Fanfare '85: hele dag muziek in de Plantage Dit jaar in Schiedam 'beduidend meer' vakantiegangers en dagjesmensen 't Bijltje erbij neer Videoset gestolen Uit de bocht door drank Oude Stoep Oven vliegt in brand bij glasfabriek Klant gooit ruiten van café in Lasvonken Casimir mogelijk een VHO-opleiding Schiedam roeit voor 5 de keer het vrije volk Van tevoren Gedrag D? Korenbeurs aan de Lange Haven is een van de historische panden die op de route komt te liggen van liepiebbèrs van oude gebouwen. Vrijdag wordt het bord offi cieel onthuld maar al lan ger hangt het aan de muur van het oude stadhuis aan de Grote Markt, de wandelroute langs Oud Schiedam. Verrassing V- SCHIEDAM Er moet snel meer geld op tafel komen voor de stadsvernieuwing. Dit zegt het Schiedamse gemeentebestuur 'in een brandbrief aan de politieke fracties in de Tweede Kamer.' Het dringende verzoek is een direct vervolg op de dis cussiedag over stadsvernieuwing die al-begin juni werd gehouden. Volgens de brief wordt de achter stand in de stadsvernieuwing niet voor het jaar 2000 opgelost als er niet binnen korte termijn een "extra financiële injectie" komt. Afsluiting DINSDAG 10 SEPTEMBER 1385 snel esfpa geld nodig9 Schiedam (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ruim veertig drumbands en majorettekorp sen dingen komende zaterdag mee naar de prijzen op het 27ste Drumbandfestival in Schiedam. „Fanfare '85" begint om elf uur met een optreden van de Jeugd-Rijnmond band die nu al verzekerd is van een prijs. Er hebben zich namelijk nog geen andere korpsen voor de jeugdcategorie aangemeld. Het festival zal de gehele dag voor muziek zorgen rond hët openluchtpodium in de Plantage. Tot drie uur min stens treden de korpsen om de beurt-op voor een vier leden tellende jury. Deze zal punten geven voor de muzikale uitvoe ringstechnische uitvoering en de inhoud van het programma daty het korps in kwestie brengt. De majorettes worden beoordeeld op de show, techni sche uitvoering en de inhoud van het programma waaron der de choreografie. Zoals in voorgaande jaren (Van een onr" verslaggevers) SCmEDAM Uit een wo ning aan de Philips van Boer- gondiëstraat is voor ruim ze venduizend gulden aan video apparatuur gestolen. De da ders hebben vermoedelijk ge bruik gemaakt van een valse sleutel. Èen onbekende hoeveelheid sieraden en enkele cheques vormden de buit van een in braak in een woning aan de Rotterdamsedijk. Hier werd de voordeur opengebroken. Ook de .kantine van de voetbalver eniging Schiedam kreeg onge wenst ."bezoekt. Een doos ijsjes en «en klok werden meegeno- meïfdoor de daders. Een inbraak in dierenhandel Blom aan de Vlaardingerdijk mislukte. De daders werden waarschijnlijk gestoord. Er werd een geringe braakschade aangericht. SCHIEDAM Een 27-jarlge inwoner van Schiedam is za terdag in beschonken toestand met z'n auto tegen een lan taarnpaal aangereden. De man vloog op het Raam uit de bocht. Uit een door de politie uitgevoerde blaastest bleek het teveel aan genuttigde alcoholi sche dranken. De man kreeg een rijverbod en een proces verbaal. VLAARDINGEN Café en eethuisje d'Oude Stoep in Vlaardingen bestaat één jaar. •PaCjfeit wordt woensdagavond gevierd met een optreden van Thet!*. Amazing Stroopwafels. Hèt^optreden begint om 21.30 .uiuaen de toegang is gratis. D'gude Stoep is van plan vol- f. genÖ jaar door te gaan met het .bréngen van culturele evene menten. worden dit jaar'ook dé'Lange Nieuwstraat' eri'.de Tulnlaan gebruikt voor hei grotè afslui tende défilé waar alle korpsen aan meedoen. Daarna volgt de prijsuitreiking. Al ver vantevoren kan Schiedam de "nodige "muziek van vooral de plaatselijke korpsen horen. ;De Schiedam.se korpsen «zullen-waarschijnlijk lopend nat'ar het-festivalterréin gaan en onderweg "oefenen". De overige korpsen, dié;uit het gehele land-komen, worden in bussen verwacht. De - wegén rond de Plantage zijn de gehe le dag voor het normale ver keer afgeslote^ Grote vraag ibij Fanfare '85 is of drumband jAmbrosius er in zal slagen