e Minimaplannen ook in novemberraad Harde actie voor jongerencentrum in S'dam Noord Lijn 1 nog te langzaam Geen tijd voor verveling TpjT| y Federatie: gemeente frustreert ons werk Omroeprel ontmoet nuchtere reacties -mimi Él fiankstel in brand: paniek 'Betrapt' s Mispoes glumlöpii WS op komst Schuurkerk Teers toof Harmonie Theatercafé De Tender Passage Theater iSSS wis»! Heipaal Kernwapens Sporl Inloopavond JOTA Overal behaaglijke warmte thuis, overal warm water. Dat is de Vaillant Thermocompact: verwarming en warm watervoor ziening in één apparaat. Let wel. zonder waakvlam. Zn betrouwbare techniek garandeert jarenlang komfort en een lagere gasrekening. Onze vakhanden plaatsen 'm graag.1 Komt u eens langs en maak kei met ons Vaillant vakmanschap. TECHNISCH INSIAllATllBEDRIJF Energieweg 11-12, Vlaardingen. Telefoon 342400. Geopend: elke dag van 9 t/m 17.30 uur. Zaterdag gesloten. HET VRIJE VOLK schiedam ,14 DINSDAG 15 OKTOBER 1985 mm t~' Xl - \rj. roting86 klaar in recordtijd (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM r Met hulp van buitenaf, veel overwerk en;inzet van de volledige afdeling financiën is de ge meente erin geslaagd haar begroting voor 1986 in een recordtijd gereed te krijgen. Nauwelijks acht maanden nadat de begroting voor dit jaar is vastgesteld, zal de gemeenteraad zich over haar „huishoudboekje" voor het volgend jaar buigen. De vergaderingen daarvoor vilden op 25, 26 en 28 november plaats. Formeel luidt de verklaring vo(}r $e haast dat de gemeente gesubsidieerde instellingen niet dnnodig lang in onzeker heid wil houden over hun bud get iri 1986. Maar in de wandel gangen houdt men het erop dai hét college van burgemees ter! ert wethouders vlak voor de raadsverkiezingen (maart '86) I!efe£zo min mogelijk politie ke «„sores" aan het hoofd wil he$b$i. v dheSf A. B. van den Bout van financiën erkent dat door de drukte rond de begroting ande re Jz^ken tijdelijk „terzijde" zijn geschoven." Een voor beeld. daarvan kwam onlangs aart het licht. Sociale Dienst- dirècÉeur G. A. A. Smits be klaagde zich erover dat plan nen voor een minimabeleid al enkele weken kant en klaar liggen te wachten op goedkeu ring van de afdeling financiën, die. (iaarvoor nog geen tijd heejft gehad. Tjal?van raadsleden hebben in het» verleden geïrriteerd ge- reagelrd op de late begro tingsbehandeling. Jarenlang gelukte het niet het cijfermate riaal 'voor de jaarwisseling rond te krijgen.* De begroting vaij 15J85 werd zelfs pas half fe bruari dit jaar in de gemeen teraad besproken. Wel was één en ander toen met enkele we ken vertraagd door problemen bij de drukker. Ook Gedeputeerde Staten van de provincie Zuid-Holland hebben geregeld kritisch ge reageerd op de Schiedamse traagheid, maar die kritiek neemt Van den Bout (chef fi nanciën) niet al te serieus. „Het wordt een beetje het ver haal van de pot die de ketel verwijt, maar feit is dat Gede puteerde Staten op dit moment nog altijd niet onze begroting voor 1985 heeft goedgekeurd." De drie begrotingsboeken (naast de begroting '86 wordt tegelijk de meerjarenbegro ting 1986-1990 gepresenteerd) liggen nu bij de drukker, waar Van den Bout deze keer abso luut geen problemen verwacht. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De plan nen voor een minimabeleid zullen tegelijk met de be groting in november door de gemeenteraad worden besproken. Die verwachting spreekt wethouder Herman Posthoorn (sociale zaken) uit. Aan de plannen hangt een "prijskaartje" van drie ton, die de gemeente extra op tafel zal moeten leggen om de minima volledig vol gens de voorstellen de hulp te schieten. Vandaag zou één en an der door het college van burgemeester én wethou ders worden besproken. Vervolgens zullen de maat regelen, die zijn ontwikkeld door de Sociale Dienst, wor den voorgelegd aan de raadscommissies. Als cèn meerderheid in de raad ak koord gaat, kunnen minima onder meer geld lenen te gen een lagere rente en een bijdrage krijgen voor ener- gielasten of de aanschaf van duurzame goederen. i SCHIEDAM De Stichting Samenlevingsopbouw Schie- dafn-Noord (SSSN) voorspelt hardere acties voor een jonge rencentrum in deze wijk. Het SSSN-bestuur maakt op dat punt verwijten aan het ge meentebestuur en aan de huur- deiSS/art wijkontmoetingscen- tram de Blauwe Brug. Die heb- K tev «o«. (ï£ah£ën onzer verslaggevers) ScÖIÈDAM Een bran ded ^bankstel op het trottoir laagste Groenelaan heeft gis ternacht lichte paniek veroor zaakte-Door de hitte die bij de biJJindV vrijkwam sprongen twee ruiten in naburige wonin- g'^f». Eén woning liep rookscha de» op, terwijl door het blus werk in een andere woning wa terschade ontstond. Een en an- déj gebeurde rond half vijf. Het bankstel stond klaar voor de? vuilnisophaaldienst en is vejrmoedelijk in brand gesto ken. ben de oplossingen die de SSSN de laatste jaren heeft aangedragen, geblokkeerd. Nijpend gebrek aan ruimte voor jongeren staat ook cen traal op een wijk-informatie- avond, die de SSSN op donder dag 31 oktober houdt in zaal de Ark. Volgens het SSSN-bestuur wonen in Schiedam-Noord 5000 jongeren tussen de 14 eii 22 jaar. Enkele honderden van hen zouden bij SSSN-coördina- trice Adrie Noteboom herhaal delijk op een eigen ruimte héb ben aangedrongen. Tot dusver hebben jongeren zich in hun acties beperkt tot het overhandigen van handte keningen aan een wethouder. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De politie heeft de 20-jarige Schiedam mer J. K. aangehouden wegens het lopen over een geparkeer de auto. Hij werd op heter daad, in het bijzijn van twee vrienden, aan de Vlaardingcr- straat, betrapt. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Tramlijn 1 heeft op Schiedams grondge bied meer oponthoud dan bij de ingebruikneming, enkele weken geleden was verwacht. Voor de RET is dat reden om zo snel mogelijk de opgaven van vertrektijden van de trams, die rijden in de richting Oostplein Rotterdam, aan te passen. De oorzaak van het langzamer rijden ligt volgens de RET in het nog niet in func tie zijn van de, verkeerslicht- beïnvloeding op het nieuwe trajact van tramlijn 1, tussen Koemarkt en Woudhoek in Schiedam. Officieel gaat zaterdag 19 oktober een gewijzigde dienst regeling in. waarbij de trams in de richting Oostplcin op maandag tot en met vrijdag van 7 tot 18 en op zaterdag van 9 tot 17 uur vijf minuten ecr- dewr vertrekken dan in de hui dige regeling staat vermeld. Buiten die periode wordt drie minuten vroeger vertrokken, zoals ook de gehele zondag. De vertrekstaten op de haltepalen van lijn 1 wil de RET zo snel mogelijk aanpassen. In de richting Schiedam rijdt de tram gewoon op het geldende schema. Donderdag 17 oktober draait "Fanny en Alexander" van Ing- mar Bergman in theater De Schuurkerk te Maassluis. Aan vang 14 en 20.30 uur. Toe gangsprijzen: 5 gulden (mati nee), 7,50 (avond): Pas 65 en CJP resp. ƒ2,50 en ƒ6,-. De voorstelling "De tijger danst" door "Dames en He ren" gaat op 18 en 19 oktober niet door. In plaats daarvan brengt Jules Deelder op vrij dag 18 oktober zijn program ma "Deelder spreekt". In een razend tempo iaat de "auc- teur" Deelder tweemaal drie kwartier Hitler's Derde Rijk, Ri- nus Terlouw, Eddie Daté en Professor Wijsheid, Lou Ziel, King Kong's broer en de poli tionele acties de revue passe ren. Aanvang 21 uur. Entree 15.-; Pas 65/CJP 12,50. Re serveren via tel. 269455 (di t/m vr 12-17 uur). Theater De Teerstoof, Nieuwstraat 12, Schiedam. Woensdag 16 oktober draait Martijn en de magidr". een film van Karst van der Meulen, in Jeugdtheater Harmonie te Vlaardingen. Met Bart Gabriël- se en Lex Goudsmit. Aanvang 14.30 uur. Toegang 2,50; ouders/begeleiders gratis toe gang. Van 16 oktober tot 9 novem ber worden in het theatercafé van de Harmonie te Vlaardin gen theateraftiches getoond van Jan Jaromir Aleksium, Jan Sanka, Eugeniusz Stankiewicz, Waldemar Swierzy en Franci- zek Starowieyski. De affiches vallen op door de nadruk op het figuratieve element. Weinig tekst dus. Ze verschillen verder van Nederlandse affiches door de sterk persoonlijke interpre tatie van de makers. Het nieuwe seizoen in theater café De Tender (Passage Theater, Schiedam) begint