Vier straatjes óf een kronkelend bejaardenhuis Oud en Nieuw óp Zomer Zaterdag deel 4 Amerikaanse hoempa in Plantage-schelp ROTTERDAM EN OMGEVING Tekst: Ron de Groot Foto's: Ed Eggermont WÊMÈm WJMi ft - ÉlËISillllli SCHIEDAM/VLAARDINGEN Heel anders dan de naam doet vermoeden telt Bijdorp slechts vier straatjes. En ze lopen nog allemaal dood ook. Geen dorpskroeg, geen dorpskerk cn ook geen dorpsgek. Slechts vier wegen die zijn afgesloten voor de auto's van bezoekers. Zij moeten hun ver voermiddel ergens achterlaten op de Schiedamse- weg en hun weg verder lopend vervolgen. Het lijkt karakteristiek voor de relatieve beslotenheid van dit aparte stukje Schiedam. beweren deze twee jeugdige Vlaardingers. ,Er zwemmen karpers en voorns in het water Sloop Paleizen Stadgenoot Hoevenbuurt Hecht en vierkant maar met veel planten en zelfs een meertje. Een summiere beschrijving van de Vlaar dingse Hoevenbuurt. In de Win keihoeve heeft het asfalt plaats moeten ma ken voor een Amsterdams grachtje. Planten vindt „gelegenheidsbouwvak Bijdorpers zijn trots op hun wijk, getuige de stickers pp de auto's. \ft.ft, „Het is een echte buurt ker"TerHaar. Het is smal en het loopt dood, een straatje in Bijdorp MAANDAG 23 JUL11985 ■HET VRUE VOLK is gewoon n in een stad' LUMIÈRE 3, te!. 117755: The Jigsaw Man (16). 6.45 en 9.15 uur. LUMIÉRE 4. tel. 332013: Wit ness (12), 1.45, 6.45 en 9.15 ?- uur. REX, tel. 772793: Laat me ge-v nieten (18), 10.00-01.00 uur. THALIA, tel. 111555: A view to; a kill (12), 1.15, 4, 6.45 en 9.30* uur. •t VENSTER 1, tel. 364998: A bell lor Nirwana (16), 21.30 uur. beh. ma. -t VENSTER 2, tel. 364998: Hammett (a.l.), 22.00 uur, beh.-1 -■ ma. 't VENSTER 3. tel. 364998: 4 Filmzomer'85 div. films (16), 21.30 uur. beh. ma. LANTAREN, tel. 364998: Het Basileus Quartet (16). 22.00 uur. beh. ma. TIVOLKHellevoetsluis), tel. >- 01883-12608: Zaal 1: Amadeus' (a.l.), 20 uur. Zaal 2: Beverly Hills Cop (a.l.). 20.30 uur. Kindervoorstellingen ALHAMBRA: Hel grote Ewok avontuur (a.l.). 2 uur. zo. 1.30 i en 4 uur. CALYPSO: De laatste een hoorn (a.l.), 2 uur, zo. 1 30 en 4 uur. CINEMA NRC: Donald Duck's verjaardagspartijtje (a.l.), 2 uur)- zo. 1.30, 4 uur. CIBERAMA: Ciske de Rat (a.l.) 2 uur, zo. 1.30 en 4 uur. LUMIERE: Supergirl (a.l.) 1.45 zo. 1.45 en 4.15 uur. TIVOLI: Het grote Ewók Avon-' tuur (a.l.) zo. wo. 14.30 uur. ALHAMBRA 1, tel. 330293: En rico IV (16), 7 en 9.30 uur. ALHAMBRA 2, tel. 330293: Amadeus (a.l.), 2 en 8.30 uur. CALYPSO 1, tel. 131855: Poli ce academy 2 (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. CALYPSO 2, lel. 131855: Fri day 13th, deel V (16). 1.45, 6.45 en 9.15 uur. CALYPSO 3, tel. 131855: Stri king Back (16), 7 en 9.30 uur. CENTRAAL, tel. 138210: Priva te teacher (18), 12.15, 1.45, 3.15, 4.45, 6.15 7.45. 9.15 uur. Di. wo.: Meisjes die tot de grens gaan (18). CINEMA NRC,'tel. 330293: Battle rage (16), 7 en 9.30 uur. CINEMA OSCAR, tel. 121139: Deep Throat (18), 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 1. tel. 115300: A view to a kill (12), 2, 6.45, 9,30 uur. CINERAMA 2, tel. 115300: Duin (12), 6.45 en 9.30 uur. CINERAMA 3, tel. 115300: Be verly Hills Cop (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. CINERAMA 4, tel. 115300: Best defense (a.l.), 2,7 en 9.30 uur. CINERAMA 5, tel. 115300: A passage to India (a.l.), 1.45, 7.45 uur. CORSO, tel. 121110: Madonna (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. LUMIÉRE 1, tel. 117755: The last dragon (a.l.), 2. 