Zendpiraat uit de lucht gehaald Inbraak in drukkerij voor Kraak in drukkerij Fietsers botsen Bananen te koop SUIS flitl Modeshow voor vrouwen in verwachting ssÉtis 'Representatier Ronselen DONDERDAG 10 OKTOBER 1985 *-&§? •••- HÉT VRIJE VOLK têÊ&Msi "v" ■v>A'&y/^47®W<#. somroep Van een onzer verslaggever? SCHIEDAM Lang sluimerende tweespalt in de or ganisatie van de Stadsomroep heeft plotseling het kookpunt bereikt met het opstappen van vier leden van de Programmaraad. Volgens die leden, medewerkers van het eerste uur, wordt hen het werken onmogelijk gemaakt door autoritair gedrag van het bestuur. Een bestuurswoordvoerder reageert laconiek op de situatie. Gisteren besloten Henk van Bracht en Annemarie en Mat thijs van Rorije het bijltje er bij neer te gooien, na de zo veelste frustrerende aanvaring met het bestuur van de Stads omroep. Eerder hield Pro grammaraadslid Koos de Groot het al voor gezien. Hun stap komt juist een maand voor het moment, dat de on derhandelingen tussen de ge meente, de Ziekenomroep en de Stadsomroep over uitzen dingen worden afgerond. "Het doet pijn," zegt Anne marie van Rorije, die samen met haar echtgenoot Matthijs vierenhalf jaar geleden aan de wieg van de Stadsomroep stond. "Na zo'n lange tijd is zo'n omroep toch een soort kind van je geworden." En Matthijs: "Je mag best weten dat ik vannacht niet heb gesla pen. Opstappen doe je niet zo maar. Maar we zijn een stel marionetten geworden en dat pikken wc niet langer." Hun relaas: "De Program maraad zou een adviesorgaan van het algemeen bestuur wor den. In plaats daarvan werd ons de mond gesnoerd. We mochten niet bij vergaderin gen aanwezig zijn. Als we dan toch kwamen, kregen we geen stukken. Onze wensen werden weggehoond. Als we kritiek ga ven dan was dat niet aan de órde. Het is een wanordelijk zootje, maandenlang hebben twee mensen een machtsspel letje gespeeld, de dient uitge-, maakt." Ondemocratisch noemen An nemarie en Matthijs de orga- hisatie van de Stadsomroep. "Die moet nou straks open ra- De Stichting Stadsom roep is, volgens de regels van de wet, een "repre- sentatiëve" organisatie. In het bestuur zitten ver tegenwoordigers uit aller lei sectoren van de sa menleving: de kerken, de vakbond, de vrouwenbe weging, bewonersvereni gingen, de sportwereld et cetera. De omroep be schikt inmiddels over een zendmachtiging, hetgeen betekent dat zij lokale programma's vla de ka bel mag uitzenden. Geld, faciliteiten en ruimte ont-' breken vooralsnog om daadwerkelijk met uit zenden te beginnen. dio gaan maken, voor alle Schiedammers. Maar het be stuur sluit zijn eigen achter ban, de Programmaraad en de medewerkers, overal buiten. Echt belachelijk. De zaken worden niet eerlijk gespeeld. Het dagelijks bestuur drukt zijn eigen wensen door. Zo valt er niet te werken." De Programmaraad kreeg onder meer als opdracht van het bestuur om kandidaat-pro grammamakers. -verslagge vers, -presentatoren en -techni ci te ronselen. Zij deed dat met verve; maar liefst dertig vrij willigers sloten zich aan. Hen werden trainingsbijeenkom sten en cursussen (onder ande re in journalistieke vaardig heid) beloofd, maar één en an der is volgens Matthijs van Rorije door tegenwerking van het bestuur nog steeds nietvan de grond gekomen. Dat bestuur 5 zou geen oog hebben voor praktische zaken, maar louter worden geobse deerd door een papieren sa menwerking met de Ziekenom- 'roep en de gemeente, aldus Matthijs. "Ze mikken op een soort lokale NOS, maar ze rea liseren zich niet welke haken en ogen daaraan zitten. En ze vergeten dat er ook andere dingen gedaan moeten worden. Het opleiden van mensen, het zoeken naar sponsors, het vin den van een studioruimte." De grieven