Directeur houdt vertrouwen na kippenruzie 'Ook woningen InGaderlng' Kortaf Chef onderwijs metdeVUT Zes Jubilarissen b|j Wilfon-Fijenoord Drie arrestaties Vrouw (70) van tasje beroofd Maatschappij Zeeland zonder schepen H ■- --^r, Van onze verslaggever BART VAN LEEUWEN SCHIEDAM Een wereldwonder kan overal gebeuren, dus waarom niet in een flatje in de Schiedamse wijk Groenoord? Toch was dat niet de eerste gedachte van de 18-jarige John van Slie- dregt, toen hij bij het schoonmaken van zijn aqua rium een zonderlinge ontdekking deed. Ongelovig sloeg hij een natuurverschijnsel gade, dat hem eerder teleurgesteld dan verrukt stemde. Hormoon Barbeque Een axolotl, die om onbegrijpelijke redenen een metamorfose heeft ondergaan, hapt naar een brokje kattenvoer. Albino's Links Trix Heus met een volwas sen maar onvolgroeide Axolotl en rechts John van Slie- drecht met zijn jonge exemplaar dat zich ook op het land kan voortbe wegen. De fraaie, grotendeels door de be woners aangelegde binnentuin. Directeur G. J. Ver burg (rechts) Anjeractie Koffieconcert Ouderen Lezingen VIDO Knotten FN V-werkgroep •yV 'iSï'ifr. j - 'f r HET VRIJE VOLK schieclannlvlaardingeii-maassluis.,i6i ZATERDAG 5 OKTOBER 1985 Wonder in aquarium Schiedamse 'snotneus' Eén van zijn Mexicaanse Axolotls, zijn even fraaie als merkwaardige waterdieren, vertoonde van de ene op de an dere dag sporen van een ont luikende gedaanteverwisse ling. Verbijsterd constateerde John dat het exemplaar plotse ling een deel van de staart had verloren, dat de kieuwen plat tegen het lijf geslagen zaten en dat de achterpoten ineens wit gestipt waren. Somber zag hij in de dagen die volgden toe hoe ook een tweede exemplaar buitengewo ne kenmerken kreeg. „Het was wel opwindend maar ik vond het zonde: die mooie kieuwen, die mooie staart, dat ging er allemaal langzaam af," vertelt hij. Geleidelijk begon het John te dagen: zijn Axolotls, zo beseft hij. maakten een metamorfose door; van waterleven naar die ren die zich ook op het land kunnen voortbewegen. Niet ongebruikelijk bij amfi bieën, maar wel bij Axolotls, al behoort deze soort tot de sala- manderachtigen. John kon op zijn vingers natellen dat er iets niet in orde was. Na een paar' weken leken zijn dieren in niets meer op hun ouders, die John vele malen had bestu deerd in het aquarium van zijn 20-jarige Schiedamse vriendin Trix Heus. Die leken in hun volwassenheid nog steeds op monsterlijke vissen, op uitge groeide larven welhaast. John's somberheid ebte snel weg, toen hij met Trix na het doorworstelen van stapels blo- logische literatuur een opzien barende conclusie trok: „Dit kan niet.". Van de Axolotls bleek overal ter wereld te wor den aangenomen dat zij geen metamorfose kunnen onder gaan, vanwege het gebrek aan het tyroxinehormoon. Alleen in laboratoria zou dat resultaat, na inspuiting met schildklier extract. zijn bereikt. Inmiddels doordrongen van het besef dat zij een biologisch unicum in huis hebben, staan de Schiedammers voor een raadsel. Zittend op het bed in John's kamer vertellen John, Trix en hun beider vaders (66 rechtgeaarde aquariancn) dat het raadplegen van tal van deskundigen het wonder van de Axolotls alleen maar mys terieuzer heeft gemaakt. ,;We willen er nu eindelijk wel eens het fijne van weten," zeggen ze. terwijl ze in het schaarse licht in John's aquarium sta ren. In het wild leven Axolotls maar op één plaats op de glo be: ergens in de jungle van Mexico, in het Xochimilco- meer. Volgens John worden dc dieren soms door dc inlandse bevolking gegeten. „Ze schij nen ze te roosteren op de bar beque," weet hij. Verder is van de Axolotls alleen bekend dat ze als rariteiten de wereld rond gaan. Trix kocht haar drie exemplaren vier jaar ge leden in een Bredase tèrra- riumhandel. „Het zijn