Boedelveiling: geen last van recessie mVstty daag me t Oude bekenden met vakkundige blik. Zit er nóg handel bij?, Noteren SCHIEDAM Tussen de torenhoge stapels ver huisdozen die half uitgepakt in het grote lokaal van veilinggebouw Eendracht aan het Plein Een dracht in Schiedam staan, is het eerste wat mij opvalt een Zwart Beertje: "Colette" geschreven door haar vaste vriend Maurice Goudeket. Boeiend Schoolbord Kostuums Zic verder pagina 11 tinto'v-tj. arC-v ICnoH.-, Casapt ,w»S'-lyK». iw& >0S®sm<j&8«Pi8 Een handvol r'.: ...to -v.'- >..w De .adver tentie uil 1880 waar. de beroem de boedel- veilingen/, mee begon nen. ;:V(vj(bo? Vven)'.""V;. Taxateur Metselaar: V5oms,ï; is het-"1", echt droeferiis.'^i ZATERDAG 20 JUL11985 inde winkel' I droefenis kostbare stukken zijn er tus senuit gehaaid. Die worden la ter óp eén van de kunst- en an tiekveilingen verkocht. Er zijn er die driftig num mers van de kavels lopen te noteren, de hand voor hun op- schrijfblokje om niets aan mo gelijke concurrenten te verra den. Enkele dames inspecteren nauwgezet een aantal dozen met thee- en badhanddoeken. Op een apart tafeltje staat een ■grote collectie boeken over Rotterdam met onder meer een reeks van 38 Rotterdamse Jaarboekjes vanaf 1940. Daar naast een tiental dozen met vooroorlogse platenboeken over Rotterdam. En Colette? „De dame zit in nummer 812!" roept De Koen mij toe. Ik zoek de doos op. Colette zit tus sen de Korte Verklaring der Heilige Schlrft (wel vijftig deeltjes) en nog een partij godsdienstige werken, waaron der „Het Socialisme" van prof. dr. I. A. Diepenhorst. Met el kaar minstens honderd puur protestantse boeken. Moet ik die allemaal méékopen straks? Heb ik dat voor Colette over? Veilinggebouw Eendracht ziet er van binnen verwaar loosd uit „Kijk niet onder de radiatoren", waarschuwt De Koen. „We hebben het de laat ste jaren, zelfs in de zomer zo druk dat er soms van stofzui gen niet veel komt." Metselaar, De Koen en Van Driest hebben in de afgelopen twee weken heel hard gewerkt om er voor de belde kijkdagen een fraai ogende uitstalling van te maken Enkele tiental- voor oma's t .'Sr- f e 9 Verhuizers zijn bezig uit een vrachtwagen nieuwe stapels dozen naar binnen te dragen. Over drie weken wordt er weer zo'n maandelijkse boedelvei ling van BV Vendu Notaris huis gehouden. Aan het Ha ringvliet in Rotterdam zijn er elk kwartaal de Kunst- en An tiekveilingen, waar enkele we ken geleden nog schilderijen voor tienduizenden guldens een nieuwe eigenaar vonden. Omdat het statige oude pand daar niet erg geschikt is voor boedelveilingen worden deze sinds jaar en dag in gebouw Eendracht gehouden. Hier wórdt echter gerekend in hon derdjes en tientjes. De boedel vellingen zijn een gevoelige graadmeter voor wat er bij het publiek leeft. „Neem ouderwetse theekast jes," zegt veilingchef Henk de Koen (34). „We reden ze vroe ger achter in de tuin plat, want ze leverden nog geen gulden per stuk op. Nu is het normaal dat ze 300 of 400 gulden doen, zelfs als er een ruitje kapot is." Wat op een boedelveiling geen koper meer vindt, gaat echt naar de Roteb. Aan bewa* ren kan men niet beginnen. Zo dra de veilingdagen afgelopen zijn. moet binnen een week de grote zaal met alle zijkamers helemaal leeg zijn. Want de verhuiswagens zijn intussen weer komen voorrijden met nieuwe boedels van een overle den oma, een gescheiden echt paar of een faillissement. Maar hoe kom ik aan dat pocketboekje over de Franse schrijfster Colette? Ik wil het erg graag hebben. In de boek winkels is het allang niet meer te krijgen. „Kom op een van de kijkda gen terug," adviseert Henk de Koen. „Ik zal noteren in welke kavel het terechtgekomen is." Samen met beëdigd taxateur Piet Metselaar en assistent Pe ter van Driest is hij druk bezig de stapel verhuisdozen leeg te maken. Er zit veel fraai aarde- werk bij. Alles wordt gesor teerd tot er kleine en grote partijen ontstaan, de.zoge naamde kavels of "kopen". Elke kavel krijgt een num mer. De spullen uit één inboe del blijven bij elkaar, want na afloop van de veiling moet de opbrengst ervan met de be trokken notaris, executeur-tes tamentair of deurwaarder worden afgerekend. Metselaar behandelt in op dracht van notarissen, verze keringsmaatschappijen of deurwaarders de taxaties.. De