r asj esregeiing voor bijstandsmensen? Afvalverwerking gaat Schiedam 175.000 gulden meer kosten Brandersfeesten van dag tot dag Enschede mode! voor; Maassluise straat Huiskamer uitgebrand Pomphouder moet sluiten Steen door raam bank (Van een onzer J verslaggevers) SCHIEDAM De Gemeenschappelijke Openbare Bibliotheek in Schiedam heeft op za- terdag 28 september een boetevrije dag inge- steld. Op die dag kan iedereen boeken, of die t nu een week of jaar te laat zijn, gratis inleve- ren. Dit is één van de "evenementen" waar- mee de Landelijke Bi- bliotheekdag en het 65-jarig bestaan van de Schiedamse bibliotheek j worden gevierd. Contract DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1985 HET VRIJE VOLK Schiedam een film. "SE' DC 'De Vier Molens', Nieuwe. Oamfaan 766, begint woef® dag weer met de maandelijkse lunchconcerten. Het spitsC* wordt afgebeten door de *w Egeriander muzikanten, onder leiding van dirigent R. Schol ten. Aanvang 13 uur. De lessen stijldansen zijn ook weer her vat op woensdagmorgen van 10 tot 11.30 uur. Inlichtingen tel. 705500. --W VEILIG VERKEER it De Wijkpost Zuid en het diens tencentrum De Vier Molens houden in samenwerking met de Vereniging Veilig Verkeer Nederland twee voorlichtings middagen. namelijk dinsdag in DC De Vier Molens en woens dag in de Bethelkerk, Nieuwe Maasstraat 60. Beide midda<| gen beginnen om 14 uur. Vra gen en problemen met betrek king tot een zo veilig mogelijk', weggedrag komen aan de or-> de. HUISVROUWEN De Nederlandse Vereniging, j-, van Huisvrouwen, afdeling Schiedam houdt vrijdag een bridgedrive voor paren in do"*" Margriethal. Maandag wordt v de literatuurclub gehouden,.».. Meeuwensingel 78, aanvangi Y4 uur. Dinsdag houdt de vererir-' ging een excursie naar de Hof jes in Den Haag. Inlichtingeg. tel. 705971. CJV YMCA De Christelijke Jongeren ver-, eniging is weer begonnen rriét de wekelijkse clubs. Woensddg is in het Schepphuis van 18.45 tot 20.00 uur een club voor kinderen van zeven tot en met twaalf jaar en van 20.15 tot*j 21.30 uur club voor kinderen van twaalf tot en met vijftien!^ jaar. Donderdag, in wijkcen- trum De Bever wordtéen-elyb' gehouden voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. 18.45 tot 20 uur. In het CJVjT gebouw. Lange Haven 129, is zaterdags soos voor jongeren vanaf zestien jaar. De soos^s" open vanaf 20 uur. - WEEKENDDIENSTEN Het Schielandziekenhuis aan';; de Stadhouderslaan heeft dit. weekeinde EHBO-dienst, tel:~ 733733. Ambulance, tel. 333300. Huisarts: bellen met.'"'' boodschappendienst, tel. "-;"'? 206611. Spoedrecepten, tel?* 261480. Tandarts: J. B. Th'Gt Schümmer, Over de Veste 1.37. tel 268604. Spreekuur van;l7* tot 17.30 uur, op zaterdag'erf* zondag. ARCHITECTUUR Het Stedelijk Museum Schie dam houdt donderdag 26 sep tember een architectuurexcur sie naar Rotterdam. Bekeken wordt de Nieuwe Zakelijkheid, waaronder het Witte Dorp, de Kiefhoek en de Van Nellefa- briek. Vertrekpunt: Station Schiedam/Rotterdam West om 9 uur. JEUGDWERK De ciubactiviteiten van de Jeugdwerkgroep in Schiedam Noord beginnen weer. Op maandag is er voortaan een timmerclub, dinsdag een hand- arbeidclub, woensdg zijn er open activiteiten als een speur tocht of een uitstapje naar Blij- dorp, donderdag is er een dansclub en vrijdag een teken club. De activiteiten worden gehouden in de Blauwe Brug. FIETSCROSS Ter afsluiting van het timmer- kampseizoen houdt Clubhuis werk Schiedam-Zuid woensdag een fietscrosswedstrljd op de bouwspeelplaats, Hoofdplein 1. De wedstrijd is voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. Crossfielsen kunnen van het timmerkamp geleend worden. INSTUIF In jongerensoclëteit Instuif Schiedam, Nieuwe Haven 155, Is zondag een disco-avond met Disco Express. Aanvang 20.30 uur. TOURCLUB RIJNMOND Tourclub Rijnmond rijdt zon dag de laatste tocht van het seizoen, de Voorne Putten- tocht. Om 9.30 uur wordt er gestart. Inlichtingen tel. 703137. WETENSCHAPPELIJKE KRING Prof. D. de Zeeuw van het mi nisterie van Landbouw en Vis serij houdt maandag een lezing voor de Wetenschappelijke Kring in het gëbouw