schieda i Jubilerend Katja strijdt weer mee Bewoners leggen eigen park aan 'Een landschap in Franse st||l' Van 't Lido naar café Lijndraaier Liever neutraal bejaardentehuis Humor in de Vrouwenkrant Drie Jubilarissen bU Wilton-F 'Crèche is voor elite' Ljing voor reumapatiënten ws Van onze verslaggevers SCHIEDAM/VLA ARDINGEN/MAASSLUIS - In Maassluis werd zijn intocht per stoomboot be moeilijkt door een kapotte brug, in Vlaardingen tracteerde hij de kinderen op een gruwelijk praat je en in Schiedam voerde hij samen met burge meester Scheeres een STER-spot op. Sint-Nicolaas is er weer. Over zijn aankomst, die zaterdag in de Waterweggemeenten duizenden mensen op de been bracht, zullen zowel kinderen als volwasse nen nog wel enkele dagen napraten. Sinterklaas en zijn Zwarte Pieten arriveren in de Lange Haven, waar honderden mensen de kade bevolken. Schiedamse kinderen-belagen de Sint als hij zich een weg baant door het publiek op de Grote Markt. De clown Jojo zorgde mede voor een vrolijke sfeer in het kinderdagverblijf zaterdag. Twee fietsroutes naar M-Delfland 'Erker' wordt zaterdag geopend #1 het vrije volk MAANDAG 18 NOVEMBER 1985 Intocht om dagen over na te praten Op de Markt in Vlaardingen fronsten honderden ouders hun wenkbrauwen, toen de Sint in een toespraak vanaf het Stad huisbordes aandacht vroeg voor een „ernstige zaak"; De Sint sprak diep bedroefd van „een overval in België, waarbij niet alleen volwassenen, maar ook kinderen waren doodge schoten." En op de verjaardag van zijn neef. Sint Maarten, hadden onverlaten het ook al op de kleintjes gemunt door snoepjes te vergiftigen. „Wat een luguber verhaal zèg," reageerde een vader. En zijn zoontje, dat misschien nog dacht dat meegenomen wor den in de zak van Sinterklaas het ergste is wat een kind kan overkomen, zweeg peinzend. Joelen en schreeuwen was er pas weer bij toen vijf waaghal zen van Zwarte Pieten zich met een touw langs de kerkto ren op de Markt naar beneden lieten zakken. Evenals in Vlaardingen zag het in Schiedam zwart van de mensen op de kades van de ha ven waar de stoomboot met Sint en Pieten aanmeerde. Ook in Schiedam spoedde het Spaanse gezelschap zich met een na aankomst naar het stadhuis voor een topontmoe ting met de plaatselijke burge meester, Scheeres in" dit geval. „Daar komt 'ie, daar komt "ie," gonsde het tien minuten lang op de Grote Markt, voordat de bejaarde Sint wérkelijk in beeld kwam. Burgemeeste:- Scheeres en Sinterklaas wisselden voor een microfoon op hqt bordes be groetingen uit. Menige volwas sene, voelde al nattigheid toen de burgemeester de Sint plot seling aansprak op diens ver voermiddel, de stoomboot. „Mag ik u een ritje in onze nieuwe tram aanbevelen. Sint? Met de tram in Schiedam komt u langs de prachtige win kels aan de Broersvest. En in de Woudhoek bevinden de tramhaltes zich ook bij fraaie winkelcentra," aldus Scheeres. Ook Sinterklaas blies een deuntje mee in de Schiedamse STER-spot. Tijdens de over tocht, zo vertelde hij burge meester en publiek, was hij even de benen gaan strekken in het ruim van zijn stoom boot. Om tot zijn grote schrik te ontdekken dat daarin veel te weinig kadootjes lagen. Maar de Hoofdpiet die hij om tekst en uitleg vroeg, zei: „Sint, we gaan toch naar Schiedam? Daar heb je zoveel mooie win kels waar we kadootjes kun nen kopen De Maasluisse kinderen stonden al vroeg en vol goede moed te koukleumen aan de havenkant, maar voor sommi gen duurde het toch te lang. Ze konden niet allemaal begrip opbrengen voor de kapotte brug die het doorvaren van de boot uit Spanje tot in de bin nenhaven belemmerde. Nadat de stoomboot op de Nieuwe Waterweg was gesignaleerd, dromden zij met hun ouders samen op de plek waar burge meester Van Es de goedheilig man zou ontvangen. De spoorbrug draaide keurig op tijd open, maar. de ver- keersbrug reageerde niet óp de manipulaties van de brug wachter. Tot hun schrik zagen de kinderen de boot vlakbij de brug achteruit slaan. Ouders draafden achter "hun kinderen aan in de richting van de boot, weg van het platform en de drumband die Sinterklaaslied jes speelde. De Zwarte Pieten kwamen één voor één de dijk over hollen en tenslotte zagen een paar