Rijnmond toont bodemvervuiling aan bij ©x-galvamsee^ Vredesbeweging herdenkt slachtoffers van atoombom Gemeenten nu al te laat met begroting Golftoernooi met internationale teams t Geen juiste cijfers óver uitdelen van parkeerboetes Vóórlichting zet antwoord- apparaat aan de kant Adjudant breekt been door kanarie Nieuwe vergunning stomerij? Vrachtwagen belandt in de sloot vandaag en morgen (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Winkeliers aan de Hoogstraat maken zich zorgen over de concurrentie van nieu- werfcwinkelcentra als Oosterhof en Zuidplein. Het is v!ooral de uitgebreidere reclame waarmee dé centra klanten uit Schiedam wegkapen. In het maandelijkse bulletin dat onder de leden van de winkeliersvereniging wordt verspreid, wordt ge wezen op de achterstand die de oude Hoogstraat heeft wat betreft promotie. Krant Grondwater Lekkage Wedloop Inbrekers maken duizenden buil Eerste Langzaam - - rnXÉémSL, om concurrentie Winkeliers die in een winkel centrum beginnen, zijn door gaans verplicht een maande lijks; bedrag te besteden aan promotie van het centrum. Het makgn van de reclame wordt dan meestal uitbesteed. Op de ze manier is er meer geld voor de promotie en treden ac win keliers ais groep naar buiten. „Wij hebben lang zoveel geld niét"? zegt Henk Post, be stuurslid van de vereniging. ..Hiet; hebben winkeliers niet de -verplichting om elke maand voor promotie te beta- len. Het scheelt in klanten. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het is vol gens een politiewoordvoerder niet helemaal duidelijk of er de laatste maanden meer bon nen worden - 'uitgedeeld aan fout-parkeerders in het Schie- damse stadscentrum. Wethou der ChrisZijdeveld (verkeer) liet maandagmiddag door schemeren dat er de laatste tijd [strenger wordt opgetre den.-• Dit zou het gevolg zijn van [de overplaatsing van de drie i parkeerwachters van de gemeente naar de politie. „Hun positie is sinds zij bij ons #jn ingedeeld wel duidelij ker geworden. Misschien wer ken [ze' daardoor efficiënter maar cijfers daarover heb ik niet,? aldus de politiewoord voerder;' Dé'politie houdt zich overi gens op 'dé vlakte als hét gaat om de verdubbeling van het :aantal parkeermeters in de binnenstad. „Wij hebben de laatste tijd nergens problemen mée maar het parkeerbeleid is een zaak van de gemeente en niet van de politie. Het parke ren haart ons geen zorgen." De; gemeente plaatst de ex tra meters om de parkeerdruk- tê in.'hef centrum dé kop in te drukken' waardoor de winkels bètei| bereikbaar worden. 1 'T-i Mensen' gaan ééns :een kijkje nemen in Oosterhof of in een ander winkelcentrum". Er bestaan volgens Post plannen om de Hoogstraat- krant in ere te herstellen. In het verleden is een dergelijke krant al eens verschenen. „Het probleem is de verspreiding, hoe krijg je die krant bij de mensen". ./k- Met soms jaloerse blikken slaan de Hoogstraat-winke liers de verrichtingen van het hagelnieuwe Oosterhof gade. Ter gelegenheid van het éénja rig bestaan van het centrum wordt een speciale krant met een oplage van vijfhonderddui zend exemplaren uitgegeven. Volgens pi atenhandelaar Post zijn de winkeliers aan de Hoogstraat „te individualis tisch" wat betreft de reclame. Ook het maandbulletln van dc winkeliers signaleert dit: ,;De Winkelcentra kapen klanten weg van Hoogstraat (foto) dóórdat se meer reclame kunnen maken. tijd dat de ondernemer het al lemaal alleen kan is echt voor bij". zo wordt hen voor de 'voe ten geworpen. De winkeliersvereniging op de Hoogstraat telt nu tachtig leden. Aan Schiedams grootste winkelstraat liggen ruim hon