Wethouder breekt WESP open e om bedril ven geld te lenen 1 Museum verbroedert sport met de kunst Rijnmondband wint festival Woningbouw In het Vinetaduin? 'Wij willen 'n clubhuis' Brokkenmaker rijdt door Video's weg Orpheus tevreden met opbrengst Ongelukken bij voetbal Degrootste pannekoek ter wereld Raadscommissie tegen kerncentrales 1_ 1 IPft Schuurkerk Nivon Kinderinstüif Huisvrouwen Informatica «V» V1 Jl li I - SCHIEDAM/VLAARDINGEN De Bonds spaarbanken in Schiedam, Vlaardingen en *s-Gra- venzande (Westland) willen samenwerken. Onder zocht wordt wat de mogelijkheden zijn. De samen werking is een voorwaarde om in de toekomst ook kredieten te kunnen verstrekken aan bedrijven. De spaarbanken mogen tot nu toe alleen geld le nen aan particulieren. De drie banken hebben een gezamenlijk vermogen (spaargeld, beleggingen en eigen geld) van ruim 750 miljoen gulden. Voorzichtig Moeite Serieus LrDé'bezoeker van Sportbeeld '45 y '85 wordt terugge- "npri^éh:naÜ^dë. successen die Schiedamse sporters 'Tjgbben behaald. Ondermeer bekers en bokalen ge- tuigen da irvr n Verwachting Rond het hoofdkan toor van de PTT, waar de muzikan ten en majo rettes waren onderge bracht, heerstte de gehele dag een vrolijke chaos Deze "voorgangster" kan nog net zien waar ze loopt. Een beeld uit het défilé dat het. festival af sloot. -W HET VRIJE VOLK Schiedam kortaf In het Schuurkerk-theater draait donderdag 19 septem ber de film „The Rose" met in de hoofdrol Bette Midler. Aan vang .14 en 20.30 uur. Schuur hof 142, Maassluis. De Nlvon-afdellng Vlaard'ngen begint woensdag met een cur sus kantklossen. Aanvang* 13.30 uur in de Hoogkamer. In buurthuis De Haven, Wees- hulsplein 18. is woensdag een kinderinstüif van 14 tot 15.30 uur. Deze middag wordt be steed aan het Instuderen van een playback-show.. Mevrouw Duynstee houdt—, woensdag van 14 tot 16 0» een lezing voor de Nederland se Vereniging van Hulsvrou wen, afdeling Vlaardingen. Het thema is de positie van de vrouw in China. Triangel. Fraiv senstraat 14. Inlichtingen tel. 744712. Op woensdag 23 september begint in de Werkwinkel aan de 1e Scheepvaartstraat.» Hoek van Holland een cursus informatica. Kosten 20 gulden voor vier avonden. Inlichtingen tel.01747-5588.,. - - Bondsspaarbanken willen samenwerken Een samengaan van de drie banken past geheel in het be leid van de Nederlandse Ba.nk. Deze bank, die toezicht houdt op het gehele, bankwezen in ons land,, wil een beter over zicht hebben op de kredieten 'die door 'banken worden ver strekt. Deze houding is in de hand gewerkt door het. faillis sement enkele jaren geleden ,van de Tilburgse Hypotheek bank. L! d- Binnenkort komt een belang rijk „voordeel" voor de spaar banken te vervallen. Zij waren tot voor kort gevrijwaard van vennootschapsbèlasting (43 procent): Gelijöelijk aan zullen de spaarbanken dit nu wel moeten ophoesten. Als com pensatie daarvoor mogen zij het bedrijfsleven van leningen gaan voorzien. Volgens directeur G. van Buuren van de Vlaardingse Bondsspaarbank zullen de drie banken - -niets overhaast doen. „Hét gaat allemaal heel voor zichtig. Ons uitgangspunt blijft bij de particulieren liggen. We blijven een bank voor kleine spaarders." Volgens de direc teur worden de banken wel iets commerciëler van opzet. Ook zal het personeel uitgebreid moeten worden met deskundi gen op het gebied van krediet verstrekking aan bedrijven. Van de drie vestigingen is de Schiedamse de grootste.; Bij deze Bondsspaarbank werken zeventig mensen. Het balansto taal (vermogen) bedraagt ruim 350 miljoen gulden. Het aantal personeelsleden in Vlaardingen is 54 terwijl de Bondsspaarbank in 's-Graven- zande 22 medewerkers heeft. De drie banken hebben bij el kaar 19 kantoren. Een algehele fusie wordt niet uitgesloten. Volgens Van Buuren zou het in dat geval voor de hand lig gen dat het hoofdkantoor wordt ondergebracht in het ge bouw van de Vlaardingse spaarbank. Dit heeft op dit mo ment twee lege etages en staat aan de Schiedamseweg. SCHIEDAM Is sport een kunst of kunst een sport? Het iijkt een vergelijking tussen een appel en een peer. Toch is het stedelijk museum Schiedam er in geslaagd een "verbroedering", tussen de sport en de kunst