van de Nederlandse Protestanten Bond, Westvest 92, Tolerantie In de politiek is het thema van de lezing die om 20.15 uur be gint. DIENSTENCENTRA DC De Woudhoek, Heijermans- plein 36. Vrijdag presenteert de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen het toneelstuk 'Non-actief', aanvang 20 uur. Zondag houdt het dienstencen trum open huis van 13.30 tot 16.30 uur. Dinsdag is er een informatiemiddag voor oude ren over de RET met dia's en Bibliotheek stelt boetevrije dag ir Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Moet er een pasjesregeling komen voor mensen met een bij standsuitkering, opdat zij zij bepaalde winkels kor ting kunnen krijgen? En moet de Sociale Dienst het verstrekken van kerstpa- ketten aan uitkeringsge rechtigden stimuleren? Dat zijn twee vragen die, zo meldt een artikel In het sep- tember/oktober-nummer van de Schledamsc Vrou wenkrant, in de werkgroep Cliëntenparticipatie van de Sociale Dienst zijn bespro ken. De vragen worden in het artikel als voorbeeld ge steld voor „dingen waar over je vreselijk boos wordt". Het bewuste artikel is onder de schuilnaam „Kale Kakmadam" gepubli ceerd. Henk Bonzet, voor lichter van de Sociale Dienst, verbaast zich er over dat „pas nu" rucht baarheid wordt gegeven aan de twee kwesties, die al in januari door de werk groep Cliëntenparticipatie zijn afgehandeld. Zowel de pasjesregeling als de kerstpakketten wer den destijds door Sociale Dienst en vertegenwoordi gers van cliënten afgewe- zcn. Bonzet hecht eraan te melden dat de werkgroep Cliëntenparticipatie zich doorgaans „met zeer we zenlijke zaken" bezighoudt. Als voorbeelden uit de laat ste vergadering(van 23 augustus) noemt hij de No- te Mintmumbeleid, de aan stelling van twee sociale re chercheurs en de klachten procedure voor uitkerings gerechtigden. In Schiedam kunnen clienten van de Sociale Dienst, in tegenstelling tot elders, al anderhalf jaar meepraten over het beleid. Mede daarom is Schiedam door het ministerie als „proeftuin" op inspraakge- bied aangewezen, naast de gemeenten Haarlemmer meer, Kerkrade, Smallin- gerland (Fr) en Zoeter- meer. Naar schatting 500 gulden 'i zal de bibliotheek door de boe- tevrije dag aan inkomsten der- j; ven. Dat zal op de jaarlijkse opbrengst uit de boeteheffin- gen maar weinig uitmaken; die ligt rond de 30.000 gulden. In Schiedam moeten ieners 75 cent per boek per week boete betalen, als de datum van een stempeltje voor in het boek is overschreden. Een ruime meerderheid van "de gemeenteraadsfracties f heeft zich onlangs in een beslo- i ten vergadering akkoord ver- klaard me', de boetevrije dag. i' Alleen PSP/PPR-raadslid Bart de Leede had bezwaren. Hij ziet de stunt als een "belo- ning van nalatigheid." Biblio- theekdirecteur Henk Ewoldt l rekent er juist op dat veel boe- i ken "die wij als verloren be- schouwden" terug komen. De boetevrije dag geldt voor alle vestigingen van de blbllo- theek, die op 28 september te- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De afvalver werking gaat Schiedam vol- •gend jaar waarschijnlijk bijna 175.000 gulden meer kosten. Dit zou een gevolg zijn van een prijsverhoging die de VAM in het Drentse Wijster, waar de gemeente haar huisvuil heen- brengt, in gaat voeren. Schie dam heeft tegen de prijsverho ging geprotesteerd. Onderhan delingen zijn nog in voile gang. De VAM zegt dat ze door de provincie Drente gedwongen wordt de tarieven te verhogen. Nieuwe wetten op het gebied van de milieubescherming zouden het verwerken van huisvuil duurder maken. Per ton wil de VAM vijf gul den meer hebben. Het tarief ligt voor Schiedam op dit mo ment rond de 23 gulden per ton. Met de transportkosten (treinrit naar Drente) erbij kost een ton afval voor Schie dam zo'n zestig gulden. Ook met de tariefsverhoging is de VAM goedkoper dan de Afval Verwerking Rijnmond (AVR). Deze vraagt voor de verwer king: van,een,ton, afval 97,50 waarvan dertig gulden achter af wordt teruggestort. Op de. achtergrond van de prijsbesprekingen speelt ook nog de mogelijke verbreking van het complete contract tus sen de VAM en