Tradities taboe bij Rietzeilers Museum begint weer met kunstuurtjes Meer woningzoekers 'Windmill bederft Vlaardingerdijk' Minder klachten over ambtenaren Scholieren- actie mmm m Auto in tuin geparkeerd Molenllefhebbers bijeen In museum Stagiaires helpen b|J expressievakken Werk aan de kabel: signalen even weg Proveniersbr ug dicht ws s mm m (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De VEGIN verwacht volgende week woensdag tekst en uitleg van wethouder Zij develd. De wethouder leidt die dag een excursie van een groep raadsleden naar de VEGIN in Apel doorn, ondanks zijn felle kritiek op deze organisa tie, die hij onlangs "machteloos" noemde. Volgens de wethouder gaat het om een technisch uitstapje en staan zijn aanmerkingen op de VEGIN daar buiten. Maar een VEGIN-woordvoerder zegt te ho pen op "een levendige discussie". Verzoenend Chaos e W S 1-V Ui JÉ 8% aasS - Wék1 Brandgevaar Al bijna twee jaar staat het voormalige Windmill-hotel er geblakerd bij. De lege hotelkamers zijn een gewilde speelruimte voor de jeugd geworden. Met afkering bekijken de dames Hommel (rechts) en Kloos de enorme rotzooi. Ook E. Nijdam van de Vlaar dingerdijk haalt zijn neus ervoor op. Vergunningen "We letten niet op juri dische klets koek," aldus Hans van Kleef, voorzit ter van de AROB-com- missie. Ontwikkelen Anders rf HET VRIJE VOLK schiedam WOENSDAG 30 OKTOBER 1985 VEGIN verwacht tekst en uitleg De VEGIN (Vereniging: Ex- ploitanten van Gasbedrijven In Nederland) beseft dat de Schiedammers in de eerste plaats het VEGIN-gasinstituut met zijn laboratoria komen be zoeken, „maar het zou goed' zijn als wethouder Zijdeveld zijn'kritiek zo vierkant moge- lijk op tafel legt," aldus woord voerder M. van Westen. Zijde veld heeft tijdens een raadsde- bat begin deze maand niet al leen het nut van de VEGIN be twist, ook betitelde hij de VE- GIN-vergaderingen als "een complete kermis". Het zit Zijdeveld vooral dwars dat de VEGIN de voort durende verhoging van de gas- prijs niet kan tegenhouden. „Ik kan mij dat gevoel voorstel len," zo reageert Van Westen. „Maar Ik ben het er niet mee eens. Dankzij het gevecht van de VEGIN valt het allemaal nog mee, want als het aan de regering ligt was de gasprijs al 15 cent per kubieke meter hoger geweest. Wij hebben be hoorlijk aan de rem getrokken. Natuurlijk zouden we ook het liefst een lagere prijs zien." Over de VEGÏN-vergaderin gen zegt Van Westen: „Op onze ledenvergaderingen melden zich vaak actiegroepen die op ludieke wijze hun problemen met de gasprijs onder de aan dacht brengen. Misschien be doelt de wethouder dit. als hij het over een kermis heeft." Wethouder Zijdeveld houdt zijn kritiek staande: „Die VE- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Leerlingen van de Willem de Zwijger- school hebben zich het lot van leeftijdgenoten in landen als Ethiopië. Peru en Indonesië aangetrokken. In het kader van het JAngerenjaar 1985 be ginnen zij binnenkort een schrijfactie om het de jonge ren aldaar makkelijker te ma ken. „Er wordt bijvoorbeeld ectiegevoerd voor Maria G. Joaquim uit Oost Timor," legt Bep Delahay uit. Zij is namens Amnesty international Schie dam belast met de coördinatie van de acties. ..DU meisje was zeventien jaar toen ze ver dween. Ze was actief in de stu dentenorganisatie op het eiland. Hoogstwaarschijnlijk namen Indonesische militairen haar gevangen." De acties in het jongeren- jaar blijven In Schiedam niet beperkt tot de Willen de Zwij- gerschool. Zo zullen groepen Protestants-Christelijke leer lingen binnenkort beginnen met het schrijven van protest brieven aan de autoriteiten van geplaagde landen. GIN-vergaderingen zijn een klucht, van reëel discussiëren is geen sprake. Grote gasbe drijven hebben meer stem recht en kunnen de vergade ringen manipuleren. Zoals de laatste keer, toen er even bij botte meerderheid besluiten werden genomen zonder reke ning te houden met de wensen van kleinere bedrijven." Verzoenend voegt Zijdeveld daaraan toe dat de VEGIN "technisch gezien een heel nut tig instituut is. Op het gebied van onderzoek verrichten ze uitstekend