sf! Leo (11) wint met Top Tien r m «I 'Ik wil dat er nu écht wat gebeurt' Veel auto's zijn de klos Politie wanhoopt om Willie W. (51) auto-inbraken Vernielingen Politie heeft driemaal succes mm BWiss Steeds meer Botsing met auto IJzerkoekJes vliegen weg bi] 20-jarig VW Leerling-BV: 'superwinst' Zwemvierdaagse geen topjaar Wh (Van een onzer verslaggevers) I SCHIEDAM/DELFT Tussen het Schieland ^Ziekenhuis en de Delftse kliniek Sint Joris is op- |hieuw wrijving ontstaan rond de toekomstige sa menwerking op psychiatrisch gebied. Nadat Sint jJoris eerder Schiedamse psychiaters als „onwil lig" betitelde, verwijt Schieland nu op zijn beurt i'Sint Joris gebrek, aan medewerking. Inzet ditmaal is de toenemende leegstand in het Schiedamse zie kenhuisgebouw aan de Stadhouderslaan. MP m'^Jm mmmi. K. G. W. Pe ters, alge meen direc teur van het Schieland Ziekenhuis: „Ik zeg steeds: kom nou! Maar Sint Joris komt niet." Crisis-opvang r-. Leo Philipse wint met zijn opstel een Walkman. Naast hem mevrouw M. C. Koster, G. H. Voituron en enkele klasgenootjes Henk Ewoldt, nu een jaar bi bliotheek-di recteur: "Schiedam heeft een achterstand bibliotheek" Nep - glazenwasser troggelt geld af wn* -r WS Postorder 'i; HETVRUE VOLK schiedam 12 e.-rr en Joris blijven bekvechten 1 Volgens algemeen directeur fK.G.W. Petera van het Schie land Ziekenhuis heeft het Sint •/Jorls Gasthuis tót drié maal 't toe niet gereageerd op zijn op- 5 roep om activiteiten naar j Schiedam té verplaatsen. Dat t past in het plan om van hét gé- fboüw aan dé Stadhouderslaan teen mini-psychiatrisch zieken- •.huis te maken, eendoelstelling die Sint Joris tot dusver steeds i heeft onderschreven. J „We hebben daar nu al ruim- ite voor. Het wachten is op Sint f Joris. Ik zeg steeds: kom nou! Maar Sint Joris komt niet. i Waarom is mij absoluut niet i duidelijk. Ik krijg de Indruk ,v dat Sint Joris nog niet klaar is voor dingen mee te dóen," aldus Pe ters. Medisch directeur D.H.J. van Buren van het Sint Joris Gasthuis reageert wat geïrri teerd op Peters' uitlatingen. Volgens Van Buren gaat het Schieland Ziekenhuis voorbij aan het ontbreken van belang rijke afspraken. „Het zou heel dom zijn om ineens bedden naar Schiedam over te heve len. We kunnen daar wel weer "een bastion bouwen van een paar verdiepingen, maar lan delijk wordt juist gediscus sieerd over kleinschaligheid." Over de praktische kanten van de samenwerking is mét het nog lang niet eens. Terwijl Peters Sint Joris het gebruik van de technische dienst en de keuken van het Schieland Zie kenhuis aanbiedt, is Van Bu ren bevreesd voor ontslagen onder zijn eigen personeel. „Wij hebben honderden mede werkers. Bij de samenwerking zullen er bepaalde diensten dubbel zijn. Maar ik wil niet voor mijn mensen naar het ar beidsbureau." Gaat Sint Joris ervan uit dat Schieland uitsluitend om eco nomische redenen staat te trappelen om bedden uit Delft, In Schiedam wordt ook met klem op het belang van de pa tiënten gewezen. Schieland- psychiater Hans Hesta: „Het I wordt tijd dat de geestelijke gezondheidszorg in het Water weggebied eens goed van de grond komt. De bevolking moet het al zo lang met lap middelen doen." Het Schieland Ziekenhuis telt 54 zogeheten „PAAZ-bed- den" voor opname van mensen met psychiatrische problemen. helemaal de grote 'stap. Intussen wordt hét ge- i bouw aan de Stadhouderslaan Jdoor de leegstand steeds on- economischer. Straks worden y/é nog gedwongen er andere VLAARDINGEN De Vlaardlngse politie O heeft drie zaken in snel treinvaart kunnen op lossen. Het betrof brandstichting, inbraak en een autodiefstal. Op verdenking van diefstal van een vracht- auto hield de politie de., 29-jarige Schiedammer S. aan. De auto werd en kele dagen geleden in Rotterdam gestolen. S. r* kon geen aannemelijke verklaring geven hoe hij in het bezit van de wagen was gekomen. Nummer 2 was de 31-jarige VJaardinger J. - S. Een tip van een voor bijganger leidde tot zijn aanhouding. De jonge man had een redio bij zich, die hij had ont vreemd uit een bedrijfs pand aan de KW-haven. Ten slotte werd de Rotterdammer A. v. G. (48) wegens brandstich ting in kinderboerderij Holywood aangehouden. Hij had er een stroberg in brand gestoken. Het vuur werd door de brandweer geblust. Dé man was onder invloed van Sterke drank. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De U-jarlge Leo Philipse was gisteren de held van zijn klas. Met een op stel over geneesmiddelen heeft hij de tweede prijs weten te be halen in een landelijke opstel wedstrijd. Gistermiddag kreeg hij als beloning een Walkman. En een applaus van zijn klas genoten,.. Zijn eerste reactie: „Ik vind het hardstikke leuk." Feest op de Dominucis Sa- vloschool aan de Dr. Sehaep- mansingel in de Schiedamse wijk Nieuwland. Voor de prijs uitreiking is het rumoerig in de klas. Leo zit glimlachend op de eerste rij. Om hem heen enthousiaste vriendjes, trots dat zij Leo's „buurman" zijn. Ook Leo's moeder is van de partij, extra keurig gekleed. De prijs die Leo krijgt, is af komstig van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij Ter Bevordering Der Pharmacie. Maar mevrouw M. C. Koster, een Schiedamse apotheker, doet de uitreiking. De kinderen kennen haar, want zij heeft een paar maanden geleden een les over haar werk gegeven. Dat leverde toen de stof op voor de opstellen, waarbij de scholieren ook hun fantasie mochten gebruiken. De „origineelste" opstellen hebben gewonnen, vertelt G. J. H. Voituron van de KNMP. „We hebben niet zozeer op stijl en taalfouten gelet, maar ge woon de aardigste verhalen er uit gepikt." De eerste prijs ls gegaan naar Alexandra Nle- man uit Maastricht, die ztch voorstelde een slaappil te zijn die 's nachts snurkt. Leo gaf zijn succesvolle opstel vorm met een „medicijnen Top Tien". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De gemeen teraad moet haar trage werk wijze overboord zetten en nog dit jaar een "principe-besluit" nemen om de bibliotheek een hieuw gebouw te geven. Die uitdaging is afkomstig van Henk Ewoldt. nu een jaar di recteur van de gemeenschap- pelijke openbare bibliotheek Schiedam. "Ik zou langzamer hand wel eens willen dat er dingen concreet gaan gebeu ren. Tot dusver stelt het ge- ->mcentebestuur mij téleur." Schiedam heeft een "achter- *-stand-bibliotheek", bekent Ewoldt nu. "Bij mijn komit ''een jaar geleden was het een l. {Swak bedrijf. Er lag niks voor mij klaar, ik moest bij nul be ginnen." Beleid voor het edu catieve werk, voor migranten, Voor het gebruik van audio-vl- suele middelen; alles ontbrak. Voorts kampte hoofdbiblio theek met een gebrekkige ao- -commodatic. Toch dacht de man uit Bre- ;*rda de zaken snel te reorganise- y-irén. Al in september vorig jaar ..'ifdeponeerde Ewoldt éen "pro- ff gramma van eisen" bij het ge- meentebestuur. Maar inmld- «odels is hij hot zat. "Formeel V heb ik sindsdien geen enkele fr- reactie gehad, hooguit een en- kele informele opmerking ge- jj' hoord. Op deze manier krijgt feïzo'n programma geen ver- wtvolg". ||y :;AI zal de klant er nog maar S; weinig van hebben gemerkt, aldus Ewoldt, "in mijn eerste' Jaar is er veel gebeurd. Met name .intern. Er is een auto-- matiseringscommissle inge steld, de personeelsreorganisa-1 tie is goedgekeurd. Maar rond; de nieuwbouw voor de hoofdbi-,'' bliothcek ligt het tempo laag.: Een raadsbesluit daarover, dat' zou peis een stimulans zijn- voor mij en mijn personeel." Dat de bibliotheek er bij' Ewoldts aanstelling vorig jaar slecht voor stond, acht hij deels het gevolg van het feit dat de bibliotheek drie jaar zonder directeur heeft ge draaid. Maar ook qua belang stelling is het de Schiedamse bibliotheek nooit voor de wind gegaan. "Het aantal lezers hier heeft altijd onder het landelijk gemiddelde gezeten. Dat wil len we de komende jaren gaan verbeteren." Volgens Ewoldt