4 Centrumbewoners leggen Wezen plantsoen aan Ongeloof in Zuid, verrassing in West Vlaardingse sneer naar Schiédam Erker trekt lOOO bezoekers in openingsweek 4 Van koffiepot tot pot au feu Wim Speksnijder (62) overleden 'Andere gemeenten laten het afweten' ■m Commissie Bodem onderzoek kraakt milieubeleid Maassluis ws Pt? Buurtbewo- ners zagen de dode tak ken van een categus. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Er is meer geld voor het mini mabeleid dan de vier ton die B. en W. hiervoor volgend jaar willen uittrekken. Als dit bedrag niet toereikend mocht blijken, is er altijd nog een uit- oop mogelijk van zo'n 150 duizend gulden. Dit be drag is afkomstig uit het anderhalf jaar geleden ingestelde fonds voor de minima, waar nog nie mand gebruik van heeft kunnen maken. Het be drag is inmiddels in de algemene reserves van de gemeente beland, maar zal worden aangesproken als dat nodig is. 50 gulden l V.l.n.r. Natas ja (7), openingsdag. Sander (6) en Patricia 9enthousiast aan het tekenen op de ■TÊ> sgSM'-T» Leo Kleinekoort met personeel Ellen (links) en As- trid op de -scheiding van oude en nieuwe Koffiepot. Wethouder Hafkamp m gesprek met mevrouw J. M. E. Hamilton. Op haar arm de twee en een half jaar oude Gabriel Kloosterman. Gedrieen onthulden zij de erker (achterhen) in De Erker. HET VRIJE VOLK Schiedam (Van een onzer verslagge vers) SCHIEDAM Op Initiatief van bewonersvereniging Schiedam-centrum hebben centrumbewoners zaterdag een braakliggend terrein achter de Lindenhof onder handen genomen. Ze snoei den bomen en struiken, ver plaatsten jonge boomsprm- ten en verhuisden enkele speelwerktulgen van de speelplaats van het voorma lige schipperslntemaat De Uitkijk naar het modderige terreintje, dat moet uit groeien tot een "park in de binnenstad". Ondanks het gure weer nam ruim de helft van de veertig vrijwilligers die zich hadden opgegeven, bijl, trek zaag en schop ter hand om voor onbetaald plantsoenen werker te spelen. Bijgestaan door een sleuvengraver en warm gehouden door erwten soep en koffie gingen ze aan het werk op het terrein, dat aldus de gemeente voor lopig niet bebouwd zal wor den. Na afloop was de binnen stad een parkeerterreintje armer, want aan de kant van de Grofbaan heeft de ge meente een taluc opgeworpen om het gebruik als parkeer terrein tegen te gaan. Maar het centrum is nu een stukje groen (althans in het voor jaar en de zomer) rijker, dat op voorhand door de bewo nersvereniging "Wezenplant soen" is gedoopt, naar eerste bewoners van de Lindenhof. De plantoenendienst zal in het voorjaar gras inzaaien en de door de bewoners uitgezet te paden met houtsnippers bestrooien. En daarna is het de beurt aan de natuur om het werk af te maken. 4J» J 'A 150.0CO gld. is niet verloren Op aandrang van PSP/PPR - raadslid Bart de Leede heeft wethouder Cor van Tilborg (fi nancien) deze week verklaard, dat de 150 duizend gulden niet verloren zijn voor de minima. „Maar om er nu de boel voor overhoop te halen." Volgens de wethouder is het veel beter om eerst met concrete plannen op tafel te komen: „Het is niet bij zonder sterk als je geld reser veert maar dat niet opmaakt en het vervolgens overhoudt. Het lijkt allemaal fantastisch, maar het stelt dan niets voor." De kleine linkse partijen m de Schiedamse gemeenteraad volgen met argusogen de ver richtingen van het college van burgemeester en wethouders als het gaat om het minimabe leid. Al vaker hebben woord voerders van CPN en de PSP/ PPR combinatie de "verdwe nen" anderhalve ton te berde gebracht. Zoals het er nu naar uit ziet, zal in de toekomst pas worden besloten of in geval van nood de 150 duizend gulden op tafel komt. Een schriftelijk besluit hierover is er echter niet. Van Tilborg voorspelt in dat geval "niet kinderachtig" te zullen reageren. „Als het geld nodig is, kunnen we de reserves al tijd nog aanspreken." De verwachting is wel dat het minimabeleid een "kamer brede" steun krijgt in de ge meenteraad. Ook over de fi