Opstapelèri helpt niét slag om Spaland O GEL, li lts Si. Janskerk vol met afval Annemiek mijn stadshovenier Programma jazznight Schiedam iï JOYSTICK VAC* video i audio computer Brandweer feest ook op Bachplein Bezoek deze week onze Spectaculaire SHOW in de KLIMMENDE BEVER Heren waard 25 IJssel monde Eminent inruil aktie VIDEO CASSETTES AUDIO SOFT WARE Muziekinstrumenten B.V. ZÜidplein 845 (naast Roobot). tel. Ó10-811000 (Van een onzer verslaggevers) - SCHIEDAM Op de dag dat de uitbreiding van de kazerne klaar is, -staat de Schiedamse brandweer aan de voor-, avond van een wer vingscampagne voor nieuwe vrijwilligers. Het aantal vacatures is groter dan ooit: 15. „Maar om al die plaat sen bezet te krijgen moeten we minstens 100 sollicitanten ontvan gen," zegt plaatsver vangend brandweer commandant A. P. M. van Leeuwen. Soepeler Eminent F225 NU een extra inruiipremie van Voordeeiaktie Eminent P355van 3995.- - oncA BIJ ONS 6*lDÜ.* Voor eert orgel, keyboard of piano van een bekend merk moet u bij Cees Keyzer zijn. Wij geven extra inruiipremie bij aankoop van een orgel tot 5.000.-. Bij aankoop van een nieuwe piano kortingen van ƒ600.- tot 4.000.- U zoekt een keyboard? Cees Keyzer heeft een ruime keus en de laagste prijzen! Plaatsver vangend brandweer comman dant A. P. M. van Leeuwen: "Een brand weervrijwil liger kun je beter een part-timer noemen." De ver nieuwde alarmcen trale in de kazerne aan de Breed straat is één van de ver beteringen die het pu bliek mor gen kan be zichtigen. Autosloper Comelis Wölters: "Vroeger was het slo pen niets." Wethouder STEBEO/HIFI APPARATUUR PRACHT AANBIEDING VAN TECHNICS COMPLETE GELUIDSTOREN Bestaande uit pick-up - FM stereo/AM tuner - Versterker 2 x 40 watt speakers - Cassetterecorder AN| gni NU slechts FISHER COMPACTDISK van 995.- voor... T.D.K. T.D.K. Maxell UCX S90 10 stuks59.00 DISKETTES co j-n DATACASSETTES TDK PC 12/15 OQ Quick Shotl 1 met autofire AA QC en snelvuur.... [ET VRIJE VOLK' Schiedam Brandweervrijwilliger wordt stevig beproefd KtruWtlJK *UO( OHCOrSTl m/lttKU*CUUSTVA**OTTll<DtUW<0 VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1985 Slechts één op de acht kandi daten passeert de strenge se- _lgctie, zo leert de ervaring. Sol licitanten met claustrofobie, hoogtevrees 0f cen slechte con ditie vallen bij diverse tests -door dc mand en kunnen het verder vergeten. Ook „Indivi dualisten" zijn niet welkom bij dc brandweer, waar het wer ken in teamverband als nood zaak wordt beschouwd. De plotseling grote behoefte aan nieuwe vrijwillige brand weerlieden komt omdat vorig jaar in tegenstelling tot de voorafgaande jaren niet is ge worven. Van Leeuwen: „We za ten toen middenin dc bezuini gingen en wilden eerst de ge volgen afwachten. Nu is dat al lemaal rond en kunnen we de vrijwiUigersploeg weer op ni veau brengen". Normaal wor den de Schiedamse brandweer lieden door zo'n vijftig vrijwil ligers ondersteund. Dat er momenteel minder, dan veertig zijn, brengt de' brandweer volgens' Van Leeuwen niet in de problemen. „We kunnen het nog steeds bol werken. Dat er weinig vrijwil- ligers zijn, merken we alleen 4n de vakantieperioden en bij een grootschalig brandweerop- treden. Maar we draaien vol komen verantwoord. De wer vingscampagne doen we voor al om ons in te dekken voor de toekomst". Veruit de meeste vrijwilli gers vervullen hun brandweer- taken naast een andere baan. Zij ontvangen evenwel een sa laris van de brandweer, vari ërend van 200 tot 300 gulden bruto per maand. Daar staat tegenover dat een vrijwilliger één week per vier weken dienst heeft en dan dagelijks van vijf uur 's middags tot ze ven uur 's ochtends inzetbaar moet zijn. Ook wonen ze twee keer per