derd winkels. SCHIEDAM Niét alleen de loods, ook de grond van een voormalig bedrijfsterrein aan de Bettoweg blijkt zwaar, ver ontreinigd. In een zogenoemd nader onderzoek heeft het Openbaar Lichaam Rijnmond grote concentraties cyaniden, olie en zware metalen aange troffen. Het terrein is eigen dom geweest van het galvani- seerbedrijf Galvano Techniek Bijker BV. Deze firma is in de zeventiger jaren failliet Ver klaard. Sindsdien heeft het ter rein er ongebruikt bijgelegen. Rijnmond concludeert dat de grond tot op een diépte van 2,5 meter is vervuild. Ook het grondwater is érnstig aange tast waardoor de verontreini ging tot buiten hét terrein is gekomen. Het Openbaar Li chaam dringt aan op een sane ringsonderzoek dat zal uitma ken hoe de verontreiniging moet worden aangepakt. Het vervuilde terrein kwam Voor het opruimen van de bovengrondse vervuiling op het vroegere terrein van Bijker BV (foto) heeft Rijn mond 85.000 gulden uitgetrokken. De grond i.s tot op 2,5 meter vervuild met cyanideolie en sware metalen. onlangs in het nieuws omdat bovengronds ook de nodige schadelijke stoffen in bakken en tonnen zijn aangetroffen. Rijnmond heeft 85.000 gulden uitgetrokken om deze chemi caliën te verwijderen. Dit geld komt uit het Milieu Aktivitei- tenfonds. Jarenlang hebben op het ter rein bakken met ondermeer salpeter- en cyanidebaden on beheerd gestaan. In 1982 wer den deze onder druk van de Dienst Centraal Milieubeheer in tonnen opgeslagen en in de voormalige bedrijfs'.oods neer gezet. In de loop van de tijd zijn deze tonnen gaan lekken en kwamen de stoffen alsnog in de grond terecht. In de brieven aan ondermeer het gemeentebestuur van Schiedam. Rijnmond en het ministerie van Volksgezond heid hebben een vroegere mé dewerker van Bijker en de Vlaardingse milieuactivist en politicus Remi Foppe (SP) aangedrongen op een straf rechtelijke procedure tegen de ex-directeur van het bedrijf. Hij heeft volgens hen de volks gezondheid opzettelijk in ge- Vaar gebracht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een adjudant van de Schie- damse gemeentepolitie heeft tijdens een ritje op de fiets zijn been gebro ken nadat hij op een fiet- spad een zittende kana rie had ontweken. Dit staat in het laatste num mer van de Politiemel- der, het maandblad van het Schiedamse korps. Doordat hij zijn stuur omgooide, reed hij tegen een naast hem rijdende fietser op. De bewuste adjudant was trouwens wel eens eerder in een penibele si tuatie terecht gekomen door eén vogel. Volgens de Politiemelder had de politieman eens een ge wonde mus van straat opgepikt en in zijn auto meegenomen. Terwijl hij naar huis reed be- keek hij telkens de ge wonde vogel. Op een ge geven moment verloor hij daarbij de macht over het stuur én reed hij in een sloot. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het onder zoek naar herrie bij stomerij Edelweiss aan de Westmolen straat krijgt wellicht toch ge- volgen voor de eigenaar. Me dewerkers van het Openbaar Lichaam Rijnmond, die het on derzoek uitvoerde, buigen zich op dit moment rover de onder zoeksresultaten. De mogelijk heid bestaat dat de stomerij een aangepaste vergunning moet aanvragen vanwege het aantal decibels dat dagelijks wordt geproduceerd. Het onderzoek werd ge pleegd op aandrang van om wonenden van de stomerij. Be woners van de nieuwbouw aan de Korte Haven klaagden bij Rijnmond over herrie, stank en vervulling. SCHIEDAM Een vracht wagen is maandagochtend vroeg in Kethel in een sloot ge reden. Het ongeval gebeurde op de Groeneweg. De chauf feur van de combinatie verloor de macht over het stuur