nanciering van het beleid via het grondbedrijf van de ge meente, is geen onenigheid. Het bedrijf zal minder gaan sparen om eventuele tegenval lers op te vangen. Volgens Van Tilborg Is dat wel degelijk een structureel minimabeleid, al moet er aan de andere kant wel rekening worden gehouden met grote tegenvallers op het grondbedrijf. Of dan het geld weer wordt teruggestort is niet duidelijk. Het minimabeleid komt vanavond ter sprake in het eerste bedrijf van de be grotingsbehandeling door de gemeenteraad. SCHIEDAM In navolging van de CPN hebben twee bewo- nei verenigingen hun afkeu ring uitgesproken over de nieuwe tarieven voor de On roerend Goed Belasting (OGB). „We konden onze ogen met geloven maar we lazen het goed," zegt een ontstelde vereniging in Zuid in een in der haast geformuleerde open brief aan de gemeenteraadsle den. „Ontzettend veel huurders worden nu wel aangeslagen, terwijl ze voorheen niets hoef- ten te betalen. We begrijpen volstrekt niet hoe deze beleids wijziging past in de algemeen aanvaarde visie, dat in Neder land de sterkste schouders de zwaarste lasten dienen te dra gen," aldus de brief. De verontwaardiging is ge richt op de verlaging van de zogenoemde vrijstellingsgrens van 27 duizend naar driedui zend gulden. Zodoende krijgen ook de bewoners van goedkope woningen nog over dit jaar een OGB-aanslag. „In de zak met raadsstuk 252" zegt de bewo nersvereniging West met een knipoog naar het komende Sin terklaasavondje. „De bewoners in de oude wijken worden door het voorstel ontoelaatbaar be last met hogere woonlasten. En dat juist in een tijd dat de recessie juist voor die bewo ners haar sporen achterlaat." Volgens de berekeningen van de bewonersvereniging in Zuid worden de "nieuwe" be lastingbetalers voor gemid deld zo'n vijftig gulden aange slagen. Voor de eigenaars van woningen ligt dat volgens de vereniging tussen de vijftig en honderd gulden. „Hoe dit valt te rijmen met het beleid om het opknappen van woningen te stimuleren is ons een raad sel." De vereniging verzoekt "met name de PvdA" de nade lige gevolgen weg te nemen. Onlangs liet een woordvoer der van de socialisten weten dat zijn partij de nieuwe tarie ven als "rechtvaardig" ervaart en dus met tegen zal stemmen. De CPN staat voorlopig alleen in haar kritiek. De tarieven staan ter discussie tijdens de begrotingsbehandelingen. VLAARDINGEN Het Vlaardingse college van B. en W. is niet onder de in druk van het Schiedamse minima-beleid. Volgens wethouder "mevrouw" "Hoo- gendijk (sociale zaken) "doet Schiedam wel heel mooi, maar heeft het tot de dag van vandaag.nog niets gedaan". Zij zei dit tijdens de begrotingsbehandeling door de Vlaardingse ge meenteraad, toen soortge lijke plannen ter sprake kwamen. Mevrouw Hoogendijk doelde met haar uitspraak op het feit, dat Schiedam nog mets heeft uitgekeerd uit het anderhalf jaar gele den ingestelde fonds voor de sociale minima. "Schie dam is niet in staat geweest criteria te ontwikkelen. Dat toont aan hoe moeilijk het is deze goede bedoeling in daden om te zetten." De sneer naar Schiedam werd uitgedeeld tijdens een debat over het Vlaardings minimabeleid. In tegenstel ling tot buurgemeenten Schiedam en Maassluis be sloot de raad om een ge meentelijk fonds voor de so ciale minima niet in te stel len. Een voorstel van het CDA om dit wel te doen werd verworpen. De Vlaardingse' gemeen teraad trok slechts 10.000 gulden uit voor het achter wege laten van bemidde- lingskosten bij schuldbe- middeling/-sanering door de gemeentelijke krediet bank. Verder wilden B. en W. (en de raad) niet gaan, omdat zij vinden dat het in komensbeleid een zaak van de centrale overheid is. Schiedam wil volgend jaar 400.000 gulden uittrek ken voor haar minima-be leid. Dit geld wordt ge bruikt voor het helpen af lossen van leningen, subsi die aan instellingen die werken ten behoeve van uit keringsgerechtigden, veria- ging van rente op leningen bij de kredietbank, bijdra gen in energiekosten en het optrekken