mme Ontevreden klant schiet na miskoop Politie lost serie auto-inbraken op Jeugdland overtreft dit Jaar ieders verwachtingen Sociale dienst kan telefoon niet meer aan Borden geven nieuwe parkeerroute aan Minder abonnementen: maar meer bezoekers Video weg Weekagenda van Jeugdlandcaravaan Oeverbelangen: Liever Blankenburgtunnel mmsmas. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het gemeentebestuur komt vol gende week met een compromisvoorstel aan haar ambtenaren over de arbeidstijd verkorting (ATV). De preciese inhoud hiervan is nog niet be kend' maar vast staat wel dat er water bij de wijn wordt gedaan. Dat betekent dat Schiedam toch meer dan één miljoen gulden zal uittrekken voor de herbezetting van opengevallen arbeidsplaatsen door ATV. De ambtenarenbonden staakten eind vorige maand de onderhandelingen met het ge meentebestuur. Kader Wijzigingen Genieten HET VRIJE VOLK schiedam VRIJDAG 19 JUL11385 SCHIEDAM Een onte vreden Schiedammer heeft voor de deur van een auto bedrijf in de s-Gravenland- sepolder met een pistool een schot gelost. De man was kwaad omdat de auto die hij enkele weken gele den bij het bedrijf had ge kocht, het had begeven. De autoverkoper kreeg dinsdag al bezoek van de boze klant. De Schiedam mer eiste dat de wagen op kosten van het bedrijf zou worden gerepareerd. De autoverkoper weigerde dat waarop de Schiedammer woedend weg liep. Woensdagmiddag be dreigde hij de verkoper uit eindelijk met het pistool. De. kogel die hij afvuurde kwam terecht in de wieldop van een van de auto's in het bedrijf. De man maakte zich na het schot uit de voe ten maar kon even later door de politie worden aan gehouden en opgesloten. compromisvoorstel Ambtenaren bezig met het plaatsen van een par- keerroute-bord op de Broersvest. SCHIEDAM De dienst ge meentewerken van Schiedam is begonnen met het plaatsen van borden die parkeerplaat sen aangeven. De borden zijn een onderdeel van het nieuwe verkeersregime dat wordt in gevoerd. Een deel van de bin nenstad wordt verboden ter rein voor parkeerders, met uit zondering van het woon- en werkverkeer. Op deze manier moet een ein de worden gemaakt aan de klachten over overlast die re gelmatig bij het stadskantoor binnenkomen. Met de borden wordt een "parkeerroute" door de stad aangegeven. De route leidt langs zes grote parkeer plaatsen rond het centrum. VLAARDINGEN De Stads gehoorzaal heelt vorig jaar minder abonnementen ver kocht dan in 1983. Ook in de algemene voorverkoop liep de belangstelling terug. Maar 1984 was niettemin een goed jaar met uiteindelijk meer be zoekers en meer activiteiten dan in de voorgaande Jaren. In totaal zetten 85.272 mensen een voet over de drempel van het complex. De verminderde belangstelling voor de abonnementen- en voorverkoop schrijft directeur Marten Putman in zijn Jaarver- slag over 1984 toe aan de ver slechterde economische situa- tie. Dit is hem gebleken uit een onderzoekje onder de regel matige abonnementshouders van voorgaande seizoenen, die geen abonnement hadden be- steld voor het seizoen 1984-1985. VLAARDINGEN Evenals de Kamer van Koophandel vindt ook de werkgroep Oeverbelan gen Europoort/Botlekgebled, dat Rijkswaterstaat In haar rapport over een nieuwe oever verbinding ten westen van Rot terdam te weinig aandacht be steedt aan de effecten op ver keer, vervoer en economie. De effecten op milieu, natuur en landschap worden "aanzienlijk diepgaander" behandeld, schrijft de werkgroep In haar reactie op het rapport. Volgens de werkgroep, waarin vertegenwoordigers van de in dustrie uit het desbetreffende gebied zitten plus twee burge meesters, kan niet gesproken worden van een evenwichtige nota waarin de voor- en nade len van tunnelbouw (tweede