moet een discussie over- de hoogte van de tarieven en het aankoopbe leid worden gehouden. "Moet alles bij het oude blijven, of is het zaak om nieuwe kansen te benutten, zoals video en com puter." Een nieuw gebouw blijft echter zijn prioriteit nummer één. Het huidige pond aan de Lange Haven is te oud en te krap, hetgeen het ge meentebestuur overigens ook vindt. Als Leo zijn eerlijk verdien de Walkman in ontvangst heeft genomen, verlaten zijn twintig klasgenoten hun stoel tjes om het apparaat van dichtbij te bekijken. Wat vin den zij van deprestatie van Leo? „Goed, hardstikke goed!" Eén meisje, wijs: „Dat Leo een prijs heeft gewonnen is ook goed voor de schooL.." Een aantal belangrijke func ties ontbreken echter In Schie dam. 24-uurs crisis-opvang, vcrvolgbehandeling en „reso cialisatie" zijn taken die Sint ■Joris volgens de plannen Delft zal „meebrengen". Van Buren van Sint Joris wijst erop dat zijn kliniek al enkele stappen heeft gezet om het Waterweggebied te onder steunen. Zo opende Sint Joris onlangs een centrum voor dag opvang in Schiedam en staat de opening een polikliniek in Vlaardingen voor de deur. Bei de voorzieningen betekenen een uitbreiding vn de opvang mogelijkheden voor psychia trische patiënten. Van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN Een groot aantal auto-eigenaren heeft de afgelopen dagen bij de politie aangifte gedaan van vernieling van hdn bezit of diefstal. Zo werdén van vijf auto's, die in of bij de Mr. Ver schuurstraat stonden gepar keerd, de buitenspiegels ver nield. "i". Uit dfe auto van een Duitser verdween een autoradio. Een bruin leren tasje met autopa pieren vormde de bult bij een inbraak Jn een wagen, die ge parkeerd stond in de Van Lim burg Stirumstraat. In de Zwa luwenlaan probeerde een onbe kende een radio uit een auto te stelen. HIJ werd door een voor bijganger betrapt en nam voortijdig de benen. Ten slotte werd een auto, die in de Wells Stokelaan geparkeerd stond, de radio-apparatuur ont vreemd. Een ruit van de wa gen werd ingeslagen. (Van een onzer verslaggevers) SCKT3DAM Een nep-gla- zenwasser heeft geld afgetrog geld van een bewoner van de Daltonstraat. Hij beloofde de bewoner voor 40 gulden een jaar lang regelmatig de ruiten van zijn woning te wassen. De bewoner gaf het bedrag, maar heeft nadien niets meer van de "glazenwasser" vernomen. Hij had een vals adres opgegeven. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Willie wordt gesnapt bij een nach telijke inbraak, in een win kel in de Schiedamse bin nenstad. De politie stopt hem in een cel in het hoofd bureau aan de Lange Nleuwstraat. Daar zit hij niet voor lang zijn vol gende station is het zieken huis. In de tussentijd heeft hij zich opzettelijk ver wond. Uit het ziekenhuis loopt hij weg. Hij trekt de stad in. slaapt en eet mis schien wat bij kennissen, en slaat weer aan het inbre ken. Een gebeurtenis uit het afgelopen weekeinde. Maar dit had. met de 51-jarlge Willie W. in de hoofdrol, even goed vorige week of drie maanden geleden kun nen worden geschreven. En wellicht ook volgende week. De "Zaak Willie W." lijkt een obsessie voor de Schie damse politie. "Maar ach," zo relativeert hoofdinspec teur J. P. van Hoff, "in elke stad zal wel zo'n man rond lopen." Willie Is een zwerver, hij heeft geen huis en "ver dient" zijn geld door goede ren die hij steelt uit winke letalages te verpatsen. Om zichtig gaat hij daarbij niet te werk. Zo presteerde hij het in het verleden om een gestolen stofzuiger direct na een Inbraak in een café in dezelfde straat te koop aan te bieden. Wat moet de politie met hem? Af en toe pakken ze hem op, houden ze hem vast. Maar de weg nar het zie kenhuis heeft Willie meest al snel gevonden. "Hij heeft een wond aan zijn arm die kennelijk slecht heelt. Want hij hoeft die arm maar te gen een tafel té stoten en die wond springt weer open en die moet dan in het zie kenhuis gehecht