Lokatie bibliotheek blij t inog geheim ^Verkeer moet nog aan tram wennen' Overvallen opgelost, drie arrestaties 'Ik maak die lamp wel even Minimabeleid krijgt goedkeuring politiek Basisonderwijs zoekt invallers Ravage in lege school Uit op komst if'M 11.7 r< 1 ri 74Tm i ws 11 Politie controleert verlichting Kif A b strih*' Van een onzer verslaggevers SCHIEDAM De Sehiedamse sportverenigin gen hebben de politiek op het matje geroepen. In een bijeenkomst op 13 november moeten vertegen woordigers van de plaatselijke partijen uit de doe ken doen wat zij voor de sport in de stad in petto hebben. Dit alles met het oog op de komende raadsverkiezingen. Het idee is afkomstig uit de sectie binnensporten van de Sportraad voor Schie dam. De aangesloten verenigingen zien met de no dige bezorgdheid de bezuinigingen tegemoet die wethouder Cor van Tilborg (financiën) bij de pre sentatie van de begroting voorspelde. I iUit de hand De tarieven in de sportac commodatie zullen onge- twijféld naar voren komen als de politiek op bezoek gaat bij de sportvereni gingen. Fel Eerman Posthoorn wilde gisteravond niets zeggen over de lokatie voor de nieuwe gemeentebibliotheek: „Ik wil alleen tijdwinst." Verkeerd Stadsgehoorzaal Harmonie- jeugd Filmhuis D'Oude Stoep Schuurkerk Passagetheater De Tender I- Teerstoof «ïfl De grijze plaag vrijdag in Passage 1 schiedam HET VRUE VOLK ¥31F-1#4 V ^ww^A m&*?< WvS} •/■9'Ké DINSDAGSS NOVEMBER 1915 Politiek op het matje bi de IcornëndïT Jaren"15aaF"ü5s op tafel moesten leggen. Al snel kwam het bericht dat fractievoorzitter Piet Roosen (CDA) op een dergelijke ver gadering aanwezig zou zijn. „Toen wilde de hele sportraad wel aan de bijeenkomst mee werken," aldus het raadslid. Nu zullen meerdere politieke kopstukken ook wel oren heb ben naar het initiatief. Het geeft hen de mogelijkheid om het beleid van hun partij in de publiciteit te krijgen en dat is vlak voor de verkiezingen zeer handig. Volgens de leden van de sportraad wordt het beoefe nen van sport ook veel vaker in de politiek betrokken, vooral als het over de financien gaat. „Maar denk ook eens aan de arbeidstijdverkorting. Ieder een gaat korter werken. Nie mand houdt het uit om heel de dag stil te zitten en zodoende kom je al snel bij de sport te recht." De tarieven voor sportac commodaties zullen ongetwij feld één van de gespreksonder werpen vormen op de bijeen komst die gehouden wordt in i het oude stadhuis op de Grote j Markt. „Dat is toch het eerste iwaar je aan denkt als je over i bezuinigingen hoort," aldus j een lid van de sportraad. Het ligt in de „bedoeling dat de woorden van de politici niet 1 vergeten worden. „A's ze belof- ten doen, kunnen wij hen daar 1 bij de verkiezingen aan helpen «herinneren. Een kwart van de bevolking doet aan sport. Dat I wordt wel eens vergeten," al- i dus het lid van de sportraad. j De bijeenkomst met de poli- ftici is feitelijk een uit de hand jgelopen „stunt". In de „sectie jllf" (binnensporten) vond men sdat de politici hun ideeen voor sportverenigingen SCHIEDAM Waar komt in hemelsnaam de nieuwe bi bliotheek? Dat was gister avond een vraag die de com missie cultuur bezig hield. Raadslid Eef Collé (CPN) was het er niet mee eens dat er al een bedrag beschikbaar "moest worden gesteld (ruim vier ton) zonder dat de plaats van de nieuwe bibliotheek (totale kos ten 4,5 miljoen) bekend is. Dat de nieuwbouw er komt, staat al bijna vast. Zowel de PvdA als de WD stemden in met het voorstel om alvast een deel van het uiteindelijke bedrag op tafel te leggen. Met deze uit spraak wordt de toestemming om te gaan bouwen versneld. Directeur Henk Ewoldt van de Openbare Bibliotheek Schie dam haalde gisteravond voor zichtig opgelucht adem. Met de woorden „toch weet je het nooit zeker" verscheen er een glimlach op zijn gezicht en sprak hij al van „de vlag bui ten hangen". Ook hij weet niet waar de nieuwbouw terecht kómt, al heeft wethouder Her man Posthoorn (cultuur) in eerdere uitspraken het Emma- 'plein al van het lijstje ge schrapt. De meest voor de hand liggende lokatie lijkt nu de plaats waar nu het vroegere internaat De "Uitkijk staat, aan de Hoogstraat. Communist Collé haalde fel uit naar de wethouder. „Ik heb dit al vaker meegemaakt. Er wordt iets voorgesteld maar er wordt om onduidelijke redenen geen uitleg bij gegeven. Hoe kim je nu geld beschikbaar stellen als de lokatie nog niet zeker is? Dadelijk nemen we een beslissing die niet meer te rug te draaien is", trok hij fel van leer. Collé kreeg bijval van Bart de Leede (PSP/ PPR) en het CDA-raadslid M.C. van Lambalgen-Brouwer. Posthoorn kwalificeerde de kritiek als „haarkloverij" en vond dat de commissieleden zich voor niets zorgen maak ten. „Ik wil tijdwinst. Voordat er een architect aan de slag gaat, komt het voorstel terug in de commissie." De gemeen teraad zal uiteindelijk het voorstel goed moeten keuren. De vier ton zijn ondermeer be doeld voor de architectkosten. De werkelijke bouwkoksten kunnen later in een voorstel worden gevraagd. SCHIEDAM „Je kunt er geen fysieke beveiliging bij zetten." Met die woorden rea geert de Sehiedamse politie op het laatste ongeval op de nieu we trambaan, afgelopen vrij dag. Op de kruising Sporthal laan/Nieuwe Dam laan reed een 18-jarige Schiedammer zijn sportwagen total-loss te gen een tramstel dat voorrang had. De man boog rechtsaf, de tram ging rechtdoor. Volgens ooggetuigen was de man door een rood licht gereden. „Op momenten dat het ver keer elkaar kruist is er een verhoogd risico. Men moet zich aan de regels houden," al dus de politie. Er worden geen vraagtekens gezet bij de vei ligheid van de trambaan, hoe wel er al enkele ongevallen tussen trams en auto's hebben plaatsgevonden. „Misschien moet er nog een bepaalde vorm van gewenning plaats vinden, in Schiedam is men nog niet gewend aan een tram in het stadsverkeer." SCHIEDAM Met de aan houding van drie jeugdige Schiedammers heeft de Sehie damse politie twee roofover vallen in de afgelopen maan den opgelost. Een 15-jarige en een 17-jarige Schiedammer werden gearresteerd in ver band met een overval op een snackbar aan De Genestet- straat. Het duo wordt ervan verdacht de snackbar op 26 ok tober tc hebben beroofd van 150 gulden. Het personeel werd bij deze overval bedreigd met een mes. Een 19-jarige Inwoner van Schiedam is gearresteerd in verband met een gewapende roofoverval op een benzinesta tion aan de Laan van Bol'Es. Samen met een handlanger zou de Schiedammer het sta tion enkele maanden geleden zijn binnengedrongen en de be diende hebben bedreigd met een mes. De beide mannen hadden bivakmutsen op. De pompbediende verweerde zich heftig en sloeg de beide over vallers met een stoel Het duo zag alsnog kans om met zo'n 1000 gulden aan de haal te gaan. De Schiedammer is gis teren voorgeleid aan de Offi cier van Justitie. SCHIEDAM Een uitge breide controle van de verlich ting kunnen weggebruikers in Schiedam tegemoet zien op of rond 12 november. Bij wijze van waarschuwing laat de Sehiedamse politie dit nu al weten. Vooral bromfietsers en fietsers moeten rekening hou- 'den met een strenge behande ling. „Die denken nogal eens, oh, het stadslicht brandt, dus ik hoef geen licht meer te heb ben," aldus een politiewoord voerder. Een fietser zonder de juiste verlichting kan rekenen op een prent van minimaal twintig gulden. Een duidelijke aanleiding lijkt er niet te be staan. De politie heeft in ieder geval geen cijfers over een toe name van het aantal ongeluk ken doordat geen geschikt licht werd gevoerd. SCHIEDAM Onder het voorwendsel de wagen te willen repareren heeft een 21-jarige Schiedammer ge probeerd onder de verant woording van een auto-on geluk uit te komen. De man had zondagnacht rond één uur met zijn personenauto de wagen van een 71-jarige Rotterdamse aangereden. Het ongeval gebeurde op de opnt van Rijksweg 20 aan de Churchillweg. De man