werk. Ik denk dat we daarover in Apeldoorn best met elkaar kunnen praten zon der discussie." De Schiedam mers (leden van de raadscom missie Economische Slaken) willen zich vooral laten infor meren over het functioneren van gasmeters. Behalve naar Apeldoorn voert de excursie op 6 novem ber de raadsleden ook naar Amersfoort, voor een bezoek aan de plaatselijke reinigings dienst. Daar zal de aandacht zijn gericht op het scheiden van afvalstoffen en het ge bruik van de "duo-bak". De raadsleden vertrekken om kwart voor acht 's ochtends bij het Stadskantoor. Op het pro gramma staat ook een diner in Montfoort. SCHIEDAM Carnavalsvereniging De Rietzeilers breekt dit jaar met twee zorgvuldig bewaarde tradities. Niet op de „elfde" van de elfde maar op de „negende" van de eifde wordt er een nieuwe Prins Carnaval benoemd. Daarbij komt dat op de bewuste feestavond „uitgaanskle- ding" de voorkeur heeft, boven de feestelijke carnavalsuit monsteringen. Het enige houvast met de van oorsprong zuidelijke festiviteiten biedt het tijdstip waarop Prins Car naval zich zal presenteren aan het publiek: elf over elf. Ook zal een optreden van -de boerenkapel De Rietbouwers niet ontbreken. De openingsavond van het „carnavalsseizoen" is In zaal Irene en begint om negen uur. Op de elfde van de elfde vergadert overigens wel de Schiedamse gemeenteraad. SCHIEDAM Het aantal woningzoekenden in Schiedam is het afgelopen half jaar licht gestegen. Eind maart stonden er bij het bureau huisvesting 8013 mensen ingeschreven. Eind vorige maand waren dat 8173 woningzoekers. De groot ste groep was en bleef die met Schiedammers die hun woning in de stad voor een betere wil len ruilen (van 2815 naar 2840). Een goede tweede was de groep alleenstaanden, waar van er eind vorige maand 1695 stonden ingeschreven. Ruim 2100 mensen van buiten de ge meente staan ingeschreven voor een onderkomen binnen de stadsgrenzen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Bewoners van de Vlaardingerdijk zijn een actie begonnen tegen de leegstand van het voormalige hotel/café Windmill op de hoek met de Nieuwe Haven. Het uitgebrande pand bederfd het aangezicht van de dijk. De hotelkamers zijn vrij toegan kelijk voor spelende jeugd wat volgens de bewoners gevaar oplevert voor de omgeving; er zou wel eens een nieuwe brand uit kunnen breken. Een zoekac tie van de bewoners naar de eigenaar van het pand heeft voorlopig nog niets opgele verd. Ook de politie en de brandweer laten het volgens de bewoners van de dijk afwe ten. Het begin stukje van de Vlaardingerdijk werd tijdens nieuwjaarsnacht van 1983 op 1984 opgeschrikt door een felle uitslaande brand in het hotel. De gehele begane grond, met bar en lounge, brandde, geheel uit terwijl de bovenliggende verdiepingen rook en water schade opliepen. De politie had destijds het sterke vermoeden dat de brand was aangestoken, al is er nooit een dader gevon den. Een jaar vóór de brand, had het hotel ook al eens in lichteriaaie gestaan. De scha de was toen beperkt gebleven. Op het moment van de nieuw jaarsbrand waren er geen gas ten in het hotel. Er raakte nie mand gewond. Vanaf de braind heerst er een ware chaos in het pand. Me teen al de volgende dag wer den de ramen en één van de deuren dichtgetimmerd. Dijk bewoners zagen dat er wat "opgeruimd" werd. Een kijkje in het pand leert anders. Zowel de deur naar het vroegere café als die naar de hotelkamers zijn niet afgesloten. In het café Is, op de resten van een for nuis, een bar en een kleine koelkast na, vrijwel niets ach tergelaten. Dit in tegenstelling tot de ho telkamers die bezaaid liggen met rotzooi. Opengescheurde matrassen liggen her en der verspreid. Op de trap naar de twee verdiepingen liggen tallo ze kranten en ander papier. In het vroegere kantoor staan de overblijfselen van twee te lexapparaten en een copieer- :-v - - suï r machine. De band van de telex ligt afgerold over de vloer ver spreid. Voor de grotendeels ge broken ramen hangt nog de in middels vies geworden vitra ge. Deze toestand heerst volgens de protesterende bewoners van de Vlaardingerdijk