voor de derde maal de wisselbèker te winnen om deze definitief in haar prij- zenkast te kunnen stallen. Am- brosius doet 'mee in de "Nor maal-klasse" waar nog negen andere deelnemers om de eer strijden. Het drumbaiidfestival volgt op een groot concours onlangs in Kerkrade waar de Schie- damse vertegenwoordiging niet onverdienstelijk was. De Rijnmondband;wist in de Lim burgse plaats beslag te leggen op de eerste plaats in haar ca tegorie. De band schaarde zich daarmee onder: de "top vijf' van de Nederlandse drum bands. De Rijnmondband komt zaterdag dan ook uit -in de "topklasse" waar zij drie* me dedingers heeft. Het festival is rond vier uur afgelopen. Bij wijze van experiment heeft de gemeente op het Bachplein een stadsklok neergezet die op zonne-energie loopt. Vorige week dinsdag werd de kubus op de sokkel gehesen. Nadat de; collectoren op het "dak" van de klok aan het werk werden gezet, begonnen de wijzers hun ■rondjes te draalen. Over de preciese reden van het experiment houdt de ambtenarij haar lip pen om onbekende redenen stevig op elkaar. De enige die klaarheid kan brengen, wethouder Chris Zijdeveld, bleek gisteren niet bereikbaar voor commentaar. In tegenstelling tot buurman Rotterdam (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Schiedam heeft tot nu toe niet te klagen over de belangstelling van toe risten. Volgens directeur Ruud Pillard van de- plaatselijke VW zijn-er dit jaar „bedui-' dend meer" vakantiegangers' en dagjenmensén in de stad ge signaleerd. Vooral het bezoek van buitenlandse toeristen uit Frankrijk, Engeland en Duits- l&nd nam enorm toe. Pillard komt met de verheu gende tijding aan de voor avond van een service-uitbrei ding voor de bezoekers aan de stad. Secretaris D. J. Engelen van de ANWB onthult komen de vrijdag op de Grote Markt een bord dat een route aan geeft langs historische panden. Aan de route liggen in totaal twintig panden waaronder het Zakkendragershuisje, de Ko renbeurs en het kantonge rechtsgebouw aan de Lange Haven. Het bord is al enige tijd te zien. Het hangt aan het oude stadhuis, naast de Ingang naar de fractiekamers van de poli tieke partijen. Op de aangege ven gebouwen zelf komen klei nere bordjes te hangen waarop ondermeer hét bouwjaar,, een beknopte geschiedenis en de huidige bestemming is .aange geven. De borden wórden betaald door de ANWB dié door de His torische Vereniging op het idee werd gebracht met het boekje „Schiedamse monu menten". Dat is.een door Bas van Bochov'e geschreven uit gave, van het gemeentelijke bureau voorlichting,waarin de historsiche panden in de stad worden beschreven. De toename van het aantal toeristen is volgens Pillard vooral te danken aan het ver anderde vakantiegedrag. „De mensen zoeken meer naar kleinschalige objecten, oude steden die niet te groot zijn. De opleving is al langer aan de gang. Het gaat pér se niet om mensen die per ongeluk op het station Rotterdam West zijn uitgestapt in de veronderstel ling dat ze Inderdaad In Rot terdam zijn beland," 5" 1 Pillard is te sprekenover het toenemendè aantal borden dat zeker als attracties, par- keerplaatsen, de plaatsen waar vroeger molens stonden en dan nu de historische route aange ven, „We hebben er als VVV zelf ook belang bij. We zitten verstopt in een .hoek van de Koemarkt De borden dragen er toe bij dat de stad toeganke- lijkis." V Minder tevreden is Pillard over de nieuwbouw in het cen trum die volgens hem niet be paald bevorderlijk-is voor het. historische karakter van Schiedam. „Dat is zeker geen toeristisch hoogstandje. Waar om bouwen ze daar in 's he melsnaam geen hulzen met puntdaken? In andere steden is het karakter bewaard geble ven en is toch ook nieuwbouw gepleegd." V Toch blijven er volgens de directeur nog genoeg „prettige breidt Schiedam het aantal openbare stads klokken met het exemplaar in noord uit tot twee. Uit bezuinigingsoverwegingen is Rotter dam op zoek naar een koper voor haar klokken. Behalve het aanschafsbedrag, hoeft men in Schiedam niet bang te zijn voor de kosten voor electricitelt. Ook in deze gemeente gaat de zon nog voor niets op. Ingewijden beweren echter dat de collector op de Bachplein-klok "wat klein van stuk" is en zeker 's nachts nog bijgevoed moet worden via het traditionele lichtnet. Onlangs werd op de Koemarkt de tot dan toe nog enige stadsklok na een renovatie/reparatie beurt teruggezet. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Een defecte oven heeft voor een brand in het bedrijfspand van de Ver- eenigde Glasfabrieken aan de Buitenhavenweg gezorgd. Doordat één van de ovens "doorbrandde" kwam een gro te hoeveelheid gesmolten glas op de bedrijfsvloer terecht. De Schiedamse brandweer werd te hulp geroepen en gaf mid delalarm. Binnen korte tijd wisten de spuitgasten de oven en het glas af te koelen. De be drijfsbrandweer nam het daar na over. Over het schadebe drag ia niets bekend. Geduren de de spultwerkzaamheden was de Buitenhavenweg voor al het verkeer afgezet. SCHIEDAM Een boze ca fébezoeker heeft zaterdag met straatstenen de ruiten van Kent Palace aan het Broers- veld ingegooid. De stenen richtten een schade van ruim 3700 gulden aan ondermeer het interieur van de horecagele genheid aan. Waar de man kwaad over geworden is, kon de politie niet vertellen. De man is niet aangehouden. verrassingen" in de stad over die de toerist doen komen. Da gelijks klopten vijf zes bui tenlandse vakantiegangers bij het VW-kantoor aan voor ln- forjnatle. Een getal dat Pillard tot tevredenheid stemt. „Er worden steeds meer doortrek- vakanties gehouden. Men zoekt zelf naar bestemmingen en komt zodoende in Schiedam te recht Intussen ia al een brochure in de maak die de nog te ont hullen borden voor de histori sche panden in andere talen uitlegt De onthulling vrijdag vindt rond drie uur 'a middags plaats. SCHIEDAM Een hevige rookontwikkeling ontstond bij een brand ln het Panoramaflat aan de Havcndljk ln Schiedam Zuid. Oorzaak van de brand waren vonken die bij laawerk- zaamheden op de zesde verdie ping waren vrijgekomen. De vonken dwarrelden via een vuilstortkoker naar beneden. Ze kwamen op een hoop isola tiemateriaal terecht die daar op vlam vatte. De brandweer, die door bewoners van het flat werd gealarmeerd, had het vuur binnen zeer korte tijd on der controle. VLAARDINGEN Scholenge meenschap Professor Casimir In Vlaardingen begint mogelijk in 1987 met een nieuwe oplei ding, het zogenoemde Voort gezet Hoger Onderwijs (VHO). Het VHO komt dan in de plaats van de huidige HAVO- en VWO-opleldingen. Toen staats secretaris Ginjaar (Onderwijs) onlangs de plannen voor het VHO lanceerde zijn golven van kritiek losgebarsten. Tegen de grote stroom van negatieve re acties in vindt Ginjaars Integra tieplan bij het Casimir een ge willig oor. Conrector en teken leraar Jules Breeman houdt nog alle slagen om de arm als hij zegt dat 'In principe de sa menvoeging van HAVO en VWO in een betere opleiding bij het Casimir niet slecht valt'. „We zijn druk aan het onder zoeken of wij In november een aanvraag kunnen doen om met negentien andere scholen In Nederland het experiment met het VHO te beginnen. Een ka dergroep van decanen voor HAVO en VWO en enige geïn teresseerde docenten zullen binnenkort een 'stappenplan' opstellen. Ook moeten de leer- ilngenraad, de ouderraad en de medezeggenschapsraad zich over de plannen uitspre ken. En uiteindelijk beslist al leen het bestuur van de school," aldus Breeman. „Het enige wat ik kan zeggen," vat hij samen, "is dat we de mogelijkheden serieus bestu deren en dat we op voorhand positief tegenover het VHO staan." De ideeën voor een nieuw soort voortgezet onderwijs zijn ontstaan nadat de ervaringen met het huidige VWO en in veel sterkere mate met de HA- VO-oplelding steeds verslech terde. „Met name de HAVO rendeert niet," zegt conrector Breeman. Hij Is tier» Jaar con rector bij de schooi en heeft al die tijd de ontwikkelingen in het onderwijs nauwgezet bijge houden. Bij de HAVO blijven landelijk gezien veel te vee! leerlingen zitten, er