Schiedam. Dit op last van de provincie Dren te die de afvalstroom naar de ze provincie wil verkleinen. Behalve Schiedam, zouden ook de regio Kennemerland en de stad Haarlem een andere be stemming voor hun afval moe ten zoeken. Zowel Schiedam als de VAM zijn tegen deze beslissing van de provincie Drente in beroep gegaan bij de kroon. Niet be kend is wanneer de uitspraak hierover wordt gedaan. Bij de VAM wordt jaarlijks zo'n mil joen ton afval verwerkt. Acht honderdduizend ton is afkom stig van buiten Drente. Als Drente gelijk krijgt, zal Schie dam waarschijnlijk haar toe vlucht moeten zoeken bij dc AVR die daar dc capaciteit voor zegt te hebben. Jaarlijks „verdient" de bibliotheek in Schiedam ongeveer 30.000 gulden aan boetes voor het telaat inleveren van boeken. De geschatte inkomstenderving voor de boetevrije dag is 500 gulden. vens een Open Huis houden Lektuur Centrum en de Schie- ber: alle Schiedammers die met tal van andere activitei- damse wethouder Herman precies 65 jaar oud zijn (even ten. In het middelpunt van de Posthoorn (cultuur). oud ais de jubilerende biblio* feestelijkheden staat het filiaal theek) kunnen een gratis jaar- in wijkcentrum de Blauwe Na de opening (om tien uur) abonnement afhalen; Wethou- Brug aan het Bachplein. Daar wordt de naam bekend ge- der Posthoorn krijgt uit han- ook vindt de officiële opening maakt van een bibliotheek in den van mevrouw Chr. Zondag van de Landelijke Bibliotheek- Nedcriand die de Bibliotheek- (hoofd Wlsselcollectiedienst) dag plaats, met toespraken prijs 1985 heeft gewonnen. een boekje over de geschiede- van directeur Reumer van het Een greep uit de overige ac- nis van de Schiedamse biblio- Nederlands Bibliotheek en tiviteiten van de 28ste septem- theek. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De organisa tie van de Schiedamse Bran dersfeesten opent komende za terdag het langverwachte fes tijn met het schenken van een borrel op de Koemarkt. Daar na kunnen inwoners uit de stad, en ook mensen uit de (verre) omtrek, acht dagen meedoen aan een veelheid aan activiteiten. Opmerkingen als zou het organisatiecomité Vlaardingen willen naapen, waar jaarlijks het Haring- en Bierfeest is, wordt ten stellig ste afgewezen. Schiedam's glo rieuze verleden als branders- stad is. vindt het samenwer kingsverband van horeca, ge meente, winkeliers en sponsors wel een feest waard. Vanaf za terdag zijn er dan ook acht da gen lang festiviteiten. Hieron der het programma van dag tot dag: ZATERDAG Waar kunnen Brandorafeos- ten anders mee beginnen dan met een borrel? Om elf uur 'exact worden de feesten ge opend met een (hopelijk) mas sale toast op de Koemarkt. Dit alles gebeurt onder leiding van het stadsbestuur en het organi satiecomité dat even daarvoor van het stadskantoor naar de Koemarkt is komen lopen. Het verdere programma op de eer ste Brandersdag ziet er als volgt uit: 11.30 uur. Jan Timman (Ne derlands grootmeester) schaakt per telex met iemand in zusterstad Vicnne. De wed- .strijd vindt plaats in het ste delijk museum. Op hetzelfde tijdstip wordt een tentoonstel ling over de brandersknecht in "het Nationaal Gedistilleerd museum geopend. 12.15 uur. Motortrial op een geïmproviseerd circuit op de Groote Markt. Burgemeester R. Scheeres zal de verrichtin gen van de coureurs vanaf het bordes gadeslaan. Wellicht maakt hij een ritje achterop een van de voertuigen. 12.30 uur. Startschot voor een prestatieloop. door de binnen stad. te beginnen op de Broers- vest. 13.00 uur. Opening kermis op het Emmaplein. 12.00 - 17.00 uur. „Schiedam Roeit" in de Voorhaven. Roei- wedstrijden onder leiding van het zeekadettenkorps. 14.