Helden gehuldigd is te zwak Café in Barrika is open als er gevoetbald wordt TOTALE OPHEFFINGS UITVERKOOP si 175; s UJ5ï Wïjitercoats 149.- 188; 145? 109.- Gevoerde mantel -198.- s 185.- 175.- -149.- Wegwijzer ill mmm Automobilist van weg geblazen Van der Meer weg bij de gemeente DCMRmist gereedschap Qbatei 198? Voorts grote kollektie mantelpakken pullovers blouses rokken vesten pantalons blazers enz. ALLES VOOR HALVE PRIJS SCHIEDAM MODEHUIS it WS (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Omdat hij stout was geweest en het gemeentebestuur hem niet langer in Schiedam wilde hebben, ging Leo Nelissen in 1952 weg uit de stad, waar hij zeven jaar lang verslaggevér was geweest. Gisteravond, ruim dertig jaar later, was hij terug. Om, tijdens de jubileumavond van de Historische Vereniging, vrijblijvend terug te blik ken. Maar ook om opnieuw een paar "stoute" din gen te zeggen, die het huidige stadsbestuur hem evenmin in dank zal afnemen. Leo Nelissen 0 —ir- AlsUweèfwdre helden zijn .de Schiedammers R.W. Janseij en'DdM.efRidter gistermiddag door het Gamagie Heldenfonds in het zonnetje gezet. De Haagse stichting beloonde het duo voor zijn "doortastend en moedige" optreden, tijdens de brand op zeven augustus 1983 in een woning dan de Hogebanweg. De twee Schiedammers wisten door hun snelle optre den enkele mensen van de dood te redden. Uit handen 'van burgemeester R. Schéeres van Schiedam ontvin gen zij een oorkonde en een herinneringsgeschenk. J. van der Heiden uit de Molbord in Hellevoetsluis, werkzaam bij de coöperatieve vereniging levensmid delendetaillisten REO Schiedam, heeft de ere-medaille in zilver, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau gekregen. Hij kreeg de onderscheiding voor zijn vijftig jarig dienstverband dat op 1 december afloopt. Van der Heiden had bij de coöperatie de verantwoor ding over de be- en afhandeling van diepvriesproduk- ten, vleeswaren en kaas. Vera Wijnker, emancipatiewerkster: „Schiedam mist echte dure wijken. Mensen met poen gaan elders wo nen". Mannentak MODEHUIS Toonaangevende topmerken, zoals Setter Lady, Clair Dabry, Rodell, Bremer, Obatel e.v.a. huizen van vergelijkbaar nivo. Hoogstraat 94-98 iVvï-iV' 3/A j het vrije volk n schiedam DONDERDAG 7 NOVEMBER 1985 mm t V Leo Nelissen is hog steeds stout Nelissen, na '52 bij de KRO terecht gekomen en inmiddels gepensioneerd, kreeg in zijn Schiedamse tijd vaker de zwartepiet. Zo herinnert hij zich hoe men hem de schuld gaf van een verbod nog langer concerten in de Julianakerk te houden. Wat had hij gedaan: een zeer slechte uitvoering van Mozart in een recensie sati risch "een muzikale revolutie" genoemd. Dat deed de deur dicht voor het kerkbestuur, dat met zaken als revolutie niets te maken wilde hebben. Zijn gevoel voor. humor en zijn vriendelijke en heldere verteltrant, maakten Nelissen tot een aangenaam spreker voor de ruim honderd aanwe zigen, gisteravond in het Ste delijk Museum. Vooral oudere Schiedammers hingen aan zijn lippen, en hielpen hem zelfs met het- noemen van namen die hem even waren ontscho ten.' Gelachen werd er als Ne lissen nietvergeten "schandalen" navertelde, zoals de rel om een monument dat een naakte vrouw uitbeeldde. Al sprong de' oud-redacteur van de Nieuwe' Schiedamse Courant (een uitgave van de Maasbode) van de hak op de tak, zijn verhaak kende gister avond een rode, draad: het cul turele leven van Schiedam. Of beter gezegd: het ontbreken er van. Dat concerten lange tijd in een kerk werden gegeven was bittere noodzaak,, want een cultureel centrum was er niet. Iri zijn ogen één van de gevolgen van het feit dat na de oorlog