7 en 9.30 uur. LUMIÉRE 2, tel. 117755: Police academy 2 (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur. Oud en Nieuw: Dat is dit jaar de rode draad in onze.serie "Zomer zaterdag" die alweer haar vierde jaar ingaat. Oud en Nieuw, we bedoelen niet de jaarwisseling maar het contrast (zo u wilt de over eenkomsten) tussen oude en nieuwe buurten. Zijn oude buurten gezelliger dan de nieuwe? Tiert de dorpsroddcl er welig, in tegenstelling tot de nieuw bouwwijken waar niemand elkaar kent? Of is dit laatste een sprookje. Bestaat er wel degelijk burenhulp gestimuleerd door nog lage heggen tussen de tuinen en "gedeelde smart is halve smart" omdat de straten nog bouw- straten zijn, de winkels in houten noodgebouwen zijn gevestigd en de scholen ver weg zijn? In deze vierde aflevering: de Hoevenbuurt (Vlaar- dingen) en Bijdorp (Schiedam). Een vreemde in Schiedam flHMHHBHHHHMIH zal; enige moeite hebben om H 'ft;'";..--. ft -V Bijdorp te vinden. Er is. voor IKflTlHtBlHlffiThlMil^^M automobilisten, één sluipweg- gctje dat naar Bijdorp leidt. |MjjflIkjjl De oprit van de parkeerplaats HBMMNNHSbMMHHH van sporthal Margriet fun geert tevens als dorpspoort. gezet". Met luchtkussens werd Even voorbij de parkeerplaats het noordelijke deel van de wo- bclandt men uiteindelijk in de ning enkele centimeters opgc- Sporthalstraat. een éénrich- licht waardoor ze waterpas tingsweg die overgaat in dc kwam te staan. Op dé drempel Schiedamseweg en langs Bij- van de voordeur is nog te zien dorp loopt. hoe hoog vroeger de aarde Links liggen dan achtereen- kwam. Een volledige tree moet volgens de Westpolderstraat, jarenlang onder de grond heb- de Burgemeester Verveen- ben gezeten. -i- straat, de Spoorbaanstraat en ..Het is een dorp in een stad", tenslotte de Schietbaanstraat. geeft Ter Haar een treffende Welkom in Bijdorp. beschrijving van zijn wijk. „Het is hier gezellig. Nog een echte, buurt met' een" actieve wijkvereniging. Neem de vie ring van het zestigjarig jubi leum bijvoorbeeld.". Ter Haar verruilde zo'n twaalf jaar gele den Delft voor Bijdorp én heeft daar zo te zien nog geen spijt van. HIERO: Ethel Ennis Charles Covington, jazz uit Baltimore. (Off. opening vriendschapswe- ken met Baltimore), di. 17.00 uur. AHOY'. tel. 812122: Jeugdland dag. 10-16.30 uur. beh. za. en zo. PARK bij de Euromast: Feno- mena, dag. 10-21 uur. LAURENSKERK: orgelconcert<5j door Henk G. van Putten, ma. 20.15 uur. V- SIMONSTRAATKERK: lunch- ft pauzeconcert, di. 12.15-12.45 ft uur. STELLENDAM, visafslag: gla- jjk diotententoonstelling, consu- menten- en technische beurs, di. 13-22 uur. Museum Boymans-Van Beu- ningen, tel. 360500: Zomerex- positie eigen collectie en nieu we aanwinsten, vanaf medio aug. De Dubbelde Palmboom, tel. 761533: Speelgoed van zolder. Zet 'm op hoeden en pet ten. Museumschip Buffel, tel. 137342: vaste opstelling: Scheepssier, bewapening en voortstuwing, navigatie, sloe pen, uitrusting van het schip: rad en schroef, stoom op sche pen: scheepsbouw (tussendek), Bakskwartler: spel-.Werk- en leefruimte, leven aan boord (1896-1956) op