boeken Winkeliers succes met 'Steendijkpolderdag' Grophers: weer; hoop IPRDSPELEN WEERSPIEGELEN HET LEVEN Kas kort voor overval geleegd Popiien maar beter goed verzekeren... urn P vandaag en morgen Oude spelletjes bekijken in Streekmuseum Jan Anderson: krijgt vijf .kruidnootjes uit den Pot". ,,Wie op 31 komt SCHIEDAM „Ze weten bij de landelijke WD-top al een tijdje goed wie Cor van Til borg is," zegt de Schie- damsc VVD-leider Ge rard Verhulsdonk. Wel licht is Van Tilborg door zijn eigen partij naar voren geschoven voor de vacante plaats in de directie van de Vereniging van Neder landse Gemeenten (VNG). „Ik weet niet wie mij heeft aanbevo len, ik - heb ook geen moeite gedaan om daarachter te komen," zegt de scheidende Schiedamse wethouder zelf. - Cor van Tilborg (38): „IK heb niet gelobbied, zeker niet om de persoon Van Tilborg te promoten." Régen weerhoudt deze hardloper er niet van om zich in te schrijven. Hij is er. imtfyërs op gekleed, in een plastic vuilniszak. Een kindernjarkt in het winkelcentrum aan-,het Maas- sluise Westeijlde veroorzaakte een levendige chaos. Zaterdag werd in het Novotel een Poppen- beurs gehouden. mm* HET VRIJE VOLK MAANDAG 19 AUGUSTUS 1985 ROTTERDAM EN OMGEVING achter de geraniums in een be- jaardenthuis die klaagt over gemiste kansen" te worden. Wat ook een rol speelde was het feit dat hij en zijn echtge note geen kinderen hebben, dan kun-je wat meer risico ne men. „Ik dacht: ik zie wel waar het schip strandt. Als het niet was gelukt iri de politiek dan had ik terug naar het bedrijfs leven gekund." Het schip met Van Tilborg is nog niet gestrand, integendeel: het vaart met volle kracht voor-uit. En dat heeft hij niet alleen te danken aan het feit dat hij uit de zakenwereld Van onze verslaggever BART VAN LEEUWEN Feit is dat zijn voorganger bij de VNG, R. F. E. P. M. Tuch, ook van liberale huize is, terwijl Van Tilborgs nieuwe directiecollega's van PvdA- en CDA-signatuur zijn. „Ik kan niet in de boezem van de hoofddirecteur kijken, maar ik denk dat hij het mooi meege- omcn vond dat ik WD'er ben," aldus Van Tilborg diplomatiek. Donderdag, twee maanden na dat VNG-hoofddirecteur Berg hem persoonlijk had uitgeno digd te solliciteren, kwam het nieuws van zijn benoeming los. Het zelfvertrouwen van de toch al" zo trotse 38-jarige Cor van Tilborg kan niet meer stuk. Maar alle vragen over zijn spectaculaire promotie beantwoordt hij ingetogen en met tact. als een behendig poli ticus. Het is alsof hij al een streep achter zijn wethouder schap heeft gezet en nu al3 kersverse VNG-direcleur niet té hard van stapel wil lopen. Van Tilborg juicht niet voor de truitenwereïd. hij toont zich glimlachend tevreden. Het lijdt geen twijfel dat zijn rïieuwe baan hem uitstekend van pas komt. Weliswaar zegt hij overdreven beschei den dat zijn "planning ruw is verstoord" (hij verwachtte nog zeker drie jaar wethouder te puilen blijven), maar mooier kan het niet: na elf jaar ge- ifieenteraadswerk en drieën half jaar wethouderschap een belangrijke functie krijgen bij een organisatie die de belan gen van alle gemeenten behar tigt. Hij praat van een „pijplei ding. Jarenlang zit je aan de onderkant en zie je wat eruit Komt, nu kun je gaan kijken wat er aan de bovenkant in gaat." Talloze plaatselijke hoog waardigheidsbekleders in het land zouden tekenen voor zo'n vloeiende