maand verplichte trainingsavonden bij. ..Ja, het vrijwilligerswerk is niet voor niks", aldus Van Leeuwen. „Je zou eigenlijk be ter over parttimers kunnen praten dan over vrijwilligers." Al worden aan vrijwilligers hoge eisen gesteld, in bepaalde opzichten is de brandweer wat soepeler geworden. Deels noodgedwongen, vanwege het grote aantal vacatures. Zo hoe ven vrijwilligers niet langer in Schiedam te werken (wel wo nen). Ook staat de brandweer meer dan ooit open voor vrou welijke sollicitanten die, zo zegt Van Leeuwen, „natuurlijk wel aan dezelfde eisen als de mannen moeten voldoen." Nieuw in de wervingscam pagne is ook dc uitnodiging aan mensen met cen MTS-op- lciding om te solliciteren. Voorheen vroeg de brandweer alleen LBO'ers. „Het bleek dat mensen met een middelbare beroepsopleiding zich niet aan gesproken voelden, terwijl we SCHIEDAM Ook op het Bachplein worden morgen ac tiviteiten georganiseerd in verband met de Open Dag van de Schiedamse brandweer. Van tien tot twaalf uur kunnen kinderen meedoen aan wedstrijden met dc brandspuit. Bo vendien kan iedereen een ritje in een brandweerauto mee maken. De kazerne aan de Breedstraat is morgen van 10-15.30 uur open voor het publiek. Aan het einde van de middag wordt een schulmdeken op het binnenterrein ge spoten. ze wel hard nodig hebben, voor leidinggevende functies. Bo vendien vereisen nieuwe brandweertaken zoals rampen bestrijding een steeds ingewik kelder gereedschap en kennis van chemie, werktuigbouw en mechaniek." Aan één van de lastigste proeven die een kandidaat- vrijwilliger moet doen, het dragen van perslucht, kan morgen ook het publiek zich wagen. Morgen is er een Open Dag in en rond dc vernieuwde brandweerkazerne aan de Breedstraat. Uitrusting en ma teriaal van de brandweer zijn dan te bezichtigen en te be proeven. Er zullen ook andere activiteiten plaatsvinden, zoals het leggen van een schulmde ken. Vandaag is de dag van de of ficiële opening van de ver nieuwde kazerne. Vijf stal- lingsplaatscn voor voertuigen heeft de brandweer erbij ge kregen. Daarin krijgen een ladderwagen, een duikwagen, het hulpverleningsvoertuig, een kleine en een grote tank autospuit een permanente plaats. „Een enorme vooruit gang," aldus plaatsvervangend commandant Van Leeuwen. „Onze ultrukmogelijkheden zijn hierdoor aanzienlijk ver beterd." Tegelijk is de alarmcentrale uitgebreid. „Ook hard nodig, omdat we gaan werken met een slapende centralist. Op die manier hebben we een deel van de personeelsinkrimping opgevangen. Een slapende cen tralist kost minder dan een wakende." Van Leeuwen verze kert dat de centralist bij brand recht overeind in zijn bed zal zitten. Een hard signaal moet hem wekken. Dc bouwwerkzaamheden aan de brandweerkazerne heb ben 900.000 gulden gekost. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De autoslo pers aan de Schiekade voelen zich te krap behuisd op hun gloednieuwe, "milieuvriende lijke" terreinen. „De wrakken moeten drie hoog worden op gestapeld en zelfs dan is er nog te weinig plek," aldus de slopers. Met de strenge eisen die de overheid eft gesteld kunnen ze evenmm uit de voe ten. „Je mag helemaal niks meer," zo klinkt het zes dagen na de officiële opening van de sloopterreinen. De terreinen, die met rijks subsidie zijn aangelegd, zijn verhuurd aan zes bewoners van het naburige woonwagen centrum Hof van Cyrene. Voor de overheid gaat het om een proef die moet aantonen dat het slopen van auto's ook kan zonder schade aan het milieu. Zo is op elk terrein een vloei stofdichte vloer aangelegd waar de slopers olie uit de wrakken kunnen verwijderen. Ook beschikt elk sloopbedrijf over een loodsje. De bedrijfjes, die keurig naast elkaar