Haring en bier Ook op Veerplein Vrouwen: 'God zegene Afrika' m w Voorschot van A 00 gld op Casimir Inbraken (90.000 gulden) opgelost Engelsman had veel op kerfstok Brandweer zaagt jongen (10) vr|| Ambassadors (VS) spelen in Schiedam Sporten voor Jeugd Sint Radbout geeft concert in park I wmm. Stagiaires overspoelen gemeente Vlaardingen VOS-werkgroep biedt nieuwe cursus aan WS Van onze verslaggever BART VAN LEEUWEN SCHIEDAM Hartje zou: er. Er rijdt een auto met een Oosten rijkse nummerplaat door Schiedam. Als de inzittenden even niet kijken, lachen wande laars smalend: „Wat hebben die nou hier te zoeken?" Schiedam mers zouden er alles voor óver hebben om het drukke, stinkende Rijnmondgebied een tijdje te verruilen voor de bergen en de diep groene weiden van Ti- rol. Maar een Oostenrij ker die hier zijn vakan tie doorbrengt. Nieuwe impuls Laat $ehls#a«! lijn verleden nooit meer veriéoenehen. "Als je Schiedam niet mag promo ten met hetprodukt waarmee het over de hélé wereld bekend is, kun je ..beter stoppen. Ze hebben dék eens geprobeerd om Nederland van gijn beeld merken klompen en tulpen at te halen, Nou, forget it! Als er gens twee tulpjes op staan dan weet iedereen: dat komt uit Nederland. Daar moet je niét aan sleutelen." Zonde Het verle den niet ver loochenen. Een blik in het onlangs heropende Nationaal Ge distilleerd Museum in Schiedam. FOTO'S: ARIE WAPE NAAR Zelfstandig God zegene Afrika vergroot zijn roem, hoor onze gebeden Heer zegen, Heer zegen Kom Heilige Geest, je bent heilig zegen ons zijn kinderen t)e geest van onze voorouders spoort ons aan om te strijden voor de herkrijging van ons land Moeilijk Lesly Wijnberg, Lies Vester en Ineke Nieuwstraten v.l.n.rdrie van de vijf leden van het "Vlaardingen tegen Apartheid Koor". HET VRIJE VOLK schiedam 10 'Ik constateer nu een L :^r-. 'r .r,t\c-Vï:;;'' 'v' 'V.: v.'ii'.v/- V'' {".T. /--V-]*"*1 - klimaats verbetering Ach, zo onvoorstelbaar Is het ook w£er niet. Als je in Oosten rijk woont wil je er ook wel eens uit, dus waarom niet naar Nederland gegaan? Al is het alleen maar om na tè gaan of dat landje aan de Noordzee echt jzo gek vlak is. Je moet tegenwoordig alles controle ren, géiden ze vroeger van de wereld ook niet dat die zo plat was als een pannekoek? Oké»,. Heiland heeft dus best zijn aardige kanten, maar wat vindt.^en toerist in hemels- naapnJln Schiedam? De meest geëigende persoon om die vraag" te beantwoorden lijkt RuudJPillard, directeur van de Vereniging voor Vreemdelin genverkeer (WV) Schiedam. AI hopderd jaar lang immers bijten plaatselijke. VVVs hun tanden stuk op.de vraag hoe je toeristen naarjé stad kimt trekken, met wisselend resul taat. Schiedam schenkt meer dan u denkt; laat dat (door Pillard) gezegd zijn. Daar gaat'le: "Om te beginnen natuurlijk het oude centrum, met "èïjn historie van molens i en jenever. Denk ook eens aan Kethel, aan. de natuur van Midden Delfland, aan de uitge breide" groengordel door de stad die uniek is in de regio. En Of "stuur ook nog wel eens mensen naar de Maasboule vard, pik een terrasje en ge niet van het uitzicht." Alles bij elkaar heel plezie rig, vindt Pillard. Ja ja. Ik moet de eerste VVV-directeur; nog tegenkomen die zijn werk gebied afkraakt. "Natuurlijk is de' VW van nature optimis tisch, positief," erkent de 41-ja- rige Pillard, dié alleen al door zijn uiterlijk (grijs-zilver gol- ven<13iaar, donkere wenkbrau wen, sportieve bril) de juiste y.y', VVV-direc teur Ruud Pillard: "Schiedam schenkt nog steeds wat u denkt" veilig beschermd als nieuwe slogan. man voor een representatieve functie lijkt te zijn. - "Maar we'zijn ook reëel. We zeggen daz er heel wat verbe terd kam worden, dat er nieuwe voorzieningen zouden moeten komen. En dat met een goede promotie de belangstelling voor