INota %voon- pvagens komt' is meer we I f De jongens liepen schoorvoetend op de meisjes af na Mi Inwonertal gestegen BB 1 1 m BVSO: medewerkers de deur gewezen PW bekijkt flat- af braak in Lyon Franse 'spookstad' Fietser aangereden Diefstal uit berging terrein Spoorslngel Ex-haringexporteur wordt officier !8Ü 1 Üf® 1 v fI msimsêmÊmmm 8 Roosekrans benoemd tot hoofdbode-conciërge Hafkamp: m s» llSlÈSSISSIlfc<SiPlS - f Lintje voor directeur schilders bedrijf W 7 - »1G (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Vuil nis is meer waard, dan doorgaans wordt ver moed. Steeds meer wor den bruikbare bestand delen van het afval van de minder bruikbare in grediënten gescheiden. Schiedam voert al ja ren een beleid dat is ge richt op hergebruik van "vuil" als papier, glas en organische stoffen. Jaarlijks komen via de bekende glasbakken tonnen gebruikt glas weer bij de Glasfabrie ken terug. Hetzelfde geldt voor papier dat in de kringloop terecht komt. Volgende week donderdag wordt er een tentoonstelling over het hergebruik van afval geopend in de Grote Kerk om het onderwerp nog eens onder de aan dacht te brengen. Basis film, - v 1 At van Ypérèn, ,Jtiartin Eden": „Ieder optreden was een feest". Nostalgisch m* -'VMtiXèt mmx The Shady Sides en The Flardinga Girls, nog zonder At van Yperen. Reünie Besparing Educatie Redactie Editie Schiedam: Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam. Tel 265205/266646. editie Vlaardlngen/MaaMlüie: Hoogstraat 125b, 3111 HD Schiedam. Tel. 736049/736061, Postadres: Postbus 467,3130 AL Vlaardingen Abonneeservice: tel. 1474ÓQ. Jfif- (Van een onzer i verslaggevers) :~J SCHIEDAM "Binnen een week tot tien dagen" komt wethouder Hafkamp met een notitie over nieuwe locaties i voor woonwagens in de stad. Dat. kondigde de wethouder gisteren aan bij de opening van zes nieuwe autósloopter- reinen aan de Schiekade, die door woonwagenbewoners y worden geëxploiteerd. Op ba- v. sis van zijn notitie hoopt •i^Hafkamp in overleg met de -> woonwagenbewoners en het ^..provinciebestuur "snel spij- C^kers met koppen te slaan." yf De woonwagenbewoners sgwordt als sinds 1978 nieuwe !o- t.caties beloofd ter vervanging ""wan het huidige woonwagen- -.icentrum Hof van Cyrene aan do Schiekade, dat in een geïso leerde en verontreinigde om geving is gevestigd. Ondanks de optimistische woorden van de wethouder zijn de bewoners bang dat één en ander nog een aantal jaren zal duren. Daar om stelden zij gisteren als ."noodoplossing" een uitbrei ding van het Hof van Cyrene .voor. Door de ingebruikneming van de nieuwe autosloopterrei- nen is een stuk grond vrijgeko men. Door dat stuk bij het woonwagencentrum te betrek ken, kunnen de. woonwagens verder - uit elkaar staan. Dat zou brandgevaar, één van de andere klachten van de woon wagenbewoners, kunnen weg nemen. Volgens een woord voerster heeft de gemeente er mee ingestemd de suggestie binnenkort te bespreken. De zes nieuwe autosloopter reinen die Hafkamp opende zijn met rijkssubsidie tot stand gekomen. Het rijk wil nagaan of het slopen van auto's ook zonder schade voor het milieu mogelijk is. Zo zijn de terrei nen voorzien van vloeistofdich te vloeren en loodsen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Het inwoner tal van Schiedam is in de maand juli gestegen. Met tach tig personen is het aantal 1 Schiedammers toegenomen tot 69.051. ,Er was in die maand .een vestigingsoverschot van 82 "en een geboorte-overschot van „min twee. De laatste jaren is rhet maar één keer eerder voor gekomen dat het inwonertal steeg: in december 1984. Door de