al bijna twee jaar. Er is door de eige naar niets gedaan om het pand weer in evn redelijke staat te rug te krijgen. „Kijk, dit is toch allemaal brandbaar?" vraagt dijkbe- woonster G. H. Hommel zich af, wijzend op de hopen papier op de eerste verdieping. Vol gens de Schiedamse is het risi co niet denkbeeldig dat spelen de kinderen er een vuurtje van maken. „In de gang zie je al verbrande kranten liggen. Ze zijn dus al bezig geweest." Me vrouw Hommel is langs de deuren gegaan in de omgeving van het hoteL Ze laat een lijst zien met 23 handtekeningen. „Niemana ziet graag z'n buurt achteruit gaan," zegt ze. „Door het pand gaat het hier wel vre selijk achteruit." De Schiedamse krijgt bijval van de al even verontwaardig de bewoonster van nummer 9b, mevrouw I. KIoos: „Je komt er elke dag langs. Het stoc vre selijk. We willen dat het wordt opgeknapt of wordt afgebro ken. Als ik bezoek krijg, is er altijd wel iemand die er een opmerking over maakt. Is daar nu nog steeds niks aan gedaan?" (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Steeds min der Schiedammers wenden zich tot de zogeheten "AROB- commissie". Die commissie beoordeelt bezwaren van bur gers tegen gemeentelijke be slissingen. Volgens Hans van Kleef, PvdA-raadslid en voor zitter van de AROB-commis- sie, is dat vooral te danken aan een soepeler huisvestingsbe leid, Klachten over woonruim teverdeling vormden in het verleden het leeuwedeel van het werk van de AROB-com- mlssie. .Mensen krijgen sneller een woning en het puntensysteem wordt niet meer zo streng ge hanteerd," zo omschrijft Van Kleef de gesignaleerde versoe peling. Hij beschouwt dit als een verdienste van de AROB- commissie, die voorheen her- haaldelijk klagers in het gelijk stelde als zij protesteerden te gen de weigering van een woonvergunning. Weliswaar hadden ambtenaren veelal keurig de regels toegepast, maar juist in die regels bleek de pijn te zitten. Overigens vindt Van Kleef dat de Schiedamse ambtena ren in het algemeen "behoor lijk hun werk" doen. Ze rot zooien beslist niet aan, zoals mensen wel eens beweren. In tegendeel: vaak nemen ze be slissingen te goed en te wel overwogen, waardoor het soms te lang duurt en mensen in de problemen komen." De amb tenaren die in de AROB-com- missle zitten (naast enkele ge meenteraadsleden) hebben volgens Van Kleef "het lef om tegen de mening van hun colle ga's in te gaan, als dat nodig is." Na huisvesting komen de eenmalige sociale uitkeringen op de tweede plaats in het werk van de AROB-commissle. Daarnaast bemoeit de com missie, die in 1980 is opgericht, zich met zaken zoals bouw- en I misse adviseert het college horecavergunningen. De com- I van burgemeester en wethou ders, dat zelden van het voor gestelde besluit afwijkt. Het percentage klagers dat via de AROB-commissie zijn gelijk haalt schommelt tussen de dertig en veertig procent „De commissie gaat infor meel te werk," aldus Van Kleef, die drie jaar voorzitter is. „We stellen een paar een voudige vragen, zo van „legt u nou eens uit waartegen u be zwaar heeft". Een ambtenaar geeft zijn reactie en dan ver telt de commissie in simpele bewoordingen wie gelijk krijgt, gewoon, vanuit een rechtvaardigheidsgevoel. De commissie wil dicht bij de bur ger staan en niet onnodig moeilijk doen." Een advocaat heeft een kla ger bij de AROB-commissie absoluut niet nodig, zo verze kert Van Kleef, die zelf jurist is. „We letten niet op Juiridi- sche kletskoek, ook mensen die het niet zo netjes kunnen zeg gen, blijken heel goed duidelijk te kunnen maken wat ze vin den. En daar gaat het om." In de wijk zijn Inmiddels de geruchten over het hoe en' waarom van de leegstand op gang gekomen. In één van de verhalen die circuleren zijn de „verzekering en de bank" de grote boosdoeners. Een ander trekt weer een vergelijking met de ruïne bij de Appel- marktbrug aan de Lange Ha ven. Dit uitgebrande pand lijkt, hoe gek dat ook klinkt, een object voor speculanten te zijn geworden. Intussen vrezen de naaste bewoners van liet pand van Windmill nu al voor de komen de jaarwisseling. „Stel dat ze wat naar