Koen gaat op verzoek van als regel eennotaris naar een pand waar een te veilen inboe del staat te wachten. „Vaak is het er schoon en op geruimd."'zegt hij. "De erven hebben meegenomen wat zij wilden hebben. De rest moeten wij dan veilen om de kosten van de ontruiming en de nota ris goed te maken. Maar soms ga je ergens binnen en dan blijkt dat je met ontsmettings middelen terug moet komen." Dat is hët boeiende van zijn vak. Je komt overal, je maakt van alles mee, je ziet het tij dens de veilingen naar de ko pers gaan en als Je weken later eens op dé markt komt of bij een antiquair binnenstapt, denk je: „Hé, waar heb. ik dat ook alweer gezien?" Taxateur Metselaar heeft ais stopwoord: „Wat een droe fenis!" Daar bedoelt hij ver schillende^ dingen mee. De droefenis dat 'oma's spulletjes door de erven zonder mededo gen ten verkoop worden aan geboden, al die mooie meubels waar zij jarenlang zo op boen de. En de droefenis dat het vaak voor maar een handvol tien tjes straks onder de hamer gaat. Want, zeggen Metselaar en De Koén; Je bent hier al tijd goedkoper uit dan in de winkel. Maar schrijf er vooral bij dat je. naar de kijkdagen moet komen. Want als je op de veiling iets koopt, kun je niet terugkomen om te reclameren. Als zo'n mooie kleuren-tv het hier nog blijkt te doen, maar het een wéék later bij Jou thuis laat afweten, is het risico voor jou. Dat staat nu eenmaal in de vellingvoorwaarden." Op de kijkdagen is het een komen en gaan van mensen. Sommigen hebben overal be langstelling voor: meubels, texticlgoederen, boeken, ser viesgoed, zilverwerk. Echt Nog nooit naar een boedelverdeling geweest? Toch eens doen, want het is een uitstapje dat veel plezier en spanning oplevert, ook al koop je er niets. Maandelijks, als regel in de eerste helft van de maand, is er een boedelveiling in .gebouw Een dracht aan Plein Eendracht in Schiedam van BV Vendu Notarishuis, vroeger bekend als de Meubel veilingen van Kruyne en Jonker. Wie zo'n veiling bezoekt, weet meteen waar marktkooplui, en antiquarische boekhandelaren steeds hun voorraden vandaan halen. Verzamelaars die naar speciale zaken op zoek zijn, slaan de kijk dagen niet over. „We merken weinig van de recessie," zegt vaste afslager J. Hordijk. „Integendeel, de goede kopen brengen steeds meer geld op." Veilingchef H. J. de Koen: „Als tjt een .tip mag. géven: klokken raken in de mode. Ouderwetse oma pendules worden de nieuwe antiquarische rage. Een boedelverdeling is een gevoelig gebeuren: nieuwe tirénds ontstaan als regel bij ons. Je merkt het als je eerst jarenlang bepaalde dingen naar de Roteb kon brengen, en ze dan plotseling voor steeds hogere bedragen onder de hamer ziet gaan." Verslaggever, TJITTE DE VRIES deed op de jongste boedelvciling in Schiedam met het zweet in de handen een bod op een reeks Rotterdamse Jaar boekjes. len inboedels zijn er neergezet. Op het laatste moment heeft men er enkele moeten weige ren, anders werd het gebouw te vol. Metselaar laat mij Iets zien. „Dit vond een koper achterop een schilderij dat hij hier kocht. Ik mocht het van hem hebben. Hij heeft het zelfs nog mooi voor mij Ingelijst." Het is een donkerbruin ge worden krante-advertentie waarin aangekondigd wordt dat „op donderdag 2 septem ber 1880 des voormiddags 10 ure ten overstaan van den Deurwaarder B. Kruyne een Meubelveiling wordt gehou den." Het was de allereerste vei ling, die de basis legde voor de boedelveilingen van het Nota rishuis. In 1880 opende ge rechtsdeurwaarder Bas Kruy ne zijn Nieuw Venduhuls aan de Eerste' Lombardstraat nummer 8 om er Canapé's, Se cretaires, Chiffonlères, Schrijf- bureaux, Olcographieën en zelfs Waschmachines te verko- pen. Metselaar wijst op de in klei ne lettertjes gedrukte laatste regel: „Onderzoek naar de zui verheid door H. H. Waisfisch en Co., Directeuren van Zul- verlngswerken alhier. Onzui vere Goederen worden verwij derd." Onzuivere goederen? Gesto len of geheelde goederen? Met selaar: „Nee, stro- en kapok matrassen met vlooien. Of de kens en lakens afkomstig uit een gezin waar tbc was ge weest. We mogen trouwens te genwoordig geen matrassen verkopen tenzij ze naar de sto merij zijn geweest of als ze gloednieuw zijn. Maar vroeger kon dit soort zaken wel worden geveild, ook al had je toen veel meer ziekten