heèl stille dieren," zo vertellen John en Trix. „Tenminste, zolang het niet om eten gaat, want dan zijn ze eikaars doodsvijanden. Ze vechten om ieder brokje vlees. Maar verder liggen en kruipen ze maar wat. Helemaal geen beesten voor mensen die van actie houden." Brokje vlees? „Nou, wc voe ren ze met kikkervisjes en guppies. En sinds kort ook met Kittekat, dat was een tip van een Belg die ook Axolotls heeft." Wat John en Trix leuk vin den: de dieren eten uit hun hand. „Axolotls hebben geen tong en geen tanden, maar ze kunnen hard zuigen," legt het duo uit. ;,Als Je je vinger in het water steekt en ze hebben hon ger, dan zuigen ze zich vast. Dan kun je ze zo aan Je vinger uit het aquarium trekken." Toch geen prettig idee. als Je weet dat Axolotls elkaar wel eens een poot afbijten (die ove rigens vanzelf weer aan groeit). De Schiedammers weten verder dat Axolotls een sterk gestel hebben. „Ze kunnen da genlang zonder eten. Er is ook eens een proef genomen waar bij Axolotls 650 dagen onder een dikke laag ijs zijn gehou den. Ze kwamen er springle vend onder vandaan," luidt de toelichting. Maar het valt John en Trix moeilijk om de dieren nauw keurig te typeren. Ze bezitten samen immers Axolotls in drie verschillende gedaanten. De onontplooide volwassenen, de twee volgroeide jongen en een jong exemplaar dat ergens middenin de metamorfose is blijven steken. Eigenlijk hui zen de Axolotls in vier gedaan ten in hun aquaria, omdat twee van de drie volwassenen albino's zijn. De dèrde heeft de "normale" donkerbruine kleur. Maar wat is normaal bij deze Mexicaanse schepsels? De biologen en de conserva tors van de diergaardén Blij- dorp en Artis, die de Schie- dammers hebben benaderd, piekeren zich suf. Vader Van Sliedregt heeft ergens gelezen dat bij de Axolotls door een schok het tyroxinehormoon kan vrijkomen, maar die ver klaring lijkt niet steekhou dend. John vraagt zich intus sen nog steeds at hoe het na tuurwonder heeft kunnen ge beuren in een aquarium „van de eerste de beste snotneus." (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN „Donder op en ik donder Je kippen er ook uit." Deze woorden luidden drie maanden geleden een rel in, die leidde tot het opstappen van de bewonerscommissie van een complex ouderenwo ningen in Vlaardingen-Holy, een handtekeningenactie onder de bewoners tegen de direc teur, het vertrek van de voor zitter van de bewonerscom missie uit het complex, grote artikelen in de plaatselijke pers, een onderzoek door het dagelijks bestuur van de stich ting, die het complex beheert én een vinnig debat deze week in de Vlaardingse gemeente raad. „Donder op en ik donder je kippen er'ook uit." Dat zei op 27 juni een boze directeur G. J. Verburg van de Algemene Stichting voor Huisvesting en Verzorging van Bejaarden (ASHVB) tegen voorzitter A. van Embden (74) van de bewo nerscommissie. De directeur was boos geworden, omdat Van Embden een huismeester had beledigd. Hij pakte de oude man bij de arm en duwde hem zijn kamer uit, terwijl drie personeelsleden, waaron der die huismeester, toekeken. Later zou dc huismeester te gen het dagelijks bestuur ver klaren, dat Van Embden hem ^klootzak","zak patat" en "flapdrol" had genoemd en - hem daags na de ruzie had toegebeten "Tyfeslljer, je kan -doodvallen." Maar, Van Embden heeft een andere lezing. Volgens hem heeft hij alleen tegen Ver burg gezegd: "Nou meneer, als iemand een half jaar meeloopt en nog niet weet waar de lek kage zit, is hij een grote zak." Verburg zou geantwoord heb ben: „Oude zak, wat ben je toch een zielig oud lulletje" en hem "worstelend" naar de gang ge drongen hebben, waar hij nog "dingen" schreeuwde, aldus Van Embden, zoals: „Donder- straal maar op. Je gaat Drie- en-Huisen uit..." Een lekkage bij twee zogehe ten beschutte