Opknapbeurt voor trimbaan Raadsleden zwijgen over dreigend fiasco Onderscheiding voor laatste De Kuyper Gescheiden afval hoop voor de toekomst inbraken in auto's opgelost Vervangend werk nu helemaal naar GSD Niet in één regio isL CDA wil geen kleur bekennen Van Vollenhoven opent overgang Informatiemarkt Machines gestolen Wgm süfeg Drie gewonden door valpartijen M 9: iü (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Door een ernstig conflict tussen wethouder Van Tilborg en de Sint Liduinastich- ting gaat de bouw van 153 nieuwe bejaardenwo ningen in Schiedam-West bijna zeker niet door. De stichting weigert te voldoen aan een eis van de wethouder om een stuk grond te verkopen. Zonder die> grond ziet Van Tilborg een investering van acht ton in de nieuwbouw aan het Sint Liduinahof niet zitten. Beide partijen stellen zich bikkelhard op-! Ondermeer de glasbak staat op de tentoonstelling „Afval, hoop voor de toekomst" in de schijnwerpers. In Schiedam wordt jaarlijks voor tonnen aan glas via de bakken ingezameld. De Schiedamse burgemeester Reinier Scheeres, sinds kort zonder baard. HET VRUE VOLK schiedam DINSDAG 3 SEPTEMBER 1985 -Hf "v-V jaardenwöhingén 0p losse schroeven Hét conflict ontstaat'op een kritiek moment; als de niéuw- bouwplannen niet voor 1 no vember bij het Rijk zijn inge diend, loopt Schiedam een for se extra rijkssubsidie mis. Dat zou,J zo vinden wethouder Van Tilborg én de Liduinastichting, een harde klap voor de bejaar denhuisvesting in Schiedam betekenen. Bovendien wordt gevreesd dat het dan nog enke le jaren zal duren eer In Schie dam de eerste „aanleunwonin gen" worden gebouwd. De wethouder en de Sint La duinastichting geven elkaar nu a! de schuld van de dreigende consequenties van het conflict over de grond. Van Tilborg: „We:onderhandelen al jaren en pas nu horen we dat de stich ting dat stuk grond belangrij ker vindt dan de nieuwe wo ningen." Directeur W. J. B. Huckriede van de Liduina stichting: „De wethouder heeft ons overvallen. Die eis van grondverkoop wordt ineens op het laatste moment gesteld." De grond die de gemeente graag in bezit wil krijgen zou het binnenterrein van de toe komstige bejaardenwoningen moeten vormen. Van Tilborg: „Wij zouden de aanleg van groen, wegen, paden en riole ring en dergelijke voor onze rekening nemen. Maar het is juridisch onzuiver om gemeen schapsgeld te steken in grond die niet van ons is." Volgens Huckriede versnip pert de verkoop van dat stuk HOEK VAN HOLLAND Twee hijgende mannen houden halverwege de trimbaan in hét Roomse Duin even halt om uit te blazen. „Ja, eigenlijk is het niet; meer echt een trimbaan", vindt een van hen, de zweet druppels van het hoofd schud dend. „Je kunt alleen nog maar lopen, een paar hinder nissen nemen, maar je weet niet;echt wat je moet doen om dat ide aanwijzingen ontbreken en omdat verschillende attri buten gesloopt zijn. Bovendiv. t worden ook de looppaden steeds slechter begaanbaar." Daarmee zijn al direkt de belangrijkste punten van kri- tiek;op de trimbaan naar vo ren gebracht. De baan was ja ren geleden het paradepaardje van, de deelgerr.eenteraad in een?tijd dat er nog geld be schikbaar was voor "leuke din gen". Dwars door het Roomse Duin, een van de mooiste en rustigste stukjes natuur gren zend aan de Hoekse dorpskom, werd de baan aangelegd. De paden werden bedekt met houtslijpsei, het goedkoopst denkbare materiaal omdat het voor honderd procent voort kwam tót snoeiwerk in de naaste omgeving. Met eenvou dige middelen, boomstammen en palen die ook al uit het ge bied zelf voortkwamen, wer den hindernissen aangelegd. Bij iedere hindernis werd een bordje geplaatst waar vol gens de officiële trimregels werd uitgelegd wat men met de hindernissen moest begin nen. Maandenlang werd de trim baan bijzonder druk bezocht door individuele door trainers met hun teams. Maar na verloop van tijd sloe gen verval en vandalisme toe. Een paar keer werd de trim baan weer opgeknapt, maar