loopbaan. „In het be gin dacht ik: dat. wordt niets, er zijn legio ménsen met goede papieren voor die baan. Ik denk dat mijn afwijkende car rière de doorslag heeft gege ven: Men heeft eens niet if mand willen nemen dié van uit de ambtelijke wereld of y&naf de universiteit in een ge meente terecht is gekomen, jftaar iemand met het bedrijfs- leven als achtergrond," aldus Yan Tilborg. Zoals vele aankomende st u-1 denten. in' de tijd van de Delta-/! werken iwerd hij in dé jatïn aestig Lloor zija ouders naar de 5TS. gedirigeerd cm zich te be-. kwamen in de., weg: en water- /bouwkunde,want. datwas dc weg naar hétigrojteiv^erk. /yia de Surinaamse/ baujcïetinclus- trie kwam Cor^r^laSTHborg te- licht ..bijeen-."Luxemburgs /%staalcon^n!/Waar hij /,.pro-/ In ÜP-JA' tcraad belandde hij in 1974 op de bekende wijze: als actie voerder van een bewoners- groep (van Flat Groenoord) maakte hij kennis met ge meentelijke democratie en kreeg hij de smaak van het po litieke werk te pakken. „Ik had toen ik in de raad werd geko zen niet het doel om wethouder te worden. Wel later, toen de kans zich voordeed. Het was geen gemakkelijk keuze, ik had net een huis gekocht, en om dan je baan op te zeggen..." Maar Cor van Tilborg nam de gok omdat hij niet in het leven staat om „een oude man komt. Van - wezenlijk belang moet zijn geweest dat hij „luid en duidelijk" een boodschap kan overbrengen. Misschien ook is hij opgevallen. Als wet houder Stadsvernieuwing maakte hij de laatste jaren re gelmatig een ritje naar Den Haag en het was ook Van Til borg die in mei dit-jaar een landelijk „congres" over stads vernieuwing in Schiedam or ganiseerde. „Ik heb helemaal niet gelob bied", zegt hij stellig. „Zeker niet om de persoon Van Til borg te promoten, hooguit voor de stadsvernieuwing." Hij heeft eenvoudigweg geen tijd gehad om „Haagse borrels" af te lopen. Stiekem is de wethou der vorig jaar een studie rech ten begonnen./Stiekem, om na dere suggesties in de zin van „die studie gaat ten koste van zijn werk" te vermijden. Zijn Haagse contacten zijn op één hand te tellen en dat zijn dan mensen uit de stads vernieuwingswereld, met wie de nieuwe VNG-directeur voor financiën, economie, automati sering en personeel niet meer te maken krijgt. Dat was een handicap bij zijn sollicitatie, maar blijkbaar geen struikel blok. „Ik ken relatief weinig mensen in Den Haag, ik zal op dat punt een flinke inhaalma noeuvre moeten maken." Het vooruitzicht'"van een zware taak speelde' donderdag/ avond geen rol in huize Van Tilborg. waar in aanwezigheid van familieleden, collegeleden en WD-raadsleden „enkele flessen werden ontkurkt":/ Daags na het feestje: „Het was gewoon leuk/ Als mensen je bellen en langs komen om je te feliciteren, dan gaat het pas echt voor je leven. Want eigen lijk was het als met een mooie auto die je al lang wilt hebben: ineens zit je erin en dan denk je: nou, dit is-'m dan, een voer tuig op vier wielen." Hoever zal de Schiedammer, die zegt dat politiek hem op het lijf is geschreven, het nog schoppen? „Ik pretendeer niet een carrièrelljn in mijn hoofd te hebben. Voorlopig word ik directeur bij de VNG en daar heb ik zin in." Onthullender zijn op dat punt de woorden van de Schiedamse WD-leider Gerard Verhulsdonk: „Dit is nog maar een opstapje voor Cor. Hij zal nog veel verder eindigen. Misschien wordt hij nooit minister-president, maar dan toch tenminste onderko ning van Ameland. Hou die knaap in de gaten!" Wa MAASSLUIS Wie. dé. Maasshiise Steendijkpolder al leen kent, uit de ;niéuwsbérich- ten over gif in de grond, .zou zaterdag'verrast hebben opge-Z keken hoe. daar feest gevierd'j kan. worden. 