stijging is Schiedam maar heel kort onder de -69.000-grens" geweest. Nutsbedrijven tuk op scheiding huisafval Dc dagen van enorme vuil nisstortplaatsen met de dui zenden grijze zakken lijken ge teld. Technisch is het al moge lijk om het vuil dusdanig te scheiden, dat van honderd kilo slechts vijftien kilo onbruik baar spul overblijft. Hét stre ven is om in het jaar tweedui zend geheel te hebben afgere kend met de vuilstortplaatsen. Schiedam probeert zijn woordje ln de strijd tegen de vuilnishopen mee te spreken. In de stad staan 34 glasbakken waar vorig jaar achthonderd ton gebruikte flessen en potten verdwenen. Vijf bakken zorgen voor de opvang van oud papier en zeshonderd verkochte com- postcontalners voor het herge bruik van organisch afval. In folders hameren de nuts bedrijven, verantwoordelijk voor het ophalen van het huis vuil, op de mogelijkheden voor het inleveren van afgewerkte olie, geneesmiddelen en foto- chemicaliën. Zodra er bij het schoonmaken van de putten in het wegdek olieresten worden aangetroffen, krijgen omwo nenden een "vermaninkje" in de brievenbus. Het effect mag er wezen: „Er wordt nu abso luut geen olie meer in de kol ken gevonden," zegt chef P. J. J. Hendriks van de hoofdafde ling vervoer-, reiniging-, ont- smettings- en marktdienst. Schiedam spreekt zijn woordje mee in de strijd tegen de vuilnisho pen. "Geld staat niet voorop, het is de ideologie," zegt chef Hendriks van de VROM. Volgend jaar hopen de nuts bedrijven te beginnen met het gescheiden ophalen van klein chemisch afval zoals verfres- ten. „Medewerkers van de dienst krijgen daarvoor een cursus. Je moet als een soort drogist weten wat je ophaalt," zegt Hendriks. Door de afvalstroom aan de basis, bij dc burgers, te lijf te gaan, heeft de gemeente Schie dam de tonnen vuil binnen de perken weten te houden. Jaar lijks gaan zo'n 35.000.000 kilo vuil met treinwagons richting het Drentse Wijster waar de VAM voor de verwerking zorgt. Dit aantal kilo's is sinds de begin jaren tachtig niet noe menswaardig gestegen. „Als we niet aan huisvuil- scheiding hadden gedaan, was dat wel degelijk het geval ge weest," meent Hendriks. „We produceren met z'n allen steeds meer vuil. Eén van de oorzaken is bijvoorbeeld dat jongeren eerder het ouderlijk huis verlaten en op zichzelf gaan wonen. Die zorgen dan weer voor een grotere vuil- stroom. Voorheen werd twee ons worst in één zakje ge haald, nu wordt er twee keer worst gehaald en zijn er dus ook twee zakjes nodig. En die verdwijnen in de prullebak." Het beperken van de afval stroom levert de gemeente een aanzienlijke besparing op al gaat dit geld bijna helemaal op aan de kosten die het ge scheiden ophalen met zich meebrengt. „Geld staat niet voorop," zegt Hendriks. „Het is de ideologie. Mensen duidelijk maken dat ze niet zomaar al- J'?- A feii VLAARDINGEN In strakke pakken gestoken, het haar netjes gecoiffeerd en een repertoire met covers van prominenten als The Shadows en Buddy Holly. Met deze attributen oogstte de Vlaardingse band The Shady Sides, voorheen met het zangduo The Flardinga Girls en later met de zanger At van Vperen, midden jaren 60 landelijk succes. Het nog keurig aan tafeltjes gezeten publiek, begon meestal bij het horen van de eerste Sha- dy-toncn onwennig aan een foxtrot, om te eindigen in wil de rock roll, waarbij de petticoats wijd uit waaiden en de vetkuiven hun coupe verloren. Vooral in thuishonk Vlaardlngen, was de groep actief en zag haar fanclub uitgroeien tot zo'n 300 leden. Na net winnen van een na tionale talentenjacht, kreeg de nu 35-jarige At van Ypé rèn de