toen hij met enkele wielen in de berm terecht kwam. De vrachtwagen kantelde daarop en belandde in de sloot. Met twee takelwagens is het ge vaarte onder grote publieke belangstelling weer op het dro ge gezet. De lading bleef ach ter in de sloot. De politie kon niet vertellen wat de wagen vervoerde. De chauffeur bleef ongedeerd. Over het schadebe drag is niets bekend. WOENSDAG 7 AUGUSTUS 1985 OTTERDAM EN OMGEVING (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN "Litt le Boy" en "Fat Man" heet ten de atoombommen die 40 jaar geleden op Hirosjima en Nagasaki vielen. "Ver bijsterd vragen wij ons af hoe men zo cynisch kon zijn", zei Lucy van den Berg van de Vlaardingse vredesbeweging gistermid dag tijdens een korte her denking van beide bombar dementen in het Rosarium bij het Holyzickenhuis, Maar volgens hakr is er op dit punt weinig veran derd met uitdrukkingen als "beperkte kernoorlog", en "schone bommen": "Het lijkt erop of men met dit versluierende woordge bruik de slachtoffers buiten ons denken wil houden." De derde Hirosjima-her- denking van de Vlaardingse vredesbeweging had dit maal de molen aan de Kor- tedijk als startpunt. Daar vertrok om twaalf uur ccn kleine stoet mensen, vooraf gegaan door twee tam boers. Enkele demonstranten droegen een kleine verzil verde button met 'een af beelding van een papieren kraanvogel, het Japanse symbool voor vrede. Via Vlaardinger-Ambacht ging de stoet naar het rosarium voor het planten van een Japanse esdoorn. De organisatoren hadden geen betere omgeving kun nen uitkiezen. Met kruls- kruid, wollige thijm, sier- gras en enkele rozen varië teiten als Peer Gynt en Chi cago Peace was het rosa rium een ideale plek om stil te staan bij de waanzin van de bewapeningswedloop. Zuster A: Baan, hoofd verpleging van het Holyzie- kenhuis, liet er geen twijfel over bestaan, dat hulpverle ning na een atoomaanval een fata morgana is. "Wij zouden er machteloos te genover staan", zei zij over de directe hulpverlening en de nazorg die jaren zo'n ca tastrofe nodig zal zijn. Nelleke van der Lult noemde acties tegen kern- geweld "een heilige plicht tegenover dc mensen, die 'wij nu herdenken", waarna Irene Eggermont het boom pje plantte. "Een teken van hoop", aldus Nelleke. Irene Eggermont plant de Japanse esdoorn als "teken van hoop". (Van; een onzèr verslaggevers) SCHIEDAM De ene voor lichter is de andere niet en daarfim heeft het automati sche antwoordapparaat op de geméentelijke afdeling voor lichting slechts korte tijd diens't gedaan. Sinds de terug keer [(van vakantie) van Bas .van Bochove is het antwoord apparaat dat door chef Theo Reijman werd neergezet, in de kast .verdwenen. "Als ik er niet ben vertel ik dat wel aan de telefoniste", is het commen taar'van Van Bochove. Reij man [had het apparaat neerge zet otn 'ook tijdens afwezigheid "te kunnen antwoorden". i SCHIEDAM Uit" een wo- ning'aan de Reinbrandtsinge! is vóór bijha-;- hegènduizend gulden, aan stèfrfe'ó- en video-ap- paraËuur ontvreemd. De da- ders "Kooiden een' ruit in om binn&uie komen. .V Een?