mwimssii Pastoor Vismans ziet zichzelf ais een man van het midden 'S SS W-af faire nog niet afgedaan' Brieven STK naar Den Haag 45, f 65,- 75,- f 95,- f120,- f 175, f200, f250, Fietser raakt paal NOVOTEL SCHIEDAM Rotterdamse wandelroute nauwelijks te koop Paard van de sloot op de wal ;.0 '•'.r'.wT.' Sïfrf (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De PvdA Schiedam houdt re- 'kening met vijf wethouders in de nieuwe gemeen teraad die in mei wordt geïnstalleerd. Dit wordt duidelijk uit de profielschets van de fractie die ;met het oog op de komende raadsverkiezingen is vervaardigd. „Midden" Natuurlijk Steeds meer Inlichtingen en sta/en: DONDERDAG 17 OKTOBER 1985 Kijkdozen in het stedelijk museum. „De makers van het profiel vinden dat er minstens vijf .eventuele kandidaten voor het wethouderschap in de fractie moeten zitten. De profielschets ;komt hij de jaarvergadering .vanavond in wijkcentrum JNieuwland (aanvang acht uur) aan de orde. „Tijdens dezelfde vergade- .ring moet een nieuw bestuur 'gekozen worden, iets dat waar schijnlijk voor de nodige pro- ,'blemen zal gaan zorgen. Het •dagelijks bestuur heeft zich ;bijna voltallig kandidaat ge- •steld voor het raadslidmaat schap en moet zodoende aftre- •den. Volgens de geldende re- geis kan een bestuurslid niet op de kandidatenlijst voor de raad staan. De mogelijkheid bestaat dat de ledenvergade ring beslist om, tot aan de in stallatie van de raad in mei volgend jaar, zolang uitzonde ringen op de regel toe te staan. Het aantal wethouders in het "Schiedamse college werd be gin vorig jaar actueel toen Réinier Scheeres tot burge meester van de stad werd be noemd. De WD/PvdA-coalitie besloot de toen opengevallen wethouderspost niet op te vul len. De portefeuilles kwamen terecht bij Scheeres en werden over de andere wethouders verdeeld. Scheeres kreeg daardoor een aanzienlijk zwaardere taak dan zijn voor ganger John Te Loo. Een be langrijk argument vormde de bezuiniging van ruim een ton. De profielschets behelst voor de rest geen verrassende me dedelingen. Voor de hand lig gen de eisen ais onderschrij ving van het partijprogramma en een„algemene politieke be langstelling" worden erin ge- noemd. Na de jaarvergadering preikt het tweede deel van de discussie over het partijpro gramma op het programma. In een vergadering twee weken geleden kwamen de socialisten nog niet aan de helft van de ingediende verzoeken tot ver andering van de tekst. De dis cussie verliep toen overigens rustig. Er werden geen opzien barende veranderingen in de tekst aangebracht. SCHIEDAM In termenen als "we boffen met het weer" en "het loopt schitterend" drukt jeugdconsulent Joop van Broekhoven zijn tevredenheid uit over de herfsteditie van Jeugdland. Vanaf maandag I - v i i I Door onze medewerker HAN VAN DER HORST SCHIEDAM Pastoor P. M. Vismans twijfelt geen moment meer: binnen een paar maan- den zal het Vaticaan zijn Sin- "gelkerk verheffen tot basiliek. Zoals Het Vrije Volk in juli al meldde ligt de aanvraagrreeds een tijd in Rome. Dat is een eretitel die in Nederland maar een stuk of tien Rooms Katho lieke kerkgebouwen deelachtig is geworden. Zij voldoen aan bepaalde architectonische ken merken én zij hebben iets bij zonders op godsdienstig ge bied. Welnu, de Singelkerk is gewijd aan de plaatselijke hei lige Sint Lidwina en aan Onze Lieve Vrouw, waar de paus," zoals algemeen bekend, een warm hart voor heeft. Pastoor Vismans heeft de nuntius, de Vaticaanse ambassadeur, een plaatje van het Mariabeeld in zijn kerk neer laten