binnengooien?" VLAARDINGEN Een be kende van de politie heeft zijn auto geparkeerd in een tuin van een woning aan de Roer dompstraat. Heg en enkele planten overleefden de ma noeuvre niet. Nadat hij zijn wagen aldus gestald had, ver trok de man. De auto Is later door de polltie-takelwagen weggesleept en naar het poli tiebureau gebracht. De politie heeft de man nog niet opge spoord, zodat ook onduidelijk is waarom hij dat deed. SCHIEDAM Het stedelijk museum aan de Hoogstraat begint binnenkort weer met een serie kunstuurtjes. Nieuw in het nieuwe seizoen zijn de kunstuurtjes er ook op zondag middag. In de zestig minuten krijgen de deelnemers een rondleiding op een bepaalde tentoonstelling in het museum, voorzien van deskundig com mentaar van een medewerker. Soms staat er een bepaalde kunstenaar centraal. Deelnar aan de kunstuurtjes is gratis^ De eerste wordt gehouden op de dinsdagmorgen vijf novem ber om tien uur. De tentoon stelling „sportbeeld 1985'.' A staat dan centraal. De andefe kunstuurtjes zijn steeds op-? donderdagochtend van tien tot elf en zondagmiddag van half drie tot half vier. Men moet zich van tevoren bij het mu- seum aanmelden. SCHIEDAM Op vrijdag 8 november wordt de achtste „Molencontactdag" gehouden in Schiedam. Op die dag hoopt de organisatie, de vereniging De Hollandsche Molen, in het Stedelijk Museum vele molen- liefhebbers bijeen te brengen. Die zullen zich buigen over een op handen zijnde wetswijziging rond de monumentenzorg. Ook het onderwerp „verzekering van de aansprakelijkheid van de vrijwillige molenaar" staat op het programma. Als spreker treedt H. C. van Erk, hoofdaf deling juridische zaken en re gistratie van de Rijksdienst5 voor de Monumentenzorg, op. De vereniging De Hollandsche Molen heeft Schiedam voor haar contactdag uitgekozen omdat „deze stad zich steeds meer profileert als Molenstaö van Nederland." (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Het ziet er naar uit dat ze hun stage in Vlaardingen af gaan maken. „Wij vinden het uniek hier. We hebben een duidelijke stage plaats, worden goed begeleid, er zijn goede faciliteiten (mate riaal) en er is ruimte voor eigen ideeën". Jaarlijks werken tien tallen studenten tijdens hun stage bij 'de sectie Kunstzinni ge Vorming' aan de Oostha- venkade in Vlaardingen. Wat voor opleiding hebben die stu denten? Wat doen ze nu eigen lijk en wat voor nut heeft het? Het Vrije Volk sprak met vijf stagiaires die op scholen en buurthuizen in Vlaardingen be zig zijn met audiovisuele vor ming (video, totografie en der gelijke) en drama (toneel, dans, zang en zo meer). Alle vijf de studenten noemen zich 'doe-mensen'. Spreken met reserves over sociale aca demies en hebben veelal een eerdere stage afgebroken. Ti neke Roosloot (21) en Petra Levert (21hebben de sociale academie respectievelijk ach ter de rug en verlaten. Zij vol gen nu een opleiding voor het sociaal cultureel werk aan De Jelburg in Baam en De Kopse- hof in Nijmegen. Het praten op de sociale academie is hen te veel geworden. Tineke Roosloot: „Ik wilde ook lererv werken met groepen en vooral thematisch werken. Met kinderen gaat dat heel leuk. Ze zijn nog niet gevormd. Daard- - oor reageren ze nog spontaan en je kunt inspelen op hun fan tasie." Ze mag na haar studie overigens geen les geven, ten zij ze ook nog een pedagogi sche aantekening haalt. Wel voor het docentschap op geleid wordt René Hildesheim, die een part-time opleiding aan de Akademie voor Expressie door woord en gebaar in Utrecht volgt. Hij gaat in Vlaar dingen langs scholen, waar hij 'leftheater' geeft. „Of lefthea- ter bestaat? Nee, dat is nu juist het leuke, dat we af en toe zelf woorden kunnen verzinnen en uitmaken wat het betekent. Je leert kinderen hoe je iets gewicht geeft, snap je? Kijk als ik een dingetje zo oppak (maakt een wijds gebaar), maakt het veel meer indruk dan wanneer je het zo maar even nonchalant doet. Nou, we gaan naar die scholen met een koffer, doen een stukje en dan laten we de kinderen zelf wer ken. We helpen ze met een ty petje neerzetten; een oud man netje uitbeelden. Zoiets, ja." Katrine