Hebreeuws voor de toerist Motoragent aangereden Chefs nemen afscheid van gemeentedienst Wnyervpachtgroot schip in Maassluis Peuter (3) valt WEEL MENSEN WILLEN WEL, MAAR AARZELEN' Winkeldieven houden zich 'vreemd' op Man bekrast auto's 30 mille schade Bakkér? VQor paar maanden wethouder? Brommer tegen auto Illegaal wapenbezit MAASSLUIS Niet eerder dan gisteren en donderdag zagen de inwoners van Maassluis een schip van 325 duizend ton (BRT) hun ha ven binnenlopen. Het was de Groningse coas ter de Scheldeborg, die driehonderd geperste balen mest in het stadje afleverde. Gisteren verhuisde het schip naar de kade aan de Nieuwe "Waterweg aan de kant van Ro zenburg. Daar werd nog wat "los rendieren- mos uit. Finland" gelost. Volgens directeur M., Vróegh van het overslagbedrijf Van Baaien aan de Hoeker in Maassluis, dat het werk heeft aangenomen, "moest het losse spul aan de overkant gebeuren omdat anders de over last te groot werd". Vandaag is de Scheldeborg alweer vertrokke?i. Het karwei heeft de afge lopen drie dagen aan 25 mensen werk geboden. Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Sommige mensen veranderen, dras tisch van omgeving. Betty Bosveld-Wulfson woont nu in een keurige flat op de Parkweg. Een jaar of dertig geleden nog dreef zij samen met haar vader de kudde bijeen op de eindeloze Argentijnse pampa's.' En daar tussendoor hield zij zich bezig met de restauratie van Jaffa,'een klein historisch stadje bij Tel Aviv. Eén tijd je' geleden kwam van deze ware wereldbürgeres een taalgids Hebreeuws voor Nederlanders uit. Een woor denlijst en een serie hoofdstukken met zinnetjes voor de toerist kunnen leiden tót veel bespiegelingen. Dat blijkt uit Betty's verhaal. Deftig het Hebreeuws sprak je tot God, dat is veranderd." Betty Bosveld-Wulfson: Mn Te nuchter Van een onzer verslaggeefsters VLAARDINGEN Werklozen en werkelozen in Vlaardingen die als vrijwilliger de handen eens uit de mouwen willen steken, kunnen,binnenkort terecht bij de Stichting Vrijwilligers Vacature bank Vlaardingen, die gevestigd wordt aan het Weeshuisplein, Vooralsnog is de stichting in op richting. In september begint zij met het werven van vacatures voor vrijwilligers om medio okto ber daadwerkelijk open te gaan. Belangstelling Voorzitter Marian Kalmijn: „Voor mensen die er een beetje verloren bijzitten, kan de vacaturebank een uitkomst zijn." HET VRIJE VOLK Schiedam ZATERDAG 17AUGUSTUS 1985 SCHIEDAM Een 87-jarige automobilist heett donderdag middag een motoragent van de Schiedamse gemeentepolitie aangereden. Het ongeluk ge beurde op de kruising School- straat/Nassaulaan. De bejaar de chauffeur stopte aanvanke lijk toen hij van de School straat de kruising op kwam. De motoragent reed op de Nas- saulaan en had voorrang. Juist op het moment dat hij de wa gen wilde passeren, trok de bejaarde op en schepte de motorrijder. Deze viel om. De agent hield enkele schaafwon- den aan zijn knie en elleboog aan het ongeval over. "r SCHIEDAM Tot twee maal toe heeft de Schiedamse poli tie op de Koemarkt winkeldie ven in de kraag weten te vat ten. Rond vijf uur viel een 27-jarlge man zonder vaste woon- of verblijfplaats op door "vreemd" gedrag. Twee sur veillerende agenten hielden de man staande. Hij bleek een gloednieuw overhemd onder zijn jas verborgen te houden. Hij had dit even tevoren bij C en A weggenomen zonder te betalen. Even later werden twee dames