liggen, zijn zoda nig omheind dat de stapels autowrakken niet direct vanaf de weg zichtbaar zijn. Bij de meeste toegangshekken hangt een bordje "Pas op voor de hond". Cornelis Wolters is blij om één van de huurders te zijn: „Ik ben opnieuw begon nen. Vroeger sloopte ik ook, maar dat was niks. Ik had toen een slecht terrein zonder afzet ting. Je kon geen stuk gereed schap laten liggen of het was weg." Toch Is Wouters niet louter tevreden. Moeiteloos somt hij een reeks van klachten op over de terreinen, zoals de overheid die heeft afgeleverd. Een WC ontbreekt. Tussen de golfpla ten van de loods zitten centi meters grote kleren. „Dus aan die loods heb lk niet veel in de winter." Voorts is bij Wolters nu al de riolering verstopt die de gevaarlijke vloeistoffen moet afvoeren. Ruimtegebrek steekt de slo pers echter het meest. Evenals Wolters klaagt een medewer ker van sloopbedrijf Van Schaften over de grote hoe veelheid wrakken op een klein gebied: „Als er een klant komt voor een motortje moet 'Ie soms twee, drie uur wachten voordat lk dat ding te pakken heb. Zit die motor in een wrak dat helemaal achterin ligt, dan ben ik uren bezig om alle ande re wrakken opzij te halen." Dan i3 de parkeerruimte voor de deur nog te beperkt, aldus de slopers. Noodgedwon gen overtreden ze nu al de re gel dat wrakken op de speciale vloer eerst van olie moeten worden ontdaan voordat ze op het achterterrein mogen wor den opgeslagen. „Onuitvoer baar, die regel. Ik krijg soms tien wrakken tegelijk. Voor de deur kan ik ze niet kwijt en al le vloeistoffen eruit halen kost veel tijd, dat gaat niet zo maar." Aan een andere regel ge hoorzamen de slopers wel, zij het met tegenzin. De wrakken mogen van de overheid niet hoger dan vijf meter worden opgestapeld. Soms moet daardoor een extra bordje op het toegangshek worden ge hangen: "Vol". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Grote of St. Janskerk is sinds gisteren volgestouwd met afval. Het be treft hier geen actie van een milieugroepering maar een tentoonstelling over het herge bruik van ons huisvuil. De ex positie is een initiatief van de Vereniging tegen Milieubederf (VTM) en de nutsbedrijven Schiedam. Dick Brand van de VTM deed de gemeente gister middag bij de opening een sug gestie. "Wellicht is het goed om te gaan experimenteren met het gescheiden ophalen van huisvuil in de oude wij ken." De woordvoerder van de vereniging zegde nog meer aanbevelingen toe. .Deze zijn echter nog niet op papier ge zet. Op de expositie worden alle facetten van het hergebruik onder de aandacht gebracht. Zo hangen op enkele panelen gebruiksartikelen uit Derde Wereldlanden, gemaakt van afval. Pannen van oude blik ken, schoenen gemaakt van autobanden en andere goede ren laten zien dat de mens in nood inventief is. Verder staan er een glasbak, compostvaten, liggen er diverse soorten afval In plastic verpakt en hangt er een foto-serie over de ophaal en verwerking van het huis vuil door de nutsbedrijven. Wethouder Luub Hafkamp, die zijn collega Zijdeveld (nutsbedrijven) verving, open de de tentoonstelling. Hij kreeg een zak vuil overhan digd dat hij moest scheiden en in verschillende (oude) vuilni semmers moest doen. Het af val was overigens schoon, er zat een net plastic zakje om de aardappelschillen cn de lege melkpakken waren waar schijnlijk eerst omgespoeld. Uit de openingshandeling werd duidelijk dat het com pleet scheiden van afval aan de basis, dus bij de mensen thuis, nog volledig toekomst muziek is. Niet iedereen heeft tenslotte de ruimte om zes ver schillende vuilnisbakken neer te zetten. In een toespraak schetste Hafkamp het belang van het hergebruik van afval. "Mensen moeten bewust met afval omgaan, het is een zaak van ons zelf." De gemeente Schiedam doet driftig mee aan alle mogelijke manleren van hulsvullschei- dlng. Door het hergebruik van bijvoorbeeld glas en papier worden de kosten van vernieti ging gedrukt en is de afval berg kleiner. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wethouder Zijdeveld la de slag om het nog kale gebied Spaland begonnen. Hij verzet zich tegen het feit dat op een deel van Spaland een bouwverbod van het minis terie van Verkeer en Water staat rust Als gevolg daarvan zou Schiedam straks in Spa land niet de gewenste 3500 maar slechts 2GOO woningen kunnen bouwen. Volgens Zijde veld moet het ministerie Schiedam tenminste financiële genoegdoening geven. Maar liever nog ziet Zijde veld dat het bouwverbod wordt versoepeld. Dit staat in ver band met de geluidshinder van de Rotterdamse luchthaven Zestienhoven. In een deel van Spaland zou die geluidshinder volgens het ministerie onac ceptabel groot zijn. Zijdeveld meent echter dat de activitei ten rond Zestlenhovcn de laat ste jaren dusdanig zijn afgeno men, dat het ministerie aan herbezinning toe is. Overigens is de definitieve zone rond Zestienhoven, waar- In woningbouw verboden is, nog niet vastgesteld. Volgens een woordvoerder van het Openbaar Lichaam Rijnmond, dat het ministerie In deze zaak adviseert, zijn er ontwikkelin gen die dat tegenhouden. Eén daarvan is de overweging van de gemeente Rotterdam om Zestienhoven een extra start baan te geven. Wethouder Zijdeveld vindt dat het ministerie desnoods met geld over de brug moet komen, omdat het zelf „wanho pige pogingen doet om Zestien hoven leven in te blazen. Wij worden daardoor gedupeerd, dus is een regeling op zijn plaats". De tijd dringt voor Schie dam. De gemeente wil eind volgend jaar beginnen met bouwen in Spaland „om de continuïteit In de nieuwbouw te garanderen". Omstreeks diezelfde tijd is het gebied Wóudhoek-Noord nagenoeg volgebouwd (in vijf Jaar tijd zijn daar meer dan 2.000 hul zen gezet). De gemeente begint veilig heidshalve met het westelijk deel van Spaland, waarop geen bouwverbod rust. Dinsdag avond wordt het voorbereiden de bestemmingsplan in de raadscommissie voor Ruimte lijke Ordening besproken. In Spaland zullen naar ver wachting in hoofdzaak koop woningen in de vrije sector ko men. Sociale woningbouw wordt de laatste Jaren vrijwel alleen nog ln stadsvernieu wingsgebieden (de oude wij ken) gepleegd. Aarzelend, als een jonge bruid In haar huwelijksnacht, zet de herfst door. Een week je geleden begon dit jaarge tijde met een mildheid waar elke samenleving mee schijnt aan te vangen. Dat stemt mij tot tevredenheid. U begrijpt het ai: ik heb een zwak voor die maanden waarin de boer zijn oogst van het land haalt; waarin de druiven met voeten worden getreden en heel wat mensen reikhalzend uitzien naar de flessen Primeur om deze, met gevaar voor hoofdpijn, te nuttigen. Intens kan ik genie ten van de geur van rottende bladeren bijeengewaaid lig gend op de Warande. Mijn doorrookte longen worden verfrist door de uitwaseming van de natte aarde in het Beatrixpark en mijn voeten soppen door het doorweekte gras van de Maasboulevard. De mist dempt het eeuwigdu rende gedruis van de rijkswe gen rond Schiedam en soms loop ik in de ochtendstilte onder de lommerrijke bo- mengordelvan déTuinlaan, waar ik mij verlustig in de nog steeds bloeiende bloe menpracht. Fraaie veldbloe men, neergeplant met een speelsheid die Ik nauwelijks als Schiedams kan ervaren. Eén plekje is mij buitenge woon dierbaar, juist omdat je het daar niet verwacht. Mid- - den in de B.K.