen maar golf." John Scholte zocht na zijn „bekering" een vakkundige le raar om hem de fijne kneepjes van het vak bij te brengen. „Die heb ik gelukkig gevonden In de persoon van stadgenoot Piet van Beelen, hij heeft me èen heel eind op de goede weg geholpen. Nu sta ik onder lei ding van de prof Kees Ren ders, die ook: als coach van de Nederlandse amateurploeg op treedt. Aan zijn wijze lessen is het te danken dat ik een paar weken geleden voor het eerst in m'n loopbaan nationaal kampioen ben geworden. 'Jaren achtereen moest ik tevreden zijn met een tweede plek, niet slecht, maar toch'm'n eerzucht te na. En nu, eindelijk, loon naar werken." Het laatste moét niet al te letterlijk worden genomen, want als opréchte amateur was er voor Scholte geen fi nancieel gewin gereserveerd. Die loopbaan wenst hij wel in de eigenlijke betékenis te be schouwen. Elke wedstrild bete kent wèl „een kilometer of vijf tien van voortbewegen op eigen kracht." Óp het inmiddels verdwenen Riverslde-baantje aan de Nieu we Waterweg bij de werf Wil- ton in Schiedam legde Scholte de basis voor z'n tegenwoordi ge vaste slag: „Een heerlijke tijd. Ik heb daar onbekommerd kunnen oefenen. Er bestond wel altijd het gevaar dat een bal in het water zou belanden en dat is dan ook talloze malen gebeurd. Het betekende dat we vrij snel de juiste richting von den, een misslag konden we ons door de dreiging van het nat niet veroorloven." Niet alleen in individueel op zicht heeft deze gedegen voor bereiding John Scholte het be- i geerde succes gebracht. „We zijn met het Broekpolderteam ook kampioen van Nederland geworden. Ja, als het eenmaal vlot marcheert komt van het ene positieve resultaat het an dere. Dat geldt niet slechts voor mijzelf. Het is duidelijk dat het Nederlandse golf op amateurbasis niet alleen aan kwantiteit maar ook aan kwa liteit heeft gewonnen. Bij het WK van vorig jaar in Hong kong werd Bart Nolten vierde, een verrichting die nog niet- zo lang geleden voor onmogelijk werd gehouden. Het gaatbe slist de goede kant op." Het verheugt Scholte bijzon der dat golf zich uit de elitaire ketenen heeft .bevrijd: „Het is nu een sport voor allemaal ge worden en dan blijkt ook dat voor heel wat mensen de voor keur steeds méér uitgaat naar het bulten teamverband bedrij- vén van sport. Men wil volko men vrij zijn in z'n beleving van die actieve recreatie en van die tendens moeten wij profiteren." Vandaar dat Scholte met z'n ambitieuze plannen voor het voetlicht is getreden. „Toen ik met m'n idee bij de bewuste 'gemeentelijke instanties aan klopte werd er onmiddellijk in gunstige zin gereageerd. De Voor Scholte zelf is het voor^, loplg niet allemaal gezellig» held wat de klok slaat. ,,Dg* ernst staat nóg steeds voorop^ Golf is in feite'' een keihardég sport. Als Nederlands kam pioen ben ik lang niet zeker van m'n plaats in de nationale ploeg die van 24 tot 30 juni me dewerking zal verlenen aan de Europese titelstrijd in Zweden. Het team dient uit zes man te bestaan, eindig ik bij de seléc-.n tiewedstrijden als zevende dan-^ kan ik het wel vergeten. Daar"-„ over moet je niet mopperen, het is karakterbevorderend."-' ROTTERDAM Daartoe genoodzaakt door één fors aan tal inbraken gaat de Techni sche Hogeschool in Delft haar gebouwen voorzien van een hooggekwalificeerd beveili gingssysteem. De directie van de TH heeft daarvoor in sa menwerking met de gemeente politie in Delft een strategie cjnfwikkeld, om het wijdver takte „TH-dorp" op een eigen tijdse manier tegen diefstal te beschermen. J De beveiliging van het com plex heeft geruime tijd op zich Ckten wachten, maar zit nu in den stroomversnelling nadat ijlbrekers er in maart, april en mei flink waren tekeer gegaan.' Bij elkaar haalden zij er voor éuim honderdduizend gulden aan videoapparatuur wég. Twee van de acht verdachten, «Uc in verband met deze reeks diefstallen zijn aangehouden, zitten nog altijd in voorarrest. 