taboe meer' 'Dood en cremeren zijn geen Reddingmuseum in 't Jagershuis? GEES JE VAN URK GROET MET HARING EN JENEVER SW's Superbingo haait/ 100.000 LF Vijf gewonden op gevaarlijk kruispunt Buien 't ergst in woonkamer Nel Dewit u i Musical Fietscrossen Vogelasiei Eerst in inbraak, dan vuilniszakken Homeruns baten Schiedam niet Van enige terughoudendheid rond dé twee ovens was géén sprake. Overbodig Collectes Vinz wemmen 'fJZ Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDINGEN/MAASSLUIS Ruim 800 padvinders, of liever scouts, uit Schie dam, Vlaardingen en Maassluis hebben het 75-ja- rig bestaan van de Nederlandse padvinderij ge vierd. Een dag en een nacht lang bivakkeerden zij in het modderige Vlaardingse Oranjepark op een manier die Baden Powell niet zou hebben mis staan, de Engelse legergeneraal die vele oorlogen in Zuid-Afrika heeft gewonnen en na afloop een' overlevingshandleiding voor jonge soldaten heefè geschreven. f Burgemeester fg Gelukkig waterdichte tenten. Jenever, met haring op z'n officieels. Servetten genoeg, maar de gordijnen van het Visserijmuseum bleken ook een uitkomst. HET VRIJE VOLK vouwen, gaven beleefd ant woord op alle vragen. "Waar dient die doucheknop voor, daar vlakbij de ovens?" Voor het geval dat, zo volgde de uitleg, wij onverhoopt brand wonden oplopen. "Mag ik de urn mee naar huis nemen?" Nee, nu nog niet, luidde het antwoord. Pas als, een nieuwe wet wordt aangenomen in de Ka- mer. Ach, u zult daar ieder wel een eigen mening over hebben. "Wat. doen jullie met alle metalen onderdelen?", Een "ovenist'Y zo mogelijk nog kalmer en begrijpender dan zijn collega: "De edele meta len worden uit de as gehaald en gaan naar een goed doel. Wat betreft de metalen handvaten van de kist, die verwijderen wij met een schroevedraaier vèdr het verbrandingsproces. Vij doen dat heel gepast. Niet met een koevoet. U begrijpt, 'dat pas niet bij ons beroep. Er heerst al genoeg span ning rond het uitvoeren van onze taak. Wij dragen im mers een stukje verdriet van elke familie met ons mee." Hun eerbied voor overlede nen leek geheel overbodig. Onbevangen en recht door zee vroegen de mensen, on der wit opvallend veel jon geren, alles wat maar moge lijk is. Voor de echtgenote van een personeelslid die zich over de ontvangst van de bezoekers had ontfermd is het een uitgemaakte zaak. "Dood gaan en cremeren zijn geen taboe meer. Samen met sex is dat tegenwoordig gewoon bespreekbaar," zei zij. De lagere Erasmusschoo! in Schiedam viert woensdag avond de nieuwe wet op het basisonderwijs met een musi cal in zaal Irene. De laatste zesde klas van het oude schoolsysteem speelt de voor stelling Spoken op Griezel- stein. De musical is alleen te zien voor genodigden. Op de bouwspeelplaats in Schiedam Zuid gaat woensdag de nieuwe fietscrossbaan open. Kinderen die geen cross- liets hebben, kunnen een tweewieler lenen van de bouw speelplaats. Om twee uur be ginnen de eerste proefritten, opgevrolijkt met pannekoeken, limonade, muziek en een kleine kermis. Hootdplein 1. Op woensdagavond houdt het Schiedamse vogelasiel open huls. Er zijn behoorlijk wat nieuwe vogels te zien, zoals wilde eenden, een groep berg- eenden en twee torenvalken. Van 19-21 uur, langs de voor-; maiige Poldervaart in het volkstuinencomplex Vijfsluizen, (achter de Spieringhoekflat). Schiedamse muziekvereniging;:- gen collecteren deze week S, voor de Anjeractie. Het Anjer- fonds is onderdeel van het ii Prins Bernbardfonds en is be-, doeld voor activiteiten op ge- bied van cultuur en natuurbe houd In Nederland. Geld is over te maken vla gironummer 5050, ten name van Anjeractie. De VJaardingse Reddingsbriga de mag zich Nederlands kam pioen vinzwemmen noemen (vier keer 200 meter estafette- zwemmen met vliezen). Bij de .