Wielerronde van Nederlands oudste hotel weer open Positie van scheepvaart onder de loep 'RONDJE CENTRUM VIA DE MEENT Nu schriftelijk inschrijven bij arbeidsbureau Peter Egge: 'public relations vak apart' N'frlvf/fi Vreemd geld srKt: RENAULT Van onze verslaggever ONNO BUITER SCHIEDAM De Amerikaanse instru- mëntenfabrikant Rose- mount vestigt in Schie dam een fabriek voor de bouw van een nieuw systeem voor proces automatisering. Het computersysteem is ge baseerd op de nieuwste technologieën van dei chipfabrieken in Silicom Valley en is geschikt voor zowel de petroche mische als de voedings- en genotsmiddelen in dustrie. Leerschool Directeur H. van Marwijk van Rosemount: "We heb ben hard hoogopgeleide mensen nodig. We dachten dat Nederland een goedopgeleide beroepsbevolking had, maar nu we hier zitten valt dat tegen." iÉÉl i KRALINGEN zaterdag 3 augustus Goud en zilver Jams-Tweedrank ^2% VANGORP verenigde s spaarbank HET VRIJE VOLK VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1985 haven en bedrijven instrumentenfabriek voordelig Schiedam Rosemount bouwt de fabriek in Schiedam om dicht bij de industrieën te zitten bij Rotter dam en Antwerpen. Het sys teem gaat in oktober van dit jaar in produktie in een nieuw bedrijfspand in industriegc- bied 's-Graveland in het noor den van Schiedam. Directeur H. van Marwijk van Rosemount Benelux: „We hadden in eerste instantie ook gekeken naar vestigingsplaat sen als Ridderkerk en Baren- drecht. Maar Schiedam bood ons de mogelijkheid de erf pacht voor een aantrekkelijke prijs af te kopen. De gemeente heeft positief meegewerkt. Die vond het van groot belang nieuwe industrieën aan te trek ken in zijn stad, die met een enorm grote werkloosheid kampt." De fabriek zal werkgelegen heid biedenaan ongeveer 100 mensen, waaronder veel hoog gespecialiseerde vaklieden op computer- en softwaregebicd. En daar wringt volgens Van Marwijk de schoen. „Het is on voorstelbaar moeilijk 'om men sen te krijgen. We hebben ons medein Nederland gevestigd, omdat het een land is. mét een goed opgeleide beroepsbevol king. Maar. nu we hier; zitten, valt dat-tegen. We moeten 100 mensen hebben, maar we heb ben er nog maar 45. We zitten in een snel: en sterk groeiend marktgebied met een grote zuigkracht bp höog-opgeieiden. Onder andere Philips heeft op dit moment een grote aan trekkingskracht. En een baan bij zo'n groot' bedrijf geeft de vakmensen blijkbaar een vei lig, gevoel. Daarom moeten wij ér nog harder aan trekken. Er ligt voor, ons een geweldige kans om, de werkgelegenheid vanuit Schiedam een zetje te geven. Ik zie onze vestiging Rosemount is in de Verenig de Staten geen onbekende. Het bedrijf vindt zijn oorsprong in de lucht- en ruimtevaart. In 1956 ontwikkelde het een revo lutionaire gasdrukmeter in een laboratorium annex fabriekje in Rosemount, een voorstad van Minneapolis. Neil Arm strong was met zo'n meter uit gerust, toen hij voor het eerst voet zette op de maan. In de zeventiger jaren ont wikkelde Rosemount meet- en- regelapparatuur voor onder andere ijsafzettingen op vlieg tuigen. In 1976 werd het be drijf, dat inmiddels een jaar lijkse omzet had van 40 mil joen dollar, opgekocht door Emerson Electric, waarna de omzet door financiële injecties omhoog vloog tot 400 miljoen dollar in 1985. Rosemount heeft in Engeland een fabriek staan voor de gasdrukmeters. Daar werken op dit moment 350 mensen. In Duitsland staat een assemblagefabriek. De laatste opvallende order van Rosemount in Nederland was de levering aan. Fokker van apparatuur voor de me ting van statische druk en snelheid op de Fokker 50 en de; Fokker 100. Fokker gebruikt al- langer platina temperatuur- sensoren van Rosemount voor de bouw van kunstmanen. 'Een èchle p.r.