S Vd A-programma pleit voor nieuwe bedrijvigheid FOTOGRAAF CAREL KRAMER OVERLEDEN Schiedam is gedupeerd door 'Groenoordaffaire' Zestienhoven open en honden aan de lijn fQ£LU£i PRESTATIELOOP KRALINGSEBOS IJ Duitse Eten Discriminatie Politie Karate ilf Met Het Vrije Volk/Metropool weet je overal van. Woensdag 26 juni 1985 -19.00 uur Viswedstrïjd -f - ïb (Van ee onzer verslaggevers) ALBRANDSWAARD - Met het nemen van een ;voorbereïdingsbesIuit voor het gebied Albrands- ;waard-noord, heeft de gemeenteraad van Al brandswaard gisteravond definitief de vestiging £van een goederendistributiecentrum in de ban ge- :daan- ïn dit gebied moet een bos komen ter groot te van 125 hectaren. PvdA wil borrelbus handhaven... WSêêÊÊMBMi De beroemde mer. tankfoto" van fotograaf Carel Kra- De Schiedamse wethou der Luub Hafkamp vervolg voorpagina Op de plaats van het zwembad Groenoord zou een luxueus congrescentrum moeten verrijzen. Uitwijkhaven Artikel 12 Organisatie: Het Vrije Volk i.s.m. de Dienst voor Sport en Recreatie Gemeente Rotterdam en R.A.V. Metro. Inschrijving vanaf een uur voor de start bij de kleedgelegenheid. Inschrijfgeld: tot 12 jaar/ 3,- per persoon, vanaf 12 jaar 4,- per persoon. Op vertoon van deze advertentie krijgen deelnemers 0,50 reduktie. Afstanden: 1,2 km voor de jeugd, 5 km 10 km 15 km en 20 km. inlichtingen: 01857-2557 ORANJEBOOM verenigde spaarbank 5 t ji 4^ HET VRIJE VOLK metropool W; i« Albrandswaard wil toch 'n bos Met dit voornemen gaat Al brandswaard lijnrecht tegen ^Rotterdam in. De Maasstad heeft vergevorderde plannen om in het gebied (ook wel Eemhaven-zuid genoemd) een '."goederendistributiecentrum -met een omvang van zestig hectare te bouwe a. Volgens Rotterdams wethou- r der Roel den Dunnen is dit de enige plek die geschikt is. Nog „dit jaar zou hij er al willen bouwen omdat zich al gegadig den voor 25 hectaren zouden hebben aangemeld. Ook een terrein van 12 hecta ren, waar de ECT nu goederen overslaat, moet volgens Al- brandwaard worden ingeplant. Het havenbedrijf heeft dit ter rein indertijd tijdelijk betrok ken en zal z'n werkzaamheden nog dit jaar gaan verplaatsen naar een nieuwe terminal aan de Maasvlakte. De Albrandwaardse raad liet gisteravond geen enkel mis verstand over de toekomst van Albrandwaard-noord meer be staan, hoewel met name CDA- fractieleider Euser zei weinig vertrouwen te hebben in de standvastigheid van Rijnmond (later wellicht de provincie). Hij vreest dat het Openbaar Lichaam z'n aanvankelijke ideeen als voorstander van be bossing zai laten varen. Verder merkte Euser op dat de gemeente Rotterdam, tot 1 januari van dit jaar bestuur der van Eemhaven-zuid, nala tig is geweest met het invullen van een definitief bestem mingsplan en dat Rotterdam bovendien al die jaren in strijd heeft gehandeld met bepalin gen in het bestaande bestem mingsplan. .Dat bestemmingsplan uit 1967 zegt nadrukkelijk dat het gebied uitsluitend gebruikt mag worden om er te parke ren. Da's heel wat anders dan er container-overslag te ple gen, zoals de ECT doet", aldus Euser. De socialist Vermaas maak te nog eens duidelijk dat het altijd in de bedoeling heeft ge legen Albrandswaard-noord een agrarische en recreatieve bestemming te geven. Zijn fractiegenoot Rooimans bracht de politieke verant woording voor het besluit op de groene tafel. "Vorige maand heeft wethou der Van der Stoep (WD) als portefeuillehouder voor Ruim telijke Ordening zijn handen van Albrandswaard-noord af getrokken. Hij zei toen zijn werkzaamheden als hoofd van de Rotterdamse afdeling voor Promotie en Werving niet lan ger meer te kunnen combine ren met het gekissebis rond de vestiging van een goederendis tributiecentrum. Als Rotter damse ambtenaar heeft hij daar grote belangen bij, die weer lijnrecht staan op het geen de raad van Albrands waard voor ogen heeft. Burgemeester Temminck heeft dit deel van Van der Stoeps portefeuille in beheer genomen. Hij verklaarde