van Matthijs en Annemarie van Rorije richten zich vooral tegen Albert Scheenloop, die ooit samen met hen de Stadsomroep heeft opgericht. Scheenloop, secreta ris in het dagelijks bestuur, geeft zijn visie: "De Program maraad is nooit buitenspel ge zet. Wij (Scheenloop en voor zitter Koelman -red.) hebben hun adviezen altijd meegeno men naar het algemeen be stuur. Als sommige adviezen dan niet worden opgevolgd, oké, dat wekt teleurstelling." Feit is dat de vergaderingen van het algemeen bestuur, dat zeventien leden telt, matig worden bezocht. "Maar we zijn hard bezig daarin verbetering te brengen," beweert Scheen loop. Ook is al een eind ge maakt aan de situatie dat het dagelijks .bestuur "slechts" INSTUIF Disc-jockey John Morris draai» zondag 13 oktober de plaatjes in sociëteit de Instuif, zaal Ire ne, Nieuwe Haven 155, De meeste vaste klanten van de Instuif weten dat het dan swin gen wordt. Aanvang 20.30 uur. Entree/4.-. GROTE MARKT Stadsbeiaardier Addie 'de Jong verzorgt zaterdag vanaf 11 uur een carillonfestijn op en boven de Grote Markt. Addie be speelt het carillon van de Gro te of Sint Janskerk. Inlichtin gen VVV, tel. 733000. V1DEOCAFE De stichting Filmclub Schie dam begint op de zaterdag avonden met een Videocafé in gebouw de Teersloof, Nieuw- straat 12. De eerste café avond wordt de film Trading Places op video vertoond en speelt de groep Tatu Zuidame- rikaanse muziek. Toegang gra tis voor donateurs van de Film club. Aanvang 22 uur, zaal open 21.30 uur. FILMCLUB De stichting Filmclub Schie dam vertoont vrijdag 11 okto ber de speelfilm 'Where the green ants dream' van de Duit se regisseur Werner Herzog. De film over de aboriginals in Australië is vanaf 21.30 uur te zien, zaal open 20.30 uur. Toe gang 3,50 voor donateurs. Filmclub, gebouw de Teer- stoof, Nieuwstraat 12. Zater dags wordt er in het vervolg geen film gedraaid, daar voor in de plaats komt het zoge naamde Videocafé met iedere zaterdag een andere activiteit, videofilm of muziekgroep. VROUWENBOND De afdeling Schiedam van de FNV Vrouwenbond gaat op 22 oktober op excursie naar Noord-Brabant. Vertrek om 3.30 uur vanaf het station Schiedam/Rotterdam-West. De dames brengen die dag eer» bezoek aan de Sint Jan en een textiel museum. Zij dineren en drinken koffie onder weg. Kosten ƒ39,50 per persoon. !n- troducees zijn toegestaan. U moet zich opgeven voor 17 ok tober via de volgende telefoon nummer: 262057, 261049 of 263054. WOUDHOEK In het Dienstencentrum de Woudhoek kunt u vanaf 30 september twee middagen in de week 'rookvrij' genieten in de recreatiezaal. Elke maan dag van 13 tot 16.30 uur en iedere woensdag van 13 tot 16.30 uur mag er in de recrea tiezaal niet gerookt worden. De pijpen, sigaretten en sigaren blijven thuis of in de tas. Nu kunnen ouderen die last heb ben van rook ook eens onge stoord een kaartje leggen, bil jarten of rustig koffie drinken. Inlichtingen, tel. 709555. 4MOLENS Dienstencentrum de 4 Molens. Nieuwe Damlaan 766, opent zondag vanaf 14 uur weer haar deuren voor het Vrij Entree. Deze middag wordt er thee ge dronken, kunnen de bezoekers een dansje maken en kijken naar een demonstratie volks dansen. Toegang gratis. •CONSUMENTENBOND De Consumentenbond, werk groep Schiedam, vergadert vanavond vanal 20.30 uur in Redactie Hel Vrije Volk,- editie Schiedam, Hoog straat 125b, 3111 HD Schiedam. Telefoon: j- 266646 Of 736061. Kopij voor deze rubriek moet uiterlijk de woensdagoch tend voorafgaand aan de plaatsing op donderdagen ons bezit zijn. een zaal van wijkcentrum de J Blauwe Brug. Zwaluwlaamipp de agenda staat o.a.: reisbb- reaus, nieuwe onderzoeken enk de rondvraag. EHBO 9 De afdelingen Schiedam eiT t Vlaardingen van de Koninkpjke*. Nederlandse Vereniging Eerstey Hulp bij Ongelukken houdt za- terdag 12 oktober in wijkcen-,,jjj trum De Blauwe Brug wedstrij-n. den. Er komen 13 ploegen van J elk drie deelnemers in de strijd. Deze pioegen mceten eerste hulp geven aan slachtof-». fers van een ongeval. Alles" wordt zó perfect mogelijk ha- gespeeld: de slachtoffers tig- gen er deerniswekkend bij, ge-j- schminkt en wel. Er zit eerf deskundige jury. Iedereen; is welkom om deze EHBO-wëd- strijd te komen bekijken. In lichtingen, tel. 735467. 