[.geldkiït met daarin vierlJSnderd gulden vormde de buit jffiah een inbraak in het pancWvan Energie Project Schiédhm Zuid aan de Wester- kade£öé inbrekers wisten een raanÖS°Penen- EcMto»videorecorder en een geldlffijfrag zijn gestolen uit .een woning aan het Newton- plcin~De bult had een totale waapaevan 4600 gulden. SCHIEDAM/VLAARDINGEN/ MAASSLUIS De aldelingen financiën van de drie Water weggemeenten werken op dit moment koortsachtig aan de begroting voor volgend jaar. Krachtens de gemeentewet moet het ontwerp daarvoor uiterlijk 1 september bij de ge meenteraad worden ingediend. Nu al staat vast dat dit geen van de drie gemeenten zal luk ken. Erg veel zorgen maken de drie steden zich echter niet. Van sancties bij een overschrij ding van de termijn is geen sprake. Elk jaar opnieuw worstelen de gemeenten met hetzelfde euvel: terwijl de overheid op het laatste moment met haar informatie over de brug komt, moeten de gemeenten zich aan 1 september proberen te hou den. „Elke keer krijgen we rond half juli te horen hoe hoog onze uit kering uit het gemeentefonds is. Het rijk zegt Wel dat de me dedeling in juni komt maar houdt zich daar nooit aan," klaagt H. A. Hafkamp van de gemeente Maassluis. „Onze af deling begroting heeft het nu verschrikkelijk druk.'Er zijn maar erg weinig gemeenten die inderdaad op tijd klaar zijn." De gemeente Capeile aan den IJssei heeft haar ontwerp be groting al klaar. Zij heeft ech ter niet gewacht op de infor matie over de uitkering uit het gemeentefonds zodat een wij ziging al om de hoek komt kij ken. De gemeente Haarlem is de laatste jaren steeds als "eerste" geëindigd. In de gemeente Vlaardingen ligt het "voorlopige" ontwerp y: al op tafel. „Wat dat betreft is de druk wat van de ketel. We r.n werken nu koortsachtig aan het sluitend maken van de be-.,: groting. De zaak is nog niet in evenwicht," iaat H. Bril, waar- nemend chef financiën weten. Het ligt in de bedoeling om de ontwerp begroting op 22 sep- tember aan de gemeente- - raadsleden uit te delen. Rond half november moet dan de behandeling in de raad volgen;1 De gemeente Schiedam is. zoals bijna ieder jaar, de I "langzaamste'van het drietal/ „We mogen blij zijn als we dé - begroting in november klaar hebben," zegt chef A. B. van den Bout. Hij is echter niet bang op een eventuele vinger- wijzing van hogerhand. „Alleen de gemeenten die een,,, aanvullende uitkering ontvan- gen, krijgen een strenge con- trole. Onze begroting over 1985 is nog niet eens goedge keurd door de provincie. Als je- de zaak serieus neemt, moet ?■- een begroting goedgekeurd zijn voordat het jaar begint. Nee, ik ben niet bang." K Dit jaar nog spande Schiedam landelijk de kroon door pas in februari de begroting '85 in de raad te behandelen. Door een fout van de drukker bleek het J omvangrijke boekwerk niet op tijd klaar te zijn. Voor een der-? gelijke vertraging van drie vier weken is Van den Bout dit jaar niet bevreesd: „Er wordt nu keihard gewerkt. We probe- ren zo snel mogelijk de cijfers op een rijtje te hebben." VLAARDINGEN Het derde Professional en Pro-Am toer nooi van golfclub Broekpolder, dat van 9 tot 11 augustus ge houden wordt, krijgt een inter nationaal karakter. Er zullen niet alleen in Nederland wer kende golfers aan deelnemen, maar ook Belgen en Engelsen. Daarmee verraadt de club gre tig te hunkeren naar de organi satie van het jaarlijkse interna tionale open golttoernool. Voorzitter mr. P. A. Nouwen is echter realist genoeg om te beseffen dat de organisatie van zo'n toernooi een zware wissel zal trekken op zijn club, die 810 leden telt. Bovendien moet de gemeente Vlaardingen meewerken, omdat een derge lijk toernooi 25.000 toeschou wers zal trekken. Het Is verder nog de vraag of al deze men sen ondergebracht kunnen worden op tribunes. Voorlopig staat de golfclub Broekpolder voor 1989 of 1990 genoteerd. „Zeker zijn wij niet, maar de ambitie hebben wij wel", aldus Nouwen. Aan het Professional en Pro- Am toernooi, aanstaand week end, nemen de 19 best ge plaatste in Nederland werkza me professionals deel, zes ge nodigden, vijf Belgische, vier Engelse professionals, de club kampioen en de runner-up van de golfclub Broekpolder. Zij spelen op vrijdag en zondag over 72 holes (viermaal de baan). Op zaterdag wordt het Pro-Am toernooi gehouden over 18 holes met teams be staande uit telkens één profes sional en vier amateurs. In de prljzenpot zit 42.600 gul den voor de profs(eerste prijs.