diverse groeperingen (arbeiders, confessionelen et cetera) apart in zaaltjes zijn gaan zitten. „Wat een tragedie," riep Ne lissen gisteravond uit. „Nu ben ik na zoveel jaar terug in Schiedam en kom ik tot de ont dekking' dat jullie nog steeds geen eigen cultureel centrum hebben!" En het Passage Thea ter dan, mompelden enkele toehoordèrs nog, voordat Ne lissen 33 jaar na zijn laatste conflict met de Schiedamse ge vestigde orde opnieuw uithaal de: „Ik ben vanavond door de Passage gewandeld. Wat ik zag was; één brok ellende." Verzoenend voegde hij daar aan toe: „Maar ik zag wel al lerlei affiches hangen, dus er is kennelijk genoeg te doen te genwoordig." ii SCHIEDAM Vermoedelijk door de harde wind is een 35-jarige automobilist dinsdag op de A4 van de weg geraakt. Het ongeluk gebeurde even buiten de oostelijke buis van de Beneluxtunnel. De man, een inwoner van Schiedam, reed richting Vlaardingen. Even nadat hij uit de tunnel was ge komen, verloor hij de macht over het stuur en belandde hij tussen de bomen in de berm. Met onbekende verwondingen werd hij door de GGD naar het Schiedamse Schieland zieken huis vervoerd. De brandweer moest er aan te pas komen om de GGD te assisteren bij het uit het autowrak halen van het slachtoffer. SCHIEDAM Na een dienstverband van bijna 25 jaar verlaat ambtenaar G.V. van der Meer met ingang van 1 december de gemeente Schiedam. Hij is al die tijd me dewerker geweest op de afde ling Financiële Zaken van de hoofdafdeling Administratieve en Economische Zaken. Van der Meer zal zijn collega's ge dag zeggen op een receptie die wordt gehouden op 29 novem ber in de recreatiezaal van het stadskantoor aan de Emma- straat. De receptie is van vier tot kwart over vijf 's middags. SCHIEDAM Vanaf het terrein van de Dienst Centraal Milieubeheer (DCMR) aari de Delflandseweg is een hoeveel heid gereedschap gestolén. De buit had een waarde van zo'n vijfduizend gulden. De daders zagen kans hét terrein op te komen door een hangslot open te breken. Uit het pand van Jawa-sport aan de Lange Haven is voor zo'n driehonderd gulden aan sportkleding gestolen. Redactie Het Vrije Volk, editie Schiedam, Hoog straat 125b, 3111 HD Schiedam. Telefoon: 266646 of 736061. Kopij voor deze rubriek dient uiterlijk de woens dagochtend voorafgaand aan de plaatsing op don derdag in ons bezit te zijn. •VROUWENKOOR Het Schiedams Vrouwenkoor bestaat 40 jaar. De verjaardag wordt vrijdag gevierd met een jubileumconcert in de aula van het Stedelijk Museum, Hoog straat 112. Het koor staat on der leiding van mevrouw Ria Borgmeijer. Aanvang concert 20 uur. HUISVROUWEN De leden van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen kunnen vrijdagmiddag in zaal Irene, Nieuwe Haven 155, ken nis maken met Chinese vrou wen. Mevrouw Van der Made- Yuen vertelt vanaf 14 uur over de Chinese vrouwen in onze samenleving. Mevrouw Van der Made woont zelf al 20 jaar in Nederland, zij is met een Ne derlander getrouwd. Zij bege leidt Chinese kinderen op de Chinese school in Amsterdam, Zij heeft een vrouwengroep op gericht'waar de Chinese vrou wen over hun aanpassingspro blemen praten. De Chinese da mes brengen handwerkjes mee en typische Chinese gebruiks voorwerpen. Vragen stellen staat vrij. Iedereen is welkom. Inlichtingen, tel. 705971. FILMCLUB De stichting Filmclub Schie dam draait vrijdag 8 november de lichtvoetige Amerikaanse komedie 'Irreconcilable diffe rences' in de filmzaal van ge bouw de Teerstoof, Nieuw-, straat 12. In de hoofdrollen zijn te zien: Ryan O'Neal en Drew Barrymore. Aanvang 21.30 uur, zaal open 20.30 uur. Toegang voor donateurs ,350. Zater dag 9 november wordt in