donderdag mét een optreden van het Jossche Monitzs kwintet. Bezetting: Jossche Monitzs (viool). Eric Ball (gitaar). Rob van Bavel (toetsen), Anton Drukker (bas) en Kees van Krugten (slagwerk). Aanvang 21 uur. Toegang gratis. Zondag 20 oktober verzorgen de Rijnmondband en de Jeugdrijnmondband het koffie concert in het Passage Theater te Schiedam. Van 11.30 tot 13 uur. Toegang gratis. kortaf Met Jeugdland in de buurt hoeft geen kind zich in de herfstvakantie te vervelen. Dat bleek gisteren onder meer in het Zuiderkwartier aan de Dwarsstraat, waar het de hele middag druk en (gezellig) rumoerig was. Vijftig kinderen namen deel aan "creatieve" bezigheden, onder begeleiding van zes Jeugdland-vrijwilligers. Er werd gekliederd met vingerverf, gekleid en geknipt en geplakt met materialen zoals leerlapjes, piepschuim eierdoosjes en vitrage. Niet zelden moest de tube lijm eraan te pas komen (foto) om een en ander muurvast te bevestigen. Op alle dagen deze week trekt de Jeugdland-karavaan met activiteiten voor kinderen door de stad. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „De gemeen te frustreert ons werk." Die kritiek uit de „Federatie" (vol uit de Stichting Federatie van Schiedamse Instellingen voor Sociaal-Cultureel Werk en Sa menlevingsopbouw) in haar laat verschenen jaarverslag over 1984. Talloze ideeën en, voorstellen van de Federatie zijn in het verleden In de amb telijke lade verdwenen en de gemeente toont zich in het al gemeen nauwelijks „onderhan- deïingsbereid". Door die geringe contacten vindt de Federatie geen ge hoor voor haar problemen zoals gebrekkige huisvesting en tekort aan personeel. Be roepskracht Leo Herwig van de Federatie: „Na lang aan dringen hebben we een jaar of twee terug 'ns met wethouder SCHIEDAM Bij een In braak in de Willem Gehrels- schooi aan de Peter van An- rooylaan is een kleurentelevi sie en een radiocassetterecor der gestolen. De politie neemt echter aan dat de dieven met de apparatuur niet uit de voe ten kunnen, omdat ze gemerkt zijn met een gegraveerd num mer. Bij de inbraak werd een ruit uit de sponning verwij derd. n (Van een onzer verslaggevers) Schiedam Nuchter- h®d voert de boventoon in dg reacties op de interne problemen bij de Stads- omroep. Zowel de Zieken omroep als wethouder Pösthoorn, de onderhan delingspartners van de Stadsomroep, zien geen problemen in verdere sa menwerking. „Ik geloof in dë positieve afloop." zegt voorzitter C. L. Hertog vgn de Ziekenomroep. „Het gaat wel over," is de teneur van Posthoorns re- aCtie. 3/orige week stapten vier le- d<3i van de Programmaraad van dé Stadsomroep op uit protest tegen een "autoritair" ei» "ondemocratische" houding vin het Stadsomroepsbestuur. 'Voorzitter Koelman sloeg daarop direct terug door de Wethouder Herman Posthoorn: „Het gaat wel over." aanvoerder van de "dissiden ten", Matthijs Rorije, een "dic tator" te noemen en hem te verwijten dc onderhandelingen over toekomstige uitzendingen te "saboteren". Wethouder Posthoorn (me diazaken) sluit zich "van har te" aan bij een uitspraak van Stadsomroepsecretaris Scheenloop dat het hier gaat om "groeistuipen van een Jon ge organisatie". Posthoorn: „Overal In het land is hot het zelfde. Men hakketakt over on derdeeltjes van programma's, maar als men eenmaal écht aan het werk Is blijkt er meer ruimte te zijn." Bovendien is de rol van de Programmaraad in alle besprekingen „maar be trekkelijk," aldus de wethou der. Ondanks zijn optimisme vindt voorzitter Hertog van de Ziekenomroep wel „dat de ma terie ingewikkeld en Ingrij pend genoeg Ï3 om er alle tijd voor te nemen. Wij zullen de zaak ook zeker aankaarten bij de eerstvolgende bespreking met de Stadsomroep. Maar ik blijf ervan overtuigd dat we er voor het eind van het jaar uit zijn en met z'n allen een zinnig verhaal kunnen presenteren." De Stadsomroep, de Zieken omroep en de gemeente onder handelen al enkele maanden over omroepfacllitciten, stu dioruimte en geld. Er wordt naar gestreefd een soort plaat selijke NOS op te richten. De Stadsomroep beschikt al over een zendmachtiging en