gis teravond met nadruk dat nieu we ontwikkelingen, zoals de in vulling van details, wel dege lijk onder verantwoording van de wethouder blijven vallen. Door de in ruime mate in de raadszaal aanwezige bewoners uit het betrokken gebied werd het unanieme besluit met luid applaus ontvangen. Het besluit van Albrandswaard is een fik se streep door de Rotterdamse rekening. In plaats van dit jaar nog te kunnen beginnen met de bouw van het goederen centrum, waar zo'n elfhonderd nieuwe arbeidsplaatsen ge schept zouden worden, zal een lange weg van procederen het directe gevolg zijn. Staatsbosbeheer daarente gen kan bij wijze van spreken morgen al met het inplanten beginnen. De financiering van het bosplan is rond. Maar ook daarin kan Rotterdam roet in het eten gooien. De PvdA wil, aldus het ont werpprogramma. ook nieuwe bedrijvigheid aantrekken en denkt daarbij vooral aan hoog ontwikkelde technologische in dustrie, telecommunicatie, mi lieutechnologie en medische technologie en informatica De partij vindt dat Rotterdam on derzoek moet instellen naar de mogelijheid om een kolenwas- installatie op te zetten in de haven om de functie van Rot terdam als kolendistnbutie- centrum te versterken. In nood verkerende bedrij ven zullen zo veel mogelijk hulp krijgen. Er komt een spe ciaal fonds voor bedrijven die het slachtoffer dreigen te wor- ROTTERDAM De weke lijkse "Vissen in de stad"-wed- strijd van HW is gisteravond gewonnen door J. van der To ren met 3840 gram, 2. E. Amens (2420 gram). 3. T. Bal ster (2400 gram). 4. PA. Hee- zen (SöOOj. 5. A. Buyt (1900 gram). den van grootschalige projec ten, zoals de bouw van de spoortunnel en de stadsver nieuwing. Steun komt er ook voor de sectorei> lïz exxentieel zijn voor de stedelijke economie zoals de scheepsbouw, metaal industrie en de chemie. Contai ner-reparatie en off shore zul len worden gestimuleerd. Star tende ondernemingen krijgen financiële bijdragen en zo no dig technische en fiscaal-eco nomische ondersteuning. De PvdA voorziet grote pro blemen met de gemeentefinan- cien. Het inkomen van de stad optrekken door verdere ta riefsverhogingen is vrijwel on mogelijk, zegt ze. Juist de ho gere inkomensgroepen en par ticuliere bedrijven zullen dan wegtrekken. Nieuwe bezuini gingsoperaties mogen alleen als de voorzieningen voor de burgerij niet wezenlijk worden aangetast, vinden de socialis ten. Om deze redenen zal de fi nanciële impuls van het rijk moeten komen. Gebeurt dit niet dan zal Rotterdam mis schien gedwongen worden de artikel 12-status aan te vragen en komt ze onder financieel toezicht van het rijk. Krijgt Rotterdam opnieuw een rood stadsbestuur dan zul len de "borrel"- bussen van de RET worden gehandhaafd en zullen de experimenten met "conducteurs" worden uitge breid. Gestreefd wordt naar nog betere aansluitingen van de openbaar vervoervoorzie- ningen zoals gratis parkeer plaatsen voor automobilisten die op de metro stappen- Het GEB gaat onderzoeken of de afvalwarmte van industrieën opnieuw gebruikt kan worden en er komt een rookverbod in bepaalde openbare ruimten. 13 ROTTERDAM De be kende Rotterdamse foto graaf Carel Kramer is plot seling overleden. De maker van onder meer de beroem de „tankfoto" op de Coolsin- gel In mei 1945 is 69 jaar oud geworden. De nestor van de Rotterdamse fotografie wordt vandaag in zijn woon plaats Krimpen aan den IJs- sel begraven. Ruim vijftig jaar geleden ging Kramer, de derde Carel in een geslacht van fotogra fen, het vak in. Hij kreeg bij zijn gouden jubileum de ere medaille in zilver, verbon den aan de orde van Oranje Nassau. Kramer maakte naam met de foto's die hij tijdens en di rect na de Tweede Wereld oorlog in Rotterdam maakte. „Het was soms moeilijk om aan films te komen, maar via binnenschippers slaagde je er wei in om materiaal uit het buitenland op de kop te tikken," vertelde hij vorige maand nog tijdens een ont vangst op het Rotterdamse stadhuis door burgemeester Bram Peper, die daar de fo tograaf en de door Het Vrije a-4W4A '2*, Volk -opgespoorde beman ning van de „tankfoto" ont ving. Kramer toonde zich toen zeer verguld met de belang stelling voor zijn beroemde foto en vertelde het erg leuk te vinden om de volwassen geworden kinderen op het rupsvoertuig alsnog te leren kennen. De ruim honderd jaar oude zaak van Kramer in Rotter dam wordt overigens voort gezet. Zijn zoon, de vierde Carel, werkte al in het be drijf van zijn vader aan de 's-Gravendijkwal. 