van 19 en 15 uit Rotterdam aangehouden. Ook zij hielden zich voor de agenten opvallend op de Koemarkt. Het duo bleek bij het bedrijf Haar-lm- port aan het Broeseveld make up spullen te hebben gestolen met een waarde van zo'n der tig gulden. De jongste van de twee kon na een kort verhoor op het politiebureau naar huis. De 19-jarlge vrouw werd vast gehouden. Zij moest nog een eerder opgelopen gevangenis straf uitzitten. VLAARDINGEN Een nog onbekende man heeft met een scherp voorwerp voor 30.000 gulden schade aangericht. Hij bekraste achttien auto's van een automobielbedrijf aan de Dr. Wiardl Beckmansingel. De voertuigen stonden in de bui tenlucht geparkeerd. Van de vermoedelijke dader, naar wiens motief slechts kan wor den gegist, heeft de politie het volgende signalement vrijgege ven: ongeveer 27 jaar oud, lengte één meter 75, donker haar, gekleed in een beige broek en gestreept overhemd. Eventuele getuigen worden verzocht contact op te nemen met de politie (tel. 342355). „Hun anonimiteit wordt ge waarborgd," aldus de politie. DORDRECHT/ZWIJNDRECHT Zowel Dordrecht als Zwljn- drecht nemen op donderdag 5 september afscheid van een chef. In het restaurant van het Stadskantoor wordt 's mid-, dags om vier uur afscheid ge nomen van C. den Otter, de chef van de afdeling volkshuis vesting. Het gemeentëoesiuur van Zwijndrecht neemt een uurtje later afscheid van M. J. Elder- son, de chef van de afdeling welzijn. Voor Elderson is het tweemaal feest, omdat hij op dinsdag 3 september veertig Jaar.in. dienst is, bij dé gemeen te Zwijndrecht.' Holland is het beste land, maar in Israël ben ik thuis SCHIEDAM Een "Illegale" bromfietser is donderdagmid dag aangereden op de kruising Burgemeester Knappertlaan/ Warande. Het betreft een 15-jarige Jongen uit Schiedam. Hij kwam uit de Warande de BK-laan oprijden en gaf daar bij geen voorrang aan een 21-jarige automobiliste uit Schiedam. De jongen sloeg te gen het wegdek. Hij werd door de GGD aan onbekende ver wondingen behandeld. Van de politie kreeg hij ondermeer een bekeuring wegens het rijden op de brommer. SCHIEDAM Een driejarige peuter in de Schiedamse wijk Woudhoek Noord is al heel vroeg in zijn leven onaange naam met het begrip snelheid in aanraking gekomen; Terwijl hij met zijn fietsje op het Slot Assemburgpad reed, verloor hij de macht over het stuur en maakte hij een flinke val. De GGD bracht de jonge coureur met een ambulance naar het Schleland ziekenhuis waar hij met een hoofdwond werd op genomen. SCHIEDAM Een stel wurg- stokjes en een wapenstok heeft de Schiedamse politie in beslag genomen bij een 35-ja- flge Inwoner van die stad. De man werd vrijdagochtend vroeg aangehouden op de Churchlllweg. Hij had daar de aandacht van surveillerende agenten getrokken wegens de "enorme snelheid" waarmee hij In zijn personenauto reed. Toen de agenten hem aanhiel den, ontdekten zij de wapens tok. Na een grondiger onder- zoek kwamen ook de "Nun M Chaku"-stokjes boven water. Na een kort verhoor kon de man met ondermeer een pro ces verbaal voor illegaal wa penbezit naar huis. Zij snijdt de cake aan „Ik gedraag me maar even als een Jiddische mama. Ik houd van Jiddische mama's. Ik denk, dat elke moeder iets in zich heeft van een1 Jiddische mama;" en ze begint. „Ik vind het heel'mooi, dat een Nederlandse uitgeverij zo'n gid3je uitbrengt, zodat toeristen het een en ander in het Hebreeuws kunnen zeggen, als