-man blijft achter dël. Peter Egge, coulissen..." Door JORIS BODDAERT ROTTERDAM „M'n vader had hier ruim tien jaar geleden een prima lopende plastic-fa- briek waar ik met mijn voorop leiding zo aan de slag kon. Ik had echter weinig trek in een gespreid bedje; daar ben ik geen type voor. Ik wilde altijd al een eigen p.r.-bureau begin nen, vooral omdat er op dat gebied in onze stad weinig bu reaus bestaan, drie, hooguit vier. In 1976 nam ik de grote stap en het geestige was dat mijn vader toen net z'n fa briekje verkocht aan een toe vallige koper. De situatie was toen precies andersom, m'n vader kwam mij assisteren. Het bleek een prima 'deal' ts zijn, want hij draait nog steeds mee." Peter Egge (35) praat ont spannen vanachter een keurig, modern bureau, de huiscom puter onder handbereik en ver der uiteraard veel literatuur op het gebied van communicatie en public relation. Zijn kantoor is gevestigd aan de Schiedam- sedijk. „een uiterst centrale positie en gemakkelijk bereik baar". Peter is geboren en ge togen Rotterdammer en heeft geen plannen om deze stad ooit nog te verlaten. „Ik deed H.B.S.-B op de Dal-, ton en ging daarna naar Neijenrode. M'n eerste stage liep ik bij het bouwconcern Ne- derhorst, wat werd afgebroken door de militaire dienst. Mijn diensttijd was prima, maar ja, wat wil je, het was de "tijd van de 'flower power' dus alles was tamelijk ontspannen. Ik werd geplaatst als voorlich tingsofficier in Haarlem, alleen kwam er van het echte voor lichten weinig terecht. M'n su perieur kwam mét een andere (technische) opdracht, ook leuk- Hoe leerde je de zakeiijke kan ten van Rotterdam kennen? Peter: „Tussen 1973 en '75 was ik manager van de A.S.A., toentertijd het grootste stu- denten uitzendbureau. Dat was een uitstekende leerschool, want ik kwam zo bij alle grote bedrijven binnen, meestal met een op directie-niveau. Ik leer de de haven kennen, de indus trie en ook wel de Gemeente. Het was hard werken, want we hadden maar liefst 800 studen ten aan de slag. Je organisa tie-talenten kon je bij de A.S.A. enorm ontplooien. Uiteraard heb Ik veel van die kontakten benut toen ik in '76 voor me zelf begon." Hoe leg ik precies uit hoe een p.r.-man z'n brood verdient? Peter begint te lachen en zegt spontaan; „Dat is ook heel moeilijk uit te leggen. Het ver schil met de reclame is dat zij met een mooie vrouw op de proppen komen om het koop gedrag te bevorderen. Als p.r.-man breng je slechts het parfum of te wel: bevordering van hef begrip. Een voorbeeld? Mijn bureau werkt intensief mee aan het kletsfestival van de Oranje boom-brouwerij. ik ben coördi nator, maar ik blijf wèl achter de coulissen. Zie je niet die prent van Daumier aan de muur hangen? 'ie souffleur', je ziet ons niet, maar we zijn er wel! Het Hilton-hotel is een andere opdrachtgever. Ik bevorder dat de pers regelmatig aandacht besteedt aan dat hotel en zorg ingenieurs op het gebied van procesregeling, hardware-spe cialisten en software-specialis- ten in één bedrijf aan één sys teem werken. Tot nu toe is dat niet erg gebruikelijk. Bij een beslissing is het slechts een kwestie van configuratie." Het systeem heeft een dubbele bekabeling tegen storin gen en een "bolletjesgeheugen" dat bij stroomuitval be houden. blijft. nog wel groter-worden", aldus Van Marwijk. „Wij maken een goed produkt, dat meebouwt aan een gezonde economie." Het systeeni, dat Rosemount in Schiedam'gaat bouwen is een zogenoemd „gedistri bueerd procesregel- en bestu ringssysteem". Van Marwijk; „Het bestaat uit meerdere computereenheden, waardoor verschillende processen aan elkaar zijn tc koppelen. Het biedt veel mogelijkheden, om dat naar wens van de op drachtgever bepaalde elemen ten wel of niet. kunnen worden