gelegenheid zijn gave op een plaat vast te leggen. Hierdoor kreeg hij enige be kendheid, wat resulteerde in een gezamenlijke kerstpro ductie met The Shepherds. In 1965 werd hij benaderd door The Shady Sides, die aan hun muzikale keuken een nieuwe dimensie wilden toevoegen. Niet de kwaliteit noopte tot verandering, maar het con cept was aan een face-lift toe. The Girls vertrokken enigs zins gedesillusioneerd en At scheepte zich als zanger in. De - nieuwe formatie bleek hen geen windeieren te leg gen. Er volgden meerdere optredens in den lande, met als hoogtepunten de concer ten ln de Reiniglngs Hallen te Rotterdam en in zaal Mu- zanda voor de vaste fans. Te gelijkertijd bestegen zij ge- 'Mfi stadig dé ladder, waar de Maskers en Rob de Nijs met z'n Lords op de hoogste spor ten stonden. Met een nostalgisch gevoel blikt At hierop terug: „Dat publiek, hè, Vroeger was men echt uit en leek het allemaal veel spontaner.,Nu wordt een groep ergens neergezet en wachten de bezoekers op wat gaat komen, terwijl men toen alleen aan dansen dacht. De jongens liepen schoorvoetend op de meisjes af en vroegen hen met krakende stemmen en schoenen ten dans." „In tegenstelling tot nu, speelden wij een hele avond aan een stuk door voor een appel en een ei. De voorzie ningen voor (pop)muzikan- ten waren verre van Ideaal. Echter hot enthousiasme van de toehoorders en het. feit dat je toen als band een unieke plaats innam, maakte dat ieder optreden een feest was." Na drie jaar stortte At zich op een nieuw projekt. Als duo dit keer, dat onder dc naam Af ley es optrad. Het gewenste resultaat bleef uit. waarna de samenwerking werd ontbon den. Helaas was het voor The Shady Sides toen ook te laat. Na Atleyes bracht hij in sa menwerking met George Kooymans nog een plaat uit en was kandidaat voor het songfestival ln Zuid Ameri ka. Ben Kramer ging uitein delijk met de eer'strijken en At hield het voor gezien. Heden Is At, net als Flar dinga Glrl Ria Doub beter, bekend als Rita Young, weer actief. Zijn artiestennaam is nu Martin Eden en hij zingt hoofdzakelijk ballades uit het lichte genre met een tape deck als begeleiding. Num mers die een lang leven zijn beschoren, zoals hij zclft zegt. Om de oude tijden te doen herleven zal er onder Initia tief van ex-Shady drummer Maarten van der Meer een reünie worden georgani seerd. At: „De bedoeling van deze avond is, om oude be kenden te ontmoeten en her inneringen uit die tijd op te halen. Natuurlijk zullen er door de ex-leden van de Sha- dy's enkele nummers ten ge hore worden gebracht en zal er ook door Ria en mijzelf een muzikale bijdrage wor den geleverd. Graag zouden wij oude fans en leden van de toenmalige Katholieke In stuif willen spreken die deze bijeenkomst willen bijwo nen-" De datum Is nog niet be kend, maar de geplande maand is januari 1986, Voor meer informatie kan men de volgende telefoonnummers draaien: 010 - 709829/714930 en 01880 - 36303. les weg moeten gooien. Als ik ln het bedrijfsrestaurant van de nutsbedrijven zit te lun chen, zou ik zo drie of vier sor teringen in het afval kunnen aanbrengen." Hoewel de scheiding van het huisvuil "kostendekkend" ge schiedt. valt cr hier en daar een kleine besparing te ontdek ken. Zo wordt ruim 12.000 gul den uitgespaard met het com- posteren van 200 ton bladeren die in de herfst bij elkaar wor den geveegd en opgeslagen. Dit gebeurt dit jaar voor de vierde keer. De besparing wordt verkregen door de bla deren niet naar Wijster te stu ren. De VAM kost de gemeente (inclusief vervoer) 60 gulden per ton afval. Vanaf 1973 spaart de ge meente