Echtpaar Polderman is 60 jaar getrcniwd Tuinbouwproject voor werklozen Van slagwerker tot diamantair Politie pakt zes dieyen Vlam in de pan ÜH I Spektakeldag in Plaswijckpark Muziekgroep voor 27 mille gedupeerd door Rein Wolters Cor de Zwart (Abva/Kabo): deal met de gemeente gemaakt. Pieter Sap slijpt diamanten in zijn daarvoor spe ciaal gecreëerde benedenverdieping. -• - i Stuwmeer Wethouder Jan Madem (VVD)"Een vaste baan na tijdelijk dienstverband is zeer wel mogelijk" Zo, dat scheelt een jas. Dit schaap van de Schie damse kin derboerderij in 't Beatrix- park lijkt schaap scheerder C. van Dijke innig dank baar aan te kijken. Maar is het wel so ver standig nu al je 100 pro cent zuiver scheerwol len mantel kwijt te ra ken? In deze kwakkelen de zomerda gen heb je zo een koutje te pakken. VV V-folder Dansen op I Fenomena Feest in huize Polderman. Ook burgemeester Van Lier kwam het jubilerende echtpaar feliciteren. Een klein stukje van ''Diamantland". Van links naar-rechts: Pieter Sap, Ap van der Arend en An Sap. Ze staan bij het begin van de waterloop, die tn totaal 11. meter lang is. HET VRIJE VOLK DINSDAG 25 JUN11985 Schiedam Bonden tevreden m herbezettifigsdeal' lozen aangesteld op de afde- ling Stadsontwikkeling. Zij worden betaald üit het stuw meervan 8,5-ton. De Abva/Kabo en de ge meente zullen de komende.we-: ken bepalen waar de eerste stroom werklozen wordt inge zet. Nummer één ophet ver langlijstje staan de gemeente lijke bedrijven en diensten die met roosters werken. De gaten worden weee helemaal opge vuld. Dit geldt voor ondermeer de brandweer, de bibliotheek en het Kolpabad. '.A-. ->.• De overige instellingen die zich op nieuw personeel mogen verheugen zijn deKrediet bank, de. Stadsgehoorzaal en het Grondbedrijf. In augustus zullen bonden en-gemeente de 'tweede helft verdelen.- We hebben een goede Door het uitblijven van prijscompensatie heeft de ge meente een „stuwmeer" laten ontstaan van; 8,5 ton. Dit geld ia bedoeld voor de 12 jonge (tot 25 jaar) werklozen. Madem gaat uit van een tijdelijk dienstverband maar- acht na afloop een vastesbaan voor de jongeren „zeer wel mogelijk". Overigens scoort het Rijn mond Jeugdgarantie plan niet hoog in Vlaardingen. Slechts één jongere wérkt sinds kort bijde Vlaardin'gse radio- en te- Rotterdam krijgt er een toeris tische attractie bij. 'n Bijzonde re en de enige in z'n soort in Nederland. Wethouder Roel J den Dunnen zorgt op 4 juli voor de opening. En tot zover weet de lezer nog niets, want er zit 'n verhaal aan vast en dat-verhaal komt uit de 'mond van Pieter Sap. Hij werd 43 jaar geleden gebo ren in Rotterdam-Charlols als enige zoon van kapper Sap. Zijn vader had zijn zaak aan de Boezembocht. „Ik,heb een prima jeugd ge had", vertelt Pieter Sap. „De lagere school aan de Millinx- straat doorliep ik vlot. Aanslui tend bezocht ik de Ambacht school aan de Hillevliet en toen ik die had doorlopen, ging ik naar het conservatorium. Ik was gek van muziek en vooral van het drumstel. A „Tot m'n 24ste heb ik muziek gestudeerd. De volgende stap was die naar beroepsmusicus. Elf jaar heb Ik over de wereld gezworven met allerlei orkes ten. Geruime tijd ben ik ook slagwerker geweest bij Henk Elsink en John Woodhouse". Op 'n gegeven moment liep Pieter Sap „zijn" An tegen het lijf en ze bèsloten om samen verder door het leven te gaan. Dat is nu twaalf jaar terug; - „Altijd maar reizen en trekken en bijna niet thuis zijn vond ik niet meer zo prettig. Dus met musiceren ben ik gestopt. We kochten een sigarenwinkeltje aan de Dalweg om In ons le vensonderhoud te voorzien", vervolgt Sap. „We verkochten er ook zilve ren sterrenbeelden en colliers aan de leerlingen van de school naast onze winkel. We wilden belden wat meer