•STAAT ER WAT LEEG, NOU, DAN KRAKEN ZE DAT MAAR' Schoolschaak werkloze jongeren Zaaltje verplif'it van gemeente huren Tramlijn I rijdt vóór december wél stipt tam Inbraken Leraarsduo verkent wandelroute In industriegebied Kindercentra spelen in op verkiezingen Fietser gewond Interieur vernield Kortaf 11 ffS Rijnmond jeugd wint concours ws m. wmmSi lis 81 mm I I Is T. (Van een onzer verslaggevers) SÖHIEDAM Plaatselijke tegenstanders van kruisraketten hebben het gisteravond laten afwe ten. fHet afsluitingsfeest van het Sehiedamse voïkspetitionnement viel regelrecht in het water doör gebrek aan belangstelling. Tot grote teleur stelling van het comité Schiedam tegen kernwa pens (STK) bezochten slechts zo'n 75 mensen het feest in het Passagetheater. Een klein lichtpunt op delhappening was het aantal handtekeningen dat door de vrijwilligers in de afgelopen weken werd opgehaald: 11.276. Tevreden YOLKSPmTlONNtMINT ÉiSÊÊiÊÊmÊSÊÊS' Het landelijke Komité Kernwapens Nee (KKN) biedt de Sehiedamse handtekeningen aan. "W Leonie Sybertsma en Jeroen Altena bij het veer Maassluis-Rozenburg, waar zij oversteken voor het vervolg van een toeristische wandeltocht rond Rot- terdam. KMBO KIJKDOZEN smMm T^RUE VOLK Schiedam X Anti-raketfeest water „'jVaar blijft iedereen" vroe gen» "veel" bezoekers zich gis teravond af. Het comité STK kan bogen op de medewerking van bijna honderd vrijwilli gers maar zelfs die lieten zich gisteravond niet allemaal zien. „Dit is typisch Schiedam. Dit doe ik nooit meer", aldus een •verbolgen lid van het comité. Een duidelijke reden voor het wegblijven van het grote pu bliek ontbrak. „Oh, een volle bak", merkte ook cabaretier Bernd de Jongh bij het als eerste betreden van t»et podium in de grote zaal cy nisch np. Het drie man tellende cabaret had speciaal voor de avond-een programma in el- Uaar gezet. De waardering was er niet naar. En ook Cees Commandeur van het' landelijke Komité Kernraketten Nee (KKN) kon met zijn toespraak geen potjes breken. „Als de regering blind is voor het slagen van het volkspetitionnement, dan ont staat er maatschappelijke on rust", beweert Commandeur nog. Hij kreeg uit handen van de oudste én de jongste Sehie damse ophaler van handteke ningen de ruim elfduizend sig naturen overhandigd. Die wor den opgeteld bij de ruim drie miljoen die het landelijke co mité nu zegt binnen te hebben. Het plaatselijke comité toon de zich tevreden met het aan- tal opgehaalde handtekenin gen. Niet vergeten mag wor den dat ook veei Schiedam mers hun handtekening uit eigen beweging hebben opge stuurd. Exacte cijfers daar over ontbreken al lijkt de schatting van 20.000 van een comitêlid wat overdreven. In totaal zouden dan bijna de helft van de Schiedammers (inclusief alle kinderen) zich hebben uitgesproken tégen de kruisraketten. Iets dat gister avond in de verste verte niet te merken was. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Van geweld is nóg nooit iets goed gekomen. We 'zulten ze niet voorstellen: ga «ie jgemeenteraad maar ver storen. Maar het ongeduld neemt toe. Ik sluit hardere ac ties; niet uit." Aldus voorzitter P. A. Verspeek van de Stich ting Samenlevingsopbouw Schiedam-Noord (SSSN), die zljri verbittering over het uit blijven van een jongerencen- I trum in deze wijk niet onder V stoelen of banken steekt. „De maat is vol," zegt ook SSS.N-secretaris Henk Ravens- bergen. „Telkens doen wij voorstellen,maar «lie worden door de gemeente steeds ver worpen met het argument dat ze niet. reëel zijn." De meest recente suggestie, om voor de 5.000 jongeren in Schiedam- Nodrd een bedrijfspand in Ke- thel te huren, is onlangs door de afdeling jeugdzaken van de gemeente te duur bevonden. Grimmig worden de gezicb- ten en de uitspraken