'Vele duizenden' buurtbewoners bezochten de/ festiviteiten in en rond .-het j winkelcentrum Steendijkpol-, der aan het Wésteinde die zich; tot ver in de avond uitstrekten. Een succes voor de organise rende winkeliers aldaar. Het was zaterdag voor de zesde keer dat in het winkel centrum de "Steendljkpolder- dag" werd gehouden. Nieuw was de prestatieloop, die 119 sportievelingen op de been bracht. Vooral voor de 25 jeug dige lopers een pittige tocht, want zij kregen onderweg een flinke regenbui te verwerken. Maar 'de-volwassenen die na dat "voorprogramma" van start gingen,- hielden het droog. i Een kindermarkt in het win kelcentrum veroorzaakte een levendige chaos'. Elk vrij hoek je was bezet door een kleine handelaar, gezéten tussen de tweedehands spulletjes op een kleedje op de stenen grond. Stripboeken, speelgoed, ge- bruiksvoorwerpen, alles werd geruild voor geld dat direct in rammelende busjes verdween. Hier en daar een koopje. „Uit zoeken/alles een kwartje!" Kermisattracties zoals bots- wagentjes en een draaimolen kregen maar matige belang stelling, in tegenstelling tot het avondprogramma. VLAARDINGEN Voor de Maasslulsehonkbalvereniging Grophers is het seizoen nog lang ./niet. afgelopen. Leek de ploeg van Trainer Huub Mid dendorp regelrecht af te gaan op degradatie, na de 10—7 overwinning op Laakkwartier heeft de ploeg uit de Steendijk- polder weer alle kans zich te handhaven. Grophers weet zich nu definitief geplaatst voor .een beslissende wedstrijd j met ais inzet" het behoud van de districtsklasse.' De tegen stander is :nog niet bekend, dat zal volgende week duidelijk worden als de laatste wed strijd van de play-offs ge speeld is.De Maasslulse ploeg besliste deze belangrijke wed strijd gistermiddag in de achtste innings, toen Grophers een' 6—5 achterstand omzette in een 10—6 voorsprong. Deze klap is Laakkwartier niet meer te boven gekomen. Schiedam won met 12—9 van Nado Vooruit in een spannende wedstrijd, waarvoor tien' in nings noodzakelijk waren. Dc ploeg van trainer Wiebe Pan- nekoek leek op een gemakkelij ke overwinning af te gaan, maar in de achtste innings kwam het nog in degradatiege vaar verkerende Nado sterk terug (6—6). Daarna gaven beide ploegen elkaar niets meer toe. Tot aan dè negende innings bleef het gelijk, 9—9. Maar in de tiende en beslissen de innings eiste Schiedam toch de volle winst voor zich op. Holy verloor met 4—1 van Nuenen. Ophieuw bleek dat dc Vlaardingse ploeg veel moeite heeft met de aanval. In de achtste innings, toen de schade beperkt was gebleven tot een 21 achterstand, kreeg de Vlaardingse ploeg de kans met enkele mensen op de honken definitief toe te slaan, maar de punten bleven uit. In een ne- gende innings sloeg Nuenen wel raak en bracht de stand op 1—4. Holy-trainer Jan de Vos kwam het afgelopen weekend met het bestuur overeen zijn coniract met een jaar te ver- lengen. (Van een.onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Twee ge wapende mannen hebben vrij dagavond om tien. uur een overval gepleegd in een pomp