CPN alleen in kritiek OGB 6 hotelöverm de koop toe! Onderscheiding voor Martien de Graaf Verhulsdonk voor 49kMr)UMrakker Jongeren profiteren, daling van werkloosheid Overvallers hebben meer op 't geweten Expositie sleèpvaart In Nederlands-Indië Duo aangehouden I SCHIEDAM Bewoners hebben gisteravond met succes een "overval" gepleegd op de jaarver gadering van woningbouwvereniging Volkshuis vesting. Even voordat de besloten bijeenkomst zou beginnen, wandelden vijf bewoners uit Zuid en van het Bachplein het pand van de SSSW aan de Kerklaan binnen. De actie had het beoogde effect. De drie bestuursleden van de vereniging lieten de delegatie binnen. Bovendien kregen de vijf de jaarrekeningen over 1984 mee. Daarin konden zij precies lezen hoe het nu zit met het tekort van ruimacht miljoen dat de boeken van de vereni ging ontsiert. Vrienden Gemeente Voor het eerst aan één en dezelfde tafel: links de be stuurders, rechts de bewonersdelegatie. Maximum Minima Bij aankoop van een Polaroid camera (alv.a. 99,-) •Gratis 6 hotelovernachtingen voor 2 personen •fin ca.;300 hotels in 6 landen VRIJDAG 22 NOVEMBER 1985 HET VRIJE VOLK SCHIEDAM De VVD-Schie- dam gaat de komende raads verkiezingen in met Gerard ■Verhulsdonk ais lijsttrekker. Verhulsdonk.was bij de drie voorgaande raadsverkiezingen eveneens de blikvanger en is op dlt'moment voorzitter van de fractie in de gemeente- raad.De liberaal A.K. Klug zal 'de volgende raadsperiode ze ker niet van de partij zijn: hij heett zijn lidmaatschap per twee december opgezegd in verband met verhuizing naar een andere gemeente. Eerder al werd de benoeming bekend van wethouder Cor van Tilborg tot directielid van de Vereniging Nederlandse Ge meenten. De twee liberalen zullen begin volgend jaar voor de resterende maanden wor den opgevolgd door Th. Bak kers (ook Rijnmondgecommi- teerde) en A. Bijloom. Van de laatste is nog niet bekend of hij inderdaad in de raad wil plaatsnemen. Op de kandidatenlijst van de liberalen preikt Luub Hafkamp, de tweede WD-wethouder, op de tweede plaats. Rijnmondge- commiteerde Th. Bakkers staat op een verkiesbare vijfde plaats. Volgens lijsttrekker Verhulsdonk houdt de VVD daarmee rekening met de op-' heffng van het Openbaar Li chaam Rijnmond. "Mar Bak kers staat altijd op die plaats op de lijst. Dat is onze tweede kandidaat voor een wethouder schap. Het is een goede reser ve." zien Gerard Verhulsdonk: „VVD krijgt tussen de vijf en zeven zetels." ment is de WD met zeven r mensen vertegenwoordigd. In '81 kregen zij echter een rest zetel toegewezen. "Dat is ge woon geluk," meent de libe- raai. De gemeenteraad van Schiedam krimpt met twee ze tels door het teruggelopen aantal inwoners. Daardoor moeten er per zetel meer stemmen worden binnenge- haald, de zogenoemde kiesde ler. Als de VVD in aantal zetels gel lijk blijft, komt er één nieuw gezicht in de raad: M.J. Loch staat op de zevende plaats van de lijst waar verder de huidige" raadsleden De Jong - Sunder-; man, Renskers - Maas en Prins op staan. Verhulsdonk is de derde lijst trekker die aan de vooravond van de verkiezingen bekend wordt. Eerder werden Adri Reijnhout en Bart de Leede door respectievelijk D66 en de PPR/PSP-combinatie naar vo ren geschoven. Even voor het begin van de jaarvergade ring wandel den de vijf vertegen woordigers hetSSSW- hoofdkantoor aan de Kerk- laan binnen. (Van een onzer verslaggevers) i Al jaren lang was het een om zo'n papiertje in handen te doorn in het oog. Die vereni-' krijgen en zodoende toch de ging Volkshuisvesting was niet vergaderingen bij te wonen pluis want je moest er aan- mislukten. Onder aanvoering deelhouder van zijn. Pogingen van Armand van Puyvelde hakten bewoners uiteindelijk de knoop door en verrasten zij de bestuursleden volkomen. Na een kort overleg besloot men de vijf toe te laten en aan te horen. Na een ruim uur