leggen op de ontbijttafel van Johannes Paulus II, toen deze Nederland bezocht en de Heilige Vader wist zich dit feit te herinneren, toen hij de Schiedamse pas toor met een aantal anderen te Rome in audiëntie ontving. Sindsdien kloppen de harten in de Singelparochie wat snel ler, want de nieuwe geest en de modernisering die als een vloedgolf over de altijd zo bra- ve Nederlandse kerk sloeg, is daar volledig 'teruggedreven. Pastoor Vismans is een bewon deraar en een persoonlijk vriend van kardinaal Simonis 'die destijds door Rome tot zijn hoge ambten geroepen werd om de godsdienstige orde in Nederland te herstellen. Wie Vismans conservatief neemt, wordt door hem vrien delijk tot de orde geroepen. De Pastoor Vismans: binnen enkele maanden is de Singel kerk een basiliek. SCHIEDAM Ondanks het mislukte feest dins dagavond, gaat het comi té Schiedam tegen Kern wapens stug door met ac tie voeren. Op zaterdag 26 oktober stélt zij plaatse lijke vredesactivisten in staat om een" bezoek te brengen aan de landelijke vredesmanlfestatie in Den Haag. Vanaf kwart over tien vertrekken er bussen richting Houtrust- hallen vanaf het Emma- plein. Het meerijden kost ƒ7,50. Kaarten zijn ver krijgbaar bij de Wereld winkel aan de Hoogstraat 76. pastoor duidt zich zelf liever aan als een man van het mid den. Hij betreurt, het,: dat de woorden van de paus en de bis schoppen zo onjuist in de krant komen en beveelt daarom le zing aan van het Katholiek Nieuwsblad, een pausgezind orgaan, dat onder meer dank zij een financiële injectie van de katholieke Schiedamse fa milie van der Toorn het le venslicht zag. Wat predikt een "man van het midden" tegenwoordig in de tot gehoorzaamheid terug gebrachte katholieke kerk van Nederland? Wat vindt hij bij voorbeeld over samenwonen en over voorbehoedmiddelen? De pastoor: .Het gebeurt nog wel eens, dat mensen die sa menwonen, toch in de kerk trouwen. Dat vind ik, mooi, want zonder het sacrament •van het huwelijk bij elkaar zit ten is toch niet de meest ideale man-vrouw verhouding. Hoe ga je daar als priester mee óm? Het ïs natuurlijk hun eigen verantwoordelijkheid. Je weet niet, waar de kop of waar de staart zit. Ik zal er ook niet gauw over beginen. Meestal spreken zulke mensen mij daar zelf over aan, al zal ik er wel eens een half woord over laten vallen. Meestal weten zulke mensen zelf, dat samen wonen niet de gelukkigste vorm is. En als pastoor kan ik het natuurlijk niet goedvinden. Maar ik durf niet te zeggen, dat samenwonenden in staat van doodzonde verkeren. Vroeger waren we daar heel duidelijk over, maar nu niet meer. Een doodzonde begaan is met volle instemming van het hart-en met volle kennis van zaken in een grote zaak de band met God volledig door snijden. Daar kun je geen ob jectieve normen voor aanleg gen. Het is aan mij niet gege ven om te verklaren, of iemand in staat van doodzonde leeft. Het wordt ook allemaal zo verkeerd weergegeven. Laatst stond er in alle kranten, dat monseigneur Gijsen de com munie wilde weigeren aan al lerlei soorten ménsen. Zo scherp is het niet gesteld. Ik vroeg laatst aan monseigneur Simonis: „Zou jij ooit iemand in het openbaar de communie weigeren?" Hij had dat nooit gedaan, zei hij, en hij zou het ook nooit doen. Hetzelfde geldt voor geboor tebeperking. De Paus is daar helemaal niet tegen. Hij staat de periodieke onthouding en de methode Billings toe, want dan maak je gebruik van natuurlij ke pauzes in het menselijk li chaam. Maar allerlei onna tuurlijke hulpmiddelen wijzen de paus en de