Voetendokter Bill Marshall en de wet van Yin en Yang Eén opbouwwerker voor twee steden? Weer 50 koophuizen erbij in Woudhoek Woningdelers, ra anart wonen Nieuwelaan: nog vier bewoners te gaan Rijnmondband doet mee in Kerkrade Anita Meijer op Hoekse jaarmarkt 800 scholieren te gast by ONS Zomertentoonstelling in Stedelijk Museum Drie avonden fietsen in Hoek van Holland WÊSmmÊmmÈm. Van onze verslaggeefster JOLY VAN DER SPEK SCHIEDAM/VLAAR- DINGEN De scheids rechter fluit niet, tij dens de wedstrijden, maar hij zwaait met een vlag. De trainer aan de zijlijn roept niet „Kijk uit" of „Hup, naar voren", maar hij ge baart met zijn handen. Dovenvoetbal bestaat al heel lang. En al ja ren. worden er kam pioenschappen gehou den. De „Olympische Spelen" in de volks mond, officieel: de we reldkampioenschappen voetbal voor doven. Eén keer in de vier jaar te houden. Los Angeles is dit jaar de plaats van handeling voor de vijf tiende aflevering. Football Trainer John Corver uit Vlaardingen (rechts) en KNDSB-voorzitter H. Grüdelbach uit Schiedam begeleiden de spelers in Los Angeles.) V ZATERDAG 29 JUN11985 HET VRIJE VOLK 'i .•I. In buurthuis De Haven zijn de omwonenden donderdag 4 juli welkom om de volgende plan- mmm nen te zien. De projectgroep Centrum en ambtenaren zullen^Z tekeningen laten zien van 40 woningen en één winkelruimte -°ZL voor het gebied tussen de Heemraadstraat, Markgraaf- laan, Nieuwelaan en Van Rie- beeckstraat. De gemeente hoopt begin volgend jaar met de bouw te beginnen. Een derde plan voor nog eens 50 woningen, dat zal aansluiten*»— op de huidige nieuwbouw, zal '.C ook op tafel koniën. Deze wo ningen komen op de plaats van de oude huisjes langs de Nieu welaan. Het plan ligt klaar ais reserve en hangt af van de af- spraken die de gemeente met w de laatste vier bewoners kan maken. De bijeenkomst in buurthuis De Haven begint om 20 uur. VLAARDINGEN Nog vier bewoners van dé Nieuwelaan willen niet wijken voor de nieuwbouw die achter hun hul zen al Is begonnen. De ge meente Vlaardingen zegt "wel licht" tot overeenstemming te komen met deze. bewoners. "Zo niet, dan zijn we gedwon gen te onteigenen." zegt een woordvoerder. Het overgrote deel van de Nieuwelaan-bewoners Is al met de gemeente in zee gegaan en Is vertrokken. De bewoners hebben jarenlang strijd ge voerd tegen sloop van hun oude huizen. Zij vreesden te worden opgezadeld met hoge re huren voor de nieuwe hui zen. De nieuwbouw op dé kaalslag rond de Nieuwelaan is a! be gonnen. De eerste 51 huurwo ningen en 9 premie-A koopwo ningen staan er al. wereldbeker Ben ploeg van 33 sportmen- sen, waaronder trainer John Corver uit Vlaardingen en voorzitter van de doven sport bond. Herman Grüdelbach uit Schiedam, stapte vandaag in het vliegtuig om „voor het eerst .van hun leven de Ver enigde Staten aan te doen". Het voetbalteam, bestaat uit achttien- spelers, waarvan er zes uit Rotterdam komen. De ploeg won in de voorron de van België: en-Zweden met respekticvelijk 5—1 en 3—1. De eerste wedstrijd spe len de Nederlanders op 10 juli tegen de Verenigde Staten. „Het zwakste team uit het rijtje landen dat deelneemt", vertelt voorzitter van de Do ven Sport Bond (KNDSB) Her man Grüdelbach over die eer- tact. Tussen hopende mensen voel je je snel eenzaam: ze moeten vee! moeite doen voor contact. Zinnen soms tien keer herhalen, voordat Je