toegevoegd. Oudere systemen draaien op één computer, met het nadeel, dat het automa tisch duur is en bij storing in zijn geheel uitvalt. Vrijwel 99,9 procent van alle bestaande produktieprocessen kunnen met deze computer worden ge- StUUrd." Hét systeem'is uitgerust met een dubbele rij kabels, zodat ■bij storingen de zaak blijft doordraaien. Verder heeft het een „bubble-memory", een magnetisch bolletjesgeheugen, dat bij stroomuitval behouden blijft. „Bovendien biedt het met een krachtige réken- en contro lecapaciteit de mogelijkheid het bedrijfsmanagement direc- te informatie te verschaffen." Inmiddels heeft Rosemount in de Benelux twaalf van deze systemen verkocht. Onder an dere Akzo, Air Liquide, Petro- fina en het Bélgische weten schappelijke project Speet heb ben een systeem aangeschaft. Ook de Amercentraie in Bra bant heeft een Rosemount-sys- teem staan in zijn nieuwste eenheid. „Voordeel van het systeem is ook, dat een bedrijf met kleine eenheden kan be ginnen, zodat het een relatief kleine investering vergt", zegt Van Marwijk. Rosemount gaat in zijn ves tiging ook cursussen geven voor toekomstige gebruikers van zijn systemen. De eerste cursus in het Europese oplei dingscentrum in Schiedam be gint al op 12 augustus. Van Marwijk: „Wij zijn in zoverre een uniek bedrijf, dat Hotel De Zalm in Gouda, Ne derlands oudste hotel, gaat weer open. Nadat de familie Baarda de exploitatie begin dit jaar beëindigde vanwege de slechte bedrijfsresultaten, heeft de Wassenaarse horeca ondernemer R. Hemerik het hotel overgenomen. Hij heeft het op de monu- mentenlijst voorkomende pand voor een bedrag tussen de één en de anderhalf miljoen gul den gekocht. Hij heeft geen plannen om het pand, dat ai sinds 1528 dienst doet als hotel, ingrijpend te verbouwen. De VVV in Gouda zegt bij zonder blij te zijn, dat het ho tel wordt heropend. Samen met het aangrenzende waag gebouw vormt het een van de trekpleisters van Gouda. De familie Baarda beëindig de de bedrijfsvoering op 1 fe bruari van dit jaar. Achttien personeelsleden kwamen op straat te staan. Volgens de heer Baarda junior was geen gezonde bedrijfsvoering meer mogelijk, omdat de binnenstad van Gouda niet meer goed be reikbaar is voor het autover keer. Modernisering was vol gens hem niet mogelijk, omdat het pand op de monumenten lijst staat. nnrt.H<> *5 in de loop," aldus de winke liers. In de komende maanden zullen artiesten optreden, is er ruimte voor straatmuzi kanten en vinden mode shows en braderieën plaats. In het najaar van 1986 zal de markt, die de Meent nu nog in tweeën snijdt, zijn verplaatst naar de Mari niersweg en de Goudsesin- gel. Dan kan het publiek via de Meent, de markt en de Hoogstraat een "rondje cen trum" maken. ROTTERDAM Hon derd winkeliers van de Meent en de Coolsingel heb ben het initiatief genomen het stadscentrum van Rot terdam "kleurrijker en luis terrijker" te maken. Een gedeelte van de Coolsingel en de Meent zuilen samen een "Centrumboulevard" vormen. De winkeliers ne men deze stap, omdat met name de Meent door het winkelende publiek wordt overgeslagen. „Het ligt niet BAM.......... Van Beek.. Belindo...... Berkel Pat, Borsumlj W375 380 Boskalis West.....18.7 19.2 Bredero VG167.5 Bührm. Tett............... 96.5 96 Centr. Suiker Mij....... 179,5 Ceteco....;.....:301 302 Cindu Key...;.:...;....... 58 58.2 Claimindo.............419 Oeli Mij..133 134 Econosto..89 89,2 Fokker....................... 73.1 80 Furness..........60.5 60 Gamma H.22.3 21.3 Giessen87 87.5 Grasso172 172 Hagemeijer66 66 Hoeks Mach83.1 82.6 Hofec......279 285 HAL Trust.756 771 Holl. Kloos..317 319 Hunter D52 51.1 IHC Caland36.5 36 Internatio M....50.9 51 Kluwer...„150.5 150.8 KBB.............51.7 51.7 Macintosh......;........... 