van heen en weer praten en klagen, gingen de twee aanvankelijke "tegen standers" als betrekkelijke vrienden uit elkaar. „Ik wil best het contact met de bewo ners verstevigen. En dan voor al naar hun klachten luiste ren", aldus penningmeester L. van de Windt die voor de gele genheid als voorzitter optrad. Dat contact kan meteen goed aangehaald worden op de bij eenkomst vanavond in de Be- thelkerk (acht uur) waar het bestuur van de vereniging zich ten overstaan van de bewoners in Zuid zal moeten verdedigen. Op een "flap-over" deed de eveneens aanwezige interim- directeur Cees Hammings uit de doeken hoe nu precies de acht komma drie miljoen gul- den in elkaar steekt. „Als onze verwachtingen uitkomen, spe len we quitte", was de bood schap die de delegatie mee kreeg. Een al vaker gehoorde uitleg van de zijde van Volks huisvesting. De cijfers zijn gebaseerd op de berekeningen van nog geen maand geleden. Volkshuisves ting wijst met een boze vinger naar de gemeente waarvan het nog een miljoen te goed heeft. Pas als dit geld op tafel ligt, komt ook het rijk weer met haar achterstallige bijdrage enzovoort. De bestuurders ga ven toe dat er voor het onder houd van de woningen te wei nig geld in kas is. Iets dat een neergaande lijn veroorzaakt want de woningen worden steeds slechter. Van de Windt voorspelde dat Volkshuisvesting op zeer korte termijn de gemeente aan zal spreken. „Het kan zo niet lan ger", vond hij. Volgens het be stuur voldoet zij nu aan de eisen die de gemeente stelt om met geld over de brug te ko men. Het gepraat vond trouwens jplaats in het bijzijn van raads- Volgens Verhulsdonk behalen de liberalen bij de gemeente raadsverkiezingen tussen de vijf en zeven zetels. Op dit mo- (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM/VLAARDIN- GEN/MAASSLUIS De jeug dige schoolverlater profiteert meer van de daling van de werkloosheid dan de wat oude re werkloze. Dit concludeert directeur J. A. van Lent van het Gewestelijk Arbeidsbureau uit de werkloosheidscijfers van oktober. Van het totaal aantal werklozen (9445) is 15 pércent schoolverlater en jon ger dan 23 jaar, maar van de 1200 personen die zich in okto ber lieten uitschrijven, was een kwart schoolverlater. .V" Van Lent schrijft een en an der "wellicht" toe aan de ver anderde werkwijze van het GAB, die erin geresulteerd heeft dat bij het GAB meer va catures gemeld worden dan voor deze période van het jaar verwacht mocht worden. Hier van profiteren, aldus Van Lent, voornamelijk de schoolverla ters. Ongeveer de helft van het aantal uitgeschreven' school verlaters stond ingeschreven voor een administratief be roep. In het gebied Nieuwe Water weg Noord; (Schiedam, Vlaar dingen, Maassluis, Maasland, Rozenburg en Hoek van Hol land) daalde het aantal werk lozen in oktober met 198 perso nen: 115 mannen en 83 vrou wen. De openstaande vraag van werkgevers daalde van 327 naar 232. Eind vorige maand waren 9445 personen werkloos: 11 percent van de be roepsbevolking. Van de bij het arbeidsbureau gemelde vacatures (in oktober 210) is een aantal moeilijk te vervullen. Het gaat met name om vacatures voor vakge- schoolde mensen in de bouw en metaal en om automatise ringspersoneel. Tot slot de cijfers per ge meente. SCHIEDAM Met de aan houding van drie VI aard in ge rs én één Rotterdamse afgelopen zondag, heeft de Schiedamse politie acht inbraken in Schie dam; en Vlaardingen opgelost. Het'viertal wérd gearresteerd in'verband niet de overval za terdagnacht op de eigenaar van de Schiedamse Melody- bar aan de Singel. De 42-jarige man kreeg na sluitingstijd een alarmpistool onder z'n neus gedrukt en werd gedwongen enkele hónderden guldens af te geven. De vier overvallers werden een dag later aange houden! - - f Tijdens de verhoren bleken de verdachten, variërend in leeftijd van 17 tot en met 24 jaar, nog meer op him kerfstok