het Videocafé van de filmclub zo genaamde video-art vertoond. Vanaf 21.30 uur zijn allerhande video-produklies te zien, waar in geëxperimenteerd wordt met beeld. Toegang voor do nateurs gratis. INSTUIF Cor Hersbach draait zondag 10 november de plaatjes bij soci ëteit de instuif, zaal Irene, Nieuwe Haven 155. Aanvang 20.30 uur. SINGELKWARTIER Kiaverjasverenlging het Sin gelkwartier houdt dinsdag 12 november in zaal Marijke, Broersveld 121, een klaverjas- avond. ledereen is welkom en kan meedoen. De koffie staat klaar vanaf 20 uur. 4MOLENS v -i Zondag 10 november van 13.30 tot 16 uur is er een spe ciale ruilbeurs voor munten en postzegels in het dienstencen trum de 4Molens, Nieuwe Damlaan 766. Toegang gratis. ^Dinsdag 12 november wordt er van 17.30 tot 19.30 uur ingeënt tegen de griep. Woensdag 13 november wordt er van 14 tot 16 uur een voorlichtingsmid- dag gehouden over 'de bioed- druk'. Donderdag 14 november speelt oud-damkampioen van Zuid-Holland en nu damkarh- pioen van het dienstencentrum de heer A. Stuurman in zaal 5 een damsimuitaan. Aanvang-, 13.15 uur. Het Vrij-Entree op zondag 10 november gaat uiteraard ook gewoon door. Aanvang 13.30 uur. Aan deze gezellige middag wordt meege werkt door de Harmonie O.B.K. Toegang vrij. CARA De Patiënten Beiangen" Vereni ging Schiedam (PBVS) houdt op dinsdag 12 november In, wijkcentrum de Blauwe Brug, Bachplein, een informatie avond met als thema 'Cara bij kinderen'. Cara Is de naam voor alle ziektes en aandoenin gen aan de ademhalingswegen sn -organen. Dokter B. Leli- veld, kinderarts in net Schie land Ziekenhuis legt uit wat Cara is. De heer Elsnbaas, fy siotherapeut zai spreken over ademhalingstechnifeken. Hij geeft hiervan ook een demons tratie. De Schiedamse hulsarts de heer Stolker komt praten,y,' over het gebruik van medicij-.J nen bij Cara. Er staan enkele] standjes in de zaal, o.a. van v het Astma fonds, de Kruisver enigingen en apotheek KèthéL Iedereen is welkom. Aanvang 20 uur. Inlichtingen, PBVS, tel. 731517. WEEKENDDIENSTEN Het Schlelandziekenhuis aan de Stadhouderslaan heeft dit weekeinde EHBO-dlenst, tel 733733. Ambulance, tel. 333300. Huisarts: boodschap pendienst, tel. 206611. Spoed- recepten, tel. 261480. Tand arts: spreekuur op zaterdag en zondag van 17 tot 18 uur J. H. Dalstra, Lange Nieuwstraat 137, tel. 268303. SCHIEDAM Trilstampers en trilwalsen gaan eerder stuk dan de gemeente denkt. Aange schaft in 1981 zijn de appara ten, die worden gebruikt bij het bestraten, nu al dringend aan vervanging toe. Gerekend $vas op een minimum leeftijd van zes jaar voor de trilwals en vijf jaar voor de trilstam- per. Nog voor dat de machines goed en wel zijn afgeschreven, moeten er al weer nieuwe wor den aangekocht. Volgens een ambtenaar deze week in de commissie'Ruimte lijke Ordening, valt een derge lijke misrekening niet te voor komen. „Er is relatief weinig ervaring met de apparaten." Hij gaf deze uitleg "op de op merking van een der raadsle den of de trilwals en de tril- stamper misschien zwakker zijn dan verwacht. Wethouder Chris Zijdeveld merkte op dat het wellicht om een „maan- dagmiddagwals" gaat. De aan koop van twee nieuwe machi nes kost overigens 43.000 gul den. (Van. een onzer verslaggevers) SCHIEDAM "Op de zon dagmiddag is het café in Bar rika open. Dat blijkt een leuke" uitwijkmogelijkheid voor vrouwen, want die middag kan heel vervelend zijn. Manlief gaat dan naar het voetbal en laat vrouw en kinderen thuis zitten." Vera Wijnker kruipt even in de huid van de bezoek sters van het vrouwenontmoe- tingscentrum aan de Lange Kerkstraat, waar zij sinds een half jaar emancipatiewerkster