Bruinsma (19) doet de zelfde opleiding als Tineke Roosloot, De Jelburg in Baarn. Zij wil na deze praktische school nog verder studeren aan een universiteit of een kunstacademie. Ze vindt niet dat ze nu op de verkeerde op leiding zit. „Om verder te stu deren moet je eerst wat alge mene vorming hebben. Een beetje ontwikkelen. Je komt op deze manier, onder meer via je stage, in contact met de men sen die bezig zijn met het vak." De stagiaires zijn ruwweg in te delen in twee groepen, Petra ievert en Jolan IJsselsteijn (22) worden begeleid door Rob de Vries in het vak audiovisuele* vorming, waarbij ze momenteel met video werken. De anderè studenten doen drama onder leiding van Sandor Góro. Sén- dor en Rob zijn de twee vaste krachten van Kunstzinnige Vorming. „We doen altijd net of er een strijd is tussen drama en AVV (audio-visuete vor- ming), hahaha," roept Sóndör. Terwijl Sëndor de nadruk^ legt op het schoolse en het projectmatige "Bij mij yD wordt er niet vrijblijvend ge plakt, ais er geplakt wordt moet er bij mij ergens over ge plakt worden" zijn Petra,en Jolan de wollige taai van hat traditionele sociaal-culturele werk nog niet verleerd. 'J Jolan: "Belangrijk is dat de kinderen van buurthuizen het leuk vinden, wat we doen. Ze van de straat halen. Dat is ops werk. Ze komen ook niet meer terug als we niet leuk met tb bezig zijn. Bij ons op schooi'; moet je eerst alle ludieke vak ken doen. De drama-vakken, audio-visuete vormgeving en sport en spel. Zo heb ik ook in r het eerste jaar sport en spet "moeten gevën. Daarbij wordt sport anders benaderd. WinJ- nen is niet meer belangrijk en zo. Hoe dat gaat? Eh, ja, bij honkbal maakt het niet uit wie wint. Hoezo? Nou, daar wordt gewoon minder de nadruk op gelegd. Het meedoen wordt, belangrijker gevonden. Het is heel anders dan wij zelf vroeger gymnastiek kregen op school. Wij verplichten de kin deren niet meer in een hoo§ rek te klimmen. Voetbal ook, daar maken we geen prestige- zaak meer van. Gewoon pezig zijn." Dit is het antwoord vain Jolan, nadat wij haar vroegen of zij eens heel duidelijk wifde maken wat haar toekomstig* beroep inhoudt. Alsof zeeep, niet-begrijpende narrige oore te woord moest staan, "té®, bezig en gewoon." dat zijnjS haar kernwoorden. Over de vooruitzichten op. werk: "We kunnen projecten doen bij volkshogescholen,, an dere scholen (na het behalen van een pedagogische aante kening), creativiteitscentra en bedrijven. Voor scholen zou den we leerkrachten kunnen leren hoe zij een introduktier filmpje kunnen maken 'een dag van een kind' bijvoorbeeld. Het gaat ons dan speciaal om het werken met elkaar. Een film" maken kunnen ze bij de film academie beter. Het gaat bij ons om het groepswerk," aldus Joian. De studenten lopen nog enige maanden in Vlaardingen rond. Ze zullen vele Vlaardin- gers ontmoeten en hun probe ren uit te leggen wat ze doen. "Dat is soms heel moeilijk ja. Je kunt ook niet precies zeg gen wat het nut is. Alleen kun nen we laten zien dat de kinde ren het echt leuk vinden. .Tij dens mijn stage leer ik ook hoe je met groepen kinderen om gaat. Dat was ook een van mijn leervragen. Het gaat niet alleen om de technische kant, maar juist om thematisch wer ken..." legt Jolan uit... j SCHIEDAM Schiedammers moeten het tussen 11 en 15 november af en toe zonder ka belsignalen voor radio en tele visie stellen, in die periode werken de openbare Nutsbe drijven aan uitbreiding van het CAI-net. Ter geruststelling ma ken de nutsbedrijven bekend dat de onderbrekingen van de kabelsignalen kortstondig zijn en dat „een groot deel van de werkzaamheden in de nachte lijke en vroege ochtenduren' plaatsvinden." Ook proberéfi zij zoveel mogelijk de zender pauzes te benutten. SCHIEDAM De Proveniers- brug is in de nacht van volgen de week dinsdag op woensdag voor ai het verkeer afgesloten. Gemeentewerken Schiedam zal deze stille uurtjes benutten voor reparatiewerkzaamhedën. Een omleidingsroute wordt rnet oranje borden aangegeven. De stremming is van half één tot half zes's nachts.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1