worden," aldus Van Hoff, tegelijk ra deloos en medelijdend. Soms, heel af en toe, weet de politie Willie over te ha len tot een vrijwillige opna me in het psychiatrische gasthuis Sint Joris in Delft. Een echte oplossing ls dat nooit. Van Hoff: "Als het eten 'm een keer niet bevalt, of als hij een nachtje slecht slaapt, dan neemt hij weer de benen." Gedwongen op name behoort niet tot de mogelijkheden, zo hebben de psychiaters de politie bij herhaling laten weten. Toch is een medische op lossing voor Willie én de Schiedamse politie de eni ge, zo vindt de hoofdinspec teur. Bij de Officier van Justitie hoeft de politie met Willie niet aan te komen. Daar zijn zijn "wetsovertre dingen" te licht voor. Ja, hij moet zijn daden wel voor dc rechter verantwoorden, maar bijvoorbeeld acht maanden later. Wordt vervolgd. I DINSDAG 2 JULI 1S85 SCHIEDAM Het aantal diefstallen uit geparkeerde auto's is sinds begin juni fors toegenomen, Dat zegt een woordvoerder van de Schie damse politie. „Hadden we er voor die tijd normaal één per dag, tegenwoordig komen we aan een gemiddelde van vijf zes auto-Inbraken per dag." De politie heeft geen enkel ver- j moeden omtrent de oorzaak van die toename. De diefstal len zijn gelijk verspreid over de Schiedamse wijken. Er is geen aanleiding om aan een bende te denken. De dieven hebben het doorgaans op radio-cas setterecorders, caseltebandjes en duurdere zonnebrillen gemunt. SCHIEDAM Bij een aanrij ding zijn een taxi-chauffeur en een 74-jarlge passaglere licht gewond geraakt. De taxi kwam op de kruising van de Joppe- laan en de Kerkweg In botsing met een personenauto, die ver zuimde voorrang te verlenen. De bestuurder van die auto was een 24-jarige Schiedam mer, tegen wie proces-verbaal is opgemaakt. De twee gewon den konden na een behande- ling in het Schieland Zieken huis huiswaarts keren. VLAARDINGEN De VW was gisteren al aan het begin van de middag door de ijzer koekjes heen, die iedere klant ter gelegenheid van het 20-ja- rlg bestaan kreeg. Verbaasd waren de informatrices niet over de belangstelling, want de laatste paar maanden Is het er behoorlijk druk. Maar de be zoekcijfers die in de Visbank. het vorige onderkomen van de VVV, werden genoteerd, zijn nog steeds niet geëvenaard. „De mensen moeten teveel omrijden", meent VW-infor- matrice Joke van Leeuwen. Zij zegt, dat er in de Visbank meer toeristen en meer zaken lieden kwamen om even de weg te vragen. Vlak na de ver huizing begin 1983 kelderde het bezoek met de helft. De VVV werd ondergebracht bij de afdeling voorlichting in het stadhuis, In een verborgen hoekje aan het eind van de be gane grond. Inmiddels Is een beter toegankelijke ruimte naast de ingang van het stads kantoor betrokken. Daar was het gisteren feest, want op de kop af 20 jaar gele den, op 1 juli 1965, werd de VVV opgericht als opvolger van het Bureau voor Sociaal Toerisme, dat op eenvoudige wijze hetzelfde werk deed. Dit bureau was een initiatief van de toenmalige wethouder Van Minnen, in 1972 betrok de VVV de Visbank. Nadat de di recteur er met de kas vandoor was gegaan, werd de stichting weer organisatorisch onderge bracht bij de gemeente. De ijzerkoekjestractatie vorm de één van de festiviteiten die de VVV ter gelegenheid van haar 20-jarig bestaan heeft ge organiseerd. Daarnaast werd ondermeer een kleurwedstrtjd gehouden en werden ouderen in de gelegenheid gesteld om een bustocht naar het Ucke- baertbos te maken. VLAARDINGEN De jeug- donderneming Maas Fund BV heeft een „superwinst" ge maakt van ƒ845,90. De direc tie, aandeelhouders en Raad van Commissarissen, allen leerlingen van klas 3 van de - LEAO Beneden Maas, scoor den veel hoger dan vorig jaar toen er slechts 150 gulden pu re winst werd gemaakt. Dit geld ging naar het Wereld Na- tuurlonds. De grotere winst van dit jaar gaat naar Tear Fund, een evangelische hulpor ganisatie voor de derde we reld. Ook de 114 aandeelhouders van