ÖO uur. Touwtrekwedstrij den op de St. Annazusterstraat. Teams kunnen zich tot mor genmiddag 16.00 uur in de Goudsbloem aanmelden. •ZONDAG 14-00 -18.00 uur. Biertapwed- strijden (voorrondes) In diver se Schiedamse café's. MAANDAG 21.00 uur. Finale van de bier tapwedstrijden in de Lion d'Or. DINSDAG 14.00 uur - 17.00 uur: Wedstrij den tafelvoetballen in de café's De Pul en Ondersteboven, bei de aan de Hoogstraat. WOENSDAG 13.00 17.00 uur: Een kinder middag verzorgt door de be wonersvereniging Schiedam Centrum in samenwerking met het Passagetheater. De activiteiten vinden plaats in en rond de nieuwe buurt achter de Hoogstraat (Willemshofje, Bagijnhof en Laan). Op het programma staan ondermeer: een vrijmarkt, schminken, luchtkussenspringen, straatte kenwedstrijd en versieren van step. fiets en rolstoel. Ver wacht wordt dat het optreden van Ton Laros met zijn "la chen is okéé-shpw" een hoogte punt zal vormen. Deze artiest brengt een show met buikspre ken, goochelen, play-back, con ferences en muziek. 14-00 uur: Skischansspringen op het Hemaplein, •DONDERDAG 15.00 uur: Opening tentoonstel ling"Afval, hoop voor de toe komst" in de Grote of St. Jans- kerk. Een tentoonstelling van de Vereniging tegen Milieube derf, de Schiedamse nutsbe drijven, de diénst Gemeente werken en het Bureau Onder- wijsconsulent. De expositie duurt tot elf oktober. 13.00 - 21.0Q uur:. Gedurende dc koopavond zijn er diverse acti viteiten. Een "looporke3t" zorgt voor muzikale omlijs ting. Verder zijn er sportde- monstraties zoals een levens groot schaakspel op het Mu seumplein, damsimultaan en tafeltennis in het Passagethea ter. Jeu de Boules op de Koe markt, honkbal op het Hema- SCHIEDAM Bij een brand in" een woning aan de Dam is een huiskamer totaal uitge brand. De bewoners waren op het moment afwezig. Volgens de politie heeft een onderzoek nog geen mogelijke oorzaak aan het licht gebracht. De woonkamer was, op een bank stel en een kast na, leeg. VLAARDINGEN Witte pomp 'Jan de benzineman' aan de Kethelweg 70 siuit met in gang van zaterdag 28 septem ber. „Met tranen In mijn ogen moet ik afscheid van u nemen. Door het 'circulatieplan c.q. af sluiting Emaus' komt er géén verkeer meer op de Kethelweg. Mijn omzet liep per dag te rug," schrijft eigenaar Jan Berkouwer (63) aan zijn klan tenkring. Berkouwer ziet zichzelf als eerste van een reeks slachtof fers die te lijden heeft van het teruglopende verkeer door Voorstraat, Emaus en aan grenzende straten. „Ik ben de eerste, maar je zult zien dat er in de nabije toekomst nog veel meer winkels dichtgaan," waarschuwt hij. het Broersvcld op zien te trek ken. 22.00 uur: Begin van de jazz- night. In vijftien café's verzor gen evenzoveel jazzorkesten optredens. In Musis Sacrum wordt vanaf twee uur 's nachts gebowled. •ZONDAG 12.00 uur: Begin van de jaar lijkse zondagsmarkt op de Hoogstraat, Lange Kerkstraat en Broersvest met diverse ac tiviteiten als een looporkest en optredens. Vanaf 13.00 uur is er de Anthony Parker Quiz show op het Koemarktpodium. Op hetzelfde tijdstip geeft autocoureur Jan Lammers met zijn Turmackteam de monstraties slippen op de Gro te Markt/Lange Kerkstraat. In dc Lange Haven beginnen rond 14.00 uur waterski-demonstra ties met medewerking van Ne derlands kampioen Eric van der Maas. 14.30 uur: Optreden van Danny Christiaan op het podium op de Koemarkt. 21.00 uur: Afsluiting van de Brandersfeesten met een groot vuurwerk op het dak van het stadskantoor. ZATERDAG 10.00 - 17.00 uur; Vrijmarkt met ondermeer kop van Jut en ponyrijden op het Broersveld. Luchtkussen en caroussel op het Hemaplein. De drumbands Ambrosius en Gusto verzorgen de muziek. Open dag bij de Schiedamse brandweer. 12.00 uur: Kringlooporkest in Grote Kerk al3 onderdeel van de tentoonstelling "Afval hoop voor de toekomst". Blbllo- theekdag in filiaal Lange Ha ven. RoelwedstrIJdcn in de Lange Haven. 13.00 uur: Dammer Harm Wiersma (ex-wereldkam pioen) neemt het in een simul- taanwedstrijd op tegen vijftig tegenstanders. De wedstrijd vindt plaats op de Dam. 14.00 uur: Koos Alberts treedt cp op het podium op de Koe markt. Vanaf 13.00 rijdt cr als voorbereiding op de "Jazz- night" 's avonds een jazztram van het Stadserf naar het Mar- coniplein. 15.00 uur: Trucktrekken op de Hoogstraat. Deelnemers moe ten een vrachtwagen van enke le tonnen zwaar de hol naar 8CHIEDAM Een ruit van een bankvestiglng aan de 's-Gravelandseweg is met een steen ingegooid. Zowel dader als motieven zijn onbekend.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1