weten van goud en zilver en daarom zijn An en ik gaan studeren op de Vakschool Schoonhoven voor Goud en Zilver. Die oplei ding hebben we met succes af gerond en toen wilden we méér dan alleen sigaretten en sterrenbeelden verkopen'. „We namen een juwelierszaak in de Sliedrechtstraat over en na een paar jaar waren we daar uitgegroeid", herinnert Sap zich. „We verhuisden naar onze huidige vestiging aan het Zuidplelnlaag. Hier zitten we nu bijna vier Jaar. Tot volle tevre denheid, al zeg ik het zelf". Pieter Sap mocht zich intussen ook. „diamantair" noemen. Tussen zijn drukke werkzaam heden door behaalde hij hier- voor de benodigde papieren. Hij bleef met één zorg zitten: de invulling van de verdieping onder zijn winkel. „Aan die verdieping had ik eigenlijk niks aan. Als diaman tair en juwelier heb je niet zo bijster veel opslagruimte no- dig'Vlegt Sap uit „Maar ik wil de die kelder een zinnige be stemming geven. Eerst heb ik hem ingericht als expositie ruimte, maar dat voldeed niet helemaal. Na lang denken vond ik hét ei van Columbus en dat is dan „Diamantland" geworden". Met de kunstenaar Bert Wier- sema, zijn vrouw en winkelbe diende Ap van der Arend ('n F.G.A.-edelsteenkundige) dacht Pieter Sap het plan ver der uit. Het viertal heeft een diamantvindpiaats ontworpen in de 120 vlerkante meter gro te benedenverdieping. En ook eigenhandig aange- legd. Compleet met een water val en een rivier van 17. meter lengte. Het watér stroomt er echt In. De boderri is zanderig en de wanden zijn bekleed met rietmatten. Het geheel ademt" een speciale sfeer uit. Je waant je er in een exotisch land. „Maanden hebben we hieraan gewerkt. Tonnen en nog eens tonnen betonafval hebben we met de hand van boven naar beneden gesjouwd. De sporen daarvan staan nog in mijn ar men gegrift", lacht Ap van der Arend. „Maar spijt heb ik daar niet van. We zijn trots op het resultaat. A V: v' A.X' levisiekabel mét behoud van zijn uitkering. Vanaf 1 januari kan de ge meente Vlaardingen rekenen op jaarlijks 1,5 miljoen van het rijk voor herbezetting.Daar mee kan de gemeente drie kwart van de gaten opvullen die door arbeidstijdverkorting ontstaan. De niéuwe ambten aren kunnen vanaf 1 januari aan de slag, vijf maanden na de arbeidstijdverkorting. Ma dem wil dit' gat opvullen met overwerk en uitzendkrachten en hoopt daarmee de ergste! „schokeffecten te voorkomen". Sommige secretarie-afdelin gen op het; stadhuis zitten'ech-; ter nu al klem door de bezuini gingen. Zo zijn al enkele werk- Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schiedamse politie heeft ppngag twee Rotterdam mers gearresteerd op verdenking van één reeks inbraken. Mogelijk is het duo betrokken goweest bij een inbraak in een be drijf aan de Strlckledè- weg (buit 3.000 gulden), een bedrijf aan -dé Ko- miezenlaan (gering be drag) en een bedrijf aan de Nijverheidsstraat (1500 gulden). De Rotter dammers, 21 en 26 jaar oud, werden op héterdaad betrapt bij het openbre ken van een auto aan dé Oyérschieseweg. Ook aangehouden- zijn twee Schiedammers van 19.èn 21 jaar oud op ver denking van diefstallen git twee auto's die ge parkeerd stonden aan het Wllhelminapleln. Ren Schiedamse man en vrouw werden door de politie staandegehouden aan het Emmapleln, naast een 'geparkeerde auto waarvan een portier was geforceerd. De man had een mes In zijn hand en Verklaarde de deur daarmee te hebben wil* len afsluiten. De politie hecht weinig waarde aan die vérklaring,temeer omdat de eigenaar van de auto heeft gezegd dat hij zijn portieren keurig op slot had gedaan. ROTTERDAM Op zondag 30 juni is het Plaswijckpark in I Hillegersberg weer het toneel van een "Spektakeldag". Be- halve de normale attracties f, van het Rotterdamse park i