Beneden Maas mogen te vreden zijn. Zij hebben tien percent van de winst gekregen. De leerlingen hadden voor hun aandeeltjes In december vorig jaar, toen de BV werd opge richt, een rijksdaalder betaald. Een en ander blijkl uit het jaar verslag van Maas Fund BV dat onlangs door een echte ac countant is goedgekeurd. De BV die als jeugdonderneming stond geregistreerd bij de Ka mer van Koophandel, Is inmid dels opgeheven. In hel najaar zal Beneden Maas weer een onderneming oprichten voor nieuwe leerlingen van klas 3, De sterke winststijging (bijna 500 procent) komt voorname lijk door de serieuzere aanpak van leraren en leerlingen. Aan de eerste BV werd slechts twee weken gewerkt. Maas i Fund BV kreeg een half jaar de tijd om te floreren. Een grote klapper werd me teen al na de oprichting ge maakt met een herinneringsen velop. De school betaalde de produktle van enveloppen en postzegels en de BV raakte er 124 kwijt. Netto winst: 520 gul den. De kerstverkoop leverde nog eens 403,40 op. Een worder want Maas Fund BV had sen paar flinke tegenvallers met de inkoop van hyacfntenboilen en kerststukjes. Ook de winst op. de ijzerkoekjes viel tegen, ai was de afname in omliggende bejaardentehuizen groter dan verwacht. Veer leerlingen tast ten de winst aan door van het j koekdeeg te snoepen. De bal ans werd alsnog recht getrok ken door giften van de bejaar dentehuizen en het succes met de verkoop van grote kerst sterren. Met de postorderverkoop haal den de leerlingen een winst van 314,75. De BV kocht handgemaakte goederen uit de derde wereld van Tear Fund. De spullen gingen tegen de zelfde prijs weer de deur uit 2odat hleron geen winst werd gemaakt. Het batig saldo kwam voornamelijk uit de ver koop van prentbriefkaarten, stickers en wederom herlnne- ringsenveioppen en ijzerkoek jes. En zo kwam Maas Fund BV na aftrek van alle onkosten aan zijn „superwinst". Het moment waarop de onder neming werd opgeheven, werd tot een feestdag uitgeroepen. De heer F. Nipius van de ka mer van Koophandel schreef de onderneming uit het han delsregister en merkte op dat dit soort aangelegenheden In het echte zakenleven meestal minder vreugdevol verlopen. De „leerling-directeuren" Mar cel Chabot (algemene zaken), Louwrens Parre (directe ver- kooo), Paul van Vliet (inkoop) en Barbara Post (postorderver- koop) kregen een pluim van hun „leerling-aandeelhou ders". De mislukte coup van vorig jaar, waarbij sommige aandeelhouders de directie wil den laten aftreden, was verge ven en vergeten. VLAARDINGEN Het kantoor van de Hervormde Kerkvoogdij aan de Maasslulssedljk heeft ongewenst bezoek gehad. On bekenden richtten er veel ver nielingen aan. Er wordt niets vermist. Ook een bedrijfsrestauratie aan de Marathonweg en een kelderbox aan de Luxemburg- weg kregen ongewenst be zoek. In het eerste gevat werd een partij rookartikelen ont vreemd. Uit de kelderbox ver dwenen een bromfiets en een damesfiets. MAASSLUIS Met 1250 deelnemers ging de zevende Maasslulse zwemvierdaagse gisteravond van start in zwem- bad Dol-Fijn..„De topper van .1600 in 1984 halen we niet meer, maar Ik ben toch wel te vreden," aldus bedrijfsleider J. P, van den Nouwelant. „Ik had gedacht, dat wij hooguit 1100 deelnemers zouden hebben, du9 Ik mag mijn handen dichtknijpen." De deelnemers trokken bij een buitentemperatuur van 19 gra den en een watertemperatuur van 23 graden de eerste vijf of tien baantjes: de kinderen 250 meter en de groteren 500 me ter. Zoals gebruikelijk was er ook verder het een en ander te beleven: er kon met kano's worden gevaren, er waren speeiattributen, er was een springkussen, In een "bios" werden tekenfilms gedraaid en de deelnemers konden brood bakken. .j-.a Het programma van vanavond vermeldt ponyrijden en op de slotavond (donderdag, want vrijdag is een inhaalavond) zat de springgroep Icarus een de monstratie geven.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1