naarmate de financiële moge lijkheden verminderden, werd ook het c erhoud minder. Totdat het tenslotte heiemaal ophield. De bordjes bij de hin demissen verdwenen de een-na de ander, vernield of meegeno men door souvenirjagers. Tou wen die aan hindemissen wa ren aangebracht werden ge sloopt, waardoor ze onbruik baar werden. Op de; pade*. werd geen nieuwe houtlaag aangebracht, waardoor het rulle, zand er op een aantal plaatsen weer doorheen kwam. Zo verkommerde de trim baan, ondanks herhaalde op roepen van trimmers. Want de trimmers zelf bleven, Vooral in de weekeinden kan men 's morgens al zeer vroeg de hij gers en de puffers over de pa den zien gaan. Waar die paden minder goed begaanbaar zijn geworden, kiest men een ander parcours over de grasvelden of via de normale wandelpaden. De hin dernissen worde'nog maar sporadisch geb likt. Een sprongetje hier en een over stapje daar. Maar door de ver nielingen en het ontbreken van de bordjes weet men niet meer wat men ermee aan moet. „Toch wel jammer", vindt de eerder genoemde trimmer, die zich opmaakt om zijn zware tocht te vervolgen. het grondbezit van de Liduina- stichting, die. het „voor de lan ge termijn" verstandiger vindt haar bezit intact .te houden. Bovendien zou de gemeente een veel te geringe prijs voor. de grond hebben geboden. Wet houder Van Tilborg mikte op een transactie, waarbij de ge meente in ruil voor haar steun de lap grond voor een symbo lisch bedrag zou verwerven. Huckriede zegt dat momen teel hard wordt gewerkt aan een oplossing van het conflict „Dit is een verdraaid vervelen de zaak. Jarenlang hebben we uitstekend met de gemeente samengewerkt, alles precies uitgekiend, en nu ineens wor den we ondervraagd. De situa tie is teleurstellend. Zonder de steun van de gemeente kunnen we alleen bejaardenwonihgen bouwen met hoge huren en dat willen we niet." Wethouder Van Tilborg ziet vooralsnog geen kans op een compromis. „De liefde moet van twee kanten komen," aldus de WD-wethouder. Op het ogenblik staan aan het Sint Liduinahof nog 34 ver ouderde bejaardenwoningen.- Twee weken geleden kregen de bewoners daarvan nog te ho ren dat hun huizen ten bate van de nieuwbouw moeten worden gesloopt. Dat veroor zaakte toen enige paniek. Di recteur Huckriede van de Li duinastichting vreest dat het gerezen conflict opnieuw een schok voor de bewoners bete kent. SCHIEDAM Niet één raadslid heeft gisteravond iets gezegd over de drei gende flop van 153 nieuwe bejaardenwoningen in Schiedam-West. Dat terwijl aanvankelijk in de gemeen teraad over een kredietver lening van 782.000 gulden zou worden vergaderd. Dat punt heeft wethouder Van Tilborg vorige week don derdag, kort nadat hij In conflict is gekomen met de Liduinastichting, van de raadsagenda laten schrap pen. De fractievoorzitters wa ren wel op de hoogte van de impasse, want Van Til borg heeft hen vorige week persoonlijk geïnformeerd. Kennelijk heeft geen enkele partij in de raad op dit mo ment de vingers aan de ne telige kwestie willen bran den. Zo hekelde CDA-raadslid Els Hellwig gisteravond wel het grote tekort aan be jaardenwoningen in Schie dam, maar repte zij met, geen woord over de drei ging dat een omvangrijk nieuwbouwplan verloren gaat. Desgevraagd (na de vergadering) bekende Hell wig wel van de problemen af te weten. „Ja, de plannen zijn in gevaar, maar ze zijn toch zeker niet van de baan?" (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Drie Schie dammers zijn in het weekein de gewond geraakt door een val. Een 52-jarige werknemer van de werf Wilton Fijenoord is met levensgevaarlijke ver wondingen opgenomen in het Schieland Ziekenhuis, nadat hij bij reparatiewerk in het zeeschip TFL Freedom uit Sin gapore van een zeven meter hoge stelling was gevallen. Voor het eerst in haar 290- jarige ge schiedenis moet de Schiedamse distil leerderij De Kuyper het stellen zonder de leiding van een telg van het geslacht De Kuyper. Gisteren nam „De Laatste Der