wilde de bejaarde aan de binnenkant, én via de vluchtstrook inhalen. Hij botste daarbij tegen de voorkant van de auto van de vrouw waarbij een kop lamp werd beschadigd. Nadat de beide voertui gen tot stilstand waren ge komen bood de man de vrouw aan de koplamp te repareren. Hij rukte echter de bobinekabel en een bou giekabel los waardoor de wagen van de vrouw on klaar werd gemaakt. Vlak voor de man zich uit de voeten kon maken arriveer de echter een patrouillewa gen van de politie. De agenten constateerden vervolgens dat de man te diep in het glaasje had ge keken en namen hem mee naar het bureau. De vrouw kon haar rit vervolgen na dat een agent haar wagen weer in orde had gemaakt. SCHIEDAM Herman Posthoorn kan aan de slag met zijn minimabeleid. De wethou der voor sociale zaken oogstte gisteravond in de commissie vergadering slechts kritiek op kleine punten uit het voorgeno men beleid Het ligt in de be doeling dat ruim vier ton wordt uitgetrokken om de mi nima in Schiedam te steunen. Volgens Posthoorn heeft dat betrekking op zo'n 35 procent van de bevolking waarop CDAraadslid Van Lambal- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS Evenals Rotterdam kampen de ge meenten Schiedam en Vlaar- dingen met een tekort aan in vallers voor het openbaar ba sisonderwijs. Rotterdam komt minstens 100 onderwijzers (es sen) tekort, die bij ziekte kun nen invallen. Vlaardingen zoekt er op korte termijn vijf en in Schiedam is het al voor gekomen, dat klassen naar huis moesten worden gestuurd. Maassluis komt pas in de pro blemen als het ziekteverzuim onder het onderwijzend perso neel sterk zou toenemen. In een persbericht noemt de afdeling onderwijs van de ge meente Vlaardingen twee oor zaken voor de noodsituatie: de arbeidsduurverkorting per 1 augustus en een nieuwe telme- thode van het Rijk voor het aantal personeelsleden per ba sisschool. Hierdoor konden dertien mensen aan een vaste baan geholpen worden. De vacatures zijn vervuld door onderwijzers, die sinds 1 augustus o.i wachtgeld ston den en onderwijzers, die in WPO-verband werkten. Via het WPO (werkgelegenheid pro ject onderwijs) kunnen onder wijzer die jonger dan 33 jaar zijn er, tenminste 1 jaar werk loos, voor 32 uur per week wor den aangesteld. In de ontstane WPO-vacatu- res heeft Vlaardingen leer krachten benoemd, die op de zogeheten invallerslijst ston den om bij ziekte of verlof van onderwijzend personeel een klas over te nemen. De lijst, waarop veertig namen prijk ten, behoeft nu dringend aan vulling, ook al omdat niet iede re invaller op elk tijdstip of op elke school inzetbaar is. "Er heeft een doorstroming plaats gevonden. Als er nu veel zie ken zijn, zitten we omhoog", zegt i onderwijs-ambtenaar J.N.C van der Maas. Maar wethouder Posthoorn (onderwijs) van Schiedam noemt de Vlaardingse verkla ring een "verkeerde benade ring". Volgens hem is de oor zaak niet de arbeidsduurver korting of de nieuwe telmetho- de, maar het "rigoreus kappen in het onderwijs", waardoor vele arbeidsplaatsen verloren zijn gegaan. "Het verhaal was dat onderwijzers binnen vijf jaar niet aan de bak zouden komen. Veel mensen hebben daarom een baan buiten het onderwijs gepakt", aldus Post hoorn. In Schiedam telt de inval lerslijst normaal 20 a 25 na men. "Dan zijn wij ai ik tevre den", aldus Posthoorn, die er kent dat het werk van een in valler een "onaantrekkelijke baan" is: "Je moet elke och tend voor achten aangekleed bij de telefoon zitten." Veel in vallers zijn dan ook niet vijf dagen per week beschikbaar. Wanneer in Schiedam op een basisschool iemand uitvalt, wordt in eerste instantie ge probeerd dit binnen de school op te lossen. Als dat niet "ukt, wordt een beroep op de inval krachten gedaan. "Klassen verdelen is bijna niet meer mogelijk", zegt de wethouder "Dat past niet meer in het hui dige onderwijs Vooralsnog geen problemen meldt Maassluis. "We kunnen aan de vraag voldoen. Alleen als er een epidemie