Schiedam 14 in voetspoor Den Uyl dprijs Vier ton uit reservepot voor Mastenbroekschool Beeldenroute door Schiedam WIJ feliciteren Gouden paar Bart de Leede Lijsttrekker voor PSP/PPR 'Opcentenplan niet strijdig met wet' Wel geld, nog geen plek voor bibliotheek Kombrink (PvdA): 'Streven naar ATV1 ~I Brandweer krijgt er 75 gld bij- AbvaKabo wil scholing Koe loopt togen auto (Van een onzer verslaggevers) •SCHIEDAM Niet stunten met grondprij zen, maar bedrijven op timale service bieden. Voor die lijn kiest bur gemeester Scheeres in een nieuw sociaal-eco nomisch plan, dat hij gisteren heeft gepresen teerd. Dat bevat een reeks van maatregelen die het klimaat voor het bedrijfsleven kunnen verbeteren, zonder al te hoge kosten voor de ge meente. Achterliggend dóel is het terugdringen van de werkloosheid. 0 Ook garagebedrijven profiteren in het industriegebied van maatregelen die Nieuw Mathenesse aantrekkelijker moeten maken voor bedrijfsvestigingen. Tarieven bedrijfsvuil niet omhoog Wethouder Hafkamp: „Het moet maar" De Schiedamse beeldhouwer Piet van Stuivenberg, burgemeester Scheeres en mu seumdirecteur Hans Paalman- buigen zich oer het boekje "Kunst op Straat, Beelden route door Schie dam", dat gister ochtend in het Ste delijk Museum werd gepresen teerd. Dit gebeur de in aanwezig heid van tientallen kunstenaars en andere belangstel lenden. Het boekje bevat een inventa risatie van 51 beeldjes in de stad, de exempla ren binnen de mu ren van gebouwen niet meegerekend. Naast een foto zijn steeds gegevens zoals de naam van de ontwerper, de datum van plaat sing, de locatie, de voorstelling en de Het Schiedamse echtpaar Tettero-Onink viert vandaag het vijftigjarig huwelijksfeest. De heer Tettero is 70 jaar oud en werkte bij de Glasfabriek en Holland Electro in Schiedam. Mevrouw Tettero (68) werkte in bejaardenhuis Spaland in Schiedam en is nog iedere week aanwezig bij de wedstrijden van voetbalvereniging Demos. Beide echtelieden zijn trouwe lezers van Het Vrije Volk. Het feest wordt vrijdag 15 november niet thuis in de Maria- straat 193 gevierd maar in de zaal van Sociale Be langen aan de Lange Haven. techniek vermeld. Het boekje is ver vaardigd door de .educatieve dienst van het museum en wordt vanaf vandaag aan de balie verkocht voor vijf gulden. Hans Kombrink WOENSDAG 13 NOVEMBER 1985 i Drieënhalf jaar linkse opposi tie tegen het kabinet Lubbers jwerpt onverwacht vruchten af. 'Niet in Den Haag. maar in jSchledam! De VVD-Schiedam, (kennelijk geplaagd door een ^schuldgevoel jegens de afge knepen minima, zoekt haar heil inu in socialistische plannetjes, •zo bleek maandagavond in de (gemeenteraad. Maar goed dat iPvdA-wèthouder Herman Pos thoorn dat heeft omarmd in plaats van veroordeeld. Bijna alle Schiedammers zul len, als het aan WD-fractielei- der Gerard Verhulsdonk ligt, jaarlijks een geldbedrag afstaan voor de minima in nood. Een héél klein bedragje, verzekerde Ver hulsdonk, maar net groot genoeg om massaal solidair te zijn met de minima, in Schie dam. In de vorm van "opcén- ten", die de burgers nu nog be talen aan het straks opgeheven Openbaar Lichaam Rijnmond. Een soort "solidariteitshef- fing" dus. Maar die term moet rechtgeaarde socialisten als mu ziek in de oren klinken. Is die niet bedacht door PvdA-teider Joop den Uyl, toen hij in het tweede kabinet Van Agt als mi nister geld zocht voor zijn werk- gelegenheidspot? Laten alle werkende mensen een procen tje meer inkomstenbelasting be talen, dan kunnen we nieuwe banen scheppen, vond Den Uyl. Verhulsdonk maakt het nog roder. De VVD-er doet aan in komensnivellering, met zijn "mi nimabelasting". Wat is het ge val: de Rijnmond-opcenten wor den berekend aan de hand van de aanslag voor onroerend goedbelasting. Hoe groter het huis is waarin men woont, hoe meer opcenten betaalt men. En huiseigenaars betalen meer dan huurders. Conclusie: hoe meer