- vier individuele verplichte numj mers tijdens het Nederlands-^- kampioenschap in Krimpen Yi? aan den IJssel gingen Gea IJdö- en Erik Marchee naar huis m'ëC zilver. Brons was voor Arietta-— Schapers, Marcel Heyndijk en wederom Gea IJdo. MAANDAG 24 JUN11385 Wie zo zijn oor te luisteren legde afgelopen zaterdag bij het gloednieuwe cremato rium De Beukenhof in Schie dam zou het kunnen vermoe den. De stromen nieuwsgie rigen die op het open huis af kwamen, met uitzondering van die ene vriendin dan, vinden lijkverbranding na hun dood een mogelijkheid die het overwegen waard is. Van enige terughoudendheid rond de twee ovens in de kel der van De Beukenhof was tenminste geen sprake. Personeelsleden, dé han den onwillekeurig samen ge- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "M'n vrien din zei laatst nog: hè getver- demme, zo'n crematorium. Ik zeg: wat nou hè getver- demme? D'r is niks aan de hand, toch? Ga nou meer, joh. Maar nee hoor, ze wilde echt niet meer. Stom hè..." f: -m 'n Scouts slaan zich moedig door de modder En dat terwijl het de Rijn mond-afdeling van Scouting Nederland er juist om ging de pakweg 1000 nieuwsgierigen te iaten zien dat hedendaagsej scouting van alle militaire trekjes is ontdaan. Naast het traditionele kampvuur, dat on danks de plensbuien hoog op laaide, gaven de scouts de monstraties "abzeilen" (met touwen een loodrecht vlak af dalen) en touwbruggen maken. De meeste scouts zorgden voor: sfeer met hamburgers en kof fie in een godzijdank water dichte tent. Dit alles zonder, commando's maar in onderlin ge harmonie, de hopman naast de akela. Iedere groep liet zijn kunnen zien. onder enthousiaste aan voering van hopmannen. Rijn mond Scouting-woordvoerder J. Boerdam zegt relativerend: „Ja, de bezigheden van de groep komen vaak overeen met de hobbies van de hop£ man. Zo gaat dat. Maar de. scouts die er niet tevreden mee zijn, kunnen naar een andere! 'groep. Dat'is altijd te regelen.'? In de stromende regen heeft burgemeester van Vlaardin gen Fred van Lier vrijdag avond de welp Vabian Bras geïnstalleerd. Van Liers voor liefde voor de scouts in zijn ge meente bleek eens te meer uit het feit dat hij tot middernacht bieef hangen. Ook hij zal weten dat de padvinderij de grootste jongerenvereniging van Vlaar dingen is. Zaterdag werden de scouts wakker in een tot bagger gede gradeerd Oranjepark: Maar de tenten hielden het goed. Het strak gespannen linnen voor kwam dat het hemelwater zich (Van een onzer verslaggevers) HOEK VAN HOLLAND Een reddingmusèum komt voor Hoek van Holland steeds dichterbij. Rijkswaterstaat en de Domeinen hebben monde ling al toestemming gegeven om de bijgebouwen van restau rant 't Jagershuis aan de Bad- weg voor een museum te ge bruiken. Laatste hindernis is nu nog de gemeente Rotter dam die 'de Hoekse deelraad met het reddingmuseum zou moeten helpen. Pronkstuk van het museum zou de uit de vaart genomen reddingboot President Jan Leis moeten zijn. Dit schip ligt nu bij een Maassluise werf waar het in de oorspronkelijke staat wordt teruggebracht. De Jan Leis krijgt, weer een open stuurkuip. Onlangs is de stichting Red dingmuseum Jam Leis in het leven geroepen met Ron Naa- borg als voorzitter, gesteund door Piet Heijstek en Gerrit van Veldhoven. Deze twee heb ben vorig jaar het boek "In het MAASSLUIS Op'z'n dooie, gemak heeft de 19-jarige H. S.; na 'een inbraak zaterdagnacht eerst een stapeltje vuilniszak ken thuis opgehaald om daar mee de buit te verzamelen. Na terugkeer bij het Bouwcen trum C aan de Troelstraweg werd hij met de nog lege zak ken op heterdaad betrapt. zicht van de haven" geschre ven. Dat boek zou een nieuwe impuls moeten geven aan de reeds jaren sluimerende plan nen om de President Jan Leis voor Hoek te behouden. De deelgemeente heeft welis- waar het "eerste recht" op de Jan Leis maar moet het oude reddingschip overdekt ten toon stellen. De heer A. M. Leis, fa milie van dé Leis waar het- schip naar is vernoemd, heeft dit als harde voorwaarde ge steld. De heer A. M. Leis