glas ln gehuurde bak ken. Vorig jaar scheelde dat 64.000 gulden omdat de achthonderd ton niet op de trein naar Drente werd gezet. Het glas gaat naar een Rotter dams bedrijf dat het breekt en wast. Daarna wordt het opge kocht door dc Glasfabrieken. Het papier heeft een veel lage re opbrengst en wordt dan ook als aanvulling op het werk van vele particuliere ophalers ge zien. In samenwerking met het gemeentelijk bureau Onder- wijsconsulent doen dc nutsbe drijven ook het nodige aan het geven van lessen over afval en het hergebruik ervan. Al enke le lesbrieven hebben het le venslicht gezien Verder zul len klassen van het voortgezet onderwijs de tentoonstelling in de Grote Kerk, die dc titel "Af val, hoop voor de toekomst" heeft meegekregen, bezoeken. De nutsbedrijven laten op de expositie de weg zien die het afval aflegt van de prullen mand tot de VAM. Dit wordt met foto's duidelijk gemaakt. De tentoonstelling Is overigens een initiatief van dc Vereni ging tegen Milieubederf, Wet houder Luub Hafkamp opent de tentoonstelling donderdag om drie uur 's middags. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Dc 63-ja- rigc directeur Reijer Smits van het gelijknami ge Schiedamse schilders bedrijf is gisteren konink lijk onderscheiden. Smits ontving uit handen van burgemeester Scheercs de decoraties die horen bij zijn benoeming tot Ridder in de Orde van Oranje- Nassau. Die plechtigheid vond plaats in het restau rant Land van Belofte aan de Overschiesestraat, waar Reijer Smits zijn 40-jarig bedrijfsjubileum vierde. SCHIEDAM Uit voorzorg te gen een "coup" heeft het be stuur van de Bewonersvereni ging Schiedam-Oost (BVSO) twee van zijn medewerkers de deur gewezen. Het betreft Do- reen de Wit en ex-opbouwwer ker Anton van Bijnen. Het duo zou, atdus een verklaring van het BVSO-bestuur in de BVSO- krant van deze maand, erop uit zijn geweest het bestuur "op te ruimen" en zelf de touwtjes in handen te nemen. Volgens de bestuursverklarlng zouden De Wit en Van Bijnen samen een reorganisatie van het opbouwwerk in Schiedam hebben geprobeerd tegen te houden. Bovendien weigerden ze het BVSO-bestuur "ook maar enige informatie te ver strekken" over belangrijke za ken teneinde dat bestuur "dom te houden", zo is voorts in de bestuursverklaring te le zen. Als gevotg van het opzeggen van de samenwerking met De Wit en Van Bijnen zijn de BVSO-bestuursleden De Wolf en Van der Velden opgestapt, zo meldt het BVSO-bestuur. VLAARDINGEN Bestuur en directie van Patrimonlum's Woningen hebben een werkbe zoek van vier dagen aan Lyon en Parijs gebracht. In Lyon na-1 men ze een kijkje bij hoog- bouw-flats die afgebroken wor den wegens leegstand en ver paupering. Het andere reisdoel was Melun-Senart, een voor stad 30 km buiten Parijs die in aanbouw is. Hier ging de be langstelling vooral uit naar de sociale woningbouw. Volgens PW-bestuurslid Willem Kwakkelstein was het bezoek "zeer nuttig": „We hebben al lemachtig veel voorlichting ge had en zijn volgestopt met in formatie. Van zo'n bezoek steek je veel meer op dan van een artikeltje in een vakblad." Hij wijst erop, dat er ook in Ne derland over nagedacht wordt om de bovenste verdiepingen van hoge flats te slopen, die langdurig leegstaan. Leegstand is volgens hem een probleem dat steeds urgenter wordt ook in Vlaardingen. „Je moet oppassen, dat je de komende jaren niet voor de leegstand gaat bouwen en zo andere complexen opzuigt", waar schuwt hij. VLAARDINGEN - Wethouder s Goudrfaan, enkele ambtenaren en de raadscommissie voor stadsontwikkeling willen eind oktober een bezoek brengen aan