ze op vakantie in Israël zijn. Hebreeuws is tenslotte een kleine taal. Het wordt door maar ongeveer drie miljoen mensen gesproken; Heel wat minder dan bijvoorbeeld Spaans. Hebreeuws is in be paalde opzichten ook een heel jonge taal. Het wordt nog maar een jaar of zestig door het voik gebruikt. Daarvoor was het een heili ge taal. De bijbel was erin ge schreven en je gebruikte het in bepaalde gebeden. Het was de taal van god. Zeer orthodoxe joden spreken in het dagelijks leven dan ook nog steeds Jid disch. Je vindt in het He breeuws geen huis-tuin-en-keu- ken dingen aan. In het He breeuws spreek je tot God. Het is dan ook heel lang een taal gebleven zónder ontwikke ling. Dat is veranderd, sinds de meeste mensen in Israël in het Hebreeuws met elkaar communiceren. We hebben een Academie van letteren die nieuwe woorden maakt. Bij voorbeeld scheerapparaat, In de bijbel komt het woord sche ren voor, want dat mag niet volgens de Joodse wet. De mannen móesten hun; baard snijden. We kennen ook het woord voor machine. Scheer apparaat is dus mechonat gi- luach, machine-scheer. Zo maak je een taal. En zé némen natuurlijk ontzettend veel woorden uit het Engels en uit andere talen over.- 1 Hebreeuws zit heel anders in elkaar dan Nederlands. Van elk woord bestaat een stam die helemaal uit medeklinkers be staat. Bijvoorbeeld LMD. Die stam' heeft te maken met le ren. Nu kun 'je met behulp van klinkers en ook met voor- en achtervoegsels daar alle woor den van maken die iéts met le ren te maken hebben, leraar bijvoorbeeld. Een apart probleem bij het samenstellen van het boekje, was dat in het Israëli's voor ai- les een mannelijk en een vrou welijk bestaat.: In Nederland zeggen mannen en vrouwen al lebei „Ik eet". In Israël zegt een vrouw dat waf anders dan een man. We hadden dus eigenlijk alle Zinnetjes twee keer in het boekje moeten zet ten; maar dat accepteerdede uitgever niet. Het zou dan veel te: dik worden. Gelukkig is er een manier om dat probleem te omzeilen, in de meeste ge vallen althans. Dan krijg je een heel deftig klinkende zins wending. Een andere- moeilijkheid was het omzetten van de He breeuwse spelling in de Neder landse. Daarvoor bestaan geen vastgestelde richtlijnen. We moesten zelf zo'n omzetting maken en dat deden we door een Nederlandse de woorden vanaf Hollandse letters net zo lang te laten lezen, tot het echt Hebreeuws klonk." - v Betty Bosveld heeft het pri ma naar haar zin in Schiedam. Toch zou ze het liefst naar Is rael terugkeren, omdat ze het gevoel heeft daar echt thuis te horen. En niet hier. En zeker niet inArgentinië. „Je kunt niet onder woorden brengen, hoé dat komt", zegt ze. „We zijn naar Schiedam gekomen, omdat er in Israel voor mijn man geen werk was. Hij zit in de petro-chemische industrie. Ik vind Holland 't beste land, dat er bestaat, maar Israel is mijn land en dat zegt alles. De plek waar je geboren bent, is toeval. Wat ik voel voor mijn volk en voor het. joods zijn is mijn keuze. Ik ben gelukkig in Nederland, maar in Israel ben ik thuis." Betty Bosveld kwam ter we reld in Las Palmeres, een stof fig stadje, ergens neergekwakt in de pampa's van de Argen tijnse provincie Santé Fé, waar haar vader hereboer was. Op haar zestiende volgde zij in Israel een opleiding tot lerares in de joodse taal en cultuur. Het verblijf daar be viel zo goed, dat zij terugging om een opleiding tot binnen- shulsarchtitecte