4 De gemeente Schiedam is met de "Groenoordaffaire" ge dupeerd door een gevoelig tijdsverlies. AI sinds 1983 is Schiedam naarstig op zoek naar nieuwe activiteiten rond Bad Groenoord en het overdek te Sportfondsenbad, die de ge meente alletwee jaarlijks vele tonnen verlies opleveren. Schiedam zal de "zakenman" niet voor de rechter brengen, omdat het zich nauwelijks in staat acht directe financiële schade aan te tonen. In december waren de on derhandelingen over het con grescentrum al zover gevor derd, dat Schiedamse gemeen teraadsleden vertrouwelijk een indrukwekkende tekening on der ogen kregen, die dra weer van tafel verdween. Het plan lekte uit, maar verder bleef het muisstil. Wanneer de ge meente precies ontdekte dat er een "bedrieger" aan de onder handelingstafel zat, is nog on duidelijk. In de ban van de plannen voor het congrescentrum zette de gemeente Schiedam in het verleden andere, minder ambi tieuze projecten in de ijskast. Een groep' bedrijven (een pro jectontwikkelaar, een bouwbe drijf en enkele fondsen) vond vorig jaar geen gehoor met een plan voor een multi-func- tioneel sportcentrum gekop peld aan een evenementenhal. Het terrein van Bad Groen oord is zeer in trek omdat het gunstig is gelegen, direct aan een af- en oprit van rijksweg 20. Maar één bedrijf heeft open- door HANS MAAS Wat kan de grootste partij in een bijna failliete stad de bewoners nog beloven in een nieuw verkiezingsprogram ma? Niets dus, of Iaat ik zeggen: erg weinig. Als u Rotterdammer bent en vol gend jaar maart ©p de PvdA stemt wordt de kans groot dat: (brom)fletsers voortaan door rood licht mogen rijden als ze rechtsaf moeten, dat bonden in parken aan de Ujn moeten, dat auto's nog maar 30 kilometer per uur mogen rijden in woonwijken, dat de musea weer gratis worden, dat de Oost-Abtspolder een nieuw bedrijfsterrein wordt dat waarschijnlijk net zo leeg zal blijven als de mees te nieuwe bedrijfsterreinen in Nederland en dat er nog weer eens een paar rappor ten over een pretparkt ge schreven gaan worden. Al les bij elkaar niets dus, of laat ik zeggen: erg weinig. «En Zestienboven dan? En de stadsvernieuwing? En de stadsvernieuwing? En de economische paragraaf?," hoor ik na dc samenstellers van het ontwerp-verkie- zlngsprogramma van de PvdA ln Rotterdam mompe len, Inderdaad is het zeer op vallend met de lokaie socia listen voor het eerst pleiten voor het open houden van de luchthaven Zestienhoven. Maar wat staat er precies? Het vliegveld dient open te blijven mits voldaan kan worden aan de volgende voorwaarden: 1, geen zware jumbo's. 2. weg met de lichte vliegtuigjes en 3. de exploi tatiekosten dienen volledig nu ook de Rotterdamse PvdA zich neerlegt bij hei noodlijdende voortbestaan van Zestienhoven, Hoe dit te rijmen valt met het streven door anderen dan de ge meente Rotterdam te wor den gedragen. Met andere woorden: 'Zes tienhoven is en blijft een luchthaven zonder vooruit zichten. Het raag geen twee de nationale luchthaven worden en geld mag hel Rotterdam niet gaan kosten. Nu wil het rijk ook helemaal geen sterke tweede nationa le luchthaven meer. Het is zelfs zo dat het rijk, lees maar machthebber Schip hol, geen echte concurrentie duldt van regionale luchtha vens. Het rijk, Schiphol dus, wil alleen maar een goeie uitwijkhaven voor het geval Airport Amsterdam '".chl zit. Desnoods kost dat dan maar wat geld. Zo is de praktijk ai jaren, zo