is. Wijnker, een 35-jarige Sche- veningse, is enthousiast over Barrika. "Er heersthier be slist geen eng sfeertje, wat wel eens wordt gesuggereerd. Bar rika is geen radicaal vrouwen huis, integendeel. De drempel is laag, er komt een gemêleerd publiek oi.i gezellig koffie te drinken en mee te doen aan ac tiviteiten. En het animo voor vrijwilligerswerk is groot." Ze schat het aantal bezoeksters op gemiddeld 125 per week en ze telt 50 vrijwilligsters. Het succes van Barrika is volgens Vera Wijnker te dan ken aan een groot aanbod van activiteiten. Cursussen met ti tels als "Vergadertechniek" en "Zeggen wat je denkt" lopen als een trein. Café-avonden worden druk bezocht. Reclame maken is vrijwel onnodig. "Be zoeksters nemen vanzelf vrien dinnen en buurvrouwen mee," aldus de emancipatiewerkster, die het "stimuleren en onder steunen" van activiteiten in haar takenpakket heeft. Het klimaat voor vrouwen werk in Schiedam lijkt gun stig, maar die conclusie gaat Wijnker te ver. "Een beetje in- gesiapen stad," zo vat zij haar bescheiden indruk van Schie dam samen. "Vrouwen hebben hier al vaak hun neus gestoten. De gemeente zegt dingen toe die niet worden waarge maakt." Traagheid is Jn haar ogen troef bij de vorming van een emancipatieplatform (een vrouwen-adviesorgaan voor gemeentebeleid), een Educa tief Centrum en het oplossen van de problemen in de kinder opvang. "En werkgelegenheidspro jecten voor vrouwen, zijn die er in Schiedam? Nee," aldus Vera Wijnker, die op het punt van plaatselijke politiek het klappen van de zweep kent. Van 1982 tot 1984 was zij ge meenteraadslid in Den Haag, voor de fractie Links Den Haag (een verzameling van kleine linkse partijen). Een achtergrond, die prima van pas komt bij haar tweede be langrijke taak als emancipa tiewerkster: het op de huid zit ten van stadsbestuurders. En dat is bittere noodzaak in Scmedam, waar de werkloos heid onder vrouwen "enoi o groot is. De economische dri> kracht van deze stad is de scheepsbouw, een typische mannentak. Vrouwen komen maar moeilijk aan de slag. De meesten laten zich niet eens inschrijven bij het Arbeidsbu reau, waar ze vaak als "onbe- middelbaar" worden betiteld.- Ik vind dat de gemeente een voorbeeldfunctie zou moeten vervullen, door de helft van de vacatures door vrouwen te la ten bezetten." Al is Schiedam een grote stad, het mist het "elan" daar van. Van een levendige cultuur is volgens Vera geen sprake. "Dat komt ook omdat er wei nig echt dure wijken zijn. Men sen met poen gaan buiten de stad wonen. Kijk maar naar de ambtenaren die op het Stads kantoor werken, die wonen veelal niet in Schiedam. Dat la negatief voor de economische draagkracht van een stad. Je ziet dan dat bijzondere win keltjes, die originele dingen verkopen, het niet volhouden." De stadsbestuurders zouden meer oog moeten hebben voor misstanden» die het leven van vrouwen in Schiedam zo moei lijk maken. Om te beginnen bij Barrika, als het aan Vera Wijnker ligt. Het vrouwenpand barst door de grote belangstel ling uit zijn voegen en uitbrei ding is dringend gewenst. "Sommige cursussen worden al in de crècheruimte gegeven. We kunnen veel meer nuttig werk doen, als we meer ruimte krijgen." modellen. De nieuwste. zeer m de topmerk_ Pakjes 2- en 3-aelig- aA O.a ÏOO'Vzuiver scheerwol, poplin met im. bontvoering en im. Alcantara met orginele Borgvoering. Prachtkolleküe! vajn i?f\ .249 Kou-en regenbestendig. Prachücwaliteit o.a. met warme uitiitsbare wintervoering Keus uit diverse modieuze modellen. Dagelijks van 9 00 tot 17.30 uur 'n frvMTYtrjA va 13 ft) uur TELEFOON (010)266022

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1