van jOOOvoorRPhG Verjonging van kandidaten op CDA-lijst 'Havenwerkgevers verantwoordelijk Staatssecretaris blijft bij de strafkorting Provincie controleert garages Rotterdam volop in popstrijd Met: De Eerste Steen Haven en Bedrijven Kunst Sport Wethouder Vermeulen wil hearing Verwarring om Fiesta's Rover gepakt Sis kV5 W *1 1 1 geni;- ,',r 5' li? 'tïW'i ROTTERDAM Wethouder Pim Vermeulen ziet mogelijkheden de woonlasten voor Rotter dammers met kleine inkomens enigszins te verla gen. Behalve de onroerend goedbelasting-, zouden in bepaalde gevallen ook de kosten voor het reini gingsrecht en de zuiveringskosten kwijtgeschol den kunnen worden. Dit zou voor de minima een voordeel van 450 gulden per jaar opleveren. Terwijl er nog grote rook wolken boven de raffinade rij Mngen, werd een deel van het perso neel naar huis gestuurd. Theoretisch Gegroeid Stikstof vervolg voorpagina j WOENSDAG 20 NOVEMBER 1985 ^bonlasten kunnen f 450 lager (Van onze 'kunstredactie) ^ROTTERDAM, - DEN HAAG 'Een beroep tegen i/Chet «stopzetten van de pro s' vlnciaie subsidie - heelt het 'Rotterdams 1*Phllharmo- ,,nisch, Orkesteen -."meeval- J ter" van 10.125 gulden opge- 'lieverd._,f s; /f'.Nadat ProvinclalëStaten 'van Zuid-Holland in - no vember vorig jaar" hadden s besloten de subsidié 'aan f'ftet Rotterdamse;orkest - té beëindigen.'maakte "het" RPhO bezwaar'omdat'voor het seizoen 1985-1986 reeds verplichtingen "waren aan gegaan' en contracten 'wa ren gesloten. Daaronder vielen enkele concerten ln Lelden, waar het orkest al 35 "jaar' elkAeizoen 'op-, treedt./"^, >\f ff ff Sff, 'Om'dé drieinLëlden ge boekte concerten te kunnen bekostigen,hééft hét' RPh'O nu drie twaalfde van dé tot voor kort geldende jaarlijk se subsidie(40.500 gulden) van" dé 'provincie' ontva'n- minima iSSsra ft. f< ,7^*a Wind houdt brand in (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Een hevi ge explosie, gevolgd door een grote, felle brand, heeft gister middag een deel van de Al Ras-raffinaderij (vroeger Gulf) in Europoort in de as ge legd. De brandweer gaf groot alarm en zette tachtig man in, die de vuurzee met ondermeer twintig waterkanonnen bestre den. Niemand raakte gewond. Rond half vier werd de dag- ploeg, zo'n honderd man, op de raffinaderij van de Koeweitse oliemaatschappij KPC opge schrikt door een hevige knal. Op de verbinding tussen twee destilleerfabrieken, bij de ont zwavelingsinstallatie, was een reformunit ontploft. Volgens een woordvoerder van de raffi naderij was de oorzaak daar van vermoedelijk een ontsnap- 'v Dit plan van Vermeulen moet nog in het college van B. en W. besproken worden. Er zitten nog haken en ogen aan. De waterschappen innen de kosten voor reiniging en zuive ring namelijk meestal via de GEB-rekening. De waterschap pen zouden eerst zelf voor de heffingen moeten zorgdragen, voordat over kwijtschelding kan worden gesproken. Om de hoge woonlasten te bestrijden, wil wethouder Ver meulen meer gaan doen aan voorlichting over individuele huursubsidie en de mogelijk heden voor het afschrijven van de onroerend goedbelasting. Uit de twee woonlastenon- derzoeken, die in Feljenoord- Noordereiland en in het Oude Westen zijn gehouden, is geble ken dat veel te weinig mensen profiteren van de huursubsi die. Ongeveer de helft van de mensen die aanspraak kunnen maken op de subsidie, doet dat niet. Vermeulen wijt dit vooral aan de ingewikkeldheid van het systeem. Woonlasten vormen ook het onderwerp van een bespreking die Vermeulen deze week voert met zijn Amsterdamse collega Jan Schaefer. In Am sterdam start namelijk een on derzoek naar de mogelijkhe den om het inkomen-woonlas ten stelsel in te voeren. Vol gens dit stelsel worden de woonlasten afhankelijk gesteld van het Inkomen. Mensen met een relatief hoog inkomen zou den dan niet meer in