5 Het hoofd van de afdeling Bedrijfszaken op de TH, de deer Van Deursen, zegt dat de f' ebouwen van de technische ogeschool nu in overleg met de politie zodanig worden be veiligd dat inbraken als die fan enkele maanden terug voortaan uitgesloten zijn: ,,U dunt aannemen dat dè beveili ging met de modernste midde len wordt uitgevoerd, maar daarwil ik verder niet over Uitwijden," aldus Van Deursen. De gevoeligheid vóór inbra ken van het TH-complex ■kwam begin mei aan het licht £oen de politie twee mannen in jpélft aanhield, die in het bézit •varen van 100.000 gulden aan juwelen. Bij één van de twee «nannen thuis, een 21-jarige in woner van Rijswijk, vond de jpolitie een videorecorder, die Afkomstig was van de TH. Via deze man pikte de Delft- Je politie het spoor op van de andere inbrekers die de TH Svaren binnengedrongen. Twee Ïan hén. waren daar ai eens op eterdaad betrapt. Op 3 mei Jverden zij.-'s nachts óm vier Juur,;door de brandweer gevon- ik en warmte diê ROTTERDAM Film ver zamelaar en filmverhuurder Charles Koopman kan sinds kort weer lachen. Hij heeft van de deelgémeenteraad Kralin- gen de vérzekering gekregen dat hij de eerstkomende jaren Zijn bedrijfsruimte vlak achter de Oostzeedijk, in de Struissen- burgerdwarsstraat, niet hoeft te verlaten. Sinds er ook voor de zuidzij de van de intussen geheel op nieuw bestrate Oostzeedijk re novatieplannen waren, hingen ler plannen in de lucht om het tiental kleine bedrijfsruimtes In de Strulssenburgerdwars- Btraat te vervangen door een nieuw, groot verzamelgebouw Voor kleine bedrijven. Charles Koopman had dan op zoek moeten gaan naar nieuw, be taalbaar onderdak voor zijn collectie filmapparaten en films. Het is een collectie die in de loop der jaren Is uitgegroeid tot een klein museum, dat be zocht wordt door filmliefheb bers en verzamelaars uit heel het land en zelfs uit het buiten land. 1 Het oude pakhuisje Struissen- burgerdwarsstraat 163, vlakbij Koopmans woonhuis op de Oostzeedijk, is zijn eigendom en, als het aan de deelgemeen teraad Kralingen ligt, zal hij er de eerstkomende jaren vei lig in kunnen blijven zitten. (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM "Angst, meneer, pure angst"roept de heer H, W. Verhei jen uit. De 74-jarige observator van dè Rotterdamse Sterrenwacht en voorzitter van de Vereniging Weer- en Sterrenkundige amateurs: "Als de avondster Venus goed te zien is, krijg ik veel telefoontjes van angstige mensen. Die stellen mij: vra gen als: wat is dat voor een lamp aan de hemel?" Een verklaring voor die angst? Verheijen hoeft er niet lang over na te denken: "De invoering van de Mammoet wet In '68." Met veel nadruk: "De meest stupide beslissing die er ooit genomen is! Ter wijl note bene de ruimtevaart in volle ontwikkeling was ge raakt, verdween hét vak ster renkunde van de schoolroos ters." Volgens Verheijen kun nen veel mensen de ontwikke lingen daardoor niet meer goed volgen. Op het rooster van de jonge Weer- en Sterrenkundige amateurs staat die zaterdag middag wel wéér- en sterren kunde. In het gebouw van de Hogére en Middelbare Zee vaartschool aan de Pi eter dc Hooghweg hebben zich heel wat kinderen verzameld om Ingewijd te worden in de eer ste beginselen. Volgens Ver heijen een belangrijke taak van dé vereniging. "Met ken nisoverdracht en voorlichting verhelp je de angst bij de. mensen." zegt hij. De Rotterdamse amateurs zijn aangesloten bij de Neder- lande Vereniging voor Weer-'' en Sterrenkunde, die in 1901 is opgericht. Vooral ln de Jaren dertig, door de vertaling van een Werk van Engelse