Kuypers", directeur R. C. M. de Kuyper (foto), afscheid. Hij werd bij die gelegenheid benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Burgemeester Scheeres, die hem de bijbehorende on derscheiding opspelde, roemde De Kuy pers inzet voor „de promotie van de stad Schiedam". Want, zo redeneerde Scheeres op de jeneverf lessen van De Kuyper staat de naam van Schiedam vermeld en dat maakt dit stadje in bin nen- en buitenland bekend. Het afscheid van de directeur viel gisteren samen met de opening van een nieuwe loods op het terrein van distilleerderij De Kuy per aan dé Buitenhavenweg. SCHIEDAM Het geschei den ^ophalen van afval staat centraal op een grote tentoon stelling eind deze maand in de Grote of Sint Janskerk in Schiedam. Onder de titel "af val, hoop voor de toekomst" worden de mogelijkheden voor het hergebruik van afval onder de aandacht gebruikt. Schie dam is vrij actief op dit ge bied. In de stad staan op diver se plaatsen glas- en papierbak ken- De afgelopen tijd hebben zo'n 600 Schiedammers een coropostvat bij de nutsbedrij ven gekocht waarmee orga nisch afval in mest kan wor den veranderen. Vorig jaar werd ruim acht honderd ton glas in de Schie damse glasbakken geworpen. Reden voor de Vereenigde Glasfabrieken (gevestigd in Schiedam) om de gemeente eerder dit jaar de "gouden ,v- fles" te overhandigen. De hoe veelheid glas in de bakken groeit met het jaar. Minder goed lijkt het te gaan met de papierbakken die nog niet zo lang het straatbeeld sieren. „We zijn tevreden maar het kan altijd beter," vindt M» ri Dingenouts, voorlichter van iv de nutsbedrijven die met de M ophaal van afval zijn belast. X - „Het- papier wordt al vaak l(0£yoot. particulieren of veren!- 'SI?gingen opgehaald. De bakken staan in wijken waar dat nog fipniet gebeurt." ,J$iV De opbrengst van de oüd-pa- MMlp'lerbakken varieert wekelijks Jtsfr.van .vijfhonderd kilo tot bijna «Sp-'een -ton. „Het is afhankelijk ':Avan .de tijd. Nu. de scholen JJSweer:- beginnen, wordt er bij- fi§ voorbeeld weer. meer papier /.langs de H deuren opgehaald,"* legt Dingenouts uit. De gemeente steekt de hand ook in eigen boezem, wat be treft het scheiden van afval. Behalve glas en papier, wer den vorig jaar ook de opge veegde boombladeren in com- postvaten gestort. Nadat de bladeren tot mest waren ver worden, wérd dit aan de plaat selijke volkstuinders verkocht. In de tentoonstelling, die op donderdag 26 september rond drie uur 's middags door wet houder Luub Hafkamp wordt geopend, werkt de gemeente samen met de Vereniging te gen Milieubederf. Materiaal van de VAM in Wijster (waar Schiedam haar afval brengt), de Afvalverwerking Rijnmond, de Glasfabrieken en het Rijks instituut voor de Volksgezond heid en Milieuhygiëne ia er te zien. De gemeente laat door mid del van een fotoserie zien wel ke weg het huisvuil aflegt, na dat het in de bekende plastic zakken voor de deur is neerge zet. Het doel van de expositie is het verminderen van de af valstroom, te beginnen bij de bron. „Geschat wordt dat nog zeven tot acht procent van het- huisvuil uit glas bestaat." zegt Dingenouts. „Voor papier ligt dat nog hoger.." De tentoonstelling wordt op zaterdag 28 september verle vendigd met een optreden van het cabaret "Kringloop" dat in haar programma ingaat op de afvalproblematlek. Verder wordt er een zogenoemde "vrijmarkt" gehouden waarop Schiedammers hun gebruikte spullen "ter hergebruik" kun nen aanbieden. 