Benelux- of Slankenburgtunnel tussen Vlaardingen en Maas sluis) met dezelfde diepgang worden behandeld. „Een en ander doet heiaas afbreuk aan de waarde van de nota", aldus de werkgroep. In haar reactie somt de werk groep een groot aanta! punten op waarmee Rijkswaterstaat volgens haar geen rekening heeft gehouden of die te nega tief voor aanleg van de 8lan- kenbergtunnel uitvallen. De werkgroep wijst bijvoorbeeld op het militaire belang van die tunnel. „Het Rotterdamse in dustrie- en havengebied is van grote strategische waarde, be reikbaarheid middels meer dan één toegangsweg is van groot belang." De werkgroep vindt de opmer king van Rijkswaterstaat over de "economische potentie" "ver onder de maat". Aanleg van de Blankenburgtunnel geeft volgens de werkgroep een veel grotere economische impuls (vestigingsklimaat) dan aanleg van een tweede tunnel buis naast de bestaande Bene- luxtunnel. Zij wijst daarbij op zaken als bereikbaarheid, ver keersafwikkeling. transport kosten, herstructurering van de Rotterdamse haven (waar door veel bedrijven zich naar het westen verplaatsen), uit breiding van de Maasvlakte en aansluiting op <Se Haagse en Zeeuwse regio. ge komt met De bonden eisen 1,7 miljoen gulden voor het opvullen van de banen. Met dit geld zouden dan vijftig extra banen mee gefinancierd worden. Het ge meentebestuur meent dat ze ven ton al is gebruikt om ba nende behouden. Voor de één miljoen die dan overblijft zou den achtentwintig extra banen gecreëerd kunnen worden. Onderhandelaar Van Mars bergen, die in de gesprekken met-wethouder Posthoorn de gezamenlijke bonden vertegen woordigt, noemt de ontwikke lingen "positief. De wil van beide kanten om tot een oplos sing te komen is er in ieder ge val", zegt hij. Van Marsbergen tast echter nog in het duister over de exacte bedoeling van het voor stel. "Pas als ik een toelichting heb, kan Ik er een oordeel over geven". Als hij het voorstel van het college heeft gekregen,: zal Van Marsbergen allereerst de ka derleden van de diverse bon den inlichten. Daarna volgt pas een standpunt. De ambtenarenbonden me nen recht te hebben op 1,7 mil joen gulden. Dat is door het SCHIEDAM Met de aan houding van drie autokrakers in verschillende delen van de stad hoopt de Schledamse poli tie een deel van de serie dief stallen uit personenauto's op te lossen.' Twee van de krakers, een 27-jarlge Rotterdammer en 'een 28-jarige Inwoner van - Schiedam, werden door pa trouillerende agenten gesigna leerd op de parkeerplaats van het NS-station Schiedam/Rot terdam West. Bij het zien van de politie maakten ze zich uit de voeten. Na een korte achtervolging over de spoorlijn en op de Pa rallelweg werd de Rotterdam mei;,aangehouden. Zijn kame raad kon later worden gear resteerd. Op de Rotterdamsedijk werd een 22-jarige Schiedammer op heterdaad betrapt toen hij aan het slot van een geparkeerde personenauto "morrelde". Hij bleek drie auto's te hebben opengebroken. De gestolen waar had hij In een zak bij zich. De Schledamse politie maakte maandag bekend dat' het aantal diefstallen in juni enorm was toegenomen. In die maand werd tot 107 maal toe een wagen opengebroken. In januari van dit jaar waren er dat nog 26. De slopershamer legt ook wel eens leuke dingen bloot. Het "in ontbinding verkerende" pand aan de Noordvest lijkt zo op het oog iets weg te hebben van een Grieks gebouw uit oudheid. Wat te denken van de "zuilen" die door het gat in de muur duidelijk zichtbaar zijn. Of zijn het slechts pilaren die ooit het dak van het pand op hun plaats hielden? De ruïne staat in ieder geval in schril contrast met het pand aan de overkant van de Noordvest, het volledig gerestaureerde bedrijfs gebouw van distilleerderij Dirkzwager. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Door alleen in de ochtenduren de telefoon aan te nemen hopen medewer kers var. de sociale dienst meer tijd aan hun cliënten te kunnen besteden. Het overstel pende aantal telefoontjes zorg de er voor dat de ambtenaren aan de 's-Gravelandseweg domweg geen tijd meer had den om een gedegen antwoord te geven. Vanaf 15 Juli moeten cliënten hun vragen tussen half negen 's ochtends en half twee 's middags stellen. Als er vra gen zijn die niet direct kunnen worden beantwoord, worden de cliënten in kwestie 's middags door de sociale dienst terugge beld met een antwoord. De Gemeentelijke Sociale Dienst in Schiedam is niet de enige in zijn soort die met „beï-problemen" kampt. Ook In andere steden zijn bepaalde uren gereserveerd voor de te lefoontjes. In Arnhem ïs men zelfs een gehele dag per week telefonisch niet bereikbaar. De medewerkers aldaar gebrui ken do „stille" tijd om de za ken die zijn blijven liggen, af te handelen. In Schiedam wordt vooralsnog geen sluiting overwogen. Het grote aantal wijzigingen In dc regels en wetten lijkt de voornaamste oorzaak van de groei In het aanta! telefoontjes. Alleen al In 1085 zijn onder meer de Wet op dc Bejaarden oorden, de RWW en de WWV veranderd. Verder werd ook de veelbesproken Woningdelers- wet ingevoerd. „Door dc wijzigingen ont staat er onrust onder de cliën ten", is de ervaring van K. Brinkman van de afdeling Al gemene Zaken van de sociale dienst in Schiedam. „De drukte is voor ons niet vervelend, maar het komt de kwaliteit ten goede als we alleen 's och tends gebeld worden. Voor de cliënt gaat het om z'n inkomen en is het een hoofdzaak als zijn vraag goed wordt behandeld", zegt Brinkman. Dagelijks krijgen de mede werkers van de dienst honder den telefoontjes over uiteenlo pende zaken. „Nu al bellen mensen met vragen over de Eenmalige Uitkering die ln het najaar komt. We hebben nog niet eens de instructies binnen. Als er bijvoorbeeld een stukje over in de krant staat, worden wij er meteen over gebeld", zegt Brinkman. VLAARDINGEN Uit een woning aan de Dirk de Derde laan is een videorecorder ge stolen. Dat gebeurde tijdens afwezigheid van de bewoner. Een draagbare radio-cassette recorder met toebehoren vormde de buit van een In braak in een woning aan de Parkweg. Ook deze diefstal werd 's nachts gepleegd. Ten slotte werd uit een kelderbox aan de Sperwerlaan een auto radio-cassetterecorder ont vreemd. rijk betaald om de ATV te fi- werden opgeschort na een ver- nancieren. De onderhandelin- gadering van de bonden in de gen met het gemeentebestuur I Opstandingskerk. SCHIEDAM „Het Is geen buitenweer maar ook geen bln- nenweër. Dat is ons grote ge luk." Voor Joop van Broekho- veriröe coördinator van Jeugd- land^kan de editie van de rei- zëftöë_.karavaan van dit jaar niet -meer stuk. Met woorden als""grand!oos" en "geweldig" bréngt- hij zijn tevredenheid onder" woorden. Jeugdland mag-zich dan ook verheugen in een soms overweldigende belangstelling van de Schie- damse jeugd. Zo kon het Limburgse Jeugdtheater gistermiddag te- vrèdqn aan een voorstelling in zaal Irene beginnen. Het ge- fa nijk'elljke rumoer in de zaal vertelde de toneelspelers ai daf' ben flink aantal kinderen in de'zaal had plaatsgenomen. HeCwaren er uiteindelijk zo'n zestig die meteen na het begin van.ae voorstelling (gelukkig) muisstil werden. Det'bclangsteiling voor het theater vormt volgens Van Broekhoven bepaald geen uit zondering. „Je had van de week" het schminken moeten zien. Meer dan honderd kinde- i ren! Omdat het zo druk was hebben de begeleiders het schminken van de kinderen ge daan. Het spul Is peperduur en wordt door de kinderen nogal dik gebruikt," vertelt