van de SSSN-Vöömannen als zc te rugblikken op de weerstand die een ouder plan, om de jon geren'een ruimte in wijkont- xnoëtingscentrum de Blauwe Brug te geven, ontmoette. „De l huurders van de Blauwe Brug, op de bibliotheek na. waren op allerlei manieren tegen, op grond van de pieest pnelgenlij- ke argumenten. We kregen *0- V.l.n.r. voorzitter P. A. Verspeek, secretaris Henk Ra- vensbergen en coördinatrice Adrie Noteboom van de SSSN: "...Veel tegenwerking..." veel tegenwerking dat we dachten: nou, dan niet!" Ais iedereen dan de SSSN en haar jongeren in de kou Iaat staan, dan moet niemand gek opkijken als de „Noorderlin gen" straks het récht in eigen hand nemen. Kavensbergen: „Ais er een school leeg staat, nou, dan kraken ze 'm maar." De geïmproviseerde acti viteiten, zoals een film en ëen Snel nuanceert hij: „Als zo'n gebouw tenminste niet door tierden wordt gebruikt." Jongerenwerk is voor de SSSN van belang om uit te groeien tot een welzijnsorgani satie voor alle wijkbewoners. band, die tot dusver zijn ge houden, tonen volgens het SSSN-bestuur aan dat er grote belangstelling is onder de jon geren. „Van een paar honderd jongeren wetèn we dat ze blij zijn met activiteiten. Dan is er nog een groep van zo'n zestig jongeren die zich wil inzetten voor een eigen pand." „Dat ongeduld bij de SSSN begrijp ik wel," zegt B. J. M. Hakkenbroek, chef jeugdzaken bij de gemeente. „De SSSN vangt de klappen op, die.wordt door jongeren achter de broek gezeten. Maar met begrip al leen los je de problemen niet op. Laat ik het maar eens on parlementair zeggen: de kunst is om in Noord een locatie voor een jongerencentrum te vin den, waar niet meteen de pleu ris uitbreekt in de omgeving. Dat zijn de zorgen van de ge meente." Die zorgen lagen echter niet ten grondslag aan het afwijzen van de laatste suggestie van de SSSN, het huren van een be drijfspand tussen de Kerkweg en de Kerklaan. „Wij vinden dat om louter financiële rede nen geen haalbare kaart. Kos ten van investering, huur en verbouwing zijn gewoon te hoog," aldus Hakkenbroek. Maar wat nu? „Misschien neemt het college een ander standpunt in. Zo niet, dan moe ten we verder zoeken." VLAARDINGEN /SCHIE DAM Jongeren tot 23 jaar, die bij het Gewestelijk Ar beidsbureau staan ingeschre ven, en jongeren die werken via' het zogeheten JOB-plan of Rijnmond Garantieplan, kun nen deelnemen aan vier admi- niatratieve cursussen, die wor gden verzorgd door het Gewes- telijk Arbeidsbureau en de Streekschool Rijnmond-Noord. De cursussen, die één jaar duren en 75 gulden kosten, zijn: I administratief assistent (voor opleiding enkele jaren LBO met of zónder diploma), admi nistratief medewerker (LBO B- of C-niveau, MAVO of 4 jaar HAVO), bedrijfsadministratie (MAVO, 4 jaar HAVO of diplo ma LEAO B- of C-niveau) en bedrijfsadministratie/infor matica (MAVO of 4 jaar HA VO). Zolang de «mrsus gevolgd wordt, blijft een eventuele uit kering doorlopen. Inlichtingen en aanmelden bij GAB Nieuwe Waterweg Noord, Laan van Ból'Es 3, Schiedam, (705300) of Streek school Rijnmond Noord, Schoolstraat 8, Schiedam (268691). SCHIÉDAM/RUNSBURG ...Imnavolglng van de senioren "heeft nu ook de Jeugd-Rijn- Imèndband een klinkend succes behaald op een goed bezet I toernooi- De jonge muzikanten behaalden een eerste prijs (bij de marswe«istrijden) op een f «concours inRijnsburg. De i||?Jëugd-Ri jnmondband kreeg de ;SfflwrW»?prijs «mat promotie" en 'fSstakrmet 314 punten met kop -ffen^gshpudersboven de concur- ig!iöi»^,Mtï'ï»'Deti*shOwconcOurs; Schiedammers De Jeugd Rijnmondband werd onlangs eerste in haar categorie op het Sehiedamse drumbandfcstival. De jeugdige Rljnmonders waren echter da enige in hun groep en hadden geen concurrentie. De senioren van, de