zal de praktijk dus blijven, omdat van de stad om weer meer dan 660.090 inwoners te krij gen, nodig om meer rijksgel- den te kunnen claimen, wordt in dit verkiezingspro gramma niet duidelijk. Zoals er meer niet duide lijk wordt. Met trots wijzen de ontwerpers in een Inlei ding op de resultaten van de stadsvernieuwlngsaanpak. Maar ook moet worden vast gesteld dat de stad sterk Is verarmd, dat bedrijvigheid is weggelekt, dat bedrijvig heid in de oude wijken is af gebroken, dal degeüeil die het zich konden veroorloven de stad hebben verlaten, dat de zwakke groepen die zijn aangewezen op overheids voorzieningen enorm In om vang zijn toegenomen. Let terlijk staat er: „De stad komt in een neerwaartse spiraal terecht. Het is duide lijk dat de PvdA nieuwe we gen zal moeten inslaan." Ik zeg: de stad zit ai jaren lang in die neerwaartse spi raal. En nieuwe wegen die de PvdA inslaat zie ik niet. Wat moeten we aan met de volgende kretologie: "De stad moet attractiever wor den als vestigingsplaats en als toeristisch centrum. De stad moet dienen als motor van economische en culture le activiteiten en als broed plaats van nieuwe ideeën en initiatieven." Ja natuurlijk, er zijn Internationale ont wikkelingen aan de gang op het gebied van de telecom municatie, de milieutechno logie, de informatica en de PvdA roept dat daarmee de economische basis van de stad moet worden verbreed. Maar welke gemeente in Nederland en welke partij roept dat niet? Erg veel kwalijk valt de plaatselijke politiek en dus ook de PvdA niet te nemen natuurlijk. De macht van de lokale overheid is beperkt en wordt nog veel beperkter als straks, zoals er dik Inzit, ook nog eens minder rijks- geld naar Rotterdam komt. Je kunt van makers van een verkiezingsprogramma niet vragen dat ze zeggen: "We zullen de pijn van ons bank roet, van onze naderende ar tikel 12 status, straks zo eer lijk mogelijk verdelen." De kiezer weet dat ook, die stemt zeker ln een grote stad bij gemeenteraadsver kiezingen veel meer voor of tegen een kabinetsbeleid dan voor of tegen Zestienho ven en loslopende honden. Ondertussen kan uit dit verkiezingsprogramma van de PvdA al wel de conclusie getrokken worden dat Rot terdam voor het laatst gere geerd is geweest door een louter links college dat de andere partijen bij voorbaat buiten de boot boudt. De PvdA lijkt niet nog een keer niet eens te willen praten met CDA en VVD. Achter komma's komen nuancever schuivingen tevoorschijn die regelrecht lijken aan te stu ren op een afspiegelingscol lege. Ik noem maar: het pro fijtbeginsel wordt niet meer afgewezen, de erfpacht is niet meer in alle gevallen heilig, er is, zij het summie re, aandacht voor eigenaar bewoners, voor duurdere woningbouw en het midden- en kleinbedrijf. In de PvdA Ujkt de ge dachte veld te winnen dat de beperkte lokale politieke macht het beste gebundeld kan worden, dat de anderen nodig zijn om mee te helpen lobbyen in Den Haag. Het meeste verzet tegen dit pro gramma zal dan ook wel ko men uit de hoek van de ge- dogers en Instandhouders van het laatste linkse pro gramcollege In deze stad, uit de hoek van klein links dus. lijk kritiek geuit op het gedrag van de gemeente Schiedam: het Novotel, dat tegenover het zwembad aan de andere zijde van de rijksweg 20 een vesti ging heeft. De directie heeft de stellige indruk dat de plannen voor het congrescentrum ook hotelaccommodatie bevatten. Daarvoor zou de markt in en rond het Schiedamse te klein zijn; reden voor het Novotel om concurrentie te vrezen. In verband met die hotelac commodatie circuleert in Schiedam de naam van het Van der Valk-concern, dat her en der in Nederland motel-res taurants heeft. Een woordvoer der van de Van der Valk-top in Voorschoten zegt echter dat geen activiteiten op Schiedams grondgebied worden overwo gen. De Schiedamse wethouder Hafkamp wil geen nadere me dedelingen doen over bedrij ven die bij de plannen voor het congrescentrum