de Jeugdland-directeur. Bij het vertellen staat Van Brïfekhoven nog te genieten varf-de tientallen beschilderde koppën die hij die dag zag. v „Het- is me opgevallen dat de béttokkenheid van de ouders dit-jaar groot is. Die vinden het ook gewoon leuk om te zien." aldus de gemeentelijke kindervriend. Het succes van Jeugdland (tot nu toe 4000 bezoekers) Is niet in de laatste plaats te dan ken aan de Inzet van de gToep vahr24 medewerkers (vrijwilli gers) en assistente Riet lm- me'rzeel. Speciaal voor het contact met buitenlandse kin deren (en hun ouders) heeft Van i Broekhoven enkele vrij- wllli'gers van Turkse kom-af in zijn-ploeg opgenomen. .Tik" heb de indruk dat vooral dciTurkse moeders daardoor meer interesse in Jeugdland hebben gekregen," meent Van SCHIEDAM Jeugdland gaat haar laatste week in. Volgende week vrijdag hoopt de kara vaan haar tot nu toe succes volle "toernee" af te sluiten met een groot slotfeest ln het Beatrixpark. Het programma op de voorafgaande dagen luidt als volgt: Zaterdag Fietscrosswedstrijd op een ter rein aan de Vlaardingerdijk, te genover de Jacob Marlsstraat. De wedstrijden beginnen om elf uur 's ochtends. Maandag 10.00 uur, Wllheimlnapieln, creativiteit, 10.15 uur, Orelio- slngel, sport en spel. 14.00 uur, Wibautpieln, creativiteit. 14.00 uur, De Blauwe Brug, theater Amsterdam met "Pi- Ka, de spion van Mars" (en tree: één gulden). 14.15 uur. Maasboulevard, sport en spel. Dinsdag 10.00 uur. Hof van Spaland, creativiteit. 10.15 uur, Wlbaut- plein, spelclrcult. 14.00 uur, Hemaplein, creativiteit. 14.00 uur, 't Zuiderkwartier, theater Amsterdam met "De juwelen van tante Jeanette" (entree: één gulden). 14.15 uur, school plein Ouverture-Bachpieln, spelclrcuit. Woensdag 10.00 uur, Rozenburgerplein, creativiteit. 10.15 uur, Wibaut pieln, bloemschikken. 10.15 uur, Marconiplein. sport en spel. 14.00 uur, Fabripleln, bloemschikken. 14.00 uur. vóór stadskantoor, start van de wandelpuzzeltocht. Deelna me kost een gulden. Donderdag 10.00 uur, Fabrlplein, creativi teit, 10.15 uur. Maasboulevard, sport en spel. 14.00 uur. Edis- onplein. creativiteit. 14.00 uur, gebouw Irene, theater Wil Wight (entree een gulden). Vrijdag Groot slotfeest ln het Prinses Bearlxpark vanaf 11.00 uur tot ongeveer 14.30 uur. Attracties: stoomtrein, paardetram, pony rijden, springen op een draak kussen, een chinees spelcir- cuit, een gratis foto en vele prijzen. 14.30 uur. kindervarié» té (goochelen en acrobatiek) gepresenteerd door "Maltre Pierre". Medewerking van de zangeres Caroline. Entree één gulden, kaarten verkrijgbaar bij de centrale post Jeugdland op het terrein in het park. Broekhoven. „Dat: komt door de taal." Ook over de medewerking van de plaatselijke midden stand heeft de Jeugdland coör dinator niets te klagen. Even na het genoemde schminken kon Van Broekhoven 115 ijsjes (gekregen van het Passage theater) uitdelen. Een kruide nier op het Edisonplein werd door het plezier van de kinde ren aldaar aangesproken en stelde een stel "Lange Jannen" (drop) gratis ter beschikking terwijl een bewoonster van het Bachplein deze week met pof fertjes naar buiten kwam lo pen. „Het is tekenend voor de be trokkenheid die toch een hele buurt heeft met Jeugdland," concludeert Joop van Broekho ven. Elders op deze pagina een volledig overzicht van het pro-, gramma.voor komende week. Zo'n honderd kinderen keken hun ogen uit tijdens de voorstelling van het Limburgs Jeugdtoneel in zaal Irene. Een van de attracties van Jeugdland dat dit jaar een overweldigende belangstelling krijgt, Joop van Broekho ven: "Het is me opge vallen dat de betrok- kenheid_ van de ouders dit jaar groot is."

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1