570 560 Meneba..;...........;....- 64.5 84.5 Ned. Scheepshyp...... 163.5 Nutricia127.2 127.1 Porc. Fles..153.5 Rademaker.;..305 Smit Intern....44.4 44 Telegraa!258 259 Ver. Glast. nb525 528 VMF.234 234 Verto..............T.......... 62.3 62.1 Wessanen180.2 181.2 Van onze soc.-econ. redactie ROTTERDAM Een stu diecommissie, onder leiding van mr. G, A. Wagner, gaat de concurrentiepositie van de Ne derlandse zeescheepvaart on derzoeken. De commissie is in het leven geroepen door de Ko ninklijke Nederlandse Reders vereniging en de Vereniging van Nederlandse Reders in de Kleine Handelsvaart. Volgens de beide redersver enigingen hebben technologi sche ontwikkelingen en de poli tieke en de economische situa tie de Nederlandse zeescheep vaart genoopt tot een „perio dieke herbezinning" op zijn po sitie. De laatste keer heeft een commissie Ontwikkeling Ne derlandse Zeescheepvaart on der het voorzitterschap van K. Fibbe in 1980 een onderzoek gedaan. De nieuwe commissie zal zich volgens de reders verdie pen In de gevolgen en de moge lijkheden van de huidige ont wikkelingen op de wereld scheepvaartmarkt. Aandacht daarbij krijgt vooral de con currentiepositie van schepsn onder Nederlandse vlag. Dat mede gezien tegenover de ach tergrond van het onderne mingsklimaat in Nederland. De commissie zal in nauw contact samenwerken mét ambtenaren van het Directo raat-Generaal Scheepvaart en Maritieme Zaken (DGSM) van het ministerie van Verkeer en Waterstaat. De verwachting is, dat de commissie zijn eindrap port eind 1985 zal aanbieden aan de minister van Verkeer en Waterstaat. Programma Liefhebbers 40 km start 17.30 uur Amateurs 100 km start 19.00 uur Start en finish: Lusthofstraat Permanence: Café de Lusthof Toeaana oralis Organisatie: Het Vri|e Volk Lam. B.R.C. Oe Pedaalridders, winkeliers ter. Lusthofstraat. Dienst Spon en Recreatie Gemeente Rotterdam en Org. Buro Peter Bonthuls. Ass. Stad R'dam. Audet Aut. tnd. R'dam». beidsbureau 's middags echter niet open voor het inschrijven van werkzoekenden. Voor alle andere informatie kan men da gelijks terecht bij het informa tiecentrum van het arbeidsbu reau, dat dagelijks van 8.15 tot 16.30 uur is geopend. Volgens het arbeidsbureau is het voordeel van deze werkwij ze dat wachttijden worden voorkomen en dat de cliënten thuis in alle rust de noodzake lijke gegevens kunnen invul len. Voor het arbeidsbureau biedt de werkwijze het voor deel, dat op een efficiëntere manier wordt gewerkt en dat de gegevens vollediger zijn. ROTTERDAM Het Ge westelijk Arbeidsbureau in Rotterdam gaat deze maand over tot schriftelijke inschrij ving van werkzoekenden. Dat houdt in, dat dé cliënten bij het eerste bezoek aan het arbeids bureau; naast een bewijs van inschrijving ook een set for mulieren meekrijgen. Het is de bedoeling dat de cliënten dc noodzakelijke gegevens zelf in vullen en die per retourenve- loppe opsturen. Voor de registratie is het ar beidsbureau op alle werkdageft vari 8.15 tot 11.30 en van 13.30 tot 15.30 uur geopend. Op woensdag en vrijdag is het ar* samen sterk! USAsWfar....3.06— 3.13 Canadese dollar— Engels pond....4.26— 4.56 Ooet. sehllfinfl (100)— O. mark (100)110.25—114.25 Port. escudo (100)—... Franse (ronk (100)—. 35.50— 38.50 Spaanse peseta (100).. Belgische fr. (100)5.33— 5.63 Joegoslsv. dinar (100);. Zwits. Irank (100)134.50—139.00 Gr. drachmen (100). ttal. lire (10.000)...16.00— 18.00 Finse merk (100) Zweedse kr. (100).—.36.25— 39.25 Ierse pond. SHELL VERBEEK STA0K5HWEG De prtjzan van goud en zilver zijn heden: Goud onbewerkt~.„.~~„..~„.™..~-.:.- wn *0» «semase. IpOUiaVM 32.500-33.000 34.650 .„.600-700 .710 Bewerkt..; ZIN er onbewerkt Bewerkt~....„„~

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 2