van het fonds so ciale noden. Maassluis heeft dit jaar 45.000 gulden uitgetrokken voor een plaatselijk hulpfonds. (Van een onzer verslaggevers) SCHIEDAM Lof voor be- wonersvereniging Schiedam- West, kritiek op de frequentie van buslijn 53 door de wijk (twee keer per uur) en een verzoek om een opbouwwer ker: dat waren zaterdag de be langrijkste ingrediënten van een toespraak van voorzitter Bert van Kan van stichting 'De Erker" bij de opening van het gelijknamige wijkcentrum aan de Aleidastraat. Van Kan, die zei dat meer dan duizend wijkbewoners tij dens de openingsweek het wijkcentrum hebben bezocht, hoopte dat de Erker "inder daad een uitbouw kan zijn" van het welzijnswerk in Schie- dam-West. "Wij zullen niet rustig achterover gaan zitten nu het gebouw er staat, maar het gebruiken om die achter standssituaties die er nog zijn op vele terreinen, te ontdek ken, te omschrijven en belang rijk te maken." Het wijkcentrum werd zater dag geopend door wethouder Luub Hafkamp, de twee en half jaar oude Gabriel Kloos terman en mevrouw J. M. E. Hamilton, de laatste twee resp. de jongste peuter van de peu terspeelzaal (voorheen geves tigd in de Bever) en de oudste deelneemster aan de wekelijk se contactavond voor dames in de Kreek (voorheen aan de Lange Haven). Zij onthulden een kleine erker met overblijf selen van belde gebouwen: een klepel uit de Kreek en een Haakje van de tochtdeur uit de Bever. Het nieuwe wijkcentrum heeft 2,7 miljoen gulden ge kost. Het gebouw bestaat uit drie lagen- een grote kelder voor de jongeren, begane grond met grote zaal, peuter speelzaal en hal en een eerste verdieping met onder meer creativiteltsruimten. Bij het centrum hoort ook een gym nastiekzaal. (v£.& W <y i - - At V-? MAANDAG 25'NOVËMBER 1985 Leo Kleinekoort- „Al enige tijd liepen zij met de gedachte rond om de zaak uit te brei den. Zowel de ruimte als het assortiment speelde daarbij een rol Toen de kleding- en bijouwinkel „Jasmijn," die m het pand ernaast gevestigd was, naar Delft verhuisde, deed de gelegenheid zich voor. We zijn erg tevreden Er is een grote mate van eenheid ont staan." Die eenheid is ook te zien Het oude gedeelte Is voorzien van hoge barachtige tafels die in speelse, Spaans aandoende nissen rusten. De gasten kijken vandaar in de nieuwe ruimte die weldadig van karakter aan doet Wit, zachtgeel en zwart zijn de hoofdkleuren, fraai ver licht door unieke trapezium achtige lampen, speciaal ont worpen door de architect. De geheel vernieuwde Koffie pot is nu ook 's avonds open tot 10 uur. Wanneer de keuken geheel ingericht is, ligt het in de bedoeling om maaltijden te serveren. Van een onzer medewerkers ROTTERDAM Het begin van de Hoogstraat, gerekend vanaf de Koemarkt, krijgt steeds meer aanzien Winkel na win kel wordt ingrijpend verbouwd op een wijze een bloeiende binnenstad waardig Afgelopen vrijdagavond recipi eerden de eigenaars van Schiedams oudste en be kendste koffiehuis, „De Koffie pot", ter gelegenheid van de uitbreiding en drastische reno vatie waardoor de beschikbare oppervlakte werd verdubbeld. Ruim honderdvijftig, voor het meerendeel vaste gasten, bo den hun gelukwensen aan Leo en Marijke Kleinekoort aan die zichtbaar vermoeid, maar ge lukkig, in hun nieuwe ruimten rondliepen Architect Nol Heuvelhorst en manager Henk van Hattum hebben alle kans gekregen om een, voor Schiedam, unieke ruimte te creëren, zonder dat de gezelligheid en het oude ka rakter gevaar zal lopen. SCHIEDAM Wim Speksnij der, jarenlang bestuurslid van voetbalvereniging Hermes DVS, is afgelopen donderdag op 62-jarige leeAijd plotseling overleden Speksnijder was voorzitter van de seniorencom missie maar had bij de vereni ging al verschillende andere bestuursfuncties gehad Een woordvoerder van de vereni ging sprak van een „gevoelig verlies". VLAARDINGEN „Andere Westlandse gemeenten laten het nog een beetje afweten." Dit zei burgemeester mr. J. H. Ekkers van 's-Gravenzande, voorzitter van de vereniging Vrienden van het