het be grijpt. In het begin brengen ze het geduld wel op. maar later niet meer," legt hij uit. De ploeg die naar Los Ange les gaat, bestaat voor de helft uit dove mensen, de andere helft is slechthorend. Hun ge- hoorvermogen moet boven de 55 decibels liggen, anders mo gen ze niet meedoen. Trainer John Corver (34) is horend. Sinds april werkt hij met de ploeg en in die korte tijd heeft hij geleerd zich dui delijk uit te drukken, met han den en ai. „In het begin leverde het veel communicatieproblemen op, het was niet gemakkelijk om de groep te trainen", ver telt hij. „Maar met een hoop geduld en aanwijzigingen van Herman lukt het nu goed. Het was even wennen. Een voor beeld: als ik de aandacht van de jongens in de kleedkamer wil, roep ik niet want dat heeft geen zin maar knipper ik even met de lichten." Er zijn in Nederland vijf voetbalclubs voor doven, in Zwolle, Groningen, Amster dam, Zoetermeer en Rotter dam. Volgens Grüdelbach lo pen er nog veel dove spelers rond, die bij „gewone"-' clubs voetballen. Goede voetballers ook. Hij vermoedt dat de clubs hun goede spelers niet kwijt Willen. Ook is er weinig be kendheid bij dove spelers over de wereldkampioenschappen, denkt hij. „Voor over vier jaar kunnen we best nog wat talent gebruiken, omdat drie van de spelers van nu dan te oud zijn." Als Nederland met goud naar huis komt, kan de ploeg automatisch zonder voor ronde over vier jaar naar Nieuw-Zeeland, waar dan de Spelen worden gehouden. Of die kans reëel is, blijft 'n gok, volgens Corver en Grüdelbach. SCHIEDAM Oe Schiedamse Rijnmondband doet op 28 juli mes aan marswedstrijden in Kerkrade, in het kader van het Wereld Muziek Concours (WMC). Het WMC duurt in zijn geheel van 5 tot en met 28 juli. Behalve Nederlandse nemen aan de concert-, mars- en showwedstrijden ook Bulgaar se, Canadese, Israëlische, IJs landse en Japanse muziekver enigingen deel. Enkele jaren geleden slaagde de Rijnmondband er In Kerkra de in Nederlands kampioen te worden. Die ambitie hebben de Schiedammers nu opnieuw, getuige de lange voorberei ding. Al sinds eind vorig jaar repeteren zij met de muziek stukken en voor het loopwerk zijn de bandleden al een maand in training. Muzikaliteit... marsorde en dicipiïne zijn de zaken waarop de jury de deel- nemers beoordeelt. Vanuit Schiedam begeleid een A bus supporters de Rijnmond- band. HOEK VAN HOLLAND - De zangeres Anita Meijer gaat zonder twijtel de grote trek pleister worden op de jaar markt in Hoek van Holland, die op 5 en 6 juli in het koopcen trum wordt gehouden. Haar optreden zal tevens de afslui ting van de jaarmarkt vormen, zaterdagavond om zeven uur. Het is niet de enige stunt waar mee het Hoekse koopcentrum weer gaat probéren tienduizen den mensen te lokken. Om twee uur diezelfde dag staat een optreden van Bonnie St. Claire op het programma en een sigarettenfabrikant komt met een ski-team dat op een speciale baan stunts zal uit- voeren. -g— Play back show en Sound Mix ontbreken ook nu niet op het programma. Dat gebeurt op vrijdag 5 juni tussen één en vijfg>- uur. Op die dag komt ook een Zomershow met Leontien Ceu- lemans en Joe Bourne, terwijl de Golden Big Band met The Lovin' Angels het avondpro-. - gramma gaat vullen. Tussen al dat artiestengeweld - is er dan ook nog de jaarmarkt 1 waar in tientallen kramen van alles te zien en te koop zal zijn. ste