'ft HUISVROUWEN De leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen gaan dinsdag 15 oktober óp bezoek bij Turkse vrouwerrtrr~<" het Turkse Vrouwenhuis in Rotterdam, Willibrordusplein 19. Bereikbaar via tramlijn-jA. Vertrek 13 uur halte h'ema-J- plein. De Turkse Esma Yigkc lu begeleidt de dames vanal 14 uur in het vrouwenhuis. Erwoo» den lekkere zoete hapjes presenteerd en er zijn demón~ straties te zien van weven en,_, muziekmaken op een Sas,f';eeh- Turks volksinstrument. Inifdfë tingen, tel. 705971. QUIBUS .i«.' Een negen mans formatie uitsn' Nijmegen speelt zondagavond- Hollandse reggae in café Depz' Quibus, Lange Haven 28. Thëo Feeling bestaat voor een groot' deel uit blazers. Toegang -«of* 2,50. Aanvang 21.30 uurT SINGELKWARTIER De Ktaverjasvereniging Hét Singelkwartier houdt op dins*" dag 15 oktober een klaverjast avond in zaal Marijke. Broers:-*' veld 121. Iedere kaarier isivën harte welkom. De koffie staat'? klaar vanaf 20 uur. Inlichtirr-'s -" gen, tel. 263666. VROUWENSPORT i' De stichting Samenlevings-Op* bouw Schiedam Noord heeften- voor vrijdag 11 oktober-een^f Vrouwensportavond georgani seerd in de sporthal Oost.'Cel? ciusstraat/Fahrenheitstraatiï- Van 19.30 uur tot 22.30 uiirfêf,;' staan er ruim 80 vrouwen.inw. sporttenue klaar om te votiey-fT' ballen, te handballen en een»*- estafette te lopen. Alle deel-Sli" neemsters zijn 'ongeoefend';--** het gaat ook om de lol. Nadere informatie over deze sportieve* recreatieve avond via Adri No? tenboom, tel. 702207. WEEKEINDDIENDTEN Het Schielandziekenhuis aanor de Stadhoudersiaan heeft dito' weekeinde EHBO-dienst, telhi? 733733. Ambulance, tel. «od- 333300. Huisarts: boodschap?;" pendienst, tel. 206611. Spoed? recepten, tel. 261480. Tand-^v-? arts: spreekuur op zaterdag en zondag van 17 tot 17.30 uur G. M. Schuurman, Warande**-? 156, tel. 265271. r*r Ex-verslaafden succesvol SCHIEDAM Twee zendpi raten zijn door de politie uit de lucht gehaald. Het betreft Ra dio Lokaal en Radio Intersat, respectievelijk gevestigd aan de Goeman Borgesiusstraat en de Poolrtugaalsestraat. In bei de gevallen werd zendappara tuur in beslag genomen. De waarde daarvan bij Radio Lo kaal was 1500 gulden, bij Ra dio Intersat 51.000 gulden. De actie van de politie werd on dersteund door de Radiocont roledienst van de PTT. De in vallen vonden dinsdagmiddag om vier en vijf uur plaats. SCHIEDAM Bij eén in braak in drukkerij Van Roa- sum aan de Van Heekstraat is voor 1700 gulden aan appara tuur, waaronder schrijfmachi nes, gestolen. De daders dron gen het pand binnen door een bovenlicht te forceren en een deur van binnenuit te ontslui ten. SCHIEDAM Drie panden in de stad mogen worden voor zien van het „Scidam-ere- schildje". Zaterdag om 11 uur worden de schildjes uitgereikt aan de eigenaars, door de His torische Vereniging Schiedam. Het betreft de panden Over- maassesteeg 5 een woning), Lange Nieuwstraat 219 (een kerk) en Buitenhavenweg 98 (een distilleerderij). De over handigingen gebeuren ter plaatse, te beginnen in de Lan ge Nieuwstraat. SCHIEDAM Bij een inbraak in drukkerij Van Rossom aan de Van Heekstraat Is voor 1700 gulden aan apparatuur, waaronder schrijfmachines, ge