zakken er teveel in het eindexamenjaar en velen kunnen hun vervolgopleiding niet aan. „Het aantal doublu res In HAVO-4 Is zo'n 30 40 percent. Dat is echt verschrik kelijk hoog. En dan zakt ook nog eens 25 percent voor het eindexamen, al ligt dat percen tage bij het Casimir iets lager," aldus Breeman. De cijfers to nen volgens Breeman aan dat de opleiding te moeilijk is. Een jaar langer, zoals het VWO voorstelt, zou mogelijk uit komst kunnen bieden. Een ander probleem dat hij aansnijdt is dat de soms twee keer doublerende leerling bij een vervolgopleiding opnieuw slechte resultaten boekt. „De harde sectoren, HTS-en en HEAO's, delen leder jaar weer harde klappen uit aan de HA- VO-instroom. Daaruit kun je concluderen dat de HAVO- leerling te weinig weet. Zijn op leiding kent te weinig vakken en daarbij ook nog eens te weinig diepgang," aldus Breeman. Breeman waagt het te veron derstellen dat hetzelfde verhaal in enige mate ook opgaat voor de VWO-opleidlng. „De proble men zijn daar minder groot, er wordt ook minder over ge schreven, maar ik durf toch te vermoeden dat ook het VWO niet voor honderd procent ren deert." Het Voortgezet Hoger Onder wijs (VHO) moet de problemen ondervangen door de leerlin gen te examineren in acht vak ken. Dat zijn er twee meer dan bij de HAVO en één meer dan bij het VWO. De acht vakken zijn te volgen op een hoger en een lager niveau. De leerlingen doen eindexamen in minimaal twee vakken op het hoogste ni veau. Voor het wetenschappe lijk onderwijs stelt de minister als els dat alle acht de vakken op het hoogste niveau worden gevolgd. Het VHO duurt drie Jaar. Volgens 8reeman Is het een verzwaring van zowel het HAVO- als het VWO-pakket. De HAVO-ers doen er den wel een Jaar langer over, vult hij aan. Breeman wijst erop dat de zwaardere opleiding moet wor den voorbereid door de „on derbouw" (klassen 1-3). Het gaat in klas vier om een pakket van twaalf vakken, waarbij naast Nederlands ook wiskun de gedurende de gehele oplei ding verplicht wordt gesteld. „De minister voert een beleid waardoor ook meisjes later meer kansen op de arbeids markt krijgen, vanwege het feit dat ook zij wiskunde hebben gevolgd." Het moeilijkste deel van het VHO-plan vormt volgens Breeman de MAVO-4 leerlin gen, die bij de huidige Mam moet-wet naar HAVO-4 kun nen doorstromen. „Door de verzwaarde VHO-onderbouw hebben de MAVO-leerlingen een grotere achterstand. In ons onderzoek vraagt het Casi mir zich af hoe we dit kunnen opvangen. Daarbij wordt ook de vraag betrokken in hoever re de VBAO (de middenscho len en varianten daarop) kan instromen in het VHO." De protesten uit alle onderwijs- regio's van Nederland en het protest van het Nederlands Genootschap van Leraren (NGL) richten zich met name ook op die problemen. Het NGL zegt dat het vierde VHO- jaar „een monster-jaar wordt", dat de schoten de organisatie niet aankunnen, dat de experi mentele middenscholen geen kans meer zullen krijgen en dat de opleiding voor vee! leerlin- - gen te'moeilijk wordt als wis kunde een verplichting is. Deze argumenten overwegen de, wil Breeman het VHO toch niet afwijzend „Zoals het voort gezet onderwijs nu functioneert is het niet goed. Ik vind dat het VHO een aantal voorstellen aandraagt dat zinvol is. Een groter pakket met meer diep gang in de leerstof vind ik noodzaketijk." „Daar komt bij", zegt Breeman met enige trots, „dat mede ook vanuit de genoemde pro blemen, het Casimir nooit af wijzend heeft gestaan tegen over onderwijsvernieuwing. Wij zijn erop uit om via verant woorde experimenten tot beter onderwijs te komen. En ook in dat kader willen wij het VHO een kans geven." Een uitgangspunt van het VHO is dat het is bedoeld ais voor bereidend onderwijs. Terwijl de HAVO-opleiding volgens Breeman te vaak werd gevolgd als eindonderwijs zal het VHJO toch vooral leerlingen kennen die doorgaan. Breeman: „Aansluitend daarop blijkt het huidige voortgezet onderwijs te veei een verdruk kingssysteem. De VWO-leerlin- gen volgen vaak de hoogste