opponent. „De Amerikanen Grüdelbach; „Duitsland is de sterkte van Columbia cn Ja- balclub voor dove mensen en weten, wel wat football 13, sterk. Voetbal voor doven is pan kan Ik niets zeggen, dat is sinds acht jaar voorzitter maar ln voetbal zljri ze niet zo daar al-veel langer ingebur- weet ik niet." van de dovensportbond. Zelf is sterk." De andere landen die gerd. Engeland en Ierland spe- Het la de eerste keer dat hij doof geboren, om de gouden plak .strijden len ongeveer op. hetzelfde mi- Grüdelbach (42) de Olympi- „Ik heb ook een tijd bij een zijn: Japan. Italië. West-Duits- veau ais Nederland. Van Italië sche Spelen meemaakt. Hij „horende" club gespeeld, toch land, Engeland, Columbia en weet ik alleen dat ze behoorlijk heeft zelf jaren gevoetbald bij Is het prettiger bij een club Ierland. i: gemeen kunnen spelen. Over Oldi in Rotterdam, een voet- voor doven. Je hebt meer con- SCHIEDAM De Openbare Nutsbedrijven (ONS) hebben sinds januari 800 leerlingen uit het lager onderwijs te gast ge had In het kader van een mi lieuproject. De scholieren brachten groepsgewijs een be zoek aan een speciale educa tieve ruimte in het gebouw aan de Van Heekstraat in de 's Gravelandsepolder. Het doel van het project is de leerlingen het belang van een schoon milieu te laten inzien. Hun eigen woonomgeving J diende daarbij als uitgangs- i - punt. Behalve enige toelichting j van medewerkers van de nuts- bedrijven kregen de kinderen ,.i 3 ook een diaserie te zien, waar-' in schone en vuile Schiedamse^ plekjes waren opgenomen. Al 1 maar bij de toewijzing van be roepskrachten zijn de Surina* mers en Antiilianen tot dusver buiten schot gebleven, in te genstelling tot bijvoorbeeld Turkse .en Marokkaanse orga nisaties. Zowel in Vlaardingén als in Schiedam is'er een op bouwwerker ..voor .die laatste groepen.- -jj Het is in het verleden nog maar zelden voorgekomen dat Schiedam en Vlaardingen sa men voor subsidie bij het rijk aanklopten. De overtuiging dat ze alléén geen kans maken voor. een opbouwwerker voor Surinamers en Antiilianen, heeft de twee stedem bijeen ge bracht. Bovendienheeft ;het ministerie laten doorscheme ren misschien wel geld te heb ben voor een - gezamenlijke aanvraag. Het ligt voor de hand dat de opbouwwerker zlch gaat bezig houden niet scholing en kader vorming binnen de Surinaam se én Antilliaanse organisaties. Ook zal deze, beroepskracht de "toegankelijkheid van hulp- en dienstverlening" voor deze be volkingsgroepen moeten be vorderen. Van.een onzer verslaggevers SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN De gemeenten Schie dam én Vlaardingen gaan sa men proberen bij hef rijk geld los te peuteren voor een op bouwwerker voor Surinamers en Antiilianen. Afzonderlijke subsidieverzoeken: zijn in het verleden, herhaaldelijk afgewe zen. Een opbouwwerker is no dig om: de. plaatselijke organi satie van Surinamers en Antii lianen ondersteuning te geven. Zij kampen vooral met een te kort aan kaderleden. (Van een onzer :A verslaggevers) ROTTERDAM ,',Mljn slo gan, is: De; glimlach-komt, van de: voet. Er komen, veel men sen bij me met vagé klachten. Ze zijn'door hun huisarts ge stuurd en dan vertellen ze dat ze zich de laatste tijd zo down voelen. In negen van de tien gevallen vertellen hun voeten wat er aan scheelt." Bill Marshall, de man achter het instituut „De? Gezonde Voet" in Rotterdam, loopt zelf altijd op gezondheidsgympjes. Zo'n slordige 3600 voeten heeft hij al onder de loep genomen sinds hij zes jaar geleden zijn praktijkln. de Vierambacht- straat startte. Hij staat in het telefoonboelc.aJs pcdlcure/po- doloog. „Mijn beroep is wat moeilijk te omschrijven, maar in prin cipe heel-eenvoudig: ik-probeer het evenwicht van het lichaam te herstellen.