Saint Quentin en Evelynes bij Versailles. Ze hopen In deze creatie van de Spaanse archi tect Rlcardo Bofill (1935) idee- en op te doen voor de bebou wing van het Buizengat in Vlaardingen. Tijdens hun be zoek van twee dagen, dat deels uit eigen zak wordt be taald, zal ook een bezoek wor den gebracht aan het architec tuurmuseum te Parijs. Saint Quentin en Evelynes is een wijk van circa tweeduizend woningen, aan en In het water gebouwd. De hulzen staan In vier bouwlagen op aquaduct achtige bogen. De wijk is als lokatle gebruikt voor een spot- Je van de Renault-5 met super man, dat ook op de Neder landse televisie is te zien. Bo fill, die in vakkringen als barok neo-classicist wordt be schouwd, paste er zowel Ro meinse als Moorse elementen toe. Een Vlaardinger, die de in 1980 gebouwde wijk bezocht heeft, omschrijft haar als "een spookstad, met hol ge schreeuw van kinderen, zonder ouders en met enkele Spaanse werksters". Het uitstapje is een initiatief van weihouder Goudriaan. Hij heeft nog geen voorstel ge daan om in Rotterdam te gaan kijken, waar Spaansekade en Scheepsmakershaven grote gelijkenis vertonen met het Vlaardingse Buizengat. De be bouwing aan en bij de Spaan sekade (met bijnamen als Blaakse Bos, 't Potlood en Tor- remolinos) Is ontworpen door de Nederlandse architect Piet Blom. VLAARDINGEN - De 12-jari- ge Karin H. uit Maassluis is licht gewond overgebracht naar het Holy-ziekenhuis, na dat zij op de Geert Grotelaan In Vlaardingen werd aangere den door de fietser A.v.B. uit Maassluis. V. B. reed opzettelijk tegen de achterzijde van de fiets van het meisje, waardoor zij ten val kwam. Zij kneusde haar arm en had grote schade aan haar kleding en haar (iets. Het twee tal kwam uit school en begon op de (Iets ruzie te maken op weg naar Maassluis. VLAARDINGEN Voor onge veer 7000 gulden aan sanitair is uit een berging aan de Spoorsingel gestolen. De ber ging is gelegen op het bouw terrein van de in aanbouw zijn de woningen aan de Spoorsin gel. Van de daders ontbreekt elk spoor. De afgelopen week- is er in Vlaardlngen voor 6500 gulden aan fietsen en bromfiet sen gestolen. In de loop van de week is daarvan aangifte ge daan bij de politie. De totale buit betreft 21 fietsen en 4 bromfietsen. VLAARDINGEN Arie Daniël Hartman (60) is bij zijn af scheid van het Ministerie van Landbouw en Visserij be noemd tot Officier In de Orde van Oranje Nassau. De onder- schelding is hem uitgereikt door plv. secretaris-generaal mr. T. H. J. Joustra tijdens een afscheidsbijeenkomst ten de- partemente. Na het behalen van zijn docto raal Nederlands recht was mr. Hartman van 1952 tot 1967 zelfstandig werkzaam als ha ringexporteur. In 1967 trad hij als juridisch medewerker in dienst van het ministerie, waar hij een jaar later werd be noemd tot hoofd van de sectie veredetingsprodukten. Sinds het begin van de jaren zeventig houdt hij zich vooral bezig met de juridische aangelegenheden op het gebied van de zuivel, oliën en vetten. Zo bëoordeelt hij voorstellen voor nieuwe EÈG-verordeningen. De heer Hartman, die In Vlaardingen' woont, heeft zich vooral ver dienstelijk gemaakt op het ge bied van de landbouwkwali- teitswetgeving voor zuivel. VLAARDINGEN - Waarne mend hoofdbode M. P. Roose krans is per 1 oktober be noemd tot hoofdbode-conciër ge van de gemeente Vlaardin gen. Hij volgt de heer Koevoet op die per 1 oktober met pen sioen gaat. De heer Roose krans (48) trad in 1953 bij'de gemeente Vlaardingen in dienst als bode. In 1991 werd hij benoemd tot waarnemend hoofdbode. 1

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1