logementsschip (kuildek). Atlas van Stolk, Aelbrechts- kolk 12, tel. 767433: Tien jaar aanwinsten t/m 29 sept. Galerie 2000, Westersingel 30, tel. 363018/224386: etnografi ca, Egypte en Oud-Perzië. sie raden. Belastingmuseum, Prof. dr. Van der Poel, Parklaan 14-16, tel. 366333: schilderijen van August Weimar, t/m 30 aug. Wijkmuaeum Hillesluis, Beijertandselaan 80. tel. 198698: „Werken aan de Maas", geschiedenis van scheepswerf en machinefa briek P. Smit, t/m 20 augustus. Parkhotel, Westersingel 70, tel. 363611: landschappen in email, van Pim van Vliet, tot eind aug. '3 Kasteel van Rhoon, lel. 01890-8576: Nederlandse beeldhouwkunst van de laatste)* 50 jaar, t/m 8 sept. Galerie Trefcentrum, Wester- Ij singel 18, tel."361081: Schilde-)' rijen, zeefdrukken en kera- miek, van Janette Versteeg, van 18 juli t/m 5 aug. Oudehaven, scheepshelling „Koningspoort", schepen uit de streekvaart in Zuid-Holland van het Maritiem Museum Prins Hendrik. Galerie Nieuw Rotterdams f, Peil, Metrostation Oostplein, -* tel. 131500: schilderijen en neon objecten van Ben Admi- raai, t/m 17 aug. Amrobank, Coolsingel 119: li- tho's en gemengde technieken)^ van Cor de Jong, t/m 22 juli. Plan C, tel. 124352: olieververi;,' van Riet Veld de Lobel, t/m 1 aug. I; Galerie 109, Zaagmolenstraat )- 109: gouaches van Antonia Carmo. aquarellen van Hamzrf Inanc, etsen en gravures van Shigeki. t/m 25 juli. HILTON ART GALLERY, tel. 144044: expositie van Tsang Fong Kift. RGalerie 'R*. tel. 227088: olie- verfschilderijen van Aart Glansdorp, t/m 12 sept. CENTRALE BIBLIOTHEEK, Arabische kindertekeningen, van 2 t/m 31 aug. Het had niet veel gescheeld of het dorpje aan rijksweg 20 had plaats moeten maken voor asfalt en openbaar groen. Met woorden van die strekking stond dat beschreven in een bestemmingsplan dat dateerde uit de jaren zestig. In die jaren was Schiedam bezig met het bouwen van wijken als Groen- oord en Woudhoek op een 'steenworp afstand van Bij dorp. Vergeleken met dc strak ke rechte flats vielen de arbei derswoninkjes natuurlijk ge heel uit de pas. Afbreken dus die hap. Dankzij fikse protesten van (onder vele anderen) de bewo ners kwam het echter niet zo ver. Onder het motto "geeft Bijdorp een kans" werd met succes ten strijde getrokken tegen het bcstemmingplan. Twee jaar geleden kon de wijk daardoor haar zestigjarig be staan vieren. De viering van deze mijlpaal zal wellicht bij vele. Schiedam mers ook uit andere delen van de stad nog vers in het geheu gen liggen. Het dorpje liep we ken achtereen uit met als vro lijk middelpunt Het Trefpunt, het "dorpshuis" zullen we maar zeggen. Van feestelijkheden valt op een zaterdag in juli weinig te merken. Het verkeer op rijks weg 20, die inderdaad pal naast de huizen loopt, hoeft geen moeite té doen de dorps geluiden te overstemmen. Op het zoemen van enkele boor machines na is het rustig in Bijdorp) Zelfs Het Trefpunt is dicht. „Ja, wc bouwen hier echte paleizen." zegt "gelegenheids bouwvakker" Ter Haar. Hij is druk bezig met het vernieuwen van enkele voegen van; zijn witte woning op de hoek Schietbaanstraat/Schiedamse- weg. De bewuste woning kwam begin dit jaar nog in het nieuws. Via een omvangrijke operatie werd het huis "recht Even verderop in de smal le* Schietbaanstraat,, waar schijnlijk het "dunste?