komt, wordt het wat problemati scher", aldus onderwijs-amb tenaar Chr. Bos Voor haar zes openbare basisscholen be schikt Maassluis over vijftien invallers Toch kreeg de Eer ste Stad aan de Waterweg on langs een bewijs van de veran derde situatie. Op een adver tentie voor een invalkracht schreven zeventien sollicitan ten "Dat is met bijzonder veel", vindt Bos. "Twee jaar geleden had je niet raar opge keken als het er vijftig hon derd waren geweest gen vond dat vier ton "wel wat weinig" wan. Degene met de meeste kri tiek, zij het op details, was raadslid Bart de Leede (PSP/ 1 PPR) die voornamelijk moge lijke verbeteringen naar voren bracht. CPN'er Eef Collé acht te het minimabeleid verwoord in de nota een aanzet. „Dit kan geen eindpunt zijn." Zijn be zwaar was dat volgens hem een "beperkt" deel van het ver strekte bedrag daadwerkelijk bij de minima terecht komt. Een deel van het geld gaat op aan extra kosten voor perso neel en dergelijke. Het minimabeleid zal nog geen gespreksonderwerp zijn op de komende raadsvergade ring (11 november). Eerst zal het college van burgemeester en wethouders er nog over de bateren. SCHIEDAM Een „enorme ravage" is volgens de politie door spelende kinderen veroor zaakt in het vroegere pand van de St. Aloyisiusschool aan de Laurens Costerstraat. Het pand staat ai enige tijd leeg en is dichtgetimmerd. Dit laatste blijkt evenwel niet voldoende om jongelui uit het pand te we ren Het afgelopen weekeinde grepen surveillerende agenten een 11-jarige Schiedammer in de kraag wegens het aanbren gen van vernielingen aan het al danig gehavende pand. Na een kort verhoor op het bureau werd de jongen aan zijn ouders overhandigd. Eerder al betrapte de politie vier jongens van 12 tot 14 jaar die een klei ne hoeveelheid lood uit het pand hadden gehaald Jenny Arean staat komende donderdag op de planken van de Vlaardingse Stadsgehoor zaal Zij brengt haar eerste so loprogramma „Een gescheiden vrouw op oorlogspad" waarmee zsj ook vorig seizoen, zij het in kleinere zalen, furore maakte „Een onontkoombare demon stratie van vitaliteit van een zelfbewuste vrouw" aldus de Stadsgehoorzaal in een be schrijving van het stuk De voorstelling begint om kwart over acht en kost 16 gulden. Henk van Ulsen en Rick Noco- let zijn de twee acteurs in het toneelstuk „Het beest uit de lungle" dat vrijdag in de Vlaar dingse zaal te zien is. Hoofd personen zijn John en Catheri ne. De eerste denkt dat het lot iets speciaals voor hem in pet to heeft en raakt geobsedeerd door de gedachte daaraan. Een obsessie die de relatie met Catherine overschaduwt. Als de vrouw tenslotte overlijdt, komt John er achter wat zijn unieke lot had kunnen zijn een liefdesrelatie met Catherine Het toneelstuk is geschreven door Marguerite Duras en ge regisseerd door Joanna Btlska. De voorstelling begint om kwart over acht en kost 16 gul den. Sprookjesachtig en grappig moet de sfeer worden tijdens de voorstelling van het KA- theater in het Harmonie jeugdtheater morgen. Het theater brengt een voorstelling die is gebaseerd op de boeken Alice in Wonderland en Alice in Spiegelland van de Amerikaan se schrijver Lewis Caroll. De tekst is aangepast aan de Ne derlandse situatie dus herken baar voor kinderen vanaf ze ven jaar De voorstelling begint om half drie 's middags en kost 2.50. De Italiaanse cineast Ettore Scola staat centraal tijdens de drie filmvoorstellingen deze week in Filmhuis De Harmonie Komende donderdagavond wordt zijn "Brutti, Sporchi E Cat- bvi" vertoond Deze rolprent gaat over de verschoppelingen van de maatschappij levend in de krottenwijken van de Ita liaanse hoofdstad Rome. In een familie voeren de leden bloedige gevechten om de macht. Haat en nijd onder eén dak. Aanleiding is de eén mil joen lire die het gezinshoofd heeft ontvangen als smarte- geid voor het verlies van een oog. Uit angst dat het wordt gestolen verbergt hij het geld steeds opnieuw Op vrijdagavond