station; langs de rijksweg A20 van Maassluis naar Vlaardin- gen.. Eén/; van liéh dwong de pompbediende op zijn buik te gaan liggen. De ander graaide dc kas Teeg. Daarna vertrok het duo met flinke snelheid in een blauwe Volkswagen Golf. Veel was de buit niet: een be drag van 1200 gulden. Enkele uren/voor de overval had de éigenaar-van het pompstation juist dc kas geleegd. De pompbediende heeft de politie geen signalement vèn de overvallers kunnen geven. Eén man was. gemaskerd, ter wijl de ander pas is binnenge komen nadat de bediende, op de grond lag. Vermoedelijk- hebben ze hem met een vuur wapen bedreigd, maar ook dat kon de bediende, niet met ze kerheid zeggen. HART VOOR DÉ STAD, Wee na: hieroprima rolschaatsen, rrja. vanaf 17.00 uur; lunch-, voorstelling, di. 12.00 uur; ter rasvoorstelling/dl. 17.00 uur. PARK BIJ EUROMAST: Feno- mena, dagelijks van 10-21 uur. - SIMONSTRAATKERK: lunch- pauzeconcert, di. 12.15 uur. Museum Boymans-van Beu- ningen, tel 360500: Zomerex- positie eigen collectie en nieu we aanwinstën. vanaf medio •aug. Prentenkabinet: veertig pren ten van kunstenaars van de School van Fontainebleau t/m 7 okt. De Dubbelde Palmboom, tel. -761533: Speelgoed van zolder. -Zet 'rh op* hóeden én pet ten. Museumschip „Buffel", tel. 137342: vaste opstelling: Scheepssier, bewapening en voortstuwing, navigatie, sloe pen, uitrusting van het schip: rad en-schroef, stoom op sche pen; scheepsbouw (tussendek), Bakskwartier: spel-, werk- en leefruimte, leven aan boord (1896-1956) op logementsschip (kuildek). Atlas van Stolk, Aelbrechts- kolk 12. tel 767433: Tien jaar aanwinsten t/m 29 sept. Galerie 2000, Westersingel 30, tel. 3630 18/224386: ethnogra- fica, Egypte en Oud Perzië, sie raden. Belastingmuseum Prof. dr. Van der Poel, tel. 366333: Schilderijen van August Wei- mar, t/m 30 aug. Wijkmuseum Hillesluis, Beijerlandselaan 80, tel. 198698: „Werken aan de Maas", geschiedenis van scheepswerf en machinefa briek P. Smit, t/m 20 augustus. Parkhotel, Parkhotel, Wester singel 70, tel. 363611: land schappen in email van Pim van Vliet, tot eind aug. Kasteel van Rhoon, tel. 01890-8576: Nederlandse beeldhouwkunst van de laatste 50 jaar, t/m 8 sept. Galerie Trefcentrum, Wester singel,16, tel 361081: Schilde- rijen van Giovanni Cesca en grafisch werk van Brambilla da./ Trezzo, 8 t/m 27 aug. Oudehaven, scheepsheling „Koningspoort", schepen uit de streekvaart in Zuid-Holland van het.Maritiem Museum Prins Hendrik. Hilton Art Gallery, tel. 144044: j .expositie van .Tsang Fong KitL Galerie 'R', tel 227088: olie- verfschilderijen van Aart .v Glansdorp, t/m 12 sept. Centrale Bibliotheek: Arabi- sche Kindertekeningen, van 2 ,v t/m 31 aug. - Galerie Gee'71 tel. 02887-3069: Schilderijen en aquarellen van Ronald Raaij- 1 makers, t/m 28 aug. Biesboach-bezoekerscentrum J Drlmmelen, tel. 01626-2991: "Botulisme, met name in de Biesbosch, t/m 6 okt. Galerie de Lachende Koe, tel. 254734: schilderijen van Mar- cia Krijgsman t/m 24 aug. 1 Westersingel 8, tel 362550: Groepstentoonstelling, t/m 2 sept. Amrobank, Coolsingel, t/m 2 sept. Amrobank, Coolsingel: schil derijen en tekeningen van Louis Looyschelder, t/m 26 augustus. Perspektief, Eer.drachtsweg 21: Burgin, Pacteau en Tabri- zian, foto- en tekst-combina ties, t/m 4 september. Rosarium (achter Museum Boymans): "Beeldenpark de ruimte", Willem