mag dientengevolge via de kabel uitzenden. In het bestuur ervan zijn meer dan tien maatschap pelijke organisaties uit Schie dam vertegenwoordigd. Hafkamp gepraat, maar daar is sindsdien niet veel mee ge beurd. In plaats daarvan zijn we een half jaar geleden ineens verrast met een plan dat haaks stond op het onze." Herwig doelt op gemeentelij ke plannen voor een centrale administratie voor sociaal-cul turele Instellingen, waardoor de „computerisering" van de boekhouding van de Federatie op de lange baan 13 geschoven. De Federatie verricht diverse taken, zoals personeels- en sa larisadministratie, onderhoud gebouwen en service voor in stellingen zoals de Trechter, buurthuis Nieuwland, clubhuis Oost en jongerencentrum Joris Doele. Volgens Herwig begaat de gemeente een vergissing door de Federatie niet serieus te ne men. „De belangen zijn vrij groot. Wij zouden de gemeente enorm kunnen helpen, bijvoor beeld met suggesties en effi ciënter te werken. Wij kunnen de gemeente veel tijd en geld besparen. Het blijft nu alle maal wat mager en dat is Jam mer. Kennelijk vindt men wel dat wij een goed produkt leve ren, want kritiek horen we ook nooit." Door te krappe huisvesting (de Federatie heeft een kan toor aan de Ovcrschiesestraat. vlak boven een werkplaats van het werklozenproject de Trech ter) moet de Federatie bepaal de plannen laten varen. Zo zou het veel goedkoper zijn om voor alle clubhuizen centraal handenarbeidmateriaal en pa pier in te kopen, maar ruimte om deze goederen op te slaan is er niet. Op donderdag 24 oktober be gint een cursus brooddegen in wijkcentrum De Heipaal, Meer koetstraat 1. In vijf lessen wor den de geheimen van het boet seren en verven van brood deeg uit de doeken gedaan. Kosten 25 gulden. Opgeven via het wijkcentrum (745142) of bij mevrouw Langendoen (744673). Op 26 oktober wordt In Den Haag het volkspetionnement besloten met een manifestatie in de Houtrusthallén. Uit Vlaar dingen vertrekker» om 10.30 uur bussen.van NS-station VlaardlngerFcentrum naar Den Haag. Wie mee wil, kan zich opgeven bij Nelleke van der Luit (349551) ot zaterdag 19 oktober tussen 12 en 16 uur een buskaart kopen op de An dere markt, te vinden op het Liesveld. Volwassenen betalen 10 gulden, kinderen ƒ7.50. De manifestatie duurt van 12 tot 16 uur. Middelbare-schoolleerllngen kunnen donderdag in de sport hal Westwijk terecht voor een voetbaltoernooi of sportinstulf. De sportlnstuil voor jongeren van 12 t/m 17 Jaar bestaat uit basketbal, volleybal, tafelten nis, voetbal, tennis enz. Van 9 tot 15.30 uur. De voetbaltoer nooien worden van 9 tot 12.30 (12 t/m 14-jarigen) en 13 tot 15.30 uur (15 t/m 17-jarlgen) gespeeld. Kosten 1 gulden p.p. Aanmeldingen voor de toer nooien via tel. 355888,1st. 169. Organisator is het bureau sportieve recreatie van de ge meente. De kinderen van buurthuis Oost en wijkcentrum De Hei paal hebben in beide gebou wen een tentoonstelling inge richt met de resultaten van drie weken werken aan het thema "Kijk mij nou op mijn dierendag". Op woensdag 16 oktober wordt een en ander tussen 18 en 19 uur getoond. Het thema is met hulp van con sulent kunstzinnige vorming Séndor Gora van de gemeente uitgewerkt met gebruikmaking van diverse technieken, zoals toneel, tekenen, bewegen op muziek, boetseren en het ma- ken van klankdecors en kljkdo- zen. De volgende periode staat in het teken van dromen. Het Is voor het eerst, dat beide buurthuizen op deze wijze wor den ondersteund. Burgemeester Van Es opent vrijdag om 23.30 uur de JOTA '85 in de Rehoboth Hoeve aan de Vlaardingse dijk 7 te Maas sluis. „Jamboree On The Air" is een jaarlijks terugkerend evenement, waarbij scouting- - groepen met medewerking van radiozendamateurs proberen contact te zoeken met andere groepen, waar ook ter wereld. Oe Maassluise deelnemers zijn de Karei Doormangroep, Ola- ve-groep en Paulusgroep. In Vlaardingen zendt de Marnix van Sint Aldegondegroep van uit haar groepshuis in het scoutcentrum aan de Broek polderweg. De JOTA eindigt zondag om 16 uur.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1