Schiedam kan groeien. Maar al met al is dit een pri ma stad. Je moet" natuurlijk niet de fout begaan door te zeggen: -Wat is daar nou an? Laatst kwém een Engelse da me razepd' enthousiast terug van een wandelingetje. Waar om ook niet?" Pillard ziet weer brood in zijn vak. "Ik denk dat het tot dusver aan een goede, profes sionele promotie van deze stad heeft ontbroken. Er.werd zo nu en., dan wel wat ondernomen, maar ieder op zijn eigen hout je. Maar nu komt er een nieu we impuls,, Zo is.eindelijk alge meen aanvaard dat Schiedam een jeneverstad is, zonder schaamte.Burgemeester Scheeres heeft dat duidelijk uitgesproken, bij de herope ning van het Nationaal Gedis tilleerd Museum. en wethouder Posthoorn bij de onthulling van het beeld van dè bran-: dersknecht." Dat-de-jenever weer uit de ijskast is', gehaald dankt Pil- lard: aan'de Molenmaand. "Ik •ben daar blij om, de VW kan nu gemakkelijker uit de voe ten. Je hoeft niks meer te ver hullen. Je laat toch een grote wereld liggen als jepromotie maakt voor de molens, zonder de oorsprong van die molens Aan te geven. En* Schiedam je neverstad én culinair hért van de Rijnmond klinkt béter dan: Schiedam culinair hart van de Rijnmond". De WV-dlrecteur heeft een nieuwe slogan "Schiedam schenkt nog steeds wat u denkt" alvast veilig be schermd; wellicht dat hij daar om te verleiden valt om ook eens dé zwakke punten van Schiedam opeenrjjte.zetten., f.'lk vipTaat de 'Ja hoor. nieuwbouw van nu vaak niet geheel past in de omgeving. In het centrum en In de Bran- dersbuurt had men best wat meer recht kunnen doen aan de gebouwen eromheen." Over schaamte gesproken; "Laatst liep ik met een groep Esallngers van het oude stad huis naar de Noordmolen. Dan word je voorzichtig door iemand uit het gezelschap ge vraagd: zég, siin die brokken soms overblijfselen uit de Tweede Wereldoorlog. En ik antwoord:nee hoor, we zijn hier aan het slopen." Voorts vindt Ruud Pillard het zonde dat bezoekers van Schiedam "weinig spontaan ergens in kunnen. Bijvoorbeeld het Zak- kendragershuiaje en de Grote *T-él Kerk, die zijn maar zelden open." Over mogelijke verbeterin gen van het "toeristisch kli maat" in Schiedam heeft hij ook zijn Ideeën. Een nieuw jeu- de-boulesba&ntje, een "dikkere latte"-met Midden Delfland vla wandelpaden in het Bea- trixpark, meer voorzieningen voor het watersporttoerisme. Jk constateer een klimaatsver betering in het denken van stadsbestuurders en instellin gen, Pe tijd Is rijp om ai die faken goed aan te pakken." Waarom eigenlijk, zo vraag (k mij ineens af. al die moeite om Schiedam ais een aantrek kelijke stad te presenteren? Wat is daarvan het belang? Pillard: "Dat mag je best ont- lenen aan het economische as pect. Meer bezoekers betekent levendigheid, er wordt meer verteerd. En promotie verbe tert het imago van een stad, het is een groot voordeel als bekend is dat het prettig wo nen en werken is hier." De WV-dlrecteur voelt er ook veel voor om meer activi teiten op te zetten, die de be langen van het bedrijfsleven dienen. Uiteraard in ruil voor een financiële bijdrage. "Maar de VW moet wel objectief blij ven," vindt Pillard. "Dat kan door geen aandeel in het pro- dukt te nemen. Je komt wel eens een VW tegen die eige naar is van een aantal cam pingterreinen. Dat is niet goed, dan wordt je eerste zorg die camping vol te krijgen en ver geet je andere taken." Hoezeer de VW ook wil bij dragen het verlevendigen van Schiedam, de initiatieven voor nieuwe activiteiten moeten uit de bevolking zelf komen, vindt Pillard. "Ik ben een fervent aanhanger van het pariculier initiatief. Het is niet goed om vanachter mijn bureau iets te bedenken zonder de steun van anderen, men moet activitei ten ook niet van één organisa tie verwachten, maar zelf aan de slag gaan. Er kan