is be stuurslid van de Koninklijke Zuid Hollands Maatschappij tot Redding van Schipbreuke lingen.' De heren Heijsteken Van Veldhoven hebben lange tijd gezocht naar hulsvesting van het museum en de Jan Leis. De oude torpedoloodsen, ge vuld met matrassen en enkele jeeps, mochten zij van de ma rine niet gebruiken. Ook het oude fort Maasmond ging aan hun neus voorbij. Met de bijge- bouwen van restaurant 't ja gershuis had het duo meer succes. Deze voormalige was lokalen van de Duitse marine zijn groot genoeg en de familie Moerman, eigenaar van het naburige restaurant is ook en thousiast. In het restaurant hangen de stille getuigen van de vele Hoekse scheepsstran- dingen. De schrijvers van In het zicht van de haven hebben in middels vele reakties gehad van mensen die iets aan het museum willen afstaan. Een oude tractor met botenwagen kan naar het museum. op de daken kon verzamelen. In tegenstelling tot de afdakjes die medewerkers van het die renasiel in het Oranjepark hadden opgehangen. Van tijd tot tijd moesten de schouders onder de waterzakken en plensde alles op de grond. Het asiel raakte ondanks het slech te weer drie honden en twee katten kwijt aan enkele dieren liefhebbers. (Van een onzer veslaggevers) VLAARDINGEN Vijf ge wonden, van wie één ernstig. Dat is de trieste balans na een aanrijding dit weekeinde op de kruising Maasslulsedijk-Bur- gemeester Pruissingel. De 42-jarige H. v. B. uit Capelle aan den IJssel gaf op de Maas- sluisedijk geen voorrang aan een taxi. De man raakte zwaar gewond. De brandweer moest hem en drie inzittenden uit het auto wrak bevrijden met een zaag. De taxichauffeur kwam met de schrik vrij. Een passagier in de taxi raakte ook gewond. De slachtoffers werden opge nomen in het Holy- en Schie- landziekenhuis. Volgens de politie had de taxichauffeur met hoge snel heid op de Burgemeester Pruissingel gereden. De krui sing is één van de gevaarlijk ste in Vlaardingen. VLAARDINGEN De honk balcompetitie is het afgelopen weekeinde gedeeltelijk in het water gevallen. Holy zag de ontmoeting tegen Nado Voor uitgang afgelast. Deze wed strijd wordt nu morgénavond gespeeld in Rotterdam. Schie dam kwam wei In aktie en ver loor met 18—8 van SAT Tigers. Het krachtsverschil was toch niet zo groot als de uitslag aanvankelijk Iaat zien. SAT Ti gers wist deze wedstrijd in de derde innings te beslissen, toen de Tilburgse ploeg met twee homeruns op een 8—0 voor sprong kwam. Hans van Galen plaatste even later ook wel twee homeruns, maar zonder mensen op de honken leverde dat niet het gewenste resultaat op. (Van een ónzer verslaggeefsters) Hoewel de haringvisserij een nogal waterige aangele- genheid is, kan het brengen van een harlnggroet maar weinig water verdragen. De; Geesje van Urk keerde vrij dag in de thuishaven Vlaar dingen terug van een pro- motietocht. Het was'de be doeling dat op de beroemde haringlogger een haring- groet gebracht zou worden aan burgemeester F. van Lier en Rijnmondvoorzitter André van der Louw. Maar helaas kwam het water met bakken uit de hemel stro men. Gelukkig vonden de or-, ganisatoren aan de overkant van de Westhavenkade een overdekte en bijna even toe passelijke entourage: het Visserijmuseum. Daar werd dan de haring- groet gebracht, voorafge gaan door toespraken van de heèr Langstraat van de Stichting Nationaal Visbu- reau, die de tocht georgani seerd had, en schipper Ger Loomeyer. Deze vertelde het een en ander over de promo- tietocht die hij met de Gees- Jé van Urk, een In 1929 als haringlogger gebouwde tweemaster, gedurende drie weken gemaakt had. Deze tocht voerde hem onder an dere langs Delfzijl, Urk, Amsterdam, IJmuidcn en Bremerhaven. In. al deze steden bracht hij de burge meesters een harlnggroet. Van- de burgemeester van Bremerhaven bracht hij de speciale groeten over omdat Bremerhaven oude banden met Vlaardingen heeft. Vroeger werkten veel Duit sers op