stolen. De daders drongen het pand binnen door een boven- -me:*- jKfCjr-f. Zaterdag houdt de Historische? Vereniging, die momenteel"^*? haar tienjarig bestaan viert;*"'»* nog meer activiteiten. Om drie geven leden van het AntoQ nls-zakkendragersgilde een"-? demonstratie „smakken" (dotfc- beien) aan de Oude Sluis. vendien lossen zij het schip'Dë Zeldenrust aan de Noordvest'-f bij de Noordmolen. Tussenfvféy en vijf uur zullen drie oudé schepen in konvooi de stad-vla de Lange Haven en de BulterfS! haven verlaten. ■■fit- «4- n'oS' ilcht te forceren en een déO^ van binnenuit te ontsluiten:™ Vanaf een parkeerplaats aan^ de Savorin Lohmanlaan is een auto van het type Opel KadaU. gestolen. SCHIEDAM Een 48-jarige Vlaardinger is In het Holy-Zie- kenhuis terecht gekomen na een ongelukkige botsing tus sen twee fietsen. De Vlaardin ger fietste langs de Sporthat- *'ir Vw straat en kwam In aanrakinrur met een 15-jarige Schledaime' die in tegengestelde richting^ reed. Hij viel en heeft vermoei' dejijk jets gebroken.. SCHIEDAM Morgen en overmorgen worden door de Schiedamse Wereldwinkel ba nanen uit Nicaragua verkocht. De Wereldwinkel doet zo mee aan een actie van de NOVIB en enkele andere organisaties. Zij willen Nicaragua hiermee hel- pen, omdat de voorheen grootste afnemer van Nicara guaanse bananen, de Verenig de Staten, een handelsembar go hebben ingesteld. De ver-sr kooppunten van de bananen in Schiedam zijn de Grote Marfct en het Hof van Spaland: in actie voor woonruimte SCHIEDAM Met een demonstratief bezoek aan het Schiedamse stadskan toor hebben negen ex-ver slaafden met succes actie jgevoerd voor passende woonruimte in de stad. Wethouder Cor van Til- borg zegde toe morgen met een „soort oplossing" te komen. De negen ex- druggebruikers kraakten eind vorige week het voor malige klooster aan de .Warande. Deze bezetting werd dinsdagnacht beëin digd. De negen ex-verslaaiden hebben een anderhalf jaar du rende therapie gevolgd bij de Boumanstichting om van de drugs af ta komen. Aangezien deze behandeling is afgelopen staan zij op straat. Zij zijn offi cieel uitgeschreven als cliënt van de stichting en willen daar zelf ook zo snel mogelijk van daan. Het probleem is dat zij nog niet ergens op hun eentje dur ven te wonen uit angst weer in hun oude gewoonte te verval len. Een periode van ongeveer een half jaar, waarin de groep gezamenlijk ergens woont, is onontbeerlijk vinden de negen. De Boumanstichting beschikt zelf echter niet over een ruim te waar de ex-verslaafden zich op hun terugkeer in de maat schappij kunnen voorbereiden. De bezettingsactie in het ka pitale pand aan de Warande werd onder druk van wethou der Chris Zijdeveld gestopt. De bewindsman wilde onder geen beding onderhandelen als de ex-verslaafden een kraakactie bleven voeren. Gesteund door zes leden van de Rotterdamse kraakbewe ging, die hen kwamen helpen met het klooster, tegen de ne gen gistermiddag na het beëin digen van de bezetting naar het stadskantoor om Zijdeveld aan zijn woord te houden en te onderhandelen. De wethouder bleek echter niet aanwezig. Zijn vervanger, in dit geval lo- co-burgemeestër Cor van Til» borg, bleek zichtbaar verrast door het bezoek. Toen hij rond tien over twee gistermiddag de zesde etage van het stadskantoor kwam opwandelen, moest hij zich zig-zaggend een weg banen door de zittende en liggende demonstranten die bezit had dén genomen van de hal. „Nee hóór,.ik ben van financiën én stadsvernieuwing", probeerde hij zich eerst nog haastig uit de voeten te maken. Nadat de bode hem van de actie op de hoogté had gebracht, reali seerde Van Tilborg zich dat hij op dat mom?nt „de hoogste" en daardoor .de verantwoorde- li jkste in functie