9-jarige Dennis van D. zak-'e voor de ingang van de Har.ekinoschool door een me- taler, rooster en liep kneuzin gen op. Een 50-jarige werknemer van de VAM is bij het overla den van huisvuil achter station Scbicdam-Rotterdam-West in een stortput met een diepte van acht meter gevallen en op genomen in het Dijkzigt-zie- kenhuis met rug- en werfletsel. SCHIEDAM Met de arrestatie van negen mannen heeft de Schie damse politie 75 geval len van Inbraken in auto's opgelost. Hoofd verdachte is de 26-jarige Schiedammer L. O., die ervan wordt verdacht 60 auto's te hebben openge broken. Het negental wordt door de politie ook verantwoordelijk geacht voor vier autodiefstallen en vijf inbraken in pan den, waaronder wonin gen aan de Franklin- straat en de -Buitenha-, venweg. „We denken dat de hausse van auto-inbra ken van de laatste tijd er nu een beetje af is", al dus inspecteur R. .G. C. Besseling. Volgens hem zij. de arrestaties het resultaat van „speciale aandacht" die de politie de laatste weken aan het verschijnsel auto-inbra ken heeft geschonken. In dc eerste helft van het werden in Schie- 350 auto's openge- .en; de maanden juli cn augustus evenaarden dat getal bijna. De hoofdverdachte was al langer bij de poli tie bekend. Hij heeft eer der op het bureau aan de Lange Nieuwstraat vast gezeten voor diefstal uit auto's. Alle negen man nen hebben een leeftijd tussen de 20 en de 30 jaar. SCHIEDAM Het bureau vervangend werk is sinds kort in haar geheel ondergebracht bij de sociale dienst. Mensen die met behoud van uitkering aan de slag willen óf een eigen bedrijf op wilien zet ten kunnen terecht bij Eric van Emden en Hans Verlinde. Deze laatste was aanvankelijk als coördinator verbonden aan de Trechter, het Schiedamse werkelozenproject. Eric van Emden is medewerker van de Rotterdamse stichting Bus- krult én houdt zich louter be zig met beginnende onderne mers (starters). Onderlinge ruzies bij de' Trechter en „gewijzigde idee- en" hebben gezorgd voor de verhuizing van Verlindf» naar de sociale dienst. De (.er had de zogenaamde „culturele poot" van het vervangende werk onder haar hoede. Men sen met een uitkering konden er terecht voor allerhande cur sussen en zodoende hun kan sen op de arbeidsmarkt ver groten. De andere poot is het daadwerkelijk opzetten van be drijfjes. „Deze twee onderdelen lig gen tegenwoordig dichter bij elkaar", vindt wethouder Her man Posthoorn (sociale za ken). „Het is zinnig om de twee onderdelen in één hand te nemen". De ronduit slechte sfeer van de laatste maanden binnen de Trechter heeft de verhuizing bespoedigd. VLAARDINGEN/SCHIEDAM/ MAASSLUIS De drie Water weggemeenten willen gaan sa menwerken in één regio met Rotterdam. Zij verzetten zich tegen 'groot Rotterdam', zoals Gedeputeerde Staten (GS) hebben voorgesteld. In plaats daarvan willen de drie ge meenten liever samenwerking met elkaar. Momenteel zijn er ai gemeenschappelijke régelin gen tussen Vlaardingen, Schie dam en Maassluis op het ge bied van de GGGD, de onder wijsbegeleidingsdienst en zo meer. De drie gemeenten plei ten in een protestbrief aan GS voor de vorming van de regio Nieuwe Waterweg-Noord. Daartoe zouden verder Hoek van Holland en mogelijk ook Delft kunnen behoren, zo was de toelichting op de brief. Als belangrijkste argumenten tegen de Rotterdamse regio voeren de Waterweggemeen ten aan dat te veel gemeenten over een regeling moeten be slissen, dat door de schaalver groting de regio te ver van de bevolking af staat en dat Vlaardingen, Schiedam en Maassluis uitstekend zouden kunnen samenwerken. Provinciale Staten (PS) delen ib LUiiv de samenwerkingsgebieden-***- nog in voor eind november van- dit jaar op grond van een niëu-, we wet, die per 1 januari van.-,-, dit jaar van kracht is gewor-r^"-'* den; w" Schiedam, Vlaardingen en *,"iV Maassluis schrijven in hun brief dat zij de indruk hebben dat de Rotterdamse regio als. vervanging moet dienen voor - het wegvallen van het Open- baar Lichaam Rijnmond. Der»; drie gemeenten schrijven ven- ontwaardigd dat zij op dit mo-cCo ment nagenoeg geen samen- ash werkingsverband hebben dat^r, samenvalt met de Rotterdamse;^ regio. -.AuV In een gisteren gehouden pers-' -g conferentie haastten de burge-ie*. meesters van de Waterweg- Noord-gemeenten te verklaren-i;1, dat de toorn niet gericht is terinoii gen Rotterdam. De gemeenten moeten afwach-si^ ten wat er nu wordt besloten, 'r, rn. Betrokken gemeenten mogen i:y; zelf beslissen of zij al dan niet,, -ij. aan een