in Schie dam meer dan er gebeurt." In het VW-kantoortje aan de Buitenhavenweg staan ove rigens ingrijpende interne ver anderingen voor de deur. Offi cieel maakt de VW nu nog deel uit van de Stichting Schie- damse Gemeenschap <SG), waarvan Pillard eveneens di recteur is. >ar de SG wordt ontbonden aar culturele ta ken worden overgenomen door de gemeente en de VW wordt zelfstandig. Dat heeft het ge meentebestuurbesloten. De WV wordt volledig door de gemeente gesubsidieerd (ruim twee ton per jaar) en -om die-reden heeft Pillard ook een nota over zijn nieuwe pro motieplannen voor Schiedam aan het gemeentebestuur ge stuurd. Een enkele opmerking over de inhoud; "Ik ben voor stander van het aantrekken van een professioneel promo ttebureau, dat met ideeën wordt gevoed door een werk groep uit de Schiedamse sa menleving," Maar wat zijn nu PUlards toeristisch:-, verwachtingen voor Schiedam in deze zomer? "Het zal niet veel anders zijn dan in voorgaande Jaren. Het buitenlands bezoek neemt toe, er komen hier vooral veel fiet sers van de Engeland-boot te recht. Meer zou ik daar niet over kunnen zeggen." De VW- directeur zal de opvang van de toeristen in Schiedm een paar paar weken aan zijn medewerkers moeten overlaten; hij gaat vakantie naar Frankrijk, VLAARDINGEN Dit j&kt wordt het Veerplein weer opgenomen in het par cours van het Haring- en Ijiepfeest. In 1984 werd dit op verzoek van de midden stand niet gedaan, waar door er op de West- en Oost- Ijfwenkade sonoa geen door komen aan was. Volgens de dfganisatcren is het feest, dat op zaterdag 7 septem ber wordt gehouden, nog groter en veelzijdiger dan Tftjrig jaar. Op het Veerplein komt een "spectaculair 4Jitogebeuren" voor jong en oud. De Oosthavenkade Slaat grotendeels in het te ken van de sport. In de Ha- (fen worden roeiwedstrijden 'gehouden. Ook het muziek programma is volgens de organisatie uitgebreid. Vanaf heden zijn T-shirts en stickers met het em bleem van het feest te koop. De shirts kosten 15,50 en ƒ16,50. Ondernemers, clubs of verenigingen die aan de dertiende editie van het feest willen deelnemen, wordt verzocht zich voor 15 juli te melden bij Jan Brou wer of Ton Bravenboer (tel. 347481/342288 en 352911), Ook Vlaardingers die als vrijwilliger willen assiste ren op Vlaardings volks feest nummer 1 kunnen zich via deze telefoonnum mers opgeven. (Van een onzer verslaggeefsters) VLAARDINGEN Het volkslied van alle 'zwarten' in Afrika, hierboven het eerste couplet in vertaling gegeven, is één van de Afrikaanse strijdliederen die het 'Vlaar- dingen tegen Apartheid Koor' op het repertoire heeft staan. Het lied wordt in veel Afri kaanse talen gezongen. Vijf Vlaardingse vrouwen bezetten het koor en zij zingen dit lied in de taal van: de Ovambo'a, een bevolkingsgroep in Nami bië. Hoe komt het zanggroepje aan originele teksten van Afrikaan se strijdliederen? „De moei lijkheid is niet om aan de tek sten te komen, maar om ze on der de knie te krijgen," vertelt Ineke Nieuwstraten. Afrika heeft een grote verscheiden heid aan inlandse talen. Daar naast zijn veel klinkerverbin dingen die hier in voorkomen, voor ons heel ongebruikelijk. Er gaan veel uren zitten in het oefenen van de uitspraak, een enorme opgave voor onze Hol landse tongen." De meeste liederen die de vrouwen zingen zijn afkomsiig van platen van James Philip. Deze Zuid-Afrikaan heeft ori ginele strijdliederen op de plaat gezet. Het repertoire van het zanggroepje bevat in totaal vijftien strijdliederen, in ver schillende Zuid-Afrikaanse ta len, ais Xosa, Zulu of Sotho. „Met deze vijftien liedjes kun nen we wel een half uur volzin gen," vertelt Lies Vester. „Maan* we zijn nog altijd bezig met uitbreiding van ons réper toire." Het grootste deel van het re pertoire zingen de vrouwen zonder muzikale