geleer-, den, en na de lancering van Sputnik, in '57, kreeg de figjfiifrenkunde in Nederland •••'een stoot. Er zijn nu in vijlen- deftig stedenafdellngen. Rot-, wfejrgam heeft, na Utrecht, de SjjpJötste afdeling; driehon derd landelijke en meer dan' hónderd plaatselijke leden. Verheijen: "Wij in Rotter-: richten is. dèijf een blok ge stuurd. "Je kunt er ook mee fotograferen". Urenlang liggen leden 's avonds naar het heelal te tu ren. Een handig trapleertje, waarvan tredes kunnen wor den ingeklapt om als leuning te dienen, zorgt voor de door stroming van het bloed in het lichaam. Verheijen: "In de winter kan het hier flink koud zijn; als je dan een paar uur onder de kijker ligt, krijg je het flink koud. Ik prop mijn laar zen dan voi met kranten." Waar kranten zoal niet voor kunnen dienen.... Of hij zelf wel eens UFO's heeft gezien? Verheijen: "Ik wandelde een keer over de Noordcrhavcnkade. Dat moet in '42 geweest zijn. Plots zag lk grijze lichtstralen boven de Gordelweg. Ik dacht direct: een gasaanval! Toen ik wat bij zinnen kwam, zag ik wat het was: het noorderlicht, een wapperend gordijn van licht. Tegenwoordig zie je een der gelijk verschijnsel niet meer dam zijn toch iets meer inge voerd in de sterrenkunde dan in de weerkunde. Maar even goed kunnen we de plaatselij ke leden voor maar weinig contributie veel bieden. Voor beginners zijn er zo nodig cursussen. Elke winter komen zes vakastronomen een lezing, houden. We hebben de be schikking over biblio- en dia theek voor uitlening. En er is een doka. Natuurlijk krijgen de leden ook periodiek' een verenigingsblad." Een ding heeft Verheijen niet genoemd. Hij troont ons mee naar de koepel in de vijf endertig meter hoge toren naast de Zeevaartschool. "Wie in. Rotterdam weet eigenlijk dat we afgezien van de zomermaanden naast le den ook belangstellenden in staat stellen om waarnemin gen te doen?" In de koepel staat een Zeiss-kijker van twee meter vijfentwintig met een lens van vijftien centime ter doorsnede. Verheijen de monstreert dat de kijker naar alle delen van de. hemel, te in de stad. Die is tot en met verlicht." Wellicht kan Verheijen voorspellen of het Inderdaad een warme zomer zal worden, zoais sommigen voorspellen? Verheijen: -Daar waag ik me niet aan. U neemt hét woord voorspellen In de mond. Je kunt dat niet berekenen. Wel kan Ik bijvoorbeeld uitreke nen dat de zon over vijf mil jard jaar zal uitzetten. Ook de aarde zal dan opgeslorpt wor den, naast Venus, Mars, Mer- curius en Jupiter. De aarde zal een hittedood sterven. De zon is dan een grote rode reus geworden." Volgens Verheijen zijn heel wat astronomen ervan over tuigd dat het heelal "barst van het leven". "Het is hoogst onwaarschijnlijk dat wij het enige levende wezen in het heelal zijn," zegt Verheijen. "Er zijn proeven genomen waaruit blijkt dat door na tuurkundige verschijnselen aminozuur kan ontstaan. Zoals u weet een voorwaarde voor leven." Charles Koópnian ls intus sen de enige Rotterdammer waar het publiek nog films op super-8 en 16 mm kan huren voor een gezellige filmavond, een kinderfeestje of een school voorstelling. Door de opkomst van de video zijn de tientallen filmverhuurders in Rotterdam ln de afgelopen vijf jaar alle maal overgegaan op verhuur van films op de cassette. „Maar er gaat niets boven een filmavondje met een pro jectie op een groot doek, waar bij het licht uitgaat en ieder een met aandacht zit te kijken, zonder dat iemand plotseling op de spannendste momenten uitroept: Moet er nog iemand koffie?",aIdus Koopman. En uit ervaring weet hij: „Als je kinderen eerst een film weer.:; waarschuwde .op haar 2>eürtde politie, die. uitrukte hnefc- een!; legertje' van: dertig

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1