of andere samenwer- r.:< kingsvorm wil deelnemen. Doet'.r« men mee, dan is het verder~Q aan Provinciale Staten (PS) om,»;; te bepalen hoe de gebieden'; worden ingedeeld. v '-bO SCHIEDAM De CDA-fractie in de Schiedamse gemeente raad heeft gisteravond geen kleur willen bekennen met be trekking tot de plaatsing ven nieuwe kernwapens. Omdat "het gaat om een landelijke en niet om een gemeentelijke zaak" stemde het CDA tegen een PvdA-voorstel om het Volkspetitionnement te steu nen. Dat argument hanteerde ook de VVD-fractie, maar die liet er geen twijfel over bestaan voorstander van de plaatsing van kruisraketten te zijn. Enkele linkse raadsleden pro beerden de CDA'ers nog over de streep te trekken door een beroep op hun "geweten" te doen. Op verzoek ook van de linkse fracties werd over het PvdA-voorstel hoofdelük ge stemd, maar niema;:« in de fracties van CDA en VVD toon den zich "dissident". Voor zo ver bekend zitten in die frac ties geen zogeheten "atoom pacifisten". Een kort maar heftig debat ontspon zich nog wel tussen Gé Brouwer (PvdA) en André Klug (VVD), wier standpunten haaks op elkaar staan. Brou wer noemde het Volkspetition nement een "poging tot overle ven" en de kernbewapening "een race naar de vernieti- re- ging". Klug vond dat maar <3 "zware woorden", roemde dè "*H/ "positieve bijdrage van de logsindustrie aan de werkgele- genheid en wees op de drei ging van kernwapens In het Oostblok. PvdA, CPN, PSP en PPR hiel&^f pen het kernwapenvoorstel wK- eindelijk aan een meerderheid. D'66-raadslid Adri Reijnhout was afwezig. Het voorste! be helst een oproep van de raaid -' aan alle Schiedammers om aanj het Volkspetitionnement mee te werken. Ook zal de gemeen teraad een brief sturen aan re gering en parlement waarin zij de kruisraketten afwijst. -rstïsï Intussen heeft de werkgroepzl Schiedam Tegen Kerbewape^-o'ü ning, de plaatselijke organisa-' - -" tor van het Volkspetitionne- -A ment, alsnog toestemming kregen om in openbare gebou wen stembussen te plaatsen.'-"^"' Het college van burgemeester en wethouders had daf r aan vankelijk bezwaren tegen. Bus- sen komen nu onder andere in- alle bibliotheekfilialen, de dienstencentra en de wijk- en buurthuizen te staan. Wie dat wil kan een onderteè1 kende kaart in een bus depo neren, in plaats van deze te zenden aan het Komité Kruis-'/* raketten Nee. SC- -Tl' SCHIEDAM Mr. Pieter van Vollenhoven opent op donder- dag 19 september de gere construeerde spoorwegover gang in de Kandelaarsweg ten noorden van Schiedam Kethel. Hij doet dit als voorzitter van de Raad voor de Verkeersvei ligheid. De overgang werd on langs met de hoogste voorrang vernieuwd om een einde te maken aan de levensgevaarlij ke situaties die er ontstonden. De overweg was een van de laatste onbewaakte overgang,,;, gen in ons land. In het verle-^0_v£ den zijn er diverse ernstige on gelukken gebeurd. Van Vollenhoven zal de over weg rond halt vier 's middags vrij geven voor het publiek. HIJ~*V; wordt daarbij ondermeer bijge-^. staan door de Schiedamse burgemeester Reinier Schee- res en de directeur van de Ne derlandse Spoorwegen, D. C. Hasselman. Het Plaatselijk Educatief Cen trum PEC in Vlaardingen orga niseert op 4 september een basiseducatiemarkt van 10 tot 16 uur. Op de markt is Infor matie over de cursussen die het.PEC organiseert verkrijg baar. Er zijn lees-en schrijfcur sussen, de Open School, taal- cursussen voor buitenlanders,'^ de vakken rekenen, Neder- lands, Engels, Frana, Duits, wereldoriëntatie en zo meer.; Docenten en oud-cursisten s|n; bereid vragen te beantwoordf den. ziS o.n liirs ,\:ii 'tb ïi \:lz SCHIEDAM Een schoon maakbedrijf aan de Fokkers traat is voor 75.000 gulden ge dupeerd door de diefstal van enkele machines. Bij een in braak in het pand verdwenen onder andere twee stof-water- zuigers en een nogedrukbevei- liger. Een hek aan de achterzijr; de van het pand werd gefor-» ceerd.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 2