men heeft, hoe meer men af staat. Dan te bedenken dat sinds het kabinet Den Uyl in Neder land nauwelijks meer aan inko mensnivellering wordt gedaan! Het kan verkeren in de poli tiek. Gerard Verhulsdonk, de grijze liberaal met 23 jaar erva ring in het gemeenteraadswerk, treedt in het voetspoor van Den Uyl. Zou het met leeftijd te ma ken hebben? Voelt Verhulsdonk zich solidair met Den Uyl, omdat hij inmiddels ook de zestig is gepasseerd? Of heeft de lokale samenwerking met de PvdA hem tot een ware socialist ge maakt? De klok stond even stil in het Schiedamse Stadskantoor: om elf over elf, op de elfde van de elfde. BART VAN LEEUWEN Het huidige aantal werklo zen in Schiedam is 3908. „Op zich staan we er niet slecht voor", aldus Scheeres, ander half jaar na de spectaculaire reddingsoperatie van Wilton Fijenoord. „Het percentage (36,2) is iets ongunstiger dan dat van heel Nederland (15,9), maar iets gunstiger dan dat van heel Rijnmond (17,4). Toch mogen we hierin niet be rusten. als we denken aan al hét leed dat werkloosheid aan richt iri de gezinnen". ■Toch voelt de burgemeester, die net als toen hij nog wethou der was de portefeuille econo mische zaken onder zijn hoede heeft, er niets voor bedrijven met allerhande financiële vóordeeitjes naar Schiedam te lokken of hier te houden. Hij zoekt het meer in actievere voorlichting, zoals het uitge ven van een zakengids, het op richten van een informatiebu reau en het maken van kleuri ge folders en videomateriaal. Stukken grond verkopen in plaats van verpachten, zoals buurgemeente Vlaardingen dit jaar heeft gedaan, ziet Schee res niet zitten, al geeft hij toe dat concurrentie van andere steden „meer en meer voel baar" wordt. „Eigen grond is er niet bij in Schiedam, dat is een politieke keuze. In de prak tijk blijkt dat nauwelijks een belemmering te ?'jn voor be drijven om zich hier te vesti gen", aldus de burgemeester. Bovendien heeft Schiedam het volgens Scheeres niet no- dfjg concessies te doen. „Kijk maar naar de "s-Gravelandse- polder, daar loopt de gronduit- gifte- heel aardig". Andere maatregelen, zoals het laag hóuden van de gemeentelijke belastingen en nutstarieven, hét verbeteren van de infra- tructuur (verkeerswegen) en verkorten van procedures voor vergunningen en dergelijke zijn voldoende voor een "goed imago" van de stad. ;Het industriegebied Mathe- nesse wordt het paradepaardje Bedrijven lokken met goede service van het sociaal-economisch be leid van de gemeente Schie dam, zo valt uit Scheeres' woorden op te maken. Niet al leen wordt het gebied met ton nen subsidie van hèt Rijk ge renoveerd en verfraaid, ook de gemeente doet mee met nieuw bouwprojecten. Werd daar eer- der dit jaar de nieuwbouw van de Bedrijfsgemeenschap Schiemond geopend, binnen kort verrijst er een Bedrijfs verzamelgebouw. In dat gebouw, dat zes be drijven onderdak kan bieden, wordt speciaal ruimte vrijge houden voor startende onder nemingen. Nieuwe bedrijfjes kunnen in de toekomst, als het aan Scheeres ligt, overigens ook lokalen huren in lege schoolgebouwen. Het sociaal-economisch plan van de burgemeester bevat ook een opsomming van maat regelen en activiteiten voor langdurig werklozen, maar wat dat betreft presenteert Scheeres niets nieuws. Hij wijst op de bestaande moge lijkheden van ve-vangend werk, het garantieplan Rijn mond, het JOB-banenplan van minister de Koning en het Cen trum Vakopleiding voor Vol wassenen. SCHIEDAM De tarie ven van bedrijfsvuil gaan volgend jaar niet omhoog. Het college van burgemees ter en wethouders heeft zich bedacht. De tarieven van onder andere de huur van vuilcontainers zouden in 1986 met bijna tien pro cent stijgen, volgens een voorstel dat kort voor de gemeenteraadsvergadering van afgelopen maandag van de agenda wera afge voerd. Volgens wethouder Zijde veld is er sprake geweest van een "rekenfoutje" en was de sterke tariefsstij