-, 7500 gulden, tweede prijs 4200. gulden enz.). De amateurs moeten het rriet prijzen in na- tura doen. Op de 4e en 9e hole kunnen de professionals een Mercedes Benz winnen, wan ner zij deze holes In één slag op hun naam brengen (een zo geheten hole-in-one). Een noviteit is dat het publiek via monitors het verloop van de wedstrijd zal kunnen vol- gen. Ze staan bij de 13e green en om het clubhuis. Van mi- nuut tot minuut worden de bi)-: gewerkte tussenstanden ge projecteerd via deze schermen. Evenals vorig jaar neemt ook - mr. Piefer van Vollenhoven dit-- keer deel aan het Pro-Am toer» nooi. Hij speelt samen met P. Ackerley (prof) en de amateurs mevrouw Huygen-de Reus t (clubkampioen van de dames), A. Kleuver-Trost en voorzitter Nouwen. Ze beginnen op zater dag om 10.30 uur op de eerste tee (afslagplaats). - De finalepartij op zondag van - de profs begint om 13.30 uur.* Bezoekers hebben gratis toe gang. v': AHOY', tel.: 812122: "Jeugd land", dag. 10-16.30 uur. PARK bij de Euromast: Feno- mena, dag. 10-21 uur. LAURENSKERK: Concert door het British Columbia Boys Choir, wo. 20.00 uur. HART VOOR DE STAD, Wee na: gevarieerd programma, wo.' 20.15 uur. KANOVIJVER ZUIDERPARK: j wereldkampioenschappen Mo- delbootbouw, do. 9-18 uur. OOSTELIJK ZWEMBAD: Dan- 7 tons dood, wo 20.30 uur. PARKZICHT/TEL. 362374: 'i Parkzicht jazz, mmv Willem Wodka, wo. 23.00 uur. ALHAMBRA 1, tel, 330293: Apocalypse now (16), 8 uur. ALHAMBRA 2, tel. 330293: Amadeus (a.l.), 8 uur. CALYPSO 1, tel. 131855: Poli ce academy (a.l.), 7 en 9.30 uur. CALYPSO 2, tel. 131855: First blood part 2 (12), 6.45 en 9.15 uur. -V'-. CALYPSO 3, tel, 131855: Fri day 13th, part 5(16) 7 en 9.30 uur. CENTRAAL, tel. 138210: Eroti sche kunstjes (18) 6.15, 7.45 en 9:15 uur. CINEAC NRC, tel. 330293: Battle rage (16), 7 en 9.30 uur. CINEMA OSCAR, tel. 3S0293: Deep Throat (18) 7 en 9 30 uur. CINERAMA 1, teil 115300: A view to a kill (12), 6.45 en 9.30 uur.'' vie?///:/ CINERAMA 2, tel. 115300: Desperately seeking Susan (a.l.), 7 en 9.30 uur. CINERAMA 3, tel. 115300: Be verly Hills Cop (a.l.), 7 en 9.30 -uur.';V/' 'v-fri CINERAMA 4. tel. 115300: Best defense (a.l.) 7 en 9.30 uur. CINERAMA 5, tel. 115300: A passage to India (al.), 7.45 uur. CORSO, tel. 121110: First Blood part 2 (12), 7 en 9.30 uur. LUMIÊRE1, tel. 117755: The last dragon (a.l.), 7 en 9.30 uur. LUMIÈRE 2, tel. 117755: Police Academy 2 (a.l.), 7 en 9.30 uur. LUMIÈRE 3, tel. 117755: The great rock roll swindle (16), 6.45 en 9.30 uur, J LUMIÈRE 4, tel. 332013: Wit- ness 12), 6.45 en 9.15 uur. REX, tel. 772793: Hete Zweed se porno (18) 10.00-01.00 uur. THALIA, tel. 111555: A view to a kill (12), 6.45 en 9.30 uur. 't VENSTER 1, tel. 364998: A bell for Nirwana (16), 9.30 uur. 't VENSTER 2, tel. 364998: Russ Meyer week, diverse films" (16), 10 uur. 't-VENSTER 3, tel. 364998: Filmzomer '85, diverse films (16), 9.30 uur. LANTAREN, tel. 364998: Het t Basiieus Quartet (16) 22.00 uur. EURO (Spijkenisse), tel. t 01880-24144, Police Academy f (a.l.), 6,30, 9.15 uur. A view to a kill (12). 6.30, 9.15 uur. Be- verly Hills cop (a.l.), 6.30, 9.15 uur.- TIVOLKHellevoetsluis), tel. - 01883-12608: Zaal 1: Amadeus T (a.i.), 20 uur. Zaal 2: Beverly Hills Cop (a.L), 20.30 uur.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1