- Wegge tje van Bijdorp op het fietspad langs de Rijksweg na. woont nog een voormalig Dclftenaar. Heeft Bijdorp iets met die stad? „Niet dat ik weet," zegt René Rcijsmeijcr die de zater dagmiddag benut om een sierstrip aan te brengen op de achterbak van zijn Lelijke Eend. Ook hij vindt Bijdorp "gezellig" maar ook rustig. En toch lekker t'-cht bij het cen trum van Schiedam". Volgens Reijsmeijcr komen er in zijn buurt steeds meer jongeren te wonen. „Tja, de ouderen gaan dood hè. De hui zen zijn relatief goedkoop en dat trekt aan. Ze zijn wel klein maar als je niet niet meer no dig hebt. voldoen ze." René Reijsmeijer is een van de Bijdorpers die trots zijn om in dit deel van Schiedam te wonen. Dat blijkt wel uit de sticker achterop zijn wagen. De rood-wit-blauwc ovaal heeft in het midden een groot zwart woord: 'Bijdorp' dus. Een dergelijk attribuut voor de auto lijkt in dc Vlaardingse Hoevenbuurt een onmogelijk heid. Buiten het feit dat men waarschijnlijk in iedere ge middelde Nederlandse ge meente wel eèn-"Hoevenbuurt" heeft, lijkt de saamhorigheid in deze hypernieuwbouwwijk in Viaardingen Holy niet echt groot. Een ongeveer drie meter ho ge hobbel in dc Amsterdam laan, de meest voor de hand liggende aanvoerroute van de Hoevenbuurt, laat al zien dat we te maken hebben mét 's lands nieuwste soort woonwijk. Speciaal voor fietsers cn voet- De natuur lijkt zich niets gangers is een hoge tunnel ge- van dc nieuwbouw aan te trek- schapen. Vroeger deed men ken, maar karpers? dat, niet in de laatste plaats om de kosten, nog andersom. Aangekomen bij de Winkel hoeve wordt het aparte karak ter van de Hoevenbuurt duide lijk. Het asfalt van de rijksweg heeft plaatsmoeten maken voor een heus Amsterdams grachtje. Links een tiental winkels, rechts een rijtje woon huizen. Opvallend is wel dat alleen het winkelgedeelte is af geschermd met een ijzeren hek zodat dc klandizie niet in het ondiepe water van de gracht verdwijnt. „Moet je kijken", roepen twee. jongens van een jaar of In de Baarnhoeve bijvoor- tien. „Het water zit vol met beeld. In de bijna vierkante karpers en vorens". binnenplaats is een exotisch halen. „Ik heb geen tijd" is een veelgehoorde opmerking. Dan maar geen buurtbewoners aan het woord. sfeertje gecreëerd door de combinatie van planten en het water. De binnenplaatsen zijn toegankelijk via moderne poorten die onder de woningen doorlopen. Het geheel is verder voorzien van zwerfkeien die zo op het oog willekeurig zijn af geleverd. „Het is om fietsers tegen te houden", legt een winkelende Vlaardingse uit, „Er werden hier nog wel eens mensen om ver gereden. Door de keien kunnen ze in ieder geval niet meer zo hard over het voetpad rijden". - Het publiek in de Hoeven buurt blijkt niet al te spraak zaam. Verreweg de meeste mensen, erg veel zijn het er niet. zijn naar de wijk geko men om er boodschappen te die van operette-generaals uit f Broadway-voorsteilingen. Iets waar de Nederlandse harmo- nie-wereld nu pas en dan ook nog met zekere ingetogenheid toe is overgegaan. Ook beste- den die Amerikanen grote'aan-); dacht aan show en dansachtig marcheren. Dat komt door Hollywood. In de jaren dertig brachten de droomlabrieken daar een groot aantal breed opgezette musi- calfilms uit, waarin honderden "l mooie meiden