begeleiding. Lesly Wijnberg: „De strijdlie deren lenen zich er uitstekend voor om a-capella gezongen te worden." Lesly zelf speelt bij sommige liedjes wat onder steunende akkoorden op de gi- taat terwijl Lies Vester een en kele keer het slagwerk han teert Het 'Vlaardingen tegen Apartheid Koor* steunt met de opbrengst van optredens de groepering Vlaardingen tegen Apartheid. Naast de eerder ge noemde vrouwen zitten ook Ti neke Wijnberg en Ingrid Ham in het zanggroepje. Lesly Wijnberg. Ineke Nieuwstraten en Lies Vester zijn drie van de vijf leden van het koor. Lesly Wijnberg: „Voorlopig heten w* 'Vlaardin gen tegen Apartheid Koor*, maar we zijn op zoek naar een andere naam. Koor is een te grote aanduiding voor een zanggroepje van vijf perso nen." Lies Vester springt hier op in: „Wat dachten Ji llie van een Afrikaanse vertaling van een strijdkreet, of de naam van een Zuid-Afrikaans verzctsiel- der, Mandela bijvoorbeeld." Het zanggroepje bestaat bij- ina een jaar. Voordat Lesley Wijnberg hier mee begon, had zij al eerder Iets dergelijks ge daan. Samen met het Martl- nerkoor uit Kethel nam zij vo rig Jaar maart een plaatje op in het kader van de Vastenac tie. Lesly: ,Jk zat toen In een werkgroep van de Vastenactie, die zich bezig hield met een project over Namibië. We be sloten om vla een plaatje geld In te zamelen voor een groot vluchtelingenkamp, Kwanza Sul, in Angola. In dit kamp zit ten ongeveer 40.000 vluchtelin gen uit het door Zuld-Afrika als provincie geannexeerde Namibië." Het plaatje heeft inmiddels 8.500 gulden opgebracht voor Kwanza Sul. Na de plaatopna me was het de bedoeling dat het rooms-katholieke koor uit Kethel, Lesly zou blijven bege leiden tijdens optredens. Dit bleek echter niet te realiseren. „Het koor was te groot om on verwachts beschikbaar te zijn vvor een optreden." Augustus vorig Jaar richtte zij samen met vier vrouwen van de groe pering Vlaardingen tegen Apartheid, het kwintet op. Sindsdien treden zij regelma tig op tijdens manifestaties in het land en tijdens bijzondere kerkdiensten. VLAARDINGEN Ouders met kinderen op de Professor Casi mir scholengemeenschap moe ten voortaan een voorschot van 100.gulden betalen wan neer de'boeken voor het nieu we schooljaar worden uitge deeld. De rest van het bedrag (125 gulden) wordt later geïn casseerd. De gemeenteraad heeft tot deze maatregel,beslo-, ten, omdat het aantal wanbe talingen toeneemt en het afge lopen schooljaar in zes geval len de boekenhour (25 procent van de nieuwwaarde) oninbaar was. Tot nu toe hoefden de ouders het gehele bedrag pas in de loop van het schooljaar te betalen, i: v- VLAARDINGEN Stagiaires overspoelen de gemeente Vlaardingen. Hun aantal is in enkele jaren verdubbeld. Dit komt door het beroepsonder wijs dat leerlingen meer werk ervaring wil laten opdoen. Met gemiddeld 80 stagiaires per jaar zit de gemeente Vlaardin gen aart haar „plafond". Ambtenaren op het stadhuis hebben bovendien steeds min der tijd om stagiaires te bege leiden. De Centrale Perso neelsdienst heeft een aantal maatregelen op papier gezet om de toenemende stroom het hoofd te bieden. Voortaan zouden de onderwijs--' instellingen direct contact moeten opnemen met de hoof den van afdelingen en bedrij ven. De chefs moeten hun -- eigen stagebeleid regelen en samen met de stagiaire een modelovereenkomst tekenen. Tot nu toe regelt de Centrale Personeelsdienst dit soort za- - ken. De personeelsdienst zal voort aan de stageplaatsen registre ren en na een jaar doorspelen aan de onderwijsinstellingen. Deze weten dan bij welke afde lingen de meeste stageplaat sen zijn. VLAARDINGEN Bij toeval heeft de Vlaardingse politie drie inbraken opgelost waarbij accu's en banden ter waarde van 90.000 gulden werden ont vreemd. In alle drie gevallen was