mensen de Sint in een auto langsrijden op weg naar Van Es. De eerste burger van Maas sluis had geduldig gewacht en maakte in zijn welkomswoord dan ook nauwelijks gewag van het ongewenste oponthoud. Van Es wist de kinderen ook zover te krijgen dat zij over het water schalden: „Dag Sin terklaas". Daar was de goed heiligman best van onder de indruk. Hij beloofde zijn Pieten zaterdagnacht de daken op te sturen om de schoenen te gaan vullen. Na een vertraagde aankomst in de Haven reed Sint in een open koets door Maassluis om onderweg in enkele winkelcen tra nog wat inkopen te doen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Ondanks de concurrentie van de intocht Van Sinterklaas kan kinder dagverblijf Katja terugzien ip; een druk bezocht jubi leumfeest zaterdag. In het met vlaggen en slingers ver sierde pand van het dagver blijf herste de hele dag eer. vrolijke sfeer. Terwijl ouders in de „Katjabar" met een kopje koffie en een plak cake een babbeltje maakten, geno ten tientallen kinderen van de clown Jojo, poppenkast en spelletjes. Met de opvang van weke lijks bijna honderd kinderen is Katja het grootste dagver blijf van Schiedam. Sinds de oprichting, in 1970 door het echtpaar Goedrond-Maes, is het gehuisvest in een statig en ruim pand aan de Dan ge Haven dat nog vele jaren meekan. Een ideale ruimte voor kinderen bovendien, die zaterdag alleen al plezier be leefden aan hard hollen door de talrijke gangen. Maar dat het desondanks niet goed gaat met de kinder opvang in Schiedam, dat Werd ook zaterdag in het ju bilerende dagverblijf niet ontkend. Lange wachtlijsten en overbelast personeel zijn de klachten van vrijwel alle kindercentra in de stad, in- élusief Katja. Een probleem dat behoort tot het handjevol brandende kwesties dat de gemeenteraad tot vlak voor de verkiezingen in maart' heeft laten liggen. Dat de stadsbestuurders de problematiek van de kinder opvang niet over de verkie zingen zal heentillen, daar voor zorgt de Werkgroep Kindercentra Schiedam (WKS). Die heeft aangekon digd een politiek forum over de kinderopvang te zullen or ganiseren in de eerste maan den van '86. Ook Katja "'aakt, na een tijdje van af- v 'gheid, weer deel uit van de iVKS. Voorzitter Willem Sloots: „We dachten eerst dat de verschillen tussen Katja en de andere centra te groot wa ren. Wij werken met een gro te professionele staf. Elf leid sters in vaste dienst, twee di rectieleden en een bestuur. Bovendien pakken wij de za ken vrij bedrijfsmatig aan. Andere centra zijn veelal sterk afhankelijk van vrijwil ligers en benaderen hun werk puur idealistisch." Maar dopr overleg met de WKS realiseerde de Katja- staf zich dat de belangen in grote lijnen overeenstemmen en dat samenwerking de eni ge kans is op resultaat. Sloots over de werkdruk van de Katja-leidsters: „Om half negen brengen ze de school gaande kinderen weg, om ne gen uur staan de crèchegroe- pen alweer voor de deur. Te genwoordig moeten er ook leidsters tussen de middag naar dc Sint Jozefschool, om overblijfgroepen te leiden. Ze hollen de hele dag heen en weer." Toenemende bezuinigingen door dc overheid dwingen het dagverblijf zijn prijzen te verhogen en soms zelfs zijn personeel lager in te schalen dan is voorgeschreven. Te gelijk ziet Katja zich gecon fronteerd met een sterk groeiende vraag naar kinder opvang. De wachtlijst is constant vijftig kinderen lang, maar in werkelijkheid is het aantal gegadigden vele malen groter. Veel ouders ge ven de moed op. Ook ontkomt Katja niet aan de gevolgen van de Ar beidstijdverkorting. Nood gedwongen sluit het kinder dagverblijf zijn deuren van de kerstdagen tot 6 januari, om de rechten van de leid sters op extra vrije tijd te ho noreren. „Ze ondergaan het allemaal gelukkig prima," al dus voorzitter Sloots relati verend. „Want anders hadden we ons jubileum niet zo fees telijk en gezellig kunnen vie ren." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Be wonersvereniging Schie- dam-Centrum is het ste delijke karakter van haar woonomgeving beu. Zaterdag nemen leden van de vereniging een spade in de hand om zelf een park in de binnen stad te gaan aanleggen. Dit gebeurt om twaalf uur op het kaal gebied bij het voormalige weeshuis de Lindenhof. De ge meente heeft toestem ming gegeven voor deze «zelfwerkzaamheid". De bewonersvereni ging, die nog niet zo lang actief is, bedacht het idee nadat gebleken was dat het kale stukje grond de eerste jaren nog niet wordt bebouwd. Niet al leen zal er groen worden geplant, maar (zoals dat hoort in een echt park) krijgen ook enkele speel- werktuigen en bankjes een plaats. Alle bewoners van het centrum zijn per brief uitgenodigd de han den uit de mouwen te ko men steken. De vereniging heeft overigens onlangs een nieuwe voorzitter be noemd: Koos Nesse. Zijn voorganger, Hans Bak ker, heeft zich kandidaat gesteld voor de gemeen teraadsverkiezingen voor de Partij van de Arbeid. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM In Diensten centrum de Vier Molens wordt woensdagavond een lezing ge houden met ais onderwerp "pijn en reuma". Volgens de organisatie, de regionale Reu mapatiëntenvereniging, is de maand november daarvoor bij uitstek geschikt.. „Juist in deze periode van het jaar nemen pijnklachten bij reumapatiën ten toe en voelen zij zich onbe haaglijk," aldus de vereniging. Voor de lezing is de arts Kof man uitgenodigd. Hij zal onder andere spreken over de ziekte "S.A.", medicijngebruik en oefeningen voor reumapatiën ten. De lezing begint om half acht. SCHIEDAM Niet één, maar twee fietsroutes van Schiedam naar het gebied Midden-Delfland komen er vol gend jaar. De extra route, die zal voeren langs de Polder vaart en de Kerklaan, is finan cieel mogelijk geworden door een subsidie die de gemeente Schiedam van de provincie Zuid-Holland heeft ontvangen. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Wethouder Hafkamp (welzijn) opent za terdag de "Erker", een nieuw wijkcentrum op de hoek van de Aleidastraat en de Jan van Avennestraat. Dit gebeurt om half twee 's middags. VLAARDINGEN "Een eli te crèche. Maar een beperkte groep ambtenaren kan 25 gul den per dag opbrengen." Zo noemde D66-raadslid Nel Kes- ter vrijdagavond de crèche voor kinderen van gemeente- personeel die begin volgend jaar in de leegstaande kleuter school aan de Thorbeckestraat begint. Ook het CDA had op de laat ste avond van de begrotingsbe handeling door de gemeente raad bij monde van Nel van der Linden kritiek op dit voor stel van B. en W. Ze pleitte voor het onderbrengen van de crèche bij kinderdagverblijf De Krentenmik en noemde de wijze van financiering "on eigenlijk gebruik van gemeen schapsgeld". De CDA'er doelde daarmee op het feit, dat de kosten voor verbouwing van de school voor rekening van ge meentewerken komen en dat de huur kunstmatig laag ge houden wordt. Remi Poppe (SP) hekelde het feit, dat 30.000 gulden van de herbezettingsgelden wordt gebruikt om een leidster aan te trekken. Hij vond dat "on eigenlijk gebruik" omdat deze gelden dienen voor herbezet ting en niet voor het creëren van nieuwe arbeidsplaatsen. Museumdirecteur Paalman (rechts) en voorzitter van de museumvrienden Passchier bij een schilde rij van Jan Commandeur. SCHIEDAM „Een land schap, abstract expressionis tisch weergegeven, in een Franse stijl. Een heel belangrijk kunstwerk, dat zich kenmerkt door gedurfdheid en vaart, en verrijking van ons bezit." Zo typeerde directeur Hans Paal man van het Stedelijjk Mu seum in Schiedam vrijdag avond de jongste schenking van de Vereniging Vrienden van het Museum. De aanwezi ge Vrienden waren zeer con tent met zijn woorden. De schenking, die vrijdagavond door verenigingsvoorzitter Pas schier werd onthuld, betreft een schilderij zonder titel, in 1982 gemaakt door Jan Com mandeur. De vereniging tast daarmee beslist niet voor het eerst (diep) in de buidel, getui ge een tentoonstelling van twintig kunstwerken in de ont vangsthal van het museum, die de vereniging in de dertig jaren van haar bestaan heeft ge schonken. Voor Paalman was het cadeau geen verrassing. Om niet met een schilderij te komen dat in de museumcollectie uit de toon valt, was de keuze van de schenking in overleg met de museumdirecteur tot stand ge komen. „Het schilderij van Commandeur past in het stre ven van het museum om he dendaagse kunst te verzame len," zo sprak Passchier, die vrijdagavond