te volgen. Zo kwam ze bij de restauratie van de oude stad Jaffa terecht. Nu al weer dertien Jaar Schiedamse kan ze oordelen over drie verschillende volke ren en culturen. Wij, Nederlan ders, vindt Betty, hebben méér met Israeli's gemeen dan met Argentijnen. Maar er zijn ook aanmerkelijke verschillen. Ze licht dat toe aan de hand van de taal. „Een taal wordt door een volk gemaakt en niet om gekeerd. In het Spaans heb je een woord, ansiedad. Daar be staat In het Nederlands geen vertaling voor. Het woorden boek geeft "verwachting". Maar dat Is niet voldoende. Het is een verwachting, die po sitief is, maar wel uit het onbe kende voortkomt. Een: Latino kan zoiets voelen. Een' Neder lander lis daar veel te nuchter voor. Uit het Hebreeuws kan Ik zo gauw niet een dergelijk woord naar voren halen. In Israel bestaat geen ver- schil tussen jij en U. Beleefd heid is niet een van de sterkste punten daar. We zijn allemaal joden en wé zijn allemaal ge lijk. Een Isreall zit daar niet, omdat zijn voorouders daar al eeuwen zaten. Ze zijn gekomen om daar het land op te bou wen. Dan ga je veel vrijer met elkaar om. Dat heeft overigens ook te maken met het mooie weer. Men is veel vaker op straat. Als je in Israel ergens werkt, ga je na een tijdje automatisch ook andere dingen met je col lega's doen. Naar de bioscoop bijvoorbeeld. Zoiets is me In Nederland nog nooit overko men. De bevolking van Israel kan je niet vergelijken met de Ne derlandse. Ze is veel plurifor mer. We komen vanuit de hele wereld. De hele mensheid zit daar bijeen. Je kunt over twee of drie generaties pas over een Israëlisch volk praten. Nu nog niet." Misschien is dat één reden, waarom wereldburgeres Betty zich juist In Israel thuisvoelt: de hele mensheid op een ge bied bijeen, dat niet groter is dan Nederland. Kosmos Taalgids, Wat en hoe Hebreeuws. Vacaturebank voor vrijwilligers SCHIEDAM WD-fractielei- der Gerard Verhulsdonk houdt serieus rekening met de moge lijkheid dat de huidige Rijn mond-gecommitteerde Th. Bakkers wethouder in Schie dam wordt. Op 1 januari ont staat er in het PvdA/WD-col- lege een vacature door het ver trek van Cor van Tilborg, die directielid van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) wordt. Bakkers neemt In elk geval als eerste opvolger Van Til- borgs raadslidmaatschap over. zo verwacht Verhulsdonk. De VVD-fractieleider meent dat Bakkers eveneens het wethou derschap ambieert. Bakkers wordt volgend jaar „dakloos" door de opheffing van hef Openbaar Lichaam Rijnmond. Als gecommitteerde behartigt hij daar thans economische za ken, werkgelegenheid en ener giezaken. Een alternatief voor de VVD is om de wethoudersvacature niet In te vullen. Dat zou voor ten hoogste tweeënhalve maand consequenties hebben. In maart worden de vierjaarlijk se gemeenteraadsverkiezingen gehouden. „Cor van Tilborg laat een schoon bureau achter, hij bereidt zelfs de begroting voor 1986 voor, dus zo'n ramp zou dat niet zijn", aldus Ver hulsdonk. V De, vrijwilligers vacature bank in Vlaardingen is een in itiatief van de Vereniging Mensen zonder Werk, de orga nisatie 'Baanloós Waardeloos?' en de diaconieën van de Neder landse Hervormde en de Gere formeerde kerk. Ongeveer twee jaar geleden staken deze belangenorganisaties de kop penbij elkaar om de mogelijk heden voor een vrijwilligers vacaturebank in Vlaardingen te onderzoeken. Een enquête, die zij hielden onder