Rijnmo.idband werden onlangs eerste op een concours in Kerkrade. De wedstrijd In Rijnsburg staat volgens de Schiedam mers bekend als "een van de zwaarste concoursen in Neder- Ian«L SCHIEDAM De boven zaal van sporth&l Margriet was gistermiddag even (in de verte) te vergelijken met het mondaine Montpel- lier aan de Franse zuidkust. De zaal vormde het decor van het jaarlijkse school- schaaktoernooi. Ongeveer 50 plaatselijke "Timmans en Smislovs" vochten in dit Sehiedamse '"zonetoemooi om de prijzen in twee cate gorieën: het basisonderwijs en het voortgezet onder wijs. Bij de basisleerlingen kwam Daniel van Loenen als winnaar uit de bus ter wijl Ronald van Dijk over de leerlingen van het voort gezet onderwijs zegevierde. Bij elkaar speelden de scha kers ongeveer vijftien par tijen. (Van een onzer verslaggevers) - SCHIEDAM Gesubsi dieerde instellingen, zoals wijkverenigingen, worden verplicht om zalen van de gemeente te huren. Dat zal de afdeling cultuur, sport en jeugdzaken (CSJ) bin nenkort aan het gemeente bestuur adviseren, zo ont hult CSJ-chef B. J. M. Hak kenbroek. Zijn afdeling wil daarmee een eind maken aan de situatie dat subsidie gelden verdwijnen in de zakken van particulieren. Hakkenbroek reageert daarmee op een actueel voorbeeld. Deze week maakte de Stichting Sa menlevingsopbouw Schie dam-Noord (SSSN) bekend op 31 oktober een bëwoners- avond in zaal de Ark te hou den, in pleats van in de Blauwe Brug. De SSSN vindt de Blauwe Brug, een wijkontmoetingscentrum in eigendom van de gemeente, te duur en qua service te slecht. „Onzin," aldus Hakken broek. „Men kan zich ook afvragen: wie maakt de Blauwe Brug zo duur?" Hij vindt dat de gemeente snel paal en perk moet stellen, aan "dergelijk gedrag. Het is toch onlogisch dat de ge meente dure gebouwen voor welzijnswerk neerzet en dat welzijnsorganisaties ver volgens ergens anders gaan zitten? In feite subsidieert de gemeente dan dubbel, want in de subsidie voor die organisaties zit een bedrag voor huurkosten." Het CSJ-advies komt in een ambtelijke nota over "accommodatiebeleid". waarin ook voorstellen wor den gedaan over de fvtur- hoogte van gemeentelijke zaden. Hakkenbroek wil nog niet zeggen of die huren worden verhoogd dan wel verlaagd. De nota handelt niet alleen over de Blauwe Brug, maar ook over ande re gemeentelijke accommo daties, zoals het MCM de Groothuis en het wijkcen trum Nieuwland. SCHIEDAM Lijn I rijdt vóór eind november op tijd naar Woudhoek. Dan moeten namelijk de stoplichten langs het traject optimaal functione ren en bet tijdverlies tot het verleden behoren. De dienst Gemeentewerken spreekt deze verwachting uit in een perspu blicatie. De stoplichten langs het traject werken nog 'star" omdat ze niet zijn aangesloten op de centrale computer In de kelder van de nutsbedrijven. De RETT heeft besloten een an dere dienstregeling in te voe ren omdat lijn I per rit naar Woudhoek zo'n zes minuten verliest Eik kruispunt met stoplich ten is voorzien van een mini- computer. Op dit moment wer ken deze langs de trambaan op een programma dat geen reke ning houdt met de verkeers stromen. Het kan dan voorko men dat een weggebruiker zich voor een rood licht staat te verbijten, terwijl er van geen enkele andere kant ver keer komt. In het zogenoemde flexibele programma reageren de lich ten wel op het verkeersaanbod. Dit gebeurt via de detectlelus- sen die in het wegdek zijn aan gelegd Als daar een voertuig overheen rijdt,-wordt dat "ge meld" aan de computer die daarop reageert door de lich ten van kleur te laten verande ren. Voor de fietsers, bromfiet sers en voetgangers zijn er de drukknoppen. Als er geen ver keer is, staan de lichten op de hoofdrichtingen op groen. Om de ideale situatie te be reiken zal de