woningen in het complex was de aanleiding tot de ruzie. Volgens Van Embden was die eenvoudig te verhel pen met een kitspuit. Hij kon dit weten, want hij heeft 50 jaar als metselaar gewerkt. Hij ergerde er zich dan ook aan, dat de directie een offerte had gevraagd aan "huls-aan nemer" Van der yfaal voor een dure vernieuwing van het dak. Kosten: 40.000 gulden. „Het is toch zonde en jam mer om tot een renovatie over te gaan met al zijn ongemak voor de bewoners en zeer hoge kosten, indien men dit mins tens 10 jaar kan uitstellen", vond Van Embden, die later gelijk zou krijgen, want het bleek voor minder dan de helft van de prijs te kunnen. Na de woordenwisseling volgden de gebeurtenissen el kaar snél op. Raadslid Rcini Poppe van de Socialistische Partij, het 'enfant terrible' van de Vlaardingse gemeenteraad, vroeg VVD-wethouder me vrouw mr. M. L. Hoogendijk- van Holst Pellekaan, die te vens voorzitter van de stich ting is. de zaak te willen uit zoeken. De directeur ging vier dagen later op vakantie en me vrouw Hoogendijk had acht dagen later een gesprek met Van Embden. Maar toen. wa3 de vlam al in de pan geslagen. De bewoners commissie trad af „door de steeds moeilijker wordende sa menwerking met de directie". Twéé bewoners gingen de deu ren langs om handtekeningen tegen de directeur op te halen. De oogst was 98 handtekenin gen. In de begeleidende brief schreven zij: „De wijze, waar op de heer Verburg verschil lende malen de bewoners tege moet is getreden, onder andere door het ultèn van ruwe taal. heeft ons vertrouwen in hem als sociaal voelend mens ern stig geschonden. Het is ons be kend, dat niet alleen vele be woners doch ook vele perso neelsleden van Drieën-Huysen bang voor hem zijn." Het onderzoek van het dage lijks bestuur van de stichting kwam traag op gang. Twee weken na het Incident werd met de personeelsleden ge praat, die getuige waren ge weest van de ruzie. Volgens Poppe lieten ze niet het ach terste van hun tong zien. „Ze hoorden iets niet, omdat ze er met de rug naar toe zaten", schamperde hij deze week tij dens een debat over de zaak in de gemeenteraad. Na zijn vakantie méldde .de directeur zich ziek. Eind Juli vergaderde het algemeen be stuur. Bestuurslid Lensvelt (ook SGP-raadslld), 'die toen nog niet kon weten dat de notu len ooit openbaar gemaakt zouden worden, sprak de ge denkwaardige woorden: „Ver burg is niet iemand, die pro blemen joviaal kan oplossen. Het is niet echt een sociaal be wogen mens," Hij herinnerde zich nog, dat Verburg destijds met slechts één stem verschil tot directeur was benoemd. Begin september deed de SP een vergeefse poging de zaak vla een interpellatie in de ge meenteraad aan dc orde te stellen. Maar de raad wilde lie ver aan de hand van een rap port van de stichting discuss! eren en dat gebeurde afgelo pen woensdag. De ruzie heeft geen consequenties, was de voornaamste uitkomst van dat debat Alleen de Sociallstiese Partij had scherpe kritiek op de scheldende directeur, die van af de publieke tribune toekeek, en op de manier waarop het dagelijks bestuur de affaire uit de hand had laten lopen. De rest van de gemeenteraad gaf volledige rugdekking aan het bestuur, dat in Verburgs ge drag geen aanleiding zag om hem te berispen. De meeste partijen verscho len zich achter het „privaat rechtelijke" karakter van de stichting met „een eigen han delingsbevoegdheid". Deze uit drukking gebruikte CDA-frac- tlcvoorzitter Jo Schriel, tevens lid van het dagelijks bestuur van de stichting. „College en raad kunnen niet ingrijpen in het personeelsbeleid van de stichting," betoogde hij, de pet van raadslid dragend. „Wc moeten van de gemeenteraad geen vergrote bestuursverga dering maken." In een betoog van ruim drie kwartier bestookte Poppe de wethouder met tal van