tot stand te brengen. In een uitgebreide tentoonstelling vloeien de sport eri de kunst in elkaar over in de vorm van attribu ten (bekers en oude voetbal schoenen) en kunstwerken- (schilderijen en tekeningen). De tentoonstelling Sport- .bceld '45 - '85 laat ais eerste .de ontwikkeling zien die de sport in Schiedam heeft meegemaakt. De bezoeker wordt aan de hand van voor werpen die -eens bekende Schiedamse' sporters toebe hoorden, meegenomen naar vervlogen gloriedagen.. Het shirt waarin Jan van Schijn- dcl de vaderlandse voetbal eer verdedigde, de boks- handschoénen waarmee Luc van Dam- zijn tegenstander sloeg en een keur aan andere sportattributen laat zien dat Schiedam zijn woordje heeft meegesproken als het gaat om sportprestaties. i'&S'.'s'y..".'J-4.- l;v-Va'!-'••• Volgens directeur Hans Paalman' van het stedelijk, had dit de grootste moeite om de bejaarde sportspullen bij elkaar te krijgen. „De verenigingen kennen de at tributen vaak geen mu- seumstatus toe," zeihij bij de opening van de tentoon stelling zaterdagochtend. „Veel verenigingen reageer den bij de eerste oproep niet. Later moesten we. toch nog een keuze maken uit de vele attributen. Ze vertellen de verhalen van de sportman en de sportvrouw. Velen zul- De spellen zijn met mede werking van de Schiedamse sportraad, en voetballer Jan van Schijndel en) gemeente- voorlichter Bas van Bochove verzameld. t. In de andere ruimten van het museum vindt de bezoe ker een veelheid aan kunst werken die direct of indirect aan de sport zijn ontleend. Een geschilderde autocou reur Jacky Ickx, (Kees van Bohemen), een tennisser op een bijzettafeltje (Hans Wap) of een bronzenbeeld van een "'catcher", de man die achter de slagman zit bij het honkballen (-V. P. S. Es- ser) De expositie Iaat zién dat de kunst de s'port serieus neemt. „Het is wel opvallend dat de meeste kunstenaars niet de sport beoefenen die ze uitbeelden," meende Paal man bij de opening. „Meest al is hij toeschouwer en ver taalt hij het sportgebeuren op zijn eigen wijze in bij voorbeeld schilderijen of te keningen." Een uitzondering daarop vormen "de schilderijen van Maliankay die in de aula van het museum hangen. Op al- deze werken is schaken het onderwerp waaruit de voorliefde voor de denksport van de schilder blijkt. De tentoonstelling sport- beeld '45 - '85 is tot vier no vember in het stedelijk te zien. De expositie is onder deel van een reeks van drie die in het kader van veertig jaar bevrijding worden ge houden. De volgende ten toonstelling die op het pro gramma staat is "kunstbeeld '45 - '85 waarin onder de titel De Kleine Parade aandacht wordt besteed aan de aanko pen die het museum sinds de Tweede Wereldoorlog heeft SCHIEDAM „Er moeteen-» clubhuis komen in Schiedam Noord. De Blauwe Brug is voor ons niet geschikt. „Voor zien van een lijst met handte-. keningen kreeg wethouder Herman Posthoorn zaterdag een petitie overhandigd waar in een groep jongeren uit Groenoord aandringt op een clubhuis. - „Ze hebben gelijk", was de reactie van de wethouder. „De Blauwe Brug is ook niet ge; schikt". Hij beloofde de jonge ren, die de opening van WESP aangrepen om de petitie te overhandigen, om te kijken naar een ruimte die eventueel tot clubhuis kan worden omge bouwd. SCHIEDAM Met een 0 breekijzer heeft wethouder. Herman Posthoorn (sociale zaken) zaterdag letterlijk de werk- en .sleutelplaats (WESP) in Schiedam Noord geopend. De dichtgetimmerde deur kwam voor de bewinds-: man als een volslagen verras sing. Zittend op een riksja (fietstaxi) dacht hij eenvoudig door een "kartonnen" deur naar binnen te kunnen fietsen. In plaats daarvan moest hij uit het zadel om het hout weg te breken. Posthoorn zei zich als een "malloot" te voelen, gezien zijn uitmonstering als Chinees "taxichauffeur". Het ludieke startsein mocht echter het belang van het nieuwe project In Noord niet verbloemen. „Jongeren die ge ruime tijd werkeloos zijn, voe len zich vaak bulten de maat schappij geplaatst. De werk plaats kan dit gevoel wegne men," meende Posthoorn ln een toespraak. In de nog kale ruimte kunnen jongeren terecht als zij een idee hebben en dat willen ma ken. Computers, electronlca en gereedschap zijn