Groen licht voor! bouw vèrpleeghuis Zigeunergezinnen mogen niet blijven Kunststof in scholen beperkt vandalisnte Wiegman hongert uit protest tegen vervallen ziektegeld «nss van luren u mmmm mm Chauffeurs tankten onbeperkt; Met 105 km per uur op de bon Inwoners aantal daalt weer Toeristen mijden Hoek van Holland Bouwvak, Inderdaad m&Èa§SÊi Inbraken i J l 1 w m mmr*" m&m m Vlaardingen doet niet 'Nederland schoon' WS Van een onzer verslaggevers ROTTERDAM De ambtenarenbonden praten weer met het Schiedamse gemeentebestuur. „Ver re van gelukkig," zijn de ambtenaren ingegaan op een compromisvoorstel van het college van burge meester en wethouders over de uitwerking van de arbeidstijdverkorting (ATV). Rijksgelden die oor spronkelijk bedoeld zijn voor herbezetting van opengevallen banen, zullen voor een deel worden gebruikt om bestaande banen te redden. De onderhandelingen tussen het college'en de bonden zijn vanmiddag in een sessie van het zogenoemde Georgani seerd Overleg weer op gang -gekomen. Vorige maand staaktén de ambtenaren hun overleg. Zij eisten dat er 1,7 miljoen gul den optafel kwam voor de her bezetting. Een bedrag dat eer der al door het rijk op de ge meentelijke rekeningen was gestort. '"Het college wilde aanvanke lijk niet verder gaan dan 1 miljoen. De rest van het geld zou al zijn uitgegeven aan het behouden van banen.. Gekronkel In het voorstel van het colle ge wordt ruim zes tón uitge trokken om onder meer; een tiental gedwongen ontslagen te voorkomen. Deze ontslagen ko men onder andere voort uit de eerste bezuinigingsronde die in de, beginjaren tachtig al werd ^ingevoerd. Het geld om deze reddingsoperatie te financie ren. komt uit de pot die oor spronkelijk was bedoeld voor de herbezetting na de ATV. Onderhandelaar G. W, J. van Marsbergen laakte de manier waarop het. gemeentebestuur de onderhandelingen voert. „Het bestuur is als misschien de grootste werkgever ,in de stad arrogant. Zij drukt op een .eigenwijze manier Haar zin door," aldus - Van Marsbergen die vérder repte over het ge- kronkel" vin hét" college. De ambtenaren hadden feite lijk de keuze tussen het vast houden aan hun eis ep het ont slag van minstens tien amb tenaren of de.herbezettingsgel- den voor een deel te gebruiken voor de redding van deze ba nen, „Door het opschorten van de onderhandelingen hebben we in ieder geval onzè tanden la ten zien. ook ai' zitten- we dan In een tijd van algchcjle. bezui nigingen," meende Van Mars bergen glsterriilddag ln een vergadering van de gezamen lijke bonden, yy "Het college drijft haar zin door en is ar rogant," vindt onderhande laar Van Marsbergen (rechts op de foto) m'mMm Ongeveer vijftig vertegenwoordigers van ambtenarenbonden besloten gistermiddag om weer met het gemeente bestuur in onderhandeling te gaan. ,f(Van een onzer verslaggevers) MAASSLUIS Medio vol- jgénd jaar gaat dé eerste paal tié grond in voor een verpleeg huis in 'de Maassluise Steen- dijkpolder. Het krijgt in eerste instantie 120 bedden én zal pa tiënten opnemen uit Maassluis. "Schiedam en Vlaardingen. Be gin 1990, zo is ds bedoeling, wórdt het tehuis uitgebreid mei een vleugel van twee ver diepingen. Het aantal bedden gaat dan met 60 omhoog. De stichting Verpleeghuizen Nieuwe Waterweg-Noord, die in Schiedam de Driomaasstede (279 bedden) exploiteert, heeft zeer reeent van