gemeente vooral In Groenoord nog de nodige werkzaamheden moeten ver richten. Daar moeten op diver se plaatsen nog de detectlelus* sen in het asfalt worden aan gebracht. Verder worden de stoplich ten op het Nieuwlandpiein en de Churchillweg voor bepaalde tijd afgezet om nieuwe regel- kasten te kunnen plaatsen. Op het Nieuwlandpiein zullen tij dens de werkzaamheden de bussen, uit veiligheidsoverwe gingen, niet op de trambaan rijden maar op de gewone rij banen. Bij het benzinestation en ter hoogte van de Schie- damseweg komen tijdelijke haltes. Het tijdverlies, van lijn I kwam aan het. licht na een on derzoek van de vereniging Openbaar Vervoer (ROVER) waaruit een vertraging van gemiddeld zes minuten naar voren kwam. De aangepaste dienstregeling van de RET gaat komende zaterdag in. Trams richting Rotterdan zui len dan minuten eerder ver trekken. SCHIEDAM Bij een in braak ln een bedrijf aan de Fokkerstraat zijn materialen - van twee aannemers gestolen met een totale waarde van 4.000 gulden. De aannemers zijn afkomstig uit Warden en Biithoven. x..,, Uit de Wereldwinkel aan de Hoogstraat is na vernieling van een ruit aan de achterzijde van de «vinkei een geldbedrag van 175 gulden gestolen. Een inbraak in de school de Ouverture aan het Bachplein heeft de daders twee kleuren-; televisies opgeleverd. Zij richt-l ten bovendien een ravage aan door pakken appelsap leeg te gieten, ir.-ïrM VtW'-h?,;". M A vrjfkVj v? :-'C - WOENSDAG 16 OKTOBER 1985 OS*»'"' MmmBm MAASSLUIS „Hé, paan jul lie naar Spanje? Of naar de Pyreneeën?" Jeroen Altena (28) en Leonie Sybertsma (32) worden tijdens hun rondwan deling van 150 kilometer om Rotterdam en omgeving wat lacherig bekeken. In vol or naat, inclusief rugzak en berg schoenen, lopen zij een toeris tische wandeling langs 'de mooiste plekjes en de levende natuur' die het Rotterdamse industriegebied omzomen. Ze- zijn maandag vertrokken, kwa men langs Schiedam, Vlaardin- gen. Maasland, bezochten gis teren het gebied Maassluis, Rozenburg en omgeving en zullen de tweede helft van de week aan de zuidkant van de Maas wandelen. „Het is een leuke activiteit voor de herfstvakantie", zegt Leonie Sybertsma, die evenal Jeroen docent is aan het Cen trum Beroepsoriëntatie en Be roepsoefening (CBB) aan de Linker Rottekade in Rotter dam, waar ze les geven aan buitenlanders. „Bovendien kost de wandeling weinig geld, zij ligt direct naast de deur en het betreft een bijzonder mooi gebied. We zoeken nu uit of de tocht leuk is om met de leerlin gen te gaan doen. Oe gemid delde buitenlander ziet de Ne derlanders als bewoners van flats, hotels en 20 meer. Tij dens zo'n wandeling zien ze dat er ook Nederlanders tus sen kippen, koeien en geiten wonen", aldus. Leonie. - Ze kent het gebied al een jaar of tien, maar besloot om met Jeroen de tocht te gaan lopen toen de stichting Lange- Afstand Wandelpaden (LAW) in Amsterdam een half jaar gele den de route in kaart bracht. Oe LAW geeft het boekje Over loperpad uit, waarin tevens de wandeltocht rond Rotterdam staat omschreven. De uitgave geeft een zeer nauwkeurige beschrijving'van de route in twee richtingen. De kaartjes zijn zo gedetailleerd dat ieder huis of schuurtje langs de weg is terug te vinden op de platte grond. De wandeltocht is nog vrij onbekend. Afgezien van een enkele fietser zijn Jeroen en Leonie ervan overtuigd dat zij de momenteel de enige natuur-r:; genieters zijn in het Rotter damse. Jeroen zegt „echt waanzin- nig verbaasd te zijn" over al dat prachtige natuurgebied dat - Rotterdam en omgeving nog kent. „Je staat ervan te kijken hoeveel groen je zo nog ziet, onderweg. Neem nou de Vliet- landen. Je.komt langs hele i'.'j. kleine paadjes 'en dijkjes. In Schipluiden moesten we een sloot over. Een vrouw komt dan toegesneld om je over te J roeien". Soms is het contact met de bevolking leuk en dan weer onwennig. A.