zijn betrok ken. Na het uitstoten van de "verdachte" zakenman heeft hij besloten verder te onder handelen met de resterende bedrijven. I DINSDAG 25 JUN119*5'V'- ;,4.,...,41 - In de grote vakantie komen mijn vaders vrienden uit Duitsland naar ons toe. Dan gaan we dagjes uit. Oelie is heel dik. Ais we in een boot gaan moet hij de helft var, de bank nemen. Foetsie heeft drie halve vingers. Dat komt door een electrische zaag. Die andere ken ik niet. In de dierentuin staan we voor gek. Want mijn vaders vrienden doen de apen na. En als we naar de Plompert gaan dan moeten ze in het kikkerbadje. Want ze kunnen niet zwemmen. Want ze wo nen op een berg in Duitsland. De bergen beschermen hun tegen overstromingen. 2e hebben een weiland tus sen de bossen op een berg. Daar hebben wij ook wel eens gebarbecued. Na een paar daagjes gaan ze weer terug naar Duitsland. Dat vind ik wel jammer hoor, want dan is het weer zo stil. Mijn vader is een Duitser en ik ben ook een Duitse. Want ik ben geadopteerd. Dat vond ik heel leuk. Dat zat zo: mijn vader en moeder gingen scheiden. Mijn vader had een nieuwe vrouw, en mijn moe der had een nieuwe man. Mijn nieuwe pa wilde dat ik zijn echte kind werd. Want mijn moeder kan geen kinde ren meer krijgen. Omdat ze in haar buik is geopereerd. Want vroeger toen mijn moe der mij had wilde zij geen kind meer. Daarom heeft ze zich in haar buik laten opere ren. Toen ze vroegen of ik ge adopteerd wilde worden zei ik: „Ja, dat vind ik best." En toen zei mijn moeder: „Dan word je een Duitse." „Hoi, hoi," zei ik toen. Mijn vader heet Eberhard Pa per. Dus heet ik nu Rebecca Gerbera Paper. Want mijn vader en moeder zijn ge scheiden. Vroeger dacht ik dat het door mij kwam. ik heb nu twee nationalitei ten, de Nederlandse en de Duitse. En dat is heel ieuk. Rebecca Paper, 10 jaar Rotterdam De kinderkrant vind ik te gek joh. We lezen die altijd. Mag ik een keertje in de krant? Gisteren zijn we naar de Efte- ling geweest. Hartstikke leuk, -behalve één ding. Het regen de heel erg hard. Het leek net of je met kleren in de doesj stond, zo nat waren wij. Het was hee! koud in die natte kleren. Pirana was heel leuk. Volgende week krijgen we iunsj. Dat is 's middags eten. De juf gaat voor ons koken. Een heleboel vaders en moe ders willen ook mee eten, maar dat mag niet, want het is voor de kinderen van onze klas. Jufvrouw Yvonne han is geen restaurant. Ze trakteert alleen voor onze klets. Danny van Vianen, 7 jaar Rotterdam Wij, de meisjes van de zesde klas van de John F. Kennedy- school uit Rotterdam, heb ben in Zeist (KNVB-Sport- centrum) om de eerste, twee de, derde en vierde plaats gevoetbald. Er werden t.v.op- namen gemaakt door o.a. het Jeugdjournaal enTros-Aktua. Sommige mensen hadden het jeugdjournaal opgeno men en dus konden wij dat later kijken. Wij waren ook te zien. Ik zelf en een paar andere meisjes hebben die avond naar Tros-Aktua gekeken. Het was het laatste onder deel. Maar er werd niets over ons vermeld. Er werd nog niet eens gezegd dat wij en alle andere meisjesteams hadden meegedaan. Er werd alleen van alles over de jon gens verteld. Pure discriminatie Saskia van Dnei, 11 jaar Rotterdam Als ik later groot ben word ik Rijkspolitie. Dat vind ik leuk, want dan kan ik mensen pak ken die te hard rijden. En als er een botsing gebeurt kan ik helpen. John Hijnen, 8 jaar Rotterdam Ik zit op karate. Ik heb les van 7 tot 8 uur. Om 7 uur gaan we naar binnen en ge ven ons kaartje aan een van de zenzaals. Eerst mogen we nog even spelen. Dan zegt de zenzaai zazen en gaan we op onze knieën zitten. Daarna gaan we technieken doen. De laatste paar minuten gaan we vechten en als we klaar zijn met vechten zegt de zenzaai weer zazen en dan gaan we ons omkleden en gaan we naar huis. Peter van Kol, 11 jaar. Rotterdam. FM 93 4 Mhz \HxsPt»,Hk-ro*»n samen aam—1—t'jfli W mi tht* «IMHMEEil

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1