-laan, vlak voor de ingang van het Schieland- zlekenhuis heeft een Inventie ve tuinman van de plantsoe nendienst daar een heem- tuintje geplant, lk heb helaas geen verstand van de bloe men des velds (noch van de vogels des hemels), maar ik heb een mateloze bewonde ring voor iemand die wel een lisdodde van een bereklauw of een kieviet van een reiger kan onderschelden. Nu hoef ik daar eigenlijk ook geen verstand van te heb ben, want ik word zo af en toe verrast met de onver wachte rendementen van de Schiedamse plantsoenen dienst. In de buurt van déTuinlaan (ik schrijf niet op de Tdiiw-».- iaanl) woont een jonge vrouw; laten we haar Anne miek noemen, die groene!®- gers heeft. Om mij te plezie ren sluipt zij 's avonds heêl, huis uit, gewapend met een klein nagelschaartje. Ten minste zo stel ik dat mij voor. Annemiek weet precies waar de bloemen staan die samen een fraai boeket kunnen vor men. Met uiterste voorzici^T tigheid knipt zij juist die-bfoe- men af waarvan zij weet Hat ze zo weer zijn aangegroeid. Thuisgekomen schikt zij de bloemen. Hier een rode, daar een paarse. Een toefje geel aan de onderkant en in het midden een witte. Daarna gaat ér een touwtje om erf brengt zij de ruiker, gewik- keld in een krant, op de'ffëfs, naar mijn huis. Daar staat hét minstens éen week te p)dh-\: ken en zelfs als het verlept is, kan ik er niet toe komen órg het weg te gooien. Ik weet dat zoiets eigenlijk"*!" niet mag en Ik hoop datmiet iedereen zoiets gaat doen,, maar ik kan het niet over mijn hart verkrijgen om'Hef*" haar te verbieden. •- jtytfMfif. Natuurlijk u heeft groot gelijk om te zeggen dat de plant—? soénendjenst die bomen;en j planten neerzet voor onsalte- maal, zodat wij er van kun- nen genieten; dagelijks-."-— Maar juist omdat Ik af en toe weer zo'n boeketje krijg; be sef ik dat die mensen vanm v plantsoenen onmisbaar zijn- Zij brengen fleur en kleur, in een wat saaie stad. Zij doen ons weer stil staan bij de ge neugten van de natuur. En ze kunnen het. Ondanks het"-»-'» stoplichtdenken, het stad .uit leggen, de vrije, trambanen en de betonnen gebouwen..-,' Hoe krijgen ze het voorel--' kaar, Nü is de natuur op zijn mooist, de bladeren begin nen al te kleuren. Annemiek maakt ongetwijfeld een herfstboeket met niet bedoelde hulp van de stads- hoveniers. Dat stemt mij tot grote tevredenheid. Melndert Buytensluyser SCHIEDAM Op de valreep heeft de sponsor van de Schlödam- se jazznight komende zaterdag het programma bekend gemaakt. In vijftien horecagelegenheden treden even zovee.' groepen op.", Cafè's: Groepen: .',:i Ondersteboven Quintet Lenny Dave Anderson De Pul Kwartet Toon van de Geyn Lidobar Duo Pierre Leblanc - 'j St. Jan Kwartet Ron van de Bergen Goudsbloem Quintet Ben van Dungen/Jarmo Hoogendljk Le Carrousel Gang Bustèrs Amsterbron Klaus Tenter/Jenny Gordee TheDeep Flame De Kuil Lazy Bones Onder de Pot Marcel Karreman/Sarah Coolen Pasha Jasper Blom De Unie Line Out *t Fust Trio John Bukman 't Maantje Trio Mark Lewis Musis Sacrum Arie van 't Hoff boptet De optredens beginnen allemaal rond tien uur. Mathenesserdijk 79-81 - Rotterdam hoek Willem Beukelszstraat tus sen Mathenesserbrug en Marconiplein bereikbaar met tram 1-6 en 7. Openingstijden dagelijks Tel. 010-621295 9.00-18.00 uur, zaterdag 10.00-17.00 uur, vrijdag koopavond. mvc* At 3 stuks E180/L750 CO CA nu voor......Oa>9U 1 stuks E240 O/I QC Nu vooréd-t+miZZf MAXELL jtT co 3 stuks E180 Nu voor...,**# «OU 3 stuks L750 Nu voor....52»50 BASF Zolang de voorraad strekt VCC480 OQ QA 2x4 uur opnemenA9>9U T.D.K. D60 10 stuks D90 10 stuks...., AD90 10 stuks. SA90 10 stuks XL90-2 10 stuks. w» *4 Mi! Nashua 10 voor......42»95 T Uw specialist In Tapes-cassetes-diskettes en apparatuur

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1