te hebben. Zij worden ervan verdacht ook tweemaal te heb ben ingebroken in een ander etablissement aan de Singel, café Sport. Verder werd ook in gebroken in woningen aan de Schiedamse Burgemeester van Haarenlaan en in de' Vlaar- dingse Hogendorplaan en Abel Tasmanlaan. Üd Ru Hartog (CDA). Hij was j genwoordiger van de Bonds- voor de eerste maal aanwezig I spaarbank, aanwezig als lid/ als pas benoemd bestuurslid I aandeelhouder, hield de ganse van de vereniging. Een verte- vergadering z'n mond. De Kraus, het legendarische sleepschip uit de tro pen dat in de. Tweede Wereldoorlog, verlóren ging,- kent thans nog een model dat momenteel in liet- Maassluise sleepvaartmuseum te zien is. Er 5e-' staan nog foto's van het schip uit 1930, toen het bij-, voorbeeld eens de tinbaggermolen van Toboali vdnl Tandjong Priok naar Toboali sleepte. - -yxix De expositie belicht een stuk koloniale geschiede- nis in het toenmalige Nederlands Oost-Indi'è. Dei sleepdienst werd er vanaf 1914 voornamelijk ver zorgd door de Nederlands-Indische Steenkolen Han del Maatschappij (NISHM). Over de sleepboten dié] nodig waren voor de bunkerhavens gaat de expósi-., tie voornamelijk. De tentoonstelling zal tot en met 81 maart 1986 te zien zijn. Met zijn ongebreidelde kri tiek nam Bruseker een voor schot op de begrotingsbehan delingen die komende maan dagavond losbarsten. Begin deze week liet de CPN al een verklaring rondgaan waarin de plannen als "onvoorstel baar" werden afgeschreven. Bruseker kreeg in de commis sie geen steun. „Rechtvaardig" noemden zowel PvdA-raadslid Aad Wiegman en CDA'er Aad van Lingen de nieuwe tarie ven. Mensen die met een hoog Inkomen in een goedkoop huis je wonen, worden nu niet meer ontzien. Hoewel de finesses van het nieuwe tarievenstelsel in een besloten gedeelte van de ver gadering door de raadsleden werden besproken, werd al ge zegd dat waarschijnlijk de flatbewoners van de verande ring zullen profiteren. Mensen in Nieuwland en Groenoord kunnen een lagere aanslag te gemoet zien. Het gemeentebe stuur gaat er vanuit dat het to taal bedrag dat via de OGB binnen wordt gehaald niet stijgt. CDA-raadslid Luud Snel drong bij wethouder Cor van Tilborg tevergeefs aan op een maximum-verhoging. „Het college heeft altijd gezegd dat het beleid erop is gericht, geen lastenverzwaring voor de bur gers te creëren." Het is wat on begrijpelijk als iemand ineens meer OGB moet gaan betalen. Volgens Van Tilborg. die in het verleden ook al eens een verlaging van de vrijstellings grens heeft aangekaart, is dit Cor van Til- berg: ,,'t gaat om individue le verhogin gen": (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De nieuwe ta rieven voor Onroerend Goed Belasting (OGB) worden zo goed als zeker ingevoerd. In de commissie financiën bleek gis termiddag alleen de CPN een fel tegenstander. „Een giganti sche verslechtering" noemde communist Ulferd Bruseker de verlaging van de vrijstellings grens van 27.000 gulden naar 3000 gulden. In het vervolg krijgt hierdoor elke huurder of huiseigenaar een jaarlijkse aanslag. Mensen met een een malige uitkering zijn er van uitgesloten. SCHIEDAM De politie heeft twee Schiedammers aan gehouden die van vijftien in braken worden verdacht. Het gaat om een 17-jarige en een 15-jarige jongen die diefstallen zouden hebben gepleegd in vijf schoolgebouwen en tien kelder boxen. met de opvoeringen haar der tigjarig bestaan. "Zwarte schaap-witte lammetjes" is een komisch verhaal over een familie die een erfenis krijgt. De voorstelling begint om kwart over acht. De zaal is orri half acht open. De entree be draagt vier gulden. SCHIEDAM De jubilerende toneelvereniging Othello geeft komende zaterdag in de Blau we Brug een voorstelling van het stuk "Zwarte schaap-witte lammetjes." De vereniging voerde dit stuk al eerder met succes op in het Passagethea ter en in de