ging, die ook al dit jaar plaats vond, niet nodig. Ook heeft het college zich laten leiden door de gedachte "dat we de concurrentiepo sitie van de gemeente er slechter op zouden maken", aldus Zijdeveld. Eerder had het CDA die kritiek al geuit. van een onzer verslaggevers VLAARDINGEN De onre gelmatigheidstoeslag van de Vlaardingse brandweer gaat met 75 gulden omhoog naar 175 gulden per maand. Dit voorstel van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) hebben B. en W. van Vlaardingen gisteren overge nomen. De bruto-verhoging geldt als voorschot tot een werkgroep definitieve voor stellen doet over de mate van onregelmatig werk bij de brandweer en de daarbij pas sende beloning. Wethouder Jan Madern (personneelszaken) benadrukt, dat dit niet „het laatste voor stel" is. „Ik heb persoonlijk het gevoel, dat wij hoger zullen uitkomen", zegt hij. Cor de Zwart, voorzitter van de Vlaardingse afdeling van de AbvaKabo, noemt de verho ging „erg minimaal". „Ieder een is verbaasd over dat ge drag. In Amsterdam staakt men voor 400 gulden netto", al dus De Zwart, die de snelle re actie van het college waar deert. De benedengrens van 175 gulden is een voorstel van het College van Arbeidszaken van de VNG. De voorkeur gaat ech ter uit naar het systeem, dat Schiedam hanteert. Daar geldt een volle toeslag voor gewerk te uren, een halve toeslag voor wachturen en een kwart toe slag per uur als er wordt ge slapen. Van een onzer verslaggevers MAASSLUIS/VLAARDIN- GEN/SCHIEDAM De Abva Kabo afdeling Maassluis wil haar 'scholingsdagan' dit jaar organiseren in samenwer king met de zusterafdelingen in Schiedam en Vlaardingen. De cursusdagen voor AbvaKa- bo-leden van overlegorganen werden vorig jaar voor het eerst in Maassluis gehouden. Het initiatief is genomen na dat veel leden een te volgen cursus in het bonds-scholings- oord Avegoor te bezwaarlijk vonden. Het experiment om de bijscholing in januari '85 in Maassluis te houden is de bond zo goed bevallen dat zij denkt aan uitbreiding van de dagen voor de gehele regio. De opkomst van de deelne mers is steeds goed gebleken. Leden omschreven de lessen als "nuttig'. AbvaKabo vond de opleiding nodig r.adat bejioten werd te streven naar 'kwali teitsverbetering van de diver se over'egorganen'. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM „Het moet maar, er zit niets anders op." Met woorden van die strekking verdedigde wethouder Haf kamp (welzijn) deze week zijn voorstel in de gemeenteraad om vier ton extra uit te geven vóór de verbouwing van de Mastenbroekschool. Hij kreeg ruime steun, maar ook felle kritiek. Zo konden de meeste fracties niet waarderen dat hij het extra geld haalt uit de re servepot voor jongerenvoorzie- nlngen in de stad. jln de Mastenbroekschool moeten lokalen geschikt wor den gemaakt voor peuterwerk, randgroepjongerenwerk en al gemeen sociaal cultureel werk voor de wijk Nieuwland. Een groot deel van het gebouw wordt al gebruikt voor jonge rencentrum Aladdin. Met na me het bestuur van de stich ting Buurthuis Nieuwland heeft gezegd zich ernstige zor gen te maken dat de overige activiteiten daardoor in het ge drang zullen raken. De totale kosten van de ver bouwing zijn nu begroot op 840.000 gulden, terwijl Haf kamp in 1983 nog dacht aan 450.000 gulden genoeg te heb- ben. Onderhandelingen met ar- chitekt en aannemers maakten een eind aan het optimisme. Ook moet de dienst Gemeente werken bijspringen, omdat „het begeleiden van de uitvoe ring van het omvangrijke bouwproject een te zware be lasting werd voor de instel ling." SCHIEDAM Bart de Leede wordt lijsttrekker bij de ko mende gemeenteraadsverkie zingen voor PSP en PPR. De twee kleine linkse partijen heb ben opnieuw besloten samen één kandidatenlijst te maken. Herman Noordegraaf. die naast De Leede in de huidige tweemansfractie van PSP en PPR in de raad zit, is verhuisd naar een