nog opzien baar- de met de uitspraak: „Er zijn veel, misschien wel teveel jon ge kunstenaars." Directeur Paalman greep het bezoek vrijdagavond van een vijftiental museumvrienden aan om hun vereniging te prijzen. Hij noemde de vereniging "een supportersclub, die een band slaat tussen het publiek en het museum." Maar met zijn des kundige typering van Com mandeurs schilderij (voor de., oppervlakkige toeschouwer een brij van dikke, felgekleur de klodders verf) maakte hij het helemaal. „Wat kan hij het toch mooi zeggen, hè," merkte een mu seumvriendin met bewonde ring in haar stem op. (Van een onzer verslaggevers) VLAARDINGEN Bij de in gang van een bomvol zaaltje in café de Lijndraaier worden wij opgevangen door meneer Vo gel. "Mijn vrouw en dochter zijn nog boven," zegt hij ver ontschuldigend. Vol belang stelling vragen wij hem wie van de beide dames als Bluebell in de beroemde Parijse nachtclub Lido heeft gedanst. "Mijn dochter! M'n vrouw is daar ai wat te oud voor. Ja, vróeger had ze het wel kunnen zijn." Marianne Vogel (25) heeft een punt gezet achter haar Franse carrière en wil nu in de Lijn draaier dansles gaan geven. Zaterdag kreeg het publiek een voorproefje, middels de monstraties ballet en tapdan- ce. Moeder Vogel had daar voor een groep jeugdige dan seresjes meegenomen uit de Westwijk, waar zij al sinds 1959 haar "Vlaardingse Ballet Akademie" heeft. Terwijl de vrouwen onder grote publieke belangstelling met het dansen bezig waren, stond va der Vogel zaterdag de pers te woord. Ja, hij is ook een paar keer in 't Lido naar Marianne's verrichtingen wezen kijken. "Mijn vrouw en ik werden per soonlijk door Madame Blue- bell, die is al 73 jaar oud, nar onze plaatsen gebracht. Een prachtige belevenis. Maar goed dat we wat korting kre-' gen/want een half flesje cham pagne kost daar 95 gulden," zo herinnerde hij zich. Voor Marianne was Bluebell worden een prima alternatief voor het klassieke batiet. "Ze is nogal lang," aldus Vader Vo gel. "Bij het klassiek ballet val je buiten de boot boven de één meter 73. Maar bij de Bluebells tel je pas mee tussen de één 73 en de één 80. Marianne is één meter 79." Een jaar lang heeft de Vlaardingse, die al in haar kindertijd enthousiast danste, in Parijs op de planken gestaan. Na de HAVO (gevolgd bij scho lengemeenschap Westland- Zuid). het Schoeversinstituut, een dansopleiding en het Lido hoopt Marianne Voge! nu haar bezigheden In een eigen dans-< school te vinden. Naar de drukte zaterdag in de Lijn- draaier te oordelen is daarvoor voldoende belangstelling. Ma- rianne kwam zelf ook nog even in actie in een tapdancenum- mer, uitgevoerd met een groepje meisjes. VLAARDINGF>: Vaartland en De Wetering moeten hun claim voor de bouw van een bejaardentehuis op de hoek Oosthavenkade/Van Leyden Gaelstraat laten vallen. Deze mening heeft de gemeenteraad vrijdag op de laatste avond van de begrotingsbehandeling in een motie neergelegd. CDA en SGP stemden tegen de mo tie, omdat zij willen vasthouden aan de besluiten, die twee jaar geleden over de nieuwbouw zijn genomen. Reden om de zaak opnieuw aan de orde te stellen vormt het voornemen van de provin cie om te streven naar een ver houding van 5050 bij de ver deling tussen confessionele en algemene bejaardentehuizen., Volgens wethouder mevrouw Hoogendijk kan dit betekenen, dat de provincie haar toestem-' ming voor nieuwbouw aan de. protestants-christelijke combi/ natie Vaartland/Wetering in- trekt. SCHIEDAM In de Schie damse Vrouwenkrant is ook plaats voor humor, zo blijkt uit het nieuwste nummer. Ais inlei ding voor een grapje vraagt de redactie aan haar lezeressen: "Hoe bakken bijstandsvrou wen hun vlees?" Voor het ant woord dient de Vrouwenkrant even ondersteboven worden gelezen: "In de Dreft, dan krimpt het niet." SCHIEDAM Drie perso neelsleden van de scheepswerf Wilton Fijenoord in Schiedam vieren deze maand een jubi leum. De Rotterdammer R. Verhaas (kraanrijder) en de Vlaardinger L. B. Koevermans (electromonteur) zijn beide veertig jaar in dienst. De Schiedammer A. L. Roza (tech nisch commercieel medewer ker) viert een vijfentwintigjarig dienstverband.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1