kerk af. Want die zijn in strijd met de waar digheid van het menselijk li chaam. Dit heeft ook te maken met het element: kun je jezelf als mens wat ontzeggen? We leven in een tijd van: als je maar denkt, dat je iets wilt, dan is het er al. Het is hele maal niet slecht voor de mens om wat in onthouding te le ven." Pastoor Vismans is het niet eens met katholieken die bewe ren dat ook onrechtvaardige maatschappelijke structuren zondig zijn en dat de kerk zichs daar dus tegen moet verzetten. „Dat vind ik wat revolutionai re opvattingen en ik ben niet zo'n revolutionair. De kerk is toch een orgaan dat inlichtin gen krijgt van allerlei kanten. Ze is beter geïnformeerd dan ik. op Singel 104 te Schiedam wonend. Ik vind het niet op mijn weg liggen om acties op allerlei manieren steun te ver lenen en zeker niet van de kan sel. Het i3 wel zo, dat de kerk overal waar mensen in moei lijkheden zijn, aanwezig is. De kerk begeleidt. Het is waar, dat de paus op zijn reizen in Polen veel duidelijkere politie ke uitspraken doet dan in La tijns Amerika, maar dat komt misschien omdat hij Polen be ter kent en de gevolgen van zijn woorden déir beter kan inschatten." Vismans benadrukt, dat de leer van de kerk in theorie een stuk strenger is dan in de praktijk wordt toegepast. De soep wordt zelden zo heet ge geten als hij wordt opgediend. Zegt de pastoor: „Simonis ver telde, mij laatst: als je zoveel jaar bisschop bent dan leer je wel relativeren. Toen ik na mijn kardinaalsbenoeming op Schiphol terugkwam, waren er helemaal geen mensen om me te verwelkomen". (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Aan dé Groe- neweg is dinsdagmiddag een paard in de sloot geraakt. zo maakte de politie gisteren be kend. Omstanders schakelden brandweer en politic in en met gezamenlijke inspanning slaagde men erin het dier op het droge te krijgen. Het paard r4a bezit van een 15-jarig Schle- "dams meisje. MAASSLUIS/ROTTER- DAM/SCHIEDAM/VLAAR- DINGEN De plattegrond van de 150 km wandelroute rond het Rotterdams indus triegebied is vrijwel nergens te krijgen. De groene tocht, be schreven in het boekje Overlo perpad van de stichting Lange Afstand Wandelpaden (LAW), is in Rotterdam alleen te be machtigen bij de specialisti sche kaartenwinkel Olivier van Noort aan de Pannekoe k- straat in Rotterdam. De ANWB- en VW-kantoren in de plaatsen waarlangs de route voert, onder meer Maassluis, Vlaardlngen, Schiedam. Rot terdam en Rhoon, kunnen de geïnteresseerde wandelaar slechts een informatie-foldert je verschaffen. In het ongelukkigste geval wordt de toerist van het VW- kantoor naar de ANWB verwe zen en terug. "Ach, het Is een marginaal gebeuren, dat wan delen. Wij weten er niet zo veel van," zegt een medewerkster van de ANWB aan de balie van het kantoor aan de 's Graven- Iandseweg in Schiedam. Toch kan de LAW zich ver heugen in een steeds groeiend aantal belangstellenden voor de wandelroutes. De gespecia liseerde zaak Olivier van Noort merkt dat aan de toene mende vraag naar LAW-uitga- ven. In Nederland kan men via de aangelegde wandelroutes meer dan 2800 kilometer lopen. Jaarlijks komen er steeds weer nieuwe routes bij. "Wij proberen de zaak bij te hou den, maar de situatie veran dert iedere dag," aldus me vrouw Hontelé. Voer meer informatie: Stich ting LAW. Baden Powellweg 21, 1069 LB Amsterdam, tel. 020-106481. wordt de Schiedamse jeugd be ziggehouden met de rondrei zende karavaan die gistermid dag het grasveld bij de Vlaar- dlngerdijk (foto) aandeed. Vooral de voorstellingen van