Gfoeneveld, Jos Kaarsemaker en Liesbeth van der Zee, t/m 15 sept. Galerie van Beveren, tel. 364715: Ton Kraayeveld, Wil- lem Oorebeek, Geert van de Camp, t/m 15 sept. SCHIEDAM Poppenbezlt- ters opgelet! Wie een pop heeft, niet van plastic, maar bijvoorbeeld van porscelijn en getooid in fraaie klederdracht, doet er goed aan deze in brand- en inbraakverzekering te laten opnemen. In vele ge vallen overstijgt de waarde ruim de duizend gulden. Niets nieuws voor de echte kenners, maar wel voor vele bezoekers van een Poppenbeurs afgelo pen zaterdag in het Schiedam se Novotèl. "Ik heb vandaag al heel wat mensen aangenaam verrast," aldus organisatrice Agnes Mel- ger, die een privé-collectle van enkele tientallen poppen bezit. ..Voor tien gulden, op zich een flink bedrag, taxeerde zij door bezoekers meegebrachte pop pen en schreef zij een geteken de verklaring uit. Velen waren het tientje snel vergeten... „Die verklaring moeten de mensen naar hun verzekering sturen," vertelt Agnes Melger. „Het komt maar al te vaak voor dat de verzekering een schijntje van de werkelijke waarde uitkeert, gewoon om- «dat men geen verstand van [poppen heeft." De Poppenbeurs in liet Novotel trók 500 bezoekers, die stuk voor stuk ruim de tijd namen om de verschillende kraampjes te bekijken. Allerhande pop- penartikelen waren verkrijg baar, kleine kledingstukken, vijftien centimeter hoge rieten - stoelen, pruikjes. Ook armpjes' beentjes, hoofdjes. Voorts gaf Annelies Gielisse een doorlo pende demonstratie poppen t maken en exposeerde een aantal poppenmaaksters hun - mini-mensjes. Oude vrouwtjes van Joke Diepstraten, clownjes; van Riet Fuhrmann. - Wie poppen maken of verza- melen als hobby heeft, maakte van de beurs dankbaar ge- bruik om informatie en spullen uit te wisselen. Agnes Melgers poppenbeurs reist al jarenlang Nederland af.-. kIC U iy- -J)-! Hf .Van een onzer - -^Verslaggevers g,; VLAARDINGEN.. Zelfs guit een eenvoudig- 'spelletje |Ganzenbord kun je iets léren unverJ: r de omstandigheden /aarin de mensen: door - de <éeuwen heen hebben geleefd. ^Dat blijkt uit een tentoon stelling, die zaterdag in -het rStreekmusuem Jan Andér- *soh aan deVlaardingse Ke- ^thelweg is geopend. Ander- JSon biedt de bezoeker een pklein overzicht van honder den jaren bordspelen „met den dobbelsteen," afkomstig ^uit zijn privé-collectie. I' Opmerkelijke overeen komsten zijn ér tussen de Spelletjes, of ze nu „Ganzen- bord," „De Uil" of „Lombok" /heten. Heilig lijkt het aantal -passen te zijn dat de speler '/moet doen om het einddoel Ve bereiken: 63; dat immers /deelbaar is door het „geluks getal" zeven. Pech hebben is een paar plaatsen te worden teruggezet of iets in de pot te moeten doen. Mee zit het je als je Véldén mag overslaan -of eenbelóning uit dé pot krijgt. -Dat 'er opk verschillen zijn /ligt; niet aan/dé spelregels. Maar aan het jaartal waarin - liet spel is bedacht. In „Het Nieuwe Vermakelyke Gan- senspél" uit 1780 komt De ■Dood voor, op hét bord afge beeld als een skelet met een zandloper, in het „Lombok- spel'!