de staatssecre taris goedkeuring ontvangen op het Ingediende schetsont werp voor het .nieuwe - ver pleeghuis. Hoewel de stichting de fasering betreurt, heeft de staatssecretaris hiertoe toch besloten om economische mo tieven. De ie fase kost 26 miljoen gulden. Bij de bouw wordt re kening gehouden met de uit eindelijke capaciteit van 180 bedden. De tweede fase brengt dc totale kosten op 31,5 miljoen gulden. Het nieuwe verpleeg huis zal werk bieden aan 175 mensen. tVan een onzer verslaggevers) ^'.VLAARDINGEN Het ge meentebestuur heeft aan de '.firovincie toestemming ge vraagd om de zigeuners, die sinds drie weken aan de Wa tersportweg bivakkeren, te mogen wegsturen. De Woon- wagenwet schrijft deze proce dure voor. Op het terrein, tus sen rijksweg en Watersport weg. staan acht wagens. Inmiddels is de groep een maal in aanraking geweest met de politie. Dit gebeurde naar aanleiding van een beta lingsprobleem. Enkele zigeu ners hadden met een bedrijf aan de 3e Industricstraat af gesproken gereedschappen te slijpen. Verzuimd werd echter om een goede afspraak over de vergoeding te maken. Bij het terugbrengen van het gereedschap brachten de zige uners een bedrag in rekening van 20.000 gulden. De op drachtgever vond echter een prijs tussen de 1600 en 2000 gulden redelijk. Omdat gewei gerd werd de geëiste prijs te betalen, verscheen even later de gehele familie om het be drag te innen. Hierna ontstond onenigheid, waarbij de hulp van de politic werd ingeroepen. Na bemidde ling gingen beidé partijen ak koord met een prijs van 4500 gulden. SCHIEDAM De schade aan scholen als gevolg van vandalisme is vorig Jaar sterk gedaald. De gemeente moest ruim 260.000 gulden op tafel leggen om vooral ingegooide ruiten te vervangen. In '83 werd nog voor ruim 360.000 gulden aan schoolpanden ver nield. In het absolute topjaar, 1982 bedroeg de schade bijna 470.000 gulden. Het stadskantoor denkt door een serie maatregelen een ant woord te hebben gevonden op het vandalisme. Zo worden in gegooide ruiten niet meer automatisch vervangen door nieuwe. G. Kruljt van het Bu reau Openbaar Onderwijs: .Als er een ruit of een dakraam is vernield, bekijken we of deze noodzakelijk Is. Als dat niet het geval is, zetten we er geen glas maar een kunststof pa neel ln." Volgens Kruljt Is het vooral het ingooien van ruiten die de kosten opdrijft. Andere vor men van vandalisme zijn het openzetten van de brandslang, andere schade door inbraken en de gebruikelijke grafflty op muren en deuren. Slechts een klein deel van de schade ont staat bij het lesgeven in de school zelf. Behalve schoolpanden, wordt ook het vandalisme aan gymnastieklokalen door de maatregelen van de gemeente verkleind. Zo is het tegenwoor dig de gewoonte dat ingegooi de ruiten worden vervangen door een gemetseld muurtje. Dit geldt dan voor de onderste helft van de glazen puien waarmee vooral de oude gum- Graffiti is slechts een kleine vorm van vandalisme aan schoolpanden. Vooral gebroken ruiten zorgen voor hoge kosten. nastieklokalen uitgerust zijn. In schoolgebouwen maakt de gemeente de laatste jaren ge bruik van het zogenaamde Lexaan. Dit is een lichtdoorla- tende kunststof, bestand tegen tegels en andere voorwerpen. „We willen er zeker geen bun ker van maken," zegt Kruijt. „De leefbaarheid in de panden wordt totaal niet aangetast. Al les