was. In een kort gesprek op de ka mer van de wethouder, (een lid van de krakérabeweging zat achter het bureau Van Van Tilborg) vroeg deze wat tijd om „zich te oriënteren" op de situatie waarna de actievoer ders zich naar de recreatiezaal op de begane grond begaven. Daar werd ruim een uur ge wacht op het uiteindelijk vrij positieve antwoord van Van Tilborg. De gemeente had de Bou manstichting al eerder twee eengezinswoningen toegezegd. Een definitieve beslissing hier* over is nu door de actie ver sneld. De gemeente stelde aan vankelijk als voorwaarde dat de woningen op naam van de stichting zouden komen én dat de ex-verslaafden in geval van „overlast" zonder pardon op straat konden worden gezet. Een probleem daarbij is, dat dé Boumanstichting geen geld voor de huur heeft. „Dat gaat boven ons budget", vertelde Han vanBuren, psychiater van de stichting. Hoe dat ver der opgelost wordt, zou in ge sprekken met de leiding van de stichting moeten blijken. De negen ex-verslaafden toonden zich gisteren na afloop van het gesprek met Van Til borg positief. „Er zit schot in de zaak", aldus één van hen. Voor de actievoerders dringt de tijd. Niet alleen is er een einde gekomen aan de thera pie, een volgende groep ver slaafden dient zich binnenkort aan om een therapie te volgen. Het gebrek aan een vervolg op de therapie, ook wel re-en- try genoemd, komt niet voor het eerst aan het licht. Ruim een jaar geleden bezette een groep afgekickte verslaafden het hoofdkantoor van de Bou manstichting aan de Rotter damse Essenlaan. Deze actie had achteraf geen succes. De verslaafden krijgen hun therapie in een pand aan do Nieuwe Haven dat Essenlaan heet. In dit pand is plaats voor veertig verslaafden. Even voordat Van Tilborg op het stads kantoor arri veerde, had den de actie voerder bezit genomen van de hal op de zesde verdie ping. Dit tot grote verras sing van de wethouder. Wethouder Cor van Tilborg rechtshoort het verhaal van de ex-verslaafden aan op zijn werkkamer in het stadskantoor. Annemarie en Matthijs van Rorije: "Het doet pijn, maar het kan zo niet lan ger". twee leden telde. "Dat Is in middels uitgebreid tot vijf." Scheenloop vindt het "jam mer" dat de vier Programma raadsleden vertrekken. "Maar ja, de Stadsomroep is een vrij willigersorganisatie en het is ieders vrije beslissing om te gaan of te blijven, daar doe je niet veel aam. Wel moet mij van het hart dat er van het verenigingsleven niet veel zou overblijven, als mensen gaan opstappen als ze het met de mocratische besluiten niet eens zijn." Dat het bestuur autoritair, ondemocratisch en blind voor praktische zaken zou zijn, wijst hij van de hand. „Je hebt mensen die vandaag iets op richten en morgen gelijk aan de slag willen. Dat kan nu een maal niet. Er moet eerst een basis zijn." Die basis komt er snel, aldus Scheenloop. De on derhandelingen over de om- roepfacillteiten ën de uitzen dingen zijn bijna rond, maar hij wil daarover nog geen me dedelingen doen. De Interne problemen be schouwt hij als de „groeistui pen" van een jonge organisa tie. Wel voorspelt hij dat het bestuur nog een poging zat doen „om de Programmaraad te overtuigen van de argumen ten van het bestuur", want Scheenloop beseft dat „het niet zal meevallen gelijkwaardige opvolgers voor Matthijs en de anderen te vinden." SCHIEDAM Een mode show voor zwangere vrouwen; die wordt op zondag 20 oktober gehouden in. Sltton's Party House aan de Hoogstraat. De organisatie is in handen van een aantal Schiedamse bedrij ven. Ballerina's van dansstu dio Tosca Balm zullen die avond positiekleding showen. De aanvang is 14. uur. De toe gang bedraagt vijf gulden.'

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1