twintigste plaats. Noordegraaf heeft zich niet meer op een verkiesbare plaats wiiien laten zetten en beschouwt zijn "degradatie" als symbolisch. Na De Leede staan kandidaten van PPR en i PSP om en om op de lijst. De nummers twee tot en met zes zijn respectievelijk: Gé van der. 1 Ploeg, Dick Pranger, Jos Pol- man, Koos Kortland en Aad van der Tang. Opvallend is de kandidatuur van ex-PvdA raadslid Hans Ko- nings, die op een negende plaats staat. Hij Is lid van de PSP SCHIEDAM „Nog nooit eer der gehoord." Zo luidt de reac tie van het ministerie van bin nenlandse zaken op het plan van VVD-fractieleider Gerard Verhulsdonk om opcenten, die dé Schiedamse burgers nu aan hot Openbaar Lichaam Rijn mond betalen, straks te be stemmen voor minimabeleid. Volgens het ministerie zou zo'n plan „haken en ogen" hebben, maar lijkt het niet in strijd met de regels. „Het staat gemeenten vrij een eigen belasting te heffen, voor welke doeleinden dan ook," aldus een woordvoerder, die benadrukt dat zijn reactie's geen officieel karakter heeft. Verhulsdonk lanceerde zijn suggestie maandagavond in de gemeenteraad. Wethouder Posthoorn (sociale zaken) wil het plan bestuderen. De CPN is tegen omdat het „mensen tegen elkaar uitspeelt." SCHIEDAM Financieel Is er geen beletsel meer voor de bouw van een nieuwe biblio theekcentrale, nu de gemeen teraad akkoord is gegaan met een voorstel van wethouder Posthoorn om daar ruim vier ton voor uit te trekken. De hamvraag blijft echter: waar moet het gebouw komen? Het antwoord op die vraag zal Posthoorn nog wel enkele maanden schuldig blijven, zo bleek tijdens een raadsdebat. De wethouder kreeg de steun van argwanende fracties door te beloven voorlopig geen ar-- chitect aan het werk te zetten. Pas als de raad heeft inge stemd met een locati*» voor de nieuwe bibliotheek, zal geld worden uitgegeven. De biblio theekcentrale is thans geves tigd in een sterk verouderd en gebrekkig pand aan de Lange Haven. VLAARDINGEN Met de PvdA in de regering wordt ook een aantal effecten van het landelijk beleid op de gemeen tebegrotingen bijgesteld. Bij voorbeeld minder profijt-kor tingen en niet langer de kosten van bijstandsuitkeringen in stij gende male óp het gemeente budget laten drukken. Dit zei gisteravond financieel specia list Hans Kombrink van de PvdA-Tweede Kamerfractie. Hij sprak aan de vooravond van de behandeling van de ge meentebegroting op de leden vergadering van de Partij van de Arbeid afdeling Vlaardin gen in de Lijndraaier in Vlaardingen. Hij uitte er kritiek op het beleid van het kabinet Lubbers en schetste de gevol gen ervan. Ook ging Kombrink In op het landelijk verkiezingsprogram ma van de PvdA, waarvan hij het financiële gedeelte wil ver dedigen. „We streven naar een bescheiden groei, naar arbeidstijdverkorting (ATV) en meer arbeidsintensieve Inves teringen. leder jaar is er loon ruimte. Daarvan willen we een gedeelte reserveren voor ATV. De vakbeweging zal dus de ioonefscn moeten matigen. Wij kiezen immers ook voor meer werkgelegenheid Kombrink zei dat hij er ver trouwen in heeft dat de vakbe weging tot loonmatiging bereid Is als de PvdA in de regering zit. „De huidige woorden van Dick Visser over looneisen zijn niet aan ons maar aan het ka binet Lubbers gericht." Een herhaling van perikelen als de gevechten over de ziekengel- den tussen Den Uyl en de vak beweging sloot Kombrink uit. „Het is dan niet 1981 maar 1987. De vakbeweging heeft intussen geleerd." VLAARDINGEN Een ultge- broken koe werd gisteren op rijksweg 20 aangereden door een auto. Het dier raakte daar bij dermate zwaar gewond, dat het naar het abattoir Is overge bracht om te worden geslacht. De auto. die bestuurd werd door de Maasslulzer J. Jansen, liep materiële schade op. Het beest was aan de haal gegaan, toen haar eigenaar haar op stal wilde zetten.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1