is het het Ita lië van direct na de oorlog in "C'eravamo Tanto Amatie" van dezelfde regisseur dat de klok slaat Scola volgt de drie hoofdper sonen, de vrienden Gianni, Ni- cola en Antonio Wat komt er terecht var hun idealen na het einde van de Tweede Wereld oorlog, is de vraag die de re gisseur stelt De laatste film van Italiaanse makelij is „Dramma Delia Geloi- sia" die op zaterdagavond op het programma staat. Ook hier de sloppenwijken van Rome al is het verhaal vriendelijker: de driehoeksverhouding tussen een bloemenverkoopsier, een metselaar en een pizzabakker. De hoofdpersonen leveren af en toe zelf het commentaar bij de beelden en de situaties. Alle films in de Harmonie be ginnen om half negen. Op za terdag is er ook nog een voor stelling om elf uur. De entree bedraagt in alle gevallen 6,50 Voor het eerst In lange tijd een optreden van een vrouw in D'oude Stoep in Vlaardingen. Donderdag brengt de Amster damse schrijfster Pamela Koe- voets haar literair solotheater. „Smerig en gewaagd" zo wor den haar grappen omschreven. Zij gaan over de „genoegens van het bed" en „mislukte lief des". De voordracht van Koe- voets begint om half tien. De toegang is gratis. Een bedelaar wordt directeur en een directeur wordt bede laar. Het is allemaal mogelijk In de film Trading places" van de Amerikaanse regisseur Johrr Landis die donderdag twee keer achter elkaar wordt ge draaid in het Maassluise Schuurkerktheater. De wisse ling is een gevolg van de wed denschap die twee bejaarde maar rijke beurscommissio- nairs pfsiu'ten. Zoals te ver wachten valt in een film van Landis (o.a. Blues Brothers) loopt de weddenschap flink uit de hand. Aanvang twee uur 's mddags en half negen 's avonds. De entree bedraagt - respectievelijk vijf gulden en 7,50. De „Gn/e Plaag" woedt vrijdag in het Sehiedamse Passage- t theater. Rients Gratama en Gerard Cox zijn de namen ach ter dit nieuwe theaterprogram ma De beide heren bekijken' de hedendaagse realiteit vanuit hun gezichtspunt en nemen deze op de hak in de vorm van liedjes, conferences en sket-,' ches Het programma begint, om kwart over acht. De toe gangsprijs varieert van 16 tot 22 gulden. in het theatercafé De Tender'ln de Passage is komende don derdagavond het Dtck de Graaf kwartet te gast. Da naamgever van het kwartet is zeff verantwoordelijk het repei- toire dat bestaat uit ver uitge werkte composities waarin de percussie sterk vertegenwoor digd is. Behalve Dick de Graaf bestaat het kwartet uit Willem Kiihne, Frans Grinsven en Hein van Geijn. Het optreden begint om negen uur en is gratis toe gankelijk. Het Sehiedamse zoidertheater De Teerstoof beleeft komende donderdag de wedergeboorte van. het cabaret Don Qulshac- king. Speciaal voor de Mann- herdenking is het cabaret weer bij elkaar gekomen om het programma „Ka/fes Grauen" van Enka Mann op de pianken te brengen. Don Quishocklng' bestaat uit Fred Florusse, Pe ter van Empelen, George Groot, Jacques Klösters en Jo ke Bruys De voorstelling be-, gint om negen uur en kost vijf tien gulden. Natascha Emanuels is op vrij dag en zaterdag de trekpleister in de Teerstoof. In plaats van de eerder aangekondigde voorstelling van „Dag", komt zij met een programma dat ge richt is op de actualitelL het J plaatsen van kruisraketten/Ze gebruikt delen van haar eerjjp- re programma's, gemengd met sketches uit de afgelopen s 10-Jaar vrouwencabaret. Dé" belde voorstellingen van Nata scha Emanuels beginnen om' negen uur en kosten negen gulden. De Theatergroep Krats ver- zorgt zaterdag het Teerstoof^ programma voor de jeugd met haar voorstelling „Mtrtoes" Dit is een musical van Annie M.G Schmidt waarin een poes ver andert in een klein meisje door het eten van smerig afval.'Een voorstelling met veel zang, dans en muziek. Aanvang half drie, entree 3,50. De voorstel ling is bedoeld voor kinderen- van 4 tot 10 jaar 5 V 0* iïjm. s* 5^1 3V

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1