aanwezig. „De Jongeren moeten de rest zelf invullen, daarom is het hier nog zo kaal," legt Hans Verlinde uit. Hij is coördinator Vervangend werk bij de ge meente Schiedam. WESP gaat de komende maanden "zonder verwachtin gen" draaien. „Het zal zelf z'n bestaansrecht moeten bewij zen," zegt Verllnde. Tot eind dit jaar is er een rijkssubsidie voor het pand (voorgeschoten door dc gemeente). Daarna zullen de behoefte en de animo van de jongeren moeten zor gen voor nog meer rijkssteun. In Noord zijn naar schatting honderd jongeren langer dan een jaar werkloos. Volgens Verlinde is de bege leiding van levensbelang voor de projecten. „Als die er niet constant is, valt het uit elkaar. Het verloop Is groot, de groe pen jongeren wisselen elkaar snel af." SCHIEDAM Het 27-ste Drumbandfestival is gewon nen door de Rijnmondband. Zoals verwacht eindigden de Schiedammers met een straat lengte vorsprong op dc concur rentie. Het was de vijfde maal dat de Rijnmondband de thuis wedstrijd op haar naam schreef. Bij de majorettes ze gevierden de Flamingo's uit Den Haag. Enkele honderden toeschouwers woonden het fes tival bij waaraan ruim veertig drumbanbds en majorette korpsen deelnamen. De klinkende overwinning van de Rijnmondband kwam voor niemand als een verras sing. Meer uit beleefdheid dan uit ,;spanning" doen de Schie dammers in de hoogste klasse mee aan het festival dat mede door toedoen van de band is ontstaan. Algemeen is bekend dat .de kwaliteit van de Rijn mondband een drumfestival als dat van Schiedam eigenlijk ver te boven gaat. De omgeving van de schelp in de Plantage stond de gehele dag in het teken van het festi val. De ruim vijftienhonderd muzikanten en majorettes krioelden vanaf elf uur *s och tends rond het strijdtoneel. Eén voor één verzorgden zij een optreden in de Plantage waarna 's middags de finale in de vorm van een groot défilé volgde. Het 27-stc drumbandfestival zal de geschiedenis in gaan als „koud". Vooral toen aan het einde van dc middag het défilé werd gehouden, liepen tiental len majorettes te rillen van de kou in hun op aangenamer temperaturen berekende pak jes. Bijna nog werd het défilé door een regenbui verstoord. Het bleef echter beperkt tot wat motregen. Een dertigtal genodigden waaronder de Jury moest trouwens de luxe van een bordes ontberen. Een plaatselijk vervoersbedrijf had verzuimd voor een vrachtwa gen te zorgen. De bezoekende korpsen, af komstig uit het hele land, wa ren ondergebracht ln de kelder van het PTT-hoofdkantoor aan de Lange Nieuwstraat. Gezien het grote aantal deelnemers hadden de leiders van de korp sen soms moeite hun mensen op tijd bij elkaar te krijgen. Overal liepen zo te zien verlo ren grote troms en tuba's. Bij gebrek aan andere ruimte diende de Tuinlaan soms als toevluchtsoord In pauzes. Het défilé werd aan de Lange Nieuwstraat afgenomen. De Rijnmondband eindigde met een ongekend hoog pun tentotaal van 95 (100 is het hoogst), waarmee nog eens duidelijk werd gemaakt dat de Schiedammers met kop en schouders boven de rëst uitsta ken. Een kleiner succes was er voor het Tamboer- en Trom petterkorps Gusto dat in zijn klasse („Normaal") als eerste eindigde. De Jeugdrljnmond- band legde beslag op de eerste plaats in zijn klasse. De Schie dammers waren echter wel de enige die daarin meededen. MAANDAG 16 SEPTEMBER 1985 VLAARDINGEN De Vlaar dingse politie heeft een 29-Jari- ge inwoner van die stad gear resteerd nadat deze zaterdag nacht was doorgereden na een aanrijding. De man bleek te veel alcoholhoudende dranken -te hebben genuttigd.De auto mobilist was op de Koningin Wilhelminakade tegen een ge parkeerde wagen gereden. Omstanders noteerden hef, kenteken van de boosdoener. Agenten van de gemeentepoli tie hielden de man later ln»zi|n woning aan. t De 19-jarlge Vlaardinger R;-R. werd door de politie aangehou den even nadat hem een rijver bod wegens een teveel aan al cohol. Ook deze automobilist werd Ingesloten. MAASSLUIS Vier videore corders zijn gestolen uit een televisiezaak in het Maassiuise winkelcentrum Palet. De da ders kwamen binnen door de voordeur open te breken. De buit had een waarde van ruim zesduizend gulden. Uit een woning aan de Buizerd- straat verdween één videore corder. Ook hier werd de voor deur opengebroken. De daders gingen er verder vandoor met een onbekende hoeveelheid sieraden. De waarde van de buit Is niet bekend. - .t. VLAARDINGEN Drie spor ters raakten het afgelopen weekeinde bij het voetballen gewond. Een 39-jarlge speler van Vlaardingen kwam bij een val ongelukkig terecht en moest In het Holy-zlekenhuis worden behandeld aan z'ri'rug. Twee voetballers van HVO' raakten gewond aan hun hoofd toen zij bij het koppen verfde bal tegen elkaar kwamen.