vragen. Maar. verwijzend naar Schriels verhaal, wilde zij deze .niet beantwoorden. De wethou der stelde slechts vaat, dat „het college unaniem vertrou wen heeft in het dagelijks en algemeen bestuur van de stichting" (die grotendeels uit raadsleden bestaat), „Wij hadden verwacht", al dus Poppe, „dat de voorzitter en het dagelijks bestuur hun excuses hadden aangeboden voor het optreden van de di recteur en hem conform het ambtenarenreglement hadden gestraft." Dit gebeurde echter niet. Tijdens een bestuursver gadering in augustus legde dc wethouder (nu met voorzit terspet) al uit waarom: „Het dagelijks bestuur heeft gecon cludeerd, dat er van beide zij den woorden zijn gevallen, doch dat er geen sprake van Is, dat door de directeur zodanig is opgetreden, dat dit zou moe ten leiden tot maatregelen." Tijdens het raadsdebat be treurde zij het nog eens. dat de directeur geen gelegenheid heeft gekregen zoals het be stuur wilde om de ruzie met Van Embden „als volwassen mannen" uit te praten. Maar voor Van Embden hoeft dit niet meer. Twee we ken na de ruzie schreven hij en de bewonerscommissie al geen vertrouwen te hebben in de manier, waarop het dagelijks bestuur opereerde: „In plaats van enig begrip te tonen, wer den verhoren afgenomen, die eerder getuigden van een kriti sche houding tegenover de be woners dan van enige sociale bewogenheid." Inmiddels heeft Van Embden het complex ver laten. Met z'n kippen. De door de Culturele Baad Vlaardingen gevoerde Anjerac tie heeft 2056 gulden opge bracht. Omdat het steeds moeilijker wordt om collectan ten te vinden, is dit Jaar geen straatcollecte gheouden. In plaats daarvan werd aan de verenigingen, die bij het Anjer fonds kunnen aankloppen, om een bedrag van 1 gulden per lid gevraagd. Zondag 6 oktober begint om 11.30 een koffieconcert in de foyer van hel Passage Theater te Schiedam door Harmonieor kest OBK. Het orkest, dat uit 30 muzikanten bestaat, brengt een gevarieerd programma met licht-klassiek en modern. Het concert Is het eerste van een serie, georganiseerd door de afdeling muziek van de Schiedamse Gemeenschap. Zaal open 11 uur. Toegang gratis. Op maandag 7 en woensdag 9 oktober worden In diensten centrum De Woudhoek, Heyer- manspleln te Schiedam formu lieren ingevuld voor de eenma lige uitkering. Ouderen die hulp nodig hebben kunnen hier tus sen 9 en 12 uur terecht op nummer 36 van de flat. In dienstencentrum de 4 Molens kan op woensdag 9 oktober vanaf 19 uur gedanst worden. HW-medewerker Han van der Horst houdt volgende maand vier lezingen over de sociale geschiedenis van Schiedam. 10%*, Dat gebeurt telkens op woens dagavond. Wie belangstelling heeft, kan zich nu reeds in- schrijven en krijgt het pro- gramma dan toegestuurd...,' Schiedamse Gemeenschap, afd, VeO, Buitenhavenweg 3, tel. 733000. Prijs 15 gutóem Maandag begint In het Vlaar dingse Vrouwenhuis een VIDO- groep (Vrouwen In De Over- v gang). Er zijn nog enkele plaatf'*j sen vrij. Opgeven bij Henny Kemp (351244; ma, woe en don van 10 tot 14 uur). De groep komt van 13.30 tot 15.30 uur bijeen. Vrouwenhuis. Pieter Karei Drossaartstraar 65-67. De knotgroep Schiedam trekt met ingang van 26 oktober weer de polder in om bomen.te knotten, te stikken en te plan ten, zówet langs de polderweg gen als bij de boerderijen. In lichtingen hierover bij Aad ',Z Sauer (749725). Chris Vermaat (714897) of Paul Osterholt (262917). Vrijwilligers dienen tenminste 16 jaar le zijn. De groep kan er nog heel wat ge bruiken. De eerder in deze krant aange kondigde bijeenkomst van de FNV-werkgroep uitkeringsge rechtigden met gastspreker- Smits, directeur van de Sociale Dienst, wordt niet gehouden op woensdag, maar op dinsdag., Aanvang 14 uur in de 4 Mo lens, Nieuwe Damiaan te - Schiedam. :.r MAASSLUIS De heer J. van