op de prachtig- ste wijze gekleed de benen in de lucht wierpen. En dat op muziek, die je kunt omschrij- t ven als tam gemaakte, onge- vaarlijke vorm van jazz. Dat voorbeeld hebben de Amerikaanse bands zich met hartstocht eigen gemaakt. Zij l vonden het „twirlen" uit. Zij in-» troduceerden de majorettes. Zij schrokken niet terug voor een lekker Zuid Amerikaans ritme er tussendoor. Tenslotte; deden ze da» in Hollywood ook. Amerika is een prestatiemaat-i schappij. Ook amateur-musici J streven naar een professionele! kwaliteit. Je beoefent in da» land geen hobby omdat je toclj niets beters te doen hebt. Je raakt eraan verslingerd om een prestatie te,leveren. Als kinde-) ren zich opgeven voor de ma- joreltes of de band/zorgen pa* pa en mama er wel voor, dat ze ook daér op de toppen van) hun tenen lopen. Zo zit dat land in elkaar. En de bandlei- i der zal geen enkel minder ge-{ schikt lid handhaven, omdat hij of zij toch zo zijn best doet. Dit alles leidt tot een verras- send niveau. j Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Typisch Ameri kaans wordt het morgenavond in de schelp in de Plantage. De reusachtige jeügdfanfare „The Ambassadors" houdt daar vanaf half zeven eerst nog even een concert om zich ver volgens voort te haasten naar de Harwichboot in Hoek van Holland/Amerika is niet aileen een land van onbegrensde mo gelijkheden, maar ook van on begrensde afstanden en men draalt er zijn hand niet voor om om na een vermoeiende voor stelling meteen door te reizen naar Engeland. Verleden jaar, zo dèelt de Schiedamse Gemeenschap in een persbericht mede, bezoch ten driehonderd Schiedam mers de opvoering van „The Ambassadors". Dat is gezien de kwaliteit van het gebodene niet veel. Want de Verenigde Staten hebben een reputatie op te houden als het om show- orkesten gaat en The Ambas sadors zijn een selectie uit de beste jeugdbands op dit ge bied. die elk jaar wordt samen gesteld om het vriendelijk ge zicht van de natie in het bui tenland te tonen. Terwijl dé Europese harmo nieën en fanfares nooit erg los zijn gekomen van hun historl- sche voorgangers militaire marsorkesten die met hun lui de muziek tijdens veldslagen de pas én de richting aangaven hebben de Amerikaanse bands die ver achter zich gela ten. De uniformen lijken al tientallen jaar niet meer op die van leger en politie, maar op Zoals zoveel nieuwbouwwij ken in Viaardingen is de Hoe venbuurt uitgerust met een keur aan planten. De vegetatie tiert welig en overwoekert op diverse plaatsen de smalle wandelpaadjes achter, de wo ningen langs. Binnen in de wijk is de vegetatie geconcen treerd aan dc oevers van ons grachtje dat op sommige plaatsen de gedaante van een klein meertje aanneemt. Ook in bejaardentehuis Wouthof. dat zich door bijna de gehele wijk slingert, zijn geen sprekers voorhanden. De gan gen in het centrum liggen erbij zoals dat in een bejaardencen trum hoort, stil. Het tehuis is trouwens een bezienswaardig heid op zich. De afzonderlijke woonblokken zijn met elkaar verbonden door diverse loop-; bruggen. Bij elke ingang hangt een aparte plattegrond. Het is tenslotte makkelijk om te ver dwalen. Tegenwoordig bestaat een woonwijk uit meer dan al leen maar vier doodlopende straatjes.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1