Vlaar- dingse verenigingen en instel lingen, wees uit dat er voldoen de vraag is naar vrijwilligers om een vacaturebank op te richten. De uitslag van de en quête resulteerde in een subsi dieverzoek van de initiatiefne mers aan de gemeente. April dit jaar kregen zij een subsidie toegezegd van 5.000 gulden. Marian Kalmijn is voorzit ter van het stichtingsbestuur. „We'hadden voor de vacature bank een begroting opgesteld van 10.000 gulden. We hebben hier zeer rigoureus in moeten schrappen." Aanvankelijk wil de de stichting ook een be roepskracht aanstellen voor de dagelijkse werkzaamheden bij de vacaturebank. „We dachten dit te kunnen financieren door gebruik te maken van een be paalde rijksregeling. Maar de ze is inmiddels opgeheven." Nu heeft de stichting voor een jaar een stagiaire van de Op leiding Sociale Arbeid die twintig uur per week bij de va caturebank komt werken. De eerste wéken zal de vaca turebank zich uitsluitend bezig houden met het werven van vacatures tot ér een redelijk bestand is opgebouwd. Marian Kalmijn verwacht dat dit werk ongeveer zes weken in beslag zal nemen. Daarna is de vaca-; turebank op' .werkdagen ge opend van 10.00 tot 12.00 uur. Het Viaardings Uitkeringsge rechtigden Beraad stelt hier- De VVD is niet in paniek ge raakt door het nieuws van Van Tilborgs vertrek. „Ik ben in het prilste stadium van zijn sollici tatie bij de VNG op de hoogte gesteld. Natuurlijk is er bij ons verdriet. Zijn wervingscapaci teit zijn we kwijt. Maar een partij mag niet van èén per soon afhangen. Bovendien: in zijn nieuwe functie kan hij veel voor Schiedam betekenen.". Op de vraag of Verhulsdonk vindt dat de VNG er goed aan heeft gedaan Cor van Tilborg in haar directie op te nemen, antwoordt hij: „Natuurlijk. Dit is nog maar een opstapje voor Cor. Hij zal nog veel verder eindigen. Misschien wordt hij nooit minister-president, maar dan toch minstens onderko ning van Ameland. Hou die .knaap In de gaten!" tics bij verenigingen en buurt huizen of het vervoer van oudere mensen naar sociëtei ten," aldus Marian Kalmijn. De vrijwilligers vacature bank heeft zelf ook een beroep gedaan op onbetaalde krach ten voor de dagelijkse werk zaamheden, want één kracht is te weinig, menen zij. Op deze oproep hebben zij echter nog geen reactie gehad. Is er wel voldoende belangstelling voor vrijwilligerswerk in Vlaardin gen? Marian Kalmijn: „Ik denk dat er wei behoefte Is aan een vrijwilligers vacaturebank in Vlaardingen. Dat wij op onze oproep nog geen reactie heb ben gehad, zegt niets. Veel mensen willen wel graag iets ondernemen maar ze aarzolen. Ze weten niet precies wat ze kunnen gaan doen en of ze er geschikt voor zijn. En voor die mensen, die er een beetje ver loren bijzitten, kan de vacatu rebank een uitkomst zijn. We zijn er wel op voorbereid dat het niet de eerste dag direkt storm loopt Maar aile Vlaardingers, met of zonder uitkering, die onbe taald werk willen doen, kunnen vrijblijvend langskomen en een kijkje nemen in ons vaca-: turebestand. Inschrijven Is niet nodig. Wel zit er altijd iemand die, als dat gewenst is, raad kan geven." arbeidsplaats inhoudt. Ge schikte vacatures zouden bij voorbeeld zijn: bestuursfunc- voor een ruimte beschikbaar in het Weeshuis. „De vacatures moeten uiter aard in de non-profit sfeer lig gen. Daarnaast moet het een vacature zijn die geen vaste

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1