Hartingsveldt, chef van de af deling onderwijs, gaat met VUT. Maandég 7 oktober neemt hij in de burgerzaal van het stadhuis afscheid, waarbij tevens zijn 40-jarige dlenstjubi- leum wordt gevierd. Van Har tingsveldt (55) trad op 8 okto ber 1945 In Maassluise ge meentedienst als bediende Via verschillende functies beland de hij vorig jaar in zijn huidige functie. In zijn vrije tijd is Har tingsveldt ouderling van de Gereformeerde Kerk. Van 1972 tot 1983 had hij zitting in del commissie van beheer, de laat ste vier jaar als voorzitter; SCHIEDAM Zes medewer kers van.Wilton-Fijenoord vie ren deze maand hun 25- of 40-jarig dienstjublieum. Vijf entwintig jaar in dienst is be drijfsleider A. Vogel op 17 ok tober. De volgende medewer kers hebben er 40 jaar opzit ten: sectie-Scheepsaanbouwer C. Stam, afd. assistente mé- vrouw A. Prins- y.d. Wilt, pro jectbaas H. v.d. Roer, werk voorbereider/calculator^; J. P. Zuidema en werkvoorberei der/calculator L.J. Boer. HOEK VAN HOLLAND Sinds 1 oktober ts de Stoom vaart Maatschappij Zeeland voor het eerst in haar ruim honderdjarig bestaan een re derij zonder schepen, omdat de ferryboot "Prinses Beatrix" onder een andere naam en an dere vlag is gaan varen. Het schip Is verkocht aan een Franse maatschappij, maar het blijft in charter op de dienst Hoek van Holland— Harwich waren totdat de nieuwe jumbo ferry van de Mij. Zeeland in de vaart komt. Dit nieuwe schip zal op zater dag 9 november op de werf Van der Glessen-de Noord In Krimpen aan den IJssel të wa ter worden gelaten. Koningin Beatrix zal doop en tewaterla ting van het nieuwe schip ver richten. Hoewel hierover nog geen mededelingen zijn ge^ daan is de verwachting dat de nieuwe ferry "Koningin Bea-' trix" zal gaan helen. Inmiddels is ook de vroegere Zeeland-ferry "Koningin Julia na" in buitenlandse handen, overgegaan. Nadat het schip uit de dienst Hoek—Harwich was genomen, werd het ver kocht aan een consortiunrdat het wilde inrichten als demons tratieschip voor Nederlandse produkten. Maar veel bedrijven die aanvankelijk belangstelling toonden, trokken zich later te rug en het projekt werd dan- ook een mislukking. De "Kof ningin Juliana" is nu naar Grie kenland verkocht waar het schip wordt ingezet op een - veerdienst tussen het vaste land en Griekse eilanden. - VLAARDINGEN De Vlaar dingse politie heeft twee Viaar- dingers en één Rotterdammer aangehouden die verdacht worden van diefstal. Het be treft J. C. S. (31), die betrapt werd bij het stelen van een aantal boeken bi) een boek handelaar In Vlaardingen. Bij zijn aanhouding had hij de boeken al verkocht. Inmiddels zijn ze achterhaald en terugge geven aan de boekhandelaar. Nummer twee is I. C. (35), eveneens uit Vlaardingen. In zijn bezit werd een computer aangetroffen, die hij begin vori ge maand stal. Als derde hield de politie der* Rotterdammer W. B. aan. Hij wordt ervan verdacht in Vlaar dingen te hebben Ingebroken in een aantal woningen, VLAARDINGEN Een 70-jari- ge Vlaardingse vrouw is op het voetpad tussen de Frederik Hendriklaan en Stadhouders laan van haar tasje met onder meer 300 gulden beroofd. De ROTTERDAM De nu nog groene polder Gaderlng mag niet uitsluitend worden be stemd als bedrijfsterrein. Er moet ook ruimte blijven voor woningbouw, vindt de deelraad Hoogvliet. Oe raad zal bezwaar aantekenen tegen het Rijn- mond-streekplan, waarin de tas werd uit haar handen ge- rukt door een jongeman.'die haar voorbij rende. De vrouw kon geen signalement van Haw belager geven. betiteling 'bedrljfsterreirna-, opgenomen. Hoogvliet is hét ook niet eens met de RljnST* mond voorkeur voor een tWee-'- de Benelux-tunnel. Hoogvliet vindidat moet gekomenrtot de aanleg van de Blankenbüro- tunnel nabij Rozenburg,^

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1