- uit 1890. handelend over Nederlands-Indië, heeft Dc Dood plaats gemaakt voor het Invalidenhuis Bron beek. De gevolgen zijn er niet minder om: onherroepe lijke uitsluiting van deelna me aan het spel.' „Wie op 31Apeldoorn komt, krijgt vijf kruidnoot jes uit den pot om naar het Loo te trammen en het Ko ninklijk Paleis te bezichti gen." staat in de spelregels van het spel „Door Neder land" van voor de oorlog. Een ander bordspel dat da teert uit de oorlogsjaren kent heel andere beloningen: „Je. vindt een broodbon" of top „Je krijgt Lindebloemen- thee." Een strop in dat spel is het als je „Den fotograaf moet betalen" (in de oorlog was men verplicht een pas met foto aan te schaffen). Wie een „potje" spelen wil, bijvoorbeeld „De Jood" uit 1790 (op een zwart-witte af druk van een houtsnede) of het modernere „Dilligence- spel" (op een kleurige litho), kan dat vanaf zaterdag doen. Jan Anderson is van plan in de expositieruimte èen ouderwetse huiskamer in te richten met een tafel met zes stoelen erom heen. De tentoonstelling „Speel uw Spel" duurt tot januari 1986. Momenteel staat in het museum ook nog een oor logstentoonstelling, die tot volgende maand te bezichti gen blijft. Het Streekmu seum Jan Anderson is geves tigd aan de Kethelweg 50 en iedere zaterdag en eerste zondag van de maand ge opend van 14—16 uur) op weg naar Van Tilborg de V V'/Z'i'- ALHAMBRA Ij tel. 330293: Apocalypse now (16), 2 en 8 uur. ALHAMBRA 2, tel. 330293: Amadeus (a.l.), 2 en 8 uur. CALYPSO 1, tel. 131855:. Poli ce academy 2 (a.l.), 2, 7,9.30 uur.- - CALYPSO 2, tel. 131855: Ram- bo, first blood part II (12), 1.45 6.45, 9.15 uur. CALYPSO 3. tel. 131855: Be verly hills cop (a.l.), 2, 7 en 9.30 uur., CENTRAAL, tel. 138210: Dear Fanny (18), t/m ma. 6.15, 7.45, 9.15 uur. Meisjes met beroeps geheimen (18), di. 12.15,2, 3.45,5.30, 7.15, 9 uur. CINEMA NRC, tel. 330293: Ro mancing the stone (12), 6.45, 9.30 UUr. .- ,-Y CINEMA OSCAR. tel. 330293: Een schot in de roos (18), 2, 7, 9.30 uur. CINERAMA 1, tel. 115300: A view to a kill (12), 2, 6.45, 9.30 uur. - - - CINERAMA 2, tel. 115300: Desperately seeking Susan (a.l.), 2, 7, 9.30 uur. CINERAMA 3, tel. 115300: Breathless (16), 2, 6.45,9.30 uur. i CINERAMA 4, tel. 115300: Best Defense (a.l.) 7,9.30 uur. CINERAMA 5, fel. 115300: A passage to India (a.l.), 1.45, 7.45 uur. CORSO, tel. 121110: Rambo, first blood 2 (12), 2. 7. 9.30 uur;' LUMIÊRE1, tel. 117755: Por- ky's wraak (16), 2, 7, 9.30 uur. LUMIERE 2, tel. 117755: Police Academy (a.l.), 2, 7. 9.30 uur. LUMIERE 3, te!. 117755: The last dragon (a.l.), 1.45, 6.45, 9.15 uur. LUMIERE 4, tel. 332013: Wit ness (12),'1.45, 6.45, 9.15 uur. - REX, tel. 772793: De vreemde- ling kwam naakt (18) 10.00-01.00 uur. Porno huwe lijk (18), 10-01.00 uur. THALIA, tel. 111555: A view to a kill (12). 2, 6.45, 9.3915 uur. 't VENSTER 1, tel. 364998: A bell for Nirwana (16), 9.30 uur, beh. ma. 't VENSTER 2, tel. 364998: Vi- deodrome(16), 10.00 uur, beh. ma. 't VENSTER 3. tel. 364998: Zo- merfilmfestlval extra, div. films J (16), 9.30 uur, beh. ma.. 1 LANTAREN, lel. 364998: A year of the quiet sun (16), 10 uur, beh. ma. EURO (Spijkenisse), tel. 5 01880-24144, Zaal 1: A view to a kill (12), 1.30, 6,45, 9.30 uur. Zaal 2: Rambo (12). 1.30, 6.30, 9.15 uur. Zaal 3: Police acade- my (a.l.), 1.30, 6.45 en 9.30 uur. ó- d>..iï .r TIVOLI (Hellevoetsluis) tel. ZZ 01883-12608: zaal 1: Amadeus (a.l.) 8 uur; De versierders van St. Tropez (16), 8.30 uur. Kindervoorstellingen CINEMA NRC: Donald Ducks - verjaarspartijtje (a.l.), 2 uur. CINERAMA 4: De laatste een hoorn {a.l.), 2 uur.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1