hetzelfde bedrijf het slachtoffer. Dé politie kwam de daders op het spoor, toen zij op de Rei gerlaan een vrachtauto wilde controleren. De bestuurder parkeerde de wagen en rende hard weg. Na een korte achter volging werd hij aangehouden. Bij onderzoek bleek de vracht auto in Rotterdam te zijn ge stolen. Hij was gebruikt voor het vervoer van de banden en - accu's, die door de aangehou-- den chauffeur, de 29-jarige Schiedammer A.P.S., waren ontvreemd. De partij banden zijn bij een Rotterdams bedrijf inbeslagge- nomen. De eigenaar werd aan gehouden wegens heling. Ook het hulpje van de Schiedam- - mer, zijn stadsgenoot H.A., verdween achter de tralies. Beiden zijn inmiddels voorge- - leid aan de officier van Justitie. Het onderzoek naar eventuele medeplichtigen wordt voortge-„ zet. VLAARDINGEN De Engels man die eerder bij het Delta Hotel in een gestolen Zwitserse auto werd aangehouden, heeft nog meer op z'n kerfstok, zo is uit verder onderzoek gebleken. Hij heeft zich ook schuldig ge maakt aan oplichting door ver schillende malen in exiusieve hotels te logeren en de reke ning niet te betalen. Dè man is inmiddels voorgeleid aan de officier van Justitie. MAASSLUIS De brandweer moest eraan te pas komen om de 10-jarige Ralph te bevrij den, die met zijn voet bekneld was geraakt tussen de crank en het frame van zijn cross- fiets. Pas toen de crank was doorgeslepen, was het feed voor Ralph geleden. Medische hulp bleek niet odig. Een en ander speelde zich af op het speeltuintje bij de Jacq. Boe- zemanstraat. SCHIEDAM/V LAARDINGEN Evenals vorig jaar geven de American Musical Ambassa dors, een groep jonge Ameri kaanse studenten, in de zomer een concert in Schiedam. Het concert is geregeld door het Vlaardingse echtpaar L^afeber, dat al jaren optreedt als con tactpersoon voor de Ambassa dors In Europa. Het vindt op 30 juli plaats in de muziektent in de Plantage, aan de Schie damse Lange Nieuwstraat. Pas enkele dagen voordat zij naar Europa afreizen, komen tientallen leerlingen van Amen;; kaanse "Highschools" bijeen in New York om te repeteren. De jongeren, in de leeftijd van 16—20 jaar worden verdeeld in drie harmonie-orkesten. Eén daarvan zal vijf optredens in Nederland verzorgen. Naast Schiedam zijn zij ook te zien in Ede (twee keer), in Boskoop en inCoevorden. De American Musical Am bassadors spelen klassieke en populaire muziek. ROTTERDAM De jeugd vanaf twaalf kan van 8 tot en met 26 juli sporten In de Ener giehal en de vijver van het Roel Langerakpark in Rotterdam. Op dertien plaatsen irt de sporthal en het park kunnen vijftien sporten en spelen beoefend worden. SCHIEDAM Muziekvereni ging Sint Radbout geeft mor gen een concert bij het Panne- koekenhuis In het Beatrixpark. De aanvang is half drie. De vereniging, afkomstig uit Ke thel, speelt de volgende stuk ken: Pink Panther, Beatles. In het mood. String of Pearls, Western Rapsodie, the Cats en de Florentiner March. Het har monieorkest staat onder lei ding van John Sogers. SCHIEDAM fn september begint een nieuwe VOS-cursus. De letters VOS staan voor Vrouwen Oriënteren zich in de Samenleving; de cursussen zijn bedoeld voor vrouwen die „op een gezellige, niet schoolse manier met elkaar over onder werpen willen leren praten die met de vrouw en de maat schappij waarin wij teven te maken hebben." aldus een persbericht van de werkgroep VOS-Schiedam. Oe eerste bij eenkomst vindt plaats op dins dag 17 september om 9.15 uur, in het tijdelijk Onderkomen van clubhuis Zuid aan de Zwartewaalsestraat 10, Be langstellenden kunnen contact opnemen met Len van Berkel van de werkgroep, tel. 373244, met Leida van Grootvetd (264112) of met Elly van Hel den (707884). De VOS-cursus duurt twaalf weken en kost 25 gulden.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1