- De voet is ten slotte de basis van het gebouw mens" vertelt.Marshall. Hoe het zijn klanten („rech ters tot straatvegers") ver gaat, ervaart de verslaggever even later. De voetdeskundige tuurt naar mijn onderdanen en constateert: „Een te grote druk opde plexus solarls. „Je bent vast vaak verkouden." En dan begint hij. over het mogelijke ontstaan van een holvoet. „Met de lever is het oppassen gebla zen, maar voor dc rest valt het wel mee. „De voet is een uiterst be langrijk lichaamsdeel, er ko men 72.000 zenuwen samen, al dus Marshall.:. „Als iemand naar mij toekomt met darm klachten, kan ik die verhelpen door hétstimuleren van be paalde zenuwen. Op die ma nier wordt het orgaan ook ge prikkeld." De podoloos gaat daarbij uit van de wet van Yin en Yang. „Het goed en het kwaad, het mannelijke en het -vrouwelijke, "hoe je het ook noemen wilt, De darmklachten beschouw ik als Yin, en ik ga op zoek naar Yang." Veel klachten, zoals pijn ln de nek, rug, schouders en knie- en, zijn volgens Marshall te wijten aan de onevenwichtig heid van het lichaam. „Dat heeft de neiging om overge- wicht te compenseren. Als je Veel klachten;j zoals pijn in de nek, rug, schouders en knieën, zijn volgens podo- loog Marshall te wijten aan de oneven wichtigheid van het li chaam. SCHIEDAM Deze week slaat wethouder Zijdeveld de eerste paal van opnieuw vijftig koopwoningen In Woudhoek- Noord, die worden gebouwd in het zogenoemde „Deelplan 3a". Het gaat om 23 premie-A en 6 premie-B-wonlngen, die gemiddeld 150.000 gulden zul len kosten. Voorts bevat het plan 21 vrije sectorwoningen met prijzen variërend van 151.500 tot 154.000 gutden. De huizen worden gebouwd door Heljmans Bouwmaat schappij BV in Rosmalen, voor wie het project de eerste grote., klus in Schiedam is. Wel was Heijmans In het verleden be- trokken bij een renovatie en bij een onderdeel van de aanleg -.7 van de nieuwe trambaan. Ar- Ar chitect is Frank van Waes uit Eindhoven. De woningen wor--Af; den, zoals tegenwoordig te doen gebruikelijk bij nieuw- A „A bouw in Woudhoek. geken- merkt door laag gasverbruik ^2 t door een scala van energiebe-;?-» sparende maatregelen. AA;: -In yiaardlngen wonen mo menteel 929 Surinamers en An tiilianen, in Schiedam 1021. Vlaardingen kent de organisa tie Surami, Schiedam kent Prem Samaadj die plaatselijke activiteiten voor deze bevol kingsgroepen op touw zetten. Die organisaties, zo vertellen ambtenaren in de beide steden; zullen:nauw worden.betrokken bij .het. bepalen van de taken van de opbouwwerker, als die er van het rijk mag komen. Activiteitensubsidies worden onder de buitenlanders door gaans gelijkelijk verdeeld, SCHIEDAM In het Stedelijk Museum aan de Schiedamse Hoogstraat Is een zomerten toonstelling ingericht, die mor gen voor het eerst te bezichti gen zal zijn. De expositie bevat de eigen Cobra-collectie en de aanwinsten van het afgelopen seizoen. Tot en met 2 septem ber kan het publiek het mu seum elke dag voor deze ten