rosarium, rondvaart, „"speel- 1 tuin, pony taxi, midgetgolf etc. f zijn er dan de hele dag door activiteiten voor jong en oud. Het begint met een rollerskate- j presentatie; er Is Joegoslavl- 1 sche muziek en dans. er wordt een demonstratie parachute- f springen gegeven, er zijn aller- hande tentoonstellingen; volop levende muziek in het amphl- theater; een enorme bemande ballon stijgt op en er ia een 2 Rad van Avontuur met vele i prijzen. De toegangsprijs voor de J spektakeldag is 3,50 voor vol- wassenen en ƒ2,50 voor kinde- J ren tot 12 jaar. Veel problemen hebben we wel gehad met de waterloop. Die lekte aanvankelijk door." Maar wat moet 'je met zo'n fraaie ruimte? Wat is er nou precies de bedoeling van? Pieter Sap: „Al jaren organise ren wij gratis voorllchtlngs- avonden over edelstenen. Die avonden staan los van m'n werk als diamantair en juwe lier. Dus geen praktijkén van koppelverkoop of iets derge lijks. Gewoon eerlijke voorlich ting over het ontstaan van edelstenen. Dat is onze hobby, die gegroeid is uit het werk. In deze nieuwe ruimte willen wij uitbreiding aan die voorlichting geven." '0m 'M/w „De WV verleent medewer king. Wij zijn opgenomen in de folder van Rotterdamse be zienswaardigheden. Met regel maat hebben we schoolklassen of verenigingen op bezoek", vervolgt Sap. „Wij vinden dat onze voorlichting vanaf 4 juli in deze ruimte beter tot zijn recht komt. Vanaf die dag demon streer ik ook hoe en waarmee diamanten geslepen worden- „Weinig mensen zijn op de hoogte met het feit dat ik zelf diamanten slijp. Daar heb ik een cursus voor in Duitsland gevolgd."-. Pieter Sap denla met zijn "Dia mantland" bussen vol toeristen te trekken. „De wereld van de edelsteen is omgeven door een waas van geheimzinnigheid. Wij willen dat waas doorbre ken, want ér is niks geheimzin nigs aan. 'n Edelsteen is een eerlijk gegeven en daar hoef je dus ook niet geheimzinnig over te doen"; stelt hij; Pieter Sap geldt als een buir tenbeentje in zijn manier van zaken doen. Hij kreeg er al eerder een speciale prijs voor. Ouders van pas geboren kin deren kunnen In zijn zaak een gratis zilveren armband met de naam van de boreling afhalen. Wie vijftig jaar of langer is ge trouwd krijgt in samenwerking met de deelgemeente Charlois op de huwelijksdag een dia mantje aangeboden. Op 5 en 6 juli kan iedereen kennismaken met "Diamantland"; Toegang gratis. ROTTERDAM De Rotter- damse Dans Academie laat zich deze week zien op de ten- toonstelling Fenomena in het C Park In Rotterdam. Studenten t van de school verzorgen onder leiding van de Amerikaanse danseres Lisa Macus een "per- formance". waarvan de slot- 1. presentatie donderdag 27 juni I om 17.30 uur is te zien. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een onbeken de muziekgroep is gedupeerd door de diefstal van haar ap paratuur. Instrumenten en ge luidsinstallatie verdwenen uit een kelderbox aan de Van Maanenstraat, waar een en an der was opgeslagen. De waar de van de gestolen goederen is 27.000 gulden. Bij een inbraak in een bouw keet aan de Nieuwe Damlaan is voor 12.000 gulden electrlsch handgereedschap gestolen. De spullen zijn eigendom van het Hoofddorpse bouwbedrijf De Rooy. Deze aannemer voert werkzaamheden uit aan de tunnel onder do spoorlijn, die de Nieuwe Damlaan kruist. De Nederlandse Spoorwegen zelf hebben aangifte gedaan van de diefstal van acht sets zogeheten "LAE-borden" ten behoeve van het treinverkeer. De borden, die een waarde ver tegenwoordigen van 6100 gul den, verdwenen uit een loods aan de Delflandseweg. meente worden gestimu leerd. Wij zijn bereid start subsidies te geven aan men sen die zelf met ideeën op de proppen komen". Het grote belang van het project is volgens Van der Have dat werklozen