huizen met lage woonlasten mogen wonen. Volgens Vermeule" heeft het Amsterdamse onderzoek een "theoretische inslag". „De plannen worden doorberekend. Er wordt gekeken waar bij voorbeeld het inkomens-woon lasten stelsel het eerst inge voerd zou kunnen worden." Als het onderzoek klaar is, komt het inkomens-woonlasten stel sel aan de orde in de gemeen teraad van Rotterdam. Wethouder Vermeulen pleit er voor dat het woonlastenpro bleem inzet wordt van de lan delijke verkiezingen, die vol gend jaar worden gehouden. „Er zal bij het rijk iets moeten veranderen," zegt Vermeulen. „De gemeentelijke onmacht druipt over tafel." (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De leerlin gen van basisschool Sint Jozef in Schiedam zijn gis teren vrijwel allemaal de monstratief thuis gebleven. Zij protesteerden daarmee tegen het nijpende ruimte gebrek waarmee de school kampt. Zo worden twee complete kleuterklassen el ke ochtend met een ge meentebus naar twee nood- lokalen elders in Schiedam gebracht. Honderdvieren zestig leerlingen werden door hun ouders ziek ge meld. Volgens die ouders ligt.de schuid bij - de ge- - meente Rotterdam dieAvol- gènshen te'laks. is met het opknappen 'van enkeleToka- len in Schiedam. De leiding van Sint Jozef, gevestigd aande -Nassau- iaany heeft haar" oog laten vallen op enkele lokalen „om de hoek" aan de Schoolstraat. Daarin huist I au nog het Kort'Middelbaar Beroeps' -'J Onderwijs (KMBO). Deze school staat op het punt ergens anders ■vf In één van de lo kalen van de "stakende" St. Jozefschool in Schiedam krij gen twee kinde ren les. in Schiedam lokalen te be trekken. De nieuwe behui zing moet echter eerst door de gemeente Rotterdam, die de lokalen in beheer heeft, worden opgeknapt. Begin augustus verkeerde directeur Mar Eisendoorn nog in de veronderstelling dat zijn school diezelfde .maand twee nieuwe lokalen "zou betrekken. „Toen Ik sa- 1 men met de aannemer ging kijken,wat'ër- allemaal ver- 4 bouwd moést* Worden, hoor de ik tot m'n verbazing dat de verhuizing moest wor den uitgesteld. Op zich is de demonstratie van de ouders en leerlingen niet juist maar ik kan me hun reac tie wel indenken." In tegenstelling tot de ge- (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM De kandi datenlijst van het CDA voor de komende gemeenteraadsver kiezingen in Rotterdam heeft een aanzienlijke verjonging ondergaan. Van de vijf nieuwe kandidaten zijn er drie jonger dan veertig jaar. Meest opval lende nieuwe naam is die van dr. ir. F. A. J. van den Bosch, lector aan de Erasmus Univer siteit. Hij staat tweede, achter te wolk waterstofgas. De vuurzee woedde vlakbij één van de vitaalste onderde len van de raffinaderij, de compressorbrug. „Maar we hebben puur mazzel gehad," aldus een woordvoerder van de raffinaderij. „Door die gure oostenwind sloegen de vlam men de andere kant op. Boven dien brandde het net op een punt waar veel ruimte is tus sen de installaties." De installatie waar de explo sie zich voordeed was niet het duurste onderdeel van de fa briek. De materiële schade werd op circa twee ton ge schat, maar vermoedelijk zal de produktie wel enige tijd stil liggen. „De ene unit kan niet zonder de andere." Hoewel de brandweer de vuurhaard betrekkelijk snel onder controle had, duurde het nog tot zes uur voordat de brand was uitgewoed. Om ver der explosiegevaar te voorko men was besloten met stikstof de inhoud van de destilleer- units naar de vuurhaard te pompen, zodat er geen zuur stof in de leidingen kon komen. Nadat alle brandbare gassen en vloeistoffen uit de leidingen waren geperst, werd het vuur door de stikstof vanzelf ge doofd. Bij de brand kwamen vrij wel geen schadelijke gassen vrij. Er brandde voornamelijk waterstofgas. In februari woedde op dezelf de raffinaderij een middelgro te