theaters en de filmvertoningen bleken onder de kinderen aan te slaan. „We hadden soms meer dan honderd kinderen. In totaal hebben over de eerste twee dagen zo'n 550 kinderen aan Jeugdland meegedaan," rekent Van Broekhoven voor. Dat aantal werd aan de Vlaardingerdijk bij lange na natuurlijk niet gehaald. Enke le tientallen kinderen deden mee aan een partijtje hockey,, een spelcircuit en honkbal Het toch wat koele weer leek hen geen parten te spelen. „Ach, als ze allemaal maar lol heb ben," was het laconieke com mentaar van Van Broekhoven. Het hoogtepunt van de herfst Jeugdland komt morgen met een speurtocht 's ochtends in het Beatrixpark en een theatervoorstelling 's middags in de Teerstoof. Met dat laat ste wordt voor één keertje ge broken met de traditie om in het Passagetheater de slotfees ten te geven. „We wisten niet of het Passage al klaar zou zijn met de verbouwing," aldus Van Broekhoven. „Het zal me benieuwen of er evenveel kin deren als anders komen." De voorstelling in het zolderthea ter begint om twee uur. De wandelspeurtocht begint om tien uur. De deelnemers moeten onder meer aan de hand van foto's op zoek naar sprookjesfiguren die zich in het bos verstopt houden. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De SSSW-af- faire is voor de kleine linkse fracties in de Schiedamse ge meenteraad allesbehalve afge daan. Raadslid Adri Reijnhout (D'66) noemt antwoorden van het college van burgemeester en wethouders op zijn schrifte lijke vragen daarover "bene den alle peil en niet serieus". Hij overweegt de affaire op nieuw aan te kaarten tijdens de komende begrotingsbehan delingen in de raad. De college-antwoorden dra gen naar Reijnhouts smaak een "arrogant, vervelend toon tje. Dat bewijst dat wij goede vragen hebben gesteld." Klein Links (D'66, CPN. PSP en PPR) polste het college onder andere over de miljoenente korten In de bedrijfsreserve van de woningcorporatie Volkshuisvesting, één van de vijf SSSW-partners. Het college geeft als moge lijke verklaring voor die tekor ten een serie tegenvallers, waardoor de Algemene Be drijfsreserve van Volkshuis vesting al in de zeventiger ja ren "geen florissante start heeft gehad". Op de vraag wat van die tekorten de "beleids matige en financiële conse quenties" zijn, antwoordt het college: „We nemen aan dat de corporaties worden aange spoord tot grote kostenbewust heid." Wat het college volgens Reijnhout totaal laat liggen is financieel toezicht van de ge meente op de corporaties (naast Volkshuisvesting zou ook Sint Jozef flink in de rode cijfers zitten). Het college schrijft dat daarvoor de "per sonele capaciteit" ontbreekt. Reijnhout vindt echter dat het college gemakkelijk een be roep kan doen op de gemeente lijke accountantsdienst. Lano, zwaar bouclé berber tapijt ook in beige op zware dubbele rug, 400 cm. br4 van f 98,- T Smash, eigen import, enkalon bouclé tapijt op zware legklare rug in 5 tinten, getaslaniseerd, van 1139.— Magdaleine, het overbekende zware soft velourstapijl, huiskamergeschiktïn 7 tinten, f van (149.- Intertest, zuiver scheerwollentapijt voor intensief gebruik. 400 cmbr.van f 219.- Desso, zwaar bouclé berber tapijt in 4 tinten op dubb. jute rug. 7 jaar garantie. 