-Het tweetal kon na korte tijd hét ziekenhuis verlaten. HOEK VAN HOLLAND Drie Hoekse bakkers gaan vrijdag 20 september de grootste pan nekoek ter wereld bakken. Hoe groot, het gebak precies wordt, is nog een geheim, maar vast staat dat het een 'reusachtige' pannekoek gaat worden. De stunt betekent voor Hoek van Holland het officiële einde van het zomerseizoen. VVV en winkeliersvereniging organise ren samen een lampionoptocht waaraan twee muziekkorpsen meewerken. De start is om half acht bij het parkeerterrein van "Hoekse Boys" en bij wijkge- bouw "De Hoekstee".- De stoet kómt samen oP'het terrein naast het wijkgëboww, waar dan inmiddels ailes'tn ge reedheid zal zijn gebrachtïöm 's werelds grootste pannekoek te bakken. Die wordt —Ü»- strooid met bruine suiker in stukjes verdeeld en onder<de aanwezige kinderen verdèeld. Mocht het weer erg slechtaijn dan wordt het hele programma opgeschoven naar zaterdag 21 september. Fakkels zijn tijdens de lampionoptocht niet toege staan. HOEK VAN HOLLAND - „Niet alleen vestiging van een kern centrale op de Maasvlakte moet worden afgewezen. Zo lang er geen oplossing is ge vonden voor de opslag van het radio-aktieve afval en zolang er geen garanties zijn dat de cen trales niet kunnen lekken, die nen er geen nieuwe kerncen trales te worden gebouwd." Dit is. met uitzondering van voorzitter J. Swaab (CDA), de mening van de deelraadscom missie voor ruimtelijke orde ning in Hoek van Holland?* Woordvoerder T. M. Mufdër (PvdA) stelt dat de problemen van een eventueel te bouwen kolencentrale met geld opge lost kunnen worden..Herkan duur zijn, maar de uitstoot van zwaveldioxide kan worden ver hinderd," zegt hij. „De proble men met kerncentrales kunnen technisch nog niet worden op gelost en zolang dat niet-het geval is moeten we ons erte gen blijven verzetten." HOEK VAN HOLLAND De Hoekse deelraadscommissie voor ruimtelijke ordening en economische ontwikkeling voelt er niets voor om wonin gen of een woongebouw te ia- ten bouwen in het Vinetaduin langa de Boulevard. In deze duin staat een straalzender van het Amerikaanse leger voor de Europese verbindin gen. Die zender wordt geheel bemand door Amerikaanse mi litairen die tot nu toe elders gehuisvest waren. Het ministe rie van defensie, eigenaar van het voor burgers verboden duinterrein, wil nu voor die groep soldaten woonruimte bouwen. vt De deelraadscommisslei# echter van mening datfflar de zelfde procedure moet worden gevolgd als bij individuele)bur gers. Het bestemmingsplan laat geen woningbouw.tpë en bovendien is men van mening dat ér elders in Hoek van Hol land ruim voldoende mogelijk heden zijn om woningen w» de Amerikanen te bouwen. SCHIEDAM Het mannen koor Orpheus is tevreden met de opbrengst van de zaterdag gehouden rommelmarkt. Op het museumplein werd voor 2700 gulden aan tweedehands spullen aan de man gebracht, 's Ochtends rónd tien uur, net voor het begin van de markt, stond een rij mensen al te wachten voor het hek dat toe gang geeft tot het plein. Vol gens „ooggetuigen" liep de markt meteen al storm. Een stapel glaswerk op een van dé kramen was binnen een mum van tijd uitgedund tot een klei ne verzameling glaasjes.».. De opbrengst is bedoetóVot* tie jubileumviering volgend jaar. Het koor bestaat 120 jaar. „Het Is natuurlijk geen kroon jaar maar we willen het .wel vie ren," zegt secretaris rnevrouw Stouthandel. „We,doen meer dan anders. Er staan nu al twee grote optredens opjjet programma. Daar hebban we orkesten wor nodig en dft> moeten betaald worden. .Orp heus zal volgend jaar onder meer samen optreden mgt oe Marinierskapel.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1