de haringvloot. Er komen dan ook veel Vlaar dingse namen In Bremerha ven voor. Daarna ging men, voorge gaan door burgemeester van Lier en André van der Louw, over tot het proeven, ol zoals men zvi het "heffen" van de haring. Daarbij hief men ook het glas, gevuld met oude Jenever, wat een voortreffelijke combinatie gevonden werd. De haring ging er bij de burgervader en de Rijnmondvoorzitter ln als koek, al zei burgemees ter van Lier dat een echte Vlanrdinger hem natuurlijk zelf schoon maakt. Daarna werden haring en jenever door twee haring meisjes aan de rest van de aanwezigen uitgedeeld. Dit onder muzikale begeleiding van twee accordeonisten die bekende smartlappen als Daar In dat kleine café aan de haven" speelden. Dat eten bij officiële gele genheden nog al eens pro blemen geeft werd ook hier weer bewezen. Enkele men sen veegden ondanks de aanwezige servetten schie lijk hun handen af aan de lindegroene gordijnen van het Visserijmuseum. Maar dit Is waarschijnlijk een be wijs te meer hoe de Holland se nieuwe ook dit Jaar weer In de sma^c is gevallen. De dames De Vos en Dewit met benedenbuurmam" Van Vliet. Binnen heeft het harder geregend dahX buiten. VLAARDINGEN Nergens heeft het dit weekeinde zo erg geregend als In de woon- en slaapkamer van Nel Dewit In Vlaardingen, Het hemelwater gutste langs haar muren in de Kuipers Rietbergstraat in de Westwijk. De alleenstaande Vlaardingse heeft zich de afge lopen dagen als een vis door haar huis moeten bewegen. Ze zit met enkele duizenden gul dens schade aan haar tapijt, meubelen en behang. Volgens Nel Dewit en haar vriendin mevrouw De Vos die vlak bij haar woont, begonnen de lekkages al enkele weken geleden toen een aannemer de kiezelstenen van haar platte dak weghaalde. De aannemer wilde, ironisch genoeg, het dak op mankementen controleren en de bedekking vernieuwen. Huisbaas het Gemeentelijk Woningbedrijf laat op het ogenblik alle woningen langs de Monseigneur Verschuur- straat. waaronder die van Nel Dewit, renoveren. Ai ras tekenden zich de eerste natte plekken af op het plafond en het behang van de Viaar-? dingse. Op Neis verzoek be- klom een aannemersploegjë? opnieuw het dak en verhielp;? het euvel. "Ik dacht: ziezo, dat is gerepa reerd," zegt Nel Dewit. "Maar™ afgelopen vrijdag begonnen,de lekkages weer. En zaterdag - was het verschrikkelijk. M'n hele huis stond blank. En het hield maar niet op met die I stortbuien..." Hier neemt haar vriendin het over. "Nel zit op de rand van een beroerte. Ze kan niet meer," zegt een hoorbaar net zo geëmotioneerde mevrouw De Vos. "Ik heb gelijk de poll- tie en de aannemer gebeld. Die kwamen na een half uur. De Z", aannemer zei meteen: het helè dak moet eraf en worden ver-"? nieuwd. Dat hadden ze we! eerder kunnen bedenken toen die kiezelstenen eraf waren!" Benedenbuurman Van Vliet.op de begane grond, zit ook met flinke schade. Het regenwater heeft zich langs de muren en vloernaden naar beneden ver spreid. Gerrit Suttorp (mid den) glimt van te vredenheid en het zelfde geldt voor SVV-voorzitter Cor de Vries en bingo leidster Linda Hui gen. Nog voordat zaterdagavond het eerste balletje uit de koker rolde, stond vrijwel vast dat tijdens de laat ste Superbingo van dit seizoen het 'ma gische' bedrag van 100.000 gulden zou worden gehaald. Immers, alle 270 plaatsen in zaal Ire ne waren ruim voor aanvang van dit door SW's Club van Honderd geor ganiseerde spekta kel bezet. Animator Suttorp sprak van "een groot succes" en kondigde aan in september met de superbingo's terug te komen. Gedacht wordt aan een groot festijn In de Margriethai, met een auto als attrac tieve hoofdprijs. Tót die tijd gaan dé (kleinere) wèkelijkrY se bingo's In zaal v; Marijke (in het Broersveld) gewoon door. "En dat alle maal ten bate i hetbetaaldé'ypetï bat In Schiedam?!5! vanSWduitf lachte Suttöfi

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1