gebeurt in overleg met de schoolleiding." „Schade heb je altijd, je kunt het nooit helemaal voorko men," gaat de ambtenaar ver der. „De schoolpleinen bijvoor beeld zijn openbaar en dat is maar goed ook. Nou, de kinde ren spelen daar en dan gaat er wel eens een bal door een ruit. Dat deden wij vroeger ook." Kruijt schat echter dat de schade voor zo'n 95 procent te wijten is aan moedwillige ver nieling. (Van een onzer verslaggevers) "'MAASSLUIS Dc Maasslui se hongerstaker Erik Wieg man (50) is vandaag de 13c dag van zijn actie ingegaan. Hij heeft inmiddels 9 kilo ver foren. De Maassluise politie hóudt de man. die zich opge sloten heeft in zijn woning aan de Ververij, nauwlettend -in de gaten. Wiegman belt ook zelf regelmatig de politie met vra gen. "BIJ het Maassluis' gemeente bestuur, de sociale dienst en het GAK is de opmerkelijke eenmans-actie bekend. Maar pogingen om de man te bewe- gen zijn actié op te geven, wor den voor zover men erover wil praten niet genomen. 'c Wiegman hongert uit protest tegen het feit, dat zijn verleng de ziekengeldregeling per 1 "augustus vervalt. Hij houdt dan alleen zijn WAQ-ujtkérlng over. Zijn inkomen zakt hier door in één klap met 430 gul den tót bijna 1500 gulden. Ëri daar kan hij niét van rondko men. Bovendien; beschouwt hij zijn actie ais een protest tegen dè voortdurende kortingen op de sociale uitkeringen. Burgemeester Van Es zegt, dat de politie de zaak op, zijn verzoek begeleidt. „Maar dat hoefde ik niet eens te vragen, want hij bolt zelf regelmatig de politie", aldus de burge meester, die gehoord heeft, dat Wiegman „ideeën heeft om naar het Binnenhof te gaan". Van Es wijst erop, dat uitke ringen volgens bepaalde nor men gegeven worden. Als hij daar moeilijk mee kan rondko men, denk ik, dat er meer in hetzelfde schuitje zitten. Dat is vervelend, maar, niet vervelen der dan voor vélen van zijn soortgenoten", aldus de burge meester. De gemeentelijke sociale dienst is ook bekend met de ac- tie, maar wil geen vragen beantwoorden. Adjunct-direc teur Lucardle van het GAK er kent, dat de salaris-terugval „aardig aantikt". „Naar onze mening is het zo, dat hij ten gevolge van een gunstige CAO- afspraak een jaar lang een ho- Erik Wieg man, inmid dels 9 kilo verloren. ger loon heeft gehad. Behalve uitleggen waarom het zo is, kunnen wij er verder ook niets aan doen." SCHIEDAM „Stom na tuurlijk". Zo reageert een per soneelslid van automobielbe drijf Pelicar aan de Snellius- singei op de benzincroof die het bedrijf de afgelopen dagen heeft gedupeerd. Vergeetach tigheid had er voor gezorgd dat woensdagnacht de electri- cltelt niet van de pomp voor de deur van de garage was ge haaid. Onbekenden aarzelden niet lang, braken het kleine hang slot van de "slurf open, en tankten vervolgens zeven achthonderd liter benzine. „Ik heb geen idee hoe ze het heb ben -meegenomen. Ze hebben natuurlijk het licht boven de pomp zien branden," aldus de medewerker van het bedrijf. Volgens de gangbare benzine prijzen (het was super) be draagt de schade zo'n 1300 gul den. SCHIEDAM Tijdens een verkeerscontrole op de Vlaar- dlngerdijk en de Burgemeester van Haarenlaan heeft de Schiedamse politie woensdag 27 processen verbaal uitge deeld. In alle gevallen ging het om automobilisten die te hard reden. Dc grootste snelheid werd op de Van Haarenlaan gemeten: 