en hygiënische problemen." Uit Metselaars archief ko men twee kiekjes uit 1938. „Toen had je de grote Japan veiling. Hierop zie je één van onze vroegere chefs, Ciere- mans met een joodse klant. Het was een veelbesproken veiling in dat jaar, met allerlei spullen uit het Verre Oosten." Venduhuis Kruyne en Jon ker werd op 14 mei 1940 weg gebombardeerd. Bas Kruyne junior had de zaak van zijn va der overgenomen en was een compagnonschap aangegaan met Jonker. Het zou die 14e mei kijkdag zijn. '3 Morgens waren ze naar de Lombard straat gefietst en hadden voor alle zekerheid luiken voor alle ramen getimmerd, 's Middags gingen ze voor het middageten weer op de fiets naar hui3 en op dat moment begon het bom bardement. Er bleef niets van het bedrijf over. Men wilde, op verzoek van notarissen en gerechtsdeur waarders, de zaak toch zoveel mogelijkvoortzetten en vond een pand in Schiedam aan de Broersvest. In 1941 lieten zij zich daar weer trots fotografe ren tussen een reeks keurig uitgestalde boedels: Bas Kruy ne Jr., veilingchef Cieremans en compagnon Jonker. In 1942 kwam het gebouw Eendracht tot hun beschik king. Het was vroeger een ver enigingsgebouw geweest voor toneelopvoeringen, amateur concerten en kindervoorstellin gen. Er was ook een projectie cabine met filmprojectoren. Het grote toneel zit er nog in. De bezetters hamen het ge bouw eerst in beslag als "Wehrmaehtheim" maar von den kennelijk al gauw ergens anders een beter onderdak. Tot 1963 heeft Kruyne en Jonker bestaan. Daarna werd het overgenomen door Vendu 'Notarishuis, al werd de oude naam nog jarenlang gehand haafd. "We zelden wel eens gek scherend door de telefoon: Kruyne is dronken," lacht Met selaar. "Maar wc zeggen nu gewoon: "Met het Notarishuls". Iedereen weet nu wat dat is. De oude meneer Kruyne heeft trouwens tot zijn dood hier nog boven gewoond." Op een schoolbord aan een deur is met krijt geschreven: "10 uur: meubelen, textiel. 13.30 uur: boeken, serviesgoed". Steeds is er op maandag en dinsdag kijkdag en op donder dag en vrijdag veiling. Donderdags blijkt er erg veel veranderd. De keurig uit gestalde meubels zijn dc vori ge dag aan de kant geschoven. Lange tafels op schragen zijn in een T-vorm midden in.de zaal gezet. De vaste veiling klanten zitten om de poot van de T. Het dwarse eind vlak voor het toneel bevat een tafel met drie stoelen. Daar zit straks de vaste afslager John Hordijk (38) geassisteerd door administrateur D. Kik van het Notarishuis en door één van de vele notarissen uit het Rotter damse die bij toerbeurt toezien op een goed verloop van de za ken. Veilingchef De Koen is al 20 jaar in dienst van het Notaris huis. Taxateur Metselaar nog langer. Ook afslager Hordijk is twintig jaar geleden als jong ste bediende begonnen op de boedel veilingen om het vak van de grond af te leren. Hij is behalve afslager ook beëdigd taxateur. "Nee, daar zijn geen cursus sen voor. Net zo min als voor afslager. Je moet dit vak hele maal van de grond af leren door echt te voelen en te sjou wen. Dan leer je de waarde van de goederen kennen," zegt afslager Hordijk. Hij is een be kende persoonlijkheid in Rot terdam en Schiedam, want;hij is ook de afslager op de kunst en antiekveilingen, op de hui zenveilingen en de scheeps- en motorenveillngcn. Op de boedelveilingen wordt hij door dc vaste klanten ge waardeerd om zijn droge hu mor. Maar zijn wil is er wet. En in twee dagen tijd moet hij er zo'n duizend kavels door heen zien te krijgen. Met el kaar wellicht een tienduizend goederen. "De bedoeling van de boedel- veilingen is uit de kosten te ko men," zegt hij. "We hoeven geen winst te maken. We zljii er om zo eerlijk mogelijk te bemiddelen tussen koper t en verkoper. In tegenstelling tot commerciële veilingen moeten wij de belangen van beide par tijen behartigen in opdracht van notarissen en deurwaar ders." Maar mensen kunnen ook zelf goederen ter veiling aanbieden. Men krijgt dan van Metselaar of De Koen een ad vies. Dat kan ook wel eens ne gatief uitvallen. "Ik heb hier tien prachtige schilderijen," zei vorigjaar een 70-jarige amateurschilder. Ik doe er twee kostuums bij. Ik wil dat dit 600 gulden ople vert." Men heeft het hoofd ge schud en geprobeerd de zon-

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 2