-,> Leonie: „De LAW heeft de tocht deels over particulier ter-: x rein uitgezet. Daar is wel over onderhandeld, maar vele be- woners weten er niet van. Die f .'j denken dan dat wij over illegal':;:' Ie paden lopen. 'Hé,hé, wat V mot dat?', hoor je dan ineens roepen. Ergens bij Overschie kwam ook een man uit zijn C; tuinhuis om ons verontwaar- digd toe te schreeuwen". In de Commandeurspolder, XT. op de kruising van de Noord- vliet en de Kwakelweg, kwa men Jeroen en Leonie een ro mantisch tafereeltje tegen. Ook hier moest geroeid worden - r- naar een restaurant, waar men v* bok bootjes verhuurde. „Erg mooi, die Vlietlanden", zo zegt Jeroen. Het tweetal is over het alge meen goed te spreken over de - kwaliteit van de routekaartjes.- „Je komt er wel uit. Het is heef detaillistisch en dat is prima -- Helaas kun je hier en daar merken dat vrijwilligers de be-; schrijving in elkaar hebben ge- zet. En als je er niet uitkomt gaat het beslist fout. Dan sta je -; zo maar ineens tussen de pij- pen of op een verlaten stuk fa-: brieksterrein. Mooi Rotterdam is dan veranderd in één groot industriegebied", aldus Je- roen. Hij neemt nu vol verwachting het veer Maassluis-Rozenburg, waama hij met Leonie het Per- - nis-gebied induikt. De tocht "<J gaat dan verder via Zuiddijk naar Rhoon. Kinderdijk, tot zij weer hun eigen woning in Rot terdam-centrum hebben be- reikt. SCHIEDAM De kindercentra spelen in op de gemeente-.1 raadsverkiezingen, die in maart '86 worden gehouden. Vlak voor die tijd organiseert de WerKgroep Kindercentra Schiedam een politiek forum waarin de vraag j.Wordt kin- deropvang door serieus ge nomen?" centraal zal staan. Alle partijen dié in de raad zijn vertegenwoordigd hebben dit inmiddels per brief vernomen. In die brief roepen de kinder centra (dagverblijven en peu terspeelzalen) in herinnering dat zij al sinds 1983 zonder re sultaat actie voeren. Knelpun ten in de kinderopvang zoals lange wachtlijsten, personeels gebrek en overbelast perso neel zijn, ondanks beloften, niet weggenomen, aldus de centra. li- Een datum voor de forum avond is nog niet geprikt, maar .„te zijner tijd zult u van ons een uitnodiging ontvangen," schrijven zij aan de politieke partijen. SCHIÈDAM Een vrouw is gewond geraakt bij een aanrij ding op het Boerhaaveplein. Zij fietste daar, toen zij werd inge haald door een personenauto die een bestelbus op sleep touw had. Door onbekende oorzaak raakte de vrouw de zijkant van de bestelbus en kwam ten va!. Zij is met een hersenschudding in het Schie- land-ziekenhuis opgenomen. SCHIEDAM Zeven jonge mannen hebben gisteravond het interieiir van café 't Koet siertje aan; de Hoogstraat kort en klein geslagen. Ze gooiden met barkrukken en vernielden glaswerk én flessen sterke drank. Eén van de bezoekers Binnenkort viert het Kort Mid delbaar Beroeps Onderwijs (KMBO) in Schiedam haar tien jarig bestaan. Vrijdag 25 okto ber is er een receptie voor de 22 personeelsleden, leerlingen en oudleerlingen in het school gebouw aan de Schoolstraat. Voor zes leerkrachten is het een dubbel feest: zij zijn tien werd mishandeld. Rond elf uur trad de gealarmeerde politie op en verrichtte vier arresta ties. Het gaat om Schiedam mers in de leeftijd van 15,21 en 23 jaar oud. Het motief voor hun daad is duister. t jaar aan het KMBO vér Bonder. Tientallen kijkdozen zijn op «lit moment te zien in het stedelijk museum. De dozen zijn ver vaardigd door leerlingen van dertig klassen van Schie«)amse basisscholen. Het thema is „dieren." De tentoonstelling is tot en met 20 oktober te zien. siftipS!

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1