105 kilometer per uur. Een goede tweede was een automobilist op de Vlaardin- gerdijk die zich met 101 kilo meter per uur verplaatste. Op beide wegen geldt een maxi mum snelheid van vijftig kilo meter per uur. De controle duurde ongeveer drie uur. SCHIEDAM Ondanks een lichte groei in april, is het aan tal Inwoners in Schiedam in mei weer afgenomen. Op de laatste dag van die maand stonden er 69.007 mensen als Ingezetenen van de Jenever- stad geregistreerd. Eind april was dat nog 69.034 terwijl eind maart 69.012 mensen ln de stad woonden. Precieze cijfers over het aantal op dit moment ont breken maar het sterke ver moeden bestaat dat er nu min der dan 69.000 Schiedammers zijn. Schiedam begon 1985 met 69.170 inwoners. Jeugdherberg j wmnm. Mi 'AWvm&smi Op deze bouwplaats op de hoek Van Beveren straat/Brugmanstraat ivordt dus niets gedaan. Ten minste, dat valt (terecht) op te maken uit de "tekst" op het aanwijsbord. De geijkte zin "hier bouwtis vervangen dooreen keurige witte vlak te. De tekst wegens vakantie gesloten ontbreekt maar de boodschap is duidelijk. De bouwvak is be zig- SCHOONMAKEN PASFOTO'S zwart-wit en kleur KLAAR TERWIJL V WACHT! I' I ritT VRIJE VOLK' schiedam, ,10 VRIJDAG 26 JUL11985 IBS »ï."-''i J*"-"-Ccv■■'■-:v.''v.,.-^.;r.y ";-... - "V": a-ï-v.v.; ■••,-*?-■ VV-L-'/-v T" ■-■/-' :"e -'■ - '-VuiVn':-;':y'V '"i';-;>;v vy---v:--~t\ V/y'~ v itv. -v..-'- oV- Ambtenareh praten weer met college HOEK VAN HOLLAND Gaat Hoek van Holland zijn waarde als badplaats verliezen? Op de camping blijven grote plekken onbezet. In hotels en pensions staan kamers leeg en particu liere kamerverhuurders zien ook steeds minder toeristen komen. Op het strand wachten de exploitanten vergeefs op hun klanten. De zon schijnt aan het Hoekse strand, maar de wind jaagt de wolken langs de hemel en het zand stuift in het zakje patat, dat de Duitse Hans Horstman probeert te eten. „We gaan morgen terug naar Osnabrflck, naar huls", zegt hij. „We zou den eigenlijk nog een week blijven, maar het wordt toch geen echt strandweer. En bo vendien staat het strand hier ons eigenlijk niet zo erg aan. Het is te smal en het is niet gezellig meer." Kritische taal van één van onze oosterburen en hij is zeker niet de enige. Wanneer er niet op redelijk korte termijn wat aan het strand gedaan wordt, gaat Hoek van Holland zijn waarde als badplaats verliezen. Het proces is in feite ai bezig. Weliswaar valt overal langs de kust het bezoek tegen, maar op de Hoekse (gemeentelijke) camping is het helemaal slecht. Het gemiddelde van driekwart vol, zoals overal elders, wordt bij lange na niet gehaald. „Normaal zitten we zó rond de bouwvak en de schoolvakan ties helemaal vol. We missen dit jaar wel zo'n 25 tot 30 per cent van de vaste klanten", berekent campingbeheerder Jos Moonen. Hij is van mening, dat niet al leen het matige weer daar de oorzaak van Is. „Hoek van Hol land heeft te weinig te bieden. Nu ook het strand minder aan trekkelijk is, blijven de mensen weg." Een lichtpuntje voor de Hoekse camping is een belangrijke toename van Britse toeristen. Veel vakantiegangers die de boot naar Engeland nemen, - blijven nog een paar dagen ir»; de Hoek hangen, voordat ze hun vakantie beëindigen. Ook VW-directeur mevrouw M. Jansen-van Vugt is bepaald niet tevreden over het verloop* van het seizoen, met een slecht