bezig blijven en niet bij de pakken neer gaan zitten. „En zekrijgen nog kroten en aardappelen in de pan ook". Hóéwei het project door de gemeente wordt ge steund, krijgt deelneemster Sonja van Peperstraate nog hoofdpijn als ze terugdenkt aan de hoeveelheid papier die gemoeid was met het starten van het project. „We werden van hot naar her ge stuurd. Op een gegeven mo ment begonnen ze zelfs naar elkaar te verwijzen. Dan bleek dat géén van de twee ambtelijke diensten er ver stand van had". Doorzeuren en -bellen heeft er toe geleid dat de deelnemers nu - meer dan veertig uur per week in de tuin werken. „Nog even en we gaan zelfs kippen hou den", lacht Sonja. De op brengsten van de tuin gaan naar de deelnemers zelf. Wat overblijft ^wordt ver deeld en geruüd 'iriet dé an dere werklozenprojecten in Middelland. Naast de kippen moeten ook konijnen een on derkomen vinden aan de Jan van Avennestraat. ROTTERDAM Tevre- den kijkt Sonja van Peper straate, deelneemster aan het tuinbouwproject van werkloze Middellanders, om zich heen. Binnen een hall jaar Is het kale schoolplein aan de Jan van Avenne straat in Rotterdam veran derd In een groene oase. Binnenkort zullen de eerste groenten, zoals bonen, sla en tomaten, gerooid worden. Het tuinbouwproject start, te een half jaar geleden met subsidie van de gemeente. Tien werklozen, van wie er inmiddels nog zeven over zijn, besloten tot het "ver- bouwrijp" maken van een stuk grond in de Rotterdam se wijk Middelland. Ze hoop ten ér elk zo'n vierhonderd gulden per jaar aan groente aan over te houden, zonder gevaar voor hun uitkering. „Maar belangrijker nog," zegtSonja van Peperstraa te, „waren de sociale contac ten die we een beetje op peil willen houden." A Wethouder W. J. van der Have,, die het tuinbouwpro ject onlangs officieel ópen- dé, zei blij te zijn dat de wtjk Middelland nu eens op één- positieve manier - naar bulten treedt. „Middelland heeft ook een andere kant dan heroïneoverlast en an dere ellénde; Dit soort initia tieven? moéten door de ge- VLAARDIN GEN Zestig jaar getrouwd en nog immer een uitstekende verhouding. Welke formule leidt tot dat succes? „Als 't niet gaat zoals 't gaat, dan moet 't maar zoals 't moet," aldus de 86-jarige Abel Polderman, die gisteren met zijn evenoude echtgenote Johanna Scheepmaker een feestje vierde. Burgemeester Van Lier bracht 's middags een bezoekje aan het jubileren de echtpaar. Omdat mevrouw Polderman al een tijdje ziek is, werd het ditmaal niet zo'n groot feest als de Gouden Bruiloft tien jaar geleden. Toen stroomde de familie Polderman samen in het Hoekse Jagershuis. „We hadden dat weer graag gewild, maar toch maar besloten om het in huis te vieren," aldus Abel Polderman, die een goede gezondheid geniet en de huis houding en de verzorging van zijn vrouw goeddeels op zijn schouders heeft genomen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bij een be woonster van de Alberdingk Thijmstraat is zóndagavond de vlam in de pan geslagen. De vrouw had het huis verlaten terwijl nog een stukje vlees op het vuur stond. Omwonenden alarmeerden de brandweer bij het zien van een hevige rook ontwikkeling in de woning, Die rukte uit met twee wagens er doofde het vuur, na eerst een hond uit het huis te hebben vrijgelaten. Dè brandschade is klein, de rookschade groot Abel Polderman en Johanna Scheepmaker ontmoetten el kaar voor het eerst in een zangvereniging in Lisse, de ge boorteplaats van Johanna (Abel werd geboren in, Maas dam). Direct na het huwelijk verhuisde het echtpaar naar Vlaardingen, waar het nu aan de Frank van Borselenstraat I to zijn pensionering bij de be- wóont. Abel Polderman heeft lastingdienst gewerkt. WW'

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 3