brand, die door de bedrijfs brandweer snel werd geblust. Rosenmöller: „Het is ons ab soluut niet te doen om betere regelingen tegen te houden. Maar kaderleden van ons bij andere bedrijven vallen nu over ons heen. We hadden af gesproken met die 22 dagen niets te doen.' Onze handteke ning staat onder de CAO en we hebben de werkgevers in ande re bedrijven aan de afspraak over die „oude" vrije dagen ge houden. De Nehem onderzoekt de roosterproblemen en de af spraak bij Quick Dispatch doorkruist dat onderzoek", al dus Rosenmöller. De Vervoersbond FNV houdt de werkgeversorganisatie SVZ verantwoordelijk voor de gere zen problemen. „Wij vragen nu de SVZ om een reactie", zegt Rosenmöller. ,Als de SVZ het niet in strijd vindt met de CAO, dan ontstaat een nieuwe situatie, dan zien we verder. Dan'verstaan wij ons met onze kaderleden en zullen we even tueel de juridische mogelijkhe den bekijken om naar de rech ter te stappen", aldus Rosen möller. Mocht er nog geen oplossing zijn als pp 9 december de bondsraad (het parlement van de Vervoersbond) bijeenkomst, dan zal ook deze zich volgens Rosenmöller in de zaak men gen. „We hopen dat de zaak niet escaleert. We zitten nu on ze uren te verdoen doordat de zaak wordt opgeklopt." ROTTERDAM Er moet toch eers hoorzitting komen over het Normkostensysteem, voordat de Tweede Kamer over dc invoering van dit nieu we subsidiestelsel voor nieuw bouw gaat beslissen. Dat wil wethouder Pim Vermeulen van Stadsvernieuwing en Volkshuisvesting, ondanks de „handreiking" die staatssecre taris G. Brokx' heeft gedaan. Brokx stelde vrijdag, in een brief aan de leden van de Tweede Kamer, voor de extra rijksbijdrage per woning op te schroeven tot duizend gulden. Hierdoor zouden geen extra huurverhogingen noodzakelijk zijn. Aanvankelijk wilde de staatssecretaris 700 gulden per woning bijdragen. Wethouder Vermeulen vindt het gebaar van Brokx echter niet voldoende. „Het Nor.nkos- tensysteem heeft nog geweldi ge nadelen in vergelijking met het oude stelsel", aldus de wet houder. „De zekerheid voor de start van de bouw over de hoogte van de huur is toch om ver gegaan. Het is nog geheel onduidelijk hoe het ministerie zal omgaan met prijsstijgin gen. Bovendien hebben we 1.200 gulden per woning no dig." (Van een onzer verslaggevers) ROTTERDAM Staatsse cretaris De Graaf (Sociale Za ken) blijft bij zijn voornemen de gemeente Rotterdam een "strafkorting" op de bijstands vergoeding te geven. Hij heeft dit gisteren gezegd in een nieuw gesprek over deze zaak met wethouder Van der Have (Sociale Zaken). De Graaf beraadt zich nog over de hoogte van de korting: de volle 4,8 miljoen of een deel ervan. In elk geval zal hij zijn besluit gieten in de vorm van een officiële beschikking. Rot terdam heeft hierom ge vraagd, opdat de gemeente in beroep kan gaan bij de Raad van State. Rotterdam verzet zich tegen de strafkorting, omdat De Graaf is uitgegaan van onmo gelijke eisen. De Gemeentelij ke Sociale Dienst was te laat met de invoering van de kor ting voor "woningdelers", maar de gemeente voert aan dat in de korte beschikbare tijd niet alle 55.000 dossiers konden worden doorgewerkt. De Graaf zal de korting toe passen op het voorschot dat de gemeente maandelijks ont vangt ten behoeve van de uit voering van de Bijstandswet. Rotterdam had gevraagd de korting pas in te houden bij de jaarlijkse eindafrekening. de huidige CDA-fractievoorzit- ter B. F. Bohré. De raadskandidaten krijgen van het bestuur en de algeme ne ledenvergadering de op dracht mee een fellere opposi tie te gaan voeren. Deze op dracht vloeit voort uit de op stelling van de PvdA, die op nieuw gekozen heeft voor een linkse meerderheidsstrategie, die in principe de VVD en het CDA buiten de bestuursverant- woordelijkheid wil houden. De CDA-raadsieden, die al drie