Vlaardingse Stads gehoorzaal. De vereniging viert vincie een dergelijke beslis sing (op papier) niet goed zal keuren. De commissie financi en had het beraad achter ge sloten deuren nodig om deze handelwijze nog enigszins "ge heim" te houden. Aangenomen moet worden dat de provincie op de hoogte is van deze Am sterdamse variant. geen argument: „Het gaat hier om individuele verhogingen. Het is wat anders als we iets voor iedereen duurder ma ken." Doordat de OGB-tarieven per drieduizend gulden zijn verlaagd, profiteren de bewo ners van duurdere huizen van de nieuwe berekeningen. De minima in Schiedam zul len dezelfde behandeling krij gen als hun lotgenoten in Am sterdam. Om administratieve rompslomp te voorkomen krij gen zij geen OGB-aanslag toe gestuurd. Het idee om de "Am sterdamse variant" in te voe ren is afkomstig van PSP/ PPR raadslid Bart de Leede. Een nadeel is echter dat er geen officieel raadsbesluit ge nomen mag worden. Nu al staat vast dat de pro- Schiedam 2428 1390 3818 Vlaardingen 2094 1398 3492 Maassluis 808 461 1269 Rozenburg 303 254 757 Hoek van Holland 150 85 235 Maasland 39 35 74 (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM De Schie damse politie heeft een jeugd bende opgerold. In totaal der tien jongens in de leeftijd van 15 tot 18 jaar zijn aangehouden in verband met een serie dief stallen. De politie kwam de bende op het spoor na de arrestatie van een 17-jarige Schiedammer die ervan verdacht werd een bromfiets te hebben gestolen. Na verhoor kwamen andere' misdrijven aan het licht. Zo richtte'de groep! voor dui zenden fuldens schade aan bij vernielingen in twee panden aan de Olivier van Noort- straat. Verder werden er uit een schoolgebouw aan de Nag- tegaallaan een complete TV- en stereo-installatie ont vreemd (1700 gulden) en ver dwenen er uit dp kelderboxen aan het Johan Straussplein een zestal damesfietsen met een waarde van bijna 2000 gul dén. Bij vernielingen op een bouwplaats in Woudhoek werd. ven bij de wijkpost aan de Lo- rentzlaan. Om kwart over één vertrekt de bus met deelne- mers vanaf hef Stationsplein. Onderwerpen die onder meer aan de orde komen zijn tocht in huis, het ventileren en isola tie. Een medewerker van de nutsbedrijven za! hier uitleg overgeven. SCHIEDAM Hoe krijg ik minder energiekosten? Dat is de grote vraag die een gezel schap bejaarden uit Oost gaat bezighouden tijdens een be zoekje aan de nutsbedrijven Schiedam komende dinsdag. De excursie wordt georgani seerd door de Raad voor het Bejaardenwerk. De deelname is gratis. Men kan zich opge- l.p.v. de kado-set eventueel 50% v.h. Dnjlo-voordeel in geld. SCHIEDAM Voor de der de keer houdt het Sportfond- senbad aan de Burgemeester Knappertlaan een jazznight. Gezien de stijgende lijn in het aantal bezoekers (eerst zo'n 25 en de tweede keer ruim 50) verwacht de leiding van het bad morgenavond een ruime belangstelling. De jazznight begint rond half tien en kost tien gulden aan entree. Het quintet Kurt Sonneveld zal voor de muziek zorgen. Op het repertoire heeft deze groep stukken van onder meer Cole Porter. Cedar Walton en Perdy Hubbard. Gezien de "exotische ambiance" kunnen daar tus sendoor Bossanova's en andere latin-muzieksoorten verwacht .worden. ere-medaille in brons, verbon den aan de Orde van Oranje Nassau overhandigd krijgen. De Graaf is op dit moment be last met de bediening van de felsmachine waarmee vleeswa ren in blik worden geconser veerd. De Graaf woont aan de P. J. Troelstralaan. SCHIEDAM Schiedammer Martien de Graaf heeft een Ko ninklijke onderscheiding gekre gen. Hij is vandaag op de kop af veertig jaar in dienst bij de Schop Vleeswaren- en Conser- venfabrlek in Rotterdam. De Schiedammer zou vandaag uit handen van burgemeester R. Scheeres van Schiedam de HOOGSTRAAT 104-106 SCHIEDAM TEL. 266720

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1