opleiding om beter beslagen ten ijs te komen bij het Hoger Beroeps Onderwijs (HBO). Ter wijl het HBO bedoeld Is voor de HAVO-leerlingen, komen zij er vaak niet aan te pas. Uit voorzorg zoeken zij hun heil bij het MBO, waar zij de MAVO- leerlingen wegdrukken. Je weet hoe dat gaat. De klasse- ieraar zegt tegen zijn zwakke HAVO-leerling, „jongen. Jij had al zo'n moeite met Ieren, ga jij nou rustig naar de MTS. De HTS haal jé toch niet in één keer". En de brave borst doet dat natuurlijk." Tenslotte ziet Jules Breeman via het VHO kansen om het participerend onderwijs te sti muleren. „Het Casimir vindt dat onderwijs niet domweg kennis-productie mag zijn. Nee, het moet functionele ken nis zijn. Alles wat je leert moet je kunnen gebruiken. Voor je werk bij voorbeeld. Wij hebben momenteel al unie ke projecten lopen, waar bij voorbeeld leerlingen op school al solliciteren naar een stage plaats. Ze moeten een werk- plats zien te vinden. Op die manier kan al tijdens de oplei ding ervaring worden opge daan. Dat moet verder uitge breid worden. De betere VHO- opleldlng leidt mogelijk tot be- ter werk, Wezullen blijven inspelen op onderwijsvernieuwing. De plan nen van Ginjaar lijken aan te olulten op projecten waarmee we nu al veel succes hebben. We zullen de VHO-plannen se rieus onderzoeken, kijken oi het organisatorisch te realise ren valt; want uiteindelijk heb ben wij niets tegen beter on derwijs aldus Breeman. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Voor de vijf de keer in haar bestaan houdt het Schiedamse Zeekadetten- korps op zaterdag 21 septem ber roelwedstrijden ln de Voorhaven. Een nog onbekend aantal bedrijven, verenigingen en gemeentelijke instellingen zal meedoen aan het evene ment dat tot „Schiedam roeit" is gedoopt. Een beker vormt de inzet van de strijd. Er wordt met ploegen van twaalf roeiers gevaren. Zonodig kan een zee- kadet worden „ingehuurd" als stuurman. De wedstrijden be ginnen rond" twaalf uur. De Voorhaven is tot vijf uur 'a middags afgesloten voor de scheepvaart. Het einde is in zicht maar deze werknemer van de dienst Gemeentewerken gooit het bijltje er alvast bij neer. Fotograaf Ed Eggermont signaleerde deze "kruiwagenslaper" gistermiddag op de Lange Ha ven. Hij nam bij het betegelen van de v)eg even een rustpauze. (Van een onzer verslaggevers) Of de hulproep van Schie dam iets zal uithalen valt nog te bezien. Op de discussiedag, waar ongeveer tweehonderd wethouders en ambtenaren uit honderd gemeenten aanwezig waren, beweerde staatssecre taris Gerrit Brokx al dat er eenvoudigweg geen geld is. "Waar moet ik dat dan van daan halen," vroeg de be windsman, de kritiek van de wethouders terzijde leggend. Sinds 1 januari dit jaar mo gen de gemeenten krachtens de nieuwe'w^t op'de Dorps- en Stadsvernieuwing zelf bepalen hoe zij;hun; toegewezen toelage uitgeven. Uit berekeningen van. de Schiedamse wethouder Cor van Tilborg (Stadsver nieuwing) blijkt dat de ."tradi tionele" stadsvemieuwingsge- menten (waaronder Schie dam) er door de wet financieel op achteruit zijn gegaan. "Stadsvernieuwing heeft op dit moment in Den Haag niet de hoogste prioriteit. Met de- brief willen we benadrukken Van Tilborg belegde de dis cussiedag als afsluiting voor vijf jaar Schiedamse stadsver nieuwing "oude stijl". In die vijf jaar kon de stad zo'n vijf tig miljoen gulden rijkssubsi die stoppen in de renovatie en nieuwbouw van ruim 2400 wo ningen. Als gevolg van de nieu we wet krijgt Schiedam nu jaarlijks-drie miljoen gulden minder overgemaakt. dat het .dat wel moet hebben," zegt Jules Peppelaar, naaste medewerker van wethouder Van Tilborg. "We zijn. niet on tevreden over de nieuwe wet maar er moet wel extra geld komen." Volgens Pèppelaar zijn er enkele tientallen'miljoenen guldens;noidlg. Eeii vamdè.be zwaren vai) dè;,;;f|óndérd ge meenten is dat '((oor dë'nieuwe wet gemeentenvjdie JiVhfeuw" zijn op dé stad3vern(guwings- markt, wel 'een grótere toelage krijgen. .ï-*

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1