toonstelling bezoeken. De ope ningstijden zijn: maandag tot en met zaterdag van 10-17 uur en zondag van 12.30-17 uur. A Op vrijdag 5 juli wordt een j tweede expositie geopend. Het/ gaat daarbij om litho's en A gouaches van Herman Sey. Dei opening vindt plaats om 20.15 j uur. Sey's werken zijn tot en met 25 augustus te bezichti- - gen. A algemeen zijn de daaraan verbonden kosten evenwel hoger dan de vermindering van inkomen die de woning- delersmaatregel teweeg brengt." Een en ander in antwoord op Van Kalkcns vraag af het college de gedupeerden van de woningdelersmaat- regel wil helpen de kortin gen te ontduiken. Van Kal ken vroeg zich verder on der andere af of het college bereid is een langzaam- aan-actie te voeren met be trekking tot de nieuwe wet, die enkele honderden bij standstrekkers meer dan honderd gulden per maand kost. Het college is daar niet toe bereid. VLAARDINGEN Het Vlaardln; se college van burgemeester en wethou ders kan maar één advies bedenken voor de woning- delers: ga apart wonen. In formele taal heet dat: „Voor wat betreft het verstrekken van informatie over ontwij kingsmogelijkheden mer ken wij op dat woningdelers kunnen overwegen te ko men tót afzonderlijke huis vestingssituaties." Aldus een passage uit het college-antwoord op vragen van PSP-raadslld A. van Kalken. Zó goed vindt het college de originele sugges tie ook weer niet, want het voegt daaraan toe: „In het een zware boodschappentas draagt, zal het lichaam over hellen naar de andere kant. Bij sommige mensen ontstaat zo een scheefgroei, die allerlei pijntjes kan veroorzaken." De voetdeskundige probeert het op te lossen door speciale steunzolen, die zijn patiënten drie tot acht maanden lang moeten dragen. „Dat er zoveel mensen rond lopen met rugklachten is te wijten aan de gevestigde me dische stand," vindt Bill Mars hall. Zijn methoden worden niet officieel erkend en dus ook niet door het ziekenfonds ver goed. „Maar als de heren me dici met ons zouden samen werken, waren een heleboel rugklachten op te lossen, aldus Marshall. want die bestaat niet meer." Volgens Marshall wordt zijn werk door de gevestigde me dische stand als een bedrei ging ervaren." We willen toch graag samenwerken." Hoofd schuddend: „Soms krijgen mijn patiënten totaal verkeer de steunzolen mee uit het zie kenhuis. Geen wonder dat ze hier terecht komen. Niet alle wijsheid komt uit een boekje. De officiële medici bestrijden alleen de symptomen, niet de oorzaken. Zo heeft de natuur het niet bedoeld. HOEK VAN HOLLAND De jaarlijkse fietsdriedaagse wordt gehouden op 23,24 en 25 juli a.s. De voor-inschrijving begint op 2 juli. Op de drie avonden wordt ongeveer 35 kilometer afgelegd, In totaal ruim hon derd kilometer. Ovèrlgens zit de organisatie behalve om deelnemers, ook nog verlegen om een aantal vrijwilligers die; bereid zijn om te helpen bij hèt.startbureau eri onderweg bij de oversteek plaatsen en de controles. Zij kunnen zich, evenals de 'A deelnemers, aanmelden bij hétd. wijkgebouw De Hoekstee. A' Over het aantal klanten heeft de voet-deskundige niet te klagen. ,Jk reken zelfs huis artsen tot mijn patiënten. Het probleem is echter, dat dc mensen het zelf moeten beta len. Voor sommige betekent dat, dat ze eerst moeten spa ren voor een behandeling. Het ligt niet aan drempelvrees,

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1