400cm.br. Sahara, zuiver scheerwollen bouclé tapijt op dubb. jute rugin camel, berber, linde 4 IOC en hazel, van (289,- I lOwa* Cotton look, overbekend 2001 katoentapijt, m jute rug. 7 tinten, van <279,- 'T |H|j Richelieu, friséé tapijt op dubb. rug, in 6 tinten: berber, camel, bl. grijs, grijs en linde, van f369,- Intertest, zuiver schee/wollentapijt op dubb. jute rug met een wel 2 cm. hoge pool, van f 439,— intertest, super zware nopperal kwaliteit, 5 schapen per m2, dubb. jute rug, van f489,-, inkoopprijs Zaterdag 19 oktober van 11.00 tot 15.00 uur Hargalaan 2, Schiedam Redactie Het Vrije Volk, editie* Schiedam, Hoogstraat 125b, f" 3111 HD Schiedam. Teleföón: 26646 of 736061. Kopij voor deze, rubriek dient-! uiterlijk de woensdagochtend voorafgaand aan dé plaatsing op donderdag in ons bezit te zijn. dag van de partij. De zaarts vanaf 11.15 uur geopend.- BLAUWE BRUG - De aktiviteiten-commissie-yan j* wijkcentrum de Blauwe Brüg t, houdt zaterdag 19 oktober in de hal een grote kinder-röm- me!-markt. Kinderen vanafzes'; jaar mogen voor de prijs van een gulden de hele dag een stekkie bezetten in de haL-De kinderen uit Noord kunnen* vanaf 10 uur spulletjes verko- j» pen. Wel van te voren opgeven^ aan de balie, dagelijks tussen 9 en 12 Uur en tussen 13:30 en^ 16 uur. De bloemschikcursus in dé Blauwe Brug krijgt eérv vervolg. Er waren zovele -• j» Noord-Schiedammers enthbu-ij siast dat de activiteifencom- missie besloten heeft de cur- t sus nog een keer te geven. De;- kosten voor de cursus bedra- gen 30,- exclusief materialen.'» Op 5 november vanaf 13.15 - uur of vanaf 19.30 uur, gaan der lessen weer van start. De cur- sus duurt zes weken, telkens op dinsdag. Inlichtingen, tel. 701049. THEATERCAFÉ Vanavond treedt Josschë'Mo- nitzs op in het Theatercafé van); het Passagetheater. Passage 9—13. De toegang is gratis. Aanvang 21 uur. MANNENKOOR Het Schiedams Christelijk Mannenkoor bestaat 55 jéar. Öm dit te vieren wordt er in het. Passagetheater feest gevierd op vrijdag 18 oktober vanaf 20« uur. Harpe Davids corps Vér- i' leent ook medewerking. Entree- ƒ6.50. f_ •SOULFEEST Een organisatiebureau uitBre-,! da heeft voor vijdagavond 18 oktober de Margriethal afge- huurd. Vanaf 20 uur trederr hier een groot aantal artiesten op, waaronder Travassi, de on langs ontdekte en nu reeds be jubelde Glanda Peeters en pjg-- orge DaVis en Louis Windzak» Ferry Maat praat de avond '-l~ aan-elkaar. De grote klapper- van dit soul-pop-festijn möéC een optreden van Billy Preston. Preston stond pas geledepljigg in een volle 'Los.Vast' Kuipy Hij speelde piano en voetballer!." Willem de Kromme van» Hanegem zong hartverwar mend 'Yoy are so beautiful". Preston speelde cjit nog-piana bij The Beatles en bok bij de Rolling Stones. Toegang 15.-. KIJKDOZEN Ter gelegenheid van de Kin-" *-" derboekenweek werden door" de leerlingen van dertig klas-"- sen van de basisscholen kijk-' dozen gemaakt met als thema 'dieren'. Deze activiteit is'gèé?- ganiseerd door het Bureau-On- derwijsconsulent, de Geméén* te Bibliotheek, het Passage^ theater en het Stedelijk mCh seum. De kijkdozen zijn nog'tot en met zondag 20 oktober tè1* 2ten in het museum. Toegang' gratis. Openingstijden: van dinsdag tot en met zaterdag"-' van 10 tot 17 uur en zondag-- van 12.30 tot 17 uur. :,Y WEEKENDDIENSTEN - Het Schielandzlekenhuls kan de Stadhouderslaan heeft-dtt' weekeinde EHBO-dienst,~téC 733733. Ambulance, tel. *"'-"'• 333300. Hulsarts: boodschapt pendlenst, tel. 206611. Spoed- recepten, tel. 261480. Tandt arts: spreekuur van 17 tot',.'" 17.30 uur op zaterdag en zon dag E. de Wilde, Prins Berrfi" hardlaan 98, tel. 268702. HET VRIJE VOLK Ik heb in Het Vrije Volk gelezen dat de tram vlugger moet gaan rijden. Laat men dan eerst eens zorgen dat ouden van da gen en gebrekkigen behoorlijk kunnen oversteken. Op de Piersonstraat, waar de tram voorbij komt, staan de voet. gangersllchten te kort op groen. Terwijl je aan het övjér- steken bent. springt het licht op rood en komen de auVóJser al weer aan. J. C. Ruitenberg. Schiedam^. Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM Een paal In het midden van een fietspad langs de Mozartlaan is de 17-jarige Schiedamse A. S. noodlottig geworden. Zij raakte meti'iuar nets de paal en kwam ten'vai. Ze is met onbekend letselTla, het Schleland Ziekenhuis op genomen. NIVON De leden van de Schiedamse afdeling van het Nederlands In stituut voor Volksontwikkeling en Natuurvriendenwerk gaan zaterdag 19 oktober op excur sie naar 's Heerenberg. Daar gaan zij de tentoonstelling Gouden Handen bekijken. Ver trek vanaf Centraal Station te Rotterdam, hal. 9 uur. Entree 7,50 per persoon. Inlichtin gen: tel. 738486. HUISVROUWEN De-leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen bekijken dinsdag 22 oktober het Ramtorenschip de Buffel in de Rotterdamse Leuvehaven. Vertrek met tramlijn 1 om on geveer 9.25 uur vanaf de Koe markt. Donderdag 24 oktober vergaderen de dames in Den Haag: de gewesten komen daar bijeen. Inlichtingen, tel. 705971. INSTUIF Jeugdsociëteit de Instuif viert zaterdag 19 oktober haar tra ditionele bier- en wijnfeest in zaal Irene, Nieuwe Haven 155. De zaal is versierd en er staat een kraampje klaar met een gratis glas wijn en stukjes kaas. De muzikale omlijsting van de avond vanaf 20.30 uur wordt verzorgd door de band Down Town. Minimumleeftijd 16 jaar. T oegang ƒ5.—. FILMCLUB De filmclub Schiedam vertoont vrijdag 18 oktober de klassieke spectakelfilm Ben Hur van re gisseur William Wyler. In de hoofdrollen zijn de coryfeeën Charlton Heston, Jack Hawkins en Stephen Boyd te-zien. Aan vang 21.30 uur, zaal open 20.30 uur. Toegang donateurs ƒ3,50. Zaterdag 19 oktober wordt in de video-café avond van dé filmclub de Greenpeace film 'Ecology in action' ge draaid. Er zitten ook Green- peace-medewerkers om infor matie te verstrekken over het werk dat de strijders voor een beter milieu doen. Aanvang 22 uur, zaal open 21.30 uur. Toe gang donateurs gratis. Film club. gebouw de Teerstpof, Nieuwstraat 12. •MUSEUM In het Stedelijk Museum, Hoogstraat 112, wordt zondag 20 oktober vanaf 14.30 uur de film Harlem Theater vertoond. De film laat de verrichtingen zien van de theatergroep Har lem. De groep bestaat uit ne gers uit de New Yorkse wijk Hariem, die betrekkingen on derhoudt met het zwarte poli tieke front in de Verenigde Staten. Hoogtepunt In de film wordt eèn optreden van Black Pantber-leider (Zwarte Panter) Bobby Seale genoemd. De filmvoorstelling is een samen werking van het Goethe Insti tuut Amsterdam en de Vereni ging Vrienden van het Stedelijk Museum Schiedam. Duur: 110 minuten. Toegang gratis: Plaats: aula. •MUSEUMORGEL De maandelijkse orgelbespe lingen in de aula van het Ste delijk Museum, Hoogstraat 1 f2, worden na een zomerva kantie hervat op zaterdag 19 oktober. Het concert wordt verzorgd door het orgelduo Petra Veenswijk en Arie Hoek. Op het programma staan wer ken van o.a. Sweelinck, Buxte- hude, Bach en Telemann. Het concert op het in 1773 door de Goudse orgelbouwer H. H. Hess vervaardigde orgel begint om 15 uur. Toegang vrij RIJNMONDBAND Het tamboer- en trompetter korps de Rijnmondband geeft op zondag 20 oktober van 11.30 uur tot circa 13 uur een gratis koffie-concert In het Passagetheater. Passage 9—13, Ook de spelers van de Jeugd-Rijnmondband zijn zon-

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1