periodes in de raad zitten, komen niet meer voor op de nieuwe kandidatenlijst, die gis teravond op de alge.mene le denvergadering in Atrium werd bekendgemaakt. De be kendmaking volgde na stem mingen in de afdelingen. De afdelingen bleken de be- stuursvoordracht nagenoeg ge volgd te hebben; er had slechts een stuivertje wisselen plaats tussen de nummers negen en tien. Het CDA gaat ervan uit dat de eerste tien kandidaten op verkiesbare plaatsen staan. Momenteel telt de fractie acht leden. De eerste tien op de nieuwe lijst zijn: 1. B. F. Bohré (57 jaar), 2. dr. ir. F. A. J. van den Broek (38), 3. D. C. Dekker (30), 4. J. A, Spierings (37), 5. J. W. van der Schalk (55), 6. mevr. mr. E. Buijs-van Riet (52), 7. R. M. Smit (26), 8. mevr. H. C. Hemelsoet-van Deelen (48), 9. D. Ziilstra, 10. mevr. mr, E. A. M. dé Bok-van Borg (52). DEN HAAG De Zuidhol landse gemeenten gaan de ko mende maanden controleren of de afgifte van chemisch afval door garagebedrijven volgens de regels gebeurt. De verwer kers van dit afval dienen deze afgifte aan het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer te melden. Het ministerie krijgt echter maar weinig van dit soort meldingen. Vermoed wordt riu dat het chemisch afva.' "an sommige garages wordt ermengd met afgewerkte smeerolie. Deze toevoeging maakt de smeero lie ongeschikt voor hergebruik. Bedrijven die de voor afgifte van chemisch afval geldende regels overtreden, zullen één keer worden gewaarschuwd. Blijkt bij een tweede controle opnieuw overtreding, dan volgt een off'-*"* "'-"ande. m iddelde basisschool, krijgt Sint Jozef er jaarlijks kinderen bij. In acht jaar tijd is het aantal van onge veer 130 naar ruim driehon derd gegroeid. Het gevolg daarvan is dat het oor spronkelijke gymnastieklo kaal en het handenarbeidlo- kaal in gebruik zijn als ge wone klassen. Tussen de middag moe ten de overblijvende leerlin gen in twee groepen eten in de hal, dié te klein is voor alle leerlingen tegelijk. De scholieren worden zolang het schoolplein op gestuurd om op hun beurt te wach ten. „Dadelijk als het echt koud gaat worden, is dat een onhoudbare situatie," vindt directeur Eisendoorn. De ouders wilden hun kroost voor één dag thuis houden. AMSTERDAM Vier Rot terdamse popgroepen hebben de halve finales bereikt van de strijd om de Grote Prijs van Nederland, de inzet van een nationaal concours waarin het magazine OOR, de VARA en de Stichting Popmuziek Neder land samenwerken. In de halve finale op vrijdag 29 november in Nijmegen ne men I've Got The Bullets en Spasmodique het op tegen groepen uit Utrecht, Each, Vllssingen, Den Bosch, Venlo en Amsterdam (2x). Een dag later komen in Den Haag Ma ny More en The Moral Virtue uit tegen groepen uit Amster dam (2x), Utrecht, Soest en Den Haag (2x). In totaal tellen de twee halve finales zeventien groepen. De finale is op 14 december in het Amsterdamse Paradiso. DORDRECHT Twee brui ne Ford Fiesta's die beide op het Dordtse Stationsplein ge parkeerd stonden hebben voor de nodige verwarring gezorgd. Een Dordtenaar stapte met zijn eigen sleuteltjes per onge luk in de verkeerde en reed er vrolijk een dag mee rond ter wijl de echte eigenaresse van de auto inmiddels aangifte deed van de vermissing bij de politie. De man kwam in Bra-' bant zonder benzine te zitten, bestelde een takelwagen, ter wijl hij in zijn onschuld maar bleef denken dat hij in zijn eigen auto zat. Een recher-; cheur van de Dordtse politie, die had opgemerkt dat er nog een andere bruine Ford Fiesta op het Stationsplein stond, zorgde er voor dat de wagens konden worden omgeruild. ROTTERDAM Een 70-ja- rige Rotterdamse Is gisteren beroofd van haar handtas. De politie achterhaalde korte tijd later de 19-jarige A. van K. als de dader.

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1