voorseizoen. Ook zij wijst op het steed3 maar smaller wor- dende strand. Het ontbreken J van een jeugdherberg of -hotel in de buurt van het strand vindt ze een grote handicap. - „Het strand ligt in feite veel fe l ver van het dorp", zegt ze. „De toeristen moeten een vrij grote] afstand afleggen voordat ze opr het strand zijn. Een behoorlijke busverbinding is er nauwe- lijks." Mevrouw Jansen is overigens van mening, dat een eventuele, uitvoering van het plan-Water-; man weliswaar het toerisme kan bevorderen, „maar het dorp wordt dan wel heel erg '1 rustig. En dat Is voor de mid- denstand vervelend." Daarnaast zijn er volgens de y Hoekse VW-directeur een aantal algemene oorzaken, die; het teruglopend bezoek ver- oorzaken. De teruglopende economie in de laatste jaren is er één van. „De centjes zijn duur geworden. Dat merk je overal aan", zegt ze, a „In andere jaren warén we vaak 's avonds laat nog bezig. Dat komt nu vrijwel niet meer voor. Dat is trouwens een ten dens die zich langs de hele kust voordoet." van particuliere eigendommen worden schoongemaakt door de gemeentelijke reinigings dienst „voor zover het door de raad beschikbaar gestelde ;;r budget daartoe ruimte biedt"* Zoals bekend heeft de ge- meenteraad bij de bezuinigin gen besloten om pas op de plaats te maken met het vegen van straten en pleinen. Er t, wordt nu net zo vaak geveegd als in 1979. De wedstrijd „Schoonste Stad van Nederland" wordt georgaj- niseerd door de werkgroep „Nederland Schoon" te Til- burg. Alkmaar won in 1983 de eerste prijs. Bij de jurering wordt gelet op de properheid; van gemeentehuis, winkelcen* tra, politiebureau, plantsoeneft, parken, straten, pleinen en -> grachten. Voorts station en postkantoor. VLAARDINGEN „Niet het meedoen/maar het winnen van deze verkiezing." Met deze omkering van het Olympisch credo beantwoorden B. en W. de vraag van SG P-raadslid Lansveit of het meedoen aan de verkiezing „Schoonste Stad van Nederland" het imago van Vlaardingen zou kunnen op poetsen. Vlaardingen doet aan deze verkiezing, die dit jaar voor de tweede maal wordt gehouden, niet mee. Naar aanleiding hier van klommen Lensvelt en zijn collega De-Jonge (RPF) in de pen. In zeven schriftelijke vra gen legden zi| het netelige pro bleem aan B. en W. voor. De twee vragenstellers wilden van het collego weten, of het van mening 13. dat Vlaardingen op het gebied van het leefmi lieu een goede naam heeft. B. en W. antwoorden: „Geen slechte naam." Nu het imago van de stad via de wedstrijd niet kan worden opgepoetst, vroegen Lensvelt en De Jonge zich af hoe het dan verder moet met het ima go. Antwoord van B. en W.: „Wij zullen u op de hoogte stellen van het verslag van het tijdelijk werkverband promotie en acquisitie Vlaardingen." B. en W. wijzen er In hun ant woord op, dat de objecten die bij de wedstrijden worden beoordeeld, met uitzondering SCHIEDAM Een bouwter-' rein aan de Buitenhavenweg is de afgelopen dagen tot twee maal toe doelwit van dieven -« geweest. De eerste maal werd voor zo'n 3500 gulden aan S* speciaal gereedschap, waaron der boormachines en lasappa- ratuur, gestolen. Een gereed schapskist met ruim driedui- *- zend gulden aan spullen vorró- de de buit van de tweede diefstal. TbtoVi HOOGSTRAAT 104-106 SCHIEDAM TEL266730 -i-"-<7-,

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1