Staalduinse bos, zaterdag over de aankoop van het dee! van het Staalduin- se bos dat nog door Defensie wordt gebruikt als munitie-op slagplaats Alleen de provincie en de gemeente Rotterdam en 's-Gravenzande hebben tot nu toe financiële bijdragen toege zegd Ook de Vrienden zijn druk bezig hun deel (25 000 gulden) op tafel te krijgen In café-restaurant 't Oeverbos kwam dit streefbedrag (en het doel- hei hele bos open voor het publiek) een stukje dichter bij, Voorzitter Hiep Boerma van de vereniging Vrienden van het Lickebaert bos over handigde het liquidatiesaldo van de vereniging aan Ekkers: een bedrag van 3000 gulden. De inmiddels opgeheven ver eniging heeft het geld met meer nodig, want het doel Is bereikt, een bos langs 't Scheur tussen Vlaardingen en Maassluis Toch zijn er nog enkele wen sen, zei Boerma in een korte terugblik. De vereniging zou graag iigwelden vernoemd wil len zien met historische namen als De Kleine Lucht. Verder pleit de vereniging voor herstel van het ruiterpad, dat onder broken wordt door rioolwater zuiveringsinstallatie De Groote Lucht. Als laatste wapenfeit hebben de Vrienden een bezwaar schrift tegen de storting van een puinheuvel aan de andere kant van de dijk Ingediend. En ze lieten een bord vervaardi gen met een plattegrond van het bos Wethouder Jan Ma- dern onthulde de oriëntatie- kaart, die bij het paviljoen staat en gemaakt is door zijn bedrijf (Van een onzer verslaggeefsters) MAASSLUIS De commissie Bodemonderzoek Steendljk- polder heeft de gemeentebe groting van Maassluis wat be treft milieubeleid afgekraakt. In een nieuwsbrief aan de bewo ners van de gifwijk schrijft de commissie. 'Wij laten ons niets wijsmaken. De gemeente Maassluis beschikt over ruime financiële reserves. De vermo genspositie is zonder meer kerngezond, de bodem In onze wijk niet Slechts over eén zaak spreekt de begroting klare taal Er zou voor een eigen bijdrage geen geld zijn Er Is wel degelijk geld, maar kennelijk wil het ge meentebestuur dit niet aan bo demverontreiniging uitgeven. Maar hoe denkt de gemeente dan de bodemverontreiniging op te lossen? Waar blijft de gemeentelijke visie over het saneringsbeleid? In de ge meentebegroting lezen we hier niets over.- De commissie heeft diverse onderdelen van de begroting kritisch gelezen en steeds is het eindoordeel 'onvoldoende'. De zes regels die in het hoofd - stuk sociale zaken, welzijn en volksgezondheid aan de bo demverontreiniging worden ge wijd, zijn voor de commissie een lachertje De reactie in de nieuwsbrief: 'Aan de werkelijke problema tiek en de daaruit voortvloeien de gevolgen wordt voorbijge gaan. Wij denken hierbij aan de mogelijke permeatie (door- latendheid, red) van het drink waterleidingnet, de risico's voor de volksgezondheid op langere termijn, de financiële gevolgen uit de waardevermin dering van het hulzenbezit en de daadwerkelijke begeleiding van hen die met bodemveront reiniging worden geconfron teerd De commissie Bodemonder zoek stelt nog eens nadrukke lijk vast dat 'de gemeente Maassluis in de Steendljkpol- der-Noord opnieuw, tegen be ter weten in, door is gegaan met nieuwbouw Het is lang niet zeker dat deze grond echt schoon is', aldus de commis sie. Een voortvarend milieubeleid is voor Maassluis van groot be lang vindt de commissie. Wat dat betreft wil zij haar eigen stem helder en duidelijk laten horen. Van de gemeente ontvangt de commissie elk jaar 5000 gul den om haar acitivitelten te be talen. De commissie komt daarmee niet rond. De wijkbe woners wordt dan ook ge vraagd een donatie te doen om de financiële armslag van de commissie te vergroten/Willen wij doeltreffend en slagvaardig blijven optreden, dan moet dit ons financieel mogelijk ge maakt worden Van de over heid hebben wij op dit punt mets te verwachten.' Met deze woorden hoopt de commissie de medebewoners tot een gift te bewegen, die on der meer het voeren van een kort geding direct mogelijk maakt. C/2 tmCv Jfc—t 2?

Het Vrije volk | 1985 | | pagina 1